Het opium-schandaal in de Ver. Staten Onze zeilers ter Olympiade gij betrouwbaar Personeel? Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? F Nederland-Duitschland te Amsterdam. Plaats dan een „Omroeper” gezinnen I den vee Crematoria in het Rijnland... Vaderlandsche werven paraat Nieuwe gangsterbende VAN HET HOF KATHOLIEKE FILMBEWEGING Geslaagde vergadering te Heerlen Stuurlied en-examens Geschenken voor de Prinses Katholieke Universiteit Nederlandsche Kunstschilders luitiiiiiniiniiiitimniiiimniiiiiiiiiiin Het radiostation van het Vaticaan Zn de Hooge Tatra (Tsjecho-SlauxMje) zifn dezer dagen de skisportwedstrijden begonnen. De president van den senaat, dr. Soupkup (links) was bij de opening I aanwezig KRANIG WERK VAN DE POLITIE Het gebruik van narcotica is mode geworden. Zelfs schoolkin deren doen aan dezen handel mee swiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiimiiiiiiHimim KNAAPJE DOODGEREDEN Regeer ing en Volksdans Hoe de „Oranje” in 1920 ter reede van Ostende den len prys won MAANDAG 18 FEBRUARI 1935 1 FOTOREPORTAGE i' De beide elftallen opgeateld het begin voor Nederland Duitschland wedstrijd Duitschland gewonnen werd e - NIJMEGEN. Uandidaatsexataen In klassieke taal en letterkunde mej. Henriette Anna Maria Coebergh uit ’s Hertogenbosch. Candldaateexamen in de rechten de heer F. A. M. Kooien uit Utrecht. Vrijdagavond heeft het comité van samen werking „Katholiek Heerlen” en Filmfront een goed geslaagde vergadering gehouden in „Ons Volkshuis” te Heerlen. De groote zaal was bijna geheel bezet. De leiding berustte bij dr. Crobach, die de aanwezigen welkom heette en een samenvat- Iers waren, die voor de allereerste maal beslag legden op een eersten prijs in een Olympischen wedstrijd. Het was Carp, die in Juli 1920 op de reede van Ostende met de „Oranje” de „Rosé Pompon”, een vermaard snel Fransch 614 M -Jacht, versloeg en de eerste Olympische overwinning voor Nederland behaalde. In den loop van enkele jaren zijn door Ne derlandsche sportslui wel zeer belangrijke prestaties getoond in de Olympische wedstrij den en vol belangstelling ziet de sportwereld dan ook uit naar hetgeen in 1936 de Olympische Spelen in Duitschland zullen brengen. Onze zeilers hebben zeker niet in de laatste plaats de oogen op 1936 peve^lgd. En terochtl Want niet iedereen, die zich voor sport inte resseert, herinnert zich het feit dat het de zel- zjjnmen kon nog veel verder gaan en al deze geschiedenissen tezamen zouden dan wel licht een aannemelijke verklaring voor den han del in narcotica kunnen geven. Maar nog niet voor het geweldig verbruik. In de groote Amerikaansche steden is het verbruik van narcotische middelen bijna een mode-verschijnsel geworden, een mode natuur lijk voor de kringen, die geld en tijd voor der gelijke extra-vagante dingen hebben. Hoe dit zij, de Bondsrogeering heeft in een wespennest gegrepen, en zij is t de publieke meening schuldig, dat er ditmaal krachtdadig wordt opgetreden. De prohibitie heeft een nieuwe gangsterbende in 1 leven geroepen. De roman: ,De laatste gangster", die zeker eens aan de overzijde van den grooten plas ge schreven zal worden, heeft nog tijd genoeg om t daglicht te zien. ROME (K.W.P.) Het Radiostation van de Vaticaansche Stad, dat ongeveer vier jaar ge leden door Marconi zei» werd ingericht, heeft dezer dagen uit de werkplaatsen van den uit vinder een ’nieuwe zendinstallatle ontvangen, waardoor het technisch apparaat aanzienlijk verbeterd is. Deze nieuwe zender, die op een golflengte werkt van 15.3 tot 30.6 en 61.2 M., zal hoofdzakeljjk voor Europa gebezigd wor den, ofschoon ook voor grootere afstanden uit zendingen kunnen warden gedaan. Aansluitend op de vroeger gehouden groepen- tentoonstelllngen heeft de directie van het Park hotel te Amsterdam wederom belangeloos de wanden barer zalen ter expositie disponibel ge steld aan de Nederlandsche Kunstschilders. Deze tiende groepen-tentoonstelllng, welke twee maanden zal duren, wordt op Zaterdag 16 Februari geopend. Deelnemers aan deze groep zijn: Dirk Blaauw, Daan Bout, O. Fekkes, W. Imandt, B. de Jongh, C. L. H. v. d. Linde, A. d. Pol, Louis Stutterhelm. Jan Veenenzaal. Paul d. Ven, D. Voerman. Fr. Remaly en Luci Wittig—Keijser. KEULEN, (K.WP.) De afvallige R-K. burge meester Dr. Rlesen heeft order gegeven om ia Keulen een crematorium te bouwen, waarvan de kosten zullen bedragen 300.000 Mark. In Düsseldorf is het besluit nog niet genomen, maar op de Jaarvergadering van de Vereenlging tot bevordering van Lijkverbranding heeft de voorzitter medegedeeld, dat in 1935 ook nog te Düsseldorf een crematorium gebouwd zal wor den. Reeds vroeger werden in beide steden po gingen gedaan om een crematorium op te richten, maar de gemeenteraden van beide steden, die overwegend katholiek zijn, hebben nooit hun goedkeuring aan dergelijke plannen kunnen schenken. ve< tig ter Na r iL. ting gaf van hetgeen de katholieken drijft om een positieve houding inzake de filmkwestie aan te nemen. Pater Justinus Janssen O.FM., van het comité Gezinsfilm. hield De bouwmeester stadhuis, architect C. J. Blauw, bezig met de teekenlngen ven het te bouwen stadhuis Op het Huis ten Bosch zijn door den direc teur der Gemeentelijke Vakschool voor Werk- loozen en den architect Jan Wils aan HK.H. Prinses Juliana aangeboden een stoel, door de leerlingen dier school vervaardigd volgens het ontwerp van Jan Wils, alsmede een schilders ezel, welke met eenige vriéndelijke woorden door de Prinses werden aanvaard. H. M. de Koningin heeft Zaterdagmiddag een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van kantwerken, welke de Nederlandsche Kant- werkvereenlglng 't Molenwiekje in de Japan- sche zaal van het Paleis Huls ten Bosch houdt. Toen H. M. even na zes uur de zaal betrad, vergezeld van freule Van Asbeck, waren Juist twee Zeeuwsche meisjes met het vervaardigen van kant bezig. De directrice der vereentging, mevrouw M. Schutte, gaf de Koningin daarbij eenige Inlichtingen omtrent deeen arbeid, waar voor H. M. veel belangstelling toonde en daar van deed blijken door het doen van enkele aankoopen. De Koningin onderhield zich ook met de belde kantwerksters en liet haar o.a. de Japan- sche en Chineesche zalen bezichtigen. Zaterdagmiddag is. de 3-jarige Pieter Taal te Schevenlngen bij het oversteken van den weg, op de brug over het Ververschingskanaal nabij den Nleboerweg, aangereden door met paard bespannen groentenwagen, bestuurd door J. R. uit Schevenlngen. Het knaapje werd in zorgwekkenden toestand opgenomen en naar het Kinderziekenhuis overgebracht, waar het in den loop van den avond aan de bekomen verwondingen bezweken. Bij Koninklijk besluit van 6 Februari 19®. no. 48, is benoemd bulten bezwaar van 'sRi)*“ schatkist, tot gedelegeerde van de Nederland- sche regeerlng bij het .International Folkdance Festival”, dat van ft tot 20 Juli as. te Loods» zal worden gehouden, mevr. dr. E. van der ven —ten Bensel, te Oosterbeek (G.), leidster het Nederlandsen Centraal Bureau voor Volks dansen (N.C.B.V.). Bü een der grootste razzia's, die wel ooit gehouden zijn, heeft de Amerikaansche bonds- polltle den handel in bedwelmende stoffen een hevlgen slag toegebraeht. Daarbij kwamen toe standen aan het licht, die met iedere beschrij ving spetten. Honderden gearresteerden wach ten hun gerechtelijk vonnis af: onder hen be vinden zich meer dan honderd vrouwen. Of die nu de werkelijke groothandelaars zijn of wel meer of minder kleine tusschenhandelaars, zal het onderzoek, dat met kracht wordt voort gezet, wel spoedig aan 't licht brengen. Intusschen staat reeds zooveel vast, dat ner gens ter wereld, ook in Oost-Azië niet, het kwaad der narcotische middelen zoon ont stellenden omvang genomen heeft als In de Vereenlgde Staten. De in beslag genomen hoe veelheden opium, morphine en heroïne, worden op honderden kilogrammen geechat. Men weet, dat één kilogram niet alleen een groote geld waarde heeft, maar obk duizenden menschen vergiftigen en naar ziel en lichaam ruïneeren kan. Het ergste schijnen de toestanden in Cleve land geweest te zijn. Daar hebben de hande laars in bedwelmende middelen reeds de school kinderen bewerkt, teneinde ze zoo vroeg mo- geljjk aan het gebruik van narcotische midde len verslaafd te maken en ze als betrouwbare Klanten voor later te winnen. Binds maanden hebben vele ouders zich tot de plaatselijke politie gewend, om hun kinde ren te beschermen tegen heroïne-handelaars, die hen herhaaldelijk onderweg lastig vielen, maar de politie heeft blijkbaar niet Ingegrepen. Dit ingrijpen op groote schaal moest de Bonds- politle ter hand nemen, die zooals bekend, van de plaatselijke politie onafhankelijk is en alge meen bekend om haar betrouwbaarheid en krachtdadig optreden. Het gevolg van deze ^razzia is een geweldige verontwaardiging onder het Amerikaansche pu bliek, dat niet geheel ten onrechte vraagt, hoe het tot zulke ten-hemel-schreiende toestanden kon komen. Dat is nu echter gemakkelijker ge vraagd dan gezegd. Men zou een lang verhaal kunnen opdlsschen van smokkelaars, die door de opheffing der prohibitlewet plotseling broo- deloos waren geworden, en die zich daarom op den wel gewaagden maar buitengewoon winst - gevenden smokkelhandel in narcotische midde len gingen toeleggen. Men zou daarbij kunnen gewagen van de 30.000 Chlneezen en Maleler*. die teder Jaar op illegale wijze naar de U. 8. A. komen en naar bewezen kon worden, op vete plaatsen vaak de voornaamste handlangers van den smokkelhandel in narcotische middelen De „Oranje” was een Nederlandsen schip, ontworpen en gebouwd in ons land, dat maar heel weinig of feitelijk in het geheel géén ervaring had in deze klasse. Frankrijk, Spanje en Noorwegen hadden vele tientallen van deze scheepjes gebouwd en toen de „Oranje” in Ostende aan de kade lag, meende de heer Anker een beroemd Noorsch jachtbouwer, die heele series 6\4 M.-jachten van zijn teekenplank heeft zien wegvaren dat het scheepje misschien heel aardig achteruit zou kunnen varen, maar dat het voor toch kans En teruggekeerd en werden door kolonel Dorren op het station ontvangen voorzitter vervolgens een rede en zette voornamelijk uiteen hoe het comité Gezinsfilm en het bloscoopconflict ont staan zijp. Tijdens de pauze werd een collecte gehou den ten bate van de gezinsfilm. Na de pauze hield de heer J. Vonderen een hooggestemde rede over de katholieke actie naar bulten ook in de film. De deken van Heerlen, de hoogeerw. heer Nlcolaye, sprak de vergadering toe en wees er o. m. op, dat het de taak van de Katholieken Is, om mede te werken met Fllmfront en met het comité Gezinsfilm om in het gehalte van de filmproductie zoo spoedig mogelijk verande ring te brengen. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin op bekende gronden alle katholieken opgewekt worden, de Katholieke filmbeweging te steunen. De voorzitter sloot de bijeenkomst, welke een enthousiast verloop had, op de gebruikelijke wijze. Na afloop gaven meer dan 200 personen zich als lid op van de afdeeling Heerlen van het Fllmfront. DEN HAAG. Geslaagd voor 3en stuurman groote stoomvaart de heeren O. G. A. Vermeu len en J. J. Visser; voor 3en stuurman groote zeilvaart de heer P. G. v. d. Hoek en voor stuurman kleine stoomvaart de heer J. van Bruggen. een Olympiade eigenlijk geen zou hebben tóch won de Hollander Carp met het Hollandsche jacht „Oranje” den len prijs In de Olympische zeil wedstrijden. Meerdere Nederland sche zeilers hebben na dien met Hollandsche schepen fraaie resultaten geboekt bjj interna tionale zeilwedstrijden. „Hollands Hope” wint het is nu al wee» ■n 10-tal jaren geleden de One Ton Cup; de „Hollandla”, 'n 8 Meter-jacht, boekt suc cessen bjj Cowes en op andere Engelsche wed strijden en weet beslag te leggen op de „Coppa d’Italla”, een beker, door den Italiaanschen koning geschonken. Hollanders zeilden in België, Scandinavië en zelfs In Amerika en men leerde In het buiten land rekening houden met onze zeilers en onze werven! Thans staan de Olympische zeilwedstrijden van 1936 voor de deur en de komende zomer zal waarschijnlijk wel een aanwijzing geven, welke Nederlandsche zeilers onze kleuren bij Kiel zullen moeten hooghouden. Het is moei lijk te zeggen, of Nederland In een der klassen het tot een eersten prijs zal brengen. Maar de mogelijkheid bestaat! En als die mogelijkheid eens waarheid mocht worden, dan beteekent dit een buitengewoon succes. Het succes zal echter dubbel zoo groot zün, Indien het behaald wordt In een Nederlandsche boot, in een jacht, gebouwd op een Nederland sche werf en met zeilen, In ons land vervaar digd! Wjj gelooven daarom, dat onze Olympische zeilers een dubbele taak hebben. Zi) hebben de taak te winnen, ze hebben de taak zoo moge lijk te winnen In éen werkelijk Nederlandsch Jacht I Laten de Nederlandsche zeilers vertrouwen hebben In onze Jachtwerven. Laten zij denken aan den grooten naam, dien onze Jachtwerven ook in het buitenland bezitten; laten zij trach ten een Nederlandsch schip onder Nederland sche vlag in 1936 ter overwinning te voeren. Wij hebben goede zeilers, wij hebben Jachtbouwers en zeilenmakers, die zeker even goed zijn! De voetbalwedstrijd Nederland Duitschland, die Zondag In het Amsterdafnoehe stadion gespeeld word en ia een 3—2 overwinning voor Duitschland eindigde. Ken der Dultsche doelpunten

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 4