I r De borrel de branding Ondernemersovereenkomsten Brabant protesteert tegen de tolheffing d n in I 1 Bereidt Uw |us met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent KNAPPE REDE VAN MR. GOSELING GROOTE VERGADERING TE DEN BOSCH WAS EEN FOUT” „ACCIJNSVERHQOGING WOENSDAG 27 FEBRUARI 1935 TWEEDE KAMER De heer Van lersel Mr. C. Goteling I VALSCHE RIJKSDAALDERS Wyziging Drankwet Prof. W estra n Meineed afgelegd Ir. de Wolff STAATSLOTERIJ De rechtzaak in de open lacht Geen wijziging in de nummering Nog geen liberaal geluid I. De opbrengst daalde Een nieuwe verhooging Kerkelijk leven Naar de missie In de lijn van het R.K. Partijprogram Uitbreiding luchtverkeer Niet opnieuw in een isolement Poging tot moord te Heerlen Tweede periode winterdierut gaat 1 Maart in Onderzoek in Schoonhovensche valsche muntersaf faire voortgezet Ned. Landbouwcomité dringt op opruiming van reactie- dieren aam PRESTO VOOR DE WAS MOEDER IN HAAR SAS BLOEMENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP SANEERING VAN ONZEN VEESTAPEL rr Het wetsontwerp voor de nieuwe rechtsvorming legt een grond slag voor een corpora- tief recht De geschiedenis van den accyns Eerste stap Voor de Maastrichtsche Rechtbank vyf jaren geëischt Discussie Burgemeester Van Lanschot - „Italiaansche wyn” PATER a M. MEHRING t Jac. Smit tot voorzitter der jury benoemd Redevoeringen van de heeren prof, mr. dr. H. Westra, ir. M. de Wolff, A. van Iersel en mr. F. J. van Lanschot De onderwereld voer er wel by. Een boekje van de distillateurs voor de M m 9 n. onder het publiek worden gebracht. ai t 1 r Het vraagstuk van de ordening, aldus ir. Al bania, zal in de komende ja ren het staatkun dig leven meer en meer gaan beheerschen. De democratie aal dit vraagstuk moeten oplossen. Gelukt haar dit, dan aal zy zichzelf daarmede kunnen bevestigen en vernieuwen. ochtend- Schiphol In aansluiting op ons bericht betreffende de valsche ryksdaalders, die te Schoonhoven wer den vervaardigd, vernemen wt) nog het vol gende. Aan de hand van by het verhoor van den feit, deel reactle-dieren, is thans biaonder keert misschien nimmer terug. van en IB «S SN Na deze inleiding, die zeer knap was opge- «et. doch volgens den spreker zelf ietwat doc- cale karakter van het wetsontwerp treedt daar door zeer op den vóórgrond. De vraag of de versnelling van den bruggen bouw met enkele jaren al de door het verkeer te brengen offers waard is. wordt door de A.N.V.F. ontkennend beantwoord en omdat een andere en eenvoudiger financiering mogelijk is. blijft haar parool, wel versnelde bruggenbouw, maar geen tolheffing. Oudenboech, vartrnkkasz, n d n Broeder Maas, van de orde der H. Familie te is naar de missie van Brazilië drijf weer goed georganiseerd. In 4 jaren tijd liep de opbrengst van den accijns met 10 mil- lioen terug, vergeleken bij het jaar, dat de accijns nog niet verhoogd was. In plaats van 4 mlllioen méér, 10 mlllioen minder, dus weer een verschil van 14 millioen bij de raming. Dat deze politiek een ernstige klap is ge weest voor alle bona fide bedrijven, zoowel in groot-, tusschen- als kleinhandel, spreekt van zelf. B. Dat het voorgestelde geheel in de Hjn is van het program, hetwelk de Katholieke Staats partij zich in 1933 stelde, heeft Mr. Goaeling toegelicht door te citeeren, dat In dit program de Katholieke Staatsparty opkwam voor wette- •Uke regelingen, die de gevolgen der crisis ten goede zouden keeren tot welzijn van ons volk. ZU sprak dat aft. niet in de crisisparagraaf, maar in dat deel van het program, waar zy •enige principleele richtlijnen uitstippelde. op opheffing van de beperking, welke voor de overname van zoogenaamde reactle-dieren is ingesteld. De gelegenheid om onzen veestapel te sanee- ren door het op groote schaal opruimen gunstig In 1930 kwam minister De Vries op het funeste idee om den accijns te brengen van ƒ330 per HX. van 100 pet. alcohol op de zelf zoo Mr. Goaeling, in zijn inleiding dank brengend aan de drie Ministers Verschuur, Coiyn en Bteenberghe, die aan dit ontwerp hun zorgen hebben besteed, zette voorop, dat het thans voorgestelde de crisis niet bezweren zal, maar dat de groote beteekenis van het ontwerp daarin ligt, dat het recht doet wedervaren aan het karakter van de crisis en dat het de mo gelijkheid opent tot aanpassing aan de struc- tureele wijzigingen, welke deze crisis typeeren. Daarom juist lag hier ook voor een kabinet, dat zich crisiskabinet noemt, een taak. En daarom moet iedere poging, om aan dit ont werp een tijdelijk karakter te geven, worden af gewezen. Het karakter van de crisis, aldus de Katholieke afgevaardigde met een van die Paradoxen, waarvan hij het geheim bezit, ver zet er zich tegen, dat men aan dit ontwerp een crislskarakter geeft. En van hen heeft Mr. Geseling, de president der Katholieke Staatspartij, veruit de beste rede gehouden. Met bewondering en in groote stilte heeft men het buitengewoon doorwrocht betoog van den bekwamen Katholieken jurist, die niet, zooals andere juristen soms, slechts artlkelenpluizer is. maar met overtuiging strak ke principleele lijnen trekt, aangehoord. Na de pauze voerden een viertal sprekers uit de vergadering nog het woord, en wel de heeren Van Lier, sprekend namens de leden van den B B N in Noord-Brabant. die de bezwaren der bedrijfsautohouders tegen de tolheffing aanvoer den: de heer Botermans te Gilae. die aanvoerde, dat niemand eraan denkt de schipperij te be lasten; de heer Wagenberg te Vlijmen, die pleitte voor vrij verkeer niet alleen binnen de grenzen, maar ook over de grenzen; de heer v. Heereveld, burgemeester van Diel, die de aandacht vestigde op de onhoudbare positie, waarin de gemeenten in de Bommelerwaard loor de tolheffing zullen komen; Mr. Van Om- leren te Heusden, voorzitter van het Comité. .'an Actie in het Land van Heusden en Altena «ile bijzonder opkwam voor het tol vrijhouden van"1 de brug bij Heusden. a Tenslotte nam de vergadering een motie aan tegen de tolheffing op de bruggen. De heer Van Moorsel wees ons nog op een ander ongewenscht gevolg van de accynsver- hooglng, nJ. den invoer van wat hij noemde een zoet brouwsel, betiteld als „wijn”, voor namelijk uit Italic afkomstig. Bij normale be reiding van slappe likeur en advocaat ontvangt de minister ruim 80 aan gedistilleerd- en sulker-accijns, tegen ƒ36 bij het gebruik van zg.n. wijn. Dat deze Ersatz grondstof veel ge bruikt wordt, blijft duidelijk uit bet feit, dat terwijl de totaal wyn-import geweldig terug loopt, de invoer uit Italië sterk is toegenomen. Het vraagstuk van den accijns en de geheime distilleerderijen heeft echter nog meer kanten dan die van de belastingopbrengst en de pu blieke moraliteit. Daar zijn nog de kosten van de extra-controle voor grensbewaking e.a, de groote schade die de handel in al zijn geledin gen lijdt wij denken aan het cafébedrijf, dat juist in dezen tijd symptomen van innerlijke zwakte gaat vertoonen. En voorts het belang van de volksgezondheid, dat ook niet gediend is wanneer producten van bedenkelijke origine nndbr hof rtuHliAlr .Het proces-Hauptmann, de onverkwikkelijke histories van de opeenvolgende „staatsvijan den", doen ons, Europeanen, nu en dan voelen, dat het gangsterwezen in „Gods eigen land” toch niet zoo comfortabel is als de filmpro ductie uit dat land ons soms wil doen geloo- ven. En wanneer we nagaan, welke nu eigen lijk de oorzaken zijn die tot zoo ongezonde toestanden geleld hebben, dan vinden we al spoedig dat het „achttiende amendement” door Oony-Bam in een vlaag van erfelijk puritanisme aan zijn grondwet toegevoegd, daar voor een niet onbelangrijk deel schuld aan is. Het drank verbod is met louter achtenswaardlge bedoelin gen in de Staten Ingevoerd, maar welke on heilen zijn niet voortgevloeid uit de drank- smokkelarij en de clandestiene bars en kroegen die zijn ontstaan toen Amerika was „droogge legd". Dat een dergeiyke ontwikkeling zich ook in ons land voltrekt, daarop hebben twee Schle- damsche vereenlglngen, nJ. „de Vereenlgde Distillateurs” en de „Ned. Vereen, van Distilla teurs en Likeurstokers” in een dezer dagen verschenen boekje de aandacht gevestigd. Ook onze wetgeving, met name de accijns op ge distilleerd, vormt een voedingsbodem waarop ongewenschte toestanden maar al te goed ge dijen. „Distillateurs over den drankaccyns.zal men zeggen, en daarop iets laten volgen van een vos die de passie preekt. Het is waar dat degenen die het boekje in het licht zonden, bij ‘n verlaging van den accijns allereerst ge- ving aan met te wijzen op de Ontstemming, die vooral in Brabant door het voorgestelde wets ontwerp is ontstaan. Het heeft er den schijn van, alsof men Brabant door de tolheffing weer wil gaan isoleeren. Althans wekt men den schijn alsof het Brabantsche industriegebied geen rol in het Nederlandsche staatsbestek speelt. zijde heeft Al barda, de zijnen. In het concertgebouw te 's-Hertogenboech werd Dinsdagmiddag een vergadering gehouden belegd door de bureaux der Kamers van Koop handel te ■s-Hertogenbosch. Tilburg. Breda en Eindhoven en bedoeld als demonstratie tegen het wetsontwerp, beoogende de mogelijkheid van versnelden bruggenbouw door tolheffing. Volgens het officieel plan der 468e Staats loterij zal de nummering der loten weer nor maal geschieden. nJ. van 1 tot en met 21000. Er zullen dus ditmaal geen nummers uitge haald worden. Eveneens zonder hoofdeiyke stemming ver- eenigde de Kamer zich met de wijziging van de Drankwet, die de Regeering heeft ingediend, omdat het, geheel in strijd met de bedoeling 1 van de herziening in 1931, tengevolge van een minder juiste formuleering mogelijk is geble ken, dat een vergunninghouder, die tevens ver- lofhouder is, dit verlof verpacht. De Hooge Raad had deze mogelijkheid erkend. En de redactie diende dus verbeterd. In het algemeen kon men zich hiermede vereenigen. Maar Mi nister Slotemaker heeft aan den aandrang, door mevrouw Bakker-Nort en de heeren Boon, Suring, van der Heide en Kortenhorat uitge oefend. toegegeven ep den overgangstermijn verlengd tot 1 Mei 1937. De liberaal mr. Boon had geen enkel resultaat met eenige amende menten, die aan het systeem der wet wilden wrikken. Maar de Minister heeft in zijn antwoord toe gezegd ook dr. Kortenhorst had hiervoor gepleit dat hij eene herziening der Drank wet, die tóch al op zijn program stond, met spoed zal ter hand nemen en dat die herzie ning niet zuiver technisch zijn zal. Wél zal worden vastgehouden aan de principes van 1931, maar er zal rekening worden gehouden met den nood in het café en restaurantbedrijf en het daarover verstrekte advies van den Ny- verheldsraad. noemde de bevordering van een onbelemmerd wegenverkeer kinine voor de wwaar in koorts liggende nijverheid. Die kinine moeten we aan schaffen. al is het op afbetaling! Het lospeuteren uit het wegenplan van die weggedeelten, die bruggen heeten, is een be lachelijke inconsequentie. Daarbij is het een grof onrecht, bepaalde deelen van het land bijzonder zwaar te treffen door tolheffing op de wegen over de rivieren. Heeft ooit eenig deel van het land geprotes teerd tegen den aanleg van wegen als die van Rotterdam naar Den Haag, die millloenen meer heeft gekost dan eenzelfde weg elders? Waarom het eene ten laste van de gemeen schap. het andere ten laste van de aanliggende streken? Het zwarte tafereel, dat de regeering ons voorhangt, doet wel erg somber aan. als men de berekeningen ziet van de A.N.VF. Men zal zich bij de doorvoering van de voor gestelde tollen niet moeten verwonderen als de Brabanders naar Luik. Brussel of Antwerpen gaan voor inkoopen. zaken of genoegen. De bruggen van Keizersveer, Zaltbommel en GraveX waren symbolen van nauwere betrek- kingen tusschen Noord en Zuid. Hebben we te vroeg gejuicht? Als de tollen komen, wei! don, de laatste dienst naar Londen om 1830 van Schiphol (19.05 van ven). Naar Parijs kan men van 1 Maart af drie maal per dag. Het aantal verbindingen is uit gebreid met een mlddagdienst, welke om 15 uur uit Amsterdam, om 1535 uit Rotterdam vertrekt. De verbindingen van Parijs met het Zuiden (LyonGenèveMarseilleCannes) bestaan thans ook weer in de richting Neder land. De heer Jac. Smit te Naarden is benoemd tot voorzitter van de internationale Jury, die de inzending zal beoordeelen op de bloementen toonstelling. die van 10—34 April te Boakoon wordt gehouden. P Op 61-jarigen leeftijd Is te Gouda overleden de Weleerw. pater Gentllis M. Mehring GEK, kapelaan van de 8t Joeephkerk aldaar. Pater Mehring werd geboren te Rotterdam Januari 1874 en priester gewijd In 1899. In 1931 evenwel kon dezelfde minister De Geer het toch niet laten om het weer eens met een accynsverhooginkje te probeeren. Zijn be groeting moest sluitend gemaakt worden en vier millioen daarvoor moesten gehaald wor den uit verhooging van den accijns. Van vele zijden kwam protest, de Kamer wilde er niet aan. maar toen stelde de ihin. de portefeuille- kwestle en onder dezen dwang is het ontwerp toch aangenomen. De voorspelde gevolgen lieten zich ook thans weer niet wachten. Vier millioen méér aan ac cijns heeft de minister nimmer gekregen. Het eerste jaar gaf een meerdere bate van ruim een millioen, maar in dien tijd hadden de clandestiene stokers en smokkelaars hun be- Tenslotte heeft mr. Goseling het ontwerp toegejuicht, omdat het een bekrachtiging is van de idee der organische samenwerking in be drijf en onderneming. De werkelijkheid zal toonen, dat het sociale en het economische ele ment niet te scheiden zijn. De samenwerking zal het verantwoordelijkheidsbesef van alle be trokkenen sterken. En gaarne zal de Katho lieke fractie er dan ook toe medewerken van den tydelyken nood een blijvende deugd te maken geheele Nederlandsche pers, tot en mef. het orgaan van den „Volksbond”. Het boekje heet „een bloemlezing uit de onderwereld” en bevat een verzameling krantenberichten over ge heime distilleerderijen, branderijen en smokkel - partijen, waaruit inderdaad blijkt dat het kwaad onrustbarende afmetingen heeft aan genomen. En wanneer de distillateurs op dit alles wijzen en dan zeggen: „zie je wel. dat is een gevolg van den veel te hoogen accijns", is het dan niet de moeite waard, daar eens na der aandacht aan te schenken? In een persconferentie, dezer dagen gehou den, heeft de heer N. F. van Moorsel, secre taris der vereen. „De Vereen. Distillateurs" ons het boekje door hem samengesteld, aangeboden en daarbij een resumé van de feiten gegeven. De Bossche rechtbank beeft eerst in twee zittingen in de rechtzaal daarna in Hoog- loon aan den Eerselschendijk in de open lucht wat te voren nimmer is geschied recht, gedaan in een strafzaak wegens meineed welke de handarbeider M. W te Knegsel er voor de rechtbank op had gewaagd om zijn broer te redden uit diens strafzaak wegens smokkelarij. De rechtbank had verdachte vrijgesproken, van welk vrijsprekend vonnis de Officier van Justitie in hooger beroep kwam. De advocaat-generaal bij het Bossche Hot construeerde het bewijs en eischte acht maan den gevangenisstraf. Uitspraak 11 Maart, as. De verbinding met Scandinavië werd gedu rende de eerste periode van den winterdlenst onderhouden met 3 vliegtuigen, welke vrijwel gelijktijdig van Schiphol vertrokken en waar van het ééne via Hamburg naar Malmö, het andere rechtstreeks naar Kopenhagen vloog. Van 1 Maart af verttekt om 930 uur een vlieg tuig naar Kopenhagen en Malmö, dat aan sluiting geeft op den dagtreln naar Stockholm (aankomst 3235), om 11.55 gaat een tweede dienst, die behalve deze steden ook Hamburg aandoet en aansluiting geeft op den nacht trein naar Stockholm. De aansluiting uit Rot terdam op den eerstgenoemden dienst is per trein, op den tweeden per vliegtuig, dat om 11.10 van Waalhaven vertrekt. Uit de richting Scandinavië zijn er op belde diensten aanslui tingen per vliegtuig naar Rotterdam. Naar Berlijn is het aantal diensten gelijk ge bleven en zijn alleen de tijden iets gewijzigd. De mlddagdienst op de lyn Zeeland wordt in de richting AmsterdamRotterdam—Vlis- singen 3 uur 15 minuten en in de tegenover gestelde richting 3 uur verlaat. Het vertrek uit Amsterdam, resp. Rotterdam naar Zeeland wordt dus 16.15 en 1630, terwijl het vertrek uit Vllsslngen 1635 uur wordt. De vertrektij den der ochtenddiensten blijven ongewijzigd. SLBCXTSy Den Haag, 26 Februari 1935. Alvorens eindelijk kon worden overgegaan tot de openbare behandeling van het principieel uiterst belangrijke ontwerp tot algemeen ver bindend en onverbindend verklaring van on dernemersovereenkomsten, had de Tweede Ka mer bij het begin dezer week nog enkele min der belangrijke zaken af te doen. Er diende be slist te worden over het verzoek van den com munist Wijnkoop, om een Interpellate over den nooo in het mingebied te ^ÜUyëlrfiouden En er stonden nog twee ontwerpen op de agenda, die beide eenig debat uitlokten. De beslissing over de interpellatle-Wijnkoop is aangehouden. President Ruys de Beeren- brouck stelde aanvankelijk voor, het verzoek niet toe te staan, omdat de zaak tengevolge van het uitstellen van de loonsverlaging op voorstel van den Rjjksbemiddelaar niet zeer ur gent was en omdat zij beter zou kunnen wor den behandeld bij de steenkoolcontlngentee- ring. waarbij het vraagstuk der Limburgsche mijnen uitvoerig aan de orde zal komen. Toen de sociaal-democraat Drop geopperd had. de interpellatie wèl toe te staan, doch haar te doen zhouden op een nader te bepalen dag de Tieer Drop vreesde namelijk, dat de steenkool- contingenteering niet spoedig genoeg rijp voor behandeling zijn zou en wilde de gelegenheid voor een debat dus openhouden wijzigde de president zijn voorstel in dezen zin, dat de beslissing over het toestaan zelf der interpel latie verschoven werd. De Kamer vereenlgde zich daarmede. Zonder hoofdelijke stemming werd aangeno men het ontwerp, dat de toekenning van een wachtgeld aan gewezen secretarissen van op geheven Gezondheidscommissies regelt. De an- ti-revolutionnalr mr v. Dijken, later bijgeval len door den vrijzinnig-democraat Kooiman, gaf blijk, dat hij deze aparte regeling niet noodlg achtte, gezien de mogelijkheden, die de Ambtenarenwet biedt. Over het ontwerp betreffende de ondernemers overeenkomsten is tot nu toe geen liberaal ge luid vernomen. Men had verwacht, dat na de campagne in de liberale pers de eerste de beste spreker een liberaal zou zijn en dat een krach tig en behoorlijk geargumenteerd betoog tegen het ontwerp de inzet van het debat zou zijn, maar de fi ?ctievoorzitter Dr. Blerema, die zelf deze materie schijnt te gaan behandelen, be perkte Jirh tot het maken van een enkele notitie en zag er tot veler groote verbazing van •f, de leiding van het debat te nemen Deze middag bracht dan ook enkel voor standers aan het woord. Het waren er vier. Aan het hoofdbureau van politie te Heerlen had zich N. M. V. komen melden, onder me dedeling. dat hij zijn zwager met een hamer het hoofd had Ingeslagen. Verdachte stond Maandag voor de Maastrlcht- sche Rechtbank terecht. Hij kwam terug op zijn volledige bekentenis, eerst voor de politie en later voor de Justitie afgelegd en verklaarde in een vlaag van op winding gehandeld te hebben, toen zijn zwager, bij wien hij eenig Inkomen verdiende, hem ont sloeg. Het O. M wees er In zijn requisitoir op hoe verdachte sedert lang met moordplannen rond liep, een revolver voor een deugdelijker wapen inrullde en op den bewusten morgen van het delict den hamer, waarmede hij den doodelU- ken slag zou toebrengen bij zich stak. Toen het slachtoffer had plaats genomen in den fauteuil voor het schrijfbureau sloeg verdachte toe. Verdachte dacht Inderdaad dat de slag raak was aangekomen. Later bleek dat de wonde gelukkig niet van ernstigen aard was als verdachte zich had voorgesteld. Ter zake van poging tot moord eischte het O. M. vijf jaren gevangenisstraf. De verdediger mr. F. Tripels, vroeg opheffing der preventieve hechtenis, hetwelk doer de Rechtbank geweigerd werd. De Rechtbank zal 11 Maart as. vonnis wijzen. Het is dus niet zonder reden dat de distilla teurs de nieuwe verlaging van den accijns door minister Oud in het vooruitzicht gesteld, met verlangen verbeiden. Niet alleen hun be lang, ook de volksmoralltelt en de schatkist zullen er mee gediend zijn. Het ontwerp is een duf en muf schrijftafel- ontwerp. Het is geen ei van Columbus, maar een koekoeksei, in het ministerleele nest. Wil men het Zuiden van het Noorden ver vreemden. dan is de tolheffing een prachtig middel. Wil men de eenheid en saamhoorig- heid van het Nederlandsche volk bevorderen, dan bruggen zonder tollen. Mr. Westerman van Nationaal Herstel aan vaardde het ontwerp eveneens, al wenschte hij, dat het consumentenbelang nog meer tot zijn recht sou komen, en gaf hij tegen de vaak zeer geraffineerde ontdulkingspractljken aan een strafrechtelijke sanctie de voorkeur. En ook de Chrtstelijk-Hlstorlsche afgevaardigde Jhr. Rut gers van Rozenburg toonde zich niet afkeerig, al wil hij aan de regeling een lijdelijk karakter geven, omdat de Kamer anders alle macht uit handen geeft. Mr. Goeeltag heeft hem er reeds op gewezen, dat van het laatste geen sprake is en dat de Kamer haar recht van contróle op de uitvoering der wet volledig be houdt. aard weinig tot haar recht komt, doch later in woordelijke citaten de verdiende bewondering moge oogsten. Hij lichtte toe, dat de gebonden heid van personen, die geen party zyn by een overeenkomst, voor sommige juristen „een civielrechteiyke vloek" mocht zyn, maar dat deze figuur volkomen past in ons prlvaat- rechteiyk stelsel, dat in zyn burenrecht een analoog complex van verbintenissen „uit de wet” kent en dat ook in sommige artikelen van de regeling der collectieve arbeidsovereenkomst dergeiyke gebondenheid heeft opgenomen. Met kenneiyk genoegen beriep de Katholieke afge vaardigde zich op wat Prof. Gerbrandy in „Antl- Revolutionnalre Staatkunde” over deze materie geschreven heeft. De beteekenis van het ontwerp de nieuwe rechtsvorming lag voor Mr. Goseling daarin, dat het een grondslag legt voor een corpora tief recht. Ook dit werkte hy zeer degeiyk uit. En hy constateerde in dit verband met genoegen, dat Ir. Albarda de sociaal-democratische fractie voorzitter, zich in zyn bespreking van dr. Co- lyn's Amsterdamsche rede tegen staatsslavemy verklaard had. Wijst men die af en wenscht men ook de individualistische vrye concurren tie niet dan komt men immers onvermydeiyk op de iyn, waarlangs de Katholieken zich wenschen te bewegen en waarvan het in be- handeling zynde ontwerp een eerste begin is. In de te Den Haag gehouden vergadering der eerste afdeeling van het Kon. Nederlandsch Landbouwcomité werd besloten inzake de be perking van den rundveestapel den anderen centralen landbouworganisaties voor te stellen, gezamenlyk by de Regeering aan te dringen trinalr moest uitvallen, ging Mr. Goseling over baat zyn, maar van den anderen kant zyn zy tot een scherp juridische ontleding van het niet de schrijvers van *t boekje. De schryvers.. ontwerp zelf, welke in een kort resumé uiter- 1 waren wy zelf, zonder dat wy het wisten, de Van sociaal-democratische voorzitter der fractie ir. het woord gevoerd. Hy en zeide hy, zullen met genoegen deeen eersten stap naar de ordening mededoen. Het is nog slechts een vreesachtige stap, omdat het ini tiatief tot de ordening volledig by de particu liere ondernemers biyft en geen enkel perspec tief geopend wordt naar de totstandkoming van organen met verordenende bevoegdheid, maar principieel is die stap van beteekenis. wyzlngen werd het spoor te Schonhoven verder gevolgd. Allereerst werd de 45-jarige koopman L. V. aangehouden en korten tyd daarna den 45-jarigen bakker A. M De eerste ontkende iets van de uitgifte van valsche ryksdaalders te weten; de tweede be kende vry spoedig aan de uitgifte te hebben deelgenomen. Eenjge maanden was het drietal, zoo ver klaarde hy. reeds aan den gang. Enkele tien tallen valsche ryksdaalders zouden zyn uitge geven in hoofdzaak te Rotterdam. Zy werden door L. M. vervaardigd en daarna by tien stuks tegeiyk aan de‘twee medeplichtigen ter uitgifte gegeven. Er wordt vermoed, dat het complot ook val sche guldens heeft vervaardigd en uitgegeven. In verband hlerme wordt het onderzoek voort gezet. De koopman en de bakker zyn ter beschik king der Justitie gesteld en eveneens naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Er was gewaarschuwd voor smokkelen en clandestien stoken. De minister deelde deze vrees niet. Feit is echter, dat er jaren waren, waarin 67 geheime distilleerderijen werden ont dekt en meer dan 1200 gevallen van smokke- lary. Wanneer men nu weet, dat het aantal ontdekte distllleerderyen en de geconstateerde gevallen van smokkelen slechts een gering per centage uitmaken van het werkelyk bestaand aantal, dan kan men veilig zeggen, dat het aantal geheime distllleerderyen veel grooter was dan dat der bona fide distilleerderijen en dat het smokkelen een onhellspellenden omvang had aangenomen. Ten slotte werd het minister De Geer te erg en voorgellcht door een inter departementale commissie, waarin ook geheel onthouders ruim vertegenwoordigd waren, die met algemeene stemmen adviseerde den ac cyns met 40 pet. te •ferlagen, kwam een wets voorstel, dat in die richting ging, en dat ook door de Staten Generaal werd aangenomen. Het effect was, dat de minister ongeveer twee jaar later kon zeggen, dat de accynsver- laging had veroorzaakt, dat alleen nog op legale wijze verkregen gedistilleerd In con sumptie werd gebracht en zulks zonder dat ver meerdering van het alcoholverbruik daarvan het gevolg is geweest. Zoo zyn er dus wel ernstige redenen, die voor verlaging van den drankaccyns pleiten. Dat de ver. distillateurs hierop eens de aan dacht hebben geveatlgd, i« hun goed recht, en bovendien verrichten zy daarmee goed werk. Het boekje laat werkelijk niet na Indruk te maken. In kelders, op zolders, in achterbuur ten, op boerderijen, In heerenhulzen, in gar nalenschuiten, in woonschepen, kortom overal worden de geheime stokerijen aangetroffen. Vrouwen, en kinderen van 17 Jaar bevinden zich onder de schuldigen. lichtte daarna deze uitspraak verder toe. De beswaren tegen het wetsontwerp gaan uit sluitend tegen de wyze van financieren en niet tegen de versnelling van den bruggenbouw zelve. Er is slechts f 30 millioen noodlg voor de vol tooiing van de 11 nog te bouwen bruggen, ter wijl de Regeering toch f 50 millioen wil leenen. Spreker toonde uitvoerig aan, dat het leenen van het surplus van f 20 millioen in geen enkel opzicht in verband staat met de versnel ling van den bruggenbouw, waaruit dus niet anders kan worden opgemaakt dan dat de Re geering voor ’s Lands schatkist de directe be schikking wenscht over middelen en de daaraan verbonden kosten In den loop der jaren door tolgeldheffing moeten worden gedekt. Het fls- Ter byeenkomst waren aanwezig burgemees ters en wethouders van gemeenten uit de pro vincie Noordbrabant. leden van de Provinciale Staten, afgevaardigden van de besturen van de K. N. A. C. van den K. A. N. W B. van den B. B. N„ voorts vertegenwoordigers van nage noeg alle verkeersorganisatles In den lande, vertegenwoordigers van de besturen van werk gevers- middenstanders- en boerenorganisaties, vertegenwoordigers van de vereenlglngen voor vreemdelingenverkeer in Noordbrabant. verder industrieelen en handeldryvenden uit de gehee le provincie Noordbrabant en tal van belang hebbenden en belangstellenden. De voorzitter van de Kamer van Koophandel te 's-Hertogenboech, de heer Jos. E. A. M. Mey- rlng, sprak een inleidend woord, waarin hy als de bedoeling der Kamers met deze vergadering aangaf. dat de Staten Generaal zullen verne men. van het Brabantsche industrieele en be drijfsleven. dat het er niet mede Instemt, dat Brabant nu de verbindingsschakels over de groo te rivieren op het punt staan verwezeniykt te worden, toch weer door tolbarrières van het overige gedeelte dee lands zal woeden afge sloten. Als sprekers voor de byeenkomst waren ult- genoodigd Prof. Mr. Dr. H. Westra, Ir. M. de Wolff, reap voorzitter en secretaris van de Alg. Nederl. Verkeer» Federatie, de heer A. van lersel, directeur van de Kwattafabrleken te Breda en Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van ’s-Hertogénboech. De heer Rutgers van Rozenburg had in den aanvang zyner rede trouwens zelf erkend, dat dit ontwerp geen crislsontwerp ia, al deed dan de crisis de noodzaak der indiening acuut worden. Dr. Coiyn schreef dit in zyn Memorie van Toelichting zelf. 660., dus te verdubbelen. Tegen deze politiek is met klem van redenen gewaarschuwd, maar minister meende uit die verhooging een meerdere opbrengst van 10 k 15 millioen te kunnen trekken. Na 8 Jaar bleek, dus in het „vette" jaar 1928, dat in plaats van 10 i 15 millioen meer, de accyns 8 mlllioen minder opbracht dan vóór de verhooging. Den eersten Maart gaat by de Europeesche luchtvaartmaatschappen de tweede periode van den winterdlenst in, welke tot 31 Maart duren zal. Op Londen wordt het aantal diensten met één uitgebreid, zoodat er in het geheel 4 da- geiyksche verbindingen komen. De diensten vertrekken om 7 uur van (735 van Waalhaven) en om 7 uur van Croy- vertrekt Waalha- wees er op, dat de Regeering en de Tweede Kamer zich reeds hebben uitgesproken, dat tol heffing slechts aanvaard zou kunnen worden, indien geen andere oplossing te vinden is. En ’n andere oplossing Is, naar zyn meenlng, wel te vinden. Van de opbrengst der verkeersbelastingen koipt slechts een deel ten bate van de bruggen eiv «Acaax kso 1MU1U rass LkCV tCIUWl VÜL1 Um - - - MJO 43-Jatigen gearresteerden M. verkregen aan- ?egen en ’Pr' *Ch uit dien hoof- - 8 Öe een extra belasting op het motor-wegver- i^a keer-taroor versnelden bruggenbouw te biliy- ken Voorts vestigde hy de aandacht op het dat als de Regeering slechts een gering van de opbrengst der byzondere benzlnebelasting voor versnelden bruggenbouw zou willen be stemmen, van tolheffing geen sprake zou be hoeven te zyn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5