liberalen T Juweelendief in arrest Brand inbraak en Conflict met den Bioscoopbond Handelsaccoord met België? INBRAAK OPGEHELDERD HANDELSBESPREKINGEN Kerkelijk Leven Sport en spel EN HOTEL PARK LANE VRIJDAG 15 FEBRUARI 1935 HOTELS Kentering? Groote buit veroverd LONDEN De besprekingen loopen ten einde Arbeidsgeschillen AUTO IN WETERING FILM EN MUZIEK BEROOVING TE LEIDEN H.H. WIJDINGEN r Audiëntie Een motie Em.-rector M. Schut t 0 N t DOODELIJKE AANRIJDING Nederland—Engeland 300 gulden gestolen Woning uitgebrand te Zaltbommel Groote protestvergadering te Roermond Totstandkoming van den wedstryd zoo goed als zeker Een geheimzinnig geval in Hertogenbosch Dame op klaarlichten dag aangevallen ZOMERDIENST REGELING DER SPOORWEGEN De bewoners vluchtten in nacht gewaad over het dak m >89 irts OLYMPIA, LONDEN (18 Februari—1 Maart) AANBEVOLEN oonsverhooging bij scheeps werven bereikt Nederlandsche delegatie zou niet in April naar Amerika vertrekken Als handig geveltourist wist hy hotelkamers binnen te klau teren, om vervolgens zyn slag te slaan Geheime zender in beslag genomen Huurt men de een met het ander? f VEEL SCHOON GOED 1 I VOOR WEINIG GELD HOTEL RUSSELL, RUSSELL SQUARE, W.C.l. SLECHTS^ rCTS. HOTEL RUBENS (tegenover het Paleis van den Konlng) Meest volledige service in aangename omge ving - Een buitengewoon comfortabel Hotel Volmaakte rust - Wereldvermaarde keuken Matige prijzen - Men spreekt Hollandacb Portier van café, waar gestolen werd, mede schuldig IMPERIAL HOTEL squabs' LONDEN 9/6 650 Kamers, voorzien van centr. verw. en w en k. water SHAFTESBURY HOTEL »- r British Industries Fair Sigarenindustrie Loonsverlaging opgeschort PfP PAK ilad. waj. V dat toe- tiek niet 1 <75 He van brengen kunnen 4 4 4 En een liberaal autoriteit als Prof. Mr C. W. de Vries zelde, nadat hij ook gewezen had op den plicht der liberalen, om aan de uitvoering der Bedrijfsradenwet mede te werken „royaal en zonder op formaliteiten te beknibbelen Woensdagavond is In de groote zaal van het Chrlstoffelhuis te Roermond een zeer geslaagde protestvergadering gehouden in zake het bekende conflict met den Neder - landschen Bioscoopbond. Deze vergadering was belegd door alle Katho lieke sociale organisaties ter plaatse en stond onder leiding van Mr. van Boven. Aangaande de besprekingen met de Vereenig- de Staten verneemt de „Telegraaf” uit gezag hebbende bron, dat er voor einde Maart geen sprake kan zijn van een nieuw contact aan gaande de desiderata, die by de onderhande lingen in aanmerking komen. In verband daar mede is 't uitgesloten dat de Nederlandsche de legatie in April naar Amerika vertrekt, zooals oorspronkelijk In de bedoeling lag. <Mw Men is hier op het Departement van Buiten, landsche Zaken te Brussel van gevoelen, dat er geen hinderpalen meer zullen overbiyven voor de accoorden, waarvan men verwacht, dat deze tegen einde der volgende week aan de beide re- geeringen zullen kunnen worden voorgelegd. wer- maar Telefoon Grosvenor 6331 te van Lams- over- zaak terug Rechtbank, kosten. In dit verband dient ook nog gewezen te worden op wat Dr. Bierema, de leider der liberale Tweede Kamerfractie, verleden week voor de Amsterdamsche afdeellng van den Vrijheidsbond gezegd heeft. Uit het verslag, dat de Nieuwe Rotter- damsche Courant van zijn rede gaf, knip pen wij nog het volgende: l Men ziet: wat de zaak zelf betreft, staat kelfs deze liberaal van de practlsche poli tiek niet eens zoo ver af van Prof. Aalber- Ook hij stelt het georganiseerd parti culier initiatief boven de staatsbenoeming. hebben terzake van de ordening al Meermalen geschreven, dat men meer zal moeten letten op wat het kabinet-Colijn op Donderdag zijn de onderhandelingen bjj de scheepswerven De Haan en Oerlemans te Heus den voortgezet. Een voorstel om de loonen over de geheele linie met 10 pCt te verhoogen. werd door de directie van de scheepswerf aanvaard. Hiermede is het gCschil tot een einde gekomen. Zooals reeds eenigen tyd geleden door ons als waarschijnlijk werd bericht, is thans door de directie van de Nederlandsche Spoorwegen be sloten de as. zomerdlenstregeling volgens den Amsterdamschen zomertijd in te richten, onge acht de eventueele beslissing van de Eerste Ka mer ten aanzien van den Midden-Europeeschen tijd. met den secretaris der werkgeversvereenlging in verbinding te stellen. Mocht deze vereeniging bereid zijn, met de werknemersorganisaties een eventueele loonsverlaging bjj de firma te be handelen, en zou de directie wachten met deze verlaging, dan kan worden aangenomen, dat de arbeid niet zal worden neergelegd. Van de dlrecUe vernemen wij nog. dat zij in verband met de loopende onderhandelingen de loonsverlaging heeft opgeschort. Woensdagmiddag zyn op den hoek Dorents- plelnOudemansstraat te Den Haag een vracht auto. een motorrijwiel en een wielrijder tegen elkander gereden. De bestuurster van den motor werd daarbij Zoo ernstig gewond, dat zf) met inwendige kneuzingen en gecompliceerde beenbreuk naar het ziekenhuis aan den Zuid wal moe?t worden vervoerd, waar zij inmiddels aan de bekomen verwondingen is overleden. Blijkens ingewonnen inlichtingen bU de politie te Bern (Zw.l, bleek de aangehoa- dene te zjjn de 40-jarige boekbinder E. H.. zonder vaste woonplaats, van Zwltaersche nationaliteit. Hy had reeds een negental jaren zware kerkerstraf achter den rug wegens hoteldiefstallen. Uit de woning van den landbouwer P. te Epen-Wittem werd een bedrag van 300 gulden gestolen. De dief la onbekend. Naar Den Haag overgebracht, ontkende H. iets met de beide diefstallen te maken te heb ben gehad. Daarop heeft zich ’n inspecteur van de Haagsche recherche naar Keulen begeven voor het instellen van een onderzoek, dat tot resultaat had, dat met behulp van de Deut sche Kriminal Pollzei een vriendin van H. kon worden opgespoord. Ten huize van haar en van haar zuster, eveneens te Keulen woonachtig, werden daarop verschillende voorwerpen, van genoemde diefstallen afkomstig in beslag ge nomen. Beide vrouwen vertelden,deze artike len van H. ten geschenke te hebben gekregen. De aangehoudene H. Is daarop voor den of ficier van justitie te Den Haag geleld en na verhoor in het Huls van Bewaring aldaar in gesloten. itgebrand. terwijl het vebi brand- en water- erwljl de liberale pers, met name de Nieuwe Rotterdamsche Courant, nog altijd de ordeningsgedachte met hoon bestrijdt de „Avondpost” Is de eenige uitzondering, zij is ontvankelijker voor nieuwe Ideeën leeft die gedachte by vele leden van den Vrijheidsbond. Wij wezen er de Nieuwe Rotterdamsche Courant al op naar aanleiding van de kleineerende wijze, waarop het blad opk weder over het ont werp tot regeling van het ultverkoopwezen geschreven heeft. En dat die sympathie van vele liberalen voor de ordening geens zins latent Is, doch ook wordt uitgespro ken, bewees hetgeen te Den Haag over dit onderwerp Is gezegd op de Liberale Week. De heer Pelletier sprak daar volgens het verslag in de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant als volgt: Midden op den dag heeft Dinsdag te Leid'm een wielrijder te Leiden een dame beroofd. In Oe Doelensteeg reed hjj tegen mevrouw K. oo. waarbij deze kwam te vallen. De man onrukte haar een tasch, waarin een flink bedrag aan geld aanwezig was. De dader verdween daarop. De politie stelt een onderzoek in. doch ia er nog niet in geslaagd, een spoor te vinden. Het signalement van den dader is echter bekend. De drie inzittenden gered, doch ernstig gewond Woensdagavond omstreeks zeven uur is een personen-auto, bestuurd door den heer F. uit Arnhem, die op den Rijksweg 's Hertogenbosch- Nymegen reed, onder Grave in een wetering ge reden. Het ongeluk gebeurde toen de heer F. een zijweg wilde inslaan en moet worden toege schreven aan het feit, dat de verlichting van den wagen zeer slecht was. Deze reed met groo te vaart van den dijk en kwam in het water terecht. Voorbijgangers konden het portier openen en den heer F., alsmede de belde ove rige inzittenden, de herren F. en P„ even eens uit Arnhem, in veiligheid brengen. Alle drie personen hadden evenwel ernstige verwon dingen bekomen en zjjn naar het ziekenhuis te Grave vervoerd, waar zij ter verpleging zijnv opgenomen. Partijen, betrokken bij het conflict in de sigarenindustrie, hebben Donderdag In het Vlc- toriahotel te Den Haag een conferentie gehad De werkgevers hebben daarbij hun standpunt gehandhaafd. De voorstellen der werkgevers zijn dodr de vertegenwoordigers der werkne- mers-organlsaties verworpen. Daar de partijen op geen enkel punt tot overeenstemming konden komen, zijn de be sprekingen stopgezet. Z H Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Woensdag géén audiëntie ver- leenen. „De Katholieken van Roermond in grooten getale bijeen op Woensdag 13 Februari 1935, ter bespreking van den momenteelen toestand en positie der Katholieken Inzake het fllm- vraagstuk, zijn van oordeel: dat alle Katholieken eensgezind moeten meeleven met en zooveel mogeluk daadwerke- lyk deelnemen aan de Katholieke filmbe weging dat dient gestreefd te worden naar een filmproductie, die door het Katholieke volks deel van Neder^nd volledig aanvaard kan worden; dat de bevoegde Instanties dienen te ijve ren voor een verplichte Katholieke nakeuring van A en B films en het weren van aan stootgevende reclames voor fllmvertoonlngen dat het eigenmachtig optreden van het be stuur van den Bioscoopbond in de Katholieke filmactle niet geduld kan worden; besluit deze motie ter kennis te van de bevoegde Instanties en de pers.” Onze Brusselsche correspondent seinde ons, d.d. 14 Febr.: Wij vernemen, dat de Belgische delegatie voor de handelsbespreklngen met Ne derland zich tegen Zaterdag opnieuw naar Den Haag zal begeven, om er onder leiding van den heer Suetens, directeur van den «lenst der handelsaccoorden, op het departement vstn Bui- tenlandsche Zaken de eindbespreking te voeren met de Nederlandsche onderhandelaars. Te Hilversum heeft de Rjjksbemiddelaar. Mr. 8. de Vries Czn„ Donderdag ten gemeentehuize een conferentie belegd om te trachten, voor een conflict, dat gerezen is tusschen de directie en het personeel van de N.V. v. d. Brink's Tapyt- fabriek, in verband met een aangekondigde loonsverlaging, een oplossing te vinden. Allereerst werd de directie der firma in de gelegenheid gesteld, haar standpunt uiteen te zetten, waama de vertegenwoordigers der textielbonden ,J3t. Lambertus”, „De Eendracht" en „Unitas” de zaak van hun kant belichtten. De Rljksbemiddelaar diende vervolgens de di rectie van advies. Omtrent den inhoud der besprekingen ver nemen wij, dat de vakorganisaties bezwaar hebben met de directie te onderhandelen- over de door haar gewenschte loonsverlaging, omdat indertijd de loonen zijn vastgesteld in gemeen schappelijk overleg met de werkgeversvereenl ging, dat, Indien er sprake is vyi een nood zakelijk geachte loonsverlaging, daarover alleen onderhandeld kan worden tusschen hen en de organisatie der werkgevers. De Rljksbemiddelaar achtte dit standpunt Juist en heeft de firma geadviseerd, haar wen- schen inzake loonsverlaging in handen te stellen van de werkgeversvereenlging en deze te ver zoeken, de onderhandelingen met de werknemers ten spoedigste over te nemen. Verder adviseerde hjj, de eischen tot loonsverlaging op te schorten en de reeds toegepaste verlaging tot dien tijd ongedaan te maken. De directie heeft zich verbonden, zich direct In ons bericht van het overlijden van wijlen rector M Schut vermeldden wy. dat ZEerw in 1926 werd ontslagen. Ter vermuding van eenig misverstand verzocht men ons mee te deelen, dat em.-rector Schut wegens blindheid emeri taat aanvroeg, en dat het „ontslag” dus in dien zin moet worden opgevat. Door den Rljks-radlocontröledlenst werd in samenwerking met de gemeente-politle te Hil versum een clandestiene aendinrichtlng in be slag genomen ten huize van E. D. aldaar. Naar de „Sportkroniek” verneemt, is het zoo goed als zeker te achten, dat de wedstrijd Ne derland—Engeland in Mei as. doorgaat. Deze wedstrijd zal in elk geval niet op een Zondag gehouden kunnen worden, daar de Engelschen geen internationale wedstrijden op dien dag •pelen. Kamer met bad en ontbijt vanaf 10 s 6 d. per dag. Tube Station vlak bf) Hotel voor Olympia. - Prospectus betreffende bovengenoemd Hotel op aanvrage verkrijgbaar by het bureau van dit blad Donderdagnacht omstreeks 1 uur ontdek ten twee surveillerende agenten vlammen schijn boven het dak van de N.V Zuid Ne derlandsche Betonjjzerbouw aan den Vaalt- weg te den Bosch. Onmlddellyk alarmeerden zjj het hoofd bureau van politie, vanwaar men met rljwlelslangenwagen uitrukte. Nadat Alles wees er op, dat men hier te doen had met een geroutineerd hoteldlef. Kort na oen tweeden diefstal wist de Rot- teidamsche politie bjj een opkooper beslag te leggen op een der paarlen colliers. Zij wist ver volgens den verkooper op te sporen, die ober- kellner was in een hotel te Rotterdam. Deze verklaarde, de paarlen-party te hebben ver kocht voor een Zwitser, die in zijn hotel had gelogeerd. Hjj kon van dezen Zwitser een be hoorlijk signalement opgeven, zoodat de com missaris van politie der afd B. te 's Graven- hage in het Algemeen Politieblad opsporing, aanhouding en voorgeleiding van den dader kon verzoeken. Als gevolg daarvan is 26 Januari in een hotel te Rotterdam zekere E. H door de Rotterdam sche recherche aangehouden. ook liberalen, die het verstandig achten om de plaats van wijlen tnlnister Kalff in net kabinet niet door een liberaal te doen innemen.” de de poort geforceerd was. kon de omvang van het vuur worden opgenomen en deze van dien aard, dat terstond de brandweer gewaarschuwd werd, die onder leiding van opperbrandmeester Neukirchen spoedig ter plaatse was. film het woord. Hij wees op de taak der Ka tholieken om zich op filmgebied dat terrein te veroveren, dat hun toekomt. Voor het Ka tholicisme biedt de film machtige perspectie ven. Uitvoerig belichtte hij de totstandkoming van het Comlté-Gezlnsfilm en deelde het een en ander mede over de succes volle propaganda- actie. Het grootste buitenkansje in de heele pro paganda wachtte het Comité in Roermond, waar een propaganda-avond met filmvertooning door den directeur van den Bioscoopbond, den heer de Hoop, onmogelijk werd gemaakt. Spr. lichtte het bekende conflict nog eens na der toe en gaf eveneens de verzekering, het Comlté-Gezlnsfilm nooit den elsch van den Bioscoopbond, om de Filmfronters uit het Co mité te stooten. zou inwllUgen. Pater Justinus deed den aanwezigen de zegging, dat de première van de Gezinsfllm In Roermond zal gehouden worden, als antwoord op de fiere houding van de Roermondsche Ka tholieken. Na de uiteenzetting van pater Justinus werd een geldinzameling gehouden, waarbij onder de honderden guldens die werden opgehaald, een particuliere gift was van t 100.benevens be dragen. die door sociale vereeniglngen ter be schikking van de Gezinsfllm werden gesteld. Aan het slot van de vergadering werd on der geweldig applaus de volgende motie aange nomen Zondagmiddag 3 December tusschen 4 en 6 uur is in Hotel Wlttebrug te Den Haag een ju- weelendlefstal gepleegd ten nadeele van een in dat hotel logeerende dame. Voorts is op Dins dag 8 Januari eveneens des namiddags tus schen 4 en 8 uur een soortgelijke diefstal ge pleegd in Hotel Promenade aldaar ten nadeele van een logeergast Gebleken was, dat de dader in beide gevallen een uitstekende geveltoerist moet zijn geweest, aangezien hij zich langs den gevel door een openstaand raam naar binnen had begeven. Teneinde, eenmaal In de kamer zijnde, niet verrast te worden sloot hy aan de bin nenzijde de kamerdeur af en verbrak daar na met een scherp voorwerp, vermoedelUk een schroevendraaier, de koffers en de kas ten. Bij dese inbraken heeft hij een flinke party bijouterieën, waaronder kostbare pa- relhalssnoeren weten buit te maken tot een gezamenlijke waarde van ongeveer 18.800. Door het feit, dat de vlammen neersloegen ten gevolge van de plaatselijke gesteldheid, kon het vuur met succes bestreden worden. Na 'n uur werken waren de vlammen gebluscht. Het bleek, dat het vuur gewoed had in het houten kantoorgebouw, waar tot avonds 11 uur ge werkt was, waarna het kantoor was gesloten. Tal van nieuwe teekeningen voor uit te voe ren bouwwerken zijn verbrand of hebben groote waterschade bekomen. De schade wordt door verzekering gedekt. Het blussohlngswerk werd bijgewoond door den commissaris van politie, den heer Staal en den Inspecteur van de recherche van Keu len. Deze eerw fraters, allen van J. L. Sengers. J. L. v F Balleur. J. B v. Eyk. J. F v. Hoek, H. N. Verhoeven. J. V. Jacobs, H. J. v. Schalk. J. W. v Zeist. J. J. v. Herel F. A. Volten, L. F. v: Dyk. J C Wagenaar, J. G. Schuurmans, F. B. v. lersél, L. G. Fuchs. J. B. de Vries. *tit gebied doet en nalaat dan op hetgeen 9* leider van het kabinet zich In bepaalde titilleu’g ontvallen laat. WIJ zouden haast •snelgd zijn, hetzelfde standpunt ook ten opzichte der liberalen te aanvaarden. Het verwijt, door Dr. Bierema tot de Ka- «oMeken gericht, Is overigens ongerecht vaardigd. Tegen het zitting hebben van •wi liberaal in het kabinet-Colijn heeft de Kathcriieke fractie geen bezwaar. Het kabl- OM-Colljn is extra-parlementalr. En enkel •tis de formateur en zijn mede-ministers Gisternacht omstreeks half 3 is brand uit gebroken in de woning van den aannemer J. A. van Haaften aan de Nieuwstraat te Zalt bommel. Toen de bewoners den brand ontdekten, stond het huis reeds voor een groot gedeelte in vlam. ZU zagen zich dan ook den weg naar de benedenverdieping versperd In nachtgewaad vluchtten de heer en mevrouw van Haaften, een zoon en eer-> dienstmeisje over het dak naar het huls der buren. De brandweer, die spoedig aanwezig was, kon niet verhinderen, dat ook het belendende per ceel van den heer Steeman vlam vatte. Om 7 uur gistermorgen kon de brandweer inrukken. Het huis van de familie van Haat ten is vrijwel geheel uit perceel van den heer S. vi schade bekwam. Van den inboedel kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade, welke uit den aard der zaak bijzonder groot is. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. kwestie van ordening is niet een Irwestie van vandaag of gisteren. Ook in de kringen van de liberale Staatspartij leeft die gedachte, zooals spr. met enkele voor beelden aantoonde. Wij voelen, dat andere wegen bewandeld moeten worden om te komen tot gezondmaking van onze bedrij ven; Er moet gestreefd worden naar een sa- menwerking van alle partijen, die het wel zijn van ons geheele volk nastreven. Wij zijn thans in ons maatschappelijk leven voor een punt gekomen, dat men ernstig rekening moet houden met verschillende maatregelen, welke een ordenende richting hebben. In de Bedrijfsradenwet is de ordenings gedachte neergelegd; deze wet is er geheel op gericht om verder uitgebouwd te wor den. Spr. betoogde, dat men zeer zeker de vestigingseischen, welke de Middenstand wenscht, in een Bedrijfsraad aanhangig maken kan. Spr. hoopte, dat de Liberale Party tijdig zal kunnen en willen inzien, dat de orde ning, die van onderen op moet komen, niet ver weggegooid moet worden, doch nader onder de loupe moet worden genomen.” De Haagsche politie heeft aangehouden vier personen, die betrokken zijn bij de in het be gin dezer week gepleegde inbraak in het Zuid- Hollandsche Koffiehuis, waarbij na forceering van de brandkast een bedrag van ongeveer f 1200 werd gestolen. Reeds bij het eerste onderzoek had de politie de overtuiging, dat deze diefstal gepleegd moest zijn door of met medewerking van iemand, die ter plaatse goed op de hoogte was. Het voortgezet onderzoek heeft inderdaad aangetoond, dat deze zienswijze juist 13 ge weest. Gearresteerd zijn thans de portier van het Zuid-Hollandsch Koffiehuis en een viertal be kende Haagsche inbrekers. Uit het voortgezet onderzoek en uit de door de verdachten afgelegde verklaringen is duide lijk gebleken, dat de politie hier een goeden greep heeft gedaan. „Wy hebben een stelsel noodig, waarbij minder van boven af In het beheer van de bedrijven wordt ingegrepen, waarby de ver- antwoordeiykheid voor de uitvoering van maatregelen aan de betrokkenen biyft, en de regeering zich bepaalt tot het limi teren van den steun. Ongetwyfeld werken de steunmaatregelen de verlaging van de kosten van het levensonderhoud tegen, maar niet in die sterke mate, waarin men net wel eens, overdry vend, voorstelt. Regelingen^ voortkomend uit de vrye ontwikkeling' van de maatschappelijke toestanden aanvaarden wy gaarne, maar geen studeerkamermaatregelen met een staatsdwangstelsel, hetwelk moet ultloopen op volkomen verstarring van allen technl- •enen vooruitgang. De ervaring leert, dat die middelen worden aangegrepen voor groepsbelangen. Ordening is meer een kwestie van mentaliteit dan van organisa tie. Wettelyke maatregelen, daartoe strek kend zullen alleen baten by een Inneriyke bereidheid tot samenwerking, geiyk die by de liberalen aanwezig is. Maar zeker niet Is die aanwezig by de roomsch-katholieken, zyn die soms bereid, *roeg spr„ tot samenwerking met anders denkenden? Daar de roomsch-katholleken ordening van het bedryfsleven onvereenig- baar achten met het opnieuw zitting ne men van een liberaal in het ministerie, zyn wenscht achten. Dat de Katholieke fractie zich niet be reid toonde In een parlementair kabi net met de liberalen samen te gaan, vond zyn oorzaak niet In een gebrek by de Katholieken aan wil tot samenwerking In het algemeen, maar zuiver en alleen in het feit, dat by de liberale fractie geene waar- deering hoegenaamd te bespeuren viel voor de denkbeelden, die In Katholieken kring terzake van de noodzakeiyke omvorming der maatschappy tot een meer geordenden toestand leven. I^est men bovenstaande uitlatingen (waarin wy ons een aantal spatleeringen zich een toon der zou men De Hooge Raad heeft Donderdag recht gewezen in de bekende zaak betreffende het theater te Rotterdam van de N. V. Tuschinskl’s Exploita tie My. dat de film Das Blaue Licht heeft ver toond welke het had gehuurd van de N.V. Uni versal Film Agency, waaraan vertoonlngsrecht voor Nederland was opgedragen. De Genossenschaft vor Verwerbung Muslkall- scher AuffUhrungsrecht, die als gemachtigde het bur. voor muzlekauteursrechten had aangesteld, geen recht had, tot het ten gehoore brengen van stelde tegen Tuschinskl een vordering tot scha devergoeding in. omdat haars inziens Tuschinskl de b(j deze geluidsfilm behoorende muziek. Tuschinskl voerde aan dat ze tegelijk met de film ook de muziek gehuurd had, daar de mu ziek bij de film behoorde. De Rechtbank te Rotterdam had met vernie tiging van een vonnis van den Kantonrechter de vordering ontzegd. De Duitsche vennootschap, gemachtigde Bu rna, teekende van dit vonnis cassatie. De Proc.- Generaal by den Hoogen Raad concludeerde tot verwerping van het beroep en veroordeellng van eischeres In de kosten. De Hooge Raad heeft thans het bestreden vonnis vernietigd en de verwezen naar de Rotterdamsche verweerster veroordeelende in de „Naar liberale begrippen is by het bestu- deeren van de vele mogeiykheden van or dening een samenwerking noodig van nuttig geordend groepsegoïsme onder lei ding van de belanghebbenden zelve met de ordenende macht van de overheid. In zoo verre gaat spr. een stap verder dan dr. Coiyn, die eerst groepsvorming, daarna staatsslavemy afwees. Men kan nog een derde punt overwegen: dit is dus samen werking van overheid en georganiseerd be drijfsleven. De bedryven worden dan niet autonoom en oppermachtig In eigen kring: immers de staat moet in contact met de organisaties medewerken aan een georga niseerd bedryfsleven. Dan vervalt zoowel de vrees voor overdreven groepsegoïsme als de vrees voor staatsslavernij. Het vraagstuk van de ordening van het bedryfsleven is te ernstig om het klakke loos over te geven óf aan een ordenings- leus, die in het katholieke kamp wordt aangeheven óf aan spittend nihilisme.” stelde een onderzoek in en het bleek daarbij, dat alles overhoop lag. Aan een zijde van het huls ontdekte de politie een van bui ten naar binnen Ingeslagen ruit, In de teeken- kamer een van binnen naar bulten Ingeslagen venster. De kluis was onaangeroerd gebleven Of er iets vermist wordt, kon nog niet worden uitgemaakt. Deze brand en de verschijnselen die op In braak wijzen, loopen merkwaardig parallel met een brandje en Inbraak, dat ongeveer een jaar geleden In de buurt heeft plaats gehad. Van den dader is geen spoor te ontdekken PICCADILLY. W. 1. Alle kamen voorzien van telefoon en eigen badkamer. 1- PERSOONS KAMER vanaf 14». bd. 2- PERSOONS KAMER vanaf 25 s. Od. Telegram-adres Keighbrace. London. BANGOR HOTEL (A.N.W.B.) 36-37 Bedford Place, W.C.l Rustig en centraal gelegen voor den Zakenman. - Hollandsche keuken, modern comfort - Olds van Londen met plattegrond gratis op aanvraag verkrijgbaar bij den eigenaar w. J DAMMAN. HOTEL GREAT CENTRAL, Marylebone Road, N.W.l Kamer met bad en ontbet vanaf 10 s. 6 d. per dag. Underground Station grenst aan het Hotel en geeft directe verbinding met Olympia Prospectus betreffende bovengenoemd Hotel op aanvrage verkrijgbaar bij het bureau van dit blad. Kamer m. bad en voll. ontbet, slecht» één standaardprU» (2 pers. 16/6) Great St. Andrew Street. W. C 3. (vlak by Leicester Square) W. en k. water In alle kamers. Elk bed voorzien van leeslamp Kamer m. bad en voll. ontbyt 7 C J (3-pera. kamer 13 r 6 d.) Telefoon: a. w u. Telegram-adres Temple Bar 6083 Unafraid. London veroorloofden) en denkt men oogenblik den denigreerenden meeste liberale bladen weg, dan zeggen: les idéés marchent! wy zyn zeer benieuwd, waartoe de „in neriyke bereidheid tot samenwerking, ge- lyk die by de liberalen aanwezig is”, den heer Bierema en de zynen inspireeren zal als de Tweede Kamer het door Minister Verschuur voorbereide, door Dr. Coiyn in- gedlende en door Minister Steenberghe meesterlijk verdedigde ontwerp op de on- dememersovereenkomsten in behandeling neemtl door de K. F. C. voor het Zuiden worden te- te gengehouden. Wat de positieve zyde van het vraagstuk betreft wees spr. allereerst op de pogingen van K. S. A., die niet meer kan doen, dan films als de Ontbladerde Roos in circulatie te brengen; films die hoewel moreel goed, uit aesthetisch oogpunt bezien geen naam mochten hebben. Een andere poging werd gedaan door de N V Eidophon, die onder het motto: „voor een Katholieke filmproductie” veel geld byeen wist te krygen, maar toen het geld er eenmaal was, zich wilde gaan toeleggen op het maken van neutrale onschadeiyke films. Aan dit neutrali teitsbeginsel, en mede door gebrek aan vol doende kennis Inzake films, groef de Eido phon zich zelf een graf. Met klem wees spr. de beschuldiging, geult In een Katholiek blad uit het Zuiden,, van de hand, als zou de Eidophon door Fllmfront in den grond zyn geboord. Hierna behandelde spr. de vereeniging Film front, die thans opkomt voor een Katholieke filmproductie. Na gesproken te hebben over de werkwyze van het Filmfront en het doel, dat men met het orgaan „Fllmfront” beoogt, uiteen gezet te hebben, wydde spr. ruime aandacht aan de totstandkoming van het Comité-Ge- zlnsfilm. In dit verband wees hy erop, dat de Ned Bioscoopbond, die alleen door mercantills- tlsche overwegingen geleld wordt, noodgedwon gen In conflict moet komen met een actie van een princlpieele Katholieke filmproductie. Met beslistheid wees de heer van Lamsweerde den elsch van den Bioscoopbond, dat de Fllm- tronten nu maar uit het comlté-Gezlnsfllm moesten treden, van de hand Hy noemde het byna verraderlijk, dat een Katholiek blad in het Zuiden, het Comlté-Gezlnsfllm aan de dicta tuur van den Bioscoopbond wilde uitleveren, door het advies van den Bioscoopbond over te nemen. Tenslotte wees de heer van Lamsweerde op de mlllioenen-boycot-actie, die door de Ameri- kaansche Katholieken onder leiding van een Kardinaal, tegen de slechte film wordt gevoerd en wees ook nog op een schryven van Z.H. Paus Pius XI, waarin Deze de Katholieken op hun plicht wyst. de positieve Katholieke filmbewe ging te steunen. De uiteenzetting van den heer van weerde werd meerdere malen door een weldigend applaus onderbroken. Als tweede spreker voerde peter Justinus Jan sen O.F.M., voorzitter van het Comité Gezlns- Onder de talrijke aanwezigen zagen wy o.m. Mgr. L. Le Bron de Vexela, plebaan-deken van Roermond, nagenoeg de geneele geesteiyk- heid van Roermond, den heer van Meegeren, voorzitter van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen, verschillende gemeenteraadsleden, de besturen van alle sociale organisaties. De eerste spreker, H. baron van Lamsweerde, voorzitter van de Vereeniging „Fllmfront”, uit Amsterdam, heeft in een uitvoerig betoog de actie der Katholieken op het terrein van de film uiteengezet. Doordat de Katholieken zich In den beginne veel te lang afzydlg van het fllmvraagstuk heb ben gehouden, staan zy thans voor een gewel digen achterstand. Allereerst behandelde spr. de negatieve zyde van het vraagstuk, namelijk de keuringsinstan- Ues. Hy wees er op, hoe de zevende king van de Katholieke Film Centrale een beperkten omvang kan zyn, vooral, daar de zoogenaamde A en B films voor de K. F. C. taboe zyn verklaard. Alleen de films, die door de RUkskeurlngscommlssle zyn vry gegeven voor personen boven 18 Jaar Zondag J.l. heeft Z. H. Exc Mgr. Dr. j. M: Buckx in de kapel van het Studiehuis ,J3t Jo zef" te Hees by Nymegen van de Congregatie der Priesters van het H. Hart de H. wyding van het subdiaconaat toegediend aan de volgende genoemde Congregatie: Don, J. D. Laan. H. er r- 1*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5