r ivf Geloofsmoed van de Duitsche kerkelijke bladen ONS BLAD Het nieuws van heden Het conflict met Abessinië van 5 Het accoord Londen N fel SVEN HEDIN 70 JAAR DE BAROMETER I •n SCHUSCHNIGG’S BEZOEK AAN PARIJS z. JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER ■1 AAN” t? „KIOSKEN SPREKEN U i I I •M T Hauer baart opzien Nog niets besloten Journalistenschool in Duitsohland Toespraak van Goebbels Vloed van gelukwenschen Mussolini in actie Wolven overvallen twee kinderen Eerste ronde 5 Mei a.s. JAPANSCH LEIDER IN ARREST A ■to Politieke relletjes in Frankrijk Amerikaansche negers hevig opgewonden De griep in de Fransche garnizoenen Dencas te Parijs in vrij heid gesteld De legerbegrooting van Amerika Fascistisch partijhuis te Rome De militaire diensttijd in Frankrijk Spoorwegmannen gedood WOENSDAG 20 FEBRUARI 1935 ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 116 De auto, welke Dinsdag op den onbewaakten overweg bij de Kagersbrug te Apeldoorn door een trein werd gegrepen Onder belangstelling van huWYansche collega's richtten de Duitsche douanebe ambten de eerste tolboom op aan de nieuwe Fransch-Duitsche grens, nu het Saargebied naar het Rijk is teruggekeerd DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN AR 1 IAN Ad Communisten slaags met leden van de Croix de Feu C' 1 Bij zyn aankomst zullen de arbei ders protestbetoogingen houden De raadsverkiezingen in Frankrijk gen aan op een neu trale zone 17 Frankryk en Engeland overleggen hoe zy het Duitsche antwoord zullen behandelen ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 •C-- Dencas la vervolgens op vrije voeten gesteld. Frankryk en Engeland pogen Italië te kalmeeren en drin- VEREENIGDE katholieke pers per kwartaal voor Alkmaarf 2.— By de katholieken is de tyd der leege woorden voor by I F F'1 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD to o is identiek met de c 4 - <7 aan A ;ende kwesties zou- by- de I 760 OP JO He* „positieve Christendom", aeide de pro fessor, sooals dat fat het program der Na> PARUS, 30 Febr. (Reuter) De socialistische Populaire" beweert, dat tot nu toe in de ver schillende Fransche garnizoenen 123 soldaten aan de gevolgen van de griep rijn gestorven. Te Bordeaux sou men den dood van 11 sol- aaten tot dusver geheim hebben gehouden. NES .Hoe dikwijls hebben wy nu al de onwaar achtige en gewetenlooee anti-Christeiyke agi tatie in het openbaar aan de kaak gesteld! En In Japan is de leider van een kleine radicale party gearresteerd, daar hy een aanslag sou hebben voorbereid op den leider der Seljoekal- party, BoeaoekL De socialistische motie ia de Belgische Kamer Hauptmann beeft booger beroep aangeteekend Ml bet Hof van Appel van New Jersey. Replieken over de Indische begroeting la de Tweede Kamer. 25.— 15.— 13.— „Verdraagt een volk, dat op het punt staat een nieuwe gemeenschap van zeldzame groot heid te scheppen zulk een discussie tegen bet Christendom, welke gevoerd wordt met de laag ste en vergiftigste argumenten? Moet een volk door zulk een strijd niet de zwaarste schade lij den?*’ en dan volgt de eisch: ..Een staat, die positief het Christendom erkent, moet belet ten, dat in het openbaar tegen dat Christendom een oneerlijke veldtocht van laster en haat wordt ondernomen. Dat is de staat verschul digd aan zyn eigen bestaan.” BRUSSEL. 19 Febr. (V. D.) Heden werden op de spoorbaan AntwerpenBrussel twee arbei ders door een I/oklreln gegrepen ter hoogte van het station Schaerbeek. Zy waren op slag dood. LONDEN, 20 Febr. (Reuter) In een hoofd artikel onder het opschrift „Oelykheid by de Onderhandelingen” betoogt de „Times” dat het wenscheiyk is, dat leden van het Britsche ka binet zich zoo spoedig mogelyk naar Beriyn begeven om met Hitler de Pransch-Engelsche voorstellen te bespreken. By deze gelegenheid gaat bet blad nog eens grondig de verschillende kwesties na, die ty- dens het jongste bezoek der Fransche minis ters aan Londen besproken zyn. Het totstandkomen van een luchtconventie, waarover Duitschland bereid is te onderhan delen. zou, aldus de „Times” reeds een grooten stabillseerenden Invloed uitoefenen. De historische 'zitting van het hoogste A merikaansche gerechtshof, waarin de uit spraak viel in het goudclausule-proces Het overlijden van Zoning Albert van België is ook te Parijs kerkdijk herdacht. De Fransche minister van Marine. Pietri, begroet de prinses de Bourbon PARIJS, ZO Febr. (Reater) Naar in goed onderrichte Fransche kringen verluidt, ie gisteren in den ministerraad nog geen prin- eipieele beslissing inzake de behandeling van het Duitsche antwoord op de Britach- Fransche voorstellen genomen. PARIJS, 30 Febr. (Reuter). De ministerraad heeft besloten, dat de eerste ronde der gemeen teraadsverkiezingen sal plaats vinden op 5 Mei. a*., terwijl de herstemmingen op 20 Mei zullen geschieden. Hoe het besluit der Engelsche ministers naar aanleiding van het Duitsche voorstel tot het houden van afzonderlyke Engelsch-Dultsche besprekingen zou ftiogen uitvallen, het zal de goedkeuring ontvangen van Frankryk, daar dit land het zou toejuichen, wanneer de door Duitschland voorgestelde bi-laterale besprekin gen de regeling van de hangei-l. den vergemakkelijken. Kolonel Herbert Julian, die beschouwd wordt als de beste negervlleger ter wereld, heeft be kend gemaakt, dat hy onder begeleiding van tien'andere negervliegers met twee snelle ge vechtsmachines naar Aden zal vliegen, om de vliegtuigen van daar naar Abessinië te dirl- geeren. Hij verklaarde^jdat Abessinië slechts in de lucht de mindere is en wanneer dit nadeel is opgeheven, heeft het niets meer te vreezen. JDest is mijn vriend en wapenmakker; ook In de meest donkere dagen heeft hy nooit aan onze overwinning gewanhoopt, hy is de man, die nooit wankelt en onder alle omstandigheden onwankelbaar trouw is en biyft.” openbaar werktAi. Het gaat er dan ook om, het contact met het volk te behouden en zich niet af te sluiten in intellectueele kringen. Overal zyn er zulke menschen, die het volk niet kennen en die derhalve ook het volk niet kent. Het vertrouwen tot den lezer, aldus Goebbels, kan men slechts zoeken en vinden door onze beweging, die thans de trustee en tolk van den volkswil is. STOCKHOLM, 19 Febr. Terwyi de groote Zweedsche ontdekkingsreiziger Sven Hedln zijn zeventlgsten geboortedag ver van zyn vaderland in Nanking doorbrengt, heeft zyn zuster Alma Hedln In de woning te Stockholm van haar be roemden broer heden druk werk met het in ontvangst nemen van gelukwenschen. brieven en telegrammen, die reeds sedert een week binnenkwamen, doch heden tot een waren zondvloed zyn gegroeid. Daarby komen nog de talrijke bloemen en bezoeken van personen, die hun gelukwenschen komen aanbieden, waarby zich heele delegaties van oude vrienden bevin den. De Chineesche regeering heeft Sven Hedin begiftigd met de orde van den Briljanten Jas- Pi». Stand ep Woensdag 1 uur .njUL: 155 Verige dsM: 769a' Te Venlo wordt een actie gevoerd voor de oprichting van een standbeeld van Mgr. dr. W. Amsterdarasche ingenieur wegena beleediging van den burgemeester van Laren ook in hoogtr beroep veroordeeld. PARIJS. 20 Febr. (Reuter) Naar eenlge bla den melden, zou de Fransche legerleiding zich ermede accoord verklaard hebben, dat niet di rect tot den tweejarigen dlensttyd wordt over gegaan, doch de duur van den dlensttyd gelel- oeiyk van 12 tot 15, later tot 18 en tenslotte tot 34 maanden wordt verlengd. Dit besluit wordt gemotiveerd met de verklaring, dat men de openbare meening niet onnoodlg wil prik kelen. De „Oeuvre” gelooft niet, dat het betreffen de voorstel voor Juni a.s. zal worden Ingediend. De socialisten verklaren In het orgaan ,.Le Po pulaire”, dat deze concessie van den generalen staf hen niet van hun principieel afwyzende houding kan afbrengen. De communistische burgemeester van St. De nis, 1 Kamerlid Doriot, die eenlgen tyd geleden Uit de Fransche communistische party trad aan gezien hy zich niet langer kon vereenigen met de Stalnistische politiek, sprak gisteren op een vergadering te Drancy by Parijs over het pro letarische eenheidsfront. Leden der officieele communistische party drongen de zaal binnen en trachten de orde te verstoren. Er ontstond een vechtparty waarby 20 personen gewond wer den. PARUS, 20 Febr. (Reuter). Te Ville juif by Parijs kwam het tot een botsing tusschen com munisten en leden van de „Croix de Feu", die warme soep aan werkloozen uitdeelden. De uit- deeling werd bygewoond door den leider van de -Croix de Feu", overste De la Rocque, die in rijn auto gemolesteerd werd en tenslotte door de politie moest worden ontzet. Hoe langer hoe meer wordt ten overstaan van al deze dingen de traag gesteld: wat ver staat de Hitler-regeerlng onder positief Chris tendom, op welks bodem zy beweert te staan? Een antwoord is misschien in het volgende te vinden. Prof. Hauer van de „Deutsche Glaubensbe- wegung” sprak in Keulen dezer dagen op zeer aanmatigenden toon, die overal geweldig opzien baarde. De hoogleeraar van het nleuw-helden- dom stelde het voor, of de „Führer” slechts op het moment der overwinning van de Duitsche geloof»-beweging zou wachten, om tot haar toe te treden. l Steun aan telen van glaasla tot een maximum bedrag van ƒ45409. Begroeting van BInnenlandsche Zaken lk.lt door de Eerste Kamer goedgekeurd. Tien maanden geëlscht tegen strooper uit Ano- terütz, die op politiemannen had geschoten. Auto op onbewaakten overweg bij Apeldoorn door locaal trein gegrepen; bestuurder gewone Ernstig verkeersongeluk b(j Apeldoorn; twee wielrijders zwaar gewond. De ontsporing van den sneltrein Amsterdam Parijs. Niemand gedood of gewond. Onhoudbare toeetand in damesconf«ctiebedrijl als gevolg der verscherpte conUngenteerings- maatregelen. PARIJS. 20 Febr. (Reuter). Minister La val heeft gisteren den Abessinischen gezant ontvangen. Volgens het „Journal” streven Engeland en Frankryk naar ontspanning In het geschil tus schen Italië en Abessinië. PARUS, 19 Febr. (VD.) De rechtbank heeft het verzoek der Spaansche regeenng den vroe- ■eren minister van Catalonlë, José Dencas, uit te leveren, van de hand gewezen. ROME. 19 Febr. Dc voor de oprichting van het In monumentalen styi ontworpen gebouw der fascistische party noodige afbraakwerk- zaamheden zyn hedenmorgen door Mussolini peraooniyk ingezet. Het fascistische partyhuls. dat zal opryzen aan den grooten verkeersweg Vla dell’ Impero en den naam zal dragen „Pa laszo del Llttorla", zal van zoo grooten vang zyn, dat een reeks huizenblokken Is het beter geworden? Baldur von Schlrach verklaart het voor laster, dat hy geen goed Christen zou zyn. En daarmede basta! In dc Hitler-jeugd mogen de ponfessioneele gevoelens der jeugd niet worden aangerand. Dus Is alles in orde. Wie bewyzen van het tegendeel aan haalt, generaliseert. Maar intusschen stroomt niettegenstaande alle protesten dag in dag uit de antl-Chrlsteiyke regen op onze jeugd neder. Het is hoog tyd, dat er een oprechte, eeriyke vrede wordt gesloten. Anders slaat de angst ons om het hart om de jeugd, om Dultach- land.” PARIJS. 30 Fgbr. (Reuter). Naar aanlei ding van het bezoek van den Oostenrijkschen Bondskanselier Schuschnlgg en den minister van Bultenlandsche Zaken, Berger Waldenegg, aan Parys Donderdag as. schryft het „Journal”: ,X>e Franschen zullen het zich tot een eer rekenen, 'n waardige ontvangst te bereiden aan de .mannen, die de zware erfenis van den kan- selier-martelaar byeen hebben weten te houden en deze onvermoeibaar blyven dragen."’ Daarentegen duurt de voor eenlge dagen be gonnen actie der socialistische en communisti sche party om tegen den Oostenr Bondskanse lier, den „moordenaar van hun Oostenryksche broeders” demonstraties te houden, voort. Zoo heeft het marxistische comité van actie te Pa rijs het voornemen kenbaar gemaakt, protest- delegaties uit de verschillende bedryven naar het Oostenrijksche gezantschap te zenden. By aankomst van den Ooetenrljkschen Bonds kanselier op Donderdag as. zullen de Parysche arbeiders zich voor het houden van een [frotest- betooging aan het Gare de l'Est verzamelen. De „Populaire" en de „Humanité” zetten de socialisten en communisten ertoe aan „met alle mogeiyke middelen te protesteeren tegen de aanwezigheid te Parys van een vertegenwoor diger van het moordenaars-fascisme". Het marxistische comité van actie wil even eens betoogingen organlseeren en telegrammen zenjden om te protesteeren tegen de veroordee- ling van twee Spaansche socialisten. Zy yveren voor het scheppen van een neu trale zone, aan de grens tusschen Abessinië en de Itallaapsche kolonie, zooals Lava! reeds te Genève heeft voorgesteld. Laval zou hierop tydens zyn gisteren gevoerde besprekingen met den Abessinischen gezant byzonder den nadruk gelegd hebben. ’“LÖNDEN. 30 Febr. (Reuter). Naar uit New-York wordt gemeld, heeft het bericht van het conflict tusschen Italië en Abessinië in het stadsgedeelte Harlem, waar honderd duizenden negers wonen, groote opwinding ver oorzaakt. Er wordt een boycot tegen Italiaansche loge menten. levensmiddelenwinkels en straatventers georganiseerd. WASHINGTON, 20 Febr. (Reuter). De Amerikaansche legerbegrooting over het finan cieels jaar, dat op 30 Juni 1935 eindigt, beloopt in totaal 318.131.483 dollar, hetgeen een ver- hooging beteekent van 48.815.548 dollar In ver gelijking met het loépende jaar. De begrootlngs- commissie van het Huls van Afgevaardigden heeft het ontwerp-begrooting goedgekeurd en zich zelfs nog bereid verklaard, 'n supplementair credlet toe te staan, indien president Roosevelt de legereffectleven wil verhoogen van 118.750 tot 165.000 man, waartoe hy reeds gemachtigd is. De begrootlng voor de luchtatrydkrachten. welke eveneens door de commissie is goedge keurd, beloopt 45.600444 dollar, tegen 36.378.490 In het loopende jaar Er zyn voorts contracten goedgekeurd voor dén bouw van 547 nieuwe vliegtuigen, waarmede een uitgave van naar raming 7.686.753 dollar is gemoeid. Het aantal beschikbare vliegtuigen sal daardoor stijgen tot 1445. HÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIHIIIIIliH Deze uitlating bewyst, dat het „Kirchenblatt" tafl meentog Is, dat de tyd der leege woorden worty ia A Ook het „Katholischs Ktrohenblatt" van Keulen stoot bel in den strydklaroen y et .Kathollsche Kirctienblatt” var. I-1 Beriyn neemt nooit een blad voor «jen mond wanneer het noodig is, antl-katholieke tydstroomingen te weren. Tn zyn laatste nummer publiceert het’ een artikel met den suggestieven titel: „Kios ken spreken U aan.” In dit artikel wordt op energleken, onbevrees- den toon aan de regeering gevraagd, hoelang sU bet nog zal dulden, dat aan een geesteiyk hoogstaand volk brochures van het allerlaagste soort te koop worden aangeboden. Het blad noemt er voor de hand weg een stuk of dertien. Het ztjn voor het grootste gedeelte Jammeriyke anti-christeiyke producten van den eenmaal grooten, maar zoo diep gezonken generaal Lu- dendorf. die tesaam met zyn tweede vrouw ver teerd wordt door een werkelijk duivelschen Christenhaat. In de vuile pamfletjes van den generaal keeren zonder eenlge originaliteit alle geschiedvervalschlngen. beschuldigingen en las terpraatjes terug, die ooit, waar ter wereld ook, tegen Christus en Zijn Kerk zyn verheven. Het Kirchenblatt richt recht op den man af aan regeering de vraag: BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Taleloon Administrati* 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS. Voor buiten Alkmaarf 2.85 Dagblad uitgegeven door da H.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem IM geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger om en daartusschen gelegen stegen zullen moeten ver dwijnen. De inwyding van het gebouw is door Mussolini aangekondigd op 23 Maart 1939 den dag van het 20-jarig bestaan van het fascisme. BERLIJN, 19 Febr (V D.) Ryksmlnister dr Goebbels heeft heden een redevoering gehou den voor de leerlingen van het eerste jaar van de rijkspersschool. Hy wees daarin op de prin- clpieele wyzlgingen. die de nat.-soc. staat had aangebracht in het perswezen, waardoor het begrip journalistiek den onaangenamen smaak ontnomen is, die in de tyden voor het overnemen van de macht daaraan gekleefd zat. Thans is de pers om zoo te zeggen een openbaar beroep. Spr. gaf den aankomenden journalisten den raad steeds voor oogen te houden, dat zy niet voor zich, maar voor het De minister van Bultenlandsche Zaken, La val, heeft het Duitsche antwoord besproken en is vervolgens, na van den Franschen ambassa deur te Londen, Oorbeo, telegraphlsch beriobl te hebben «twkutnu. omtrent rttW teeepee kingen met Sir John Simon, nader op de Fransch-Engelsche gedachtenwisseling inge gaan. In dezelfde kringen wordt verklaard, dat de Franzch-Britsche gedachtenwisseling uitslui tend betrekking heeft op de kwestie van den te volgen weg, naar aanleiding van het Duit sche voorstel, afzonderlyke besprekingen met Engeland te voeren. Wat de kern van het probleem betreft, zou den beide regeeringen vasthouden aan hun accoord van den 3den Februari. Frankryk koestert niet: de J8ringste> vrees, dat Engeland het gemeenschappelyke stand punt zou prijsgeven. Tegenover deze verklaring heeft de Aarts bisschop van Keulen een verklaring gesteld, die Zondag in alle kerken werd voorgelezen en waarin de dwalingen van Hauer op scherpe wyze van de hand wCTden gewezen. Er wondt in de verklaring tevens geëiacht. dat ten overstaan der ongeloofelyke woorden van Hauer de hoogste staatssouvereiniteit op dut- deiyke wyze Hauer en consorten van zich zal afschudden. Het biykt, hoe langer hoe meer, dat de Kerk niet langer werkeloos en sf wach tend ter zyde wil blyven staan. Hauer kwam in zyn rede ook nog te spreken over de confessioneele school. Hy beweerde, dat haar einde spoedig zou komen. Dan zou de scheiding van Kerk en Staat perfect zyn en zou de Duitsche geloofsbeweging ten volle ze gevieren. Deze verklaring wordt des te belaqg- rijker, als men zich herinnert, hoe dezer dagen te Müchen fel en hartetochtelyk de school strijd werd gestreden. Julius Streicher had de leiding voor de eenhetdsechool. Kardinaal Faulhaber verdedigde met kracht het Chrls- teiyke beginsel. In dit verband is het goed er aan te herinneren, dat Hitler verleden week nog aan baaook bracht aan Streichor an tn hot openbaar van hem zeide: SOFIA, 30 Febr. (Reuter) Naby de West- Bulgaarsche stad Kustendi heeft een troep wolven twee schoolkinderen overvallen, die naar hun woning buiten de stad terugkeerden. Het eene kind werd door de dieren verscheurd en verslonden, het andere vluchtte in een boom en werd eenlge uren later door een paar boe ren dood in de takken gevonden, besweken ten gevolge van de felle koude. Het W eeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Verwachting; krachtige, aanvankelijk tydciyk stormachtige, later afnemende Zuidelijke tot Westeiyken wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, later opklarend, af en toe regen, veel zachter des nachts, later mogelyk iets kouder- Hoogste barometerstand: 768.3 to Mnr- srille en Zürich. Laagste barometerstand: 721.1 te Vardë. Zon op 7.96 - onder 5.19 - Licht op 5.45 Maan op n.m. 7.58 onder v.m. 7.19 Laatste kwartier 26 Februari

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9