Mariniers terug van de Saar De Rijksmiddelen Januari O I I Ib I HARTELIJKE ONTVANGST DE TOLHEFFING in ANTI FASCISME IN DE HOOFDSTAD Weer wordt de raming niet gehaald tij 1 l’i MAANDAG 18 FEBRUARI 1935 '*A> Kg Het va; vlekkeloos neergenbald Comité van zet gevormd w i’ Huiszoeking by het P.A.S. De Confectieindustrie w Motorryder zwaar gewond Nieuwe denkbeelden Aankomst te Rotterdam ZUSTERS DER VISITATIE klooster „Europeesche Vredeswacht” BISSCHOPSWIJDING Communistische pamfletten *3 Overheidspersoneel en Ambtenarenwet WILLEMSVAART BLIJFT LANGER GESLOTEN Roomsche studentendag te Leiden Door contingenteering toestand onhoudbaar WANDELAAR OP SLAG GEDOOD „De moeilijke taak, welke gij had -x te vervullen, hebt gij op voor- \treffelijke wyze volbracht” Groot aantal arrestanten, die later weer in vrijheid zyn gesteld m to< «1 rit 50-Jarig bestaan van te Tilburg j Dr. C. Mendes de Leon te Amsterdam werd Vrijdag door den gemeenteraad van Maastricht benoemd tot directeur- geneesheer van het Calvarienberg- Zlekenhuis Hartelyke begroeting Onderdeel van ,^nti-fas- cisme” te Amsterdam Reeds den eersten dag massa- belangstelling Interview met kapitein De Bruyne i f, en I op- de en de wagons veel zeer een vol- algemeen uit voor versnelden brugbouw. zeer opge- 4 groet de ont- zelfs we millioen in deze f7.8 komt tot noodlg, Portret van den onlangs af getreden hoog- de» i 1 Zaterdagavond tegen 9 uur, viel er een onge wone drukte waar te nemen op het eerste per ron van het Centraal Station te Utrecht. Na deze plechtigheid werd den manschappen een maaltijd aangeboden. Zich daarna tot de wendende, reide de een ons het ons Van zeer vele zijden werd er op gewezen, dat, afgezien van de bezwaren, welke men in het algemeen tegen tolheffing heeft, een tolhef fing op de bruggen bij Arnhem, Nijmegen, Ka- terveer en Westervoort volkomen onjuist zou zjjn, omdat deze in strijd zou komen met de goede trouw in verband met de eertijds ge maakte afspraken. nu Het is In tot oordeelen bevoegde politieke krin gen is men van meening, dat de regeering alleen dan een meerderheid voor haar plan nen In de Staten-Generaal zal kunnen ver krijgen, wanneer tolheffing slechts zal ge schieden op de bruggen, welke nu nog ge bouwd moeten worden. w n w lx b vi w St hl Wl te h k r P Hi let va tantlèmebelastlng millioen, een «te maak* nog zoo’n en ge- 1 va f De politie had voor een zeer behoorlijke af zetting zorg gedragen, zoodat de troep ongehin derd naar het Oostplein kon marcheeren. Toen de trein iets later dan den vast- gestelden tijd, het perron binnenreed, steeg sr uit de wachtenden een luid „hoera” op. Op Initiatief van den R. K. Bond van Over heidspersoneel „St. Paulus” vond Vrijdag 18 Januari te Den Haag een bijeenkomst plaats van vertegenwoordigers der hoofdbesturen van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst, van den Ned. Christ. Bond van Personeel in Publieken Dienst en van uitgenoodigdë* organi saties. De Rijkswaterstaat te Zwolle deelt mede, dat wegens het slechte weer eenig oponthotid werd veroorzaakt aan de montage-werken der Spool- derbergbrug, in verband waarmede de schippers er op zullen moeten rekenen, dat ten gevolge van overmacht de Willemsvaart wel wat langer gesloten zal moeten blijven dan aanvankelijk werd verwacht. Mgr. Tarcislus Valenberg O.Cap., onlangs be noemd tot Vlcarius Apostolicus van Borneo, zal aldaar tot Blsschop worden geconsecreerd door Mgr. Matthias Brans O.Cap. „Laat dit voor U allen een spoorslag zijn, het beste te geven voor het vaderland en onze ge ëerbiedigde Koningin.” Nadat het vaandel was voor gecommandeerd, presenteerden de troepen het geweer en bliezen de pijpers het Wilhelmus. Op Woensdag 20 Februari as. zal het feit her dacht worden, dat het klooster van de Zusters der Visitatie te Tilburg het eenige klooster van deze Orde In ons land, vóór 50 jaar werd ge sticht. Spr wees er voorts op. dat de marine er in geslaagd Is. het in Februari 1933 verloren ter rein terug te winnen. „Kapitein De Bruyne. een groot deel van dit succes hebben wy aan U te danken. Aan den eenen kant hadt gy de eer van de vlag te handhaven, aan den anderen kant hadt gy er voor te zorgen, dat de manschappen hun plicht zouden vervullen. i Dan knersten de remmen, ■tonden stil. Onmiddeliyk verdrongen de nieuwsgierigen zich voor de coupé-raampjes, en de lachende „blauwen” kregen heel wat onbescheiden vra gen, welke betrekking hadden op hun dienst Gy hebt Uw taak prachtig vervuld en zyt er in geslaagd de eer van Nederland hoog te houden. De rapporten, welke zyn binnen gekomen. getuigen van enorme waardee- ring. Er was een sterke politiemacht op de been, welke nauwlettend toezicht hield, dat zich geen incidenten van ernstigen aard konden voordoen. Wegens verspreiding van verboden lec tuur werden niet minder dan 26 personen aangehouden, die in den loop van den avond nadat aan het bureau Overtoom proces verbaal tegen hen was opgemaakt, op vrije voeten zijn gesteld. Tegen het betreffende wetsontwerp rees echter een zeer groot verzet; het denkbeeld der regeering heeft van vrywel niemand steun ontvangen. Verschillende denkbeelden om door an dere middelen dan tolheffing den bruggen bouw te financieren werden ontwikkeld, o. a. werd als middel aangegeven een klei ne verhooging van de benzinebelastlr.g en van de autobelasting. De Ned. Bond van winkeliers In Damescon- fectie heeft aan den Minister van Economische Zaken het volgende telegrom gezonden: „Toestand handel door verscherpte contin genteering onhoudbaar. Handel lamgeslagen door minimale toewyzing Oostenrijk. Als van ouds stapelen goederen zich op aan de grens door deze geheel onvoorziene beperking. Dringend verbetering noodzakelyk ter vermijding com mercieel débdcle. Verzoeken met meesten aan drang persoonlyke bespreking.” Besproken werd de door de Regeering gevolg de toepassing van art. 126 der Ambtenarenwet 1929 ten aanzien van de loon, en salarisregelin gen van het personeel in dienst der lagere be stuursorganen. Als ernstig bezwaar werd gevoeld het biyk- bare streven der Regeering. Inhoudend, het plaatselyk loonpeil als domineerenden factor te doen gelden bij de vaststelling der loonen van genoemd personeel. Dit bezwaar grondde zich principieel op de overweging, dat de verhouding tusschen de overheid en haar personeel belangrijk anders is dan de verhouding tusschen den werkgever en den arbeider in het particuliere bedryfsleven. Duitsche Staatspolitie heeft aangehouden aan het grenskantoor Pannesheide, vlak by Kerk- rade. N. uit Nleuwenhagen, die onder de Mee ding communistische pamfletten had vei bui gen, welke hy naar Duitschland trachtte te bren gen N. ie naar de gevangenlsc in Aken overge bracht. Zaterdag is te Leiden het XVIIIe Unie-feest der R. K. Studentenvereenigingen in Nederland aangevangen en reeds in den vroegen middag bleek, dat de belangstelling der studeerenden voor dezen R. S. D. overweldigend was. Om 9.13 uur werd namelyk een gedeelte terug verwacht van onze marinetroepen. die deel uit maakten van het internationaal bezettingsleger in het Saargebied. Deze troep, waarby zich ook kapitein De Bruyne en kapitein Roclofsen bevonden, heeft de reis naar het vaderland per treinover Maastricht gemaakt. Velen hebben zich Zaterdagavond, ondanks het stormachtige weer, naar het station bege ven, om de terugkeerende „jongens" hartelyk te verwelkomen Nadat de manschappen zich hadden opge steld, hetgeen nog al eenlgen tyd in beslag nam, riep kolonel Dorren hun een hartelijk welkom toe. „Jullie hebben", zoo zeide de ko lonel, „jullie plicht gedaan". Op de Berlijnsche automobieltentoon stelling bevindt zich het nieuwste op het gebied van krachtverkeer. Boven een zware vrachtwagen, die aange dreven wordt door persgas; beneden een omnibus met stoom-aandrijving Zondagmiddag omstreeks drie uur leed een motorryder, O. Kuiper genaamd, oud 47 jaar en woonachtig te Oudendyk, op den Purmeren- derweg te Beemster vlak by Purmerend, toen hy een wandelaar, Tom genaamd, uit Kwadyk, aanreed. Aangezien niemand het ongeluk beeft zien gebeuren, kan omtrent de oorzaak niets naders worden gemeld. De wandelaar was op4 slag dood, de motorryder is ernstir gewond door de Roode-Kruiscolonne van Purmerend naar het gemeentelyk ziekenhuis overgebracht. De toestand van den motorryder is ernstig. Hy kon pee.', verklaringen afleggen. vangst te Thionville, welke blzonder hartelyk I was geweest en waar den troepen een lunch werd aangeboden, welke verre boven het dage- lyksche menu uitging. leeraar te Utrecht, Dr. C. A. Venijn Stuart, hem aangeboden door zijn oud-leerlinge» en collega's. Het schilderij is vervaardigd door den portretschilder O. V. A. RdHngh Het is my een aangename taak U. kapitein De Bruyne. te zeggen, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd Uw prestaties in dienst van het vaderland te beloonen." De manschappen presenteerden het geweer, terwyi het Wilhelmus ten gehoore werd gebracht. inister Oud heeft het dezer dagen ver klaard: de loop der rijksmiddelen had hem nu reeds geleerd, dat de raming, in Juli Augustus van het vorig jaar opgezet, niet ge haald zal worden Dit woord van een voorzichtig financier als Mr. Oud. zou reeds voldoende zyn. om met groo te zorg den gang van zaken in de rykshulshou- ding tegemoet te zien. Doch nu ook ,0e werktA lyke cyfers zy het dan slechts van één maand bekend zyn, wordt het bange voorgevoel vry wel tot zekerheid. Daar is in deze eerste maand van het Jaar op het evenredig deel der tgegrooting en alleen maar gerekend naar de z g. ..overige middelen, reeds een tekort van rond 2 millioen I Al is het dan misschien wat te zwart gezien, om voor het geheele Jaar 1935 een tekort van 12 keer 2 millioen te voorspellen, we vreezen toch, dat het totaal nadeellg saldo niet zoo erg ver beneden de twintig millioen zal blyven. We mogen deze meening hier in 't kort even rechtvaardigen. Wanneer we nagaan, welke middelen vooral debet zyn aan het tekort in Januari, dan vin den we als de twee voornaamste: de invoerrech ten (13 millioen en de omzetbelasting (2.6 mil lioen). Daarnaast staan enkele voordeellge pos ten, als de accynzen op zout, suiker, tabak, de zegel- en registratierechten en ook de immer wisselvallige successierechten. Onder zeer groote belangstel ling zijn de mariniers uit het Saar gebied te Rotterdam teruggekeerd. Hoewel de regen bij stroomen neerviel hadden zich, zoowel op het perron als op den weg, welken de troep naar de kazerne zou volgen, vele belangstellenden ateld. De aanwezigheid van meer dan zesduizend Duitschers, die met extra treinen, autobussen en auto’s naar Amsterdam waren gekomen, waar zy in het Olympisch Stadion den voet- balwedstryd NederlandDuitschland hebben bygewoond, is Zondagmiddag in de omgeving van het Stadion aanleiding geweest tot het op treden van anti-fascisten, die. in stryd met het door B. en W. uitgevaardigde verbod op het Olympiapleln en omgeving revolution nvfr» lectuur trachtten te verspreiden. manschappen zeide de vice-admiraal: „Toen de minister afscheid van u nam, heeft hij gewezen op de moeilijke taak, welke gij kreegt te vervullen. Deze hebt gij inderdaad op voortreffelijke wijze volbracht. Gij hebt u vele opofferingen moeten getroosten, vele moeilijkheden hebt gij ondervonden, maar wij mogen met vreugde constateeren, dat uw werk met succes bekroond is. Het vaandel kon ongeschonden vlekkeloos worden neergehaald.” Uit alle oorden des lands waren de vertegen woordigers der verschillende katholieke studen tenvereenigingen naar de Sleutelstad getrokken en als wilden zy de natuur evenaren be stormden zy het „Eigen Huis" der Augustynen op het Rapenburg, zoodat het oude Patriciërs huis nog te klein bleek om zoovelen te bevat ten. Heel verstandig was het daarom van de ontvangende vereeniging geweest, om den rui men tuin in een tent te doen herschapen dagen lang was men hiervoor in touw weest. Te drie uur had de ontvangst der deelnemers plaats, hetgeen geschiedde door middel van de radio-lnstallatle door het geheele huls vanaf het boven gevestigde Unle-bureau. welke instal latie door de studenten eveneens zelf is aan gelegd. Te kwart voor vier vingen In „De Vergulde Turk” en het „Eigen Huls” de verschillende Na een korte ceremonieele plechtigheid zeide spr., dat de groote waardeerlng niet slechts uitgaat naar de Saartroepen, maar dat in deze plechtigheid de geheele weermacht en de Ko- ninklyke Mariniers worden gehuldigd. Tydens den wedstryd hebben over het Sta dion een aantal ballonnetjes gedreven, waar aan doeken met antl-fasclstlsche opschriften waren bevestigd. Voorts is door de politie proces-verbaal op gemaakt tegen ongeveer 25 opkoopen, die voor 1 - --■ - - gehandhaafd kan worden, en dat hier een accrès te wachten is. Ook by de Accynzen schynt een zekere kan Spr. deelde mede, dat Hare Majesteit de Koningin kapitein De Bruvne benoemd heeft tot officier in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Een enkele opmerking voor zoover nog over enkele middelen. Al kwam de dividend- en nog niet tot het geraamde nuarl-opbrengst van 630.000 slecht figuur niet. Wellicht is hieruit te con- cludeeren, dat heel wat zaken zich op lager niveau hebben gestabiliseerd en nu weer eenig dividend gaan uitkeeren. Het Is niet ónmogelijk, dat de vooruitgang van vorig jaar de Engelsche eerewacht by het afscheid betoond. zy speelden het Wilhelmus, terwyi de bevol king op plechtige wyze den nationalen bracht Spreker vertelde daarna iets over sectle-vergaderingen aan, waarvoor belangstelling bestond. In de medische sectie sprak dr. A. H. van Muyden over „De sociale taak van den medi cus". In de Juridische sectie hield prof. Pompe een verhandeling over: „Strafrecht en levensbeschouwing". In de sectie der natuur filosofen sprak dr. ’Beliegen over: „Natuurfilo sofie". •Aan het einde van dezen eersten dag werd een vergadering der Missie-Interacademiale ge houden. waar Mgr. prof. P. G. Groenen een rede hield over: „Het vierhonderdjarig Misslejubl- leum in Ned. Indië". Te Luxemburg heeft minister Deckers met zyn adjudant de troepen tydens een oponthoud van vyf minuten begroet. „De Hollandsche bevolking heeft ons op by- zonder hartelyke wyze verwelkomd. In Maastricht was de burgemeester op perron, terwyi een groot muziekkorps heeft begroet." „De hartelyke ontvangst te Rotterdam”, zoo besloot kapitein De Bruyne dit onderhoud, „weet u zelf." „De kerels hebben zich uitstekend gedragen en ik ben vól lof over de manschappen." De kapitein vertelde ons daarna nog het een en ander over het hartelyk afscheid, dat de manschappen hebben ondervonden op hel Hauptbahnhof te Saarbrilcken en tydens de geheele reis naar Rotterdam. zy zyn ook toegesproken door generaal Quint en andere militaire autoriteiten. Getroffen was spreker door de ceremonieele plechtigheid, welke had Ofschoon de onderhavige aangelegenheid in eersten aanleg byzonder voor de werklieden van belang werd geacht, zoo was de vergadering eenstemmig van oordeel, dat het zeer gewenscht zou zyn, ook de aan deze bonden geestverwante ambtenarenorganisaties uit te noodigen deel te nemen aan den arbeid, dien men zich voorstek te gaan verrichten. Hieruit vloeide voort, dat op Vrydag 15 Fe bruari een tweede vergadering werd Tehouden, waar, naast de in den aanhef genoemde bon den, mede vertegenwoordigd waren de Alge- meene Ned. Chr. Ambtenaarsbond en de Cen trale Ned. Ambtenaarsbond. De belde laatstgenoemde organisaties hadden reeds te kennen gegeven in te stemmen met den opzet, terwyi eerstgenoemde organisatie de aangelegenheid nog eerst nader In haar hoofd bestuur wilde bespreken, waarby zy het echter op prys stelde de besprekingen te kunnen by- wonen. Betreffende de algemeene richtiynen voor de stappen, die zullen worden gedaan, werd vol komen overeenstemming bereikt. De nadere uitwerking hiervan werd gelegd in handen van een „Comité van zes”, waarin van ieder der organisaties een vertegenwoordiger zit ting kreeg. Dit comité zal Vrijdag as. voor de eerste maal byeenkomen. bruari en Maart nog belangryke bedragen binnenkomen van de kwartaalaanslagen (laatste kwartaal 1034). en óók, dat er nog al lerlei onopgeloste problemen zyn: als b. v. de heffing op gas en electrlsch. Doch dit alles neemt ,nlet weg. dat we onmogeiyk kunnen ge- looven In een totaal opbrengst van 81 millioen. Wanneer de opbrengst van vorig jaar ad 54 millioen overschreden wordt, zullen we onze handen mogen dlchtknypen. Maar dan zou ook hier een tekort zyn van 16 millioen. Waar we hier op deze beide middelen enkel al een nadeellg saldo van rond 26 millioen be- cyferden, meenen we aangetoond te hebben, dat ons pessimisme niet geheel zonder grond is. Al zouden we het in dit geval byzonder prettig vinden, wanneer eind 1935 bleek, dat we totaal ongeiyk hebben gehad. Dat Januari 1935 rond 5% millioen hooger uitkomt, dan de voorganger in 1934, mag na het bovenstaande misschien eenige verwonde ring wekken. Toch is de verklaring niet zoo moeiiyk. Vorig jaar was het de eerste maand, dat de omzetbelasting werkte en de opbrengst was toen nog lager <8 ton). Bovendien waren toen de invoerrechten na den geforceerden in voer van eind 1933, abnormaal laag 2.5 mil lioen minder dan nu). Enkele andere midde len, zooals de accynzen op suiker, tabak, cou- ponbelastlng. zegel-, registratie- en successie rechten maakten de 5S millioen vol. in den vreemde, te beantwoorden. In den wagon, welke voor de officieren was gereserveerd, een nieuw gezioht: in gezelschap van kapitein Roelofsen reisde een Engelsch verbindingsofficier mede. Jong, met een prettig open gezicht, keek hy vol geamuseerde Interes se neer op het gewoel rondom hem. De licht bruine uniform met den liggenden kraag, kleed de hem uitstekend en maakte een byzonder vlotten Indruk. Meer soldatesk zagen er echter onze eigen officieren der mariniers uit, in hun lange ge tailleerde jassen, de gepluimde kap ver op der. rug neerhangend. Het oponthoud van dezen trein was ditmaal wel byzonder kort. Nauweiyks hadden de pers fotografen gelegenheid gehad hun opnamen te maken, of het vertreksein werd gegeven en de trein zette zich weer in beweging met het doel: Rotterdam Maas. Na den dertlenden was het een moeiiyke tyd voor de manschappen, als gevolg van wanverhouding. Overdag zware dienst en des avonds konden zy het vermaak niet hebben, dat hun loon zou zyn geweest. Precies op tyd stoomde de trein te Utrecht binnen, en nauweiyks had het publiek de blauwe jassen en de stalen helmen in de gaten, of de hoeden gingen af en er steeg uit veler kelen een spontaan gejuich op. een vriendelykheid, welke door de mariniers even gul beantwoord werd. Zondagmorgen heeft de Inspecteur van Centrale Recherche met een aantal recher cheurs huiszoeking gehouden in het gebouw van het Plaatselyk Arbeids-Secretariaat. Men vermoedde hier de aanwezigheid van een groote party anti-Dultsche biljetten, die men in de omgeving van het stadion wilde uitgeven. De politie trof hier werkeiyk dezen voorraad aan. Alles werd in beslag genomen en met een polltle-auto naar het hoofdbureau overge bracht. Hel feit dat duizenden van deze pamfletten, die er oogenschyniyk uitzagen als programma'! van den wedstryd, in den loop van den dag onder het publiek zyn gebracht, wyst er wel op dat ook andere revolutionnaire organisaties groote hoeveelheden daarvan in hun bezit heb ben gehad. De „N. Arnh. Crt." bericht nog het gende Het wetsontwerp tot het geven van vrijheid om een concessie tot tolheffing te verleenen aan een aan te wyzen Naamlooze Vennoot schap, is Vrijdag in de afdeeling van de Tweede Kamer behandeld. Naar wy vernemen, spraken de leden zich De troep marcheerde daarna naar het Oost plein. waar zich officieren en genoodlgden had den opgesteld. Aanwezig waren o a. vice-admi- raal J. de Graaff, benevens een aantal officie ren van het korps met hun dames. Nadat de troep de binnenplaats was opge marcheerd en Polygoon en de fotografen In de gelegenheid waren gesteld hun opnamen te ma ken, nam met krachtige stem vice-admiraal J. de Graaff het woord. Spreker zeide. dat de Minister van Defen sie niet tegenwoordig kon zyn. „By uw vertrek is de Minister naar Rot terdam gekomen om afscheid te nemen en ook nu had Z. Exc. gaarne biyk van belangstel ling gegeven. Daar dit echter niet mogeiyk was. heeft hy my opgedragen u hartelyk welkom te heeten in het vaderland.” Spreker sprak den wensch uit. dat de man schappen hun familieleden in goeden welstand sullen aantreffen. Zich daarna in het Engelsch tot den verbin dingsofficier, luitenant Moore, wendend, zei de spreker het op hoogen prys te stellen, dat hy op zyn reis naar Engeland Rotterdam een bezoek wilde brengen. Wy hadden nog even gelegenheid voor kort interview met kapitein De Bruyne. Op onze vraag, hoe het contact is geweest met de Saarbevolking, zeide de kapitein, dat het nooit innig is geweest. „Dit is myn eigen wensch. Er waren menschen, die trachtten po litieke munt te slaan uit de gebeurtenissen in het Saargebiad Dit is de reden, waarom wy strenge passagiermaatregelen hadden genomen om elke orde-verstoring te voorkomen. Zoo mochten de mariniers slechts twee café's be zoeken. wanneer zy verlof hadden. De wanverhouding, welke hierdoor ontstond heb ik gevoeld, maar ik kon deze niet vermy- den.” Kapitein 'de Bruyne zeide ons voorts, dat de manschappen zeer gastvrij zyn ontvangen. Ze kregen uitnoodigingen voor gratis bios coopvoorstellingen en vooral roemde hy de gastvrijheid van den bekenden yzermagnaat Röchlln. Ook van andere zyde had men uitnoodigin gen gekregen om fabrieken te bezoeken. Men schryft ons: In een te Amsterdam gehouden bijeenkomst is opgericht een Nederlandsche Vredeswacht met de volgende doelstelling: In de verschillende Europeesche volken wor den Vredeswacht regimenten van vrijwilligers georganiseerd Deze regimenten worden we- derzyds gedetacheerd en zweren de veiligheid van hun gastvolk te zullen beschermen. Be halve militaire opleiding ontvangen deze vrij willigers onderwys in: de taal van hun gast volk; zyn geschiedenis; zyn sociale geografie; en zyn cultuur en tradities. Op deze wijze ontstaat mét de bescherming der veiligheid, tevens een Europeesche mentaliteit. Contact met bultenlandsche geestverwanten wordt reeds gezocht. Daar de organisatie van een Nederlandsche Vredeswacht moet geschieden in samenwer king met het Departement van Defensie, is het duideiyk, dat deze vereeniging gouverne menteel dient te zyn en vierkant achter de eigen regeering moet staan. Lieden, die be- hooren tot of sympathie hebben voor revolu tionnaire geachte troepen, kunnen dan ook niet toetreden, zy die met dit plan sympathl- seeren, worden verzocht hun naam, adres, be roep en eventueelen militairen rang op te ge ven aan den secretaris: E. Smedes. leeraar H.B.& en oud-reserve-offlcier, Kloosterstraat lörood, Haarlem. Wat die invoerrechten beUeft. we geloover. niet, dat het nadeellg saldo van f 1.3 millioen zoo abnormaal is. Een opbrengst van f 6.8 maand, lykt eerder gewoon, als we in oogen- schouw nemen, dat de gemiddelde opbrengst over het laatste half jaar 1934 ongeveer millioen was. Hoe dan ook Minister Oud maandraming van f 8.125 per maand is niet erg duidelyk Beter toch dan iemand, weet deze bewindsman, dat onze steeds verminde rende uitvoer, onverblddeiyk gepaard moet gaan met inkrimping van den Invoer. Of zou in deze hooge raming misschien een aanwyzing schuilen, dat in den loop van dit jaar de rechten op sommige artikelen nog verhoogd worden? Zoo nitt. dan achten we het heelemaal niet onwaarschyniyk, dat eind 1935 alleen reeds op dit idmdel een tekort zal te aanschouwen geven van minstens 10 millioen gulden. De tweede en zeker niet mindere rechtvaar diging van onze ietwat pessimistische veronder stelling. vinden we in de Omzetbelasting. In Januari bleef dit middel maar liefst 2.6 millioen ten achter, en kwam zelfs 13 millioen onder December 1934 Een jaar lang heeft men ons van „aller- hochste Stelle” trachten gerust te stellen door telkens een viertal oorzaken te noemen, welke iyt regelmatig vloeien van dit middel zouden be lemmeren. Maar, vragen we ons af, zyn deze oorzaken nu niet zoo langzamerhand uitgewerkt? Zeker, we weten het. geheel normaal is zaak nog niet. Daar Is b.v. het feit, dat in Fe- tegen ongeveer het begin van den wedstrijd plaatsen aan den man trachtten te brengen. stabilisatie ingetreden. Het gedistilleerd zich handhaven, evenals de wyn. Zout, suiker en tabak gingen zelfs iets om hoog. Minder evenwel werden geslacht en bier. By dit laatste is de daling al heel sterk: van f 880.000 op f 611.000. Een dergelyk cyfer geeft mede wel een aanwyzing, hoe hoog de nood in het café- en restaurantbedrijf te gestegen. We kunnen ons indenken, met hoeveel ongeduld de bedryfsgenooten wachten op een mogeiyke accynsverlaglng. De Couponbelasting die vorig jaar lee- lyk is achtergebleven, schynt haar schade in te halen. In Januari werd hierop ontvangen ruim 9 ton, dat is meer dan het dubbele van de raming. Voor de zegel- en registratierech ten was Januari mede een gunstige maand. Zy brachten resp. een half millioen en twee ton meer dan de raming op. Met de loodsgelden, een zuivere baro meter van de bedrijvigheid in onze havens, gaat het den laatsten tyd minder goed. Wel werd de verlaagde raming iets overschre den. maar het mooie cyfer van Januari 1934 werd op lange na niet gehaald. Dit alles betrof enkel de z. g. indirecte be lastingen. Wat de directe of kohierbelastlngen betreft, volstaan we met een enkele opmer king. De algemeene tendenz is ook hier: een achterstand by vorig Jaar, by de een meer (grondbelasting) by de andere minder (ver mogensbelasting Overigens behoeft de achterstand by de grondbelasting (f2.432.000) geen ongerustheid te verwekken, daar deze veroorzaakt Is, door dat de aanslagbiljetten nog niet zyn uitge reikt wegens enkele wetteiyke voorzieningen. De volgende maanden, zullen de schade op dit middel wel weer Inhalen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 28