ONS LAD Het conflict met Abessinië Uit Vaticaanstad Moffrika” moet verdwijnen Schuschnigg weer lïaar huis Cultureel contact Een merkwaardige oogoperatie Het nieuws van bede»* PIERRE LA VAL BRENGT RAPPORT UIT DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 9T Het 6 Febr.-incident van Notre Dame Het Nederlandsche voor beeld trekt Corruptie in Rusland Than» weer arrettatie» in Armenië Werkloozenonlusten in Algiers Sir Simon’s bezoek aan Geen lichtingen van vóór 1911 opgeroepen De koningsmoord van Marseille Pleziervaartuig geken terd Het moeratland ten noorden van Osnabriick zal in cultuur worden gebracht WOENSDAG 27 FEBRUARI 193S DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Een opmerkelijke pa»»ut in het communiqué Schutchnigg- Laval Het trantport der troepen naar Oo»t-Afrika verloopt in volkomen orde Man kan na 23 jaar blind geweest te zyn weer zien ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Over de reeultaten van het Ooeten- rjjkeche bezoek aan Pary» De onderhandelingen met Engeland De Oo»tenryk»che Bondtkaneelier zet in een interview zyn politiek uiteen 1 JS I ideren O o Ze» dooden, 22 vermigten Te van ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 122 ROME’, 26 Febr. (Reuter) Over het troe pentransport naar Italiaansch Oost-Afrika en de In verband hiermee getroffen voor bereidingen werd Dinsdagavond de volgen de offldeele mededeeling verstrekt: Z. lm. Kardinaal Dr. Schulte, aartsbisschop van Keulen, heeft Zondag twee vlieg tuigen bestemd voor de missie ingewijd. De machines dragen de namen van ,jSt. Petrus” en ,jSt. Paulus natuurlijke aantrekkingskracht van het over- machtlge naburige lichaam opzettelijk te ont trekken, door ook andere Invloeden door toe nadering actief te maken. Indien iets den wil van Schuschnigg en de zijnen tot zelfstandig heid bewijst, dan is het Juist deze „bijkomstig heid”, waarin men in Dultschland allicht „ver raad” aan het „Duitsche wezen” zal zien. de overplanting van de hoomhuid houden. HIJ onderwierp den blinde aan zeer gecompliceerde operatie, en verving Daarom zal de Fransche regeerlng zich voor al met de verwezenlijking van dit pact bezig houden, dat haar meer direct aangaat dan het Britsche kabinet, aangezien Engeland in ieder geval daaraan niet zal deelnemen. NEW-YORK, 26 Febr. In de nabijheid van Santa Lucia is in de Caralblsche Zee een over laden pleziervaartuig in den storm gekenterd. Zes passagiers verdronken, terwijl 22 nog ver mist worden. De leden der bemanning en 74 passagiers konden gered worden. NabU New-Orleans kenterde in den storm een visschersboot. Twee visschers verdronken, twee worden nog vermist. Pleiziervaartuig in de Caraibiache zee gekenterd; zes dooden, 22 vermisten. Uitbreiding lacht verkeer Ingaande tweede pe riode winterdienst K. L. M. Rede van mr. C. J. Goseüng in de Tweede Ka mer over het wetsontwerp inzake de onderne- mersovereenkomsten. 18 66— endele- S—42.5 en 030 Buiten beschouwing is hierbij gelaten het ge val van Europeesche complicaties, die in deze periode, na de jongste te Rome en Londen ge sloten overeenkomsten en met het oog op de verdere ontwikkeling, welke hieruit kan voort vloeien en zich in de richtlijnen der Italiaan- sche politiek beweegt, uitgesloten schijnen. Verder moet men niet vergeten, dat Italië op grond van de nieuwe Fascistische besluiten, waardoor de dienstplicht van 18 tot 25 jaar werd uitgebreid, 37 lichtingen met een totaal effectief van 7 tot 8 millioen man kan mobill- ficcrcn. De lichting 1914 zal op normalen tijd, nl. 1 April onder de wapenen worden geroepen. Da gelijks melden zich intusschen duizenden vrij willigers aan, waarmee zooveel als noodig re kening wordt gehouden. Twee nieuwe divisies onder den naam Gavannia II en Pelorltana II zijn gevormd. Al het voor verscheping bestem de materiaal wordt tegelijkertijd door nieuw materiaal weer aangevuld. Laval brengt rapport uit over de resultaten van bet Oostenrijksche bezoek aan Partys. Taalkwestie vormt een struikelblok bij de Ne- derlandschJapansche scheepvaartonderhande- lingen. Onze Romelnsche correspondent seint ons: Pater J. Stein S.J. directeur der Vatlcaansch< sterrenwacht is Dinsdag door Z.H. den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Sir Simon zal vermoedelijk eind volgende week naar Berlijn gaan. banken hadden de trust credieten ge len bedrage van drie millioen roebel. Het onderzoek Ver- Scbuschnigg en Berger Waldenegg uit Londen vertrokken. Protestvergadering te ‘s Hertogenboeeh tegen de voorgenomen tolheffing. Drietal Huizer jongemannen aangehouden, die de daders van een serie inbraken en diefstallen zjjn. «r iets week. i aan- sn on- han- Scha- handel ht- en f. Prij- handel (koeien vorige han- •Iveren vorige a ult- stapels :e aan- Monteur uit Zeilt, die met een vrachtauto o* politieagenten inreed, tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld. >—14.40 •0. Pre- oranje rotaal- en, 927 3 vette kalve- i. Pru- 32—38 stieren 70—75 0 cent, 44 38 slacht- scha- nuch- e fok- 10—120 1 90 00 (koeien 0—120, 55— cvredigend ver- verbetering ge- BRUSSEL, 26 Febr. (V.D.) De Itallaansche regeerlng heeft geprotesteerd tegen de aanwe zigheid van leden der Belgische militaire missie in Abessinië in de voorgestelde commissie tot vaststelling van de grenzen tusschen Abessinië «n Italiaansch-Somaliland. De Belgische gezant te Addis Abeba heeft derhalve van de regeerlng te Brussel opdracht gekregen den Belgischen officieren in Abes- •tnië mede te deelen dat zij geen deel van deze commissie kunnen uitmaken. Moeten wij hierin het streven zien van de tegenwoordige Oostenrtjksche regeerlng om de Oostenrijksche beschaving minder afhankelijk te maken van het intell^tueel contract Dultschland, dat op MOSKOU, 26 Febr. (Reuter). De staats-con- trolecommlsie heeft in de hoofdstad van de Ar- meensche republiek Eriwan grooie verduiste ringen ontdekt bjj een machinebouw-trust. Tot dusver zijn 15 arrestaties verricht. Een voorloopig onderzoek heeft uitgemaakt, dat voor een bedrag van ruim een millioen roe bel is verduisterd. Op instigatie van het O. M. wordt een accountantsonderzoek ingesteld bij twee staatsbanken die de trust financieren, daar het vermoeden bestaat, dat ook bankbeambten zich aan verduisteringen hebben schuldig ge maakt. De opend zonder voldoende onderpand, wordt met spoed ten uitvoer gebracht, scbeidenen beambten wacht de doodstraf. Men meent in Parijs te kunnen zeggen, dat de Fransche en de Engelsche regeerlng het er over eens zjjn het principe van de gelijktijdig heid der Londensche voorstellen van 3 Februari beslist in stand te houden. Deze princlpleele overeenstemming laat echter den Britschen on derhandelaars bij hun onderhandelingen met Dultschland volledige bewegingsvrijheid, aan gezien de Parjjsche regeerlng slechts bijkom stig belang hecht aan de procedurskwestles, en overigens de Londensche regeerlng voorstelt het standpunt van 3 Februari te handhaven. De Ritten Congregatie heeft Dinsdag een aan vang gemaakt met het zaligverklaringsproces van de dienaresse Gods Maria Mazzarello. eer ste overste van de door Don Bosco gestichte congregatie van Maria Auxiliatrix. «mater. Blau- 25 kg 8 kg. ultkool 40 per kg. Ra- Oelljktljdigheid beteekent, dat alle onderban- delingen over de Londensche voorstellen ge ëindigd moeten zijn. Een speciale rangorde voor de onderhandelingen is echter niet bepaald. Met het oog op de houding van de Duitsche regeerlng is te verwachten, dat bij de Berlijn- sche onderhandelingen Sir John Simon waar schijnlijk het ontworpen luchtpact in de eer ste plaats te berde zal brengen. In Parijs houdt men echter ook vast aan het Oostpact en het multilaterale van den wederzijdschen bijstand. OR AN, 26 Febr. (peuter) Te Mostaganen (Algiers) hebben gisteren werklooaen-demon- stratles plaats gevonden, welke leidden tot een waar straatgevecht tusschen de werkloosen en troepen. De arbeiders gingen met hun gereedschappen de soldaten te lijf en verwondden verscheidene Algerijnsche gendarmen. De uit Oran ontboden De strijd in den Gran Chaco In de moordende hitte liggen de gewonden te wachten op hun transport naar de primitieve lazaretten De inscheping van de effecfe^yen en het ma teriaal der divisies Pelorltana naar Oost-Afri ka teneinde de verdediging van onze beide ka- loniën tijdig te versterken, verloopt in volko men orde. In de eerstkomende dagen zal de divisie Gavannia ip Napels worden samenge trokken. Oproeping 'van lichtingen vóór die van 1911 is buitengesloten, behalve voor de of ficieren en specialisten, die noodzakelijk zullen bikken. PARIJS, 26 Febr. Het lid van de Académie Franqaise De la Rochefordière was wegens be- leediging van minister-president Flandin op 6 Februari JJ. voor de Notre Dame veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Het Hof van Be roep heeft deze straf thans veranderd in een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maan den met het oog op de karakter-eigenschap- pen van den veroordeelde en zjjn staat van dienst tijdens den wereldoorlog. met iblik een haard is van geestelijke dingen,'darmede het niet- natlonaal-socialistische Oostenrijk zich volstrekt niet kan vereenlgen? Ware Dultschland niet zoo groot, en Oos tenrijk, daarbij vergeleken, niet zoo klein dan ware een opzettelijke, cultureele toenadering tot Frankrijk niet noodzakeüjk. Nu komt het er voor Oostenrijk op aan, zich aan de overgroote, Naar in goed Ingelichte kringen verluidt, heeft Laval in den ministerraad eveneens rap port uitgebracht over de as. Engelsch-Britsche besprekingen. Men wijst er op, dat Engeland weliswaar toe gestemd heeft in een tweegesprek met Dultsch land, maar dat voordien de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken de gelegenheid van rijn bez^k in Parijs zal benutten voor een ontmoeting met den FranSchen minister van Buitenlandsche Zaken. De beide ministers zullen elkaar ontmoeten bij een déjeuner in de Britsche ambassade. Hun ontmoeting zal meer het karakter dragen van een vriendschappelijke gedachtenwisseling dan van een werkelijke bespreking. In een interview met de pers drukte Schusch nigg zjjn dankbaarheid uit voor de ontvangst in Londen. De Oostenrijksche politiek, zelde hij, heeft ten doel den vrede zoowel in binnen- als buitenland te handhaven. Ondanks de moei lijkheden zullen wij Oostenrijk reconstrueeren, zonder echter op een dictatuur aan te sturen. De economische afhankelijkheid van Oostenrijk met de overige wereld staat ontwijfelbaar vast, Oostenrijk is echter in staat economisch te le ven. Zij, die meenen, dat het bestaan van Oos tenrijk als onafhankelijke staat noodzakelijk is om den vrede in het hart van Europa te hand haven, moeten ook willen inzien, dat onze po litiek in de eerste plaats beoogt en zal blijven beoogen onze eigen veiligheid. dent der Republiek, Lebrun, is he- den een ministerraad gehouden. Vol gens het officieele communiqué heeft de minister van Buitenlandsche Za ken Laval rapport uitgebracht over de loopende onderhandelingen en over de resultaten van het bezoek aan Parijs van de Oostenrijksche mi nisters. De besprekingen met Schuschnigg en Von Berger-Waldenegg hadden grootendeels betrek king op het plan inzake een Donau-pact. Laval zeide, dat hij uit het contact met de Oostenrijksche ministers een bevredigenden in druk heeft gekregen. Weliswaar is geen tekst opgesteld, aangezien het Donaupact slechts in samenwerking met de overige belanghebbende landen kan worden geredigeerd, maar de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken en de belde Oostenrijksche ministers zjjn het eens kunnen worden over een formule, waar in hun gelijke opvatting wordt neergelegd en geconstateerd wordt, dat deze de huidige on- derbandelingen in aanzienlijken omvang voor uit kan helpen. De Fransche ambassadeur te Rome is giste ren door een uitvoerig telegram van den Quay d'Orsay Ingelicht, opdat hij de Itallaansche re- geerlng zal kunnen inlichten over de in Parijs verrichte werkzaamheden Hetelh—drr te Bilthoven wegens opzettelijke brandstichting see maanden gevangenisstraf op gelegd. In een Interview met Reuter heeft minister Berger-Waldenegg de noodzakelijkheid onder streept van een definitieve regeling van het Hongaarsch-Joegoslavische geschil als inleiding voor bet sluiten van het voorgestelde Donau pact. Wat betreft het vraagstuk der restaura tie verklaarde de minister dat Gömbös on Mus solini zioh daartegen verzetten. Daar de betrekkingen van Oostenrijk met de twee landen zeer vriendschappelijk zijn is het niet mogelijk tegelijkertijd naar de restauratie der Habsburgers te streven. Het terrein tusschen de Nederlandsche grens en Ems, een onoverzienbaar moerasland. onont gonnen gebied ten Noorden van OsnabrUck, zal door den Arbeidsdienst in cultuur worden ge bracht. Het is het dunst bewoonde plekje in Dultschland en vormt een schril contrast met het nabije Nederlandsche gebied. Naar aanleiding van een bezichtiging schrijft de ..Berl. Börsenzeitung”: „Daar ligt Holland! Daar liggen breed de ak kers. Een boer strooit kalk over zijn land. We zien mooie boerenhuizen, niet één, maar dozij nen. 's Zomers golft daar het koren. Er bloeien bloemen. Er wordt tuinbouw uitgeoefend. Ook daar, over de grens, lag eens een onherberg zaam hoogveen. Aan de Duitsche zijde dqr grens, mijlen ver. van horizont tot horizont, ziet men slechts den zwarten grond van het moeras, die als het ware vijandschap tegen den mensch uitstraalt. Geen akker! Geen stuk je groen veld! Geen tuintje zelfs! Slechts zwart duivelsmoeras, waarboven de wolken Jagen. Geen enkele boerderij! Geen mensch. die het land bewerkt. Waarom kon Holland zjjn bodem in cultuur brengen? Waarom deed Dultschland dat niet?.. Maar thans moet hier een andere we reld geschapen worden. Er moet een eind aan komen, dat de Hollander gelooft, dat over zijn grens het barbarendom begint. „Moffrika”. zoo noemen de Hollanders dit Duitsche hoogveen. Een hatelijk woord! Een meedoogenloos woord! Maar een kwalificatie, die helaas juist is, maar die spoedig niet meer Juist mag en niet meer Juist zal zijn.” MARSEILLE. 26 Febr. (Reuter.) Op verzoek van Paul-Boncour, den advocaat der koningin- weduwe van Joego-Slavië, is de directeur der Joego-Slavische recherche SimonowitsJ ge hoord. die een historische uiteenzetting gaf van de Kroatische beweging. De verdachten in het proces van den moord op koning Alexan der en minister Barthou zullen op verzoek van hun verdedigers met SimonowitsJ geconfron teerd worden. F land in’» beleediger than» voor waardelijk veroordeeld het contact en Bk is in het communiqué, dat te Parijs is openbaar gemaakt over het resultaat der be sprekingen, een gedeelte, dat wat speelsch lijkt, na d^^grklaring ten opzichte van de zwaar wichtige politieke onderwerpen, welke thans Europa bezig houden. WIJ schrijft de „N.R.C.” zullen de laatsten zjjn om deze dingen van minder belang te achten. Hun vermelding in «Ut verband is echter opmerkelijk, en niet al leen psychologisch, maar ook wel degelijk po litiek belangwekkend. Menigeen in het tegen woordige Dultschland zal met bijzonder bittere gevoelens daarvan kennis hebben genomen. Binnenkort, zoo zegt het communiqué, zullen onderhandelingen beginnen ter bevordering de uitwisseling tusschen de twee landen op het gebied van wetenschap, kunst en literatuur. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger 1.ENINGRAD 26 Febr. (Reuter). Een 45-Jari ge man, die 23 Jaar geleden door onbekende oorzaak blind was geworden, en reeds verschei dene malen zonder succes door bekwame spe cialisten was behandeld, zoodat hij reeds lang de hoop, het gezichtsvermogen te zullen her krijgen, had opgegeven, stelde zich twee maan den geleden onder behandeling van Dr. Bag, een bekwaam spëclalist van het Instituut voor Oogheelkunde alhier. Dr. Bag heeft zich speciaal óp het gebied van bezig ge- een het troebel geworden gedeelte van het hoornvlies dat het licht niet meer doorliet, door het ge zonde hoornvlies van een levend menscheUjk oog. (Bij verschillende operaties moeten de doctoren nl. bij den patiënt een oog met een gezond hoornvlies verwijderen, om het andere oog te redden). Vier dagen waren noodig voor de aanpassing van het deel van het doorzichtige hoornvlies, en toen het verband verwijderd werd consta teerde de i>atiënt, dat hij het gezichtsvermogen had herkregen. Tegenover de Journalisten ver klaarde Dr. Bag dat hij reeds tien soortgelijke operaties had uitgevoerd, waarvan er negen waren mislukt Het overgeplante hoornvlies werd na eenigen tijd troebel, waaruit Dr. Bag concludeerde, dat het niet de noodige voeding ontving. Hij besloot daarom een nieuwe werkwijze te volgen. Voor de bevestiging van het hoornvlies maakte hij gebruik van de Celluloid-lamelle van Dr. Katz en teneinde vertroebeling van het hoornvlies tegen te gaan, gebruikte hij Karoti- ne (vitamine „A”). De operatie had thans een be1 loop, en zelfs werd een verdere LONDEN, 26 Febr. (Renter). De Oos- tenrijksche Bondskanselier Schuschnigg en de minister van Buitenlandsche Za ken Von Berger-Waldenegg zijn heden middag te half vijf uit Londen vertrok- constateerd. Een observatie van twee maanden is evenwel onvoldoende, en eigenlijk kan pas na een observatie van minstens negen maan den het succes van de operatie worden beoor deeld. PARIJS, 26 Febr. (Reuter). On der voorzitterschap van den presi- rust te herstellen. LONDEN, 26 Febr. (Reuter). VermoedelUk zal sir John Simon aan het eind der volgende week naar Berlijn vertrekken. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 26 Februari: Naar wij vernemen heeft het justitioneel on derzoek in de zaak van de Bank Unie te Ant werpen. die bestuurd werd door den zoon van oud-mlnister van Cauwelaert, die de regeerlng verliet naar aanleiding van deze gerechtelUke tusschenkomst en de tegen hem en zijn familie gevoerde campagne, geleid tot het besluit dat er geen aanleiding bestaat om een rechtsvervol ging tegen beheer en directie der Bank Unie in te stellen. Voorts vernemen wij dat vermoedelijk niet de Jolieke senator Mullle. maar hoogstwaar- Jk het Jonge kamerlid de katholiek, de Schrijver uit Gent, de secretaris van de Vlaam- sche katholieke kamergroep, den heer van Cau welaert zal opvolgen als minister van Landbouw en Openbare Werken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1