Ondernemersovereenkomsten SPORT EN WEDSTRIJDEN Brabant protesteert tegen de tolheffing Stucadoorsbedrijf r Bereidt Uw jus met HONIG’s BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent KNAPPE REDE VAN MR. GOSELING GROOTE VERGADERING TE DEN BOSCH WOENSDAG 27 FEBRUARI 1935 TWEEDE KAMER Naar Leipzig Nederlandsche handel STEUN TUINBOUW Slotuit hearing 1934 in Maart Mr. C. Goteling Verlaging uurloonen Wijziging Drankwet Prof. Wastra Ir. de Wolff STAATSLOTERIJ Geen wijziging in de nummering Nog geen liberaal geluid FIETSER DOODGEVALLEN DAMMEN De finale om den meestertitel Kerkelijk leven BILJARTEN De speler* Wedstrijd rooster Naar de missie In de lijn van het R.K. Partijprogram Niet opnieuw in een isolement Een hartelyh welkom van de bevolking KONINGIN EN PRINSES IN U NT ERW ASSER OM HET NATIONALE KAM PIOENSCHAP DRIEBANDEN- SPEL le KLAS PRESTO VOOR DE WAS MOEDER IN HAAR SAS SANEERING VAN ONZEN VEESTAPEL BLOEMENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP VERDUISTERING DOOR EEN EFFECTENHANDELAAR SAMENWERKING OVER HEIDSPERSONEEL VRACHTAUTO IN DE WETERING Besprekingen tusschan partijen over een nieuw collectief contract Ned. Landbouwcomité dringt op opruiming van reactie- dieren aan Redevoeringen van de heeren prof, mr. dr. H. Wastra, ir. M. de Wolff, A. van lersel en mr. F. J. van Lanschot Het wetsontwerp voor de nieuwe rechtsvorming legt een grond slag voor een corpora tief recht Discussie Jac. Smit tot voorzitter der jury benoemd Is de wedstrijd een mislukking geworden? PATER G. M. MEHRING Burgemeester Van Lanschot ving aan met te wyaen op de ontstemming, die vooral in Brabant door het voorgestelde wets ontwerp is ontstaan. Het heeft er den schyn van, alsof men Brabant door de tolheffing weer wil gaan isoleeren Althans wekt men den schyn alsof het Brabantsche Industriegebied geen rol in het Nederlandsche staatsbestek speelt. Verdachte in hooger beroep I Eerste stap zyde heeft de Albarda, zelf Hy en de zynen, zoo zeide hy, zullen met genoegen dezen eersten stap naar de ordening mededoen. Het is nog slechts een vreesachtige stap, omdat het ini tiatief tot de ordening volledig by de particu liere ondernemers biyft en geen enkel perspec tief geopend wordt naar de totstandkoming van organen met verordenende bevoegdheid, maar principieel is die stap van beteekenls. De heer Van lersel noemde de bevordering van een onbelemmerd wegenverkeer kinine voor de zwaar in koorts liggende nyverheid. Die kinine moeten we aan schaffen, al Is het op afbetaling! Z 2 peitnuc SLKCHTS en den van Groep A. De regeeringscommlssaris van den tuinbouw, de heer F. V. Valstar, heeft in een conferentie met het gemeentebestuur van Koedijk medege deeld dat de slot-ultkeering van den tulnbouw- steun over 1934 einde Maart zal plaats vinden. Mr. Westerman van Nationaal Herstel aan vaardde het ontwerp eveneens, al wenschte hij, dat het consumentenbelang nog meer tot zijn Zondag: 12 uur: J. DrukkerJ. Groenteman. 2 uur nm.: A. SengersJ A. M. Lambermont. Groep B. De heer Jac. Smit te Naarden is benoemd tot voorzitter van de Internationale jury, die de Inzending zal beoordeelen op de bloementen toonstelling. die van 10—24 April te Boskoop wordt gehouden. Ouden bosch. vertrokken. feit, deel Broeder Maas, van de orde der H. Familie te is naar d* missie van BraslUé be- zou be- Dat het voorgestelde geheel in de IUn is van het program, hetwelk de Katholieke Staats partij zich in 1933 stelde, heeft Mr. Geseling toegelicht door te citeeren, dat in dit program de Katholieke Staatspartij opkwam voor wette •ttke regelingen, die de gevolgen der crisis ten goede zouden keeren tot welzijn van ons volk. ZQ sprak dat uit, niet in de crisisparagraaf, "■aar in dat deel van het program, waar z0 «enige principieele richtlijnen uitstippelde. Heden werden door de hoofdbesturen van de gecontracteerde werkgevers- en werk nemersorganisaties in het stucadoorsbedrijf over de vernieuwing van het landelijk col lectief contract, dat op 31 Maart van dit jaar afloopt, besprekingen gevoerd. Partijen besloten, uitgaande van de ge dachte, dat al het mogelijke moet worden gedaan om weer tot het afsluiten van een landelijk collectief contract te komen, voor hun respectievelijke bondslnstanties het we der afsluiten van een landelijk collectief contract met de hierna volgende wijzigingen te verdedigen. Na de pauze voerden een viertal sprekers uit do vergadering nog het woord, en wel de heeren En van hen heeft Mr. Goseling. de president der Katholieke Staatspartij, veruit de beste rede gehouden. Met bewondering en in groote stilte heeft men het buitengewoon doorwrocht betoog van den bekwamen Katholieken jurist, die niet, zooals andere juristen soms, slechts artikelenplulzer is, maar met overtuiging strak ke principieele lijnen trekt, aangehoord. den gespeeld, worden ingedeeld in twee groe pen. elk van vijf spelers. Elke groep speelt een rooster, waarbij drie deelnemers afvallen, naar gelang het aantal gewonnen partijen. De vier aangeblevenen spelen vervolgens om den titel. De groepen zijn-als volgt samengesteld: Groep A: A. Sengers (B.V. Rotterdam); J. A. M. Lambermont (B.V. Middelburg); J. Drukke* (Kras, Amsterdam); J. Groenteman (B.C. Rem brandt, Amsterdam)en J. J. P. Sweerlng (In- sulinde, Amsterdam). Groep B: C. B. Koopman (Kras, Amsterdam); N. Gobits (Rembrandt, Amsterdam); G. Peter sen CsGrav. B.C.); J. C. Wlttebol (Kras, Am sterdam); en 8. Rudelsbelm (B.V. Amsterdam*. De volgende rooster is voor de drie dagen op gemaakt: hart zeer slecht. Böke had eveneens zeer be langrijk voordeel, Janneman zette een één om drie ruil open en kon meteen opgeven. Bakker Het met een schijf voor een remise variant toe, overzag zelfs een winst van Llgthart, die de IJmuldenaar zelf ook Het schietenWij wil len hiermede alleen maar zeggen, dat het peil van de partijen op een zeer laag niveau stond en zouden echter geen speler uit dit tournool kunnen aanwijzen, die den titel beter verdiende. Ten slotte, de punten gelden, en het blunderen is een belangrijke zwakte, die een speler, die den meestertitel wil behalen, moet hebben over wonnen. Beteekent het resultaat van dit tour nool, dat de wedstrijd om den meestertitel een wassen neus Is geworden? Wij gelooven het niet. Zeker, erg bemoedigend werkt een der- geljjk resultaat niet, maar om nu daaruit de conclusie te trekken, dat de meesterwedstrlfd geen reden van bestaan meer zou hebben, lijkt ons voorbarig. Voorloopig houden wij ons aan de historische beteekenls, die het tournool om den meestertitel in den loop der jaren heeft verkregen, en wij blijven een gerechtvaardigde hoop koesteren, dat een volgend jaar de wed strijd weer op zijn gewone, krachtige niveau zal komen te staan. d. Borg de speciaal Nederlandsche belangen voor zijn landgenooten op de oude beproefde wijze met zijn staf behar tigen. De Nederlandsche regeering heeft Inder tijd zijn werkzaamheid willen erkennen, welke hij verricht juist iqgdlenst van het Nederlandsch belang. Handel en Industrie zijn hem veel ver plicht. Vrijdag: 2 uur nm.: J. DrukkerJ. J. P. Sweerlng. 4 uur nm.: A. SengersJ. Groenteman. 8 uur nm.: J. A. M. LambermontJ. Drukker. 10 uur n.m.: J. GroentemanJ. J. P. Sweerlng Zaterdag: 2 uur nm.: A. SengersJ. J. P. Sweerlng. 4 uur nm.: J. A. M. Lambermont J. Groenteman. 8 uur nm.: A. SengersJ. Drukker. 10 uur nm.: J. A. M. Lambermont J. J. P. Sweerlng. De „Toggenburger Anzelger” van 22 dezer be vat den volgenden in het Nederlandsch gestel den welkomstgroet, waaruit blijkt hoezeer de Zwitsers het koninklijk bezoek op prijs stellen. „Welkomgroet asm Hare Majesteit Koningin Wilhelmina der Nederlanden en Hare Konink lyke Hoogheid, Prinses Juliana. Wederom vertoeven, binnen het tydsbestek van nauwelyks een jaar. Uwe Majesteit en Uwe Koninklyke Hoogheid inmldden van het een voudige bergvolk van het Toggenburg te Unter- wasser. De bevolking van het gausche Toggen burg niet alleen, maar het geheele Zwitseische volk weten de aanwezigheid van Uwe Majesteit en Uwe Koninklyke Hoogheid ten zeerste te waardeeren. Zij wenschen hunne vrengde over dit hooge bezoek ter kennis van Uwe Majesteit te brengen en roepen U belden van harte hun welkom toe. De herinnering aan Uwer Majes teit eenvoud en bemlnnelykheid tydens het eer ste verblyf in Unterwasser leeft nog In aller harten voort. Moge God ook ditmaal den Imo gen gasten gezondheid en een aangenaam ver blyf In de schoone bergen van het Toggenburg doen ten deel worden I" Zooals wij reeds berichtten, heeft de finale van den wedstrijd om den meestertitel tot re sultaat opgeleverd, dat A. Llgthart, van de IJmulder Damclub, ongeslagen en met een prachtige score hij behaalde 11 punten uit zes partijen, terwijl de partij uit de laatste ron de remise werd gegeven den meestertitel heeft gewonnen. De wedstrijd zelve echter is naar men ons schrijft, een groote mislukking gebleken. Zel den of nimmer heeft een meesterwedstrijd zul ke zwakke, op laag peil staande partijen opge leverd als juist deze. WIJ spreken natuurlijk in het algemeen; er zijn natuurlijk ook wel enkele behoorlijke, zelfs In sommige gevallen op hoog peil staande ontmoetingen gespeeld, maar de algemeene Indruk moet toch lulden: zeer mid delmatig. Wij willen niets afdoen aan de pres taties van den IJmuldenaar. Deze kon er Im mers ook niets aan doen, wanneer zijn tegen standers het hem zoo gemakkelijk maakten, dat hij eenvoudige winst door een blunder natuur lijk wel moest nemen. Wanneer wj) zijn par tijen, welke nu ten slotte het belangrijkst zijn om een oordeel te kunnen vormen omtrent systeem, spelopvatting, kracht van den nieuwen meester, nagaan, dan zien wij in de meeste ge vallen óf winst In een gelijke stelling, waarin de tegenstander een blunder maakte, óf winst In slechte posities, waarin de partner zoo vrién delijk was practisch gesproken „zelfmoord” te plegen. Tegen Kalden bijvoorbeeld stond Llgt- Voor dezen wedstrijd, waarvan de offlcleele opening is bepaald op 1 uur Vrijdagmiddag as. in de bovenzaal van Hotel Riche te Tilburg, die daartoe een doeltreffende metamorphose heeft ondergaan, hebben 10 spelers Ingeschre ven, die, aangesien geen voorwe dstrij den wor- Eveneens zonder hoofdelijke stemming ver- eenlgde de Kamer zich met de wijziging van de Drankwet, die de Regeering heeft ingediend, omdat het, geheel in strijd met de bedoeling van de herziening in 1931, tengevolge van een minder juiste formuleering mogelijk is geble ken, dat een vergunninghouder, die tevens ver- lofhouder is, dit verlof verpacht. De Hooge Raad had deze mogelijkheid erkend. En de redactie diende dus verbeterd. In het algemeen kon men zich hiermede vereenigen. Maar Mi nister Slotemaker heeft aan den aandrang, door mevrouw Bakker-Nort en de heeren Boon. SUring. van der Heide en Kortenhorst uitge oefend. toegegeven en den overgangstermijn verlengd tot 1 Mei 1937. De liberaal mr. Boon had geen enkel resultaat met eenlge amende menten, die aan het systeem der wet wilden wrikken. recht zou komen, en gaf hy tegen de vaak zeer geraffineerde ontduikingspractyken aan een strafrechtelijke sanctie de voorkeur. En ook de Christeiyk-Historische afgevaardigde Jhr. Rut gers van Rozenburg toonde zich niet afkeerig. al wil hij aan de regeling een tijdelijk karakter geven, omdat de Kamer anders alle macht uit handen geeft. Mr. Goeeling heeft hem er reeds op gewezen, dat van bet laatste geen sprake is en dat de Kamer haar recht van contröle op de uitvoering der wet volledig be houdt. In het concertgebouw te 's-Hertogenbosch werd Dinsdagmiddag een vergadering gehouden belegd door de bureaux der Kamers van Koop handel te ’s-Hertogenbosch. Tilburg. Breda en Eindhoven en bedoeld als demonstratie tegen het wetsontwerp, beoogende de mogelijkheid van versnelden bruggenbouw door tolheffing. De thans bestaande uurloonen voor de stuca- doors te Amsterdam, Haarlem, Gouda, Hoorn, gennemerland, Purmerend, Edam, Monniken dam, Zaandam, Rotterdam. Delft, Lelden, Utrecht, en de daarbij behoorende omstreken, alsmede het Gooi en Eemland worden met drie cent verlaagd. De uurloonen voor de opperlieden te Amster dam, Haarlem, Kennemerland, Lelden en Utrecht worden evelneens met drie cent ver laagd. Voor de rest van het land worden de uur loonen, zoowel voor de stucadoors als voor de opjierlleden, behoudens enkele bijzondere ge vallen, met twee cent verlaagd. De tarieven, zooals deze momenteel, zoowel landelijk als plaatselijk geldende zijn, worden, voor wat het vlakke werk en het rietwerk be treft, met éné cent per vierkanten meter ver laagd. De tarieven voor het andere werk zullen naar verhouding evenveel worden verlaagd. In de gemeenten Amsterdam, Delft, Dordrecht, Den Haag, Groningen, Haarlem, Rotterdam, Utrecht, en de bij deze gemeenten behoorende omstreken, zal in woning- en scholenbouw als regel In tariefloon worden gewerkt. Wanneer de werknemers in gebreke blijvon bij werkgevers, geen lid van party ter eener zijde, in tariefloon te werken, heeft de arbltrage-com- tnlssie voor het stucadoorsbedryf, ook tydens den duur van de collectieve arbeidsovereen komst. de bevoegdheid te beslissen, dat in een of meer der genoemde gemeenten niet meer In tariefloon gewerkt behoeft te worden. Eveneens werd besloten, dat de waarde van den vacantie-bzon gebaseerd moet biyven op de doorbetaling van de erkende christeiyke feest dagen en vier vacantiedagen per jaar. Voor een periodieke contröle op het verstrek ken van vacantlebonnen zal door de werknemers zorg worden gedragen. Wanneer biykt, dat de werknemers In gebreke zHn de vacantleregellng ook by niét-gecontractcerde werkgevers door te voeren, hebben parityen, na overleg, het recht voor bepaalde gemeenten de vacantle-regeling buiten werking te stellen. Voor Den Haag en omstreken Is In verband met de aldaar bestaande verhoudingen afwij king van het landelyk collectief contract rnoge- lyk. Eventueele afwyklngen zullen door partyen ter plaatse na overleg worden vastgesteld. (Ongecorrigeerd.) Mr. Qoseling, In zyn inleiding dank brengend aan de drie Ministers Verschuur, Coiyn en Bteenberghe, die aan dit ontwerp hun zorgen Rebben besteed, zette voorop, dat het thans Voorgestelde de crisis niet bezweren zal, maar dat de groote beteekenls van het ontwerp daarin ligt, dat het recht doet wedervaren aan het karakter van de crisis en dat het de mo- geiykheid opent tot aanpassing aan de struc- tureele wyziglngen, welke deze crisis typeeren. Daarom juist lag hier ook voor een kabinet, dat zich crisiskabinet noemt, een taak. En daarom moet Iedere poging, om aan dit ont werp een tydelyk karakter te geven, worden af gewezen. Het karakter van de crisis, aldus de Katholieke afgevaardigde met een van die paradoxen, waarvan hy het geheim bezit, ver vet er zich tegen, dat men aan dit ontwerp een crisiskarakter geeft. Vrijdag: 2 uur nm.: C. B. KoopmanJ. C. Wlttebol. 4 uur n.m.: G. Petersen8. Rudelshelm. 8 uur nm^ J. C. Wlttebol—8. Rudelsbelm. 10 uur nm.; N. GobitsO. Petersen. Zaterdag: 2 uur nm.: O. B. KoopmanG. Petersen. 4 uur nm.: N. Gobits8. Rudelshelm. 8 uur nm.: N. Goblts-^J. O. Wlttebol. 10 uur nm.: O. B. Koopman8. Rudelshelm. Zondag: 12 uur; G. Petersen—J. O. Wlttebol. 2 uur nm.: O. B. KoopmanN. Gobits. Om 4 uur nm. en 7 uur nm. spelen de wln- nakars van beide groepen de laatste 4 partyen. Direct na afloop wordt de prijsuitreiking ge houden. Te Sassenheim is de heer R. 8. uit Den Haag met zyn flets geslipt en zoo ongelukkig op zijn hoofd terecht gekomen, dat hy een zware sche delbreuk bekwam en kort daarop is overleden. Van Lier, sprekend namens de leden van den B.B.N. in Noord-Brabant, die de bezwaren der bedrijfsautohouders tegen de tolheffing aanvoer den; de heer Botermans te Gllse, die aanvoerde, dat niemand eraan denkt de schipperij .te be lasten; de heer Wagenberg te Vlijmen, die pleitte voor vrij verkeer niet alleen binnen de grenzen, maar ook over de grenzen; de heer v. Heereveld, burgemeester van Diel. die de aandacht vestigde op de onhoudbare positie, waarin de gemeenten in de Bommelerwaard door de tolheffing zullen komen; Mr. Van Om meren te Heusden, voorzitter van het Comité van Actie in he* Land van Heusden en Altena die bijzonder opkwam voor het tolvryhouden van de brug by Heusden. Tenslotte nam de vergadering een motie aan tegen de tolheffing op de bruggen. Op 81-jarigen leeftyd is te Gouda overleden de Weleerw. pater Gentills M. Mehring OJ.M kapelaan van de 8t. Josephkerk «Maar Pater Mehring werd geboren te Rotterdam 21 Januari 1874 en priester gewyd in 1899. Tenslotte heeft mr. Gosellng het ontwerp toegejuicht, omdat het een bekrachtiging is van de idee der organische samenwerking in be drijf en onderneming. De werkeiykheid zal toonen, dat het sociale en het economische ele ment niet te scheiden zyn. De samenwerking zal het verantwoordeiykheldsbesef van alle be trokkenen sterken. En gaarne zal de Katho lieke fractie er dan ook toe medewerken van den tydeiyken nood een biyvende deugd te maken Maar de Minister heeft in zyn antwoord toe gezegd ook dr. Kortenhorst had hiervoor gepleit dat hy eeue herziening der Drank wet, die tóch al op zyn program stond, met spoed zal ter hand nemen en dat die herzie ning met zuiver technisch zyn zal. Wél zal worden vastgehouden aan de principes van 1931, maar er zal rekening worden gehouden met den nood in het café en restaurantbedrijf en het daarover verstrekte advies van den Ny- ▼erheidsraad. Ter byeenkomst waren aanwezig burgemees ters en wethouders van gemeenten uit de pro vincie Noordbrabant. leden van de Provinciale Staten, afgevaardigden van de besturen van de K. N. A. C. van den K. A. N. W. B. van den B. B. N„ voorts vertegenwoordigers van nage noeg alle verkeersorganisaties in den lande, vertegenwoordigers van de besturen van werk gevers- middenstanders- en boerenorganisaties, vertegenwoordigers van de vereenlgingen voor vreemdelingenverkeer in Noordbrabant. verder industrleelen en handeldryvenden uit de gehee le provincie Noordbrabant en tal van belang hebbenden en belangstellenden. De voorzitter van de Kamer van Koophandel te ’s-Hertogenbosch. de heer Jos. E. A. M. Mey- ring. sprak een inleidend woord, waarin hy als de bedoeling der Kamers met deze vergadering aangaf. dat de Staten Generaal zullen verne men. van het Brabantsche industrieele en be- drilfsleven. dat het er niet mede Instemt, dat Brabant nu de verblndingsschakels over de groo te rivieren op het punt staan verwezeniykt te worden, toch weer door tolbarrléres van het overige gedeelte des lands zal worden afge sloten. Als sprekers voor de byeenkomst waren ult- genoodigd Prof. Mr. Dr. H. Westra, Ir. M. de Wolff, rasp, voorzitter en secretaris van de Alg. Nederl. Verkeers Federatie, de heer A. van lersel, directeur van de Kwattafabrieken te Breda en Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van ’s-Hertogenbosch. Volgens het officieel plan der 468e Staats loterij zal de nummering der loten weer nor maal geschieden. nJ. van 1 tot en met 21000. Er zullen dus ditmaal geen nummers uitge haald worden. Het ontwerp Is een duf en muf schryftafel- ontwerp. Het is geen el van Columbus, maar een koekoeksei, in het mlnisterieele nest. Wil men het Zuiden van het Noorden ver vreemden. dan is de tolheffing een prachtig middel. Wil men de eenheid en saamhoorig- held van het Nederlandsche volk bevorderen, dan bruggen zonder tollen. Na deze inleiding, die zeer knap was opge- set, doch volgens den spreker zelf Ietwat doc trinair moest uitvallen, ging Mr. Gosellng over tot een scherp juridische ontleding van het ontwerp self, welke in een kort resumé uiter- O. B„ houder van het destyds In Hengelo ge vestigde effectenkantoor Twenthe, die voor ver duistering van fondsen ten totaal-bedrage van ongeveer f 150.000 door de Rechtbank in Al melo tot twee Jaar gevangenisstraf veroordeeld werd, ging van dit vonnis in hooger beroep. Den Haag, 26 Februari 1935. Alvorens eindeiyk kon worden overgegaan tot de openbare behandeling van het principieel uiterst belangryke ontwerp tot algemeen ver bindend en onverbindend verklaring van on dernemersovereenkomsten, had de Tweede Ka mer by het begin dezer week nog enkele min der belangrijke zaken af te doen. Er diende be- Blist te worden over het verzoek van den com munist Wynkoop, om een Interpellatie over den nooa in het myngebied te mogen houden. En er stonden nog twee ontwerpen op de agenda, die belde eenig debat uitlokten. De beslissing over de interpellatie-wynkoop is aangehouden. President Ruys de Beeren- brouck stelde aanvankeiyk voor, het verzoek niet toe te staan, omdat de zaak tengevolge van het uitstellen van de loonsverlaging op voorstel van den Ryksbemiddelaar niet zeer ur gent was en omdat zy beter zou kunnen wor den behandeld by de steenkoolcontlngentee- rlng. waar by het vraagstuk der Limburgsche myr.en uitvoerig aan de orde zal komen. Toen de sociaal-democraat Drop geopperd had. de interpellatie wél toe te staan, doch haar te doen houden op een nader te bepalen dag de heer Drop vreesde namelyk, dat de steenkool- oontingenteeiing niet spoedig genoeg rijp voor behandeling zyn zou en wilde de gelegenheid ▼oor een debat dus openhouden wyzigde de president zyn voorstel in dezen zin, dat de beslissing over het toestaan zelf der interpel latie verschoven werd. De Kamer vereenigde zich daarmede. Zonder hoofdelyke stemming werd aangeno men het ontwerp, dat de toekenning van een wachtgeld aan gewezen secretarissen van op- i geheven Gezondheidscommissies regelt. De an- ti-revolutionnair mr. v. Dyken, later bygeval- len door den vryzinnig-democraat Kooiman, gaf biyk, dat hy deze aparte regeling niet noodlg achtte, gezien de mogelijkheden, die de Ambtenarenwet biedt. De heer Rutgers van Rozenburg had in den aanvang zyner rede trouwens zelf erkend, dat dit ontwerp geen crisisontwerp is, al deed dan de crisis de noodzaak der indiening acuut worden. Dr. Coiyn schreef dit in zyn Memorie van Toelichting zelf. Van sodaal-democratische voorzitter der fractie Ir. het woord gevoerd. Een vertegenwoordiging van het comité van samenwerking uit de Chrlsteiyke, Moderne en R.K. Bonden van Ambtenaren en werklieden in Overheidsdienst vergaderde dezer dagen om den in de vergadering van 18 dezer gelegden grondslag voor samenwerking nader te regelen. Na gehouden gedachten wisseling werd aan de hand van door den secretaris ontworpen rlcht- lynen volkomen voldoende overeenstemming verkregen. Een werkcomité werd benoemd, bestaande uit de heeren W. d. Have, secretaris van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publleken Dienst: L. F Guit, voorzitter van den RK. Bond van Overheidspersoneel ,JBt Paulus” en W. Lubertl. voorzitter van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond. Het voorzitterschap werd opgedragen aan den heer W. v. d. Have, terwyi de heer L. F. Guit als secretaris werd benoemd. Het secretariaat is gevestigd ten kantore ,Bt. Paulus", Zwarteweg 11, Den Haag. We zyn in deze dagen, om ook in dit opzicht na te gaan hoe het zich met onzen handel en Industrie ten opzichte van het buitenland ver houdt, eens gaan praten met dén heer H. J. van der Borg, den eere-vertegenwoordlger van het Leipziger Messamt te Amsterdam aan het Singel aldaar. De yverige en iedereen behulp zame secretaresse mej. Uljé, was daar met an deren druk bezig alle aanvragen te behandelen en de velen, zeer velen, die naar Leipzig willen Voor de voorjaarsmesse, van alle mogelyke faci liteiten te voorzien. Uit de mededeellngen, die de heer van der Borg ons deed, bleek ons. dat de belangstelling van den Nederlandschen han del voor de historisch gegroeide Messe buiten gewoon groot is. Heden waren de aanvragen alreeds boven het getal op geiyk tydstlp van het vorige jaar. Een bewys dus, hoe voor onzen handel het parool biyft, dat de kost voor de baat uitgaat en honderden en honderden zich opmaken naar Leipzig te gaan, als het natuur lijk samenvloeilngspunt van handel en in dustrie aller landen. Wederom zal de heer Hedenmiddag reed een zwaar geladen motor transport auto (eigenaar de heer E. Knibbe uit Amsterdam) in de gevaariyke bocht by het gemeentehuis te Schalkwyk In de Schalkwyk- sche Wetering. De drie inzittenden wisten zich te redden en bekwamen geen letsel. lichtte daarna deze uitspraak verder toe. De bezwaren tegen het wetsontwerp gaan uit sluitend tegen de wyze van financieren en niet tegen de versnelling van den bruggenbouw zelve. Er Is slechts f 30 millioen noodlg voor de vol tooiing van de 11 nog te bouwen bruggen, ter- wyi de Regeering toch f 50 millioen wil leenen. Spreker toondet uitvoerig aan, dat het leenen van het surplus van f 20 millioen In geen enkel opzicht In verband staat met de versnel ling van den bruggenbouw, waaruit dus niet anders kan worden opgemaakt dan dat de Re geering voor ’s Lands schatkist de directe be schikking wenscht over middelen en de daaraan verbonden kosten in den loop der jaren door lolgeldhefflng moeten worden gedekt. Het fis cale karakter van het wetsontwerp treedt daar door zeer op den voorgrond. De vraag of de versnelling van den bruggen bouw met enkele jaren al de door het verkeer te brengen offers waard is. wordt door de AJ7 VF. ontkennend beantwoord en omdat een andere en eenvoudiger financiering mogelyk Is, biyft haar parool: wel versnelde bruggenbouw, maar geen tolheffing. Over het ontwerp betreffende de ondememers- overeenkomsten is tot nu toe geen liberaal ge luid vernomen. Men had verwacht, dat na de campagne in de liberale pers de eerste de beste spreker een liberaal zou zyn en dat een krach tig en behooriyk geargumenteerd betoog tegen bet ontwerp de inzet van het debat zou zyn. maar de fractievoorzitter Dr. Bierema. die zelf deze materie .schynt te gaan behandelen, be perkte zich tot het maken van een enkele notitie en zag er tot veler groote verbazing van af. de leiding van het debat te nemen Deze middag bracht dan ook enkel voor standers aan het woord. Het waren er vier. Heeft ooit eenig deel van het land geprotes teerd tegen den aanleg van wegen als die van Rotterdam naar Den Haag, die millloenen meer beeft gekost dan eenzelfde weg elders? Waarom het eene ten laste van de gemeen schap, het andere ten laste van de aanliggende streken? Het zwarte tafereel, dat de regeering ons voorhangt, doet wel erg somber aan. als men de berekeningen ziet van de A.N.V.F. Men zal zich by de doorvoering van de voor gestelde tollen niet moeten verwonderen als de Brabanders naar Luik, Brussel of Antwerpen gaan voor inkoopen. zaken of genoegen. De bruggen van Keisersveer. Zaltbonunel en Grave waren symbolen van nauwere betrek kingen tusschen Noord en Zuid. Hebben we te vroeg gejuicht? Als de tollen komere, well tie niet op de lyl^ keer voor versnelden ken is. Voorts vestigde hy de aandacht op het dat als de Regeering slechts een gering van de opbrengst der byzondere benzinebelasttng voor versnelden bruggenbouw zou willen stemmen, van tolheffing geen sprake hoeven te zyn. aard weinig tot haar recht komt, doch later in woordelyke citaten de verdiende bewondering moge oogsten. Hy lichtte toe, dat de gebonden heid van personen, die geen party zyn by een overeenkomst, voor sommige juristen „een clvielrechteiyke vloek” mocht zyn, maar dat deze figuur volkomen past in ons privaat- rechteiyk stelsel, dat in zyn burenrecht «een analoog complex van verbintenissen „uit de wet” kent en dat ook in sommige artikelen van de regeling der collectieve arbeidsovereenkomst dergeiyke gebondenheid heeft opgenomen. Met kenneiyk genoegen beriep de Katholieke afge vaardigde zich op wat Prof. Gerbrandy in „Antl- Revolutionnalre Staatkunde” over deze materie geschreven heeft. De beteekenis van het ontwerp voor de nieuwe, rechtsvorming lag voor Mr. Goseling daarin, dat het een grondslag legt voor een corpora tief recht. Ook dit werkte hy zeer degeiyk uit. En hy constateerde in dit verband met genoegen, dat Ir. Albarda de sociaal-democratische fractie voorzitter, zich in zyn bespreking van dr. Co- lyn’s Amsterdamsche rede tegen staatsslavemy verklaard had. wyst men die af en wenscht men ook de individualistische vrije concurren- komt men Immers onvermydeiyk waarlangs de Katholieken zich wenschen te bewegen en waarvan het in be handeling zynde ontwerp een eerste begin is. Het vraagstuk van de ordening, aldus ir. Al barda, zal in de komende jaren het staatkun dig leven meer en meer gaan beheerschen. De democratie zal dit vraagstuk moeten oplossen. Gelukt haar dit, dan zal zy zichzelf daarmede kunnen bevestigen en vernieuwen. wees er op, dat de Regeering en de Tweede Kamer zich reeds hebben uitgesproken, dat tol heffing slechts aanvaard zou kunnen worden, indien geen andere oplossing te vinden is. En *n andere oplossing is, naar zyn meening, wel te vinden. Van de opbrengst der verkeersbelastingen komt slechts een deel ten bate van de bruggen en wegen en spr. vroeg zich af, of uit dien hoof de een extra belasting op het motor-wegver- bruggenbouw te billy- In de te Den Haag gehouden vergadering der eerste afdeeling van het Kon. Nederlandsch Landbouwcomité werd besloten Inzake de be perking van den rundveestapel den anderen centralen landbouworganisaties voor te stellen, gezameniyk by de Regeering aan te dringen op opheffing van de beperking, welke voor de overname |.van zoogenaamde reactle-dleren is ingesteld. De gelegenheid om onzen veestapel te sanee- ren door het op groote schaal opruimen van reactle-dleren. Is thans blzonder gunstig en keert misschien nimmer terug. Het lospeuteren uit het wegenplan van die weggedeelten, die bruggen heeten, is een be lachelijke inconsequentie. Daarby Is het een grof onrecht, bepaalde deelen van het land byzonder zwaar te treffen door tolheffing op de wegen over de rivieren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 17