ONS Duitschland aan H Saargebied overgedragen Groot hoog ver raadsproces te Het Weenen r L LAD I Hitler het naar Saargebied Protocol plechtig onderteehend door baron Aloisi en rijksminister Frick Vastenbrief van Kard. Schulte I s O DR. RINTELEN VOOR DEN KRIJGSRAAD NACHT VAN MARSCHEN IN SAARBRÜCKEN JAPANS VOOR WAARDEN AAN CHINA DE BAROMETER JOH. LAUWERS zyn Dr. Rintelen Duitsche ministers toe- gejuicht Post’s mislukte strato- sfeervlucht Te Berlgn Reddingboot gezonken 13 dooden Amerikaansche Senaat contra de Nira De Italiaansche troepen in Afri ka tijdens een gevechtsoefening VIJFLING GEBOREN IN CHINA. geloof sbeweging Beroep op de ouders 2 *1 Heden zijn weer ongeloovigen en vyan- I Zes dooden bij nood» weer op Hawaii Zeven Alpenjagers ver ongelukt In felle woorden geeselt hy het heidendom der Duitsche Einde eener politieke carrière DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN p-w Bijl Voor zie di TYPHUS TE MOSKOU Sabotage in het spel? De patschiaten eiachten van den atervenden Dollfuss machts overdracht aan Rintelen PAYGLOP3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Generaal von Seeckt en zyn assis tenten zou door Japanners vervangen moeten worden Alle steden en dorpen in het Saar gebied vol dennegroen en Duitsche vlaggen - VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Vt It thuis 3, aan- rwaarti r Plak; De Saar Duitse. Dr. Furtwaengler Sir Simon te mocht den vrede in voor ijzend (Bijzondere correcpondentle) plechtigheid i vel- Ten eerste: reiken wy in noemt Saar- S’ 760 nu der I doen toenemen, door der deze Kerk zullen de den van Christus aan het werk om in plaats van Christendom en Kerk het Duitsche volk een godsdienst te brengen, dien zij beter durven te noemen. Ongehinderd en onop houdelijk prijzen zij. de een zus de ander zoo, een nieuw Dultsch geloof, een helden dom van het ras en het bloed aan, dat God den Schepper van Hemel en aarde zal af schaffen en Christendom en Kerk zal ver vangen. Zy noemen zich zelf heidenen en zyn op dezen naam trotsch. De Haagsche kantonrechter heeft een aantal „wilde” busondernemers veroordeeld. O De eerste der geregel sel naar den Belgisch' bracht De moord in de Bonairestraat te Amsterdam; eisch van tien jaar gehandhaafd Sociale Zaken door de Eerste keurt C. van A. et is 35 Juli 1934, 1 uur in den middag. De omroeper van den Weenschen radio- omroep heeft zoojuist met zijn welbe kende stem de weerberichten voor den komen den dag aangekondlgd, als er plotseling een pauze ontstaat. Maar dadelijk hoort men de stem van den omroeper weer, en ditmaal klinkt ze opvallend zenuwachtig. HU deelt mede: „De regeering Dollfuss is afgetreden, minister Dr. Rintelen heeft het vormen van de regeering op zich genomen”. gevangen nemen en hem dwingen. Dr. Anton Rintelen tot nieuwen kanselier van Oostenrijk te benoemen. In verscheidene deelen van Oostenrijk, vooral in Stiermarken en KArnten, is de reeds voor bereide nationaal-soclalistische Putsch geschied. Het parool van de oproerlingen is: RintelenI Afscheid van burgemeester Stolemeijcr voorzitter van den gemeenteraad van Schieda^ Contingenteering van sinkhoudende witte verf stoffen n zal F'ruit- m de i die an ‘n lie Eerste Kamer heeft h^Kfö|||| extra-inlerhulp aan gekeurd. Het wetsontwerp inzake ver^W van ondernemersovereenkomsten Kamer door Minister Steenberghi Oever elders dief- id an- I geen i toe- Toen- ’T. on 1» ►rd op JCStU- 21 le- indel* meene romer, an de -in de oon- n der OF :n- id. te n. ar n. 1. J8 B, d. V. trulda, hanna, rrijntje a; Jan De kardinaal bezweert de katholieke ouders, dat „nog slechts de grootste nauwgezetheid uwerzijds het ongeluk en onheil van zulk een verderf kan tegengaan, waarvoor ook de zie len van uwe kinderen, heden niet meer veilig zijn.” Het herderiyk schrijven sluit met een bij zonderen zegen voor de bezorgde ouders. Vervolgens legde baron Aloisi een korte ver klaring afk waarin hij zelde dat vandaag een element van onrust verdween voor de betrek kingen tusschen de volken. Aloisi sprak de hoop uit, dat de bereikte oplossing een goed Te Moskou zijn eenige gevallen van typhus geconstateerd. Onmiddeliyk zijn krachtige maatregelen ter bestrijding der stekte genomen. En ten tweede: „Een gering aantal Saarlan ders, opgestookt en belogen door hun leiders, die thans ver bulten de grenzen wijlen, hebben gemeend hun stem aan het rijk van Adolf Hit ler te moeten onthouden. Op bet Ballhausplein in Weenen, bondskan- selary, le verdieping in de werkkamer van den kanselier, 1 uur 15 minuten. Op den grond ligt, doodelijk getroffen, bondskanselier Dr. Engel bert Dollfuss, badend in zyn bloed. Om hem neen staan zwaar bewapende putschisten, die van den stervende eischen, dat hij zijn machts- bevoegdheid overdraagt op Dr. Anton Rintelen, dien de bondspresident reeds tot kanselier had benoemd. Rintelen! Rintelen! roepen de putsch isten den armen stervenden kanselier in t oor. KANSAS-CITY (Missouri), Ss Febr. (Reu ter). Wiley Post wijt de mislukking van zyn stratosfeervlucht aan sabotage. Hy beweert te kunnen bewyzen, dat men yzervyisel in de olie van zyn motor heeft gedaan. Het was vooral Dr. Seipel, die het grootste wantrouwen jegens Rintelen koesterde, en die in hem steeds meer den man herkende, die voor de Oostenryksche blnnenlandsche politiek ge vaarlijk was. Seipel vond het noodzakeiyk hem ver verwyderd te houden van door hem zoo zeer gewenschte positie van bondskanselier. Éénmaal gelukte het Dr. Rintelen oin voor korten tyd minister van Onderwys te worden, maar daarmee was zyn eerzucht niet bevredigd. Toen Rintelen inzag, dat het met politieke in triges niet gelukte, zocht hy toen hy in Stiermarken als „Landeshauptmann" absolute macht had verkregen naar andere middelen om zyn plannen te verwezeniyken. Langzamerhand verzamelde Rintelen een par ticulier leger om zich heen. De Stiermarksche Helmatschutz onder leiding van Kammerhofer scheen hem het juiste werktuig te zyn, waarvan hy in het gegeven geval gebruik kon maken om de macht in handen te krygen. Deze over wegingen bleven weliswaar niet geheim, maar Rintelen had er slag van eventueel opkomende verdenking tegen zyn persoon en tegen zyn actie steeds weer op een handige manier te on derdrukken. „Nu de Baar voor altyd naar Duitschland is teruggekeerd,” zeide de bewinds man, „zal dit landsgebied, dat tot voor korten tyd nog tot ernstige conflicten met onze Wes- teiyke naburen (Frankryk) had kunnen voeren, de bemiddelaarsrol tusschen Duitschland en Frankryk op zich nemen en wezeniyk bydragen tot betrekkingen van goede nabuurschap.” Tenslotte uit de kardinaal vol droefheid de klacht, dat het geweten van de zelfs nog schoolplichtige, onervarenfjeugd thans door het aanpryzen van het heldendom en het ver- achteiyk maken van hun christelyk geloof in verwarring wordt gebracht. „Steeds krachtiger hebben uwe bisschoppen hiertegen gepro testeerd; echter zonder succes. Men zegt zelfs, dat. een reusacUitig aantal Duitsche jonge hei denen met haat in het hart Christus verlaten en verwerpen." Een Katholiek die zyn geloof kent en daar om weet, wat hy aan Christendom ew Kerk heeft, zal zich nooit en. te nimmer laten be praten en bewegen om in zulk een heidendom terug te vallen. Integendeel! Hoe meer hy van de zoogenaamde Duitsche geloofsbeweging uit de geschriften en redevoeringen harer aanhan gers verneemt en haar principes leert kennen, die in de toekomst ons volk steun en gejut’ in leven en sterven zouden brengen, des te dui- deiyker tyijkt hem. hoe solide daartegenover de basis is. waarop hem zyn katholiek geloof gesteld heeft. Hy zal het geluk, katholiek te zyn en katholiek te leven, meer dan ooit waar- deeren en het zich niet laten ontnemen.” PARUS, 38 Febr. Een afdeeling Alpenjagers, welke aan de Fransch-Italiaansche grens een zieken soldaat uit een blokhuis zou transpor- teeren, werd onderweg door een lawine ver rast. Uit Lyon verluidt, dat zeven man om het leven zijn gekomen. Een reddlngscolonne is onderweg. Ongeveer vier weken voor den 35sten Juli ontstond er een levendige agitatie voor Rintelen. men kon in talrijke bladen zyn portret vinden met het onderschrift: de toekomstige kanselier van Oostenryk. Een week voor den 35sten Juli verscheen er een hooggeplaatst beambte in de bondskanse- lary by Dr. Dollfuss en deelde mede, dat er overtuigende bewyzen waren, dat Rintelen in Intriges betreffende een omwenteling was ge wikkeld. Men gaf Dollfuss te verstaan, dat het beste zou zyn Rintelen naar Weenen terug te roepen en hem onder contróle te stellen. Dr. Dollfuss aarzelde. Hy aarzelde tot op het uur. waarop de moordenaar Planetta hem de kogels door het lichaam joeg en er in -de bondskan- selary overal weerklonk: Rintelen! Deze Dr. Anton Rintelen komt nu op 3 Maart voor den krijgsraad van Weenen om zyn vonnis te vernemen. SJANGHAI. 1 Maart. (Reuter). Het blad „North China Daily News” weet te melden, dat de door Japan gestelde voorwaarden voor een toenadering met China os. het volgende inhou. den: Vervanging van generaal von Seeckt, den Dult- schen militairen raadgever in China, en van zijn 300 militaire assistenten door eenzelfde aantak Japensche officieren, alsmSd» de aanstelling van 1400 Japensche officieren, dia moeten mede werken aan de training van bet Chineesche leger. Een derde voorwaarde is de benoeming van Japansche economische raadgevers ter vervan ging van de in deze functie werkzame Euro- peesche personen, en ten slotte de volledige schrapping van de anti-Japansche propaganda uit de Chineesche schoolboeken. Japan van zyn kant biedt aan. China leerlin gen te verstrekken en het land te helpen m zyn huidige moeliykheden. Het blad voegt eraan toe, dat Chineesche en bevoegde buitenlandsche kringen, In weerwil van de Japansche tegen spraak, deze voorwaarden juist achten. HONOLOELOE, 38 Febr. Als slachtoffers van de onweersstormen en overstroomlngen op de HAwali-ellanden zyn tot nu toe zes lyken ge borgen. Nog zes personen worden vermist. Tal van personen zyn door buitengewoon groote hagelsteenen gewond. ■p-x as Dr. Engelbert Dollfuss waagde het tegen L* Dr. Rintelen op te treden. Toen Dollfuss x na de schorsing van het parlement auto ritair staatsleider was geworden, schenen hem de voorbereidende maatregelen, die Dr. Anton Rintelen in Stiermarken nam, reeds zoo be- denkeiyk, dat hy het besluit nam. Rintelen uit Oostenryk te verwijderen. Er was een macht spreuk van den kanselier toe noodig om Rin telen te nopen, de betrekking van gezant in Rome aan te nemen. Eerst weigerde Rintelen te gaan, en zyn positie van Landeshauptmann vaarwel te zeggen, maar dan nam hy van deze betrekking slechts verlof, om de teugels niet uit de hand te moeten geven. Inderdaad verscheen Dr. Rintelen onophoudeiyk in Oostenryk, en gingen nauweiyks veertien dagen voorby, waar in hy niet onder het één of ander voorwendsel in Vfeenen of in Gras opdook. Het optreden van Rintelen werd steeds meer verdacht. Uit Rome waren vertrouweiyke informaties geko men. die vermeldden, dat Rintelen met de na- tionaal-soclalistische kringen in eng contact was. Dat de Stiermarksche Helmwehr onder leiding van Kammerhofer een nationaal-socia listische partygarde was geworden, was geen geheim meer. Rintelen gold steeds meer als candidaat voor de nationaal-sociallsten SJANGHAI, 28 Febr. (Reuter). De 50- Jarige echtgenoote van een boer, wonende na- by de mynstad Tangsham, heeft bet leven ge schonken aan een vyfllng, drie jongens en twee meisjes. In tegenstelling met de geboorte van de vyf llng in de familie Dionne in Canada, is in het geheel geen ruchtbaarheid gegeven aan de ge boorte van deze vyfllng, die voor zoover be kend. de eerste is, die in China bet levenslicht heeft aanschouwd. Stand op Vrijdag 1 nr nj». 74M Vorige stand: 7444 s L Dreigend conflict In de meubelindustriewerk- gevriz aanvaarden het bemiddelingsvoorstel. Ontslag aan een dertigtal buitenlandsclke op zichters by de Staatsmijnen. Doodelijk verkeersongeluk te Overschie Op de binnenplaats van de bondskanselary, s middags om half 3. De beambten van het ge bouw zyn hier samengedreven en worden door zwaar bewapende personen bewaakt. Een jon geman, die de rol van omroeper moet vervul len, roept den ambtenaren toe: „De nieuwe bondskanselier Dr. Rintelen zal binnen een half uur hier zyn. Houdt U gereed 1” Dik met stof bedekt Jaagt een relsauto over den weg naar Klagenfurt. Er zitten drie man nen in, twee van hen zyn de gebroeders Ott. zy zyn öp weg naar Klagenfurt, waar nog enkele leden van de SA.-stormtroepen zich by hen zullen aansluiten, om dan verder te ryden naar Velden. Daar moeten zy bondspresident Miklas KEUbEN, 28 Febr. (Kipa) Z. Em. Kard. Schulte brengt in zijn vasten- brief den geloovigen „in dezen voor ons zoo beslissenden tijd een warm her derlijk dankwoord „voor de onbuigza me vastberadenheid, waarmede gij in het openbaar van uwe onvoorwaarde- Hjke katholieke trouw getuigenis af legt, omdat men u voortdurend belee- digt in uwe heiligste gevoelens en over tuigingen.” Door baron Aloisi, minister Frick en den Saarreferent van den Volkenbond Krabbe (Denemarken) werd een protocol ondertee- kend, waarin de plechtige overdracht is vastgelegd. WASHINGTON, 1 Maart. (V. D.) De Senaat heeft Donderdag »en nieuwen aanval op de re geering gedaan. Hy besloot de wetgeving van met federale departement voor de bestrijding van de economische crisis (NIRA) te laten on derzoeken door de Senaatscommissie voor finan- cleele aangelegenheden. Voorloopig heeft de Se naat afgezien van een onderzoek door de Se naatscommissie voor juridische aangelegen heden. Het vlaggen-hyschen ging met een buiten gewoon enthousiasme gepaard. De menschen zaten op de daken der huizen. Onder de aan wezigen zag n.en ook de bisschoppen van Trier en Spiers. De rede van dr. Frick ten overstaan van Bür- ckel bevatte twee merkwaardige passages: Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ VERWACHTING: Zwakke tot matigen Oosteiyke tot Noord-Oostciyken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neer slag, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst des nachts, overdag iets kou der. Hoogste stand: 7853 te Jan Mayen. Laagste stand: 730.4 te Vestmanöer. Zon op 630, onder 537. Licht op 6.07. Maan op vjn. 438, onder n_m. 1’35. Nieuwe Maan 5 Maart 3 nur vjn. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Zooals gemeld vond om half tien de plechtige overdracht van het Saargebied plaats. Onder geestdriftige toejuichingen waren dr. Frick, gouwleider Btirckel en staatssecretaris Grauert naar het districtshuis gereden, waar de Vol- kenbondscommissie van drie, bestaande uit ba ron Aloisi (Italië), Cantllo (Argentinië) en Oliva (Spanj£), hen opwachtte. voorteelten Europa. Dr. Frlck beaamde de woorden van baron Aloisi en verklaarde dat Duitschland met trots en vreugde den dag van heden viert. Tenslotte sprak Dr. Frlck den dank uit der Duitsche regeering voor de loyale wyze, waarop de com- mlssie-van-drie en de geraadpleegde deskundi gen hun taak hadden opgevat. Nadat de plechtigheid in het districts-huis een einde'had genomen, vond om 10.15 uur een nieuwe plechtigheid plaats, nl. het hyschen van de Duitsche vlaggen. Het woord werd weer gevoerd door dr. Frlck, die eveneens een rede hield by de overdraging van de regeerlngsza- ken In het Saargebied aan gouwleider Bückel, hetgeen om 11.15 uur plaatsvond. BERLIJN, 1 Maart. (Reuter). De Führer en Hjkskanselier Adolf Hitler is heden per vliegtuig naar het Saar gebied vertrokken. Hij reist via Mann heim. Tegen de verwachting in, zal Hitler dus bij de „bevrijdingsfeesten” in het Saargebied tegenwoordig zijn. PARIJS, 38 Febr. Volgens een bericht uit Rabat Is op de reede van Casablanca een reddingboot omgeslagen, welke een Spaan- schen treller hulp wilde bieden De bootsman, vier Europeanen en acht inboorlingen, die de equipage van de reddingboot vormden, zyn verdronken. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger De meesten staan nu in onze rijen. Maar ook aan hen, die nog afzydig biyven, vriendschappeiyk de broederhand der verzoe ning, voorzoover zy van goeden wil zyn, om mede te werken aan den opbouw van volk en rijk. eze Anton Rintelen, die t laacst Oosten- 1 ryksch gezant in Rome was, komt voor het militaire gerechtshof van Weenen we gens verdenking van medewerking aan hoog verraad. Een man, die sedert de omwenteling een byzondere rol in het nieuwe Oostenryk speelde, staat aan het einde van zyn carrière. In de Christelyk sociale party speelde hy een hoofdrol en werd tot „Landeshauptmann" van Stiermarken gekozen; hy scheen in den beginne een betrouwbaar en goed lid van de party te zyn. Maar spoedig daarop ontplooioe hy zich op een wyze, die zyn vrienden te denken gaf. Rintelen was een man van grenzenlooze eer zucht, geen enkel middel scheen hem te slecht, om het doel, dat hy nastreefde, te bereiken: bondskanselier van Oostenrijk te worden. Se dert 1930 was hy de man, die steeds weer ach ter de coulissen aan de ophltserijen medewerkte, om de toenmalige regeering ten val te brengen en de plaats vry te maken, die hy wenschte te hebben: de plaats van den bondskanselier. Niet al te zelden gelukte het Dr. Rintelen, zulke po gingen met succes te construeeren, hyzelf nam steeds weer een aanloop tot een sprong, maar altyd sprong hy of te ver of te dichtby. Maar altyd was het een ander, waardoor Rintelen verhinderd was zyn doel te bereiken. Tegenover de lasterlyke stemmen tegen het Heilige Katholieke geloof hebben de katholie ken een gelofte van trouw afgelegd aan de Eene, Heilige, Katholieke en Apostolische Kerk. Kardinaal Schulte wil de liefde van zyn diocesanen tot de Kerk hun in Zyn vastenbrief de kenteekenen Kerk te verklaren. Aan katholieken met onverbreekbare trouw vasthou den. Reeds vroeg in den morgen verkeerde de Rljkshoofdstad in feeststemmfhg. De ,^ee van vlaggen" was er weer. Verschillende huizen waren versierd. Muziekkapellen trokken door de stad. Op de pleinen zyn luidsprekers aange bracht, die de bevolking Inlichten over de plechtigheden en gebeurtenissen in het Saar gebied. De schoolkinderen hebben vryaf, na dat eerst op de beteekenls van den dag was gewezen. In de fabrieken werd feesteiyk appél gehouden. De wacht trok met groote feestelyk- heid op. Op het oogenbhk, dat te Saarbrücken door dr. Frlck de Duitsche vlaggen werden gehe- schen, gingen ook te Beriyn en in heel Duitsch land de vlaggen op de officleele gebouwen om hoog. Gedurende den geheelen nacht, van Donder de* op Vrijdag waren op het station te Saar. brticken extra.trelnen binnengerold met men schen, die het „bevrijdingsfeest” mee komen ▼leren. Tegen 3 uur 's nachts namen SA en SS.afdee- Bngen bezit van de stad. Tot 's morgens 8 uur ward in de Bahnhofstrasse gedefileerd, waar- by afwisselend werd gezongen en tromgeroffel weerklonk. De lyfstandaarden van 'Hitler vorm den bet middelpunt, terwyi ook arbeidsdienst meemarcheerde. Het Duitsche nieuwsbureau noemt dezen nacht van den terugkeer van het Saargebied in het Duitsche Ryk dan ook een nacht van marschen en liederen. Aan slapen viel in Saar. briieken niet te denken, daar alle straten dreunden van het stappen der colonnes en schalden van de liederen. In den vroegen och tend mengden fanfares zich in de feestklanken. De regen, die den heelen nacht was gevallen, hield nu op, en in het zeer versierde brticken werd het weer wat helderder. Ook in alle andere steden en dorpen van het Saargebied was drukke versiering aangebracht. De Straten waren overal bezet met rijen denne. boomen, terwyi uit alle vensters de Duitsche ▼laggen woeien. ’s Morgens om 7 40 uur arriveerde de extra- trein der ryksregeering. Frlck en Goebbelj. werden by hun verschijnen geestdriftig toege juicht. Verdn- zag men minister Seldte en Hierl. In lange auto.flles arriveeren nu ook de rijksstadhouders, de ministers der Duitsche landen, SB.- en S-A-lelders, gouwleiders k™ SAARBRüCKEN, 1 Maart (Reu ter). Vrijdagmorgen om half tien vond in het districtshuis te Saar- briiclcen de plechtige overdracht van het Saargebied aan Duitschland door de commissie-van-drie aan rijks minister Frick plaats. De regeeringscommissie van den Volkenbond, onder leiding van den Engelschman Knox, had reeds gis teravond met haar ambtenaren het Saargebied verlaten, na het Saarge bied tjjdelijk aan de Commissie- van-drie te hebben overgedragen. IC F. B t a

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13