Bezuiniging op onderwij l<aLE¥ ba. s Autobus en spoor Onaangenaam avontuur beleefd Jlafaie Défilé voor de koningin Schorsing C.H.V. opgeheven? ASPIRIN hot product van vertrouwen. DE VIJFVOUDIGE GRIEF t N.S.B.-INSIGNE ONDERWIJZERES WERD 'T SLACHTOFFER ïr E DINSDAG 19 FEBRUARI 1935 Het padvindersmes Salarieering leeraren Vee naar Rusland? DE ROODE TULP Marsch door residentie aan Menschenroof Haarlemmer aangehouden E: Lage geldboete Werkgever verdwenen Auto tegen een boom Nood der mijnwerkers KLM. EN STORM Bestuurder ernstig, twee dames lichtgewond Het auto-ongeluk bij Herwijnen Ook de Chr. mynwerkersbond wyst de directievoorstellen af Bei voorontwerp van een natuur beschermingswet gereed H. M. heeft Maandagmorgen de uit het Saargebied teruggekeerde troepen geïnspecteerd Handelshoogesc hooi De Akkerbouw-Centrale stelt eenige voorwaarden PERAUÜE WRIGLEY'S KAUWGOM VERFRISCHT DE MOND NA “ET ROOKEN Zenuwpijnen! „De menschen hebben geen geld om de dure pryzen van spoor en tram te betalen,” zegt de kantonrechter Zij had in Duitschland van op haar naam geplaatste cheques be dragen geïnd, welke hooger waren dan is toegestaan Eindhovenaar, die het droeg de rechtbank, van rechtsver volging ontslagen Diensten konden gewoon uit gevoerd worden Hoop spoedig vry te komen Moeilijkheden met betaling zou den groote order ophouden De directeur-generaal N atuurmonumenten Lyk van dr. Verbeek gevonden Vrijgesproken Steun bouw Cité Universitaire «n Deze zaak zou zich als volgt toegedragen o dej 5 I I l I r Koningin Astrid van België, prinses Marie José en prinses Joséphine Charlotte bij aankomst aan den Koninklijken grafkelder te Laeken, waar de Belgische konink lijke familie Zondag een bezoek bracht ter gelegenheid van de herdenking van den sterfdag van Koning Albert van België heeft gedragen, scheidingsteeken opzichtig maken. Defensie het voorbijgaan van opwaarts zou gaan, kon twijfel Voor den Amsterdamschen kantonrechter mr. dr. I A. Höfelt, heeft zich Maandag wederom een autobusondernemer te verantwoorden ge-:- had. Aan A. P.. houder van het reisbureau „Eu ropa Trips” is ten laste gelegd, dat hij Bon der daarvoor concessie te bezitten een auto busdienst onderhield tusschen Amsterdam en Den HaagScheveningen. Op verschillende dagen heeft de hoofdste- Waar het nog gerwlmen Hjd aal duren, voordat hei voorondenoek van de tncht- rechterlUke behandeling aal zün geëindigd, een neer groot aantal onschuldige filialen deer de schorsing ernstig wordt gedupeerd en de goede naleving der getroffen bepalin gen niet onder alle omstandigheden het voortduren der schorsing vereischt, heeft de Akkerbouw-Centrale met goedkeuring van den Minister van Economische Zaken be slist, dat tot opheffing der schorsing zou kunnen worden overgegaan, indien door de C.H.V. aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. IR toezegging van den Minister in de Tweede tot voor spr. van Wie hieronder dikwijls te lijden heeft, moet steeds er aan denken: De bedoeling van de crltiek op de bezui nigingen, voornamelijk in het lager onder wijs aangebracht, schijnt te zijn, dat aan het lager onderwijs een ongemotiveerde voorrang sou zijn gegeven boven de andere takken van onderwijs. De crltiek is niet juist. Indien in gelijk percentage werd be zuinigd op alle takken van onderwijs, zou bet bedrag, ten laste van het lager onder wijs kanende, verreweg het grootste zijn, omdat het aandeel van dit onderwijs in het totaal van de kosten verreweg het grootst jun de Memorie van Antwoord aan de Eer- ,te Kamer inzake het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk VI (Departement van pwterwiia. Kunsten en Wetenschappen) der gjjtsbegrootlng 1935, is het volgende ontleend: Naar wij van de zijde van het Departement van Economische Zaken vernemen, heeft een nader ingesteld onderzoek niet aangetoond, dat bet Hoofdkantoor van de CNV. te Veghel de onregelmatigheden heeft bevorderd. De Akker- bouw-Centrale heeft overwogen, ot de nood zakelijkheid bestond, de schorsing te doen voortduren, totdat het tuchtcollege uitspraak zou hebben gedaan. Ten slotte is overwogen, dat door den officier wel is aangevoerd dat dit optreden van ’n ver dachte tegenover den rechter, voor wien hjj te recht staat, in verband met *t standpunt, dat de Regeerlng tegenover de N.S.B. inneemt, uittar tend moet worden genoemd, doch daarbij wordt voorbijgezien, dat de Regeerlng wel haar amb tenaren het lidmaatschap van de N.S.B. heeft verboden, doch de N.S.B. niet is een verboden vereenlging. Op deze gronden heeft de Hooge Raad het beroep van den officier van justitie verworpen. Bij de mondelinge beraadslaging over het ontwerp betreffende het ontslag van de ge luwde onderwijzeres heeft de minister aange- toond, dat het dubbele verwijt, hier aangevoerd, zonder grond is. Dit moge hem verontschul digen, nu hij het herhalen van de weerlegging achterwege laat. Te Haarlem is door de politie aangehouden een 36-jarige man, wonende aldaar, verdacht van het misdrijf van menschenroof, te Hen gelo gepleegd. In plaats echter, dat de auto naar Haar lem reed, reed de wagen naar de Duitsche grens, waar de Dultscher aan de grens politie werd uitgeleverd. Hoe dit is geschied, is nog niet bekend. Ot concentratie van openbare scholen was msfwiisbaar. Men heeft slechts op het ver loop van het leerlingenaantal sedert 1920 te vijzen om elke tegenspraak te doen verstom men. Slechts indien aannemelijk werd gemaakt, gat in afzienbaren tijd de dalende lijn weder er grond zijn voor Omstreeks half twaalf was de plechtigheid afgeloopen. De troepen hebben tenslotte een marsch door de Residentie gemaakt en zijn daarbij langs het getrokken, waar het Deze voorwaarden houden os, in, dat bet bij kantoor Breda en de filialen bij de onregel matigheden betrokken, tot 1 September niet zullen mogen denatureeren, noch hunne be middeling verleenen terzake van het innemen, koopen of afleveren van ongedenatureerde rog ge, dat het dienstverband met de leiders van dat bijkantoor en deze filialen direct zal moe ten worden beëindigd en dat de kosten van het onderzoek door de C.H.V. zullen worden ge dragen. o Voorts is bericht, dat de schorsing onmld- deliyk opnieuw zal worden ingesteld, wanneer de naleving der gestelde voorwaarden of de ver dere behandeling van het onderzoek daartoe aanleiding geven. Met dat al is het wel gebleken, dat het meisje door haar werkgever gebruikt is voor onwettige financieel^ transacties. De familie is tot nu toe niet in Nederland teruggekeerd; waarschijnlijk bevindt de man zich thans in Rusland. Het meisje heeft zich na haar terugkeer te Amsterdam met niemand van degenen, die zich haar lot hadden aangetrokken, in verbinding gesteld. Het N. O. O. gelooft in dit verband dat zij de emoties, welke zy heeft ondervonden. Zondag was het aantal passagiers (vooral uit het buitenland), die by stormweer den luchtweg naar Engeland verkozen, zoo talrijk, dat naast den gewonen dienst twee extra-yliegtulgen ver trokken zjjn. f Zondag is in de Hooge Boomen bij Veenen- daal een auto, bestuurd door den heer J. Wlmlnk uit Enschede, tegen een boom gereden. Bij de botsing werd de heer Wlmlnk ernstig gewond. HU Is per ziekenauto naar het zieken huis te Arnhem vervoerd. Twee inzittende dames waren licht gewond. Na verbonden te zijn Is het tweetal naar En schede overgebracht. Het ongeluk Is te wijten aan het feit, dat een der dames, toen zjj plotseling onwel werd, een gil gaf, waardoor de heer Wlmlnk ver schrikt omkeek, tengevolge waarvan de wagen aan het slingeren raakte en zooals gemeld tegen een boom botste. De commandant van het korps mariniers, ko lonel Dorren, en majoor Van Loon van genoem den motordienst waren bij deze plechtigheid aanwezig. De troep stond onder leiding van ka pitein de Bruyne, die ook In het Saargebied de leiding van de mariniers heeft gehad. H. M. de Koningin, die vergezeld was van Prinses Juliana en van eenige leden van de hofhou ding, inspecteerde de keurig opgestelde troepen. De Koningin onderhield zich met verschillen de officieren en vroeg meermalen tijdens deze Inspectie inlichtingen aan militairen uit den opgestelden troep. Wegens overtreding van de1. Wapenwet heeft W. J. D. voor de rechtbank te Haarlem terecht gestaan In hooger beroep van een vonnis van den Haarlemschen kantonrechter, die hem had veroordeeld op grond van de Wapenwet wegens het dragen van een padvindersmes. De rechtbank heeft echter B. vrij gesproken, tegen welk vonnis de officier van Justitie te Haarlem cassatie aanteekende. De Hooge Raad heeft thans dit cassatiebe roep niet ontvankelijk verklaard. Dezer dagen zijn, naar ,,De Telegraaf" meent te weten, nadere bijzonderheden te verwachten ever een groote transactie met Rusland. Zij betreft de levering van een aanzienlijk quantum Nederlandsch vee aan de Sovjets. De cnderhandelingen zijn thans in een vergevorderd stadium van ontwikkeling. Het gaat hier om een bedrag van eenige millioenen. Moeilijkheden levert nog de wijze van betaling door Rusland Doch men schijnt reeds een uitweg In dezen gevonden te hebben. De officieele Instanties, oav de Veehoudertf- Centrale, wenschten zich bj) navrage niet uit te laten over deze levering. Ruim een week ging voorbij, waarna de ouders een In het Duitsch geschreven brief ontvingen, waarvan de Inhoud nogal verward was. maar waarvan de laatste zin, luidende: ..ik hoop spoedig weer vrij te komen", hen zeer <leed ontstellen. De ouders wendden zich tot het N. O. G„ waarvan het afdeellngsbestuur onmid dellijk een onderzoek instelde, met het gevolg, dat kwam vast te staan, dat het meisje op 12 Januari in een hotel te Wkesbaden was ge arresteerd, aangezien zjj op haar naam ge plaatste chèques had geïnd van bedragen, welke aanmerkelijk hooger waren dan in Duitschland wetteljjk was toegestaan. Toen zij zich na haar arrestatie tot haar werkgever wilde wenden, teneinde diens hulp in te roepen, bleek <ge ge- heele familie, welke geregeld per auto pleegt te reizen, te zijn verdwenen. De storm van Zaterdag en Zondag heeft het luchtverkeer niet in zijn geregelden gang be lemmerd. Alle Inkomende en uitgaande dien sten zijn zooals gewoonljjk uitgevoerd. Doch de vliegtuigen uit Berlijn en Scandinavië, welke tegen den wind op moesten, kwamen natuurlijk Nadat de Inspectie was afgeloopen kwam uit het publiek een herhaald gejuich en geroep „Leve de Koningin!” Met het vaandel voorop hebben de troepen daarna voor de Koningin en de Prinses, die in- tusschen bij den voet van het standbeeld hadden plaats genomen, gedefileerd. Nadat de troepen waren voorbijgetrokken hief het publiek het „Wilhelmus" aan. De kantonrechter mr. dr. Höfelt verklaart de ten laste gelegde feiten bewezen. Uit de vijf dagen waarop proces-verbaal tz opgemaakt, kan worden afgeleid, dat er sprake is van een geregelden dienst. Tot strafmaat komende, zeide spr. dat hij een liberaal mensch is en sympathiek staat te genover de busdiensten. De menschen hebben geen geld meer om de dure prijzen van spoor- en tramwegen te betelen. Het publiek is ge baat bjj de autobusdiensten en dit geldt als verzachtende omstandigheid voor verdachte. Daarbij komt nog dat de dienst sedert 1 Ja nuari is stopgezet. Spr. veroordeelt verd. tot een lage geldboete en wel van 10 mibs. 10 dagen. delyke politie aan de grens der gemeente pro ces-verbaal opgemaakt; Verd. erkent het ten- laste gelegde in zooverre, dat hij toegeeft op die dagen te hebben gereden; van een gere gelden dienst is echter geen sprake geweest. De bus reed slechts, wanneer er voldoende passagiers waren, doch dan vervoerde hij als reisbureau een gezelschap. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie acht bewezen, dat verd. een geregelden dienst onderhield tusschen Amsterdam en Den Haag met een voertuig, geschikt voor personenver voer. Op verschillende dagen is verd.’s autobus op Onder buitengewoon groote belangstelling heeft Maandagochtend te half elf uur op het voorplein van het paleis Huls ten Bosch het défilé voor H. M. de Kóningin plaats gehad van de twee compagnieën mariniers uit Rotterdam en het detachement van de Schoolcompagnle van den Motordlenst uit Haarlem, die den Nederlandschen veilig heidsdienst hebben gevormd bij de volks stemming In het Saargebied. Men bericht ons nader uit Herwijnen dat Maandagmiddag te omstreeks vier uur het lijk van den met zijn auto verongelukten dlrecteur- geneesheer van bet Sint Ellsabethzlekenhuis te Amersfoort, dr. A. O. M. Verbeek, uit het water De Hooge Raad heeft arrest gewezen Inzake het cassatieberoep van H. P., die wegens het dragen van een roode tulp in het openbaar In een optocht der S.D A.P. door de rechtbank te Utrecht is veroordeeld tot 0.50 boete. De Hooge Raad heeft overwogen, dat het op zichtige van een onderscheldingsteeken, n.l. het sterk In het oog doen vallen van wat men bedoelt te toonen, niet enkel behoeft te zijn ge legen In de eigenschappen van dat teeken, maar mede kan zijn gelegen In de wijze waarop, of de omstandigheden waaronder het wordt ge dragen dat daarom de rechtbank een tulp, In het openbaar in het knoopsgat gedragen, tengevolge van de grootte van de bloem, terecht als op zichtig heeft kunnen aanmerken; dat een roode tulp door kleur en grootte zoo danig opvallend Is, dat zij In het bijzonder op 1 Mei, wazmeer zij gedragen wordt In een op tocht van een partij, die een bepaald staat kundig streven heeft als de S.D.A.P., zoo in het oog vallend is, dat zi) op andersdenkenden pro- voceerend kan werken. De Hooge Raad heeft os. op bovengenoemde gronden het beroep verworpen. De minister wien de gebreken van de tech niek der salarisregeling voor de leeraren bij het middelbaar en voorbereidend hooger on derwijs helder voor oogen staan, zal daarin gaarne spoedig verbetering brengen. Het spreekt echter van zelf, dat onder de bestaan de omstandigheden deze verbetering geen ver meerdering van uitgaven ten gevolge zal mogen hebben. Tenslotte de directeur-generaal. Dat „geene van 's ministers ambtsvoorgangers aan zoo- danigen ambtenaar ooit behoefte” zou hebben gehad, schijnt niet aannemelijk. Reeds bjj de voorbereiding van de Lager Onderwijswet 1920 stelde althans dr. Bos zich voor, dat aan het te vormen Departement een deskundig leider onder den minister werkzaam zou zijn als blij vend element. De minister heeft de leiding van het Departement niet voor zijn rekening willen nemen zonder dat In die leemte werd voorzien. Hem was geen ander bekend, voor deze functie geschikt, dan de tegenwoordige dlrecteur-gene- raal. Deze kon zich slechts beschikbaar stellen, indien hij in inkomen niet zou achteruitgaan. Aan die voorwaarde is aanvankelijk voldaan. Doordat hU tevens als secretaris-generaal is benoemd, is het afzonderlijk tractement voor deze functie vrijgevallen. De ervaring heeft den minister bevestigd, dat hij Juist heeft gezien. Hij moge de opmerking herhalen, dat de lei ding van zijn Departement juist in dezen tijd van noodzakelijke bezuiniging de grootste zorg eischt Hij is overtuigd, krachtens de ervaring, dat ook zijn ambtsopvolgers deze outillage dankbaar zullen bestendigen. Het doet den minister leed, dat hjj naar het oordeel van verscheidene leden een tekort ver toont in psychologisch besef. Het is hem een troost, dat de voor de grief aangevoerde be- gjjsgronden niet sterk zijru^ij betreffen zijn houding ten aanzien van de scholenconcen tratie, van de huwende onderwijzeres, van de tozuiniging op het lager onderwijs, van een nrtwerp-grondslagenwet en van de aanstelling nn een directeur-generaal Voor het vertrouwen van verscheidene an dere leden is de minister dankbaar. Voor eenige beduchtheid, dat hy niet voldoende rekening beeft gehouden of zal houden met de wet is (een plaats. Dat de bezuiniging op het onderwijs voorna melijk moet worden gezocht In de vermindering van het salaris der leerkrachten, is niet het standpunt van den Minister, hetgeen uit zijn maatregelen voldoende blijkt. Het omgekeerde te waar. Wel is. tot zijn verdriet, bezuiniging niet anders mogelijk dan door vermindering van het aantal leerkrachten. De vraag, in hoever dit is te bereiken door uit de inrichtingen van onderwijs leerlingen te schiften voor wie dat onderwijs geen resultaat belooft heeft zijn »olle aandacht. Thans is degene, die de „ontvoering” op touw gezet heeft, gearresteerd door de Haar- lemsche politie. De politie was de zaak op het spoor gekomen doordat de Dultscher in Hen gelo wel uit de vreemdelingenljjst geschrapt was, doch deze zich niet bij de politie te Haarlem had gemeld. Art. 278 van het Wetboek voor Strafrecht luidt als volgt: Hfj, die iemand over de grenzen van het Rijk "In Europa voert met het oogmerk om hem we derrechtelijk onder de macht van een ander te brengen of om hem In hopeloozen toestand te verplaatsen, wordt als schuldig aan men schenroof, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 12 jaren. Ook het Hoofdbestuur van dey Prot. Chr. Mynwerkersbond heeft besloten de voorstellen van de particuliere mijnen In zake het verlaagde loon en de wijzigin gen in het arbeidscontract af te wijzen. De minister is van oordeel, dat de tegen stelling tusschen direct aan den dag tredende belangen, die zich telkens openbaart, een wet- telljke regeling In het belang van de natuur bescherming noodzakeJijk maakt. Er is een, naar hjj meent, aan de eischen van dezen crisis tijd beantwoordend voorontwerp eener natuur beschermingswet gereed, hetwelk, naar hij hoopt, binnen niet langen tijd de nog noodige fasen van overleg zal doorloopen en bij de Staten-Generaal aanhangig zal worden ge maakt. Het zelfde geldt voor een nieuw voorontwerp eener monumentenwet. De minister wil nog wel een» herhalen, dat ingrijpende bezuiniging voorwaarde is voor het weef bestaan van een onderwal, een beschaaf ds: staat waardig. Zonder die bezuiniging zal er alleen geen sprake zjjn van een boven andere naties bevoorrechte positie, doch achter stand aal zeker zijn. Met de leden, ^e de vijfvoudige grief aan voerden, betreurt de minister dat het ontwerp- Orondslagenwet nog niet is Ingediend. De fout van den minister, die hij reeds eerder heeft er kend, is deze, dat hij het prodüctie-tempo heeft ovenchat. Dit schijnt hem echter geen grond om in ftbruari 1935 de klacht te doen hooren. dat, onder de gegeven omstandigheden, waarin tallocze wetgevende en bestuurlijke maatregelen zijn tot stand gebracht, het bedoelde wetsont werp na een en driekwart jaar „nog steeds op zich laat wachten”. Het verdjere onderzoek wees uit. dat door de Duitsche Justitie werd aangenomen, dat het meisje geweten heeft dat zij zich aan strafbare feiten had schuldig gemaakt. Er werd, met medewerking van het Ministerie van Buitenland- sche Zaken, contact gezocht met den vice- consul te Wiesbaden, die de onderwijzeres In de gevangenis heeft bezocht. Voorts werd door den broer van den- verdwenen werkgever gezorgd, dat de onderwijzeres van rechtskundigen bijstand werd voorzien, terwijl het N. O. O. haar wat geld zond voor het koopen van extra voedsel en ook de reis van den vader en zijn verblijf te Wiesbaden betaalde. 8 Februari stond de onderwijzeres wegens medeplichtigheid aan overtreding van de dezie- zenvoorschriften terecht. De Officier van Justitie elschte één maand gevangenisstraf en 150 Mark boete. Bij haar vonnis sprak de rechtbank haar echter vrij, aangezien aangenomen werd dat het meisje het slachtoffer was geworden van haar werkgever, die geregeld alle geïnde gelden ontvangen had. Naar vZrder kwam vast te staan had laatstgenoemde reeds In Nederland cheques op haar naam gekocht. Rijksmuseum Oorspronkelijk bestond het Rijksmuseum uit drie onderdeden, die elk voor zich onder een afzonderlijk directoraat stonden. Het wa ren het Rijksmuseum van schilderijen, het Ne derlandsch Museum van geschiedenis en kunst en het Rijksprentenkablnet. Hoofddirectoraat en directoraat van het schilderijenmuseum zijn vanouds reeds in één persoon vereenigd ge weest. Eenige jaren na het optreden van den tegenwoordig en hoofddirecteur werd ook het afzonderlijk directoraat van het Nederlandsch Museum van geschiedenis .en kunst opgeheven en In zijn handen gelegd. Thans heeft de mi nister, ter bereiking van een zijns Inziens ge boden eenheid van beheer van het g e h e e 1 e Rijksmuseum, in dezelfde richting nog een stap verder gedaan. Hij heeft den hoofddirecteur verzocht ook de leiding te nemen van het Prentenkabinet, waartoe deze zich onder de gegeven omstandigheden ingevolge zijn uit- drukkelijken wensch bereid verklaard heeft. Het afzonderlijk directoraat van het Prenten kabinet is dus opgeheven In verband waar mede Jhr Teding van Berkhout op wachtgeld gesteld Is. Departement van eenige autoriteiten bordes gadesloegen. •e leden, die zich verbaasden alweer over •*n radiorede van den minister, hebben niet (oed geluisterd. Het was niet een schande, dat •ten onzent nog niet het bedrag van f 200.000 ••s bijeengebracht,” doch het zou voor Neder- tond een schande worden, Indien te midden de gebouwen van alle beschaafde naties. hebben Een werklooze Duitsche beeldhouwer was naar Nederland gevlucht, omdat hij op het punt stond, door de geheime Duitsche staats politie gearresteerd te worden. HIJ had in Duitschland foto’s, afkomstig van een Fransch Bureau, verkocht, terwijl de verkoop van der gelijke foto’s in Duitschland verboden is. Voorts had hij tegen betaling inlichtingen verschaft over Duitschland aan iemand In Frankrijk, met wien hij vla het Fransche bureau in re latie gekomen was. Om deze feiten werd hij door de Duitsche politie gezocht. In Nederland is hjj eerst in Almelo geves tigd geweest, maar omdat hij daar geen arbeid kon vinden, trok hij naar Hengelo. Vandaar uit schreef hy op een advertentie, waarop hjj een antwoord uit Haarlem ontving. In dit ant woord werd hem een betrekking beloofd. Na overleg werd bepaald, dat hij in een hotel te Hengelo zou wachten op den briefschrijver uit Haarlem, waarna men gezamenlijk naar laatst genoemde stad zou reizen. Inderdaad verscheen op het afgesproken uur iemand uit Haarlem in een auto en men vertrok. De door de comm. voor georganiseerd overleg, met welke te dezen overleg wordt gepleegd, gedane voorstellen konden om deze redenen niet worden aanvaard. Hf) vleit zich echter met de hoop, dat een nadere bespreking het be oogde doel zal bevorderen. Nader overweging van de $uaestie van oudere wettelijk niet bevoegde zoogenaamde praktyklëeraren heeft den minister tot het In zicht gebracht, dat Indien er inderdaad aan leiding ware geweest, In de salarieering van deze groep van leeraren verbetering te bren gen, dit had dienen te geschieden bij of kort na het In werking treden van de Njjverheids- onderwijswet. Echter heeft geen van zyn ambtsvoorgangers hiertoe kunnen besluiten. De minister kan na zooveel jaren In de te genwoordige omstandigheden tot zijn leedwe zen geen vrijheid vinden tot een royaal ge baar in deze. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van den officier van justitie te Roermond, die cassatie had aangeteekend tegen een von nis van de rechtbank aldaar, waarbij J. J- B. te Eindhoven is ontslagen van rechtsvervolging voor het hem ten laste gelegde dragen van een opzichtig politiek onderscheldingsteeken, In ca- su het Insigne der N.S.B., welk insigne B. had gedragen op een openbare terechtzitting van de rechtbank. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat hü met den kantonrechter en de rechtbank van oordeel Is, dat uit de van het schildje gegeven omschrijving, niet noodzakelijk het opzichtig karakter van dat schildje, op zich zelf be schouwd, voortvloeit. De Hooge Raad zegt, dat ook de omstandig heden, waaronder B. dit onderscheldingsteeken niet zonder n.eer het onder- Naar thans bekend is geworden, is een 23-jarige Amsterdamsche onderwijzeres, die werkloos was, op 12 Januari jj. te Wiesba den wegens overtreding der deviezenvoor schriften gearresteerd. Het meisje bleek het slachtoffer te zijn geweest van een deviezen zwendelaar, by wien zij naar aanleiding van een advertentie In dienst .w6s gekomen om gedurende een reis door Duitschland en eventueel door andere landen, zijn drie kinderen onderwijs te geven. Men kan deze zaak niet losmaken van haar (éschledenls. Ongelukkigerwijze viel de crisis tel toen particulieren f700.000 hadden bijeen gebracht. Het gebouw was gezet. Een overeen komst was gesloten. De grond was aanvaard. Men was dus aan alle kanten gebonden. Het onderwerp la een studie. Mocht de regeerlng **cb genoopt zien om te hulp te komen, dan •*1 een credlet toch eerst kunnen worden aan- •évraagd op de begrootlng voor 1936. Een debat *°oraf is onvruchtbaar. He in exploitatie zijn, het gebouw van Neder- tend alleen onafgewerkt zou blijven staan. Daarom vroeg' hij bijdragen. denzelfden tijd door de politie aangehouden. Het is de eerste keer, dat verd. voor den kantonrechter alhier terecht staat; spr. wil daarom volstaan met het eischen van een geldboete en wel van 150 subs. 50 dagen hechtenis. De verdediger mr. Simon De Jong voert o.m. aan, dat hier van een geregelden dienst geen sprake was. Het gebeurde meermalen dat niet gereden werd. PI. herinnert aan het vorige vonnis van den kantonrechter in een dergeljjke zaak, waar het maatschappelijk element in de strafmaat tot uiting is gekomen. Mr. de Jong dringt aan op vrijspraak, subs, clementie. De Voorzitter, de heer N. Ploeg, heeft in Utrecht een bespreking met de Prot. Chr. Vak centrale gevoerd en dit Bestuur heeft ver klaard. dat de Vakcentrale zich geheel achter de mijnwerken schaarde. De Centrale van Werknemers in het mijn bedrijf (neutrale organisatie) heeft te Kerk rede vergaderd en ook besloten in geen geval ook maar eenige vermindering van loonen of verplaatsing van de Nederlandsche Handels- hoogeschool in het belang van het onderwijs en van 's Lands financiën zou zijn, heeft nog niet tot eenig resultaat geleld. De minister wil thans wel mededeelen, dat naar zijn overtuiging de wenschelHke samenwerking tusschen de Rijks universiteit te Leiden, de Technische Hooge- school en de Handelshoogeschool ook zonder verplaatsing van de laatste verzekerd kan worden. v( TV— hl Aangeyeh met het onderzoek van deze VTeemdë geschiedenis ook de afdeellng Am- sterdam van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap bemoeiingen heeft gehad, hebben wij ons tot deze afdeellng gewend. Men deelde ons mede, dat de onderwijzeres was aangeslo ten bij de lessencentrale van het N. O. O., welke instelling er zich mede belast om jonge werk looze onderwijskrachten aan werk te helpen, bestaande in het helpen by het huiswerk van moeilijk leerende kinderen, het by werken van leerlingen en andere werkzaamheden van dezen aard. In dit verband had het nzeisje gereflec teerd op een advertentie, waarin een jonge vrouweiyke onderwyskracht werd gevraagd, welke zich zou moeten belasten om een familie door een reis door Duitschland en eventueel door andere landen te vergezellen, teneinde aan drie kinderen onderwijs te geven. De ver goeding zou bestaan uit f 25.per maand, terwyi ook de reis- en verblijfkosten voor rekening van de familie zouden komen. Nadat het meisje kennis met de familie had gemaakt, welke aan belde zyden tot tevredenheid was uitgevallen, trad zy by de familie in dienst en vertrok reeds spoedig naar Duitschland. Het werk bleek haar, gezien de opgewekte brieven, die zy naar huls schreef, zeer te bevallen. Na 10 Januari echter ontvingen de ouders geen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 17