Kolenindustrie nood a [holiW^ rsi DE IN DE PIJP. I .f in Huisarbeidswet HOED OF PET Nederland—België De clearing met Duitschland RADIO-PROGRAMMA Kerkelijk leven Sport en spel DONDERDAG 28 FEBRUARI 1935 Vrijdag 1 Maart 1935 itlven 1 /AAAR... Mgr. van Valenberg Jubilea Mgr. Prinsen op OLYMPISCHE SPELEN ZOMERPOSTZEGELS Italië trekt zich terug Ten gunate van Japan SCHAKEN NEDERLAND-ZUID-AFRIKA Voorloopig handelaaccoord Handelaaccoord op til MET ZWAVELZUUR GEGOOID Kolencontingenteering Commiaaie geïnatalleerd SCHAATSENRIJDEN Dijkstra in vorm Rijksfilmkeuring OM DE VERZEKERINGSSOM Tweemaal brand gesticht VASTENAVOND BIJ DEN K.R.O. VALSCHE OPGAVE GEDAAN Pry» conaumptiemelk Vroege aardappelteelt É€N DAG IN PETOET. De bouwbedrijven te Maastricht Postboot vastgeloopen op de Wadden Botwinnik vergroot zijn voorsprong Zijn functie ala Apoatoliach Vicaria van Borneo aanvaard Vereffeningacertificaten ter uer- rekening van den uitvoer van Ned er land ache goederen Moeilijkheden wegena opzegging van het arbeidacontract door de patroona V oorontwerp tot wijziging aan hangig gemaakt HANDEL IN GROENTEN EN AARDAPPELEN DE KONINKLIJKE FAMILIE IN UNTERWASSER WERKVERSCHAFFING TE LEIDEN EEN MAAND GEVANGENIS STRAF VOOR EEN BROODJE IV ■laar kind op naam van een ander laten inschrijven i.- Opheffing der kolen conventie Paaaagiera per roeiboot verder gebracht In hooger beroep krijgt jaloerache dame anderhalf jaar Zevende algemeene vergadering in Den Haag CONTINGENTEERING VAN WOLLEN STOFFEN Stichting van een centraal ver koopbureau noodzakelyk geacht Gezamenlijke viering Zondag 26 Mei „Ken u Loewenfiach en Flohr apclen remiae Extra-opbrenggt voor cultureele en sociale doeleinden A Tag en i KEULEN, 455.9 M-: „Tag der Saarhelm- >hr“ kehr”. Gramo- 9.20 Gevarieerd Daarnaast tot WIJ 9H. I WETTIG GEDEPONEERD is het merk voor Uw nieuwen Koffiehuis te Den zevende algemeene de Centrale Com- De Minister van Sociale Zaken heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig heeft ge maakt een voorontwerp tot wijziging van de Huisarbeidswet 1933. Het voorontwerp Is nedergelegd ter griffie ter inzage van de leden. In het Zuid-Hollandach Haag werd Woensdag de vergadering gehouden van missie voor filmkeuring. De door den Minister van Economische Za ken ingestelde Commissie voor de steenkolen- contingenteerlng werd Woensdag namens den Minister door den Dlrecteur-Generaal van Han del en Nijverheid geïnstalleerd. De commissie heeft nog denzelfden dag hare werkzaamheden aangevangen. Tn het Land van Heusden en Altena zijn reeds thans, einde Februari, aardappelen in den kou- den grond gepoot. Het geschiedde bij den land bouwer van Andel te Sleeuwtfk van van den Er zijn geen bezwaren meer gemaakt tegen de voorgestelde regelingen met Nederland. Een der regeeringsleden verklaarde ons na afloop, dat men mag zeggen, dat het accoord met Nederland op til is. Gramofoon- 10.50 Dftiismu- Tamofoon j Gramo- 6.35 Kamer- ■ec.. 14. La n ged U k tijd mln. f 9 arsen tijd 9 min. 18 sec-, 19. Urban 10 mln. 8.4 sec., Sandtner en Nygren niet ge start LONDEN, 27 Febr. (Reuter.) Uit Rome wordt officieel gemeld, dat de Italiaansche regeering aan haar vertegenwoordiger te Oslo heeft ge seind, den eisch om de Olympische Spelen in 1940 te Rome te houden, in te trekken ten gunste van Japan. nog elke zij een van tot van Borneo. in af- 4H, Kann 4H, Pirc 4ft, Rablnowluch 4K. Ro manowski 4, Goglidx 4, Alatorzeff 3*. Stahl- berg 3-, Bogotyrtschuk 3, Tschechower 2%. Miss Menchlk 0. De K.R. O. geeft Dinsdag 5 Maart aa. te 8.05 uur een Vastenavond-programma, bestaan de uit een Radio-Cabaret, oJ.v. Jan Hahn, het tweede gedeelte van de Bouwmeester-revue met Buzlau, en tot slot een vroolijk Vasten- avond-gramofoonprogramma. Douwt Egberts Echte f riecche Heeren - Baai «n Baai -Tabak Melange van rijpe tabaKMn. BERLIJN, 356.7 M.t ..Tag- des Saar-Helm- kehr”. rtjksultsendlngen ter gelegenheid van de teruggave van het Saargebled aan Duitschland. ROME. 420.8 M.: 3 20 Piano-recital 8 05 Gevarieerd concert concert. MOSCOU, 27 Febr. (Eigen telegram.) De uit slag van de negende ronde van het interna tionaal schaaktoumooi alhier luidt als volgt: AlatorzeffStahlberg afgebroken in een be tere positie voor eerstgenoemde. - De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op Regeeringscontract, is voor de volgende week bepaald op 5H cent per liter, eventueel verhoogd met premie of ver minderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. Goglidse verliest van Botwinnik. Llssitzin wint van RJumin. Ragosin remise met Loewenfisch. Pirc wint van Romanowski. Kann wint van Miss Menchik. Lasker—Capablanca afgebroken in beteren stand voor eerstgenoemde. Bogotyrtschuk remise met Spielmann. Tschechower verliest van Rablnowltsch. LilienthalFlohr rgmise. De stand is thans: Botwinnik 8, Loewenfisch Flohr Capablanca 5H-, Lasker 5-, Ragosin 5, Lilien thal 5, RJumin 4H, Spielmann 4%, Llssitzin P. P.. schilder, thans gedetineerd in ’t Huis van Bewaring te Den Haag en de kantoorbe diende W. S.. hebben in de Haagsche automa tiek in de Spuistraat te Den Haag uit een der automaten twee broodjes met vleesch ont vreemd door het stukslaan van een ruitje. Verd. S. verklaarde, dat P. het feit alleen heeft gepleegd; alleen zou S. een broodje heb ben aangenomen van P. De Officier van Justitie, mr. Blok, zeide, dat niet gebleken was, dat verd. 6. diefstal heeft gepleegd en vorderde vrijspraak van dezen verd. Tegen P. vorderde spr. een maand gevangenis straf onvoorwaardelljk. De politierechter, mr. van Vrijberghe de Co- nlngh. wees conform dezen eisch vonnis. Ingevolge het Crisis-Tuinbouwbesluit 1935 I, is het verhandelen, of doen verhandelen van gewassen van den tuinbouw o m. slechts toege staan aan die handelaren, grossiers, venters, winkeliers en markttuinders, die als handelaar in gewassen van den tuinbouw door de Neder landsche Groenten, en Fruitcentrale zijn er kend. Woensdag werd de door den minister Economische Zaken ingestelde commissie Bijstand voor de wollen stoffen namens minister door den directeur-generaal van Han del en Nijverheid geïnstalleerd.1 De commissie, die hare werkzaamheden on- mlddellijk heeft aangevangen, is fels volgt sa mengesteld O M. Belzer, wnd -voorzitter van de commis sie van Advies voor de crisis-lnvoerwet, voor zitter; Pr. Mutsaerts Jr„ F. van Spaandonck. H. Hollenkamp Jr.,A. Bendien, Joh. Ibelings, dr. W. Hoogendoom. lid-secretaris. 6 50 Zang 9 25 Pauschers kapel. VERWIJZEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Het geldende arbeidscontract der bouwvak arbeiders te Maastricht loopt eind dezer maand af. Tot een nadere bespreking zijn de patroons niet te bewegen en bij schrijven van 5 Novem ber j.l. werd reeds het contract door den werkgeversbond opgezegd onder mededeeling ..dat voorloopig geen nieuw contract zal wor den aangegaan Het bestuur van den R.K Bouwvakarbeiders- bond ..St Jozef” en van den Algemeenen Ne- derl. Bouwvakarbeidersbond wendden zich der halve schriftelijk tot den Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons te Maastricht om naderen uitleg van deze zinsnede en stelden voor vóór 1 Maart van gedachten te wisselen omtrent de arbeids voorwaarden. want werken zonder arbeidscon tract achten zij voor de arbeiders ongewenscht. Op dit schrijven kwam geen antwoord binnen, evenmin gaf de patroonsorganisatie op een latere herinnering antwoord. Allengs wordt de tijd tot onderhandelen kor ter en is men algemeen van oordeel in arbei derskringen dat dit op strijd zal uitloopen. WEENEN. 5O6.R M.: CZZ Gramofoon 10.20 Gramofoon 12.20 Dansmuziek: VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR DEN DROITWICH. 1500 M-: 11.20 Orgelspel 13.10 Het Trocadero Clnema-orkeat 12 50 Het B.B.C.-Qanaorkeat 1.35 Johan Hock's Kamerorkest 3.35 Het Schotsche 8u- dio-orkest. In ieder geval zouden zeer vele leden het oo hoogen prijs stellen, indien de Regeering in d^ Memorie van Antwoord haar standpunt in de geheele kolenquaestie duidelijk en uitvoerig uit-1 een zou willen zetten. Onze Brusselsche correspondent seint ons, d.d. 27 Febr.' In den ministerraad van Woensdagmorgen heeft de heer Hymans, minister van Buiten landsche Zaken, zijn collega’s op de hoogte gebracht van het resultaat der onderhandelin- gen met Nederland en Amerika. De 35-jarige drukker J. de V., gedetineerd, werd Dinsdag door de Rechtbank te Rotterdam veroordeeld wegens opzettelijke brandstichting tot een gevangenisstraf van een Jaar en vier maanden, met aftrek der preventieve hechtenis. Verdachte had op twee op elkaar volgende avonden getracht brand te stichten in zijn drukkerij, door een vlonder, die in de nabijheid lag van de kachel met petroleum te oesoren- kelen en een groote hoeveelheid papier onder een werkbank in brand te steken. Beide keeren had het brandje zich tot een begin beperkt. Verdachte was eerst kort te voren met f 5000 tegen brandschade verzekerd. Mgr. C. C. Prinsen, prot. apost. pastoor van St. Jacob te ’s-Hertogenbosch, viert in de ko mende maand, op 12 Maart, twee Jubilea en wel zijn 40-Jarig pastoraat en zijn 25-jarig pro- vlsoraat van de semlnarlën. Waar Mgr. dit jaar nog twee Jubilea viert en wel zijn 80-jarig priesterfeest op 22 Mei en in Juli zijn zilveren jubileum ais kanunnik, zullen al deze jubilea op één dag worden ge vierd. Het diamanten priesterfeest is van de vier hst voornaamste en daarom zal dit de kern van de viering vormen. 22 Mei valt op Woensdag. Den Zondag daar op, dus op 26 Mei. zal dit zeldzame Jubileum feest dan plaats hebben. De gemeenteraad van Lelden heeft een voor stel van B. en W. aangenomen om in werk verschaffing te doen uitvoeren den aanleg van sportvelden nabij de Leldsche Hout, begroot op 125.000 en verlenging van den Wassenaar- schen weg. begroot op 36 000. Hierdoor komt er een werkgelegenheid voor reep. 125 «i M arbeiders. M-: 12.25—2.20 Gramofoon. H M de Koningin heeft Woensdagmorgen met H. K. H. Prinses Juliana een lange wan deling in de omgeving van Unterwasser ge maakt, waarna de belde Koninklijke gasten zich aan de rodelsport wijdden, waarvoor Juist een bijzondere gelegenheid bestond in verband met het feit, dat versche droge sneeuw was gevallen tot een dlkte^ van 40 c.M. Des middags heeft H. M. de Koningin teza men met H.K H. Prinses Juliana op het bal- con van het hotel in ligstoelen zonnebaden genomen, terwijl de verschillende leden van het koninklijke gevolg een skltoer In de om geving maakten. In Unterwasser zijn thans in totaal ongeveer 240 gasten aanwezig. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend dat op 20 Februari J.l. te Pre toria nota’s zijn gewisseld tusschen Hr. MS. ge zant aldaar en den Zuid-Afrlkaanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, houdende een voorloopige regeling der handelsbetrekklngen tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en de Unie van Zuid-Afrlka, welke op 1 April a.s. in werking zal treden. Het komt nog wel eens voor, dat men aan deze wijze spreuk herinnerd wordt bü het betreden van een oude boerenhofstede. Ken u zelven! Wie kent zich zelven? En welk denkend mensch ziet zich niet in zijn binnenste geplaatst voor de raadselen en verrassingen van het eigen ik? Het wordt ons telkens weer klaar: te weinig kennen wij ons zelven. Wij kennen anderen nog minder. En toch, hoe spoedig zijn wij geneigd en staan wij gereed tot oordeelen, tot vèroor- deelen vooral.... HILVERSUM, 1S75 M. VARA. 8 00 Tijdsein 8.05 Gramofoon 10.15 Orgelspel 11.00 Jacques van Klnsberger. en zijn kwin tet AVRO: 12.00 Gramofoon 12.30 .De Mlnstreeis”. Gramofoon-Intermezzi 2.30 Voordracht: Richard Flink 3 00 tot 4 00 Zangvoordraeht VARA: 4 05 Knipcursus 4.50 Gramofoon 5.3o Or gelspel Joh Jong 6 00 De Notenkrakers 6 45 Eddy Walls en zijn orkest spelen Weensche muziek 7.50 Gramofoon 7 578 00 Herhaling van 8.0 S.-ber. 10.00 Vaz Dlas 11.00 Jazz muziek 11.30— 12.00 Populaire gramofoonplaatjes. Door den lagen waterstand is de Amelander postboot, die Woensdagmiddag van Nes op Ameland naar Holwerd aan de Friesche kust was vertrokken, op de Wadden vastgeloopen. Daar het niet mogelijk bleek, de boot te be vrijden, werden de pasagiers en post per roei boot naar Holwerd gebracht. De passagiers en de post, die voor Ameland bestemd waren, zijn te Holwerd gebleven. Men hoopte de postboot In den afgeloopen nacht vlot te, brengen. De directie van het Nederlandséhe Clearing- Instttuut, gelet op de bepalingen van het clea- rlngverdrag, gesloten tusschen Nederland en Duitschland op 5 December 1934, maakt be kend, dat vorderingen wegens of in verband met leveringen naar Duitschland van de hier onder genoemde goederen van Nederlandschen oorsprong, voor zoover de invoer in Dultsch- land zal plaats hebben op of na 1 Maart 1935, mits zij voor het overige zullen blijken te vol doen aan de bU of krachtens verdrag of wet gestelde vereischten, geldende op den dag, waarop zij voor uitbetaling in aanmerking zou den komen, alleen tot vereffening over de Ne- derlandsch-Duitsche clearing zulle* worden toegelaten tegen overlegging van een veretfe- ningscertificaat, af te geven door het Crlsls- Ultvoerbureau te 's-Gravenhage. Dit certificaat zal als regel alleen geldigheid hebben wan neer ten genoege van het Crisis-Ultvoertnimu is bewezen, dat de uitvoer naar Duitschland daad werkelijk heeft plaats gehad. Onder de bovengenoemde regeling vallen de volgende goederen (de nummers zijn die van de desbe treffende posten der Dultsche handelsstatis tiek): 166 b. Lijnolie. 280 a. Zout, steenzoutwaren, zoutoplossingen, moederloog en zout pannensteen. 326 a. Ztnkoxyde, -wit (zinkwit en -bloemen). 326 c. Zlnksulfidewit (lithopone). 362 a. Met zuren behandelde phosphor be vattende meststoffen, superphosphaten, ook met andere stoffen gemengd. 394 a I. Kunstzijde, ongetwjjnd of eenmaal ge twijnd, ongeverfd: tot 65 denier. 394 all. Kunstzijde, ongetwijnd of eenmaal getwijnd, ongeverfd: meer dan 65106 denier. 394 a III. Kunstzijde, ongetwijnd of eenmaal getwijnd, ongeverfd: meer dan 106185 denier. 394 a VI. Kunstzijde, ongetwijnd of eenmaal getwijnd, ongeverfd: meer dan 186 denier. 394 b. Kunstzijde, pngetwUnd of eenmaal ge twijnd. geverfd (ook wit geverfd). 639 b. Kunstooren, acetylcellulose of andere celluloidachtlge stoffen, namaak van Ivoor of schildpad daarvan. 730. Aardewerk met of zonder glazuur, fijn aardewerk (abberaten en instrumenten voor chemische doeleinden)in één kleur. 911 a. Metaaldraadlampen. Het Ortsls-Uitvoerbureau te 's-Gravenhage brengt In herinnering, dat goederen van Neder- landsch-Indlschen oorsprong, die naar Duitsch land op of na 1 Maart 1936 worden verscheept, vergezeld moeten zijn van een In Nederlandsch- Indlé door de bevoegde autoriteiten af te geven certificaat van oorsprong. BEROMUN8TER, 539.6 M.: 4.05 Concert 4.356 3o Het Omroepklelnorkwt 7.30 Het Bernach Vrouwenkoor 7 55 Orgelcon cert 8.30 Concert 9.10 Het Omroep orkest. De Dultsche dienstbode H. H.. die uit minne nijd haar verloofde en een vriendin zwavel zuur in het gelaat wierp, was voor de recht bank wegens poging tot zware mishandeling veroordeeld tot twee Jaar gevangenisstraf. Het Haagsche gerechtshof legde anderhalf jaar op en bracht de preventieve hechtenis ge heel in mindering. varra, op. Lettre du dea Lilas. Debussy 10.45 Dansmuziek Radio-Jazz-orkest o. 1. Aan het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende de regeling van den invoer van steenkolen stikstofhoudende meststoffen is ontleend: MILAAN. 368.6 M.: 5.15. «05. 6.3O-. 7.05 en 7.25 Gramofoon 805 Gramofoon 8 20 Symphonleconcert 10.3511.20 Dansmuziek. PARIJS. 312.8 M y f oon 10.5011.20 Eventueel nadere informaties wenschte men vla ons parlement van de Regeering :e verkrijgen. De heer van Staveren repliceerde op de ge stelde vraag, waarbij hij allereerst de verhou ding van de Commissie ten aanzien van de K.F.C. toelichtte, over welke verhouding een misverstand in de vergadering bleek te bestaan. Naar aanleiding van de vraag van mr. Note- boom of de keuring verscherpt is. zooals uit het Jaarverslag blijken zou, beaamt spreker, dat een grooter percentage films verboden Is dan het vorige Jaar, zonder dat daaruit afgeleid mag worden, dat de keuring is verscherpt. De ver- bodene zijn voornamelijk Amerlkaansche films geweest. Aangaande de motie ..Katholiek Tegelen” merkte de heer van Staveren op. dat men uiter aard aan kritiek bloot staat en dat deze motie zeker niet tot de scherpste op dit gebied be hoort. Positieve filmkeuring, zooals men daar in Limburg en Brabant ziet voorstaan, is op zich zelf prjjzenswaardig, al lijkt spreker niet elke uiting op dit gebied gelukkig. Dikwijls komt der-* gelijke kritiek voort uit gebrek aan feitenkennis en men zou deze kwestie het best als afgedaan kunnen beschouwen. De vergadering werd hierna tot twee uur ge schorst. PARIJS, 1648 M.: 7.05 12.50 Het Goldy-orkest ziek. De Regeering heeft besloten gedurende de as. zomermaanden Juni. Juli. Augustus en Sep tember. postzegels «net toeslag uit te geven, on der den naam vanf „Zomerpostzegels”, waarvan de extra opbrengst zal dienen voor cultureele en sociale doeleinden. In dit eerste Jaar zal de ■belft bestemd zijn voor de 7 door de Regeering gesubsidieerde orkesten, te weten; het Concert gebouworkest te Amsterdam, het Residentie, orkest te ’s-Gravenhage, de U. S. O-, het Utrechtsch Stedelijk Orkest te Utrecht, de Amhemsche Orkestvereeniging, de Haarlemsche Orkestvereeniging (de H. O. V.) te Haarlem. N V de Groninger Orkestvereeniging en het Stedelijk Orkest te Maastricht; de andere helft voor de Vereeniging „Arbeid voor Onvolwaar- dlgen” <A. V. O.) HUIZEN. 301-5 M. NCRV: 8.00 Schrift lezing en meditatie 8.15 Gramofoon 10.30 Morgendienst 11.00 Gramofoon (Koor- en zangpl.) 11.15 Plano-recltal 12 00 Politieberichten 12.15 Leger dee Heilakwartlertje 12.30 Het ensem ble v. d Horat 2.00 Gramofoon (zang platen) 2 30 Lezen van Chr. lectuur 3.00 Bespeling van het NCRV-orgel 4.00 Het „Hendriks Trio” 6.15 Veel gevraag de gramofoon muziek 8.30 „Ben paar dankbare éénjarige zaadplanten” 7.00 Politieberichten en persberichten van het Ned. Chr. Persbureau 7.15 Gramofoon. of „Een kwartiertje radio-reportage” 7.30 Literair halfuurtje 8 00 Vaz Dlas 8.05 Uitvoering van het Oratorium „Belaa- zar" v. G. F. Handel 9 10 Gramofoon 9.35 Vaz Dlaa 10.4011.30 Gramofoon. Onder fruit zijn niet begrepen de „Zuidvruch ten”, zoodat voor den handel in deze producten geen erkenning noodlg Is. Aangezien er ruim een half Jaar gelegenheid is geweest om een aanvrage om erkenning als handelaar in te die nen en het overgroote deel der aanvragers reeds In het bezit Is van een erkennlngskaart, is thans met de contróle een begin gemaakt. Deze con- tróle, die in de eerste weken ordenend en waar schuwend zal optreden, zal evenwel zeer spoe dig daadwerkelijk worden doorgevoerd; zoodat iemand, die niet in het bezit van een erken- ningskaart. toch in genoemde gewassen handelt, zich blootstelt aan vervolging. Teneinde de verdere aanvragen om een han- delserkennlng zoo vlug mogelijk te doen afwer ken, gelieve men te letten op het volgende: Alle aanvragen worden rechtstreeks ingezon den aan het adres van de Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale, Laan Copes van Catten- burch 62. ’s Gravenhage. Iedere aanvrage-moet vergezeld gaan van de positieve bewijzen, dat men in 1933 gehandeld heeft. Heeft men in 1933 niet gehandeld, dan kan erkenning door genoemde Centrale niet plaats vinden en dient men zich om toelating te wenden tot den Minister van Economische Zaken. Indertijd is door de Centrale naast de groene erkennlngskaart ook nog uitgereikt een grijze personeelskaart, voor de in het bedrijf werk zaam zijnde personen. Deze personeelskaarten zijn vanaf heden ver vallen en worden niet meer uitgereikt. Iedere houder van een erkennlngskaart Is verantwoor delijk voor het in zijn dienst staande of namens hem werkende personeel en dient dit personeel zelf van een bewijs te voorzien, waarop het nummer van zijn erkenning is vermeld. Om on aangenaamheden te voorkomen, gelieven per sonen die handelen In groenten, fruit en vroege aardappelen met bovenstaande gegevens reke ning te houden. De Dultsche verpleegster C. A. O. uit Haarlem, thans gedetineerd, is door de Haag- ken Stand der gemeente Leiden, waar ïl' 860 kind, waarvan zij bevallen was, op naam een ander deed inschrijven, veroordeeld twee Jw gevangenisstraf. Het Haagsche Gerechtshof verminderde M* straf tot een Jaar en bracht het voorarrest In mindering van deze straf. TOULOUSE. 328.6 M-: «20 Salon-orkest 6.50 Klankfllmfragmenten 7.05 Piano recital^ 7.30 Operettemuziek 7.50 Weensdhe muziek 8.35 Duetten en Mi litair concert 10.05 Salon-orkest 10.30 Operettemuziek 10.35 Klar.kfllmfrag- menten 11.10 Orgelconcert 11.20 Zangvoordraeht 11.35 Weensche muziek 11.50 Operamuziek 12.10 Argenthnache muziek 12.20 Ber. Populaire muziek 12.3512.50 Militair concert. De voorzitter, de heer D. van Staveren, open de deze vergadering met een welkomstwoord aan de vertegenwoordigers van den Minister van Binnenlandsche Zaken an van den Nederland schen Bioscoopbond. Voorts memoreerde spreker het werken en de nagedachtenis van de in het afgeloopen jaar overleden commlssle-leden mejuffrouw J. 8. Kuijper en den heer N. Plantlnga. De vergade ring betuigde door opstaan haar deelneming met deze herdenking De heer van Staveren ging vervolgens de werkzaamheden van de commissie na over bet jaar 1934 en lichtte een en ander toe. De notulen van de vorige Jaarvergadering werden goedgekeurd, waarna behandeling van het Jaarverslag over 1933 en 1934. dat deser da gen gepubliceerd zal worden, volgde. Hierbij werd door den heer v. d. Heijden de motie ter sprake gebracht, welke in een ver gadering van .Katholiek Tegelen” deser dagen werd aangenomen. In deze motte werd os. verklaard, dat de keu ring van de Centrale Commissie absoluut geen waarborgen bood, dat een film geschikt is voor personen beneden achttien jaar. De heer v. d. Heijden achtte deze motie een onverdiende diskwalificatie van het werk der Centrale Commissie en stelde voor om een pro test tegen-deze motie te doen hooren. Van an dere ztfde werd hiertegdb betoogd, dat een pro test niet op den weg der Commissie kan Uggen. BOEDAPEST 550.5 M.: 6.50 Üitz. uit de Kon. Hong. Opera 9.50 Zigeunerkapel. BRUSSEL I. 483.9 M.: 12.15 Gramofoon 12.40 Accordeon voordracht 12.50 Salon- orkest 1.50 Zang 2.00 Gramofoon 5.50 Accordeon voordracht 6.35 Gramo foon 6.50 Liszt-concert 8.20 Het Om roeporkest 8 50 Zang 9 00 Vervolg concert 9.35 Het Radio-Symphonleorkest lO.2o Gramofoon. BRUSSEL II. 321*9 M.: 12.17 G1 12.50 Het Omroeporkest 1.50 foon 6.20 Gramofoon muziek 7.35 Piano-recital 8.20 Het Radiosymphonieorkest 9.50 Het Om roeporkest 10.2011JO Dansmuziek: Joe Heyne's boys. DEUTSCHLANDSEN'DER, 1571 der Saar-Heimkehr. KALUNDBORG. 1261 M.: 11.20 Concert uit Rest. „Wivex” 2J0 Arnold Nielsen’s orkest 4.20 Zang 7.3o Kerkconcert 9.50 Piano-recital 10.1511.50 Dansmu ziek. Sommige leden waren voorshands niet bereid, aan verdere contingenteering van steenkoln mede te werken, zoolang de Regeering met in grijpt In de verhoudingen, welke door de verkooporganisatie van de Nederlandsche m|jnen in samenwerking met de kolenhandela ren geschapen zijn. Eénige leden waren van oordeel, dat contin genteering van meststoffen met het oog op den uiterst moeilijken toestand in den land bouw niet gerechtvaardigd is. Verscheidene le den hadden bezwaren tegen verlaging van hei percentage van 100 tot 50. Andere leden konden de hier geuite bezwa ren niet deelen. HAMBURG. 331.9 M.: 1050 Fredo Nie man’s blaasorkest 12.20 Populair con cert 1.35 Gramofoon 3.30 Concert coor het Omroeporkest 6.20 „Regiment sein Straszen zieht”. concert 8.20 Car naval, orkestsuite var. A. Grlmpe 8.50 Vastenavondconcert: Het Lobeda-koor 10.2011.20 Het Omroeporkest. LUXEMBURG, 1304 M.: 8.05 Gramofoon- muziek 12.20 Middagconcert door het Radlo-Orkest o. 1. v. Henrl Peneis. Jocosa. ouv., Clemus. Au Lac Majeur. Heusser. La Car esse. Byford. De Geisha, fantasie. Jones 12.50 Het Radio-Orkest in een spe ciaal programma. Largo, Hftndel. Proloog uit „Paljas”, Leoncavallo. Berceuse, Vreuls. Parade siamoise, Lincke. Rlgaudon des petite Pages, Delaunay. Andalouse et Au bade. Massenet 1.20 Koersen. Daarna gramofoonmuzlek 6.50 Concert- en dans muziek 8.Oo Hollandsche uitzending. Concert door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Peneis. Selectie uit „La Mascotte”. Audran, Selectie uit „Les Noces de Jean nette”, Victor Massé 8.20 Persberichten, koersen etc. Daarna gramofoonmuzlek 8.40 Gevarieerd concert door het Radio- Orkest o. 1. v. Henrl Pensls. La Pie voleuse, Rossini. Danse des Petits Poupées, Mer tens 9.00 Populair concert door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Pensls. Czar das, Grossmann. Stille Nacht, Frlml. Sizi- lietta, Bion. A cinq Heures de l’Après-mldt chez les Grenouilles. Allbout. Sérënade d'Arlequln, Van Dam Vieux* Bruxelles, marsch, Leemans 9.35 Piano-recital door Suzanne StorieDe Meyere. Werken van Chopin. Scherzo, No. 3. Nocturne in C-dur. Twee Etudes. Groote Polonaise in F 10.05 Zang-recital door Alice Peffer. Air de Ser- 8e, H&ndel. La Passion -Fille de Sion, Han del. La Vie est un Rêve. Haydn. Jota Na- 22. Sarasate (Gram.plaat)La Jardinier, Bruneau. Le Temps Chausson. Mandoline. Claude door het Ferry Jusa. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de Nederlandsche kolenindustrie in een nood toestand verkeert. Het aantal verzulmdienrten, vooral in de particuliere, mijnen, is zóó gestegen, dat er blijkens een onlangs gehouden rede van ir. Waterschoot van der Gracht mijnwer kers zijn, die zich niet behoorlijk meer kun nen voeden. Het komt voor, dat mijnwerkers door dat groote aantal verzuimdiensten min der netto-verdiensten hebben dan zij zouden ontvangen. Indien zij werkloozensteun kregen. Onder deze omstandigheden schijnen looncon- fllcten welhaast onvermijdelijk. Bij de parti culiere mijnen bestaat gevaar voor sluiting we gens gebrek aan liquide middelen. Noodge dwongen stopzetting zou hier in meer dan één opzicht tot hoogst betreurenswaardige gevol gen leiden. De reeds toegepaste contingenteering. aldus deze leden, heeft de gehoopte verbetering niet gebracht. Mgr. Van Valenberg aanvaardde, volgens een Aneta-bericht aan de .Maasb.”, Woensdag d* functie van Apostolisch Vicaris voor Neder landsen Borneo. De kerkelijke plechtigheid werd bfjgewoond door den Sultan van Pontia- nak. Op de receptie werd het woord gevoerd door resident Oberman, die mededeelde dat de Re geering een bedrag van 1500 uit het rubber- uitvoerrecht ter beschikking had gesteld voor de ophooging van het terrein, bestemd voor de leprozerie der Katholieke Missie te Singka- wang. Gevraagd werd, hoe het thans staat niet den invoer uit Engeland en Duitschland. Deze le den zagen in de z. g. kolenconventie een be lemmering om tot verbetering in de situatie In de mijnindustrie te geraken. Zoolt* ng deze conventie van kracht blijft, is uitbreiding van den afzet van Nederlandsche kolen op de bin nenlandsche markt niet tnogelijk. Daarom drongen zij er op aan. dat de Regeenng op zegging van deze conventie door de Nederland sche mijnen zal bevorderen. achten zij de stichting van een centraal verkoopkantoor noodzakelijk, met ver plichting van alle Nederlandsche mijnen samenwerking. Verscheidene andere leden maanden in deze opnieuw tot groote voorzichtigheid. Nog steeds gaat ongeveer een derde van on ze kolen productie naar het buitenland Welke zekerheid, zoo werd gevraagd, heeft de Re geering. dat de beperking van den invoer ons land njet zal leiden tot nog scherpere weermaatregelen in het buitenland’ Naar de tneenlng dezer leden, dreigen andere gevaren. In de eerste plaats zal prjjsverhooglng van de Industriekolen nadeelige gevolgen hebben voor onze nijverheid Tevens zal daardoor de bestrijding van de nu reeds ernstige concurrentie van den Dieselmotor wor den bemoeilijkt. Verder zal verhooging van den prijs der huls brandkolen leiden tot verhooging van de kos ten van het levensonderhoud. Woensdag zijn de Internationale wedstrijden in 't hardrijden op de schaats te Hatnar, aangevan gen met de races over 500 en 5000 Meter. Onze landgenoot Dijkstra was goed ia vorm, op de 500 Meter bezette hij met een tijd van 46 sec de 9de plaats, terwijl hij op de 5000 M. met een tijd van 8 min. 53J seo. de achtste plaats inham. LangedUk was eenigszins vermoeid, zijn tijd op de 500 Meter bedroeg 48.6 sec., terwijl nij de 5000 Meter in 9 mln. IJ) sec. aflegde. Haraldsen (Noorwegen) won de 500 Meter in precies 44 sec. met Engnestangen op de tweede plaats. Wereldkampioen Staksrud won de 5000 M In 8 tnin. 29.8 sec., terwijl de belde Oostenrijkers Stlep. en Wazulek zeer goede tijden maakten op dezen afstand. De Noor Nygren startte op dezen afstand niet, terwijl de Dultscher Sandtner op medisch advies niet deelnam. De resultaten waren: 500 Meter: 1. Haraldsen (Noorwegen) tijd 44 sec, 2. Engnestangen (Noorwegen) tijd M.l sec., 3. Staksrud (Noorwegen) 44.3 sec., 4. Bal- langrud (Noorwegen) 45 sec., 6. Nygren (Noor wegen) 45.1 sec.. 6. Wazulek (Oostenrijk) 45 3 sec.; 7. Larsen (Noorwegen) 46.4 sec., 8. KJeid- set} (Noorwegen) 45.8 sec., 9 en 10. D U k a 11 a (Nederland) en Mathlsen (Noorwegen) beid-m een tijd van 46 sec., 11. Osby (Noorwegen) 46.3 sec., 12 Sames (Duitschland) 46.6 sec., 13. Sandt ner (Duitschland) 46.9 aec., 14- en 15 Urban (Oostenrijk) en Slngerud (Noorwegen) beider een tijd van 47 sec., 16 Carlsen (Noorwegen) 47A sec., 17 Stlep (Oostenrijk) 479 aec.. 16 Lan ge dijk (Nederland) 48.6 sec. 5000 Meter: 1. Staksrud tijd 8 min. 29.8 sec. 3. SUepl tijd 6 min. 33 3 sec., 3. Wazulek 8 mln. 39.1 seo., 4. Mathlsen tijd 8 min. 39 4 «ec., 6. Ballangrud tijd 8 mln. 40.7 sec, C Engnestangen tijd 8 mln. 47S «ec.; 7. Carlsen tijd 8 min- 61.1 sec., C. Z Z^2 53J s„ 9 Sames tijd 8 min. 54.5s. 10, Osby 8 mln 1673 sec, 11. Haraldsen tijd 8 mln. 68.1 sec., 13 Slngerud tijd 0 min. 1.7 sec., 13. KJeldsen tijd 9 mln. t ••c., 15.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 6