H Reis naar Scandinavië D S.D.A.P. ITALIË EN ABESSYNIË De kindermoord te Zeist Opvoedend voor de Mussertpartij niet Christelijk IS 3 Zilveren jubileum <L Stolwijk WORDT HET MEENENS? Kerkelijk leven DINSDAG 19 FEBRUARI 1935 Dus Mussertstaat ook niet Op het kantje af! I k De nood in het café- sonM bedrijf SCHIP GEZONKEN SLACHTMES IN DE BORST EEN VOORSPELLING BRANDJE IN MOTORJACHT NETELIGE SITUATIE VOLKENBONDSGEBOUW RUKSMUSEUM EUCHARISTISCH TRIDUUM BEROOFD DE K XVIII TE MONTEVIDEO Oorlogsstemming laait op Directoraat Prentenkabinet opgeheven DOOVE VROUW ONDER DE TRAM RS - - ▼oor d. Main naar vele Deken van HJn om de Hoofdredacteur van „De en oa VAN VELEN. Wethouder van M „Het Voorzitter van men te Voorzitter De gesteld Besturen nemen ontslag Er l legd, en verklaard zijn medeplichtige mark te hebben beloofd. Suggestie veroorzaakt paniek in vereenigingsgebouw te Rij sten Een wonder moet het genoemd worden dat de gevolgen van deae paniekstemming zich bepaal den tot het bekomen van kleine verwondingen, blauwe plekken en **t gebroken ruiten. Het rondvertellen van genoemde profetie had zjjn effect niet gemist. Vader tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld De douane-grenzen tusschen het S aargebied en Duitschland zijn op geheven. Het historisch oogenblik, waarop de afsluitboom voor goed wordt omhooggehaald De K XVIII is, naar Reuter uit Montevideo seint, aldaar aangekomen. Ernstige maatregelen worden in uitzicht ge steld. Rekening zal er gehouden moeten worden met de mogelijkheid, dat de café’s binnenkort voor eenige dagen of langer gesloten zullen worden. De hotels zullen door dezen maatregel niet getroffen worden, omdat men hiermede aan de vreemdelingen belangrijk ongerief zou bezorgen Gedurende dien tyd voortdurend H.H. Missen te Lourdes Buspassagiers tusschen spoorboo- ingesloten, doch tijdig in veiligheid riep: „brand", „brand", lag bet gevolg voor de hand. Alles stormde op den uitgang af. Vooral onder de menschen op de tribune, die allen te gelijk naar beneden stormden, was het trappen en duiden bet hevigst. in de M. i beg rooting van do» Een in Frankfort beraamde misdaad verydeld D >0 nders j der vaak prong over- •U ta i elf- ng üten- elftal erden aan erden empo team De schipper, die over boord sprong, werd gered In den avond van 13 Augustus van het vorig jaar speelde zich een vreeaelyk huiselijk drama te Zeist af Een 30-jarige monteur kreeg in het begin van den avond een woorden wisseling met zijn echtgenoote en zjjn by hem in huis vertoe. venden vader. De twist liep zoo hoog, dat de vrouw en de vader het huls ontvluchtten. Eenlgen tyd later hoorde men in het huls de twee kinderen, die bjj den man achtergebleven waren, schreeuwen en toen de inmiddels gewaarschuwde politie de woning binnendrong, vond men den man. die getracht had door ophanging een einde aan zjjn leven te maken. Bjj verder onderzoek werden de twee kinde ren, een jongetje van vier en een meisje van anderhalf Jaar dood aangetroffen op hun ledi- kantjes. Zij waren vreeseUJk verminkt. Door middel van kunstmatige ademhaling slaagde men er in den man in het leven te hou den. De Officier van Justitie elschte tegen den ver dachte wegens moordslag. tweemaal gepleegd, vijftien jaar gevangenisstraf. En toen dan ook onder de voorstelling plot seling een hevige windvlaag vergezeld van ha gelslag de ruiten van het gebouw teisterde, zoo dot het geluid wel ietwat geleek op een knet terend vuur en tot overmaat van ramp iemand van de Miranda ca. opvoedend Nederlandsche SJJJkJ». Aan de gevolgen overleden Dinsdagmorgen is de 43-jarige ongehuwde mej. A. Dlnneswen uit Gennep op den Rfjks- straatweg NijmegenVenlo door de electrische tram gegrepen en zoo ernstig gewond, dat zy in het ziekenhuis te Gennep kort na aankomst is overleden. De vrouw, die op de fiets was, heeft niet op het rijwielpad gereden en had. wijl zy doof was, de tram niet hooren aankomen. Maandagavond is de „Titan I" van de N V. Ijzer, en Metaalhandel te Rotterdam* op de Maas gezonken. Het schip werd gesleept van de Maashaven naar de Waalhaven door de sleepboot „Nieuwe Zorg”. Het was geladen met oud Ijzer. De „Titan” is een oude torpedoboot, die tot sleepschlp is verbouwd. Het was zeer diep ge laden en was door deining, veroorzaakt door voorbijvarende booten, volgeloopen, waardoor het plotseling is gaan zinken ter hoogte van de IJselhaven De schipper, de 63-jarige A Hoegee. moest over boord springen en wist zich zwem mende boven water te houden. Door personeel van de sleepboot ..Nieuwe Zorg” werd hij op gepikt. De gezonken boot ligt vrU gevaarlijk voor het scheepvaartverkeer en zal worden gelicht. Te Rotterdam is in een woning aan de Aert van Nesstraat een buitenman van f 1300 be roofd. Een 34-jarige man en een 30-jarige vrouw zijn aangehouden als verdacht van deae beroo- vlng. itachland voorbeeld staat is synoniem met de nationaal- .ische partij. Het zwart-wit-rood bn .jenkrulsvlag, het ..Deutschland über Horst Weaeellled zijn een katholieke twee bataljons Italiaansche troepen naar Somaliland vertrokken. Tele grafisch overgebrachte foto van 'iet bertrek van den eersten trein Terzake van een ontstaan geschil over de samenstelling van het politiek advies in den Statenkieskring Helmond hebben de vier paro- chieele kiesverenigingen te Helmond hun ont slag Ingediend. Mogelijkheid van sluiting van een aantal café’s dreigt „Horecaf", het orgaan van het Hotel-, Café- en Restaurantbedrijf, bericht, dat de Haagsche afdeeling der vereenlglng dezer dagen onder leiding van den heer van Hanja is bijeen geweest, om de houding van het gemeente bestuur ten opzichte van het vak uitvoerig te bespreken. Tengevolge van de beraadslagingen is een comité van actie benoemd onder leiding van den heer van Hanje. In de motorkamer is brand ontstaan en daar deze zich nog al ernstig liet aanzien zijn de gebroeders Punt over boord gesprongen, waarna Zij naar den wal zwommen Voorbijkomende schepen hebben het motorjacht naar den wal gebracht De brand tn de motorkamer bleek minder ernstig dan aanvankelijk had gesche nen en kon spoedig worden- gebluscht. Doordat een koe met den kop sloeg De rechtbank te Utrecht veroordeelde hedenmorgen den monteur tol een gevange nisstraf voor den tijd van tien jaar. I e rechtstreeksche onderhandelingen tus schen Italië en Abessynlë over de bloe dige grensconflicten in Noord-Oost Afri- De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club deelt mede, dat sedert den nacht van Zon dag op Maandag het Saargebled geen deel meer uitmaakt van het Pransche douanegebied. In verband daarmede zjjn ook de Pransche douanestations naar de grens tusschen Frank rijk en het Saargebled verplaatst. Het zijn de volgende kantoren: Waldwlsse-statlon. Wald- wlsse-weg. Neunkirchen. Scherdorf. Guerstlin. Bouzonvllle. Schreck Ung. Willing. Merten. Har garten. Cryutzwald. CarUnlg Merlebach. Roe- brUck. Petite Rosselle. Schoeneck Strying Wendel. Bréme d’or, Forbach. Spiekeren. Gross, bllederstorff. Sarreguemines-station. Sarregue- mlnes-Weg en kanaal Frauenberg Bliesbriick Gulderskirch en Omerswilier Maandagmiddag geschiedde aan het slacht huis te Alkmaar een vrij ernstig ongeval. Juist toen de slager J. Denneman uit Bergen een koe. welke reeds bewusteloos was. den hals wilde afsnijden, sprong het dier in zjjn laatste stuiptrekkingen overeind en sloeg met den kep in het rond. Het raakte daarbij met vrij groote kracht den arm van den heer D.. met het ge volg, dat deze met t slachtmes, dat hij in de hand had. zich in de borst stak. Hevig bloedend uit een groote wonde werd hy opgenomen, waarna de directeur van het Slachthuis. Dr. W Voort- huljzen, het slachtoffer de eerste hulp ver leende. Wegens den ernst van den toestand, waarin de heer D verkeerde, werd het raadzaam ge acht den GO D. te waarschuwen, die hem na eenlgen tijd naar het St. Ellsabethgestl 'ht vervoerde. Bjj Informatie hedenmorgen vernamen wij. dat de toestand van den heer D zeer goed is te noemen, hoewel hy een onrustlgen nacht heeft gehad. Zaterdagavond zou in het Parkgebouw te RUssen het filmwerk vertoond worden: meisje met de blauwe hoed". Nu had van te voren het praatje de ronde gedaan, dat een vrouw» volgelinge van Dr. Kersten had voorspeld, dat op den bewusten avond 16 Februari het gebouw met al z'n bezoe kers door brand zou vernietigd worden. Het is een feit, dat er zijn geweest, die er van af hebben gezien dien avond het Parkge bouw te bezoeken. Anderen zijn gegaan, maar niet zonder de gedachte aan de voorspelling. Zoo eenieder weet, stond er Zaterdagavond een zeer hevige wind. Een orkaan gelijk. in een tastbaren vorm uiting w*nschen te geven aan hun sympathie. Op 2 Maart as. aal er bovendien van 3 lot 430 uur gelegenheid bestaan om den Jubilaris ten zijnen huize. Jacob Obrechtstraat 47. Am sterdam (Zuid) te complimenteeren. Bijdragen gelieve men te aenden aan den heer H. Baron van Lamsweerde. N. Z. Voor burgwal 87, Amsterdam. Door de politie uit Frankfort kon een vree- selijke misdaad verijdeld worden, die in Maas tricht zou worden gepleegd. Dr. B. was in het Jaar 1933 wegens deviezensmokkelarjj tot een ge vangenisstraf veroordeeld. Zekere F., die by de smokkelaffalre betrokken was, vluchtte over de grens. Dr. B. geloofde, dat F hem verraoen had en toen hy uit de gevangenis kwam, kwam dr. B. tot de ervaring, dat F. hem voor een aanzienlijk bedrag bedrogen had By dr. B. typte toen het plan F. te vermoorden. Hy sul- oogpunt verkondigt), dat ook de sociaal democraten hun vaderland zouden kunnen helpen op zijn Scandinavisch, dan kan zij niet anders dan bij zlchzelve de zware te kortkoming constateeren, dat zij terwUle van het mindere barer concurrentie met communisten en andere radicalen het meerdere van het landsbelang schromelijk heeft verwaarloosd. In dezen zin is de Scandinavische reis de Zooals men weet bestond het RUksmuseum te Amsterdam weleer uit drie onderdeeten. die elk voor zich onder een afzonderhjk directoraat stonden. Het waren het RUksmuseum van schil derijen, het Nederlandach museum van ge schiedenis en kunst en het RUksprentenkabtnet Hoofddirectoraat en directoraat van t achilde- ryenmuseum zijn vanouds reeds tn één persoon vereenlgd geweest Eenige jaren na het optre den van den tegenwoordigen hoofddirecteur werd ook het afionderlyk directoraat van hot Nederlandsch museum van geschiedenis en kunst opgeheven en in zijn handen gelegd. Thans heeft de minister, Marchant, naar hjj *- - -- x. aan de Eerste Kamer uizake de mededeelt, ter bereiking van een zijns inziens geboden eenheid van beheer van het geheeie Ryksmuaeum. in dezelfde richting nog een stap verder gedaan Hy heeft den hoofddirecteur verzocht ook de leiding van het Prentenkabinet op zich te nemen, waartoe deae zich onder de gegeven omstandigheden inge volge zyn uitdrukkeiyken wensch bereid ver klaard heeft. Het afzonderlijk directoraat van het Prenten kabinet ia dus opgeheven, in verband waar- mede jhr. Tedlng van Berkhout op wachtgeld gesteld ia. Saargebied en Fransche douane Naar wy vernemen is de levering van de rubbervloerbedekklng voor de halls en gangen in het nieuwe gebouw van den Volkenbond (Paleis des Nations) te Genève (pl.m. 1300 vierkanten meter) opgedragen aan de N V Rubberfabriek „Vredesteyn" te Looadulnen. Voor deae opdracht was een openbare in schrijving gehouden, waaraan door de be kendste rubberfabrieken uit de verschillende landen werd deelgenomen. Deae actie zal dus noodlg blijken te zyn om de overheid te doen inzien, dat de nood in het hotel-, café- en restaurantbedrijf inderdaad zoo hoog is gestegen, dat alleen zeer drastische maatregelen eenige uitkomst kunnen brengen zyn Invloedsfeer in Abessynlë te herstellen, te bevestigen en uit te breiden. De benoeming van generaal de Bono tot hoogen commissaris tn het Oost-Afrtkaansche koloniale gebied van Italië, welke aan het oplaaien van den oor- logsgeest vooraf is gegaan, zou er op kunnen duiden, dat de Italiaansche regeering veel ver der strekkende plannen heeft dan alleen maar het zoo noodlg gewelddadig „oplossen” der ac- tueele grensconflicten. Italië heeft reeds sinds lang de zucht naar koloniale expansie. Nu het met Frankrijk betreffende de kolo niale vraagstukken in het reine is gekomen, sou de lust om Abessynlë naar zyn hand te zetten den Duce wel eens te machtig kunnen worden. Gelyk wy reeds by herhaling hebben vermeld, maakt Italië zich ernstig bezorgd over de toe nemende invloed der Japanners in Abessynlë. Dat Japan de waarschuwing van Mussolini tegen het gele gevaar terdege in zyn ooren heeft geknoopt en zich geen illusies maakt over de werkeiyke bedoelingen van het avontuur, waarin Italië zich dreigt te gaan wagen, heeft de Japansche gezant by het Quirinaal duide lijk te kennen gegeven, toen hy den onder staatssecretaris van bultenlandsche zaken 8u- vlch onder het oog bracht, dat Japan groote economische belangen in Abessynlë heeft. Po litiek bezien, lykt het tijdstip voor een Ita- Uaanschen veldtocht tn Afrika niet gunstig. De gespannen verhoudingen In Europa maken het voor Italië hoogst ongewenacht zijn leger door troepensendingen naar Afrika te verzwakken. Mussolini heeft tot nu toe alleen nog maar vrijwilligers en fascistische militie voor de koloniën bestemd, terwyi hy eenige detache menten van het officieele leger nsmr den Bren ner sou gestuurd hebben, om Duitschland niet den Indruk te geven, dat hy de bescherming van Oostenryks onafhankeiykheld in den steek zou laten. Indien het echter tot een oorlog met Abessynlë zou komen, is het moeilijk te voor zien, wat daarvan allemaal het gevolg kan zyn. Behalve Italië, Engeland en Frankryk is thans ook Japan hevig geïnteresseerd by Abessynlë, zoodat er een samenhang beslaat, waaruit veel meer dan een locaal conflict kan voortkomen. Levering vloerbedekking aan „Vredesteyn” gegund waar- welverdiende huldiging te bereiden. In de overtuiging, dat zeer velen In den lan de. die den heer Stolwyk hebben leeren ken nen en waardeeren, gaarne In de gelegenheid zullen worden om van hun gevoelens jegens dezen verdlensteiyken persman by ge legenheid van zyn jubileum te doen biyken. heeft een uitvoerend comité, gevormd door de heeren Herman Moerkerk, Leo Speet en H. Baron van Lamsweerde. zich belast met de in ontvangstnemtng van bydragen dergenen. die ■w^e Nederlandsche sociaal-democratie, I J zich blijkbaar bewust van het zeer g weinige, dat'zijzelf In opbouwenden gin gepresteerd heeft, baseert den laatsten tyd haar propaganda op den verbeterden toestand in Zweden en Denemarken. Daar xyn momenteel de soclaal-democraten aan het bewind. En ergo.Het is wel een heel primitief systeem van bewijsvoering. WU hebben er al op gewezen, dat Neder- land niet met deze Scandinavische landen mag worden vergeleken. Het zag zich later dan andere landen door den greep der crisis omkneld en zal dien greep dus ook later dan andere landen weer losser zien worden Zijn economie steunde voor een zeer groot deel op het wel en wee van een koloniaal wereldrijk en op de rol, die het vervulde Jn het wereldscheepvaartverkeer. En zoo zyn er nog wel andere bewyzen aan te voeren, dat de tendentieuze vergelyking der sociaal-democratische propaganda bui tengewoon goedkoop is. Hoe belangrijk is in dit verband ook niet geweest het loslaten van den gouden standaard, waartoe de Scandinavische laqden overgingen, toen Engeland, met welk land zij economisch in leer nauwe relaties stonden, het voorbeeld gaf! Maar hier te lande waren met de andere partijen ook de sociaal-democraten in den tyd, toen Engeland het goud vaar wel zelde, tegen de devaluatie en ook thans nog ir. Albarda sprak het nog onlangs uit zyn hun voormannen daarvan af- keerig. Allermerkwaardigst ook is het, dat de opleving van sociaal-democratisch Zwe den voor een groot deel verband houdt met levering van materialen aan het zich weder wapenende Duitschland. Had Nederland yzerertsen in zyn bodem, men zou Al barda en de zynen zich egns zien keeren tegen uitvoer naar Hi Herland! Wie de verslagen van de reis der Neder- landsche sociaal-democratische delegatie door Scandinavië gelezen heeft,» zal trou wens af en toe een glimlach niet hebben kunnen onderdrukken om den rfcclametoon, waarmede herhaaldeiyk zaken, die niets byzonders zyn en eerder het tegendeel, werden opgeblazen. Volkshuisvesting b.v. Schitterend verzorgd door de sociaal- democratle! De arbeider krygt materiaal, timmert zelf zyn houten huisje ineen en syn vrouw hanteert den verfkwast. We zou den de koppen in de Nederlandsche Ar beiderspers wel eens willen zien, als minis ter Slotemaker die idylle eens imiteerde en eenige tienduizenden van die houten emfectle-chdlets uit Zweden komen deed! Het belangrykst is intusschen de les, die f voor de Nederlandsche sociaal-democratie zelf uit de-vergelyking te trekken valt. In een pamflet „Voor Vryheid en Welvaart”, door de federatie Amsterdam der party verspreid, wordt een gedeelte geciteerd uit de Troonrede, waarmede koning Gustaaf op 11 Januari JJ. de zitting van het Zweed- tche parlement ojjende. „Achter den Koning zat de Regeering, de ministers sociaal democraten!” De Nederlandsche S.D.A.P, zal zich goed hebben in te prenten, dat deze sociaal democraten van een heel ander slag zyn en dat zy zichzelf waardig maakten, om achter den Koning te zitten. De minister president van Zweden zelf schreef de voor aanstaande positie zyner party toe aan het feit, dat zy niet revolutionnair is. De S-D-AP. herinnere zich haar eigen houding in het verleden. Steeds heeft zy, die, om regeerlngsmacht in handen te krygen, nu eenmaal op een politiek bondgenootschap was en is aangewezen, allen, die voor dat bondgenootschap in aanmerking kwamen, afgestooten, door haar houding tegenover Koningin, vlag en vaderland, door haar heulen met bultenlandsche revolutlonnaire desperado’s, door haar vergoelijken van allerhande gezagsaanranding, zelfs toen die zich uitte in muiterij van een heelen oor- logabodem. Als zy er voor zichzelf werkelijk eeriyk van overtuigd is, dat de opleving in Zweden en Denemarken het gevolg is van het bewind van sociaal-democraten (wat oog iets anders is dan sociaal-democratisch hewind!), als zy bovendien de overtuiging koestert (en dus niet alleen uit propaganda- J. B VESTER8. Voorzitter der R. K. Jour nal istenvereenlging ALPH. LAUDY TUd”, TH 8CHAEPMAN. Hoofdredacteur van „Het Centrum". J. H. VLOO6WIJK, Hoofdredacteur van „De Gelderlander". H 8TULEMEIJER. Burgemeester van Schie dam. Mr. O. C. J. D. KROPMAN. Wethouder van Amsterdam. Mr. M. Schiedam. Mr. A. J. M HENDRIX. „Katholiek Amsterdam". J. BROUNT8. Voorzitter R. K. Mlddenstands- vereenlging te Schiedam. Mevr J. R. VAN DER LANS—RUSSEL Nijmegen. H Baron VAN LAMSWEERDE. der R. K. Journalistenvereenlging „Noord-Hol- land”. Maandagavond is te Apeldoorn op de Brtnk- laan een autobus van de Apeldoornsche Bus Maatschappy. bestuurd door 8. uit Apeldoorn, op den spoorwegovergang ingesloten geraakt, doordat zy den overweg, welke op een afstand bediend wordt, opreed, terwyi de afsluitboom aan de andere zijde reeds gesloten was andere boom daalde, toen de bus zich op den overweg bevond. De bestuurder en de vyf passagiers wisten nog tydlg de bus te verlaten en zich in veilig heid te brengen. De achterkant van de bus werd door den locaaltrein stuk gereden. ■w -w y e vestigden onlangs de aandacht op rede van den N S B -propagan- dist ir. Paardekooper, waarin deze als „een grooten geestelijken voorganger" Bolland eerde, den man, die zyn katholiek geloof overboord wierp en later als profes sor te Leiden de Hegeüaanache wysbegeerte doceerde en felle aanvallen deed op de Ka tholieke Kerk. Een ander staaltje, dat de katholieken waarschuwen kan voor de practyk van het nationaal-socialisme, is hetgeen de alge- meene secretaris der NBB de heer Van Geelkerken, verleden week Donderdag te Velsen zelde: Het verslag alweer In de Nieuwe Rotterdamsche Courant! beval deze passage: .Men vraagt, of de NBB christeiyk te. 8pr. als orthodox Protestant zegt neen, maar het gaat er niet om. of een party, maar of het Nederlandsche volk christeiyk is. Thans laat men de vrydenkers hun gang gaan. De kerken moeten ons volk weer geestelyk gezond maken. Men oefent cri- tlek op Italië en Duitschland. op de geiyk- schakeling. maar in Nederland worden wij ook gelijkgeschakeld Wy constateeren hiertegenover: le. dat wanneer Mussert aan de macht komt, het Nederlandsche volk gedwongen wordt, op te gaan in de volgens den heer Van Geelkerken nlet-chrlsteiyke N8B 2e dat de vryheid van de christeiyk» kerken, om uit te maken, hoe zy het In den uiet-christeiyken staat NBB georga niseerde volk geestelyk gezond zullen ma ken. een fictie zyn zal. 3e dat de nlet-christeiyke NBB geen enkelen titel zal hebben waarop zy de vry denkers zal kunnen beletten, hun gang te gaan, Dul^chland is ons hier een waar schuwend De cl soclalAl de h*K' alles" en het tweeëenheld. De katholieke bisschoppen voeren een dagelykschen zwaren strijd te gen de natlonaal-socialistische Instanties, die zich mengen in aangelegenheden, wel ke zuiver kerkeiyk zyn. Rosenberg. Julius Streicher en Baldur von Schlrach tarten al wat geloovig is. De NBB niet-christeiyk We wisten het wel, want anders zou zy Rolland niet doen verheeriyken. Maar het is goed, dat Van Geelkerken zelf het nog eens duldeiyk ge regd heeft! ka schynen niet erg te vlotten, ofschoon met het oog op deze onderhandelingen ervan werd afgezien de quaestie by den Volkenbond, waar van zoowel Italië als Abessynlë lid zyn. aan hangig te maken. In Genève is men niet erg gebrand op de behandeling van dit conflict met vele haken en oogen. doch wanneer de beide partijen moedwillig den Volkenbond passeeren en elkaar met de wapens te iyt gaan, zal dit het prestige van den bond niet versterken. In tegendeel. Het Is echter te hopen, dat het niet tot een openiyke strijd tusschen Italië en Abes synlë komt, doch het gevaar, dat het wel tot een oorlog zal komen, is de laatste dagen aan- merkeiyk grooter geworden. De militaire maat regelen, welke In het fascistische Italië, waar gansch het volk van kind tot grijsaard gevoegd gaat worden in een opvoedings- en oefenlngs- stelsel, dat de krUgshaftige weerbaarheid des volk, tot een zoo groot mogeiyk maximum be oogt op te voeren, aanvankeiyk genomen wer den (zooals het oproepen van gedeelten der lich ting 1911 en het venchepen van oorlogsmate riaal naar Italiaanse!) Oost-Afrlka) konden nog uitgelegd worden als machtsvertoon met geen ander doel dan den Negus van Abessy nlë te intimldeeren. Maar nu de volledige lich ting 1911 is gemobiliseerd en er naast wa pentransporten, ook troepentransporten naar Italiaanscb Bomallland en Erythraea plaats hebben, wordt de toestand bedenkelyker. zyn duldeiyk zichtbare teekenen, dat een oor- logsroes zich van het Italiaansche volk begint meester te maken Met duizenden tegeiyk melden Italiaansche vrywllllgers zich aan om naar de koloniën te vertrekken. De Opperste Oorlogsraad heeft alle tot nu toe genomen maatregelen en alle nog In de toekomst te nemen maatregelen by voor baat goedgekeurd. Mussolini en kroonprins Um berto hebben de scheepgaande leden der fascis tische militie geïnspecteerd en toegesproken en hun voorgehouden, dat zy tot taak hebben het vaderland te verdedigen. De bevolking heeft op verschillende plaatsen de vertrekkenden begeesterd by het afscheid toegejuicht en in de bladen verschynen weer foto's van de be kende schrynende tafereelen: soldaten, die te midden van een jubelende menigte vrouw en kind ontroerd omhelzen, niet wetend at zy ooit met roem overladen zullen terugkeeren zooals zy hopen. et kan zyn, dat al deze verontrustende verschynselen slechts de ulteriyke franje vormen van maatregelen, welke uitsluitend uit voorzorg genomen worden. In het straf georganiseerde, uitstekend ge drilde en van militairen geest blakende Italië is een mobilisatie snel en gemakkeiyk uit te voeren. De Duce behoeft daar nauweiyks een hand voor om te draaien. Het overbrengen van troepen naar de Afrikaansche koloniën vor dert echter meer tyd en gaat met grootere moeiiykheden gepaad. Het is dus niet onmo- geiyk, dat, wat er thans in Italië gebeurt, alleen gebeurt om op een eventueel snelle ont wikkeling der gebeurtenissen voorbereid te zyn en de koloniën in een preventief werkenden staat van verdediging te brengen. Het Is echter evenzeer mogeiyk, dat Italië, niettegenstaande den bedenkeiyken economlachen toestand, waar in het verkeert, thans de gelegenheid zoekt om Op 3 Maart as zal de heer L. Stolwyk. hoofd redacteur van „De Nieuw* Deg’ te Amsterdam, den dag herdenken, waarop hy vyf-en-twln- tig Jaar geleden zijn journalistieke loopbaan begon Zoowel de katholieke provinciale en plaatseiyke pers (oa. als redacteur van „De Gelderlander' en hoofdredacteur van de ,.N Schledamsche Courant") als de katholieke lan- deiyke heeft hy gedurende een kwarteeuw met volle overtuiging nauwgezette toewyding en zyn beste krachten gediend. In het katholieke ver- eenlglngsleven. in het bijzonder in de R K. Journaiistenvereenlging, neemt de heer Stol wyk sinds veie Jaren een vooraanstaande plaats in. Om den Jubilaris op zijn feestdag een dlge en hebben in een Eere-cotnité zitting genomen: Naar bekend is. wordt op speciaal verlangen van Z. H. Paus Pius XI. te Lourdes vaa den namiddag van 2S April tot den namiddag van 38 April ax„ een plechtig Trtduum van H.H Missen gehouden, waartoe door Z H E. den Bis- schop van Lourtles-Tarbee. alle Bsschoppen van Europa perzooniyk zyn ultgenoodigd. Het merkwaardige plan van deze nacht en dag^chter elkaar voortdurende H.H Mi-ern la afktmistig van den onlangs overleden Z E Kardinaal Bourne, die het den Paus voor legde; Zyne Dnlnentie zou self naar Lourdes zijn ge komen. zoo had hy aan Z. H. daaby meege- deeid, om dit Eucharistisch feeet te presldee- ren: in de Breve, waarby de Paus het Trtduian aanbeveelt, wordt de overleden Kardinaal oni den opeet er van speciaal herdacht. Uit alle landen reeds stroomt het aankondi gingen naar Lourdes van pelgrimsrelaende Franschen komen met vele speciale treinen, het Italiaansche nationale Comité heeft een groote reis georganiseerd, die uit Genua aal vertrek ken een ander reisgezelschap komt uit Rome, en zal een gouden oiyff^k voor de grot van Massabielle meebrengen: de H. Vader beeft de ae plannen uitdrukkeiyk aanbevolen. Uit Nederland gaat eveneens een grooMhep Katholieken naar bourdes in de week van Pa- achen: de Nederlandsche Itetevereeniging voor Katholieken te Amsterdam iHeerengracht 315) heeft die rota georganiseerd, en de plannen en programma's ervan zyn by bet centraal Bu reau der Ned. Reisver. voor Kathol taken nr- Mgr Dr. G. C. VAN NOORT. Amsterdam B. SCHAAB. Provinciaal der EX. P.P. Do minicanen te Nymegen. A. BROCKEN Provinciaal der E.E. PP Mis sion. v. h. H Hart te Tilburg. A. J. C. SCHRAAG. Deken van Schiedam Dr. J. WTTLOX. Hoofdredacteur van „De Maasbode”. Dr B KRUITWAGEN O.F.M.. oud-Modera- tor der R. K. Journalistenvereeniging. H W. J. HOO8EMAN8. Pastoor te Amster dam. J. B. W. M. MULLER. Pastoor te Voorburg A. M A. VOLLAERTS pr Seminarie ..Hage- veld" te Heemstede. WETERINGS, Dtrecteur-hoofdredacteur van „De Spaamestad". J. VERBIEST. Directeur der N.V. Drukkerij ,.De Tyd”. de zich in verbinding met iemand, dien hy in de gevangenis had leeren kennen en wien hy opdroeg vergif te bezorgen. F. zo ->aar Maas tricht in een hotel worden gr oki, ar hem net vergif zou worden toegedl- >.d, het lyk zou in een koffer gestopt en in h( kanaal gewor pen worden. Toen dr. B. van Frankfort a. Maastricht wilde vertrekken werd hy gearres teerd. Hy heeft een volledige bekentenis atge- legd, en verklaard zyn medeplichtige 80 000 Het gevolg van dezen maatregel zal zyn. dat aan de musici ontslag zal moeten worden ver leend. De bedrijven sullen dan uit dien hooMe geen oppervlakte-belastlng behoeven te be talen. Dat dit uitsluitend een maatregel zal exploitatiekosten eenigermate te drukken, ligt voor de hand.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13