De strijd tusschen olie en gas Prijsverhooging van petroleum I r Bergen Gemeenteraad van M 1 Ui Zinsser’s ■E WOENSDAG 27 FEBRUARI 1935 VASTRECHT-TARIEF EEN VOORDEEL ’T AANTAL VERLOVEN A Z IJ N DE OUDERDOM MET Enkele cyfers Het cokes-gas De komenden CORRESPONDENTIE ARR. RECHTBANK ALKMAAR P. S. te Alkmaar Het gasfabriek-complex aan het Groot Nt>ord-Hollandsch Kanaal te Alkmaar Brandstoffentoeslag DE GRAAL-BEWEGING Hoe het gas gemaakt wordt Aardappelteelt De gaande en komende man De gaanden Het fabeltje van de mindere kwa liteit van het gas af doende weerlegd Stemming in Volendam ongeldig verklaard Het is voortaan verboden, zonder toestemming verkiezings leuzen neer te kalken R.K. STATENKIESKRING „HOORN” Rondgang door de fabriek flllllll ,1 Gezelachapsrit der Kennemer Ry- •ocieteit op Zondag 17 Februari Cursus over het apostolaat van de moeder Meervoudige strafkamer Uitspraken vorige zitting Naar lagere gastarieven Hlllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiifiiiiiiiiiiiiiiiii Hill I SMAAKLOOS EN REUKLOOS. Prija 1 2.28 par doo* of prootverpakklng A 1 1.- id* o een o 1 ■J* staat ment B B trelnralls naar het fabrieksterrein. Over «en electrische baan worden de kolen Uw Ingezonden stukje over „Oneerlijke con currentie” is van te persoonlijken aard om het te kunnen plaatsen. Breng het in uw organisatie ter sprake. tuin der Rijkssodètelt, die zich bij Johanna’s Hof bevindt. Vooral bij de dubbelsprongen was het enthousiasme groot. Daarna werd ai een heerlijk vlot tempo weer terug gereden en bleek het weer, dat met recht in deze sport gezegd kan worden: Le feminis me est en marche, 11 galope! 3 Niet voor hen. die Dr. Zinsser's knoflook- olie-capsules gebruiken. Leest de dui zenden tevredenheidsbetulglngen van lijders aan ouderdomsverschijnselen. aderverkalking en spijsverteringsstoor- nissen. Een natuurlijk, bekend middel, door Dr. Zinsser na uitgebreide onder zoekingen geperfectlonneerd tot een weldaad voor den modernen mensch. Te Alkmaar zijn Dr. Zinsser’s knoflook- olle capsules bij apothekers en drogisten 0 f. 2.25 per doos verkrijgbaar. Schrijf anders naar Dr. Zinsser A Co., Lelie gracht IL Amsterdam. naar Verdronkenoord 75: geen, van Den Helder naar Ter maat, slager, geen, van Oudegracht 229 8. Algra, van mlnalaan 11; P. Raven en dochter, handelsrei- zlger. N.-H. van Noord-Scharwoude naar Rit- sevoort 56; Chr. M. Boots, dienstbode. R. K van Hilversum naar v. d. Kaaljstraat 31. Zaandam dienstbode, Het Bildt, Vrouwenparochie, naar Wilhel- Op Behalve dit kolengas, wordt er op de fabriek ook cokes-gas gemaakt, dat waarschijnlijk oor zaak is van de mindere kwaliteit van het ge distribueerde gas. Het koolgas heeft 4300 calorieën, hetgeen het verwariningsvermogen aangeeft van het gas, dat door het kraantje van ons comfoor stroomt. De koolgasproductie is echter hoofdzaak; de cokesgasproductie dient slechts als bumper van het bedrijf en vervult een aanvullende taak. Dit moge biijke uit de cijfers van het jaarverslag 1933, volgens welke In dat jaar 3.223.340 M3 ko lengas en 1.463.240 M3 cokesgas werd gefabri ceerd. De cokesgasfabricatie geschiedt in twee toe stellen, die elk 6000 M3 per dag kunnen fabrl- ceeren, doch die om beurten in het bedrijf zijn; de eene dient als reserve. Die toestellen bestaan uit met vuurvaste steen bekleede generatoren, die met cokes gevuld worden. Die cokes wordt aangestookt en door lucht-toevoeglng op een temperatuur van 800 graden gebracht. Als die temperatuur bereikt is. wordt de luchttoevoer afgesloten en stoom onder de gloeiende cokes- kolom geblazen. De cokes ontleedt zich dan, waardoor het cokesgas ontstaat. Omdat dit cokes-gas echter slechts 2500 ca- H. Rehmet, dienstbode, geen, van Berger weg 136 naar Bergen N.H.: Th. P. van fatum tim merman, R. K. van Voordam 4a naar Amster dam; Wed. A. BraakJong. z.b. N.-H. van v.d. Woudestraat 8 naar Beemster; A Groot, dienst bode, R. K. van Magdalenenstraat 17 naar Warmenhulzen; Wed. K. Roosde Wilde en kinderen, a. b. geen, van Achterweg 31a naar Oudorp; A. Doari en gezin, granletwerker, geen. gelijk, dat er verschil van meening zou ont staan tusschen de koopers en Bergens Harmo nie, waardoor de exploitatie van het op den grond te stichten gebouw moeilijk zou worden. Tenslotte werd, na een knus onderonsje, waar bijkans geen touw aan vast te knoopen was het Voorstel zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Nadat de verordening op het heffen van een hondenbelasting opnieuw was vastgesteld, werd een verzoekschrift behandeld van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme, waarin werd gevraagd het aantal maximum verloven A. voor deze gemeente te verlagen. B. en W. stelden voor op dit verzoek niet in te gaan. De heer DEN DAS vond dat het nogal eens voor kwam, dat personen In beschonken toe stand langs den weg gingen. De heer ZILVER zette uiteen, dat in geval van misbruik van vergunningen van caféhouders, zeer gemakkelijk maatregelen kunnen worden getroffen. Dr. HEMELRIJK vond het niet wenschelijk het aantal verloven te contingenteeren. Tenslotte werd over de zaak gestemd en het voorstel van B. en W. met 8 tegen twee stem men aangenomen. Door B. en W. werd hierna voorgesteld de politieverordening aan te vullen met eenlge bepalingen, waarbij het verboden werd te schil deren en te plakken op muren en wegen, zon der toestemming van eigenaar of gemeente. De heer DINGERDIS achtte een bepaling, dat eigenaars van hulzen en schuttingen ver plicht zouden zijn na de verkiezingen, aange brachte reclames te verwijderen, wel gewenscht Besloten werd het voorstel van B. en W. goed te keuren, terwijl B. en W. sullen trachten den wensch van den heer Dingerdis te verwezen lijken. Op voorstel van B. en W. werd verder be sloten het postkantoor weer voor den tijd van 5 jaar te verhuren aan het Rijk, voor huurprijs van f 1306.60 per jaar. Besloten werd eveneens op voorstel van B. en W. om van den heer Th. Slujjter een strook grond langs de Breelaan aan te koopen voor een bedrag van f 150.voor het doortrekken van het voetpad langs dien weg. De eventueele bijkomende kosten kwamen voor rekening van de gemeente. Nadat B. en W de machtiging was gegeven gasapparaten nog steeds gemakkelijker en zlndelijker en mis schien ook minder gevaarlijk Is dan dat van petroleumstellen, gaat de huisvrouw er niet zoo spoedig toe over, om deze laatste op te rui men en voor alles het gas maar te gebruiken; het prijsverschil tusschen beide verwarmings methoden is nog zóó Ingrijpend In het huishou delijk budget, dat velen zich dat meerdere werk aan het gebruik van petroleumstellen verbon den, gaarne getroosten, om daarmee In dezen tijd, waarin elke huisvrouw op de kleintjes moet passen, die enkele dubbeltjes in de week uit te sparen. Door den steeds dalenden petroleumprijs nam echter het gasverbruik dermate af, dat er zeer groote moeilijkheden voor de gasbedrijven In het vooruitzicht konden worden gesteld. Op vele plaatsen ging men er al reeds toe over de gas tarieven te verlagen, of door een vastrecht-tarief het verbruik te stlmuleeren. Niettemin bleef het gasgebruik voor den huisvrouw duurder. Om de gasbedrijven te helpen, gaf de Regee- ring de oliewereld te kennen, dat de olieprijs verhoogd moest worden, daar anders de Regee- ring zelf maatregelen zou nemen. Vanzelfspre kend maakten de oliemagnaten van dezen wenk handig gebruik om een petroleumprijs, van 8J4 cent aan te kondigen, welke verhooging van enkele centen In etappes zal worden bereikt. Deze prijsverhooging van de petroleum komt dus niet door belastingopbrengst de gemeen schap ten goede, doch brengt alleen voordeel aan het olie-kapitaal. Toch was de gas-Industrie er eenigszins mee geholpen, doordat het prijsverschil tusschen gas en petroleum aanmerkelijk verminderd werd. N. H. en geen, van Oudegracht 104 naar Vel gen, IJmulden Oost; P. V. d- Kooi) en echtge- noote, fotograaf, geen, van Schêlphoek 3 naar Oudorp N.-H.; O. J. Heeremans, z. b. R.K. van Eikelenbergstraat 26 naar Heemstede: T. Bak ker, dienstbode. N.-H. van Boezemsingel 7 naar Bergen N.-H.; C. Bujjd, metselaar, R^K van Overdlestraat 40 naar Den Helder; P. Wielen - ga, z.b. Ger. K. van Schagenstraat 1 naar Graft; F. Schnell, dienstbode, E. L. van Kraan- buurt 2 naar Dultschland; 8. Krajewski, dienst bode, R. K. van Cabeljaustraat 9 naar Duitsch- land; M. M. StutLeek, z. b. R. K. van Hoever- pad 34 naar Haarlem; L. J. Telleman en gezin, expediteur. R.K. van Ridderstraat 23 naar An na Paulowna: J. C. SnoekSmit, b. N.-H. van Koningsweg 61 naar Den Haag. In een spoedvergadering, naar aanleiding van een klacht op 19 Febr. ingezonden door den voorzitter den heer U. F. Flultman uit Enkhul- zen, werden besproken de geconstateerde on regelmatigheden bij de partijstemming van 17 Febr. In de afd. Volendam. De bezwaren waren, dat le bij de partijstem ming In Volendam in strijd met art. 17 van het Bijzonder reglement op de voorbereiding der Statenverkiezing propaganda was gemaakt voor bepaalde voorloopig aangewezen candidaten; 3e. dat In strijd met de verbodsbepalingen, genoemd In art. 8 lid 5 van het Reglement op de kles- comité’s 1932 bij de propaganda modelstembiljet- ten zijn verspreid, waarbij naast den naam van de eigen candidaten de namen van andere can didaten waren opgenomen en tevens het stem hokje voor de namen der kandidaten was inge vuld. Ingevolge het verzoek van den klager werd op grond van art. 14 lid 3 van het Reglement op de Statenverkiezingen een commissie benoemd. Deze heeren de Wolf, van Boxmeer en Mooi) verklaarden bij monde van den heer de Wolf, dat zij krachtens de overgelegde overt uigingsstuk- ken en de verklaringen van voorzitter en secre taris van de afd. Volendam niets anders konden doen, dan in hoogste instantie te beslissen dat de geopperde bezwaren. In de klacht vermeld, juist waren. Naar aanleiding van deze beslissing verklaar de het bestuur van den Statenkieskring una niem de stemming in Volendam ook volgens het advies van de afgev. bestuursleden van Volen dam ongeldig. Besloten werd geen nieuwe stem ming uit te schrijven. ^1 passeert het gas den naftallne- en den ammo- nlak-wasscher waar het respectievelijk van deze bestanddeelen wordt gereinigd. Per 100 k.G. verwerkte kolen aterd in *33 verkregen 4,3 KG. kool teer; de koolteerproduc- tle bedraagt ongeveer 400.000 K.G.; de af gele verde kootteer bracht volgens het jaarverslag van -33 ƒ2.83 per 100 KG. op. De kootteer wordt In ondergrondsche reservoirs opgevan gen. vanwaar het door een' huis naar het in het Kanaal gelegen schip getransporteerd kan worden, na zoo noodig eenigszins op tempera tuur gebracht te zijn. In ’33 wgfd circa 409.000 KG teer verkocht voor een bedrag van circa 11.500 gld. De nevenproductie van ammoniak is van minder beteekenls; hiervan beliep de productie In ’33 ongeveer 13000 HL Nadat het gas van die verschillende bestand deelen is ontdaan, gaat het naar de zulver- klsten, zooals er 4 aanwezig zijn en die elk 40 ton ijzeraarde bevatten, waardoor het gas van zwaveldeelen wordt gezuiverd. Pas dan wordt het naar den gashouder geperst. Gistermiddag kwam de raad van deze ge meente In een openbare vergadering bijeen. Nadat de voorzitter, de heer APELDOORN, by ontstentenis van den burgemeester de ver gadering had geopend en de notulen waren vastgesteld, werden de ingekomen stukken behandeld. We vermelden hierbij een bericht van ver hindering van Mevrouw Dekker en een aantal aanvragen van de bijzondere schoolbesturen om de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der onderwijswet 1920 te mogen ont vangen, alsmede een voorschot op de vergoeding over 1935. Van het bestuur der Berger Schoolvereenl- glng was een verzoek Ingekomen om gelden voor het aanschaffen van meubelen en leermid delen. Op voorstel van B. en W. werd na eenlge discussie de heer Voute was er tegen be sloten de gevraagde medewerking te verleenen. De kosten van aanschaffing waren begroot op f 627.69 Aan de orde was hierna een voorstel van B. en W., om met Intrekking van het raadsbesluit van 18 Dec. 1934, strekkende tot het geven In erfpacht van grond aan de vereeniging „Ber gens Harmonie”, aan de heeren C. Bogtman en P. Blankendaal een stuk grond te verkoopen. hetwelk gelegen is tusschen de spoorbaan en de Karei de Graotelaan, ter grootte van 418 M2 voor den prijs van f 0.50 per M2. De heer VOUTE v*>eg of het niet wenschelijk was „Bergens Harmonie” te verzoeken zich rechtspersoonlijkheid te verschaffen. Hetl leek spr. wenschelijker met een vereeniging In zee te gaan dan met een paar partlculiq;en. De heer ZILVER vond dit ook wel wensche lijker. De heer DINGERDIS achtte bet gevaar mo- grond ondershands te verhuren, was aan de orde een voorstel van B. en W. om van de Vereeniging ’s Gravenhaagsche Diaconessenin richting „Bronovo" gratis In eigendom en on derhoud over te nemen een strook grond langs de Breelaan en den Notweg, ter grootte van ongeveer 320 M2. Dit voorstel werd na een gezamenlijke bestu- deering van een plattegrond met algemeene stemmen aangenomen. Tot voorzitter en leden van stembureau I voor de Staten en gemeenteraadsverkiezingen, werden respectievelijk gekozen, de burgemeester en de heeren Wittenburg en Paapken (plaats vervangers de heeren De Wit en Brugman) tot voorzitter en leden van stembureau n, de heeren Mac Donald. Blank en Fijn (plaatsver vangers Brugman en De Wit) en tot voorzitter en leden van stembureau III de heeren Apel doorn, Den Das en K. Punt plaatsvervanger} De Wit en Brugman). Een verzoek van de Partij af deeling Bergen van de S.D.AJ*. om op billUkheldsgronden ook een of meer Sociaal Democratische plaatsver vangers te benoemen, werd na een mln of meer uitvoerig debat verworpen met meerder heid van stemmen. Voor stemden de heeren Den Das, Hemelrijk, Dingerdis en Zeiler. In verband met een In een vorige vergadering gedaan verzoek van de heeren Dingerdis en Den Das, hadden B. en W. een onderzoek Ingesteld naar de mogelijkheid van de kosten van een brandstoffentoeslag, aan tewerkgestelde en ge organiseerde werkloozen. De kosten zouden es. 1150.per jaar bedragen voor 25 werkloozen. Indien alle voor ultkeerlng In aanmerking komende georganiseerden. die niet doorloopend voor plaatsing in de werkverschaffing in aan merking komen, (geschat op ei. 40), brand stoffentoeslag zouden ontvangen, zou dit aan de gemeente kosten ca. f240.per jaar. B. en W. achtten deze uitgaven voor de ge meente niet onoverkomelijk, in verband waar mede zij voorstellen het in de laatsgehouden Raadsvergadering door de heeren den Das en Dingerdis gedane voorstel aan te nemen, doch met dien verstande, dat de brandstoffentoe slag, berekend naar f 1.per week, uitsluitend zal worden uitbetaald aan die georganiseerde arbeiders, die bij trekken uit hun werkloozenkas minder ontvangen dan hetgeen zij aan loon plus brandstoffentoeslag, In werkverschaffing zouden ontvangen. Na het debat over de vraag, of georganiseerde werkloozen al dan niet bevoordeeld worden boven anderen werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Nadat nog een paar ondergeschikte zaken be sproken waren, werd de vergadering door den een drietal aan de Voert gelegen perceelen voorzitter gesloten. lorieën bevat, en dus niet geijk Is aan het kolengas, waar het mede vermengd moet wor den, wordt gas-olie toegevoerd. Door de hooge temperatuur atordt die olie vergast en kan de calorische waarde van het cokes-gas tot elke gewenschte hoogte worden opgevoerd, al naar gelang olie wordt toegevoegd. Heeft het cokes gas op deze wijze de calorische waarde van het kolengas van 4300 bereikt, dan wordt *t naar t machinehuis gevoerd, om daar met het kolengas gemengd en via den meter vandaar naar den gashouder geperst te worden. Dit menggas Is van de gewenschte kwaliteit, om gedistribueerd te worden. Voor de carouratle werd in 1933 275.000 kg. gasolle gebruikt, terwijl In dat jaar 697.000 kg. cokes voor cokes->fas verbruikt werd. Het productievermogen van de gasfabriek Is 24000 M3 per dag. De laatste jaren werd onge veer 4% millloen M3 af geleverd. De productie over 34 wordt 314.000 M3 minder geraamd dan In 1933. Een cijfer, dat wel Iets zegt over den concurrentiestrijd tusschen gas en petroleum, waarvan wij in den aanvang van dit artikel gewaagden. nemeni: net rijden achter de meute blijft een emotievol genot. Overal worden rijvereenlgin- gen opgericht. Een gezonde sport, ook voor de vrouw. Een sport, die het gansche lichaam In beweging brengt, durf en kalmte geeft en haar bevalligheid doet uitkomen, wanneer ze een goe den ,xlt" heeft en zich weet te kleeden. d w z. zich houdt aan de tradltloneele kleed!) Evenals gewoonlijk, had Zondagmorgen de ruiterstoet, die zich omstreeks tien uur aan de manége verzamelde, weer veine, want de zon schitterde aan den hemel en men waande zich reeds ver In het voorjaar. Het gezelschap was zeer talrijk, zoodat de rijschool kon bogen op een uitverkocht huls. Het viel op. dat bij dezen trip nog meer dan gewoonlijk, het vrouwelijk element domineerde. Welgemoed trok men naar de bosschen en duinen, om na een opwinden den rit (waarbij de flinke bries het noodig vond om een paar ruiters van hun hoeden te beroo- ven en daarmede een spelletje uit te voeren) aan te landen In het jachthuis aan den Bak- kummer zeeweg, waar de koffie zich uitste kend liet smaken. Na deze gezellige pauze werd weder opgestegen en verstoutten eenlge dames en heeren zich de .Jalre" helder wit geschil, derde hindernissen te „nemen" van den spring- 16 en 17 Maart aa. wordt er in het Nationaal Graalhuis te Den Haag, Oude Schevenlngsche weg 90, speciaal over bovenstaand onderwerp voor leidsters en belangstellenden een weekend - gehouden. Opgave tot deelname aan dit weekend wor den gaarne vóór 9 Maart a.s. verwacht bij de diverse Huisoversten In de steden alsmede bij mej. P. Bremer. Cursusdepartement, Nationaal Graalhuis, Oude Schevenlngsche weg Schevenlngen. tot boven de 3000-ton groote kolenloods ge bracht, waar grove, fijne en middelsoort kolen liggen opgeslagen. Dit zijn alle kolen uit buitenlandsche mijnen, omdat de Hollandsche kolen voor de gasfabri- katle niet gebruikt kunnen worden. De los-in- stallatie Wordt door slechts één man bediend, die ook de kolen, door middel van een hjjsch- kraan In een reservoir stort, waar de grove ko len geklopt worden en het mengsel van de zoo Juist genoemde soorten langs een Jacobs-ladder - naar den 50-ton-grooten bunker wordt gedre ven, van waar ze in de stokerij gelost worden. De bunker eindigt in een trechter, waardoor de kolen In een reservoir gestort worden, dat over een rails langs de retorten rijdt. Vanuit dit reservoir vallen de kolen in verschillende bakken, welke een keten van ongeveer 4 Meter vormen en die, na vlak voor de retort-opening te rijn gebracht, Th het retort gebracht worden. In de stokerij zijn zes ovens, elk met negen retorten gebouwd. Deze ovens worden machi naal geladen en ontladen. Is de retort met ko len gevuld, dan wordt ze luchtdicht afgesloten en verhit door het 1100 4 1200 graden heete vuur In den oven. Door kijkgaatjes kan men dit vuur zien branden. In deze hitte zwellen de kolen en ontwikkelt zich het kolengas, dat nog vele onzuiverheden, als koolteer, ammoniak, naftallne en zwavel bevat, en gevoerd wordt naar den cylindervor- migen gaskoeler, die naast de stokerij staat. Circa 10 uur is er noodig om het gas uit de kolen te fabriceeren, waarna de kolen In cokes zijn veranderd. Deze wordt, terwijl aan den eenen kant nieuwe kolen worden ingebracht, aan den anderen kant ultgestooten en opge- vanqen in een goot, waar water door stroomt. Vanuit deze goot wordt de cokes vla een koeler naar de opslagplaats gebracht, waar ze voor den verkoop gesorteerd wordt. Een gedeelte gaat naar de cokes-gasfabriëk. Terwijl het gas In dezen koeler In temperatuur daalt, laten zich reeds koolteer en andere stof fen los. Het gas wordt naar het machinehuis gezogen, waar Tiet verder gekoeld wordt door een waterkoeler, waarna het In den teer-schel der geheel van teer ontdaan wordt. Vervolgens Er was een tjjd dat het klonk-: „Le rol est mort, vive le rol!" Als variant zouden we wil len uitroepen: Het paard Is dood, leve het paard! Snelheid is het wachtwoord van dezen tijd. Er waren er reeds, die .Ja plus noble conquéte de l’homme” in het museum wilden plaatsen, doch we kunnen van hen zeggen dat ze wat al te hard van stapel zijn geloopen. Nog leeft het paard en veel wijst er op, dat het be zig is een groot gedeelte van het verloren ter rein te herwinnen. De Olympische Spelen boekten een groot hip pisch succes. Onze Hollandsche horsemen de den de driekleur In den hoogsten top van den Olympischen mast wapperen. De St. Hu- bertusjachl is als vroeger nog steeds een eve nement: het rijden achter de meute blijft Wij hebben namelijk van de gelegenheid, dat wij een onderhoud met den directeur hadden, tevens gebruik gemaakt het groote gasbedrijf eens te bezichtigen. Men moet wel een volsla gen technlker zijn, om een goed Inzicht in dit bedrijf te krijgen. Wij zijn dat niet en moeten dus volstaan met een overzlchtelijke beschrij ving ervan te geven, die voor eenieder bevatte lijk is. Het mag bekend verondersteld worden, dat het gas uit kolen gefabriceerd wordt. Deze worden per boot aangevoerd door het Noord- Hollandsch kanaal, dat langs de fabriek loopt en waaraan een los-lnstallatie is gebouwd, die door middel van een luchtrails in verbinding mjt de kolenloods. Vanaf het emplace- der Spoorwegen loopt echter ook een De Landbouw-Crisls-Organisatle voor Noord Holland bericht aan haar georganiseerden me- dedeeling van de Nederlandsche Akkerbouwcen- trale ontvangen te hebben, dat de toewijzing van de aangevraagde oppervlakten in 1935 te be telen met aardappelen met uitzondering van de z.g. vroege aardappelen, bedoeld In het Cri- sls-Tulnbouwbeslult 1935 I en de fabrieks aardappelen welke worden uitgepoot op een ver gunning als bedoeld in de artikelen 2 en 3 van de Crisls-Akkerbouwbeechlkklng 1934 m ten volle zal kunnen plaatsvinden, voor zoover al thans geen bijzondere redenen voor eenlge wij ziging of afwijzing bestaan. De teelt vergunningen sullen binnenkort door de Landbouw-Crisls-Organisatle worden ver strekt. Bjj onzen rondgang door het groote bedrijf, waarvan we bijgaand een fraaie overzichtsfoto publlceeren, trof het ons zoo weinig arbeiders te zien. In het geheel telt de gasfabriek *n 30 arbeiders, die in twee ploegen continu-arbeld Het hart van het bedrijf is wel de machine kamer, waar de exhausters het gas naar de zui- verings-apparaten zuigen en na het zuiverings- en mengproces naar de gashouders persen. Ver schillende peilglazen geven den druk van het gas aan en de werking van de verschillende be drijf s-onderdeelen; elke storing wordt hier on- middelijk geregistreerd, zoodat men nimmer behoeft te zoeken, waar zich een eventueele storing voordoet. In het geheele bedrijf, doch vooral in de ma chinekamer werden we getroffen door de zinde lijkheid, die er heerschte. Het bedrijf beschikt over een eigen water toren, die het bekende silhouet aan de gasfa briek geeft, dat we in den verren omtrek reeds kunnen waarnemen. Tot slot nog enkele cijfers. Het buizennet heeft in Alkmaar een lengte van ongeveer 60 K.M.; het buizennet voor Bergen circa 23 K.M.; dat voor Heiloo circa 18 KM. en dat voor Koe dijk ruim 4 KM. Voor den toevoer naar de buitengemeenten Is een extra pers-lnstallatie geplaatst, zoodat de druk van het gas naar buiten steeds naar wensch geregeld kan worden. In 1934 stonden er 639 straatlantaarns, die 2758 kousjes verbruikten en 3767 uren brandden. Het gasverbruik in Alkmaar bedroeg In *33 Ané P. en Pieter K. Harencarspel, mishan deling door 2 vereenigde personen, gepleegd te Snigenburg gem. St. Maarten, leder 3 maanden, gevangenisstraf met betaling van f 57 aan L.’ G. Mulder. Jb. K. zonder beroep Alkmaar, voorh. land bouwer en veehouder te Wognum. Bedrieglijke bankbreuk, 6 maanden gev. Engel Gr. vlsscher Alkmaar. Hooger beroep vonnis Kantongerecht betreffende strooperij, vonnis bevestigd, doch opgelegd 15 boete of 5 dagen t P. E. J. K. chauffeur Texel, hooger beroep vonnis Kantongerecht Helder 125 boete of 40 dagen) veroordeeld tot 50 boete of 25 dag. Joh. B. V. venter Alkmaar. Hooger beroep vonnis Kant.gerecht vonnis bevestigd. ■w -r -r ie de laatste maanden met meer dan V/y gewone belangstelling de bladen heeft v v gevolgd, zal gemerkt hebben, dat er over het gas al heel wat kolommen druks ge vuld zijn. De oorzaak van deze groote belang stelling ligt in het feit, dat het gasverbruik door de nieuwe methoden van petroleum- en ollegebruik sterk gedaald is, waaraan de lage petroleumprijzen, die alle concurrentiemogelijk heden voor het gas uitsloten, niet weinig hebben medegewerkt. Zoowel de nieuwe vergassingspetroleumtoe- stellen, die we bekend genoeg mogen veronder stellen, als de oliegloelers, die in haarden en kachels voor huis-verwarming gebruikt worden, zijn als geduchte concurrenten van kook- en stookgas te beschouwen. Hoewel het gebruik van A. Jonker, dienstbode, N. H. van Zuid en Noord-Schenner naar Egmonderstraat 16; H. Vlsscher. tuinder, N.-H. van Kampen naar Om val 51; R. Burghgrkef, schoenmaker, N.-H. van Rotterdam naar Kooltuin 13: J. H. Schermer, dienstbode. N.-H. van Den Haag naar Wilhel- mlnalaan 11: P. Borst, dienstbode. R. K. van Heiloo naar Emmastraat 12; K. Braun, dienst bode, R. K. van Amsterdam naar Emmastr. 41; C. Laagland Winder, schilder, N.-H. van Heiloo P. F. Cheret, a h Heiligland 6; B. naar O. K. Teneinde het gasverbruik in het afzetgebied van de Alkmaarsche gasfabriek te vergrooten, heeft de Raad van Alkmaar het vorig Jaar be sloten een vastrecht-tarief in te voeren, hetgeen voor het bedrijf over 1935 een mindere ont vangst van 26.000 gulden beteekent. Dit vastrecht is al reeds van verschillende kanten aangevochten, als zijnde geen voordeel voor de afnemers. Dit moge voor enkele geval len waar zijn, over het algemeen moet dit vast recht toch voordeelen bieden, waar blijven an ders Üie f 26.000? Van de 8000 afnemers in de stad hebben er reeds ’n 1000 meest kleinere verbruikers, die men ook juist tegemoet wilde komen eer» contract voor vastrecht afgesloten. In hoeverre in de buitengemeenten dit vastrecht aanvaard wordt, kon de directeur, met wien we heden morgen een onderhoud hadden, ons nog niet mededeelen. Alvorens een oordeel over het vast recht nader te bepalen, meenen we met den wethouder der Lichtbedrijven eerst te moeten afwachten, hoe het werkt, om dan, b.v. na een Jaar, aan de hand van de cijfers het resultaat nader te bezien. Eerst dan kan men met reden zeggen, of het vastrecht al of niet de Juiste weg is, om tot meerder gasverbruik te komen. Om het gasverbruik nog meer te stlmuleeren heeft het gasbedrijf in samenwerking met de Installateurs een propaganda-actie op touw ge zet, om het gebruik van geisers en andere ver- warmlngs-apparaten te doen toenemen. Reeds werd op verschillende plaatsen ’n geiser ge plaatst en het laat zich aanzien, dat het gebruik van deze apparaten nog zal toenemen. In verband hiermede moeten we nog even de hier en daar geuite, al-dan-nlet gemotiveerde klacht bespreken, als zou de kwaliteit van het gas nu-en-dan minder zijn, zoodat men veel langer moet stoken, om een zekere hoeveelheid water te verwannen. Uit het onderhoud met den directeur der lichtbedrijven, den heer Hofman bleek ons vanmorgen, dat deze klacht naar het rijk der fabels verwezen kan worden. Het kan waar zijn, dat de gasvlam niet zoo groot is als vroeger, of dat op andere wijze het Water niet zoo spoedig warm wordt, maar dit ligt niet aan de kwaliteit van het gas. Het on derzoek wijst steeds uit, dat de oorzaak ligt In een vullen brander of een niet-schoone gelser- tank. Deze apparaten moeten op z’n tijd schoon gemaakt worden. Ook komt het voor, dat on bevoegden of onvoldoend-bekwame personen het toestel verkeerd gesteld hebben. Daarom is thans de bepaling In het leven geroepen, dat elk warm-waterapparaat, door installateurs ge leverd, vóór de ingebrulk-name door een con troleur van het gasbedrijf moet worden gecon troleerd. Dat de kwaliteit van het gas steeds constant is, zal ook straks blijken, als we een beschrij ving geven van de wijze, waarop het gas wordt gemaakt. 3.765.509 M3.; In Bergen 372.634 M3.; in Heiloo 282.826 M3, en in Koedijk 36.012 M3. Het aantal aangeslotenen bedraagt In Alkmaar circa 8000; In Bergen ruim 1100. In Heiloo 900 en in Koe dijk 350. De cokes-productle bedroeg In 33 154 0C0 HL., waarvan 75.000 In eigen bedrijf gebruikt werd (bijna 18.000 vóór cokesgasberelding) en 173.000 HL. werd verkocht. De winst over 33 bedroeg ƒ73.41431, waar van 51.000 aan de gemeente is uitgekeerd. De directeur van het gasbedrijf heeft, zooals uit dit laatste cijfer blijkt, behalve met zijn af nemers, ook met de gemeente te maken. Deze kan voor haar huishouding de winstuitkeering uit het gasbedrijf niet ontberen en „daarom moet de directeur met zijn tarievenpolitiek ook reke ning houden met den wethouder der lichtbe drijven. Daarom moet hjj een tariefsverlaging, die hij als directeur van een op-zlch-aelf-staand bedrijf in dezen tijd wellicht zou invoeren, ach terwege laten. Voor zoover mogelijk echter voert hjj de tariefsverlaging door, hetgeen blijkt uit het met 1 Jan. ingevoerde vastrecht en de ver laging met 1 ct. van het muntgas in Bergen. We brachten nog even de hoogere tarieven voor de buitengemeenten ter sprake en vroegen, of de tarieven niet aan de In Alkmaar geldende gelijk konden worden gemaakt. Men bedenke echter, dat in het buizennet naar de buitenge meenten een belangrijk kapitaal gestoken is en dat een uniform tarief voor het geheele afzet gebied der fabriek zou moeten lelden tot ver hooging van het tarief voor de verbruikers in Alkmaar, hetgeen niet geheel billijk zou zijn. We willen in dit artikel hierover niet verder uitweiden. In Bergen echter overweegt men een actie, om tot tariefsverlaging te komen. Daar de gaslevering echter contractueel met Bergen geregeld is, zal het wel moeilijk zijn in dezen het gewenschte resultaat te bereiken 5:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13