I I k 300 jaar Bootsgezellenbeurs I OhUbedoelt: KING Go-Ahead Oostelijk kampioen eerste klasse. Pepermunt Rekendag RETRAITEN STUK HOLLANDSCHE DORPSHISTORIE DE BERLIJNSCHE AUTO-SHOW R.K. Universiteit Postmuieum RUGBY ten vredige levensavond. Ben oude Noordduitsche visscher spint het garen, terwijl zijn vrouw de weefkunst beoefent Oorspronkelijk karakter gewijzigd De zeeroovery der gevreesde Duin kerkers was de gemeenschap pelyke aanleiding tot de oprichting In „St. Petrus Canities” te Bergen H. M. de Koningin Unterwasser, waar de vorstelijke personen thans verblijf houden De bestemming der gelden IerlandSchotland iting van genoemde Orenpagnle 1 ben gehouden. MAANDAG 25 FEBRUARI 1935 Het s.8. .Rita in aanbouw voor de Kon. Shell bij de N.V. Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam, is Zaterdag te water gelaten pr. FOTOREPORTAGE itcxm warden gavald Gehuwde oorspronkelijk der i stel vonden suMen zullen mogen niet ge- W1 hl lm De voorn» begroc afkeui te Bte De •la pr ties b< onii woll weel Zak zaai moe com ter sis-I zulle med» sing» zulle den of 6 seizo geno del 1 omva nlng volgt welk» van de tal Kam in ke gegev welke Wa zoo z mede De richte king Crisis over in soi 12 Maart: Mannen. 15 Maart: Gehuwde Evenals In het verleden de beheerders van het Fonds er naar hebben gestreefd deze nala tenschap van onze voorvaderen zoo effectief mogelijk te beheeren, zoo vervullen tot op den dag van heden de tegenwoordige bestuurders hun taak van beheer volkomen in den geest van het historisch verleden. Ongetwijfeld mogen wij den bestuurders van thans dezelfde woorden in den mond leggen, welke Burgemeester Cor nells Zijp op de vergadering van de Beurs op 28 Mei 1852 tot de zijne maakte: „dat dit kleinood onzer vaderen ook onder de nieuwe admini stratie moge groetten en bloefjen, opdat de tijd genoot en nakomelingschap van de gemeente Westwoud ook hunne pogingen ter wering van armoede en ellecde kunne zegenen!" Westwoud, in hun kwaliteit van beheerders der Bootsgezellenbeurs aldaar. Het fonds blijft in aard en strekking geheel gelijk aan het doel der oprichting met dien verstande echter, dat met goedkeuring van Z.Ex. den Commissaris der Koningin, die het oppertoezicht over het fonds heeft, alle inkomsten sinds de laatste 10 jaar worden aangewend tot ondersteuning van armen en ouden van dagen, alsmede voor lief dadige doeleinden en armenzorg en voor vrije genees- en verloskundige hulp. Het kapitaal van het Fonds is in den loop der jaren gestegen tot f 51000.*t welk geheel op le hypotheek belegd is. Voorts is er boven dien een bezit van 5 H.A. landerijen. was door de wielerclub .Rato*, hadden menige zware hindernis te overwinnen is veel te doen geweest. De plannen ondervon den, vooral van het machtige Amsterdam, veel tegenstand. Het hoofdargument bleef voor Am sterdam: te zware lasten, te groote vrijheids beperking. Het behoeft geen nader betoog, dat de zaak der voorgestelde assurantle-compagnle de gemoederen der zeevaarders voortdurend bezig hielden. Imgiers, niet alleen werden ten gevolge der brutaliteit der kapers geldelijke verliezen geleden, maar bovendien stonden hun leven en vrijheid op het spel. Dat het na de mislukking der assurantle-compagnle tot dorps- gewjjze aaneensluiten der ..bootsgezellen” kwam, lag ook geheel in den aard van dien tikt. Nog in onzen tijd gelukt het altijd beter en vlotter, een vereeniging. die onderling hulpbetoon ten doel' stelt, plaatselijk dan landelijk of provin ciaal tot stand te brengen Zoo werden dan ook in 1635 in tal van plaat sen, o.a. te Tjuidsmeer, Broek in Waterland, Ooster en Wester Blokker en ook te Westwoud deze beurzen opgericht. Van 2Mterdag 9Dins Van Dinsdag 12Vrfji vrouwen. Van Dinsdag 19—Vrijdag 22 Maart: Melsjes- Congreganlsten 1725 jaar. Van Zaterdag 23Dinsdag 26 Maart: Gehuw de mannen. Van Dinsdag 26—Vrijdag 29 Maart: Ongeh. dames (middenstand). Van Dinsdag 2Vrijdag 5 April: vrouwen. Van Zaterdag 6Dinsdag 9 April: Dinsdag 9—Vrijdag 12 April: MeisjesSCongre- ganlsten 1725 jaar. Zaterdag 13Dinsdag 16 April: Gereserveerd. Van Woensdag 17—Zaterdag 20 April: Hee- ren Onderwijzers. Van Zaterdag 20—Dinsdag 23 April: Paaach- retraite mannen en jongemannen. De directeur van het Nederlandsch Postmu seum te Den Haag deelt mede, dat thans ten toongesteld zijn de verschillende voorwerpen, oude boeken, oude resolution e.d. ook op den bultenlandschen postdienst betrekking hebben de. Voorts: a. van de postaal-historische ver zameling: de Posthervormlng van 1850; stem pels met Jaartal; b. verschillende oude ordon nantiën op postwagendiensten en schippers veren, met welke laatste ook post werd ver zonden; c. de frankeer- en postzegels van Chi na, gespecialiseerd; d. ld. van Japan; e. fran keer- en portzegels van Corea, Mandsjoerije, Setchouen, Turkestan en Yunnan; f. id- van bultenlandsche kantoren in China; g. voorstel ling van de totstandkoming van de drukplaat voor een der soorten Jubileumzegels 1913; h. de van de Nederlandsche Vereeniging voor radlo- telegrafle ten geschenke ontvangen verzameling radio-apparaten, waaronder‘behoort de verza meling uit de nalatenschap van den heer A. Veder te Rotterdam, een der oprichters en vele jaren voorzitter van genoemde vereeniging. De verzameling is ggngevuld met apparaten uit den Radlo-dlenst van het Staatsbedrijf der P.T.T. om den ontwikkelingsgang van t begin af te kunnen volgen. Om de bestemming der bijeengebrachte gel den na te gaan, lezen wU In het reglement van Westwoud het volgende: deze wonden aange wend „tot behoefte, nut, oorbaer en profijt van de selve personen die van de vijand genoomen zoude moogen worden." Omtrent het reglement het volgende: Op de jaarlijksche rekening en verantwoording van 1 Maart 1791 te Westwoud werd ..In ernstige overweging genomen het ver val wegens oude en vervallen en bijna onlees bare geschriften zoo van ordinatièn als na dere genomen Resoltlen. Waarom gesolveerd is, „dat alle de oude en vervallen geschriften zooveel mogelijk zou wordenovergeschre- ven en gecorrlgeert.” wat geschiedde door den schoolmeester Krijn Brands, die zoo veel In zijn vermogen is hier zijn werk van gemaakt heeft en de oude instelling woordelijk heeft na gebootst In verband met de reusachtige belangstelling voor de Berlijnsche automobleltentoonstelllng heeft men besloten den duur van de tentoon stelling tot 3 Maart te verlengen. Er waren tos nu toe reeds meer dan 400.000 bezoekers. Voor 35.000 toeschouwers werd Zaterdag Dublin een rugbylandenwedstrtjd gespeeld tus- schen Schotland en Ierland Schotland leid»» met rust met 5—3, doch Ierland scoorde de pause drie maal en wou tenslotte met U-* NIJMEGEN. Candidaats-examen rechten, de heer H. F. M. van Hövell tot Westerflier te Nijmegen. Eens per jaar, voor Westwoud meestal op 1 Maart of daaromtrent werd een „Rekendag” gehouden waarbij alle Zeevarende Personen zullen komen om te hooren wat er voorvalt. Te Westwoud was het niet altijd even rustig, bij zoo’n gelegenheid. 22 Maart 1677 vangt een re solutie aldus aan: „Alsoo bevonden wordt dat dickmalen op de rekendag voor de bootsgezel len buydel alhier door eenlge dwarsdrijvende persoenen groote insolventlën en onbehoorlijk heden worden gepleegt, welke verschejjden rejj- sen, zijnde den 1 Maert 1677, zoo verreglng, dat men met fatsoen, ten Conclusie van de za..k niet en <»nde koomen ende genoegsaem deselve ongedesldeert (onbeslist) moesten laten." Dat In den loop der jaren steeds streng de hand aan de voorschriften werd gehouden. blijkt wel uit een resolutie van 22 April 1799 toen een bui tengewone „Extra ordinaire Vergaadering" werd gehouden van de ..Municipalltyt” (gemeente raad) en V»x>gden. Schepenen en Bootsgezellen voor soo verre dezelve opgekomen zijn" die af wijzend beschikte op *t verzoek van „eennlge bootsgesellen om eenig onderstant tot alimenta tie uyt dese Buydel te mogen genieten.” Zij waren nl. geen burgers van Westwoud. Op de vergadering van Directeuren en Adm. der beurs te Westwoud. met B. en W. en den Raad, gehouden 11 Mei 1853, werd opgemerkt, dat .sedert gerulmen tijd in de plaatse geene zeelieden woonachtig zijn en de algemeene maatschappelijke posities van de ingezetenen niet laten veronderstellen, dat zulks na een kort tijdsverloop gebeuren zal." dat .er geen contribueerende of trekkende leden meer waren of zouden komen, zoodat het fonds zeer aan zienlijk zoude vergrooten, zonder voor de plaats of derzelver inwoners de minste voortieelen op Het schrift Is inderdaad zeer duidelijk. "Ja, bij een schoolmeester was ’t in den regel wel in goede handen, schrijfkunstenaars als zij waren! 1 Is opmerkelijk, dat de ordonnantie van Westwoud meerdere artikelen bevat, letter lijk gelijk aan artikelen uit de Blokkersche or donnantie van 1635 Onder die overeenkomstige artt. treffen wjj weer aan: „dat de penningen bestemt voor „vertosslng" van die geene, die van de Duinkerkers en Biscayers worden ge vangen en voor betalen van „montkoet Het vermoeden ligt dan ook voor de hand, dat van den aanvang af ook te Westwoud dit de grondslag der beurs is geweest. Voor het geval dat men dezen buidel niet langer noodlg mocht hebben, voorziet het reglement eveneens, er staat n.l. „en oversulks de penningen, die be- worden over te schieten worden opgebrooken nogh eelt maar moeten In wesen blijven ten Eeuwigen dagen. De gelden moeten op rente of wlnnlnge gezet worden en deceive wlnnlnge zal komen ten prof IJ te van de nooddurftlge inwonende burgers, met Burger regt In dit voorschreven dorp en niet daarbuiten, tot discretie en om- deellng van den Directeur, die als dan sal wor den gesteld.” Uit de geschriften blijkt verder dat de overheid, de Burgemeester en de Sche penen over 't algemeen de leldng aan zich deb Nu het 300 jaar geleden is, dat de Instelling, die wjj kennen onder den naam van „de Boot' - gezellenbeurs” werd opgericht. Is het voor velen ongetwijfeld interessant, iets te vernemen om trent den porsprong en de verdere ontwikkeling van deze instelling, welke op zich 'n niet onbe langrijk stuk Hbllandsche dorpahlstorie is uit de 17e Eeuw. De gelegenheid welke ons getxxfen weid om kennis te nemen van de stukken betrekking hebbende op de Bootsgezellenbeurs, die bewaard worden in het gemeente-archief te Westwoud. hebben wij gaarne benut om daaruit eenlge aanteekeningen op schrift te zetten. Tevens maakten wij gebruik van de aanteekeningen van den heer 8. bootsman uit Amsterdam, die in 1928 een bijdrage leverde tot de „Geschiede nis der „Zeevarende Beurzen" In Noord-Hol- land." De oprichting der „Zeevarende Beurzen” (Buidels, Fondsen) ook Bootsgezellen-beurzen genoemd dateeren alle uit 16341635 Het ver moeden lag voor de hand, dat aan hun oprich ting een gemeenschappelijke aanleiding ten grondslag heeft gelegen. Het was vooral de zee- rooverij der beruchte en niet minder gevreesde Duinkerkers, waarmede de zeevaarders voort durend te kampen hadden. BU nacht en ontij ^gilden deze zeeschuimers uit. en wisten, we- ^Us onvoldoende sterkte van de gewapende begeleiders, onze schepen bij tientallen te ver schalken. Hierbij geraakten honderden opva renden In de vunzige kerkers van Duinkerken gevangen, wachtende op uitwisseling tegen in het leven gelaten vijanden even vele Neder landers werden ook In zee geworpen. Op deze wijze wachtten meerdere gevangenen soms Jaren lang op „lossingen”, die wegens de hooge losgelden dikwijls lang op^teh liet wachten. Dit nu is de grondslag der Tzfcevarende Beurzen" Het was einde 1628. dat eenlge kooplieden tot den grondslag komen „om op te stellen een Ohenerale Compagnie van Asseurantie", te stellen onder het toezicht van „eenlghe bewint- hebberen" om daarin te doen „verseeckeren alle schepen en (de) coopmanachappen uyt dese Landen varende of (te) daer In comende.” Deze uitgaande en binnenloopende schepen zouden dan een premie moeten betalen, waarvoor de Companle. met behulp der Btaten-Generaal. *n flinke vloot zou uitrusten voor de veiligheid van bet seeveriyter Over de oprichting van genoemde Compagnie 1 te leveren, noch voor de nakomenlingschap. Daarom hadden reeds de vorige directeuren ge- wóonlijk de uitgaven opgenomen „de koeten van het onderwijs en schoolbehoeften in de ge meente benevens eenlge uitgaven ter tegemoet koming aan de gemeentekas tot 1 verschaffen van onderwijs aan kinderen van minvermogen den en hulpbehoevenden, zoo hoogst nuttig voor de Maatschappij in t algemeen en tot wering van de armoede In deze plaatse in het bijzon der.” De Heeren hebben toen besloten, bij de jaarlijksche rekening.... In uitgaaf te bren gen (benevens de genoemde onderwijs kasten) de toelage van 35 jaars aan den ondermeester Hoefnagel te Blnnenwjjzend De Inkomsten van het fonds mochten door dit alles niet overschreden worden. Op de ver gadering van 20 Juni 1855 werd door de be stuurders de wensch te kennen gegeven, dat zij nog als extra uitgaven wilden besteden „Twaalf honderd gulden ter goedmaking van bijkomende en onvoorziene kosten voor het Raadhuis der gemeente Westwoud." Ter vergadering van 14 Jan. 1878 kreeg de Directeur Neefjes tot wederopzegging toe per missie vanuit dezen buidel aan de belde hoofd onderwijzers der O.L. Scholen, de hJi. G. But ter en J. Hoefnagels, leder een gratificatie te mogen geven van Een Honderd Gulden 's jaars, en tevens voor ’t onderwijs en voor de school behoeften aan de arme kinderen dezers Ge meente Driehonderd gulden 's jaars uit te keeren. Uit bovenstaande blijkt wat de fondsen de den. nadat ze hun oorspronkelijk karakter hadden verloren. Tenslotte werd op 18 Febr. 1888 ten kantore van Notaris Donker, te Benningbroek het re glement op nieuw bij notarieele akte vastgesteld, zulks ten verzoeke "t: Jen toenmallgen burge meester en belue' tfFchouders der gemeente Een spelmoment uit den interland-hockeywedstrijd België Nederland, welke Zondag te Brussel werd gespeeld en door het Oranje-team met 1—0 werd gewonnan he de; inv bes

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 16