PROVINCIAAL NIEUWS De Staten van Noord-Holland IEFDE lljUIZEl tl ceL DAMES VRIJDAG 15 FEBRUARI 1935 N1EUWVEEN DAMNIEUWS R. K. We»t-Frie»che Datnbond HEEMSKERK BLOKKER KUDELSTAART DUIVENDRECHT EDAM-VOLENDAM ROVENKARSPEL OUDERKERK A/D. AMSTEL DEN HELDER AMSTELVEEN Toespraak Mgr. Aengenent LEIMUIDEN OUDER-AMSTEL ENKHUIZEN DE KWAKEL ONDERDIJK MIJDRECHT HOORN ABBEKERK WESTWOUD HOOGKARSPEL ANNA-PAULOWNA WER VERSHOOF BOVENKERK WEESPERKARSPEL MONNIKENDAM Kerkwijding te Nieuw koop FIRMA TJ. VAN ALTHUIS Co. HET MEISJE MET HET MILLIOEN! EN DE REGEERING De voorzitter deelde mede 1 i I» -l'' van West-Friesland. H. op komen). werd verstrekt; 1517 L. melk. 47 flesschen kar- singer 0 punten. Zondag Graal" het bestuur werd ge ven en Sta- dankt zitting. aanvra- V. 8 ff 4 h a In het zaaltje van de RK- school aan den Nieuweweg AFDEELING B (Wadwey) EERSTE KLASSE J. Blauw wint van J. Smit. D. Konijn wint van P. Konijn. AFDEELING A rBovenkarspel) EERSTE KLASSE Leyen wint van J. Jong. A. Schilder wint van J. de Boer. Jb. Groot remise met W. Baas. A. Laan wint van L. Kors (wegens niet den den de en St. Theresia. De uitvoeringen van het ge mengd koor „St. Theresia" zijn bepaald op 24 en 26 Februari in ,,De Harmonie". Uitgevoerd wordt o.a. de Gloria uit Hummels Concertmls. R-K.V.V. „Wit Rood” Het programma voor Zondag 17 Februari luidt als volgt: waar een raadsmeerderheld zich op kwajongens achtige manier tot het blttereein de tegen de Regeertng Is blijven verzetten. Niet met dergelijke methoden dwingen par tijen respect af. EVE 3—Wit Rood 2, 12 30 uur. Wit Rood Jun KGB Jun, 2.30 uur. Winkelienvereeniging. Alhier is opgericht een voorlooplg comité om te komen tot de de finitieve oprichting van een winkeliersvereeni- glng. Men hoopt binnenkort de oprichtingsver gadering te kunnen houden. K.K.V.V. Woudla. De competitie-wedstrl)- den van Zondag lulden als volgt: Woudla I—De Meeuwen I (Spanbroek). Woudia n moet naar de Blokkers II. Woudla Jun. a naar de Blokkers Jun. a. Geslaagd. Voor het toelatingsexamen aan de Electro-techn. school te Amsterdam slaagde J. A. M Copier, leerling van de R.K. school, alhier. Voetbal N.E.A. Voor as. Zondag luidt het programma: 12 uur; NEA aDe Meer a. 1.15 uur: NEA b—DOSS d. 230 uur: NEA 2—ZPC 2. 3.30 uur; Constantius I—NEA I. be kc ge D Pï w< do i t TWEEDE KLASSE L. Boot wint van P. Beerepoot. Jb Appelman remise met J. Wester Jr. wyze Be ll ei Jaarf« Woanad •srd d< opgedra *Ue lede R.K. in het Plaats Voorn a d i Van da hei dekklr waren v t r z Pi k< er Pt Na geke waar zen 1 verm besta B Ma: mai cus na Wil Kaa O der. mln won Oi der ka i Cast ve In op he vo 1 Lo 1 ste we be 1 tls rüi we: ces 1 ch< ge» in l ,.Oi ste: ■wei bed uit: spe dat bed en gad K. J. van dei gens de komst. Kerk nemen, tocht v nemen i «e «telk Donde avond. All H m wa -- Juist Burgen den va deze w< verbode Groei de Pre dag 17 van 1: 3-4 U (gaat mrp mrt Uw Tijd Stuurt de wasrh naar de NIJVERHEID BEI.I.AMYSTRAAT 5-7 - TELEFOON 80009 Na de Hoogmis hield de Bisschop vanaf het priesterkoor, voorzien van mijter en staf, en omringd van alle aanwezige geestelijken, een korte predicatie. waarin hij de parochie geluk- wenschte met den dag. waarop een lang gekoes terde wensch in vervulling is gegaam. DERDE KLASSE C. Jong wint van B. Meislnger. Stand Derde klasse: C. Jong 2 p. en B. Mei- nemelk en 600 eieren werden gegeven: 9 uit zet jes verstrekt; totaal voor ruim ƒ284 Dl’, geld wordt bijeengebracht door vrijwillige giften. Men steune dus deze vereenigmg ook Zon dagavond 17 Febr. St. Elisabetsvereeniging. Uit het jaarver slag van deze vereeniging vernemen wjj: In 28 gevallen Is hulp verleend80.aan vleesch DERDE KLASSE L. 'Wasmouth wint van P. Steltenpool. Ab. Rozendaal wint van C. Schipper. J. Stam remise met 8 Bijman. Roodvonk. Een geval van de besm. ziekte roodvonk tioet zich voor in het perceel Spoor straat 10 te Duivendrecht. Ongeval Toen de arbeider L. K-, werken de bij den aannemer B., werkzaamheden ver richtte bij de heistelling, brak de staaldraad en viel 't heiblok op zijn been. Na door dokter Bosch verbonden te zijn achtte deze opname in het Sint Nicolaasgestlcht te Lutjebroek nood zakelijk. Het bleek, dat B. een enkelbreuk be komen had. Proefstemming De stemming voor de of ficieels candldatenlljst voor de verkiezing van de Prov. Staten sal Zondag as. plaats hebben Na huishoudelijke besprekingen volgde slui ting. Tooneei. Zondag en Dinsdag geeft ,.St. Ml- chaèl" haar groote Vastenvoorstellingen. Dit1- maal zal worden opgevoerd ..De Schaduw van het Oosten". Het werk zal in oorspronkelijke costuums en décors vertoond worden. Ongetwij feld wachten de liefhebbers een paar mooie avonden. Voetbal Amstel-Boys. De wedstrijd DT8S— Amstel-Boys is wegens terreinafkeuring niet doorgegaan. Voor a.s. Zondag staat er voor de Boys een thuiswedstrijd op het program en wel tegen Exterio. Exterio staat op het oogenbllk nog steeds boven aan de ranglijst met 3 punten voorsprong op de Amstel-Boys. Aanvang Zon dagmiddag 2 uur. Vijfde Marine-concert. Het symphonie-or- kest van het Stafmuziekkorps van de Kon. Ma rine geeft Woensdag as. zyn vjjfde wintercon cert in dit seizoen. De heer Ferd. Helman, solo-violist van het Amsterdamsche Concertgebouworkest, zal ver tolken Max Bruch’s „Konzert für Vlollne in G-moU". Na de pauze wordt ten gehoore gebracht „Die Lustigen Wetbej von Windsor", van Nicolai, gevolgd door een „Studie" voor orkest van den heer J. F. Pala. Tot besluit van den avond de Grande Fan tasie sur l'Opera „Tannhftuser”, van Richard Wagner. Uit den Raad De voorzitter deelde mede dat vleesch in blik door de slagers wordt ge distribueerd en dat de verstrekking van boter plaats Burgerlijke stand Van 7 tot en Febr. Geboren: Margaretha Maria, d. Burgelijke stand. Geboren: Jan. z. Herman voortman en Maretje v. Altena. Gehuwd: Dirk Lof 29 j. van Broëk en Aafje Hendrika v. d. Llnge 24 j. OndertrouwdJan Roos 22 j. en Maartje Lan- genberg 23 j.; Gerrit Punt 28 j. van Holysloot van de Amsterdamsche politieke poppekastery, en Zwaantje Klein 31 j. „De Hanze" Dezer dagen vergaderde de afdeellng Hoorn van de RJC. Middenstandsver- eeniglng „De Hanze" in het lokaal Hooy. Na eenige mededeelingen van huishoudeltf- ken aard bzgcht de secretaris, de heer J. A. Ekers, het jaarverslag uit. Het ledental bedroeg aan het einde van het vereenlglngsjaar 101. Hierna volgde het flnancieele verslag. De ont vangsten beliepen f 157.37, de uitgaven f 1664.59, waaronder begrepen Is een tegenvaller van f 500.van de Dahlia-week. De begrootlng over 1935 werd vastgesteld op een bedrag van f 988.22. By de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden de heeren J. v. 't Hek en C. J. Deckers, bij acclamatie herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Randshuizen werd gekozen de heer G. J. Haring. Bij de rondvraag wees de geestelijke adviseur, kapelaan Regeer, op den socialen cursus van „Katholiek Hoorn", waaraan nog te weinig Hanzeleden deelnemen. Veiling- Donderdag werd in café Het Dor stige Hert te Amstelveen door notaris Kluwer te Amsterdam geveild een perceel grond en water aan den Burgemeester Colynweg, ter grootte van 71 Are en 35 O. Are voor de erven J. Verburg Abrzn. Hoogste bieder was C. J. de Horn alhier; terwijl het perceel werd af ge mijnd op f 130 door Jac. Konlngen Bleekers- kade te Amstelveen, die eigenaar werd voor 1330 plus onkosten. L.T.B. Dinsdagavond hield de L.T.B., af- deeling Kudelstaart, haar jaar- tevens propa- gandavergadering in het bijlokaal der school. In zijn openingswoord besprak de voorzitter, de heer A. O. de Boer, de moeilijkheden, waarin de Aalsmeersche kweekers verkeeren en zette uit voerig de noodzakelijkheid van het organisatie wezen uiteen. De Geestelijk Adviseur sprak hierna een opwekkend woord om toe te treden als Hd. wijl dit de elsch des tljds en de wensch van Paus en Bisschoppen Is. De aanwezigen niet-leden gaven zich allen op. Een vakgroep kweekers werd opgericht. Een voorlooplg be stuur werd gekozen met als voörzltter den heer P. J. Buskermolen en als secretaris den heer P. P v. d. Bergen. Na eenige punten van huis houdenden aard sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. R. K. Voetbal. Zondag speelt V. V. W. 1— Zouaven 1; Zouaven 2V. V. W. 3; K. G. B-- jun. aV. V. W.-Jun. a. Voetbalprogramma D.E.S. Het programma voor Zondag lutdt: Thuis: DES ISVF I, aanvang 2.30 uur. DES IISVF I, aanvang 1230 uur. Uit: Wilskracht 6—DES 3, aanvang 12.30 uur, terrein Watergraafsmeer. Pancratlus a jun—DES a jun., aanvang 12 uur, terrein Sloten. TWEEDE KLASSE D. Peerdeman wint van J. Schaper Jb. Boot wint van P. Boot. L. Borst wint van D. Bot. zal de wedstrijd niet gehouden worden in het clublokaal, maar In de groote zaal van café Leenders. Aanvang 2 uur. St. Genesius. St. Genesius geeft as. Zon dagavond 7 uur een llefdadlgheldsuitvoerlng ten bate van de 8t. Ellsabethsvereenlglng. Waar het hier geldt een liefdadig doel, sporen we allen aan even naar het gevarieerd vrooljjk program te komen luisteren. R.K. Volksbond Zondag a s. zal de too neel vereen (ging van den R.K- Volksbond in de zaal van den heer W. Kossen een tooneelspel opvoeren, getiteld: „Oesln Blanda”. Tot deze voorstelling hebben de leden en donateurs gra tis toegang. Kostelooze inenting. B. en W vsn Wees- perkarspel maken bekend, dat op Woensdag. 20 Februari 1935, des namiddags 1% uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting of hermenting van ben, die zich daar toe bij den gemeente-geneesheer dr. 8. War- tena, te Weesp, aanmelden. B.1 -In mede een 1 ra dig De f 113 resen De aan i üit en Oi 1934 1 BIJ dende Twisk acclar De i werde: jaar. Voo werde: «P»eg« Tea Icttag. R.K. Voetbal? Het programma voor Zon dag luidt: Strandvogels 1—St. Jan 1; Strand vogels-Jun. a—Zouaven-jun. a. Burgerlijke Stand Geboren: Pieter Theo- dorus Joannes, z. van J. J. de Jeu en van M. P. Volwater; Nicolaas Johannes Jacobus Mattheus. z. van J. C. v. d. Berg en van J. Mank; Mattje, d. van P. Vogelaar en van J. Schijf; Cornells Johannes, z. van J. van Veen en van M. Plas- meijer; Gerda Gretha. d. van T. Roest en van J. H. J. van Rijn; Hendricus Johannes Petrus, z. van H. G. v. d. Zwaan en van M. M van Es. Overleden: Mart. Zwartendijk, oud 38 jaren; Hendrik van Harten, 86 jaren. weduwn. van A. J. de Grauw. Ondertrouwd: J. Bleeker, 61 jaren, wedn. van A. Nieuwland en M. P. de Prie, j. d„ oud 38 Jaren, wonende alhier; J. L. Hoogervorst, j. m„ oud 26 Jaren. van beroep slager, en M. M. van Berkel, J. d„ oud 20 jaren, wonende belden al hier. KembUeenkomst. Op uitnoodiging van den zeereerw heer Pastoor Blankenauw wordt he den, Vrijdagavond in het „Gouden Hoofd" een bijeenkomst gehouden voor de kernen. kan men. b.v. naast stalmest c* doel het beste bereiken door het van slakkenmeel. b.v. 800 K G. per bunder Men slaat dan twee vhègen In één klap, ten eerste wordt dan de stalmest een volledige mest, aan gezien het groote tekort aan fosforzuur In de stalmest wordt aangevuld en ten tweede brengt men een belangrijke hoeveelheid kalk in den bodem, waarvan de buitengewone gunstige wer king reeds eerder is genoemd. Evenwel, alweer niet gelijktijdig over het land brengen. Ook by enkel kunstmestverstrekklng is slakkenmeel ten volle aan te bevelen om zjjn gunstigen invloed, maar ook om zyn Invloed op de verbetering van het grasbestand, het te voorschyn roepen van betere en smakelyker grassen Ook op de licht basische gronden geeft het gebruik van slakken meel nog groote voordeelen, daar men dan daar naast de goedkoope zwavelzure ammoniak kan gebruiken zonder dat het kalkgehalte van den grond achteruit gaat en men bovendien nog de opbrengst sterk vergroot. Op de meer alcalische gronden, maar deze zyn hier zoo goed als niet, zou men gebruik kunnen maken van meerdere zure meststoffen. Tot hier is er in hoofdzaak rekening mee ge houden. dat de meest gebruikte mest de stal mest is, al of niet met bagger vermengd. By enkel kunstmestgebruik zyn vele goede bemestingsadviezen mogeiyk, maar moeliyk in kort bestek samen te voegen. Men vrage daar om ter bevoegder plaatse om voorlichting. Otn de persoonlijke kampioenschappen de zielerust der overledenen volgde sluiting der vergadering. 84. Barbaravereeniging. Woensdagavond vergaderde de R.K. Begrafenisvereenlging St. Barbar* in het patronaat. Na notulen volgde het jaarverslag van den secretaris J. Houtkamp; hetwelk applaus Inoogstte door de aardige sa menstelling. Het verslag van den penningmees ter G. Verlaan, werd goedgekeurd. Het leden tal steeg van 1140 op 1170. Er werden 4 leden en 4 niet-leden begraven en kinderen, waai- ender 3 leden. De aftredende bestuursleden J. Bruins de Bruin, H. Blesgraaf en A. H. Winter werden herkozen By de contrlbutlebespreklng stelde het bestuur voor de contributie voor 1 jaar met 35 procent te vertegen als clrsismaatregel; langt dan dat wy in eeuwigheid de zaligheid genieten mogen. Het altaar vanwaar steeds uit gaat een roep van Gods liefde en goedheid en het Tabernakel vanwaar ons voortdurend zyn stem toeroept om tot Hem te komen. Mgr. wenscht de parochie geluk met de nieuwe kerk en gedenkt dankbaar aller medewerking. Gif hebt dit gebouw gesticht, doch veeleer kan ge zegd. dat God dit gebouw in zyn goedheid voor U gesticht heeft.” Mgr. acht zich overtuigd dat de parochie dikwyis zal opgaan met heilige vreeze en kinderiyk vertrouwen, en verhoopt daarvan een nieuwe ontwikkeling .van gods dienstig leven I de zure gronden in neutralen toestand te bren gen wel giften van vele duizenden K.G. ge- bluschte kalk tegelijk, om redenen in vorige ar tikelen uiteengezet, is men daarvan teruggeko men en verdeelt men de te verstrekken hoeveel heid kalk beter over meerdere jaren. Waar geen stalmest wordt gegeven kan men zyn doel zeer goed bereiken door het geven van voor het Provln- schuimaarde, dat. gezien zyn eigenschappen samenstelling en werking, speciaal op oudere kleigronden een der allerbeste kalkmeststoffen is te noemen. Ze bevat bovendien nog de even eens zoo noodige stikstof, fosforzuur en kali. Feestavond A. D. O. Op Zondag 24 Febr. aanstaande vindt in het R.K. Vereenigings- gebouw een feestavond plaats van de R.K. V. V. A. D. O„ by welke gelegenheid tevens eene verloting zal worden gehouden. ten omtrent de aanmaning een voorlooplg be sluit hadden genomen, maar zouden zy, terstond nadat die aanmaning op 23 Augustus tot hunne kennis was gekomen, een nieuw ontwerp heb ben samengesteld en dat den Staten in hun ne eerstvolgende zitting, bij de mededeeling van het Konlnkiyk besluit van 11 Augustus, hebben aangeboden. De Staten zouden dan voor de keus heben gestaan het te aanvaarden dan wel niet aan de aanmaning te voldoen. Nog denzelfden dag legde de Minister deze uiteenzetting in een brief aan de Noordholtend- sche Gedeputeerden vast en hy voegde daaraan toe. dat hy gemeend had aan Hare Majesteit de Koningin eenbesluit te moeten voorleggen, waarby het college van Gedeputeerde Staten werd ultgenoodlgd hem binnen een termijn van drie weken mede te deelen, dat een herziening der salarissen tot stand was gekomen. Deze ter- myn liep 12 Februari af. Zou dat niet gebeu ren. dan zou De Kroon, ingevolge de Ambtena renwet, de nieuwe salarlsregellng vaststellen. De Minister onttrok ajdus de salarlsregellng aan de beslissing van de Provinciale Staten en dreig de, dat zy ook onttrokken zou worden aan de beslissing van Gedeputeerde Staten als deze niet heel erg vlug aan het verlangen van de Re- geering voldeden. Men denke niet licht over dit optreden der Regeerlng. Het is weliswaar in onzen roerigen tyd. nu allerwegen het begrip der juiste ver houdingen vervaagd is, bijna zonder commen taar gebleven, maar enkele tientallen jaren ge leden zou een dergeiyke reprimande der Re geerlng in het geheele land een diepen indruk hebben gemaakt. Of er voldoende motieven voor deze bruuske maatregelen waren, willen we in het midden laten. Namens de Katholieke Statenfractie werd Dinsdag verklaard, dat zy meent van niet. Het wil ons echter voorkomen, dat de Regeerlng re den had eens naar buiten te toonen, dat het Centraal Gezag niet met zich laat spotten en gehoorzaamd wenscht te worden, zy dacht daar- by niet onwaarschyniyk aan de zeer onaange name ervaringen, die zy onlangs met Amster dam heeft opgedaan en overwoog, dat, waar een groot deel van de Amsterdamsche raadsleden „De Hanse.” De Middenstandsvereenlging „De Hanze” houdt Woensdag 20 Februari des avonds 830 uur in café „Centraal” een leden vergadering. Als spreker zal optreden de heer J. Mol, bondspropagandist. met 13 r. F. M. Leur* en M H. Keuyzer; Columbia Dorothea, d* V. A. M. Kuyi en C. W. Verheul; Theodora Christina d. v. W. Hagen en C J. Keetelaar. Ondertrouwd: G. Toren en Q. M. Popper. Filmvertooning. In de zaal van café „De Zwaan” gaf de firma G. J. Koomen een til®' vertoon ing; behalve een kluchtfllm werd sf' gedraaid de film „Onder de Zeeroovers”. De groote zaal was stampvol, evenzoo des middags, toen een kindervoorstelling plaats had. Voetbal. Zondag zullen worden gespeeld: E.V.E. 1—Reo 1. E.V.E. 2—Wit Rood half 1. R. K. Staatsparty. Zondag 17 Februari a.s. van 11.305 uur zal in het 8t. Gomarus- gebouw de stemming plaats hebben voor vast stelling van de candldateniyst voor de Prov. Staten-verklezing. R.K. Damclub. De uitslagen der voor de competitie gespeelde wedstryden op 13 Febr. luiden als volgt: Aid. I P. v. KlinkP. den Haan 20; J. v. DoornP. v. Oost waard 20; J. v. Egmond P. v. Oostwaard 20; H. VermeljTh. v. Klink, afgebr.; L. v. ZaalA. v. Oostwaard, afgebr. Afscheid burgemeester K. ZUp. Voor de raadsvergadering was veel belangstelling. Os. waren aanwezig de nieuwe burgemeester de heer J. zyp Kz, de heer 8. zyp, dykgraaf der Vler-Wouder-Kogge. benevens vele familieleden. De scheidende burgemeester opent zichtbaar ontroerd zyn laatste vergadering. Spr. roept allen een harteiyk welkom toe, in het byzonder zyn in grooten getale aanwezige familie. Ook zyn zoon heet spr. van harte welkom, hierby de hoop uitsprekende, dat dezelfde verstand houding onder leiding van den nieuwen bur gemeester mag biyven. Als secretaris dezer gemeente werd alsnu met algemeene stemmen benoemd de nieuwe bur gemeester. By Ge rondvraag dankt wethouder Zee den burgemeester voor zyn verrichtingen als bur gemeester in zyn 37 ambtsjaren. Met een beswaard hart, aldus spr., nemen wy afscheid van u. De raad en de aan de ge meente werkzame ambtenaren hebben gemeend u een klein cadeautje als biyvend aandenken te moeten aanbieden. Dit cadeau, aldus spr., bestaat uit een étui met zilveren lepeltjes, wy hopen dat u met uw echtgenoot dit cadeautje nog jaren zult kunnen gebruiken. Ook de andere raadsleden lieten zich niet on betuigd en ieder sprak een harteiyk woord tot den vertrekkenden burgemeester. De burgemeester, diep geroerd, raadsleden voor hun geul te zegewensenen voor het mooie cadeau. Spr. hoopt, dat dezelfde goede verstandhouding, welke steeds heeft ge- heerscht tusschen den burgemeester en raad, ook zal biyven bestaan tusschen nieuwen burgemeester en de raadsleden. Spr. uit zyn biydschap over het feit, dat zyn zoon hem als burgemeester opvolgt, waardoor tevens de familie zyp in vier generaties als burgemeester staat aan het hoofd der gemeente Abbekerk. Na de vergadering maakte de scheidende bur- jemeester een rondtocht door zyn gemeente. deel uitmaken van de Noordholtendsche ten, een flinke les van pas zou zyn. Intusschen betreuren wy, dat op deze aan de waardigheid van het Provinciaal stuur een slag is toegebracht. Het respect voor het Gezag, waarin wy allerwegen roepen, zit in een glazen kastje en Jan Rap is er zoo gauw by het met voeten te treden. Wy weten uit on dervinding, dat de eerbied cteal Bestuur Noord-Holland er in veler oogen gedurende de laatste weken niet op vooruitge gaan is. In dezen gedachtengang valt ook de houding, ?V,a.®rJmen stahnest geeft mag men nimmer ge- door verschillende Statenleden by de discussies aangenomen. In de zitting van 5 Februari stel de de heer Ketelaar voor, de besprekingen uit te stellen tot 11 Februari, den laatsten dag vóór den door de Regeerlng als uitersten terrnyn gestel den datum van 12 Februari. Naar buiten maakte dat den tndr.uk van een weinig verheffende pla- gery. In de' blnsdag gehouden zitting stelde de socialistische Statenfractie een motie voor, waar in Gedeputeerde Staten werden ultgenoodlgd aan het verzoek der Regeerlng niet te voldoen. Welk nut zou een dergelyk verzet hebben ge had? Aanneming van de motie zou alleen tot gevolg hebben gehad dat de salarisverlaging er wis en zeker toch zou gekomen zyn. maar dan van boven af opgelegd, en misschien voor de be trokkenen nadceliger dan zy was. Het katholiexe Statenlid, de Vries, qualiflceerde deze oppositie dan ook terecht als politiek van den kouden grond. Onze tyd, waarin het parlementaire stelsel t hard genoeg te verantwoorden heeft, kan zloh de luxe van zulk ondermyningswerk of liever dergelyk gespeculeer op de kiezersgunst niet meer permltteeren. Het keert veel goedwllligen van gezonde democratische instellingen af. Van juister inzicht getuigden de pogingen van an dere statenleden om, onder de gegeven omstan digheden. temlnste den schyn te redden en de autonomie van de Provincie te handhaven. Het zal het overgroote deel van de bewoners van Noord-Holland dan ook stellig verheugen, dat de nuttelooze motie van de socialisten met 26 tegen 22 stemmen werd verworpen en dat wy gespaard zyn gebleven voor een herhaling Burgeriyke Stand Geboren: Jacob, zoon van K. Wisse en T. Elzlnga; Johanna Wilhel mina, dochter van A. Hogewonlng en I. J Bak ker; Elisabeth Geertje, dochter van A. an Tlel en C. G. Smit; Cornells, zoon van P J. Nieuwenhuteen en G. Voorthulizen; Hendrikus Joseph, zoon van G. van der Park en M. Ruy ter; Maria Dleuwertje, dochter van C de Rooy en F. Voorthuyzen. Ondertrouwd: F. N. Gouwenberg en M Jon ker; H. Zeinstra en A. M Boersen; A. Kaan en O. Keuris. Overleden: C Nieuwenhulzen, oud 3 dagen. „St. Barbara.” De R.K. Begrafenisvereenl- glng ..St. Barbara” hield in het vereenlglngs- gebouw haar jaarvergadering onder voorzit terschap van den heer 8. N. Weel. De ontvangsten bedroegen met inbegrip vsn het vorig batig saldo, groot ƒ42.94. ƒ589.44. De uitgaven bedroegen 603.86, waaronder de aflossing van het restant van de schuld der vereeniging, groot 100, was inbegrepen; al- zoo een nadeelig saldo van 14.42. De boeken waren in de beste orde bevonden. De aftredende bestuursleden, de heeren 8. Meester. M. Koomen en K. Meester, allen her kiesbaar, werden herkozen. De Graal. Zondag a.s. zal „De haar Jaariyksche uitvoering geven in den R. K. Volksbond. Een afwisselend programma humor en ernst, van levensbiyheid en levens- verdieplng zal worden afgewerkt. Verkiezinr gemeenteraad De stemming ter verkiezing van leden van den gemeenteraad zal in deze gemeente plaats hebben op Zaterdag 22 Juli. Rundveefokvereeniging. De jaarvergadering van de rundveefokvereeniging „de Tydgeest”, Westwoud-Blokker, werd onder groote belang stelling gehouden in café Groot te Binnen- wyzend, onder leiding van den heer K. v. d. Meer. In zyn openingsrede wees spr. er op, dat ondanks regeeringunaatregelen en steun bet veehoudersbedryf er uiterst slecht voorstaat. Ook de fokkery levert geen noemenswaardige resultaten. De heer R. Zilver, secretarls-contro- leur, gaf uitvoerig overzicht van de verkregen resultaten. Topprestaties behaalden J. J. Posch en W. Zilver resp. met „Zwarte Myntjé" en „Juliana”, die In 365 dagen een opbrengst van 8714 K.G. melk leverden met 324 K.G. vet en 3.71 pel- vet. De ontvangsten waren 1010.11 en de uit gaven 921.40. Saldo 88.71. Tot nieuw lid van bestuur werd gekozen de heer J. Deken te Blokker. Herbenoemd werden C. Bakker, G. Dekker en K. Laan. De omslag per rund werd voor 1935 vastgesteld op ƒ235, terwyi de con tributie met f 1 werd verlaagd. Tot plaatsvervangend keurmeester werd be noemd de heer J. J. Posch en tot vice-voorzitter de heer S. Slok. De heer Zilver werd hierop ge huldigd wegens zyn 25-jarige ambtsvervulling als controleur. onder toezicht van den Burgemeester heeft. De voorzitter feliciteerde wethouder Hoger- vorst met zyn 75sten verjaardag. Gedeputeerde Staten keurden de v -_= van toelage voor n.otor aan hulpkeurmees'ter Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth, d. van A. Jonker en G. v. d. Bos. Ondertrouwd: Karei Hendrik Hilstra, 22 J. en I. Herman, 24 J.^ te Axntserdam; Hermanus Gerardus Hendrikus Hilstra, 20 j. en Maria Machtelena van Meerlant, 21 J., te Diemen. Overleden: Wilhelmina Walta, 67 J„ ongeh. Dezen dag. aldus de Bisschop. is de kroon ge zet op het werk om God een nieuwe woning te bereiden, met het doel Hem daarin hulde en liefde te brengen. Uit den introïtus van dezen dag releveerde Mgr. met welke gevoelens behoort te worden opgegaan naar het huis van God. Met heilige vrees en kinderiyken trouw. „Ontzagwekkend.” aldus Mgr.. is deze plaats, want dit is het huls van God. waarvoor wil moeten hebben heilige vrees, doch veel meer nog inneriyke blijheid en liefde, omdat God hier woont in al zyn goedheid en barmhartig heid.” „God is overal in en boven de aarde, door dringt het diepste van onze vezelen en overal houdt Hy onze hand vast, wy noemen echter de kerk in het byzonder „huls van God”, ten eerste omdat God leder kerkgebouw in het by zonder uitverkiest om daarin zyn zegen uit te deelen en ten tweede omdat Hy hier niet alleen woont als God. doch ook met zyn menschheid, met zyn ziel en lichaam, zooals Hy gewandeld heeft hier op aarde. Hier vertoeft Hy in het tabernakel tn het H. Sacrament des Altaars en roept vandaar ons voortdurend toe; Komt allen tot Mij en Ik zal U verkwikken. God is hier alleen om goed te doen, weldaden uit te deelen en zegeningen te verspreiden. Alles wat hier is spreekt van Gods goedhVd. Het doopsel, waar in we gereinigd worden en het recht verwerven op de zaligheid. De biechtstoel, waarin jHy met open armen genade verstrekt. De' preekstoel, alwaar voortdurend verkondigd wordt hoe God is onze UefdevoUe Vader, die niets liever ver- R. K. Damclub. Het bestuur der R. K. Damclub organiseert Zondag 17 Febr. een mas sa-kamp dammen. De eerste en tweede tiental len zullen spelen tegen 8t. Canlsius I en II van Wllnls, het derde tiental tegen Nleuwveen. Gezien het groot aantal deelnemers (plm. 60), Auto van den dijk. Wegens de gladheid van den weg slipte een luxe auto, gaande in de richting Medembllk, waardoor deze aan de Neszyde van den dyk geraakte. De inzittenden, jongeflud uit Medembllk. bekwamen slechts lichte verwondingen, terwyi de wagen eenige malerieele schade bekwam. Vanaf morgen FRITZ SCHULZ en MAGDA SCHNEIDER In Operettefilm In het bijprogramma, speciaal voor Dames, het Hollandsche Kookfllmpje: „HOE MAAK IK CROQUETTEN” Plaatsbespr. dagelijks van 113 uur Zaterdag 2.30 u. JEUGD-BIOSCOOP verlagtag niet goed en wenschen deze op f 300 te stëiïën. De Raad besloot hierover in beroep te gaan by de Kroon. Ged. Staten wenschen de volgende wyzlgln- gen: op gemeentefondsbelasting verlaging van 75 op 55. Personeel van 100 op 150 te bren gen. Dit geeft een meer opbrengst van f 594. De Raad besloot 54 opcenten op fondsbelas- eing en 140 op personeel te heffen. Tot stembureau leden werden benoemd de Burgemeester en de heeren Ryiaarsdam en Ho- gervorst, plaatsvervangers: Ran en Groeneweg Het voorstel van den Voorzitter tot benoeming tot deurwaarder van den heer v. d. Weyden te Leiden, in verband met Inning van belasting, schoolgeld, ens. werd aangenomen. By het voorstel tot afkeuring van een twee tal woningen, gemerkt No. 234 en 235, werd besloten den eigenaar tot 1 Juli as. de gele genheid te geven tot verbetering van deze wo ningen. By de rondvraag -vroeg de heer de Geus ver betering van de Muggenlaan Hierover tal het polderbestuur aangeschreven worden. De heer Plomp had aanmerking op het toe zicht by de brandblussching. Dit werd toege zegd. Het uurloon werd vastgesteld op 75 ct. de eerste vier uren, daarna 50 ets. Voor de pyp- voerders zal een betere uitrusting gegeven wor den. iyktydig een kalkmeststof toedienen, wel eenl- gen tyd na elkaar. De Uchtzure of bijna neutrale gronden heb ben geen aparte kalkbemesting noodig. Hier of bagger, zyn verstrekken RK. Staatsparty Woensdagavond verga derde de afdeellng AmstelveenBuitenveldert van de R.K. Staatsparty; Aan de orde was o.m. de bestuursverkiezing. Het aantal bestuursleden zal worden terugge bracht van 11 op 7 Tien bestuursleden stel len zich herkiesbaar, terwyi als candidaat voor het bestuur is Ingediend Mr. C. J. J. Boe lens, en als asplrant-bestuurslld de heer W Scheer ders. Gekozen werden tot bestuursleden de hee ren: Jos Leur; C. J. Boe lens; O Weidema; A. Bergkamp; J. C. Stevens; C. van der Horst en H de Hey. Tot aspirantlid van het bestuur werd ge kozen de heer W. Scheerders. De heer Jos. Leln wordt met 48 van de 51 sten.men gekozen tot voorzitter. Hy dankt voor het vertrouwen, in hem gesteld Burgerrv,ke Stand Geboren. 7 Febr.: Jo hannes Jozef, z. v. Jan BuUS en Eva Kok. 8 Februari: Cornells Antonius. z. v. Hendrik Pooyer en Aaltje Konlng; Otto. z. v. Jan de Ruiter en Catharina Moojen. 9 Febr.: Willem, z. v. Evert Butter en Neeltje Konlng. 10 Febr Johannes Maria, z. v. Hendrik Bond en Neeltje Molenaar: Johannes Clemens Marla, z. v. Jan Steur en Geertje Bond. 12 Februari: Alida Mar garetha Maria, d. v. Klaas Veerman en Anna Helena Hoekstra. 13 Febr.: Alida Maria, d. v. Jacob de Boer en Elisabeth Tulp; Theodorus Antonius. z. v. Nicolaas Jonk en Grietje Schilder. Overleden. 7 Febr.: Jan Binnewyzend, oud 86 jaren. weduwnaar van Dleuwertje Slomp. 8 Febr.: Aaltje Medlk. oud 85 Jaren. weduwe van Pieter Roos, eerder van Jan Worp. 9 Febr.: Frits Vohl, oud 29 jaren. ongehuwd. 10 Febr.: Trijntje Germes. oud 72 jaren. weduwe van Petrus Franciscus Zyi. 11 Febr.: Wouter Smit, oud'71 jaren, weduwnaar van Marrigje Middel koop. Distributie onvermengde margarine. In de week van 1522 Februari zyn de winkeliers P. Koper en Jn Castrlcum aangewezen voor den verkoop van goedkoope onvermengde mar garine. Donderdag werd de nieuw gebouwde kerk te Nieuwkoop door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent geconsacreerd. De plechtigheden namen om half acht een aanvang met de wijding van de buitenmuren en om negen uur werden de reliquieén in pro cessie overgebracht van de oude naar de nieu we kerk. Hierby fungeerden als diaken pastoor C. A. Mol uit Zevenhoven, als subdiaken pastoor J N. Ontzicht uit Aarlanderveen. ad mltram rector Huibers uit Bodegraven, als thurlferarius kapelaan W. B. Hermans uit Noorden, ad 11- brum kapelaan van Teylingen uit Bodegraven en ad baculum kapelaan Kossen uit Alphen aan den RUn. By de pontificale Hoogmis assisteerden als presbyter-asslstens Deken J. H. Hellegers uit Alphen a. d. Rijn. Verder pastoor H. P. A. van Dyk, oud-pastoor van Nieuwkoop uit Haarlem, pastoor H. J. O. v. Baaren, uit Oudorp. oud kapelaan van Nieuwkoop pastoor A. W. J. Lühn uit Bodegraven en pastoor W. J. A. J. Bosboom uit Noorden, deze laatsten als diaken en sub-dlaken. Als cantores fungeerden de eerw. heeren Nicelaas en Steur, kapelaans van Nleuwveen en Bovenkerk. Al* ceremonlarius de Weleerw heer H. W. Achterhoff, secretaris van het bisdom. In het priesterkoor hadden plaats genomen pastoor Th. P. Blom, van alhier, pastoor F. A. M Lucassen uit Den Haag, oud-kapelaan van Nieuwkoop, rector J. Bots uit Amsterdam, en pastoor J. W. J. van Kampenhout uit Meye- Zegveld. In de kerk, waarin alle ruimte bezet was. waren aanwezig behalve het kerkbestuur, de aannemer, opzichter en allen, die op eenlgerlei wyze by den bouw betrokken waren geweest. Het grondonderzoek en het kalkvraagstuk. Ter beantwoording van de vraag: hoe moet ik nu mesten?, het volgende. Deze vraag beantwoorden is niet zoo eenvou dig als haar stellen. Met het oog op de gewel dige verscheidenheid van meststoffen, is het misschien beter de vraag te stellen: hoe kén ik ■nu myn land bemesten? Daartoe moeten de on derzochte gronden in verschillende rubrieken worden verdeeld, n.l. zeer zuur, zuur, minder zuur, byna neutraal, neutraal, iets alcalisch (basisch) en alcalisch. Ean ieder kan op de hem toegezonden rapporten, zyn gronden in een of meer van deze klassen onderbrengen. Op den voorgrond zy gesteld, dat voor alle gronden, on verschillig hoe ze reageeren, voor het vóórtbren gen van een normalen oogst noodzakeiyk zyn: voldoende stikstof, kali, fosforzuur en kalk. Kalk vervult derhalve een dubbele functie, het dient dus als voedingsstof voor de planten, maar tevens om het maar zoo voor te stellen, als re gelaar van den gezondheidstoestand van den grond. Zure gronden missen de kalk voor belde functies, neutrale bevatten voldoende voor de tweede functie, vaak ook voor de eerste, echter niet altud. Alcalische of basische gronden be vatten voldoende kalk voor belden. Voor zure gronden zal dus een aparte kalkbe mesting noodzakeiyk zijn, des te zwaarder naar mate de grond zuurder is. Gaf men vroeger om Voetbal. Programma voor Zondag. USV 1 KGB 1 KGB 3—WO 2 Union 3—KGB 4 KGB a—WW a. Wit Rood b—KGB b. e regeerlng is boos geworden over het 1 naar haar meenlng te langzame tempo. waarmede de door haar verlangde salaris herziening voor het Provinciaal personeel in Noordhoiland wordt ingevoerd, zy heeft dat op voor het college van Gedeputeerde Staten van Noordhoiland pyniyke wyze kenbaar gemaakt. Op 8 Januari j.l. vroeg de Minister van Bin- neniandsohe Zaken hoe het met de zaken stond, want met 1 Januari zou de nieuwe regeling, vol gens een vroegere toezegging, ingevoerd moe ten zyn en Z. E. had vanuit Haarlem zelfs geen boodschap gekregen, dat men daar met de voor bereiding nog niet klaar was gekomen. Op deze ministerleele aanmaning antwoordden Ge deputeerde Staten „dat zy er op rekenden mhun eerstvolgende vergadering met een ontwerp ge reed te komen, dat, na hierover met den mi nister gepleegd overleg, aan de Staten zou wor den aangeboden in een buitengewone voor het byeenroepen waarvan dé voorzitter eer lang de koninkiyke machtiging zou gen." De Minister, voor wien uit den aard der zaak ambteiyke taal geen Chineesch Is, toonde zich door dit vormeiyke briefje erg geprikkeld en achtte de kans, dat de nieuwe regeling nog wel eens zeer lang op zich zou kunnen laten wach ten biykbaar zeer groot, terwyi in andpre pro vincies een salarisverlaging al gerulmen tyd ge leden is ingevoerd. Het bestuur der provincie nam de kwestie zwaar op en zond den Commissaris der Konin gin persooniyk naar den Haag. Op 17 Januari heeft deze persooniyk aan den Minister een brief overhandigd, waar een nadere uiteenzet ting van den loop der onderhandelingen werd gegeven en hy lichtte deze mondeling toe. Maar tegenover diens betoog stelde de Minister zyn voorstelling van den gang der zaken, die er naai zyn meenlng op zou wyzen, dat Ged. Staten niet in gelyke mate als de regeerlng doordrongen zouden zyn van het landsbelang, dat met een verder gaande salarisverlaging was gemoeid Immers, waren zy hiervan wel doordrongen ge weest dam zouden zy met de voorbereiding van met zo procent ve vcriauv»» hetgeen werd aangenomen. Met een gebed voor herziening niet hebben gewacht tot de sta-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 2