Arbeid is geen koopwaar r Centrale Crisis Controledienst r I ió: Melboume-race en Kerstvlucht Handel met U.S.S.R. Lectuur aan de stations Rijksmiddelen Medische kroniek KLAGEN EN NOG EENS KLAGEN EPER de radio enscht *U zen Om- 10000 ge- t kunnen L I ZATERDAG 16 FEBRUARI 1935 IDEEËN en - Indië’s weermacht De Douglas-vliegtuigen LEENINC NOORD-HOLLAND Toch ongelijk bekend? VIES Geest Organisatie Over het algemeen is de dienst echter over de resultaten tevreden BACOVEN-COMMISSIE GEARRIVEERD Regeeringscommissaria vertelt Vergoeding voor het postvervoer De fabricage van de Douglas- machines hier te lande, zou te veel tijd in beslag genomen hebben Anderhalf jaar onderhandelen heeft nu tot bevredigend resultaat geleid Werken van zedenkwetsenden aard mogen niet worden uitgestald Wilton besluit tot terugname van pantserauto’ s e PJJJ President van ’t Hooggerechtshof bevestigt de juistheid van mi nister Colijn’s antwoord Restaurant DORRIUS De opbrengst in de maand Januari is by na twee millioen beneden de raming gebleven Kinderopvoeding gezondheid - in van de voor- denbrori Naar Aneta Mi. ea. da- riet ND- LIBRA. Mldden- tegoeden sldhoven igregstte als den en •penning des Ge- Vrijdagmiddag is met het as. „Stuyvesant” de „Bacoven’’-commlssle, bestaande uit de hee- ren DrleLsma en Waller te Amsterdam aange komen. De commissie zal zich dezer dagen naar Den Haag begeven, teneinde de Regeering te bewegen steun te verleenen aan de bacoven cultuur in West-Indië. algemeen is de dienst tevreden over de tot dus ver bereikte resultaten en den arbeid der con troleurs, maar bij een leger van eenlge hon derden ambtenaren is natuurlijk nooit te voor komen, dat er wel eens iets kan gebeuren, dat verkeerd is. dat toen zulk een controleur ontslagen werd, na enkele indlvldueele pogingen, een gezamen lijk verzoek tot handhaving van den man In kwam, geteekend door een burgemeester, een wethouder, een raadslid, een gemeentearts, den commandant van de burgerwacht en zelfs van den Inspecteur der directe belastingen. BATAVIA, 15 Febr. (Aneta verneemt, besloot Wllton-Feyenoord, naar aan leiding van het verslag der deskundigencom missie, tot terugneming van alle pantserauto's door het Ned. Indische leger aangekocht. Deze terugname geschiedt tegen verrekening van alle reeds betaalde bedragen, zoodat slechts kosten voor keuring en van uit- en terugzending voor rekening komen van het Ned. Indische Gouver nement. Hierdoor wordt de schade beperkt tot enkele duizenden guldens. orwegte >e groot werken, er toen wordt ing r- en goe- m deer en nl«t een pu- ndpunt ie oon- or geyd gen d» benul- •1» U ren en rdsdele worden n ml»- td. dm* n ter.— tts. Naar aanleiding van klachten, «elke vooral van de zijde van de boeren nog al eens verno men worden, over het optreden van controleurs van den Centrale Crisiscontrole Dienst, hebben wij een onderhoud gehad met den regeerings- commissaris, den heer A. H. Stirks, leider van dezen dienst. Deze verklaarde te weten dat er wel eens ge klaagd wordt, maar ook, dat. als verzocht wordt deze klachten behoorlijk schriftelijk te motl- veeren, opdat een grondig ondersoek mogelijk is, zulks bijna nimmer geschiedt. De klachten, welke bjj den dienst binnenkomen, worden met de grootst mogelijke nauwkeurigheid onder zocht en wanneer Inderdaad blijkt, dat con troleurs in eenig opzicht buiten hun boekje gegaan zijn, worden afdoende maatregelen ge nomen, om herhaling te voorkomen. Over het de arbeid nog altijd koopwaar. Bij eeri onge breidelde concurrentie op de wereldmarkt zoo wel als op de binnenlandsche markten, kon het niet uitblijven of de betrekkelijk weinige ka pitaalbezitters bleven bij hun berekeningen uit sluitend naar hun winstcijfer kijken, wat leidde tot een economische overheersching door enke len. Aan de winst werd alles opgeofferd. Ratio- j nalteatiè en tot het dwaze toe doorgevoerde mechanisatie werden door het winstbejag opge drongen. Reclame, tot in de meest gewetenljjoze vormen, moest kunstmatige behoeften schep pen, teneinde productiemogelijkheden te ver- grooten. En ook hiervoor was alleen winstbejag de prikkel. Welk een heillooze rol bif zulk een doldriftige jacht naar winst de speculatie en de weinig scrupuleuze credietgevers speelden, stipten wij reeds in een vorige beschouwing aan. Bij de Ineenstorting van de welvaart In de laatste vijf jaren staat het nu een ieder zon neklaar voor oogen: de arbeid mag niet lan ger nen Hierdoor is Intusschen de Fokkerfabriek beter in staat haar eigen typen verder te ontwikke len en binnenkort is dan ook bestelling van een De nieuwe telefoonzaal te Oldenzaal voor den geautomatiseerden telefoondienst Twente, welke 19 Februari wordt geopend F 36 vliegtuig bij die fabriek te ver- De Centrale Crisis Controledienst bestaat uit een algemeene en een technische afdeeling. De technische controle houdt toezicht op boerde rijen, fabrieken, in het algemeen op bedrijven, waar minder incidenteele overtredingen voor komen dan op den weg. Deze laatste is voor namelijk het gebied van de algemeene controle. Wordt op oen - weg een overtreding, die een korten tijd duurt, geconstateerd, dan is ze niet meer te achterhalen. Het Rijk is verdeeld in gewesten, die onder een hoofdcentroleur staan. Elk gewest in dis tricten. In elk district zijn één of meer groepen werkzaam, bestaande uit een auto, bemand met 3 of 3 man onder een groepleider. De distrlcts- leider is zelf tevens groepsleider. De dienst is zoo geregeld, dat de auto gebruikt wordt als snel verplaatslngsmlddel. Op verschillende pun ten worden de manschappen van de groep op post gezet; zij houden op zoo’n post gerulmen Uit deze wederzljdsche klachten kan toch wel gecombineerd worden, én dat een behoorlijk toezicht bestaat én dat de controledienst op juiste wijze zjjn bemoeiingen verdeelt. De klachten, die Inkwamen, waren van aller lei aard. Er werd over geklaagd, dat de over treders te weinig werden aangepakt en daar door de goedwillenden ontevreden werden. Maar als de controledienst eens werkelijk goed aan pakte, werd hierover weei geklaagd. Herhaalde klachten zijn ook Ingekomen over het feit, dat bepaalde personen als controleur waren aangesteld. Werd zoo’n man na een ge houden onderzoek ontslagen, dan heette de maatregel hard en waren er dadelijk personen, die hun goede hart lieten spreken en die op de bres gingen staan voor den ontslagene, maar die geen enkele verantwoordelijkheid droegen. Het spreekt toch van zelf, dat b.v. zy, die veroor deeld zijn wegens smokkelarij of als smokkelaar bekend staan, niet voor crlsls-controleur in aanmerking mogen komen. Dit nam niet weg. Het gevaar is allesbehalve denkbeeldig, dat een andere regeling zóu lelden tot partijdig heid of „eigen rechter” spelen van sommige controleurs, al of niet beïnvloed door anderen, en dit moet voor alles worden voorkomen. De inschrijving op f 8.500 000, 3% pCt. Obli- gatlën, ten laste van de Provincie Noord-Hol- land, zal zijn opengesteld op Woensdag 20 Fe bruari tot den koers van 97% pOL De betaling der toegewezen Obligatiën, tegen in ontvangstneming der definitieve stukken, moet geschieden op Donderdag 7 Maart ten kantore waar de inschrijving heeft plaats ge had. De leening is aflosbaar in 40 jaariyksche ter mijnen, te beginpen in 1936. Vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing is te allen tijde voorbehouden. De obligatiën zijn voorzien van halfjaarljjk- sche coupons, vervallende 1 Februari en 1 Augustus; de eerste coupon vervalt 1 Augustus 1935. De verschuldigde couponbelastlng wordt by uitbetaling op de coupons in mindering ge bracht. Dikwyis wordt een geverbaliseerde overtre ding een „futiliteit” genoemd, maar zulk een overtreding kan ernstige gevolgen hebben. Men neme als voorbeeld het niet afscheuren van de souches der aardappelgeleidebiljetten, waarbij men er zich algemeen op beroept het „ver geten” te hebben; men moet bedenken, dat een geleidebiljet, waaraan de souches zich nog be vinden. dlkwyis gelegenheid geeft zich tot een plombeerder te wenden en zonder heffing te betalen, een hoeveelheid aardappelen te doen plombeeren of op zoo’n geleidebiljet voor een tweeden keer aardappelen te vervoeren, onge plombeerd, zonder dat heffing betaald is. Dit laatste ia n.l. niet verboden. Door handelaren wordt veel geklaagd over de boeren, door boeren over de handelaren en in beide gevallen dat de controle te veel toe ziet op de eigen, te weinig op de andere cate gorie. Dat by de zoogenaamde Kerstvlucht naar Nederlandsch-Indlë de tyden van aankomst en vertrek van te voren waren gepubliceerd, sluit niet in, dat daardoor drang op den gezagvoerder van het vliegtuig werd uitgeoefend om zich aan die tyden te houden. By de K. L. M. wordt deo gezagvoerder geen enkele drang opgelegd om iets te ondernemen, dat niet zou strooken met de verantwoordeiykheid aan zjjn functie verbon den. In de praktyk komt het veel voor, dat ge klaagd wordt, als een controleur proces-verbaal opmaakt; het feit heet dan een „futiliteit” Laat hy het verbaliseeren na. dan stelt hy zich er echter aan bloot, verdacht te worden van partydigheid. De samenwerking tusschen den crtslscontrole- dienst en de beroepspolltle is over het alge meen uitstekend. Er zyn echter een aantal kleine gemeenten, waar het eentgszins hapert, hetzy omdat de gemeente-polltie te weinig oo- afhankeiyk is, hetzy omdat de bevolking in bet algemeen de criste-voorschriften te weinig ern stig neemt. Het schynt in het algemeen blliyk, aldus deelt de Minister van Waterstaat aan de Eerste Kamer mede, voor den spoorweg boekhandel een ongeveer geiyken maatstaf omtrent verkoop van druk-, boek- en plaatwerken te doen gel den als voor den gewonen boekhandel. De directie heeft den spoorwegboekhandel aange zegd te zorgen, dat werken, die geacht kun nen worden van zedenkwetsenden aard te zyn, niet worden uitgestald en dat die werken bo vendien niet langs den trein worden verkocht, zoodat de sgn. Akojongens deze niet meer in handen krijgen. By de aanstelling van controleurs gaat de dienst zoo zorgvuldig te werk, dat de kans, dat er ongewenschte elementen het corps binnen sluipen, tot een minimum beperkt wordt. Binnenkort wordt er een internationaal sein, vastgesteld door Genève, ingevoerd, dat den automobilisten duidelyk zal maken, dat zy met Het overlég tusschen beide partyen. dat in het geheel ongeveer anderhalf jaar heeft ge duurd, had ten doel eenlge algemeene regelingen te treffen onder welke de handel tusschen beide landen verder zefa kunnen plaats hebben. Daarby is vastgesteld, dat de tusschen Ne derland en Sovjet-Rusland bestaande handels- balans zich in de laatste jaren ten voordeele van Nederland gewyzigd heeft, waarby de be stellingen van Sovjet-Rusland in Nederland zyn toegenomen. Ter verdere bevordering van het wederzydsch handelsverkeer is een regeling ge troffen, omtrent de betalingscondities by den aankoop van Nederlandsche goederen in acht te nemen, omtrent den vorm der wissels, om trent arbitrage Indien meenlngsverschillen uit de handelstransacties mochten voortvloeien, enz. Voorts zal de UB.S.R. by de hgftlHg van havengelden in de Russische havei keurstarieven toepassen. y tyd toezicht, waarna de geheele groep zich ver plaatst na* een ander gebied. Waar op de zelfde wyze gehandeld wordt. Óp deze manier bereikt men, dat met een beperkt aantal con troleurs dusdanig toezicht wordt gehouden, dat een overtreder op elke plaats en op elk tijd stip kans loopt betrapt te worden. Controle in winkels, bergplaatsen k d. wordt gewooniyk groepsgewys gehouden, omdat daarby meer dan éën man tegenwoordig moet zyn. Van de alge meene controle moet vooral een preventieve werking uitgaan. De controleurs maken van overtredingen pro- ccssen-verbaal en tuchtrechteriyke verklaringen op. Dit is op zichzelf niet moeilijk. Maar het is wel moeliyk te beoordeelen, in welk geval na een overtreding jeen proces-verbaal of tucht rechteriyke verklaring achterwege mag blyven. Aan de justitie of den tuchtrechter moet de beslissing overgelaten worden, maar deze be schikt dan over de noodlge gegevens om een jukt oordeel te kunnen uitspreken. In de uit zonderingsgevallen dat een controleur geen --verklaring opmaakt, moet hy natuuriyk aan zyn chefs ver antwoording afleggen, waarom dit niet is ge schied. tweeae wachten. Aan de K. L. M wordt voor het vervoer van de post NederlandIndië en IndiëNederland f 25.000 per vlucht betaald, doch voor zoovtr de bedryfsresultaten zulks toelaten, wordt nc afloop van het jaar een gedeelte der door het Staatsbedrijf der Posterijen. Telegrafie en Tele fonie betaalde vervoersvergoedlng gerestitueerd. Over 1933 werd terugbetaald f 240.000; naar schatting zal de restitutie over 1935 f 350.000 bedragen. wondeplekken in de samenleving aanwees, maar verkeerde middelen tot verbetering aangaf. Zoowel de christelijke als de socialistische de mocratie ging het liberale Individualisme met zyn ongebreidelde vryheid te iyf. Maar de een bleef daarby vasthouden aan de natuurwet, wenschte het privaat bezit te handhaven en nam den mensch in de wereld met al z'n on volmaaktheden, zooals hy is, als gevolg der erf zonde. De ander streefde naar algemeene staats bemoeiing, het brengen van de productiemid delen in de handen der gemeenschap en be loofde met een nivelleeringssysteem van de aarde een paradys te maken. Van deze tweespalt tusschen christelijke en socialistische democratie heeft het liberalisme geprofiteerd. Had heel de arbeidersstand de richtiynen van Rerum Novarum gevolgd, wy zouden reeds een heel eind in de tweede phase der maatschappeiyke ontwikkeling gevorderd zyn, waarvan Wij nu nog asm het begin staan. Tot op heden zyn door de kracht van de vak organisatie de voordeelen behaald, welke wy bo ven opsomden. De werkgever, die onbeperkt heer en meester speelt over zyn onderneming en zijn werklieden, is een onbestaanbare figuur geworden. By het vele echter wat reeds door de afgedwongen samenwerking van kapitaal en arbeid bereikt is, heeft de economische wereld crisis der laatste jaren getoond, hoeveel er nog veranderen moet wil er weer van een geordende samenleving gesproken kunnen worden. Wat baten sociale voorzieningen, regeling van arbeidsvoorwaarden, vaststelling van loonscha-1 len in onderling overleg, verkorte arbeidsdag, beveiliging van leven en gezondheid in de werk plaatsen, wanneer het eerste en voornaamste nm. de arbeidsgelegenheid zelf ontbreekt? ’t Was dan ook een bittere teleurstelling de vruchten van jarenlangen stryd, de onmisken bare weelvaart van allen, die met hoofd en handen alleen hun brood moesten verdienen, de welvaart van het laatst der negentiende en het begin der twintigste eeuw, voor een zeer groot deel door de alles verterende crisis der laatste jaren verloren te zien gaan. In den grond ligt de fout hierin, dat in de jaren van den laatsten welstand teveel werd vergeten, dat de wortel van de liberale econo mie nog altyd niet was aangetast. By alle schynschoone regelingen en voorzieningen bleef V een controleur van den dienst te doen hebben. proces-verbaal of tuchtrechteriyke Op het sein, dat ’s avonds verlicht wordt, staat u" met duldeiyke letters: Halt C.C.C.D. De besprekingen te Moskou gehouden, tusschen de heeren E. D. van Walree, mr. A. N. Molenaar en W. H. Rethmeier, gedelegeerden van het comité voor handel met Sovjet-Rusland eenerztjds vertegenwoordigers van het Volkscommissa riaat voor Buitenlandschen handel van de U.S.SJt. anderzijds hebben op 19 Januari 1935 tot een voor den Russlsch-Nederiand- schen handel bevredigend resultaat geleid. BATAVIA 15 Febr. (Aneta). De President van jiet Hooggerechtshof voor Ned. Indië verzocht Aneta te willen publlceeren, dat het antwoord door Minister CoÜjn gegeven op de vragen, door Ir. Feber gesteld, overeenstemt met hetgeen het Hooggerechtshof omtrent deze zaak (be treffende zekere vragen in den Raad van Justi tie te Semarang aan een beklaagde gesteld) aan de Indische Regeering rapporteerde. m v. d. In de memorie van antwoord- aan de Eerste Kamer, deelt de Minister van Waterstaat eJ Interim mede, over de vlucht naar Melbourne, dat de regeering de mate van uitbundigheid der vreugde wegens het welslagen, bezwaarlijk zou kunnen bepalen. Begrijpeiyk was het. dat eene opwelling van nationaal gevoel wegens hetgeen met een vlieg tuig voor den gewonen dienst en op de gewoi.e wyze gebruikt tegenover wedstriJdmachlnes Is bereikt, ook tot uiting kwam jegens de beman ning. Deze wist echter bescheidenheid te be trachten en vond daarin steun by de directe. NZ. Voorburgwal bK Spui, A dam PLATS DU JOUR EN A LA CARTE Aangezien nader bleek, dat dan de eerste vliegtuigen in het gunstigste geval eerst tegen het einde van dit jaar zouden kun nen worden geleverd, hoewel de K. L. M deze reeds binnenkort noodig heeft om de diensten, welke met het aanstaande zomer seizoen eenlge uitbreiding moeten onder gaan, naar behooren te kunnen uitvoeren, moest zjj besluiten tot bestelling in Noord- Amerika, zy het dat deze bestelling we gens de door Fokker verworven rechten over de N.V. Nederlandsche VHegtuigen- fabriek liep. koopwaar zyn! Het kapitaal moet een die- ^e functie vervullen en mag daarvoor zyn dyke belooning hebben. Maar ook de arbeid krijge de hem waardige rol toebedeeld! Alleen wanneer naast het indlvidueele ook het sociale karakter van het kapitaal algemeen zal worden erkend; wanneer de vrije concurrentie binnen zekere perken zal worden teruggedrongen; wan neer de economische overheersching van enke len door wyze overheidsmaatregelen beteugeld zal vtorden; wanneer het sociale leven naar beroepsstanden geordend zal worden, eerst dan is er kans op een gelukkiger samenleving met bestendiger welvaart. Ziehier de tweede phase van maatschappeiyke ontwikkeling, waarnaar wy moeten streven. En zoo bezien is de roep van den dag, de roep cm ordening, geen utopie. In de maand Januari hebben de Rijks- middelen opgebracht f 31.199.530, het geen f 1.979.636 minder is dan de ra ming, doch f 5.645.455 meer dan de opbrengst over Januari 1934. De inkomsten ten bate van het Ver- keersfonds waren f 1.710.486. De zuivere opbrengst voor het dienst jaar 1934 en wel over het tijdvak van 1 Januari 1934 tot en met de maand Ja nuari 1935 bedroeg f 452.633.798, welk bedrag f 41.113.702 beneden de ra ming bleef. Toen het zich liet aanzien, dut de K. L. M. niet tydlg de beschikking zou kunnen verkrij gen over een voldoend getal vliegtuigen van ae .door de N. V. Nederlandsche Vllegtuigenfa- briek ontwikkelde typen F 22 en F 36. heeft zy minlsterieele goedkeuring verworven op het’ onvermydeiyk gebleken besluit om In hare on- middeliyke behoefte te voorzien door aanschaf fing van Douglas DC-2 vliegtuigen. Zy heeft er steeds naar gestreefd de Nederlandsche In dustrie te bevorderen en het lag dan ook aan vankelijk in de bedoeling de benoodlgde Dou glas DC-2 vliegtuigen door de N. V. Neder landsche Vllegtulgenfabriek hier te lande in licentie te laten vervaardigen. de opvoeding van kinderen te spreken is niet gemakkeiyk. Want er zyn twee dingen in den mensch nl. de natuur en de beschaving en beide moeten tot hun recht komen. Inplaats van natuur zou men ook spon taneïteit kunnen zeggen en Inplaats van beach a- ving kan men regeling zeggen. En omdat een mensch nu natuurlijk en spontaan, moet zyn en tegeiykertyd beschaafd en geregeld, omdat de opvoeding zoowel den natuurlijken bloei als de regeling door verstand en wil moet bevorde ren. daarom is het zoo moeilijk er over te spre ken Wanneer iemand zegt, dat kinderen streng opgevoed moeten worden, dan heeft hy geiyk. Wanneer iemand zegt dat kinderen in vrijheid moeten worden opgevoed eri aldus zich zelf moeten leergn te beheerschen. dan is die mee- ning zonder twyfel goed. Maar wanneer een ander zegt, dat kinderen vóór alles orde moe ten leeren. dan is dat evenzeer juist. Ook hier is de juiste combinatie weer noodig Zoo zyn er nog meer aan elkaar tegenge stelde opinies, die beide telkens Juist zyn maar die met elkaar verzoend moeten wor den. Dinderen moeten vóór alles tot zelfstan digheid worden opgevoed, dus zoo spoedig mogeiyk volwassen worden. En anderzljis zal iedereen het er over eens zyn. dat kinderen klnderiyk moeten zyn. De zelfstandigheid, waartoe de kinderen moeten worden opgevoed, is een zeer geschikt onderwerp voor de toetsing van opvoedingsmethoden. Ook hlerby echter moet men zich voor eenzijdigheid hoeden; maar wanneer men het woord „zelfstandigheid” goed begrijpt, dan is werkeiyk de geheele opvoeding samen te vatten als: aankwekten en gereed ma ken tot zelfstandigheid. Dit wordt vaak veel te weinig begrepen. Wel iswaar hebben de ouders er pletzler in, wanneer hun kind weer iets nieuws kan en weer iets anders zelf kan doen: zichzelf aankleeden. naar school gaan enz., maar het gebeurt nog heel veel, dat deze zelfstandigheid in geen enkel opzicht wordt aangetnoedigd De oorzaak Is. dat men zich niet steeds duidelyk bewust is waarvoor de kinderen eigeniyk zyn, en waar voor zy dus moeten worden opgevoed. Het schynt op het eerste gezicht onweerspre- keiyk, dat slechts zy goede opvoeders kunnen zyn. die weten, waarvoor zy hun kinderen wil le». opvoeden. De ouders moeten een bepaalde lyn volgen in de religieuze opvoeding en even zeer in de cultureele opvoeding. Men kan den kinderen niet den eenen dag deftige manieren en den anderen dag werkmansmanieren by- brer.gen Maar hoezeer ook de ouders dus moe ten weten, waarvoor zy hun kinderen opvoe den. toch zal het noodig zyn voor alles aan het kind zelfstandigheid by te brengen. Wan neer zy in elk opzicht en In alle vezelen worden opgevoed tot b.v. een der academische beroe pen en het biykt later ónmogelijk, zulk een studie te voltooien, dan zal de jonge mensch de soepelheid missen om zich aan een andere po sitie aan te passen. Dus ook in de richting van de opvoeding mag men niet al te streng zyn. En dan komt wederom de waarheid naar voren, dat de kinderen moeten worden opgevoed tot zelfMandlgheid. zoodat zy zich in verschillende situaties zouden kunnen redden. Dit behoort reeds van de vroege jeugd af aangekweekt te worden. Zelfstandigheid verschilt niet heel veel van zrifbeheerechlng. Iemand die zich zelf be- heerscht. is niet iemand die altyd zwygt of een effen gezicht trekt, maar is iemand, die niet door hartstochten beheerscht wordt, die dus niet door vrees en angst voor moeite, zorgen *T' moede wordt beheerscht, die niet door rijkdom, overmoedig wordt.' maar die steeds rich zelf biyft. Het aankweeken van zelfbeheersching en het bevorderen van zelfstandigheid nu heeft ook veel met de gezondheid te maken. De eerste regeling, die den mensch ten deel valt, is de regeling van de voeding van den zuigeling. Het Is een zaak van het allerhoogste belang, dat deze voeding op geregelde tijden geschiedt. Wanneer de kinderen zoet zyn en niet schreeuwen, kan natuurlijk een voeding wel eens een kwartier of een half uur verscho ven worden f maar waar het op aan komt is, dat de tnoeder niet gevolg geeft aan schreeu wen of dreinen en t kind niet op aHe verschil lende tydstlppen wordt gevoed. De baby moet beginnen orde te leeren: dit is natuuriyk een geweldig deftige uitdrukking; en beter zou men kunnen zeggen, dat het kind aan een zekere regelmaat gewend moet worden." Dit heeft enorme voordeelen. en gelukkig zijn ook de meeste moeders van deze voordeelen wel over tuigd. Wanneer 't kind in de voeding geen vasten regel gewoon is, dan is ‘t afwennen, de overgang van borstvoeding tot kunstvoedlg moeiiyk. Want dan verlangt het kind op allerlei onregel matige tyden voedsel; maar er is geen voedsel, dat zoo onschadeiyk is als de moedermelk. Deze Immers is vrijwel altyd en zoowel in kleine als groote hoeveelheden goed te verteren. Maar zoo is het met de pap en de groenten, boonen enz. niet gesteld. Daarmee kan men niet in het wilde weg voeden, daarmee moet integendeel een juiste maat in acht genoenmen worden. Tot zoover over de voeding. Nu over de ver- biyfplaats en de omgeving. Eu zyn nog vry vele ouders, die de wieg in de huiskamer zetten. Dit nu moet beslist afgeraden worden. Zoolang het kind nog niet krulpen kan, behoort het steeds in de wieg en zoolang behoort ook de wieg niet in de huiskamer. Een gezonde zuigeling slaapt bulten den etenstyd en dat behoort ook zoo. En wanneer dat zoo ie. dan floreert de zuigeling Nu is er zonder eenlgen twyfel verschil tus schen de zuigelingen. Oppenheim heeft zeer goed beschreven, waaraan men kan erkennen, of een kind zenuwachtig van aard is of niet. Het eerste teeken van dezen zenuwachügen aanleg is het schrikken, als iemand de kamer binnenkomt. Hoe moet men nu met zulk een baby handelen, om hem aan zyn gewone omge ving te wennen? Men moet dan den zuigeling en de wieg zoo plaatsen, dat het kind den bin nentredende reeds van verre kan zien aan komen. Dan schrikt het veel minder, wordt aan zjjn omgeving gewend, en iemand die aan zyn omgeving aangepast is, is niet zenuwachtig. Het is een veel verspreide meentng,- dat aë- nuwachtlge kinderen nu eenmaal zenuwachtig zyn en dat men daar niets aan doen kan. Dit is een hoogst gevaariyke en heillooze opinie. Een kind wordt niet zenuwachtig geboren, maar wordt fijngevoelig, prikkelbaar geboren. Dit is in 't geheel niet uitsluitend een nadeel. Uit dergeiyke kinderen groeien vaak zeer be gaafde menschen Maar men moet ze wel met verstand en tact behandelen, met het doel voor oogen. dat deze kinderen zelfbeheersching lee ren, en dus hun gevoeligheid juist een voordeel wordt, nJ. een scherpere opmerkingsgave, een vlugger begrip, fijnere zintuigen, een gróoter spontaneïteit In de uitingen. Maar wel is de behandeling en opvoeding moeiiyker. echter ook veel interessanter. Juist deee kinderen hebben zonder twyfel veel rust noodig. Men mag natuuriyk niet in het uiterste vervallen en dezen kinderen alle prikkels onthouden, maar dtt moet met voorrichtigheid gebeuren. Zeker is echter, dat deze soo actieve en gevoelige kinde ren verkeerd opgevoed worden, dus wanneer ren verkeerd opgevoerd worden, dus wanneer zy verwend worden, dan zyn voor allerlei storingen en riekten veel vatbaarder dan an dere. Zoo is vooral voor gevoelige kinderen de opvoeding van bet grootste belang voor de ge zondheid. ■ie vyftlg jaren of ouder te zal het uit ervaring weten en wie jonger is zal het van ouders of grootouders heb- I gehoord: in de laatste helft der vorige in het begin van deze eeuw kon er geen ver gadering van een katholieke kiesvereenlging M geen sociale week gehouden worden, geen herdenkingsdag van een chrteteiyke organisa tie worden uitgeschreven of er trad een spre ker op. die kwam verklaren, dat de maatschap pij door de Fransche revolutie was uiteenge rukt; dat het daarvóór in den gildentyd toch eoo mooi was en dat wy door christelyke po litiek, door stands- en vakorganisatie weer een nieuwe gordende samenleving moesten op bouwen. En toen, nu ruim veertig Jaar gele den, Paus Leo’s .Jterum Novarum” was ver schenen, toen zorgden al die sprekers er voor steeds citaten uit dien Pauseiyken Omzend brief by de hand te hebben, om daarmee hun betoog voor de noodzakeiykheid van terugkeer tot den mlddeleeuwschen gildentyd te ver kerken. Laten wy eeriyk zyy! Zon achteraf na zestig, wventlg jaar te menigeen geneigd glimlachend te vragen: wat te er van al die mooie woor den terecht gekomen? Was er by al die sprekers, die courant- en brochure-schrijvers, die jaar na jasr elkander opvolgden, niet heel veel napra- terij? Wisten de meesten eigeniyk wel, wat zy telden, wanneer zy het over de Fransche re volutie en haar gevolgen, over den gildentyd de noodzakeiyke sociale hervormingen en over christelyke politiek hadden? En vooral: leurden er niet velen met bepaalde, voor hun doel toe- passeiyke brokstukken uit de Re rum Novarum. ander den beroemden Omzendbrief in zyn ge-» heel eigeniyk goed gelezen, laat staan bestu deerd te hebben? En men te dan geneigd te verzuchten: zie ook maar eens, wat er van dien „terugkeer tot den gildentyd”, van die jnaatschappeiyke hervormingen” en van die „christelyke politiek” terecht is gekomen. Was de groote oorlog er niet tusschen in gevallen, we souden nog altyd in hetzelfde spoor door- kwpen! En in dealyn van deze redeneertng ligt dan de tweede verzuchting: nu, in dezen tyd, heeft teder den mond vol van „ordening”. In plaats vaa de Rerum Novarum haalt men thans te pas en te onpas citaten uit Quadragesimo Anno aan; in plaats van den gildentyd uit het verleden, droomt men thans van een corpora tieve maatschappy en men spreekt liever sociale orde dan van christelyke politiek! t Is goed om deze dingen eens ronduit te ■eweu. t Is beter ze scherp geformuleerd voor het front te brengen dan ze fluisterend onder ons te laten rondgaan. Het gevaar van deze heel of half uitgesproken overwegingen ligt in te trekking. Men bedoelt er immers dit mee aan te geven: ondanks alle mooie organisaties, alle sociale weken, christelyke politiek en pou- selüke encyclieken verandert er in de wereld feiteiyk niets. Het geld is de eenige aferkelyke macht. Uit- eindeiyk beslissen de geldmagnaten hoe het in de wereld zal gaan. Zy laten rustig „sociale hervormers” en allerlei soort „volksopruiers” hun gang gaan. Wanneer zy het voor de wa penindustrie of wegens een overproductie noo- dlg achten, laten zy een oorlog uitbreken. Zy beïnvloeden de diplomaten en regeeringen; heel de wereld is een groot marionettenspel In hun hand. En het gaat, naar den mensch gespro- ^Ueen hun goed, die in ’t groot of klein dit •Pel meespelen. En goed beschouwd, vaart er de «menleving nog het beste by. Er was geen Pootere welvaart dan in het tydperk toen, by •en.absoluut vrjje concurrentie, de „haute fl- briice" ongehinderd achter de sohermen aa«-de touwtjes trok. Deze opvatting heeft een grooten schyn van waarheid voor zich. En toch, wie aldus rede- notun, rijn slechte waarnemers en slechte historiekenners. Zeker, alle propagandisten voor ten sociale hervorming waren geen geschiedvor- Mhers en geen sociologen, evenmin als alle «atechismusleeraren theologen zyn. Maar het Is onmiskenbaar, dat zich in de laatste 80 jaar ten nieuwe sociale gfhool met een eigen tra ditie gevormd heeft, die op de algemeene men- tahteit van ontzaglyken invloed is geweest. Leo XH! kon zonder overdryving in de inleiding ?»n zyn Rerum Novarum over den in de eerste helft der negentiende eeuw ontstanen toestand •ohryven, dat nagenoeg de geheele handel en t bedrijfsleven In de macht van enkelen was «komen „zoodat zeer wteinige rijken en bulten- «woon vermogenden by na een slavenjuk aan de groote massa der proletariërs hebben op gelegd Welnu, dit slavenjuk hebben de arbel- dets in en door hun organisaties, door een «oelende machtsontplooiing en somtyds in Wlen strijd, geleideiyk van zich afgeworpen ter de groote oorlog uitbrak had de arbei dende stand zich zelf in alle beschaafde landen teh menschwaardlg bestaan verzekerd. In vele bedryven hadden de werklieden zelfs een ue- •eren welstand kunnen bereiken. Ook van een deel der politieke macht hadden zy zich mees tergemaakt en hygiëne en veiligheid in de fa- «ieken by wettelyke maatregelen ingevoerd. De arbeidstijd werd geregeld tot een normalen ar- idsdag. Sociale voorzieningen werden ge trof- wettelyke verzekeringen tegen de gevol- «h van ziekte, ouderdom en invaliditeit wer- d®n bevochten. En wat niet van de minste Waarde was: hemeltergende woningtoestanden ““akten langzamerhand plaats voor geriefeiy- ke huisvesting. Wie zoo de ontwikkeling der maatschappy «durende de laatste halve eeuw overziet, die niet zeggen, dat er practisch niets veran derd te. klaar groote hervormingen gaan nu eenmaal htet met sprangen; de groei te langzaam en Weldelyk. Er wtorden bovendien vele fouten «maakt en er zyn in die ontwikkeling hoogte- 01 laagtepunten. Dit alles te zamen geeft den °PPervlakkigen toeschouwer den indruk, dat er Kron<1 “er weinig verandert. kten der voornaamste fouten te geweest het dPteeden der soclaal-democratle, die wel de I t h

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 17