Dobbehnann lekker...mem! Nederland-België Sabotage bij Bat’a GEMEENTEFINANCIËN IMPORT-MOEILIJKHEDEN CIPIER GEARRESTEERD r Ma hef Rooken Kerkelijk leven w k I Eegengelde tfodg verzorgt MAANDAG 25 FEBRUARI 1935 Rouwdemonstratie in Heerlen het bouwen van zijn aan Het gemeentefond* voor Nod. BENOEMING In het bisdom Haarlem MR. J. W. BEYEN INPOLDERING N. O.-POLDER Auto uit de bocht H. STULEMEYER NAAR DE STAKING? Journalistiek Benzinetank ontploft Een per toon ernstig gewond i DE ZINKWITVERGIFTIGING r DE MEUBELINDUSTRIE Verhuisauto geheel uit gebrand Regeling Kerkelijk Crediet Motie tegen minister Marchant? Met bezwaren van den handel zal zooveel mogelyk rekening worden gehouden Afkeuring betreffende de spellingskwestie Archivaris Brügemann benoemd tot tecretarit der Commissie DE EX-KEIZER NAAR ZANDVOORT? •r dsm, laten Betlisting hangt af van de vraag, wanneer het nieuwe luchtschip gereed zal zyn Zeppelin najaar naar Indië? Benoemd tot directeur der inter nationale bank te Bazel Nood der mijnwerkers a Een der passagiers ernstig gewond Fantastisch nachtelyk schouwspel op den Rijksweg bij Muidcn Verzochten de keel en verfris- schen den mond mg Drie arbeiders aangehouden, doch later weer vrijgelaten De totstandkoming van een han- delsovereenkomst mag spoedig worden verwacht Naar ons ter oore komt is thans in de onderhandellngen over een nieuwe handelsovereenkomst tusschen Neder land en België op het Departement van Economische Zaken te Den Haag een gunstige wending gekomen, zoodat de parafeering door de leiders der beide delegaties spoedig kan worden tege moet gezien. Een eervolle en verdiende onderscheiding Hy zou zich schuldig hebben ge maakt aan het overbrengen van boodschappen voor ge detineerden Voor een aantal gemeenten een levenskwestie Uit de statistiek blykt duidelyk de invloed der economische crisis Ultimatum gesteld by de firma Berghegge Aan den directeur van het gemeentelijk electri- citeits-bedrijf te Rotter dam, ir. H. H. Ehrenburg, is een huldeblijk aange boden in verband met zijn vertrek naar Hengelo De justitie te Maastricht stelt een onderzoek in Import uit Engeland Zn den Engelschen dierentuin helpt de olifant mee toekomstige woning Uit Duitschland laiviatg mm uem worden Jes- tot 11W- jeh. rde :re- gal ch- burgervader (Ongecorrigeerd.) ■V 1- i- r 8 L. 1 D ïrd. jee- ien. wde de als Zondagnacht te ongeveer 4 uur vloog een open Ford-auto, komende uit de richting Arnhem bij „Welgelegen”, tusschen Doorn en Driebergen, uit de bocht. Via een verkeerspaaltje en een hek liep de wagen tegen een boom, door de kracht van de botsing veranderde de auto van richting, vloog den straatweg over en kwam tenslotte egen een boom aan de overzijde tot stilstand. In de afgeloopen week zijn op de Bata-fabrie ken te Best enkele machines onklaar gemaakt. De directie waarschuwde de politie, daar zij opzet vermoedde. De rijksveldwachter te Best heeft daarop een onderzoek Ingesteld. Een drietal arbeiders werd verdacht van sa botage. Zij zijn gehoord, doch daarna weer op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. Het bedrijf heeft van deze voorvallen stag natie ondervonden en eenigen tijd stilgelegen. In den vorm van loonkortlng is deze schade gedeeltelijk op de arbeiders verhaald. lij apslhakar» en dre «vje ia Men Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd: toe kapelaan te Lisse (H.H. Eng.) den Weleerw. heer H Brans, thans kapelaan te Zoe- terwoude (H. Joan. Onth.) IBIS IHAO LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbolmann’s Tabak en géën andotel U- □- n. !U a- r- i Lng >n- tot in I- rt le Nadat In het begin van de afgeloopen week een oplossing was gevonden voor het steen kolenvraagstuk, dat een ernstig struikelblok vormde voor de onderhandellngen, hebben de besprekingen een vlotter verloop gehad. Na het steenkolenvraagstuk bleef nog over een regeling te vinden voor de wijze van den Belgischen invoer hier te lande. Ook op dit punt zijn de delegaties het Zaterdagochtend eens geworden. In aansluiting bij een bericht over de moei lijkheden met betrekking tot de contingentee- ring, wordt ons van bevoegde zijde nog het volgende medegedeeld: bezwarende feiten gevonden, welke hij niet dadelijk kon tegenspeken. Het gevolg hiervan was, dat hij aan het bureau J. D. Meyerplein werd Ingeslo ten. Het onderzoek in deze zaak is echter nog lang niet geëindigd en wordt door de politie voortgeaet. van werkgevers- -- -i bij de Welke i een Wij hebben den indruk, dat thana aan de totstandkoming van een accoord niets meer in den weg staat. Het Leidsch Dagblad te Lelden zal op 1 Maart a.s. 75 Jaar bestaan. Naar wij vernemen, zullen commissarissen en directie Zaterdag as. 2 Maart des namiddags tusschen 3 en 5 uur ten kantore van boven genoemd dagblad recipleeren. Toen Zaterdagavond de heer 3. v. d. Msulen, eigenaar van een autogarage op het Lodewijk Napoleon Plein, te Eindhoven, met behulp van eenige knechten een verstopte benzinetank wil de leegpompen, is deze, doordat zich giftige dampen ontwikkelden, ontploft, waarop de ben zine in brand vloog. De heer v. d. M. kreeg de stukken van den tank in het gelaat en werd ernstig gewond. Ook kreeg hij hevige brandwon den. In ernstigen toestand is hij naar het Bin nengasthuis te Eindhoven vervoerd. De andere personen wisten op tijd Weg te loopen, zoodat zij niet werden gewond. Naar de „Maasbode" verneemt, is mr. 3. W. Beyen. directeur van de Rotterdamsche Bank- vereenlglng, te Amsterdam en sedert eenige maanden voorzitter van het Werkfonds 1934. benoemd tot directeur van de Bank voor in ternationale betalingen te Baael. B(j K.B. van 30 dezer is aan den heer H. Stule- meyer op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Schiedam. Tevens werd hij benoemd als Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Zondagmiddag is aan het bureau 3. D. Meyer plein te Amsterdam een hulpgevangenbewaar- der. In arrest gesteld, welke reeds gedurende eenigen tijd in lossen dienst was asm het Huls van Bewaring aan het Klein-Oartman-plant- soen. Op de vraag: „z«t gij bereid nog weer 1 pCt. van die arbeidsvoorwaarden te laten vallen” werd geantwoord met een volmondig .meen” en op de vraag „Zijt gij bereid zware offers te bengen, teneinde den ondergang te voorkomen en zjjt gjj het met ons eens, dat alleen de re- geering nog kan helpen.” werd geantwoord met een volmondig ,,ja.” De Commissie tot Regeling van het Kerke lijk Crediet in het Bisdom van Haarlem ver zoekt ons mede te deelen, dat door Z. H. Kxc. den Bisschop van Haarlem benoemd is tot lid van deze Commissie de Zeereerw. heer P. Brüge mann. Archivaris van het Bisdom, Jansstraat 77. Haarlem. Zijn Eerw. zal tevens het Secretariaat der Commissie waarnemen, zoodat aan bovenstaand adres alle correspondentie, de Commissie be treffende, kan worden gezonden. Dr. Eckener heeft het geheeie complex in studie en de beslissing hangt af van de vraag, wanneer het luchtschip gereed zal zijn en wanneer deze reis welke dan waar schijnlijk ln September of October wordt ge houden, in te lasschen is in het programma van tochten welke door het nieuwe lucht schip zullen worden ondernomen. ooitlon In vnrpakklnonn n <0 tablotton. De „Volkskrant” meent te weten, dat men voornemens zou zijn bjj de behandeling van zijn begroeting in de Eerste Kamer een motie van afkeuring tegen Minister Marchant aan de orde te stellen betreffende de spellingskwestie. De heeren Fok en Moltmaker zouden daarbij •Is promotors fungeeren. Ook uit andere frac ties behalve die der vrijzinnlg-democraten zou den zich onderteekenaars hebben aangemeld. Op den rijksweg tusschen de Hakkelaar en Naarden is Zondagnacht omstreeks 3 uur een zware verhuisauto, toebehoorende aan den ex pediteur B. Streng te Apeldoorn, totaal ver brand. De bestuurder, Chr. v. d. H., had een verhuisboedel naar Alkmaar gebracht en was op de thuisreis naar Apeldoorn, toen hjj, even voorbij de Hakkelaar, door het ruitje in den achterwand van de cabine, waarin hij zich ge heel alleen bevond, plotseling ontdekte, dat het inwendige van den grooten verhuiswagen in brand was geraakt. De bestuurder schrok hier van zóó hevig, dat hij in allerijl de deur van de cabine openrukte en uit den wagen sprong; te gelijkertijd echter begreep hjj, dat vóór alles, het brandende gevaarte tot staan moest wor den gebracht, waarom hij onmlddellijk weer op de treeplank sprong en, zjj het ook met eenige moeite, met behulp van de handrem, den wagen kon stopzetten. Aangemaand werd niets te doen waarvoor het hoofdbestuur geen opdracht had gegeven. De betooging ging kalm en rustig uiteen, geen wanklank werd gehoord. De dne meubelmakers- en behangersbonden hebben den Rijksbemlddelaar bericht gewonden dat z|j de voorgestelde loonsverlaging met 10 pet. niet kunnen aanvaarden. Wel zeggen de bonden het voorstel van den bemiddelaar geschikt te achten als basta voor verdere besprekingen. welke ontstaan zijn voor de verder verwerkende in dustrie met betrekking tot den invoer van wollen stoffen uit Engeland, zal In de volgende week een door den minister van Economische Zaken benoemde commissie met hare werk zaamheden aanvangen. teneinde de speciale moeilijkheden voor die Industrieën tot een op lossing te brengen. Als voorzitter van deze commissie zal optreden de heer Belzer, voorzit ter van de Commissie van advies voor de Cri- sis-lnvoerwet. In een onder leiding van de textielarbeiders- organlsaties „Sint Lambertus” en „De Een dracht” gehouden vergadering met het perso neel. werkzaam bjj de kunstwolfabriek van de firma 3. A. Berghegge en Zoon te Tilburg, is besloten niet accoord te gaan met de aan- gekondigde tien pet. loonsverlaging. De staking is aangekondigd tegen 4 Maart as., indien niet vóór dien datum een bevre digende oplossing is verkregen. De staking zal ongeveer zestig vatten. VERWEKT GEEN KRAMP In verband met de verglftigingsgevallen aan de Zinkwltfabriek te Maastricht, waarvan één met doodelUken afloop, heeft de Justitie te Maastricht opdracht gegeven een onderzoek naar de oorzaak hiervan in te stellen. Vrijdagmorgen arriveerde de bekende politie deskundige dr. Van der Hulst uit Lelden, ten einde sectie op het Hjk te verrichten. Des middags is een uitgebreid justitieel on derzoek gehouden in de fabriek self. De gemeentebesturen van Blankenham, Blok zijl. Oenemulden, Hasselt, Havelte, Kuinre, Lemsterland, Meppel, Oldemarkt, Sneek. Steen- wljk. Urk, Ambt Vollenhove, Stad Vollenhove, Weststelllngwerf en Zwartsluis hebben een adres gericht aan den voorzitter van den Raad van Ministers, waarin wordt gewezen op de voor die plaatsen ontstane nadeelige gevolgen van het leggen van den afsluitdijk en waarin wordt verzocht, alvorens een beslissing te nemen om niet, of althans voorlooplg niet, tot inpolde ring van den Noordoosterpolder over te gaan, zeer ernstige aandacht te schenken aan het levensbelang van de streek. De inpoldering van den Noordoostpolder beteekent voor een aan tal gemeenten te zijn of niet te zijn. Naar wij vernemen zijn er plannen In voorbe reiding om burgemeester Stulemeyer een spon tane hulde namens de geheeie Ekshledamschc burgerij te bereiden. Reeds thans hebben hon derden individueel den gevierden van hun sympathie doen blijken. De heer Stulemeyer zal zich hoogstwaar schijnlijk metterwoon te Rotterdam vestigen. De laatste dagen had de politie eenige ze kerheid verkregen wie zich voor dit werk leen de. Zondagmiddag nu besloot men in te grij pen. Toen na afloop van zijn Zondagsdienst een hulp-gevangenbewaarder wonende ln het Spaamdammerkwartier zich van het Huis van Bewaring naar zijn woning wilde begeven werd hij op straat aangesproken door rechercheurs, die hem verzochten medb te gaan naar een politiebureau. De man die danig schrok hieraan gevolg. Aan het bureau werd hij aan een zeer streng verhoor onderworpen en ge fouilleerd. Er werden voor hem Bij de beoordeeling van de klachten van den handel over de geringe toewijzingen aan de Importeurs van gecontingenteerde artikelen moet in de eerste plaats in aanmerking worden genomen, dat de situatie van de Nederlandsche industrie in den loop van het jaar 1934 steeds moeilijker is geworden. Hiermede moest de Regeering uiteraard met haar •contingentee- ringspolltlëk zooveel mogelijk rekening houden. In de tweede plaats mag niet uit het oog worden verloren, dat ook de onderhandellngen met het buitenland over de regeling van de handelsbetrekkingen steeds toenemende moei lijkheden hebben te zien gegeven. Het gevolg hiervan is, dat een definitief overzicht van den invoer, die in 1935 toegelaten kan worden, eerst later verkregen zal worden dan in 1934 het geval was. Het valt niet te ontkennen, dat deze onzekerheid, die ten aanzien van den Invoer uit een aantal landen voorlooplg nog bestaat voor Importeurs bepaalde moeilijkheden met zich medebrengt, doch daarbij zal men eraan moeten denken, dat zoowel de voor den export werkende bedrijven als de bedrijven, welke overwegend ln de behoefte van de binnenlandsche markt hebben te voorzien, met zeer ernstige moeilijkheden te kampen hebben. De moeilijkheden, die de import ondervindt, kan men niet onafhankelijk daarvan op lossen. Dit neemt echter niet weg, dat met de bezwaren van den handel zoo veel als slechts eenlgszins mogelijk is, zal worden rekening gehouden. Voorbijrijdende automobilisten waarschuw den den rijksveldwachter van Muiden, die zich in het nachtelijk uur op de flets op den weg bevond, dicht bjj de Vechtbrug. Hjj kwam on- middelljjk naar de aangeduide plaats, waar ech ter geen hulp mogelijk was. De vlammen laai den reeds hoog op, en de bestuurder deelde voor 140 L. benzine, nog een voorraad van circa 60 L. was, terwijl zich ook bussen, gevuld met olie, in het brandende voertuig bevonden, zoo dat explosies ieder oogenblik te wachten waren. Het was dus geraden, niet te dicht bij de vlam menzee te komen, hetgeen trouwens ondoenlljk was door de felle hitte welke dit nachtelijk vuurwerk verspreidde. Al spoedig vormde zich een dichte kring van toeschouwers, die echter op eerbiedigen afstand bleven, want de hitte was in de omgeving van den verhuiswagen ondragelijk. Het duurde een paar uur, vóór de vlammen eenlgszins minderden, maar tenslotte was er dan ook niets brandbaars meer aan den auto over. De carrosserie was volledig weggebrand, geen gedeelte was er meer van te bekennen; alleen ’n ontredderd chassis met kromgetrokken stuurrad was wat er restte van den zwaren verhuisauto, welke eenige uren tevoren op den rijksweg ge reden had. Het asfalt was op sommige plaatsen weggesmolten en de laag keislag was zichtbaar geworden. Daar rondom heen en meters ver over den grasberm verspreid, lagen zwartge brande Ijzeren staven, glasscherven, enz. De bestuurder kon geen enkele oorzaak voor het ontstaan van den brand in den wagen op geven. Ook toen de vlammen geen voedsel meer vonden, was v.d. H. met moeite te bewegen, zich yan de plaats te verwijderen. We vernemen over deze arrestatie de volgen de bijzonderheden. Het was den justitie- poli tieautoriteiten den laatsten opgevallen dat er op een of andere wijze buiten den gebrulkelij- ken en geoorloofden weg om betrekkingen wer den onderhouden tusschen gedetineerden in het Huis van Bewaring en huft familieleden of andere relaties buiten dit gebouw. Men wist reeds vrij zeker dat er door som migen van hen briefjes en boodschappen wor den medegegeven aan personeel ln dienst van het huis van Bewaring doch wie er zich mede belaste kon hoewel men reeds langen tijd ver- schllendel personen opeerveerde niet vastgesteld. Door verschillende rechercheurs werd in deae zaak gewerkt, ln samenwerking met de autori teiten van de justitie en het Huis van bewa ring. Het geval deed zich voor dat er een maand geleden drie mannen waren ingesloten ver dacht van beroovlng van een man gepleegd op de Nieuwe Heerengracht. Het bedrag bedroeg ruim f 4300. Deze zaak was nog steeds in on derzoek, en men meende een spoor te hebben waar het geld zich gedeeltelijk zou bevinden. Zoo als gebruikelijk werden de ingeslotenen nog herhaaldelijk door rechercheurs onder vraagd en nu kwam het de politiemannen eeni ge keeren vreemd voor dat de verdachten en kele dingen wisten die zich bulten het Huis van Bewaring hadden af gespee ld. Er moest volgens hen een „lek” zijn, een verbinding van binnen naar bulten en omgekeerd. Een aantal bijzonderheden worden verder medegedeeld over het op 1 Mei 1931 ingestelde gemeentefonds en de ultkeeringen, die de ge meenten daaruit ontvangen ter vervanging van de vervallen gemeentelijke inkomstenbelasting en de gemeentelijke opcenten op de Rjjksin- komstenbelasting. Uit den aard der zaak is de uitkeering uit dit fonds van 75 pCt. der salaris sen van burgemeester en secretaris tot een maximum van 3000 voor de kleinere gemeen ten van meer belang dan voor de grootere, ter wijl de uitkeering uit dit fond» die verband houdt met de uitgaven voor fblltie, lager on derwijs en armenzorg en met de 'draagkracht der gemeenten per hoofd der bevolking juist voor de grootere gemeenten grooter is dan voor de kleinere. Over 1934 daalde eerstgenoemde uitkeering per Inwoner 2.18 voor de groep der kleinste gemeenten tot 0.01 voor de groep der grootste gemeenten, terwijl laatstgenoemde uit keering een omgekeerde beweging maakte en wel van 5.65 voor de groep der kleinste ge meenten tot 18.77 voor de groep der grootste gemeenten. Over 19311932 werd uit het fonds 6.6 mll- lloen en over 19321933 ondanks de inge voerde korting op de uitkeering per inwoner 22.7 millioen meer uitgekeerd dan de op brengst der in het fonds gestorte belastingen bedroeg, welke tekorten door Ultkeeringen uit 's Rijks schatkist aan het fonds zijn gedekt. Te genover 137 gemeenten, die over 19321933 10.9 millioen minder kregen uitgekeerd dan de opbrengst der in het fonds gestorte belastin gen stonden 940 gemeenten, die over dit Jaar ln totaal 13.6 millioen meer kregen uitgekeerd. Betreffende de over de jaren 19321933, 1933 1934 en 1934—1935 op de uitkeering per inwo ner toegepaste kortingen worden aan het slot der inleiding nog een aantal bijzonderheden medegedeeld, waaruit blijkt, dat de korting over laatstgenoemd jaar van veel meer belang is ge weest dan over de belde voorgaande jaren. Over 1934—1935 ondergingen 296 gemeenten geen korting, terwijl voor 21 gemeenten de hoogste korting (28 pCt.) toepassing vond. Bjj vergelijking van deze cijfers met de over eenkomstige cijfers voor vroegere jaren blijkt duidelijk de ipvloed van de economische crisis op de financiën der gemeenten, terwijl dit even eens merkbaar is uit de verhooging van het aantal opcenten en uit den overgang van de personeele en gemeentefondsbelasting naar een hooger genummerde klasse gedurende de laat ste jaren. Hoe belangrijk de winsten en retributies der gemeentebedrijven nog zijn, vooral voor de grootere gemeenten, blijkt wel hieruit, dat voor de groep gemeenten boven 100.000 Inwoners de ze opbrengst over 1932 per hoofd der bevolking f 20 beliep, terwijl alle belastingen te zamen voor deze groep f 39 per hoofd opbrachten. Voor alle gemeenten te zamen was de verhou ding een geheel andere, nJ. resp. 8 en 23. Wat den Invoer uit Engeland betreft, zoo kan worden medegedeeld, dat besloten werd, vanaf 1 Maart over te gaan tot het beschikbaar- stellen van die hoeveelheden, welke tot 1 mede> dat In het benzinereservoir. Augustus 1935 nog beschikbaar zijn. In verband met de moeilijkheden. Medegedeeld werd, dat Minister Colijn telegrafisch verzocht zou worden om een spoedig onderhoud, waarbij ’n aantal mjjn- werkersvrouwen en een aantal In het be drijf werkende mijnwerkers, den minister van den wil dezer demonstratie ln kennis zouden stellen. Van de statistiek der gemeentefinanciën over 1933 en 1934 wordt een groot gedeelte in beslag genomen door een aantal bijzonderheden be treffende elk der gemeentebelastingen. Zonder de in het gemeentefonds gestorte be lastingen beliep de geraamde opbrengst van alle gemeentebelastingen te zamen over 1934 196 millioen en met inbegrip van de ln het fonds gestorte belastingen 275 millioen Van laatstgenoemd bedrag bedroeg het aandeel der zakelijke belastingen 63 millioen vkn de per soonlijke belastingen naar het inkomen en het vermogen 133 millioen en van de verterings belastingen 79 millioen. Wat den invoer uit Duitschland betreft, zoo zullen zeer binnenkort aan belanghebbenden mededeelingen worden gedaan over de toewij zingen welke na 1 April beschikbaar gesteld zullen worden. Deze toewijzingen zullen wor den afgegeven voor een tijdvak van resp. 5 of 6 maanden, beginnende op 1 April as. De seizoeninvloeden zullen in aanmerking worden genomen. Hierdoor wordt bereikt, dat de han del bij zijn te voeren Inkooppolltlek met den om vang van die nieuwe toewijzingen kan reke ning houden. Op de tweede toewijzlngsperiode volgt dit jaar tenslotte een derde periode, welke resp. 4 of 3 maanden zal duren en waar van in den loop van de tweede periode de details bekend gemaakt zullen worden. De Kamers van Koophandel zullen vóór 7 Maart in kennis gesteld worden met de gedetailleerde gegevens voor de tweede toewijzlngsperiode, welke voor Duitschland zal gelden. Wat den Invoer uit andere landen betreft, zoo zullen hieromtrent dezer dagen nadere mededeelingen volgen. De van belanghebbende zijde afkomstige be richten over moeilijkheden, welke met betrek king tot de interne reorganisatie van het Crlsls-invoerbureau zouden zijn gerezen, zijn over het algemeen ten zeerste overdreven en in sommige gevallen bepaald onjuist. De vier Inzittenden waren uit den wagen ge slingerd, een der heeren bleek er zeer ernstig aan toe te zjjn. Dr. Hermans verleende de eer ste hulp. Een der passagiers werd ln levensge vaarlijken toestand naar het Alg. Ziekenhuis te Zeist vervoerd. De overige Inzittenden be kwamen slechts lichte verwondingen. Het mag een wonder heeten dat dit ongeluk nog zóó goed is afgeloopen, van den auto is geen stuk meer heel. Nader vernemen wij dat de vier Inzittenden uit Utrecht afkomstig waren. ZU kwamen van een feestje en hadden een Doornsche kennis naar huis gebracht. Het ongeval is te wijten aan het feit dat de bestuurder de flauwe bocht bij „Welgelegen” te laat opmerkte en toen van den weg afvloog. De toestand van den zwaargewonde is be vredigend. De politie maakte van een en ander proces verbaal op en verbond de lichtgewonden. Naar aanleiding van de aankondiging van de loonsverlaging en de wijziging der arbeidsvoor waarden door de particuliere mijnen heeft de Algemeene Nederlandsche Mtfnwerkersbond Za terdagmiddag te Heerlen een rouw-demonstra- tle georganiseerd, welke een Indrukwekkend ka rakter droeg. Alleen begeleid door het geroffel van de trom trok een stoet van ongeveer 2000 mijnwerkers door het centrum der stad. Aan de betooging namen ook vrouwen deel. In den stoet werd een transparant meege dragen met een doodskop er op met het onder schrift 8. O. 8. Achter het stadhuis heeft de voorzitter de heer Chr. van den Bilt, een kort woord’ ge sproken en het doel der betooging uiteengezet. Naar aanleiding van uit Ned. Indië gestelde vragen ter zake mogelijkheid van een proef tocht van de nieuwe Zeppelin naar Ned. Indië, heeft Aneta-Holland zich gewend tot den heer Bronslng van het luchtvaartsyndlcaat. De heer Bronslng deelde mede, dat. Indien principieel werd besloten, dat een Zeppelinvaart naar Ned Indië, waar het luchtvaartsyndlcaat nog niet vertegenwoordigd is, zal worden gemaakt iemand uit Nederland of uit Friedrichshafen een reis naar Indië zou moeten maken voor de keuze van een landingsterrein met een voorloo- plge inriohtlng, met Tl hulpmacht voor veran kering en voorts tot het treffen van maatrege len voor de bedrfjfsstoffen voor de terugreis. Zulk een hulpmacht Is in Friedrichshafen ln voorraad en kan gemakkelijk per scheepsgele genheid naar Indië worden overgebracht. Hieraan zijn geen hooge kosten verbonden en deze kunnen worden bestreden uit de opbreng sten van de reis. In huize Lichttoren, de villa van -baron Von der Heydt, te Zandvoort, worden, naar de „N. R Crt” verneemt, op het oogenblik grondige ver anderingen aangebracht Deze verbouwingen geschieden ln overleg met den gewezen Duitschen keizer De verbouwing trekt te Zandvoort zeer de aandacht, omdat men daaruit meent te kunnen aflelden, dat binnen niet al te langen tijd de ex-keizer met zijn familie nier gedurende lan- geren duur zal vertoeven als gast van baron Von der Heydt. In aansluiting bü het bericht nopens een dreigend arbeidsconflict bij de kunstwolfabriek der firma J. A. Berghegge en Zoon te Tilburg, kunnen we mededeelen. dat vü. zijde nieuwe loonsverlagingsvoorstellen arbeidersorganisaties zijn Ingezonden, Maandag a.s. zullen worden besproken ln bijeenkomst met het fabriekspersoneel man om-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5