A Financiën Begrooting van BRUNO HAUPTMANN GAAT IN HOOGER BEROEP Buitenlandsche Zaken afgedaan ORL besprekingen met BELGIË r ven wneel- Prsem. V K mini HIJ STELT IN MR. REILLY AL ZIJN VERTROUWEN IS RUSLANDROOS? lllllllllll BEZUINIGINGSPLANNEN MINISTER AAN EERSTE KAMER ZATERDAG 16 FEBRUARI 1935 EERSTE KAMER 131 lil lil lil Ill It III 0 ligers MAAR BOTER EN VET van Braat geen N.S.B.-er Tolheffing op bruggen Bespreking der grieven Groote brand te Huizen Pand geheel in de asch gelegd Heffing op boter R. K. MIDDENSTANDSBOND llllllll Binnenland nu aan de orde De beweging wil hem niet al» lid hebben, omdat hij het niet uit overtuiging wordt Wraakneming op landen, die den Sovjetstaat niet in den Volken bond wenschten BELASTINGONTDUIKERS GEARRESTEERD Zware druk personeele belasting Vier getuigen vervolgd wegens meineed De heer J. Koop» te Venlo tot voorzitter gekozen id ur, Hauptmann's moeder zendt een telegram aan president Roosevelt J Wetsvoorstel op komst tot regeling van de moeilijkheden der omzetbelasting voor de bedrijven Wetsontwerpen tot regeling den invoer 111= III De Paus en Oostenrijk z Opheffing van universiteit en rechtshof in overweging genomen „Een zeer moeilijk, maar belovend tijdperk" W apenfabricage Ook een Nederlandsch belang w. veel- Ned. Handel Maatschappij Omzetbelasting Tyd noodig W egenbelasting Nog steeds breedsprakig Al i» toestand onzekerder, er bestaat alle hoop op een aan vaardbare basis voor onderhandelingen Luchtpact belofte heeft de Minister gedaan van het ontworpen luchtpact van Lon den. Dit vraagstuk krijgt pas reëele beteekenis voor ons land, als het initiatief van Frankrijk en Engeland tot het bedoelde resultaat leidt. De Minister acht het een zeer gelukkig initia tief, dat voor den vrede in Efiropa van de grootste beteekenis kan worden. De vraag, of Nederland er bij betrokken zal worden, is mo menteel niet aan de orde. DEN HAAG, 15 Februari 1935. tram wa*. het ÏL afgetreden ge- A. van WW. land Briet vooral den van een politieke aaneen- Verder heeft de minister aan de Inspecteurs der accijnzen opgedragen de beslissing op bij hen in behandeling zijnde bezwaarschriften van gas- en electriclteitsbedrijven op te schor ten, in afwachting van de regeling, welke bij hem voor het jaar 1934 In overweging is. Het ligt in het voornemen aan deze regeling zoo- oplossing te brengen is, ook niet, omdat de Regeering wei gemakkelijk ten aanzien van de personeele belasting een royale hand kan betrachten, maar de gevolgen daarvan niet komen ten laste van de Rijkskas, maar van de kassen der gemeenten. danigen vorm te geven, dat zij de heffing van de omzetbelasting voor alle gas- en electrlcl- teltsbedrijven voor het Jaar 1934 nog zooveel mogelijk „ab integro” zal regelen. Op deze wijze zullen dan ook voor de bedrijven, die, om welke redenen ook, van beroep hebben af gezien, de mogelijke deswege ondervonden nadeelen als nog kunnen worden hersteld. Vervolgens zijn vijf Raden van Arbeid op de nominatie gebracht om te worden opgeheven. Ook overweegt men verminde ring van de Jaarlljkschc stortingen in de fondsen der sociale verzekering. Naar wU uit goede bron vernemem heeft de Minister van Waterstaat ad interim Dr. Ir. J. A. Ringers aangewezen om met de gemeentebe sturen van Arnhem en Nijmegen besprekingen te voeren over de grieven welke van deze zijde zijn geuit tegen de voorgenomen tolheffing op de bruggen. dat hij geen enkele bron van inkomsten had en tot geen enkele vereeniging of organisatie be hoorde. die hem financieel zou kunnen helpen. NDAG EUWE EN TE irordea IG Dezelfde terzake In leder 4e Eerste kennen. moeder, absoluut M: K. ar ■-af- onroerend iG, geen maar ng« Het Tweede Kamerlid Moller heeft den Mi nisters van Economische Zaken en van Bui tenlandsche Zaken gevraagd, of het aan de Regeering bekend is, dat Rusland de landen, die tegen diens toelating tot den Volkenbond hebben gestemd, tracht te benadeelen, o. a. door aan hun nijverheid grondstoffen uit Rusland, die zij noodig hebben, te onthouden. Aan de memorie vfRi antwoord aan de Eerste Kamer inzake hoofdstuk VII B (departement van Financiën) der Rjjksbegrooting 1935 wordt het volgende ontleend: Naar aanleiding van hetgeen door verschei dene leden, die in de meenlng van de Regeering deelen, met betrekking tot de vermogensbelas ting werd opgemerkt, wjjst de minister erqp. dat hij reeds bij de behandeling van het ont werp van wet tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting en de vermogensbe lasting over het belastingjaar 193435 heeft doen uitkomen, dat z.l. de belasting van het vermogen in verhouding tot die van het inkomen niet hooger mag worden opgevoerd. Ja, dat feiteliJk bjj den bestaanden toestand de kleine vermogens naar verhouding van dit in komen reeds te zwaar worden getroffen. De tegenwoordige Minister van Buiten landsche Zaken heeft de gave, om, zoo tangs zijn neus weg, rake dingen te zeggen. zoo konden zich de senatoren aantrekken, wat hij over de noodeloosheid en de nutte loosheid van herhaling van reeds tal van malen behandelde aangelegenheden zelde. SH1J zou daar maar niet toe overgaan, zei de heer De Graeff hoogst nuchter, en duide lijk proefde mAi de bedoeling: de Eerste Kamer had zich naar zijn oordeel weer eens aan haar euvel van herkauwen bezondigd. De staat New Jersey heeft gisteren den jury leden in het proces tegen Hauptmann voor de 42 dagen dat zij zich met de zaak hebben bezig gehouden een totaal bedrag van 1506 dollar uitbetaald., waarvan ieder hunner 126 dollar ontving. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den invoer van boter. De Minister van Economische Zaken merkt in de Memorie van Toelichting op, dat aange zien ook thans nog het gevaar bestaat, dat door een stijgenden Invoer van boter de werking der steunmaatregelen voor de melkveehouderij zou worden benadeeld, hjj aanleiding heeft gevon den den reeds bestaanden maatregel te ver lengen. Hierbij werd het proportioneel percen tage op 25 gesteld, waardoor de invoermogelijk- heid in beginsel meer in overeenstemming is gebracht met den werkelljken Invoer, die in de laatste jaren heeft plaats gehad. Voor zoover er behoefte mocht ontstaan aan een ruimere invoermogelijkheid, zal aan de betrokken be langen door de verleening van extra-contingen- ten kunnen worden tegemoet gekomen. ernstig een deze Ten opzichte van hetgeen vele leden om trent den zwaren druk van de personeele belasting op bewoners van kasteelen en buitenplaatsen werd opgemerkt, vestigt de minister er de aandacht op, dat hjj op zijn erkenning, dat het in den tegenwoordigen tijd kan voorkomen, dat men noodgedwon gen in dergelljke perceelen blijft wonen en dat de personeele belasting dan Inderdaad zwaar kan drukken, heeft laten volgen.dat dit beswaar niet zoo gemakkelijk tot een lil =111 NEW YORK. 15 Februari (Reuter) Het New Yorksche blad ..Daily News" beweert dat de Justitioneele dienst van de New Yorksche politie reeds langen tijd ervan op de hoogte is, dat Hauptmann een medeplichtige heeft gehad. De autoriteiten zouden slechts een gunstige gelegenheid afwachten om hem te arresteeren. Lindbergh zou dezen medeplichtige op het kerk hof te Bronx hebben gezien, toen Condon het losgeld overhandigde. Een aanmerkelijke bezuiniging op de krank zinnigenverpleging (die reeds eerder in studie genomen was) zal thans eveneens in het be- zuinigingsontwerp worden ondergebracht. Het verstrekken van rentelooze voorschotten aan de gemeenten via Staatsboechbeheer ten dienste van de bebosschlng zal worden beperkt. Tenslotte werd medegedeeld, dat voor op heffing in aanmerking zullen worden gebracht: het Rijks bureau voor de Ontwatering en de Centrale CnmmlMio voor Ruilverkaveling. De Algemeen Propagandaleider der NSB. doet ons mededeeling, dat aan den heer Braat een schrijven is gezonden in antwoord op zijn verzoek om toelating als lid der N.S.B., In welk schrijven,, hem bericht wordt, dat hij niet toegelaten kan worden, aangezien zjjn houding ten opzfchte van het nationaal-sociallsme niet van dien aard geacht wordt, dat hij uit over tuiging zou kunnen overgaan tot het afleggen van de belofte van trouw aan de N.S.B. In de afwijzing van het lidmaatschap wordt er nog op gewezen, dat de heer Braat nog 22 December 1.1. opgeroepen heeft tot den poll- tleken strijd en daarin gezegd heeft, dat noch de wetgevende macht, noch eenlge fascistische beweging voor de toekomst perspectieven biedt voor land- en tuinbouw. mana' Fraa Pauline Hauptmann, gelooft aan de onschuld van haar zoon, heeft gisteren een telegram gevonden aan President Roosevelt. Zij weigerde echter mede te deelen, wat de inhoud van het tele- Een algeheel verbod van particuliere wapen- fabricage in alle landen is niet te verwezen lijken. Aan een algemeene internationale con trole de groote mogendheden moeten dus meedoen wil de Regeering nog altijd gaarne het hare bijdragen. KAMENZ, 15 Februari Bruno Haupt- in Duitschland wonende die De stelling, dat het verlaten van de groote panden voornamelijk het gevolg is van te hooge belastingen, kan de minister niet onderschrijven. Voor‘hen. die hun kasteel of landgoed nood gedwongen hebben verlaten, is dit een gevolg van de daling Runner inkomsten tengevolge van de gewijzigde economische omstandig-3 heden. Zij zouden dit stellig ook hebben moeten doen indien de personeele belasting niet of tot een veel lager bedrag was geheven. De heffing op boter en de vervoervergunning voor buitenlandsche boter is voor de volgende week vastgesteld op 95 cent. Zoo Ja, Is de Regeering dan niet van oordeel, dat deze houding van Rusland lijnrecht In strijd is met de beginselen en de bedoeling van den Volkenbond en is de Regeering voorne mens maatregelen te nemen tegen dit optreden van Rusland, o. a. door stappen te doen bij den Volkenbond? Men moet niet vergeten, dat door onmlddellijke verspreiding van officieele verklaringen deze dienst preventief werkt en onjuisten geruchten vóór is. En overigens heeft hij al in tal van gevallen voor weerlegging van fabeltjes gezorgd en doet hjj ook belangrijk werk door de Jour nalisten, binnenlandsche en buitenlandsche, van documentatie voor hunne artikelen te voor zien. Reeds eenigen tijd waren betastingambtenar^i te Zandvoort gewaarschuwd, dat door enkele personen sigarettenpapier gesmokkeld werd, waarvoor geen accijns was betaald Donderdagmiddag lukte het den ambtenaren twee personen, vader en zoon, te arresteeren. Zij bleken In het bezit te zijn van ongeveer dul- aend pakjes sigarettenpapier. De politie stelde onmlddellijk, een uitgebreid ondersoek in. De advocaten schatten de koeten van de be handeling In hooger beroep op ongeveer 11.000 dollar. Zij verklaren, dat zij voor de verdedi ging in eerste instantie van Hauptmann een be drag van 3000 dollar hebben ontvangen, af komstig van den verkoop van een onroerend goed, terwijl de advocaten zelf nog orgeveer 10.000 dollar aan de verdediging hebben uit gegeven. Ook thans zijn zij bereid zelf nog een aanzienlijk bedrag bij te dragen In de kosten van de behandeling in hooger beroep. geval zal de Regeering tijdig ook Kamer in deze aangelegenheid Gedacht wordt aan combinatie van facul teiten met die van de elders gevestigde rijks universiteiten. BIJ „Justitie" denkt men de uitgaven te be perken door opheffing van het gerechtshof te Arnhem. Daarbij komt dan de (reeds ge melde) opheffing van de rechtbanken te Zut- fen en Dordrecht. Over de zending van mariniers naar het Saar- gebled. waartegen Mr. Briët bezwaar had ge uit, heeft de Minister zich aangesloten bij Prof. Anema’s stelling, dat een waarlijk inter nationaal belang ook een Nederlandsch belang is, dat optreden van onze troepen rechtvaar digt. Door tot dusverre onbekende oorzaak Is Don derdagavond omstreeks 9 uur brand uitgebroken in het groote pand Naarderweg 25. dat eigen dom is van mej. de Lange. Merkwaardig is. dat einde December van het vorige Jaar een poging tot brandstichting in ditzelfde pand werd verijdeld. Sindsdien was het eenigen tijd onbewoond geweest, maar daarna waren deelen door twee gezinnen ge huurd. terwijl In het hoekhuis een schoenma- kerswerkplaats was gevestigd. De beide gezinnen werden bij het uitbreken van den brand gewaarschuwd en moesten hals over kop de vlucht nemen. Het vuur werd door den sterken wind aangewakkerd. zoodat binnen korten tijd het geheele perceel in lichterlaaie stond. De verschillende deelen van het huis waren trouwens niet door brandmuren geschei den. terwijl zich onder de dakpannen nog een oude rietbedekklng bevond. De vlammen had den dus wel gemakkelijk spel. De Huizensche brandweer, die weldra met haar motorspuit ter plaatse was, kon tegen den feilen brand weinig uitrichten. Zij gaf haar blusschlngspogingen dan ook spoedig op en haalde de muren van het pand met haken om ver. Daardoor kreeg men het vuur inderdaad onder de knie. Terwijl het gebouw zelf en de boedel van de schoenmakerswerkplaats verzekerd zijn, is dit niet het geval met de Inboedels der beide ge zinnen. Een uitvoerig onderzoek wordt Ingesteld. In de Donderdag te Utrecht gehouden verga dering van 't Centraal Bestuur van den Ned R. K. Middenstandsbond is als opvolger van den heer Jos. E. A. M. Meyring, die wegens zijn talrijke andere functies, mede in verband met den toestand zijner gezondheid, meende zich niet meer herkiesbaar te kunnen stellen, en nadat de vlce-voorzltter, de heer K. G. J. van de Band, vóór de stemming had verklaard, een eventueele benoeming niet te kunnen aanvaar den, tot voorzitter gekozen de heer J. Koops te Venlo, voorzitter van den R-K. Midden standsbond in het Bisdom Roermond. De regeering overweegt ernstig over te gaan tot opheffing van een van de rijksuniversiteiten. Voor deze opheffing worden zoowel de Groningsche als de Utrechtsche Vnlverslteiten in aanmerking gebracht. De keuze is nog niet bepaald. Voorts ligt het in de bedoeling, de gemeen te Amsterdam te bewegen tot aanzienlijke inkrimping van het hooger onderwijs aan de gemeentelijke universiteit over te gaan. FLEMINGTON. 15 Febr. De ver dediging van Hauptmann heeft be roep aangeteekend tegen de uit spraak van de jury. Men verwacht, dat de zaak op 1 4 Mei opnieuw aan de orde zal komen. De affaire Hauptmann neemt thans een dra matische wending nu staatsambte naren hebben medegedeeld, dat vier getuigen a décharge, die verklarin gen hebben afgelegd ter zake van het alibi van den gedetineerde, zul len worden vervolgd wegens mein eed. Over de onderwerpen, die in het debat de voornaamste plaats hadden Ingenomen, maar die in de Tweede Kamer reeds volledig behan deld waren, heeft de Minister zich dan ook Uiterst beknopt uitgelaten. De stem, door Nederland tegen de toelating van Rusland tot den Volkenbond uitgebracht, werd door den Minister niet nader toegelicht. Alleen weerlegde hij nog even, dat Nederland na de redevoeringen van Motta en de Valera nog eens opnieuw zijn standpunt uitvoerig zou hebben moeten toelichten. Iedere herhaling zou in de geladen sfeer van dat moment van wan smaak getuigd hebben. Het spreekt van zelf, aldus Minister DE GRAEFF, dat de argumenten, die bij Neder lands stem tegen Ruslands toelating te Genève vóórzaten, a fortiori gelden tegen eene erken ning van de Sovjetregeering de jure, waar voor de soclaal-democraat dr. Polak het pleit had gevoerd. Vergelijking met andere landen gaat hier niet op, want dit was de Minister geheel met prof. Anema eens principieel staat deze zaak ten opzichte van Rusland nu eenmaal volstrekt apart. De Minister had overigens met leedwezen gehoord, wat dr. Polak allemaal over het Duitsche regime te berde had gebracht. Die uitingen betroffen tenslotte een bevriende mogendheid en konden alleen maar schadelijk zjjn voor de belangen der Ne derlanders In Duitschland, waarvoor de Regee ring herhaaldelijk heeft op te komen. Ook over de Nederlandsch-Belgische verhou ding heeft Minister De Graeff zich zeer summier uitgelaten. Door de wijziging in het Belgische kabinet zijn nieuwe omstandigheden geschapen. Daarom is een groote mate van terughoudendheid geboden. Ook thans weder toonde Minister De Graeff zich een aangenaam en vlot spreker, die de hem toeveftrouwde belangen volkomen be- heerscht. Sympathiek deed in zijn inleiding de uitspraak aan. dat, al staat ook hy voor ingewikkelde en delicate problemen, zjjn taak niet zoo zwaar is als die van verschillende zijner ambtgenooten. De Minister wjjst er op. dat de verlie zen der Nederlandsche Handel Maatschap pij voor verreweg 't grootste deel, 'n gevolg zijr, van de ongekend hevige conjunctuur- daling ten aanzien van de meeste Ned.- Indische producten. Het is niet gemotiveerd van „wanbeleid” te spreken. Het Neder landsche karakter van de maatschappij is niet In gevaar gebracht door het Interna tionale consortium, dat niet geweest is een middel van buitengewone hulpverleenlng, doch een normaal garantia-syndlcaat op zuiver commercieelen grondslag. Is het juist, zoo vraagt hij, dat aan deze lan den, dus ook aan Nederland. Russisch vlas ge weigerd wordt, en dat aan koopers van - dit vlas, in landen die dit wel kunnen bekomen, verboden wordt te leveren aan Nederlanders en Inwoners van de andere tegenstemmende lan den. op straffe van eveneens uitgesloten te worden? Is aan de Regeering bekend, dat daardoor een Nederlandsche nljverhèld (de vlassplnr.e- rij) ten onder dreigt te gaan? Ingediend is voorts een wetsontwerp tot re geling van den Invoer van ongesmolten dierlijk vet. In de Memorie van Toelichting merkt de Mi nister op, dat hij het wenscheljjk heeft geoor deeld de invoerbeperking te handhaven, daar de belangen der melkveehouderij nog immer noodzakeljjk maken, dat een overmatige Invoer van ongesmolten dierlijk vet wordt voorkomen. Bij de verlenging is het proportioneel percen tage op 25 gesteld, ten einde deze contingen- teering tevens dienstbaar te kunnen maken voor onderhandelingen met het buitenland. tegenover de bevolking hier en in andere lan den. Dezelfde afgevaardigde pleitte voor een lichaam met verordenende bevoegdheid, dat ter voorkoming van schending van natuur schoon streekplannen zou moeten vaststellen, en lokte met dat pleidooi de Interruptie van Minister De Wilde uit, of de gemeentelijke autonomie nu opeens verdwenen was. Die gemeentelijke autonomie wordt minder zacht aangepakt door «den antl-revolutlonnai- ren afgevaardigde VAN ASCH VAN WIJK, die een behoorlijk toezicht op de financiën van alle, dus niet alleen op die der noodlijdende gemeenten geboden acht. Mr. HEERKENS THIJSSEN heeft gepleit voor een behoorlijke regeling vpn de finan- cleele gevolgen, welke voor de gemeenten voort vloeien uit de steeds toenemende verkeerson gelukken. Minister De Wilde denkt ter regeling van het verhaal van de kosten van ziekenhuis- verpleging aan een wijziging van de Armen wet. Maar met die oplossing zal hij volgens den katholieken afgevaardigde het gestelde doel niet geheel en al bereiken. Van een non-agrezsieverdrag met Dnitsch- wensch van den Anti-revolntionnair is de Minister principieel tegen-., 'tender, omdat dergeljjke verdragen, *0 slechte bilateraal zjjn, spoedig iodrnk wekken sluiting. aangelegenheid voortvarendheid ter hand te zullen ne- De bewaker deelde mede, dat Hauptmann een ontbijt had genuttigd van Havermout, brood en melk, doch dat hij voor de lunch wei nig eetlust had getoond en slechts twee sinaas appelen had gegeten, die de onder-Sheriff Low hem had gegeven. a Op de vraag of hij bang was voor den elec- trischen stoel antwoordde hij: „Voor mij zelf ben ik niet bang. Ik ben alleen bang voor mijn vrouw en kind, maar mij persoonlijk kan het niets schelen." In verband met de ter zake van de om zetbelasting gehouden beschouwingen deelt de minister mede, dat hij bereid is aan de bezwaren van de betreffende bedrijven niet alleen voor de toekomst tegemoet te komen, doch dat hij tevens voornemens Is de gere zen moeilijkheden voor het jaar 1934 zoo veel mogelijk op te heffen. Een regeling. Welke de minister zich voorstelt met be trekking tot laatstgenoemd jaar. is in voorbereldingZ Voorts ligt het in het voornemen van den minister de indiening van een wetsvoorstel, dat de betreffende aangelegenheid voor de toekomst zal regelen, zooveel mogelijk te bevorderen. Regeeringspersdienst, die volgens Prof. 4* Savomln Lohman zich meer zou moeten wijden aan weerlegging van onjuiste berichten *n beschouwingen over Nederland in de buiten landsche pers, heeft volgens den Minister nog ‘Ud noodig, om te groeien. Over de activiteit Tan dezen nog jongen dienst is de Minister OYcrigens zeer bijzonder tevreden. Een meer bevredigend antwoord kreeg Mr. Heerkens Thijssen op diens pleidooi voor be sprekingen met België, om te komen tot een opheffing van de 42 Belgische enclave's In Noord-Brabant, welke tot bespottelijke grens- puzzle's leiden en een broeinest van smokke larij vormen. De Minister zegde den katholie ken afgevaardigde toe, deze met men. Hij verklaarde, dat hjj het misdrijf niet zou bekennen, omdat hij onschuldig was en vast er van overtuigd was, dat zijn advocaat den strijd om zjjn leven in hooger beroep zou winnen „Indien ik het gedaan had zou Ik mijn beken tenis eenige maanden geleden hebben afgelegd en mijn vrouw, mijn moeder en mijn kind al deze ellende hebben bespaard. Ik heb niets te bekennen. Ik heb alles verteld, wat er te ver tellen is,” verklaarde hij. „Ik voel mij niet uit geput, natuurlijk bemerk ik de lichamelijke reactie, doch overigens voel ik mjj goed.” Uiteengezet wordt, dat aan de wijze van heffing van rijwlelbelastlng als in België belang rijke bezwaren verbonden zijn. Gegronde klachten, dat het publiek last on dervindt van de contröle hebben den minister nimmer bereikt. Aan het denkbeeld om het machinale tabaks product zwaarder te belasten dan de handwerk- slgaren zijn groote bezwaren verbonden. Een groot aantal ambtenaren zou voor de contróle noodig zijn. Tot heffing van accijns of (verhoogd) invoer recht op petroleum kan de minister zijn mede werking niet verleenen. De vraag in hoeverre de rijksfondsen mede werking kunnen verleenen tot conversie van pandbrieven is in onderzoek. Bij het nemen van wettelijke maatregelen op het stuk der hypotheekrenten moet de uiter ste voorzichtigheid worden betracht. Zoodanige maatregelen zouden anders gemakkelijk kun nen lelden tot ondermijning van het hyt>othe- calr crediet. Ten aanzien van de pandbrieven overweegt de minister een maatregel, aansluitend bij de in de Zegelwet reeds voorkomende bijzondere regeling bij omwisseling van deze stukken, waar door de conversie eenigszlns zal worden verge makkelijkt. Binnen korten tijd zal de commissie tot her ziening van het fiscaal strafrecht en strafpro cesrecht haar voorstellen Indienen. Met den afgetreden Minister Jaspar was de Minister te Genève tot een basis voor nieuwe onderhan delingen gekomen. Thans echter is de toestand weer wat onzekerder, al is ook van Belgische zijde nog altijd geneigdheid tot toenadering te constateeren en heeft de Minister alle hoop, dat een ook voor ons aanvaardbare basis voor onderhan delingen kan worden gevonden. boden ?*n verdragen” op dit gebied. Nadat de ministerraad eenige malen ter be spreking van de verschillende bezuinigings- mogelijkheden was bijeen geweest, is, naar ..Het Volk" verneemt, de verdere voorberei ding van het bezuinigingsplan opgedragen aan den minister-president, dr. H. Colljn. en den minister van Financiën, mr. P. J Oud. De belde ministers laten zich bij dezen arbeid bfjstaan door den thesaurler-generaal, mr. dr. Doorninck. Eenige Journalisten hebben gisteren. toen bleek, dat Hauptmann daar geen bezwaar te gen maakte, verlof gekregen Hauptmann te be zoeken in zijn cel. waar hij Is opgesloten in af wachting van de terechtstelling In de week van 18 Maart of van de behandeling in hooger beroep. De Journalisten hoorden zijn stem met den metaalklank, zooals zij 'm ook in de rechts zaal hadden gehoord, doch Hauptmann zelf was door een scherm aan hun gezicht onttrok ken. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer de begrooting van Buiten landsche Zaken goedgekeurd. Een internationale politiemacht, bepleit door Mr. Knottenbelt, heeft ook 's Ministers sym pathie. Maar de tot stand koming daarvan stuit op dezelfde moeilijkheden, die zich bij de toe passing van art. 16 van het Volkenbondspact voordoen, terwijl tevens de practische bezwaren van de organisatie van zulk een weer macht volgens de ideeën van Paul Boncour niet onderschat moeten worden. In ieder geval zal deze materie in studie worden genomen, opdat Nederland Indiër het vraagstuk weer eens te Genève zou worden aangesneden, goed beslagen ten ijs kome. Verbetering van den consulairen dienst is wegens de kosten onmogelijk. De Katholieke afgevaardigde De Jong had daarvoor evenals in voorgaande jaren gepleit. De Minister sprak overigens dit jaar bovendien nog uit, dat men zich in dezen tijd van belemmering van het handelsverkeer ook weer geen overdreven voor stellingen van de mogelijkheden van dezen dienst moet maken. Mevrouw Hauptmann is uit Flemington naar New York vertrokken, waar haar kind wordt verpleegd, teneinde met de verdediging de kwestie van de behandeling In hooger beroep te bespreken. De verdedigers zullen zich daar voor in verbinding stellen met Thomas Tren- chard. den rechter, die thans het vonnis heeft geveld. Alvorens naar New York te vertrekken, hebben Hauptmann's advocaten de plannen met hem besproken om geld bij elkaar te bren gen, teneinde de verdediging In hooger beroep te kunnen financieren. Hauptmann verklaarde. Te allen overvloede heeft >46 minister aan leiding gevonden, de inspeÉteurs aan te schrij ven. bij de aanslagrègeling voor 1935 aan de vaststelling v^jr'tïe huurwaarde van deze per ceelen hurtoljzondere aandacht te schenken. De begrooting van Binnenlandsche Zaken dreigt alweer evenveel tijd in beslag te nemen als die van Defensie en Buitenlandsche Zaken. Niet minder dan vijf sociaal-democraten voer den heden reeds het woord. Dr. WIBAUT en Mr. MENDELS bejammerden het lot der ge meentelijke autonomie. Mevrouw POTHUIS besprak de positie van de ongehuwde vrouw, welke de Regeering per circulaire weder af hankelijk wil maken. De heer HERMANS ziet nog altijd nationaal- socialisten in de burgerwachten en roerde ouder gewoonte de gesties van verschillende burgemeesters b.v. ten opzichte van de vrij heid van vergadering aan. Dr. POLAK hing een zeer realistisch ver haal van den lucht- en gasoorlog op en ein digde zijn betoog, dat verdediging daartegen volstrekt onmogelijk is. met de illusionistische conclusie, dat ten aanzien dezer verschrikking de eenige oplossing is, open kaart te spelen Voor het eerst in ons land werd Donderdag een tooneelspel opgevoerd in een R. K. Kerk en wel te BroekhemHouthem bij Valkenburg. Het tooneel stelde voor de strijdende Kerk van Christus. Hierboven het moment, waarop Christus den pur peren mantel van het martelaarschap Zijn martelaren omhangt, terwijl zijn volgelingen een jubellied aanheffen. VATICAANSCHE STAD 14 Febr. (Reuter). Z. H. de Paus ontving heden in audiëntie een aantal leden van de Weensche muzlekvereenl- gmg ..Schubert”. Bij deze gelegenheid gaf de H. Vader zjjn zegen aan heel Oostenrijk dat zoo zelde hij momenteel een historisch tijdperk doormaakt, hetwelk zeer moeilijk en zeer belangrijk is, doch ook veelbelovend. Bovendien is de aanvalsoorlog reeds in het volkenbondsverdrag en in het Kelloggpact ver en dreigt er reeds überhaupt een „inflatie

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9