De positie Spanje de van Middellandsche Zee R.K. Mijnwerkers bond wijst loonsverlaging af „Voor vrede en welvaart in de o Dg samenleving” m 1 H Dl ADVIES MGR. POELS DE STILLE OMGANG De Bioscoopbond HET VRAAGSTUK VAN DE KOLONIËN oc MAANDAG 18 FEBRUARI 1935 Afgekeurde films Toespraak van Mgr. Rede dr. L. Kat Het officieel „verbod” F Postvluchten Mgr. Dr. G. C. van. Noort Motie te Heerlen Kerkdijk leven BENOEMINGEN Tweehonderd organi saties aangesloten Buitenlandsche politiek wordt actief INBREKER SPRINGT UIT HET RAAM Vertooning in besloten kring door afd. „Het Zuiden” van den Bioscoopbond verboden OM HET BEHOUD VAN EEN UNIVERSITEIT Actie van de Groningsche Jour- nalistenvereeniging HANDELMAATSCHAPPIJ INTERMA Reiziger door glasscherven gewond Mgr. dr. Poels Ook hier: Ordening! VOORWERP DOOR COUPé- RUIT GESLAGEN „De Staatsmijnen kunnen de loo- nen niet verlagen, zoolang obligatie-kapitaal en afschrijvingen nog safe zijn” Kolénprijs moet goed geregeld worden Nieuwe „Kodibu” noodig Aan de gevolgen overleden v. Noort In het Bisdom Haarlem V t 200 organisatie» «I»- vertrokken Vervolgens (Van onzen Spaanschen correspondent). 13 Februari. S= e= M N G i t En In onse emancipatiegeschiedenis to daar bij de oprichting van het Geselschap van den BUIlen Omgang mede een stap voorwaarts. telijke vredesgedachte dragen naar een wereld in tweedracht. i Fransch-Itallaansche onderhandelin gen en de reis van den Franschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Pierre Met dit wonder, allen bekend, heeft God een band gelegd tusschen Nederland en Hem, heeft HU het stempel van ZUn Altaarsacrament op land en volk gedrukt. God wilde hier plechtig en openlijk gevierd worden. En zoo is de oude Mlrakelprocessle naast den Stillen Omgang, het stil rond het Sacrament trekken, destijds ontstaan. En het Mirakel is met ons gebleven In eer en schande. Zaterdagochtend is van een trein Amster damUtrecht van een tweede klas-coupé op tot nu toe onbekende wijze een ruit Ingeslagen. Een groot deel van de ruit vloog in splinters den coupé binnen, waardoor één der vier rei zigers licht aan het hoofd werd verwond. De ruit werd ingeworpen of ingeslagen, toen ter hoogte van Maarssen een trein uit tegengestel de richting passeerde. Vermoedeljjk is een of ander voorwerp van den passeerenden trein door den storm losgeslagen en de ruit van den coupé verbrijzeld. De bondsadviseur Mgr. dr. Poels vroeg daar op het woord en zeide nog nooit als adviseur voorop gesproken te hebben. zal het noodzakelijk zjjn het in- verdrag van Algeciras te herzien. do is p 1 eel M( m tor rot kei als I ren I 11 s o I n n c SI d d h a hl jx De Spaansche buitenlandsche politiek treedr allee wijst er op in een stadium van ac tiviteit. .Jd Loi v»rdl den I was. boos 41 dat Ui «G «tot 1 Jicht Ik d< .M «We Lo, Ut 11 tua dee trui 0 8ch tuil Eng een D teln strjj Phy Spr. meent, dat het noodzakeijjk la, dat de mijnen zich aaneensluiten wat betreft productie en distributie, er moet komen Ma centraal verkoopbureau, waarbij de regee- ring controle moet kunnen uitoefenen op de prijsregeling. i i i i i t Van katholieke zijde is terecht geprotesteerd tegen de plannen, die in Heerlen en Hoensbroek bestonden om aldaar in besloten kling afge keurde films te vertoonen. Naar de „Limb. Koerier” thans verneemt, is deze kwestie op 7 Februari besproken in een vergadering te Roermond van de afdeeling „Het Zuiden” van den Ned. Bioscoopbond. In deze vergadering is een motie aangenomen, welke Maandag 11 Februari door den Bioscoopbond is overgenomen. Hiermede heeft de Bioscoopbond besloten, dat voor het Zuiden van ons land, de door de KF.C. ontoelaatbaar verklaarde films, niet in besloten bijeenkomsten mogen worden vertoond. De Ned. Bioscoopbond is van oordeel, dat het Haagsch accoord, volgens hetwelk in het Zuiden door de K F. C. ontoelaatbaar verklaarde C-films in bioscooptheaters niet mogen gedraald worden, volkomen loyaal dient te worden toegepast en uitgevoerd. In een fijnzinnig betoog heeft kapelaan dr. L. Kat dit nader nog uitgewerkt. De kinderen vragen telkens weer aan moeder of vader het verhaal eener oude geschiedenis en wij groo ten zijn als de kinderen, die ons gaarne weder verdiepen in een treffende historie. Al heb ben we haar dikwijls gehoord, we hooren haar gaarne voor den zooveelsten keer. Zoo gaat het met het Passieverhaal op Passie- en Palm zondag zoo gaat het ook met het verhaal van het H.H. Sacrament van MSrak'-l van Amsterdam. Daarom zljt ge hier gekomen, niet om iets nieuws te vernemen die mijn jeugd u niet geven kan, maar om den band te voelen die ons katholieken van 1935 met de traditie van 1345 bindt. Tijdens en ook na den grooten oorlog heeft de handhaving der onzijdigheid het voornaamste punt van het Spaansche buitenlandsch-politie ke programma uitgemaakt. Er bestond te dien opzichte in het koninkrijk, en later in de repu bliek, vrijwel een „communis opinio”. Maar na de Romeinsche onderhandelingen to er op dit stuk een merkwaardige wijziging te constatee- ren. De Ned.R. K. Mijnwerkersbond had Zondagmiddag in verband met het bekende conflict een besturen- conferentie belegd in ..Ons Volks huis** te Heerlen, welke zeer druk bezocht was. Bijna alle afdeelingen waren vertegenwoordigd. De „Havik” (thuisreis) is Zondag uit Ka rachi vertrokken en te Bagdad aangeko men. zullen er onderhandelingen ge voerd moeten worden over de grenzen van Rio de Oro en over de verdeellng van het schier eiland Aguëra, waar Spanje thans geen bruik bare haven kan aanleggen, daar Frankrijk in het bezit is van het geheele beschutte gedeelte. Ten te mat In dit opzicht aal Spanje Frankrijk ongetwij feld aan zijn zijde vinden, omdat de beide ge noemde landen wel groote verantwoordelijkhe den in Marokko hebben, maar ten aanzien van den importhandel geen enkel voordeel bezitten boven rijken, die zich nimmer een offer voor Marokko hebben behoeven te getroosten. Men vergete evenmin dat de eventueele tot stand komlng van den tunnel onder de Straat van Gibraltar de positie van Spanje als mo gendheid, die in Afrika groote belangen heeft, op zeer belangrijke wijze beïnvloeden zal. we van de zijde der directies van de particuliere mijnen gekregen de opzegging van de collectieve loon- overeenkomst en de collectieve arbeidsovereen komst. De voorstellen in de vergadering van de con tactcommissie voor het mijnbedrijf gedaan door deze directies zijn bekend. In het verleden heb ben wij tenminste nog altijd even den tijd ge had om ons over voorstellen van de directies te beraden. Dit keer kwamen ze te onzer kennis Woens dagmorgen 13 Februari en den volgenden dag werd door aanplakking op de mijnen reeds ter kennis van de arbeldert gebracht, dat dat alles zou worden toegepast. Onderhandelingen heb ben niet plaats gehad, zoodat men ons in zeke ren zin voor een voldongen feit heeft geplaatst. -Wij weten wat uw oordeel en uw adviez zal zjjn, wjj kunnen geen verdere verlaging meer aanvaar den. (Donderende bijval). Spr. ia van oordeel, dat de ver gadering geen beter standpunt kan innemen dan dat. Wjj staan achter het bestuur, wij kunnen niet toe geven, en wachten verder af. (Groo te bjjval) De Arrondissements rechtbank te Amsterdam heeft bovengenoemde zaak in staat van faillis sement verklaard en tot curatoren benoemd de heeren Mr. G. H. A. Grosheide, advocaat te Amsterdam, en J. W. Lucas, lid van het Direc torium der N V. Drukkerij De Spaamestad. De „Interma" bezit den eigendom van groote katoen-spinnerijen en weverijen met 6000 arbei ders te Zawiercie (Polen), waaraan verbonden een eigen ziekenhuis, kinderasyl, scholen en wo ningcomplexen Zij Is een Nederlandsche naamlooze vennoot schap. wier kantoren zijn gevestigd te Weenet» en te Warschau. Onze mijnindustrie en bet A. M. F. mo gen niet kapot gemaakt worden, er moet geholpen worden, dat vraagt spreker te naam van den Ned. R. K. Mjjnwerfcen- bond, wfj vragen dat onze mijnwerken kunnen leven. (Groote instemming) De politie te Blaricum werd Zondagmorgen door voorbijgangers gewaarschuwd, dat uit het raam van een onbewoonde villa een man was gesprongen; hij werd na een ingespannen Jacht, waaraan drie veldwachters en enkele boeren Ook toen het ware geloof gebannen was bleef de Stille Omgang en met den Stillen Omgang de heugenis aan de Mlrakelprocessle in eere. Door de eeuwen heen bleef de Mirakelvereering in stand en in de vorige eeuw kenden een Broere, Thljm. Schaepman haar kringen. Naar wij vernemen, heeft het hoofdbestuur van den Bioscoopbond op 16 Februari eeu cir culaire gezonden aan de leden, waarin het offl- cieele verbod is vastgelegd betreffende het le veren van films aan de Katholieke Ftlmsctie. De circulaire luidt als volgt: „Onder referte aan hetgeen In het Februari nummer van de „Maandeiyksche Mededeellngen van den Nederlandschen Bioscoopbond" vermeld is met betrekking tot de Vereeniging .Film front", deelt het Hoofdbestuur van den Neder landschen Bioscoopbond u mede, dat geen bios coopzalen meer beschikbaar mogen worden ge steld aan de Vereeniging „Fllmfront” en aan comité’s, die op initiatief van genoemde vereeni ging tot stand zijn gekomen, zooals oa. het comité voor de R K. Gezinsfllm. althans ko- lang „Fllmfront" haar naam aan dergelyke co- mlté’s heeft verbonden.” Spr- stond geruimen tijd btf deze voor stellen stil en deelde mede, dat het hoofd-* bestuur over dese snak ernstig heeft be raadslaagd maar meent alvorens een de. finitief besluit te nemen eerst het advies van de afdeellngsbesturen te moeten in winnen. Zooals de zaken nu staan voelt het hoofdbestuur rich in geweten niet verant woord met aanvaarding deser voorstellen. zooals men zich herinneren aal verleden Jaar effectief door de Spanjaarden veroverd is. Deze „enclave" is evenwel aan alle zijden door Fransch koloniaal gebied omgeven. Ifm heeft geen verbinding over land met de Spaansche bezitting van kaap Juby en Spanje zou graag zien dat dit s%l het geval was. Ook ten aanzien van dit punt zal met Frankrijk moeten worden onderhandeld en men gelooft te Madrid, dat een accoord op dit punt niet moeilijk te bereiken zal zijn. Er wordt ontzettend veel geleden in onze dagen omdat er haat is en naijver en strijd. Er moet een geestelijke bodem zijn waarop de welvaart opbloeit: de solidariteit der liefde. In dien zin is onze Omgang een daad van opbou wende waarde. Want hij is een samengaan van alle rangen en standen naar het Brood des Levens, symbool en daad tevens van solidariteit. En ons gebed moet In één willen tot God op stijgen om den onderlingen vrede te herkrij gen waarop de welvaart bloeie. De broeder schap der liefde moet onder ons komen. Het Eucharistische Rijk van den Christus Koning vinden we afgespiegeld in onzen Omgang. En zoo behoeven we thans niet meer te treuren over het vandalisme aan de N. Z. Kapel bedreven, die eeuwen lang een aanspo ring en herinnering was, maar nu niet meer noodig blijkt voor ons, omdat een monument van Mirakelverèering In de harten der katho lieken is opgericht. Doch we moeten zorgen dat de erfenis uit het verleden onverlet naar het diepste wezen tot volgende geslachten worde uitgedragen en dat op ons land het stempel der Eucharistie blijve gedrukt. Zoo komen we als van zelf tot de overweging hoe we dit jaar onzen omgang dienen te doen. Onze omgang moet zijn een stil gebed met daarna een op gaan naar het vaderhuis waar Christus zelf ons wacht en voedt. Ons gebed tot Hem zij ditmaal op bijzondere wijze voor terugkeer van den vrede en welvaart onder de volken. deelnamen, bij Eemnes gegrepen. Het was de 30-jarige E. 8-, die dezer dagen uit de Kruis berg is ontsnapt, en reeds vele veroordeelingen wegens diefstal achter den rug heeft. Hij heeft geen gelegenheid gehad om zijn slag In het Blaricumsche landhuis te slaan. Het huls wordt 's zomers bewoond door dr. Dekhuizen uit Rotterdam; er waren geen voorwerpen van waarde aanwezig. De Inbreker was door het uitsnijden van een vensterruit in de keuken binnen gekomen. Hij meende toen hij boven was, dat hij beneden menschen hoorde en is toen uit het niet hoog gelegen raam gesprongen. Hij zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Dr. Poels stelde voor niet in dis cussie te treden over het standpunt van het bestuur: „De voorstellen van de directies der Particuliere Mij nen kunnen door den Ned. R. K. Mijnwerkersbond onmogelijk wor den aanvaard. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. En in dien geest van stil gebed om vrede en welvaart door en in Christus zelf moeten we den bedetocht maken. Zoo moeten we de om- gangsidee ook uitdragen naar de jeugd, want de jeugd is idealistisch en wilskrachtig, is vol bezieling om het goede te bereiken. Licht en warmte moeten wU door het gebed van den BtiUen Omgang zoeken bij den Christus zelf en M Zijn altaarsacrament. Zoo zullen we de chrte- „Voor vrede en welvaart in de samenleving” is de intentie die dit jaar voor den komenden nachtelljken Stillen Omgang is uitgegeven. En over die intentie hebben gisteren op oe jaar vergadering van het Gezelschap van den Stillen Omgang te Amsterdam, zoowel de spreker in de openbare vergadering dr. L. Kat, kapelaan van het Bagljnhof. als de hoogeerw. zeergel. mode rator van he> Gezelschap, Mgr. dr. G. C. van Noort, gesproken. Aan het slot der drukbezochte bijeenkomst des middags in de groote nieuwe feestzaal van „Krasnapolsky” sprak Mgr. dr. van Noort het volgende: nen de onderhandelingen, die om ons heen ge voerd worden, niet met besluiten zien eindigen zonder dat wfj „de politiek der gekruiste armen” verlaten hebben en ons voor een welwillende houding den prijs hebben zien toekennen, waar op wij ten volle aanspraak kunnen maken.” **De meenlng der persorganen, die een actieve buitenlandsche politiek voorstaan, wordt door de Spaansche regeerlng gedeeld. In een op 29 Ja nuari voor de Cortes afgelegde plechtige, maar eenigszlns magere verklaring, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Rocha, in het licht gesteld, dat het geheele Middellandsche Zee- en Noord-Afrikaansche koloniale probleem Span je's belangstelling heeft en hebben moet. De minister heeft er bij kunnen voegen dat hij van Pierre Laval zoo goed als van Benito Mussolini de verzekering ontvangen had dal ten aanzien van een Middellandsche Zee-pact niets besloten worden zal als niet ook Spanje in de gelegen heid zal gesteld zijn van zijn opinie blijk te geven. Spanje’s houding kan er in de toekomst dus niet meer een zijn van doode neutraliteit. Wel is waar heeft de grondwet van de republiek als leidend beginsel aanvaard, dat Spanje van het voeren van oorlog als middel om de doel einden zijner buitenlandsche politiek te verwe zenlijken, afstand doet, maar dat wil niet zeg gen, dat Spanje machteloos en zwijgend be hoort toe te kijken, wanneer er door andere mo gendheden beslissingen genomen worden, die de positie van het rijk direct of Indirect beïnvloe den. Spr. wijst er op hoe de .Kodibu” gewerkt heeft in den oorlogstijd; toen gingen de kolen als het ware in een grooten pot en onze mijnen moesten met bepaalde prijzen genoegen nemen. Er moet komen een nieuwe „Kodibu,” de ko- lenprijs moet zoo geregeld worden, dat de mijnwerkers geholpen worden; dat vordert de rechtvaardigheid. Als onze mijnindustrie niet door de gesloten Handelsverdragen kan be schermd worden dan moet op een andere wjjie compensatie voor onze mijnindustrie en mijn werkers gevonden worden. „El Debate”, waarvan de invloed In regee- ringskringen onmiskenbaar is, spreekt als zijn oordeel uit, dat een regeling van alle Afrlkaan- sche vraagstukken noodig is wil de Fransch- Spaansche vriendschap op hechte basis komen te rusten. Hetzelfde blad, over Spanje’s positie in het Middellandsche zee bekken schrijvend, betoogt, dat de geografische voordeelen alleen dkn in practische kunnen worden omgezet, als Spanje in militair opzicht geen „quantlté né- gligeable" meer zijn zal. Het zal daarom voor Spanje noodzakelijk zijn de kusten van Geut* en van Cadlx te versterken, Cartagena, Torto- sa, Valentla en Barcelona in staat van ver dediging te brengen, dc Balearen onneembaar te maken en aandacht te besteden aan den bouw van vliegtuigen, onderzeebooten, torpedo jagers en mijnenvegers. De 23-jarige tuindersknecht C. Vogelaar uit Monster, die Vrijdagmiddag bij het oversteken van den Monsterscheweg door een luxe-auto werd aangereden en zwaar gewond, is zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, in het zieken huis te Den Haag overleden. Met al ons vermogen hebben wy te zorgen, dat hij blijve, een hartelijk eenvoudig actie-gebed Amsterdammers, die aan den Stillen Omgang deelneemt en gij, vertegenwoordigers van 200 organisaties, die terugkeert naar verschillende streken van ons vaderland, laat mij nog eens met kracht en klem hierop den vollen nadruk leggenlaten we den Stillen Omgang doen blijven wat ze altijd geweest is. Het is heerlijk natuurlijk, dat er tienduizenden verwacht worden. Maar denkt er om, het moet blijven een Stille Omgang en alles wat lijkt naar manifestatie, dient vermeden en alles wat ook maar eenigszlns gelijkt op vertoon en gerucht eveneens. Zorgt er met al uw vermogen voor, dat de Stille Omgang blijve een harteijjk een voudig stil gebed. Het zijn tenslotte de slechtheid en het on verstand der menschen, die eerst den vrede verstoord hebben en daardoor de welvaart nsar beneden hebben gedrukt. Hoe lang is 't al niet geleden, sinds in de meeste z.g. beschaafde landen de regeerders er rondweg voor uitkwa men, dat ze het zonder God afkonden. En het is alsof God daarop geantwoord heeft: maakt het dan zelf nu in orde. WU weten dat het zonder Hem niet in orde komen kan en daar om moeten we veel bidden en misschien lang bidden, opdat Gods vrede en door den vrede de welvaart onder de volken terugkeere. Dit is mijn wensch, dat allen dit jaar zullep bladen daarvoor in nederigheid, eenvoud en volhar ding. Laval, naar Rome hebben in Spanje grdbte be langstelling gewekt en zelfs den stoot gegeven tot een Middellandsche Zee-polltiek, welke meer dan ooit actief schijnt te zullen worden. De ac- coorden, waartoe Frankrijk en Italië gekomen zijn, hebben ten Zuiden van de Pyreneeën al gemeene voldoening gewekt. Bijna alle bladen hebben over de uit den weg rulmmg van vele geschillen, die den Fransch-Itallaanschen poli- tieken hemel gedurende lange jaren verduister den, zich in majeur uitgelaten. ,,Een mooie dag voor den vrede,” schreef „El Debate” boven de beschouwing, die het groote Katholieke orgaan aan de protocollen van Rome wijdde, en dit op schrift werd het „Leitmotiv" van bijna lederen Spaanschen commentaar. Men legde voornamelijk den nadruk op het practische nut der verdragen, die een Mlddel- landsche Zee-confllct voor onafzlenbaren tijd onmogelijk maken, en men vindt dat laatste te verheugender, wijl Spanje, als het tusschen Frankrijk en Italië ooit tot ernstige moeilijk heden mocht zijn gekomen, bezwaarlijk geheel neutraal had kunnen blijven. TUdens den we reldoorlog was dat mogelijk, omdat Frankrijk en Italië aan dezelfde zijde vochten, maar het zou zoo goed als uitgesloten zijn als deze landen elkaar In de onmiddellijke nabijheid van de Ba- lezren en de Spaansche kust als tegenstanders zouden ontmoeten. Naar aanleiding van de geruchten, dat bij de regeerlng het voornemen bestaat om tot op heffing van de Groningsche Universitelt te be sluiten, heeft de Groningsche Joumallstenver- eeniging besloten, om tegen deze plannen actie te voeren. Zij is voornemens Zaterdag as. ver schillende corporaties en autoriteiten bijeen te roepen in een vergadering, waar de heer J. Leeninga, voorzitter der vereeniging, een uit eenzetting zal geven over de bedoelingen der Journalistenvereeniging. Men hoopt daarna te komen tot de vorming van een comité van actie. De toestand van de mijnwerkers is door Ir. mr. dr. Waterschoot v. d. Gracht in zijn be kende rede juist en treffend geteekend en spr. heeft gemeend hem daarvoor openlijk in naam der mUnwerkersgezinnen dank te moeten bren gen. (Groote bijval). Wat de Particuliere Mijnen betreft, spr. kan niet aannemen, dat de directies meenen, dat de mijnwerkers de voorstellen zoo maar zullen aanvaarden. Wanneer de directies zeggen, dat zjj niet anders kunnen,dan antwoorden de mijnwerkers, dat ook zij niet anders kunnen. Dinsdag as. komt de rijksbemlddelaar en dan kunnen de Particuliere Mijnen toonen, dat zit alles willen doen om te redden wat te red den valt Z. H. Exc. de Btoachop van Haarlem beeft benoemd: tot pastoor te Loosdulnen. den Wel- eerw. Heer P. L. Banjerten tot pes'-o0*1 Maassluis den Weleerw. Heer A. J- T*n der Burg, thans kapelaan te Lisse (H. H. y y elen zijn zich gaan afvragen of strikte neutraliteit, als zij Al te ver doorgevoerd wordt, Spanje niet in de on[>rettige po sitie kan brengen van de mogendheid met wiens wenschen noch met wiens belangen op moei lijke en beslissende oogenbllkken rekening ge houden wordt. Neutraliteit zoo hoorde men is op zich zelf voortreffelijk, maar men mag in het buitenland niet den indruk krijgen, dat men te Madrid onverschillig zou zijn omtrent wat er in de Middellandsche Zee en in Afrika, waar Spanje toch nog altijd koloniën heeft, ge beurt en gewijzigd wordt. Een negatieve niets zeggende neutraliteit is uit den booze te achten; de Spaansche neutraliteit moet poaitief en ac tief zijn. Men wijst er terecht op dat een tus schen twee Middellandsche Zee-mogendheden gesloten accoord steeds de positie van Spanje in deze belangrijkste aller binnenzeeën zal be ïnvloeden en dat Madrid daarvoor nimmer on verschillig zal kunnen blijven. Een politiek, die tot isolement leidt heeft men van verschll- ipnde zijden opgemerkt ontaardt allicht in een politiek van zelfmoord. Perez Caballero, die Spaansch ambassadeur te Parijs en te Rome geweest is en dus bij uitstek competent geacht worden kan. schreef dezer dagen in de monar chistische A. B. C.: .Als wij willen dat er naar ons woord geluisterd wordt zullen wü geen hou ding van hautaine onverschilligheid kunnen blij ven aannemen. Komt het zoover, dan to de te genwoordigheid van een Spaansche delegatie bU de dan te houden conferentie volstrekt nood zakelijk." En „Ahora”, dat van oordeel te, dat Spanje zich steeds aan de zijde der Weetersche mogendheden, Engeland. Frankrijk en Italië, zal hebben te scharen, voegt er bjj: ..Maar wij kun- De Katholieken van Heerlen, op Vrijdag IS Februari 1935 in een openbare vergadering van het comité „Katholiek Heerlen” bijeen ter be spreking van de door Katholieken aan te ne men houding inzake het'film- en bioscoopue- zen; gehoord de uiteenzettingen van inleiders; zfjn van oordeel: dat de thans bestaande toestanden in het filmwezen niet overeenkomen met de Katho lieke opvattingen; dat daarom gestreefd moet worden naar ver krijging van meerderen invloed op dit film wezen; dat daarvoor noodig is een Katholieke film- actie. wier streven gericht moet zijn op film- vertoonlngen, die door het Katholieke volksdeel van Nederland volledig aanvaard kunnen wor den; dat dit streven ondersteund wordt door een verplichte centrale nakeuring ook voor de B en C films, alsmede door behoorlijke voorlichting op filmgebied; dat deze Katholieke fllmactle een algemeen Katholiek belang te, waaraan derhalve iedere Katholiek en ieder orgaan van het Katholieke leven opbouwend moet werken; wekken alle Katholieken op de reeds bestaan de Katholieke filmbeweging te steunen en ver zoekt de Katholieke pers deze motie ter alge meene kennis te brengen. De Staatsmijnen kunnen de Ico nen niet verlagen, zoolang obliga tie-kapitaal en afschrijvingen nog safe zijn. Namens het R. K. Werkliedenverbond in Nederland was aanwezig de heer Schutte. Na een woord van welkom hield de voorzit ter, de heer Jos. Pelzer, een inleiding over den toestand in de mijnindustrie. In zijn inleiding werkte spreker uit, dat de bond nooit in zoo moeilijke positie heeft ver keerd als thans het geval te. WU zitten met een noodlijdend bedrijf en de positie van de mijnwerkers, die slechts een gedeelte van de week werken, is bedroevend. Onder deze omstandigheden hebben Tijdens het spelen der volksliederen in het stadion v. I. n. r.De Duitsche gezant, minister de Groeft en zoontje en minister Marchant panje heeft wenschen en het zal een ac- tieve politiek moeten voeren om die wen- schen vervuld te zien. Welke zijn de Spaansche oogmerken? Daaromtrent heeft senor Moreno Calo, onderstaatssecretaris, toe gevoegd aan het kabinet van den premier, Ale jandro Lerroux, ons dezer dagen uitvoerig in gelicht. De hangende kwesties zijn voornamelUk Fransch-Spaansche. ZU hangen samen met Marokko en met de Spaansche bezittingen in Afrik*. Gedurende den Rlf-oorlog hebben de Fransche troepen, met goedkeuring der Spaan sche regeerlng, eenige landstreken in Marokko bezet, die tot het gebied van het Spaaaache protectoraat behoorden. Deze landstreken zUn nog steeds in Fransche handen en dit te, nu de omstandigheden veranderd zijn, volstrekt niet noodzakelijk meer. Spanje wenseht dat de betrokken gebieden opnieuw dzadwerkelljk b(j de Spaansche zone worden ingelijfd. Vervolgens te «r de „enclave” van Ifni, die Zoowel de middagvergadering die de gebrui kelijke openbare byeenkomst van Amsterdams katholieken tevens was. als de huishoudelijke ochtendvergadering was zéér druk bezocht. De jaarvergadering werd geleid door den heer Alph. Elsenburg die als oudste zoon zijn vader is opgevolgd. Des morgens had het bestuur met de afgevaardigden nit heel het land vergaderd. Aldaar werd de nagedachtenis van den gestor ven medestichter en voorzitter wijlen den*heer C. Elsenburg geeerd en het denkbeeld warm aanbevolen, dat de organisaties H. H. Missen voor den doode laten lezen, een denkbeeld door velen reeds in daden omgezet. De vice-voorzltter de heer L. A. P. M van den Broeke deed en kele mededeellngen over zjjn reis naar het In tern. Euch. Congres te Buenos Aires waar hij over den Stillen Omgang sprak. De middagvergadering werd o. a. bijgewopnd door den voorzitter der Kath. StaatspartU mr. Goseling en den Artisterdamschen Kath. vete raan den heer J. Smit. Zoowel de voorzitter als de secretaris de heer J. B. Takes in zijn keurig jaarverslag eerden de nagedachtenis van den heer C. Elsenburg, waarna het interparochiaal mannenkoor A. M. D. G. onder leiding van den heer v. Lier het Ecce quomodo zong. De middag werd verder opgelulsterd door het knapenkoor van het St. Ignatluscollege onder leiding van pastoor P. ter Steege S. J., zoon van den bekenden Amsterdamschen musicus en koorleider den heer Ant. Ter Steege. Pater Ter Steege wist het door rector dr. Wessels gestich te Jongenskoor zUn reputatie te doen hoog hou den In zUn Jaarverslag memoreerde de heer J. B. Takes in gevoelige woorden het overlijden van den voorzitter, hij herinnerde aan het jubileum van den geestelijken moderator Mgr. v. Noort, aan het optreden van den vice-voorzltter L. v d. Broeke over den Stillen Omgang te Buenos Aires, deelde mede, dat het getal aangesloten organisaties tot 200 is geklommen en releveerde hoe op voordracht van het bestuur zelf door Haarlems blsschop de heer Alph. Elsenburg tot opvolger van zijn vader was benoemd. Het flnantieel jaarverslag van den penning meester den heer F. Kristen wees uit dat een voorzichtig beleid f291.39 in kas deed zUn. wel ke echter aanstonds voor den nieuwen- regelen den en bemiddelenden arbeid moet worden uitgegeven. Alle vrienden van den Stillen Om gang moeten er een eer in stellen contribu- eerend lid van het Gezelschap te zijn of te wor den. De ochtendbijeenkomst was te 11 uur aan gevangen. De openbare middagvergadering wel ke een mooi verloop had. duurde van 2 tot 4 u.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 26