Waterstaatszaken besproken Begroeting’van Financiën A” K lllll Buitenlandsche Zaken afgedaan IORL Hauptmann vraagt geld besprekingen met BELGIË HET SPOORWEGTEKORT E EEN VIJFDE EEUWFEEST IÜ lllllllllll MINISTER AAN EERSTE KAMER HET VERKEERSGEVAAR IN DONKER V iiinin iiiiiiiiir ZATERDAG 16 FEBRUARI 1935 t 41 EERSTE KAMER 131 Onbewaakte overwegen lil Een droeve lijst III Ill at III O :maar J ulianakanaal De moeder van Hauptmann Spoorwegen Diesel-misère naar Drie doodvonnissen te Boedapest Bankroovers ter dood veroordeeld Minister De Graeff i Hauptmann’s moeder vraagt gratie Binnenland nu aan de orde Roermond maakt zich op luister vol den 500st en herdenkings dag van O. L. Vrouw in ’t Zand te vieren ligers 'hting Hauptmann’s moeder Amerika SCHADELOOSSTELLING GEëlSCHT ld F” Door moord verliest vader zyn kostwinnenden zoon Theat er-directeur noodigt jury uit een tournee door het heele land te maken voor 0 300 doller per week J Zware druk personeele belasting W elf voor stel,op komst tot regeling van de moeilijkheden der omzetbelasting voor de bedryven Tyd noodig IH UITSLAG EMANYLL TANDPASTA PUZZLE Omzetbelasting Ook een Nederlandsch belang Nog steeds breedsprakig Verlichting van wegen Ned. Handel Maatschappij Luchtpact W egenbelasting Al is de toestand onzekerder, sr bestaat alle hoop op een aan vaardbare basis voor onder handelingen W apenfabricage Voor den ryksweg Amsterdam Haarlem wordt een proef over wogen met verlichting wüze Automobiel Nederlandsche DEN HAAO, 15 Februari 1935. van vol- CL WA De botsing Maar evenmin van van verdragen" op dit gebied. De bewaking van overwegen wordt slechts >4 ut Maria-devotle aan de Kapel in 1 Zand, welk jubileum in 1885 werd gevierd. LG, ur, dw Eerste kenprn Verder heeft de minister aan de inspecteurs der accijnzen opgedragen de beslissing op bij hen in behandeling zijnde bezwaarschriften van gas- en electrlciteltsbedrijven op te schor ten, in afwachting van de regeling, welke bü hem voor het jaar 1934 in overweging is. Het ligt in het voornemen aan dese regeling soo- van het motor- niet tijdig had ten opzichte is NDAG EUWE EN TE rordea ren oneel- u'rsem. IG M: K, ar •n. Wijlen Minister Kalft schatte in 1933 de kosten van invoering van een automatisch lichtsignaal bü onbewaakte overwegen op ƒ600 per overweg, waardoor hij voor 3500 overwegen swam tot een bedrag van IK millioen. In het adres van den AN WB, en de K-N-A.C. van Juli 1934 worden die kosten geschat op 350 per overweg, hetgeen voor een werkelijk be trouwbaar sein zeker aan den lagen kant is. geen maar - ng en han- Te allen overvloede heeft de minister aan leiding gevonden, de inspecteur» aan te schrij ven, bij de aanslagregeling voor 1935 aan de vaststelling van de huurwaarde van deze per- ceelen hun bijzondere aandacht te schenken. De tegenwoordige Minister van Buiten landsche Zaken heeft de gave, om, zoo langs zijn neus weg, rake dingen te zeggen. Zoo konden zich de senatoren aantrekken, wat hij over de noodeloosheid en de nutte loosheid van herhaling van reeds tal van malen behandelde aangelegenheden zeide. Hij zou daar maar niet toe overgaan, zei de heer De Graeff hoogst nuchter, en duide lijk proefde men de bedoeling: de Eerste Kamer had zich naar zijn oordeel weer eens aan haar euvel van herkauwen bezondigd. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer in zake de Waterstaatsbegrooting voor 1935 wordt het volgende ontleend: lit =111= Ten opzichte van hetgeen vele leden om trent den zwaren druk van de personeele belasting op bewoners van kasteelen en buitenplaatsen werd opgemerkt, vestigt de minister er de aandacht op, dat hij op zijn erkenning, dat het In den tegenwoordlgen tijd kan voorkomen, dat men noodgedwon gen in dergelijke perceelen blijft wonen en dat de personeele belasting dan Inderdaad zwaar kan drukken, heeft laten volgen.dat dit bezwaar niet zoo gemakkelijk tot een Het inderdaad op onrustbarende toenemend euvel der wilde busdiensten heeft de volle aandacht, ook van politie en justitie. Mocht, ondanks de Jurisprudentie, zooals deze zich in den laatsten tijd heeft ontwikkeld, blijken, dat met de bestaande wettelljke bepalingen het euvel niet afdoen de kan worden bestreden, dan zal verscher ping noodzakelijk zijn. De 63-jarige M. W te Putbroek heeft tegen Jhr A. v. A. te Geulle een civllien eisch in gesteld om schadevergoeding van f 14060.—. De jachtopziener van Jhr. v. A. heeft in Aug. 1931. terwijl hij in dienst was. moord gepleegd op den zoon van W.. die kostwinner was. Mr R. Hoeppeler. procureur van eischél-, heeft Donderdag in een uitvoerig pleidooi' voor de Rechtbank te- Roermond den eisch toegelicht. Hjj weerlegde het verweer van gedaagde, dat on,'. hierop steunde, dat de zoon van W niet de kostwinner uit het gezin was. Hjj vroeg, om dat elscher dringend om- gyld voor het noo- dlge levensonderhoud verlegen is, onder over legging der stukken direct eindvonnis. Voordat hij op dit laatste verzoek besliste, heeft de rechtbank de zaak acht dagen ver daagd tot overlegging van de stukken door ge daagde, voor wien optreedt Mr. G .W. O. Jans sens. Verbreedlng van de zitplaatsen in de tweede en derde klasse afdeelingen van electrlsche treinen zou 25 pet. en 20 pet. vermindering van het aantal aangeboden zitplaatsen beteekenen. hetgeen aanschaf fing van nieuw electrisch materieel noodig zou maken. Dit is thans niet gerechtvaar digd. danigen vorm te geven, dat zij de heffing van de omzetbelasting voor alle gas- en electrlci teltsbedrijven voor het jaar" 1934 nog zooveel mogelijk „ab integro" zal regelen. Op deze wijze zullen dan ook voor de bedrijven, die, om welke redenen ook, van beroep hebben afgezien, de mogelijke deswege ondervonden nadeelen als nog kunnen worden hersteld. weggenomen na degelijk plaatselijk onder zoek en nadat verschillende autoriteiten en de verkeersbonden zijn gehoord. Weder instelling van afsluiting en bewaking, waar tegen alleen reeds om financleele redenen bezwaar zou bestaan, zou ook uit verkeers- oogpunt geen verbetering zijn. Medegedeeld wordt, dal regeertng van ssrg vervuld is over bet spoorwegtekort. De explei- tatie-uitgaven z(jn echter van 194 millioen in 1921 gedaald tot 109 millioen over 1934 en zul len over 1935 vennoedeltfk dalen tot ongeveer 97 millioen. Het ware een illusie te meenen, dat door wij ziging van bedrijfsvorm verdwijning van de tekorten bereikt zou kunnen worden. Indien dan ook de gemeente Rotterdam over een voldoend tunneipian beschikt, kan verder overleg over het uit te voeren plan, den financieelen opzet en de medewerking van het Rijk volgen. Het ligt in het voornemen, dit overleg te vergemakkelijken door een commissie, waarin Rijk en gemeente zjjn vertegen woordigd, omtrent een en ander van voor lichting te doen dienen. Ook thans weder toonde Minister De Graeff zich een aangenaam en vlot spreker, die de hem toevertrouwde belangen volkomen be- heerscht. Sympathiek deed in zijn inleiding de uitspraak aan, dat, al staat ook hij voor ingewikkelde en delicate problemen, zjjn taak niet zoo zwaar is als die van verschillende zijner ambtgenooten. BOEDAPEST'. 15 Febr. In het zg. gangster- proces zijn de drie voornaamste beklaagden heden wegens moord veroordeeld tot den dood door den strop. Het gaat hierbij om den vol gens Amertkaansche methodes ultgevoerden overval op een der groote filialen van de Com- merclalbank van Boedapest. De drie beklaag den waren eenige weken geleden met de revol ver in de hand in het kaslokaat van de bank blnriengedrongen en hadden den kassier neer geschoten. Br ontstond een vuurgevecht waarbij neg twee bankbedienden levensgevaarlijk -gs- wond eerden ‘en een bezoeker gedood werd. De Regeeringspersdlenst. diP volgens Prof. 4e Savomln Lohman zich meer zou moeten wijden aan weerlegging van onjuiste berichten en beschouwingen over Nederland in de buiten landsche pers, heeft volgens den Minister nog *üd noodig, oiji te groeien. Over de activiteit ♦an dezen nog jongen dienst Is de Minister overigens zeer bijzonder tevreden. Een meer bevredigend antwoord kreeg Mr. Heerkens Thijssen op diens pleidooi voor be sprekingen met België, om te komen tot een opheffing van de 42 Belgische enclaves in Noord-Brabant, welke tot bespottelijke grens- puzzles lelden en een broeinest van smokke- lary vormen. De Minister zegde den katholle- ken afgevaardigde toe, deze met men. den katholieken afgevaardigde doel niet geheel en al bereiken. Het onderzoek naar de Diesel-misère en naar de beste wijze van verbetering heeft zeer tljd- roovende metingen en proeven geëischt. Dese zijn thans vrijwel afgéloopen, zoodat binnen kort aan ftërstel en wijziging van de motoren kan worden beginnen. Omtrent het bedrag der door de spoorwegen tc dezer zake direct en indirect geleden schade bestaat uiteraard thans nog geen zekerheid. Inzake de tarievenkwestie moet de noodige voorzichtigheid wofden betracht. III Hoofdprijs 250— H. A. Stemerdlng. Rotterdam 2e prijs 100.Mevr. W. Ketting. Utrecht 3e prijs 50— J. G. Lucas. Ulrum De volledige uitslag bü Uw winkelier. De toewijzing had plaats ten overstaan Notaris N. P- van Prooüe, Rotterdam. Hauptmann's moeder. Frau Paulina Haupt mann. verklaarde gisteren, dat zü naar Ameri ka zou gaan om voor het leven van haar zoon te pleiten. Zij zou trachten het geld voor de reis bij elkaar te brengen. Zij verklaarde, dat, hoewel zü zeventig jaar was, zü zou trachten alles te doen wat in haar vermogen was om haar zoon te redden Bovendien ts de aanvalsoorlog reeds in het Volkenbondsverdrag en in het Kelloggpact ver- «oden en dreigt er reeds überhaupt een „inflatie In verbant! met de ter zake van de om zetbelasting gehouden beschouwingen deelt de minister mede, dat hü bereid is aan de bezwaren van de betreffende bedrüven niet alleen voor de toekomst tegemoet te komen, doch dat hü tevens voornemens Is dp gere zen moellükheden voor het jaar 1934 zoo veel mogelük op te heffen. Een regeling, welke de minister- zich voorstelt met be trekking tot laatstgenoemd Jaar, is in voorbereiding. Voorts ligt het in het voornemen van den minister de Indiening van een wetsvoorstel, dat de betreffende aangelegenheid voor de toekomst zal regelen, zooveel mogelük te bevorderen. Flultseinen bü mist worden eerst sedert 1 October 1934 gegeven. Daar bovendien bet aan tal ongelukken bü mist altijd zeer gering ia geweest, kan een bepaald resultaat niet wor den medegedeeld. De proeven met schuin naar boven scho nende koplamp bü de Dlesel-electriscbe treinen hebben tot nog toe niet tot gunstig 'resultaat geleid, daar de uitgezonden lichtbundel bü daglicht onvoldoende zichtbaar is. Over de zending van mariniers naar het Saar- gebied. waartegen Mr. Brlët bezwaar had ge- ult, heeft de Minister zich aangesloten bü Prof. Astma's stelling, dat een waarlük inter nationaal belang ook een Nederlandsch belang is, dat optreden van onze troepen rechtvaar digt. De begrooting van Blnnenlandsche Zaken dreigt alweer evenveel tüd in beslag te nemen als die van Defensie en Buitenlandsche Zaken. Niet minder dan vüf sociaal-democraten voer den heden reeds het woord. Dr. WIBAUT en Mr. MENDELS bejammerden het lot der ge- meentelüke autonomie. Mevrouw POTHUIS besprak de positie van de >>ngehuwde vrouw, welke de Regeertng per circulaire weder af- hankelük wil maken. De heer HERMANS ziet nog altüd nationaal- sociallsten In de burgerwachten en roerde ouder gewoonte de gesties van verschillende burgemeesters b.v. ten opzichte van devrü- held van vergadering aan. Dr POLAK hing een zeer realistisch ver haal van den lucht- en gasoorlog op en ein digde zün betoog, dat verdediging daartegen volstrekt onmogelfjk is, met de Illusionistische conclusié. dat ten aanzien dezer verschrikking de eenige oploesing is, open kaart te spelen Men moet niet vergeten, dat door onmlddellüke verspreiding van officieels verklaringen deze dienst preventief werkt en onjuisten geruchten vóór Is. En overigens heeft hü al in tal van gevallen voor weerlegging van fabeltjes gezorgd en doet hü ook belangrijk werk door de jour nalisten, blnnenlandsche en buitenlandsche, van documentatie voor hunne artikelen te voor zien. Met den afgetreden Minister Jaspar was de Minister te Genève tot een basis voor nieuwe onderhan- delingen gekomen. Thana echter is de toestand weer wat onzekerder, al ia ook van Belgische zijde nog altijd geneigdheid tot toenadering te constateeren en heeft de Minister alle» hoop, dat een ook voor ons aanvaardbare basis voor onderhan- delingen kan worden gevonden. Voor verlichting van wegen wordt een proef overwogen voor den rijks weg AmsterdamHaarlem. Naar de kosten wordt een onderzoek ingesteld, dat nog niet is geëindigd. Over de onderwerpen, die In het debat de voornaamste plaats hadden ingenomen, maar die In de Tweede Kamer reeds volledig behan deld waren, heeft de Minister zich dan ook uiterst beknopt uitgelaten. De stem, door Nederland tegen de toelating van Rusland tot den Volkenbond uitgebracht, werd door den Minister niet nader toegelicht. Alleen weerlegde hü nog even, dat Nederland na de redevoeringen van Motta en de Valera nog eens opnieuw zün standpunt uitvoerig zou hebben moeten toelichten. Iedere herhaling zou in de geladen sfeer van dat moment van wan smaak getuigd hebben. Het spreekt van zelf, aldus Minister DE GRAEFF, dat de argumenten, die bü Neder lands stem tegen Ruslands toelating te Genève voorzaten, a fortiori gelden tegen eene erken ning van de Sovj etregeerlng de jure, waar voor de sociaal-democraat dr. Polak het pleit had gevoerd. Vergelüklng met andere landen gaat hier niet op. want dit was de Minister geheel met prof. Anema eens principieel staat deze zaak ten opzichte van Rusland nu eenmaal volstrekt apart. De Minister had overigens met leedwezen gehoord, wat dr Polak allemaal over het Dultsche regime te berde had gebracht. Die uitingen betroffen tenslotte een bevriende mogendheid en konden alleen maar schadelijk zijn voor de belangen der Ne derlanders In Duitschland, waarvoor de Regee ring herhaaldeiük heeft op te komen. Ook over de Nederlandsch-Belglsche verhou ding heeft Minister De Graeff zich zeer summier uitgelaten. Door de wijziging in het Belgische kabinet zün nieuwe omstandigheden geschapen. Daarom is een groote mate van terughoudendheid geboden. In Jeder geval zal de Regeertng tüdig ook -Kamer in deze aangelegenheid Thans bereidt Roermond zich voor om het feit te herdenken, dat 500 jaar geleden, in 1435. een vrome herder op den berg, waar thans de Kapel zich verheft, een Maria-beeldje ophaalde uit den waterput, en met het plaatsen dezer beeltenis In een nis van den elke boom. welke den put overschaduwde, het ontstaan gaf aan de Mariavereertng, welke Roermond in den loop der eeuwen tot een druk bezocht centrum van bedevaarten maakte. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake hoofdstuk VII B (departement van Financiën) der Rüksbegrooting 1935 wordt het volgende ontleend: Naar aanleiding van hetgeen door verschei dene leden, die In de meenlng van de Regeertng deelen. met betrekking tot de vermogensbelas ting werd opgemerkt, würi de minister erop, dat hü reeds bü dé behandeling van het ont werp van wet tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting en de vermogensbe lasting over het belastingjaar 1934'35 heeft doen uitkomen, dat zJ. de belasting van het vermogen in verhouding tot <Ue van het inkomen, niet hooger mag worden opgevoerd, ja, dat feltclük bü den bestaandengestand de kleine vermogens naar verhouding van dit in komen reeds te zwaar worden getroffen. De Minister wüst er op, dat 8e verlie zen der Nederlandsche Handel Maatschap- pü voor verreweg ’t grootste deel ’n gevolg zün van de ongekend hevige conjunctuur- dallng ten aanzien van de meeste Ned.- Indlsche producten. Het Is niet gemotiveerd van „wanbeleid” te spreken. Het Neder landsche karakter van de tpaatschappü is niet in gevaar gebracht door het Interna tionale consortium, dat niet geweest is een middel van buitengewone hulpverleening. doch een normaal garantle-syndlcaat op zuiver commercieelen- grondslag. Dezelfde belofte heeft de Minister gedaan terzake van ijpt ontworpen luchtpact van Lon den. Dit vraagstuk krügt pas reëele beteekenis voor ons lancfc als het Initiatief van Frankrijk en Engeland tot het bedoelde resultaat leidt. De Minister acht het een zeer gelukkig inltia- tlef. dat voor den vrede In Europa van de grootste beteekenis kan worden. De vraag, of Nederland er bü betrokken zal worden, is mo menteel niet aan de orde. aangelegenheid voortvarendheid ter hand te zullen ne- De devotie tot O. L. Vrouw in 1 Zaad, de onder Nederlands Katholieken en ver over de Duiteche en Belgische grenzen sinds eeuwen bekende bedevaartplaats, zal in den zomer van dit jaar met grootache plechtigheden haar 500-jarig jubllé vieren. Het jubeljaar zal op den eersten Zondag in Mei worden geopend en zijn hoogtepunt bereiken in de maand Augustus. Z. H. Paus Pius XI heeft dit jubilë met bijzondere aflaten verrijkt; ook dit zal de bedevaartgangers zeer zeker aansporen, ia groote scharen op te gaan naar dit Maria- heiligdom, zooals duizenden en duizenden vol innige vereering voor hen hebben ge daan vüf eeuwen lang. Het standpunt der regeering van aanleg van een haven te Borgharen anders dan van de commissie van advies m 'verband met de ontwikkeling der omstandig heden sinds November 1927, toen de commis sie haar verslag uitbracht. In Westelük Noord-Brabant waren te groot- sche plannen van afwatering, welke niet aan de verwachtingen zouden beantwoorden, zaak is in onderzoek. Een theater directeur heeft den juryleden in het proces-Hauptmann aangeboden, een tournee van 12 weken door het geheele land te maken, met een salaris van driehonderd dollar per week De juryleden hebben het voorstel in over weging genomen, doch totdusver nog niet beantwoord. Omtrent regeling van den arbeidstüd chauffeurs wordt met den minister van Sociale Zaken overleg gepleegd. Een wettelüke rege ling Is In ver gevorderden staat van voorbe reiding. De regeering heeft In de aanneming door de Tweede Kamer van de motle-Drop geen aan leiding gevonden om haar standpunt aangaan de de toepassing van de collectieve arbeids contracten in bestekken van Rükswerken te herzien. Zü blüft van oordeel, dat onder de tegenwoordige omstandigheden een afwach tende houding Is geboden In hoeverre hieraan een tunnelplan, als de gemeente Rotterdam voorstaat, zal voldoen, kan eerst worden beoordeeld, wanneer over een voldoend uitgewerkt plan kan worden be schikt. Doch ook andere financieel aanneme- lüke oplossingen zün denkbaar en zeer goed mogelük. Een onderzoek van de macht Boncour In leder geval zal deze materie In studie worden genomen, opdat Nederland Indien het vraagstuk weer eens te Genève zou worden aangesneden, goed beslagen ten üs kome. Verbetering van den consulalren dienst Is wegens de koeten onmogelük. De Katholieke afgevaardigde De Jong had daarvoor evenals In voorgaande jaren gepleit. De Minister sprak overigens dit Jaar bovendien nog uit, dat men zich in dezen tüd van belemmering van het handelsverkeer ook weer geen overdreven voor stellingen van de mogelükheden van dezen dienst moet maken. Is van Rükswege ter hand genomen en zal binnen korten tüd zün toold. oploesing te brengen is, ook niet, omdat de Regeering we> gemakkelük ten aanzien van de personeele belasting een royale hand kan betrachten, maar de gevolgen daarvan niet komen ten laste van de Rükskas, maar van de kassen der gemeenten. e De stelling, dat het verlaten van de groote panden voomamelük het gevplg Is van te hooge belastingen, kan de minister niet onderschrijven Voor hen, die hun kasteel of landgoed nood gedwongen hebben verlaten. Is dit een gevolg van de daling Runner Inkomsten tengevolge van de’ geWüzfgde economische omstandig heden. Zü zouden dit stellig ook hebben moeten doen Indien de personeele belasting niet of tot een veel lager bedrag was geheven. FLEMINGTON. 16 Febr. (Reuter.) Hauptmann heeft met bemiddeling van een van zün ver dedigers een beroep gedaan op het publiek om een fonds büeen te brengen, waaruit zün ver dediging verder moet worden bekostigd. „Ik zweer voor God”, zoo begint Hauptmann’s oproep „dat ik onschuldig ben aan den moord op het kind van Lindbergh en aan de ontvoe- ring.” ♦v De Konlnklüke Club schrijft ons: Het mag zóó niet langer blüven! Met den dag of liever lederen avond wordt het gevaar op de Nederlandsche wegen grooter. De even onbegrüpelüke als verderfe- lüke onnadenkendheid want onwetendheid kan men niet meer veronderstellen van de groote schare wielrüders. bakfietsberüders en voerlledn. die hun leven en dat van anderen In de waagschaal stellen door zich toe te ver trouwen aan de veilige werking van meestal slecht aangebrachte, gebroken of vuil gewor den reflectoren, elscht een spoedige voorzie ning. Niet alleen Is de overheid verplicht deze categorieën van weggebruikers tegen zichzelf te beschermen, maar zü heeft ook de belangen van de automobilisten en motorrijders te be hartigen, die gevaar loopen In het donker op voor hun onzichtbare fietsers of karren te rü- den en zich dan voor den rechter zullen heb ben te verantwoorden wegens het veroorzaken van dood door schuld of van zwaar llchamelük letsel. De Overheid heeft reeds veel te lang ge wacht met de herstelling van de door haar zelf gemaakte fouten. Zü heeft de driewielers op den verkeersweg losgelaten zonder zich de ernstige gevaren daarvan te' reallseeren. Zü staat fietsers en karrevoerders zelfs bü vervoer van vèr-ultstekende ladingen als boomen en van vèr-ultstekende ladingen als boomen of planken toe van ondeugdelüke reflectoren gebruik te maken, waarop de contröle zooal niet vrüwel onmogelük. dan toch In leder ge val uiterst slecht Is. Zoo mag het niet langer blüven. De gevaren dreigen van twee kanten en het zou misdadig zün deze nog langer te laten bestaan. Vooral ook omdat de oplossing eenvoudig en weinig kostbaar is. Het aanbrengen van een naaf achteren rood licht uitstralende electrische lan taarn is voor wielrüders die meestal gebruik maken van een electrische rüwiellamp ’n kwestie van een paar kwartjes; datzelfde geldt voor bakfietsbestuurders, terwijl karrevoerders met een kaars- of petroleumlampje zouden kunnen volstaan. Voor hen. die nog niet overtuigd mochten zün van de dringende noodzaak van dergelüke verplichtingen laten wü een lüstje volgen van in de maand Januari j.l. in de pers vermelde ernstige verkeersongevallen, welke op buiten wegen in donker of zwaren mist plaats von den, doordat de bestuurder voertuig het andere voertuig opgemerkt: 0 1 Jan. 1935. Schoorldam: ëèn doode; botsing auto met rüwlel. 2 Jan. 1935. Zuidbroek: één doode; Idem. 5 Jan. 1935. Haarlem: één doode; idem. Eén gewonde; botsing autobus met rijwiel. 5 Jan. 1935: Eist: één doode; botsing motor rijwiel met boerenwagen. 6 Jarj. 1935. Halfweg: één gewonde; botsing auto en bakfiets. 12 Jan. 1935. Bussum: één gewonde; botsing vrachtauto en bakfiets. 21 Jan. 1935. Oldebroek: één doode. een ern stig gewonde; botsing motorrüwiel met boe renkar. 23 Jan. 1935. Velsen: twee ernstig gewonden; botsing auto en bakfiets. 23 Jan. 1935. Zenderen: één doode. twee licht gewonden; botsing auto en vrachtwagen. 25 Jan. 1935. Oss: één ernstig gewonde; bot sing auto met turfkar. 26 Jan. 1935. Maarssen: twee dooden; botsing auto en wielrüder. 29 Jan. 1935. Naarden: één doode; auto en bakfiets. 31 Jan. 1935. Maasbracht: één ernstig en één lichtgewonde; botsing auto en bakfiets. Negen dooden. acht gewonden in een maand tüd! Het kan niet droeviger, overtuigender. Uiteengezet wordt, dat aan de wüze van heffing van rüwlelbelasting als In België belang rijke bezwaren verbonden zün. Gegronde klachten, dat het publiek last on dervindt van de contróle hebben den minister nimmer bereikt. Aan het denkbeeld om het machinale tabaks product zwaarder te belasten dan de handwerk- slgaren zün groote bezwaren verbonden. Een groot aantal ambtenaren zou voor de contróle noodig zün. Tot heffing van accüns of (verhoogd) invoer-, recht op petroleum kan de minister zün mede werking niet verleenen. De vraag in hoevprre de rijksfondsen mede werking kunnen verleenen tot conversie van pandbrieven is in onderzoek. Bü hgf nemenvan wettelüke maatregelen op het stuk der hypotheekrenten moet de uiter ste voorzichtigheid worden betracht. Zoodanige maatregelen zouden anders gemakkelük kun nen leiden tot ondermüning van het hypothe cair credlet. Ten aanzien van de pandbrieven overweegt de minister een maatregel, aansluitend bü de In de Zegelwet reeds voorkomende büzondere regeling bü omwisseling van deze stukken, waar, door de conversie eenigszlns zal worden verge- makkelükt. Binnen korten tüd zal de commissie tot her ziening van het fiscaal strafrecht en strafpro cesrecht haar voorstellen Indienen. De moeder van Hauptmann heeft aan den gouverneur van New-Jersey oen telegram ge richt, waarin zü er op wüst, dat zü in den oorlog haar man en twee zoons verloren heeft, en om verzachting van de aan Hauptmann opgelegde straf verzoekt. De gouverneur verklaarde hierop te zullen antwoorden, dat hü de aangelegenheid slechts dan zou kunnen overwegen, wanneer zü hem als lid van het begenadigings-geretfit werd voorgelegd, nadat het Hof van Appèl uitspraak heeft gedaan. Een algeheel verbod van particuliere wapen- fabrfcage in alle landen is niet te verwezen- lüken. Aan een algemeene internationale dbn- tróle de groote mogendheden moeten dus meedoen wil de Regeering nog altüd gaarne het hare bijdragen. Van een non-agressieverdrag met Duitsch- ^“d wensch van den Antl-revolutionnair Briët ia de Minister principieel tegen stander, omdat dergelüke verdragen, vooral «h zü slechts bilateraal zün, spoedig den ‘ndruk «rekken van een politieke aaneen- slntting. tegenover de bevolking hier en in andere lan den. Dezelfde afgevaardigde pleitte voor een lichaam met verordenende bevoegdheid, dat ter voorkoming van schending van natuur schoon streekplannen zou moeten vaststellen, en lokte met dat pleidooi de interruptie van Minister De Wilde uit, of de gemeenteUjke autonomie nu opeens verdwenen was. Die gemeentelüke autonomie wordt minder zacht aangepakt door den antl-revolutionnai- ren afgevaardigde VAN ASCH VAN WIJCK, die een behoorlük toezicht op de financiën van alle, dus niet alleen op die der noodlüdende gemeenten geboden acht. Mr. HEERKENS THIJSSEN heeft gepleit voor een behoorlüke regeling van de finan- cieele gevolgen, welke voor de gemeenten voort vloeien uit de steeds toenemende verkeerson gelukken. Minister De Wilde denkt ter regeling van het verhaal van de kosten van zlekenhuls- verpleglng aan een wüziglng van de Armen wet. Maar met die oplossing zal hü volgens den katholieken afgevaardigde het gestelde Aan de gemeente Rotterdam zal van dit voornemen kennis gegeven en haar medewer king om op deze wüze tot een spoedige oplos sing van het oeververblndingsvraagstuk te komen, gevraagd worden. Inzake de verbinding Zeeuwsch Vlaanderen en Westelük Noord Brabant wordt medege deeld. dat slechts een brug of tunnel afdoende verbetering zouden kunnen brengen doch enorm kostbaar zün. Naar aanleiding van de brochure van V. H Troupin over bruggen wordt een onderzoek In gesteld. In een schriftelüke verklaring schrijft Bru no Hauptmann: „Ik geloof oprecht, dat de groote bewondering van het Amerikaansche volk voor den getroffen vader, kolonel Char les Lindbergh, oorzaak is van het oordeel te gen mü. en ik geloof tevens dat het oordeel van de jury, die mün zaak behandeld» daar door beïnvloed is. Gisteren heeft Hauptmann tevens de eer ste stap gedaan in zün poging aan de electro- cutie te ontkomen door een petitie te teeke- nen aan den rechter Thomas Trenchard, waarin hü den Staat verzoekt een deel van de kosten te willen dragen voor de behande ling in hooger beroep, die 35.000 dollar zal kosten. Maandag as. zal het verzoek tot herziening van de zaak bü het gerechtshof worden inge diend. Een internationale politiemacht, bepleit door Mr. Knottenbelt, heeft ook ’s Ministers sym pathie. Maar de tot stand komlng daarvan stuit op dezelfde moellükheden, die zich bü de toe passing van art. 16 van het Volkenbondspact voordoen, terwül tevens de practische bezwaren organisatie van zulk een weer- volgens de ideeën van 4 Paul niet onderschat moeten worden. De Kapel van O. L. Vrouw In ’t Zand Is, vooral sinds 1863, toen de kerkelüke Overheid de zielzorg voor het rectoraat toe vertrouwde aan de Paters Redemptoristen, geworden tot een druk bezocht bedevaarts-oord, waar jaar- lüks tienduizenden vrome pelgrims komen. Van zeer vele wonderbare genezingen Is door de kerkelüke overheid een officieel verslag op gesteld; In den vreeselüken brand, welke in de 17e eeuw het grootste deel van Roemond ver woestte. en waarbü ook het bisschoppelük ar chief vrüwel geheel teloor ging, zün deze au thentieke bewüsstukken helaas verloren gegaan Toch zün deze wondere feiten blüven voort leven in de herinnering van bet volk, en tot op den huldigen dag getuigen ze van de groote genadenrüke zegeningen, welke Maria schonk aan degenen, die Haar onder haar beeltenis O. L. Vrouw in ’t Zand in de verloopen 500 jaren hebben vereerd. Op 19 Augustus 1877 had, op last van Z. H. Pius IX, door Roermonds Bisschop, Mgr. Pa- redis. de plechtige kroning plaats van U. L. Vrouw in ’t Zand. Deze plechtigheid geschiedde met indrukwek kende feestelükheden. waaraan geheel Roer mond deelnam. De luister dezer kroningsplechtigheden vond zün weerklank in het 450-jarig herdenken der k Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer de begrootlng van Buiten landsche Zaken goedgekeurd. De geschiedenis dezer Maria-devotle in het genade-oord Kapel in t Zand te Roermond toont, hoe ondanks alle belemmeringen in deze door oorlogen en twisten zoo herhaaldeiük ge teisterde streek en ten spüt van geloofsvervol ging en godsdlenst-onderdrukklng, het vertrou wen In Maria onwrikbaar bleef bestaan in de harten der katholieken; de Maria-devotie bloeide telkens en telkens weer op.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 21