D 1 ONS BLAD 1 r 1 at II Sir John Simon te Het Parijs weer Uit ’t Derde Rijk 1 I Vannacht om twaalf uur werd het Saargebied weer Duitschland S.A. RUKTE OP NAAR Onderhoud met Laval vs HET LANDSGERICHT F Saaramnestie DE BAROMETER Indianenopstand in Ecuador o jVU, JOH. LAUWERS ii X 1! Ij w Oordeel van Mussolini Vlucht in 5l/z dag volbracht van be- Lindbergh-dollars Te Kopenhagen Geen stabilisatie van het pond Verklaring van Chamberlain Het gemiddelde ongeveer pct. INDISCHE POSTVLUCHTEN Reddingboot gezonken J dooden p. k Verlaging bankdisconto in Duitschland Duitsche legatie smeurd Saarbetooging te Weenen Dr. Furtwaengler bij Goebbels In Boston en omgeving in omloop gebracht? Nog vóór 1950 kan Duitschland binnen zijn huidige grenzen 80 millioen inwoners tellen 116.000 a bonné’s spoorloos verdwenen Tal van gijzelaars medegenomen; vier dooden. Sociale eischen als motief Knox in den adelstand opgenomen Watersnood in Joego slavië DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN PAYGLOP3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Hij betreurt de gevolgen zijn artikel Naar aanleiding van den terug keer naar Duitschland Voordat de Bretonsche visschersvloot uitvaart wordt zij jaarlijks door den aarts bisschop van Rennes gezegend. Rechts de processie der visschers De werklooze jeugd in Amerika baart aan de regeering groote zorgen. Een kijkje in een arbeidskamp „Befreiungsfeier” De „Edmond Thiessry” te Leopoldstad veral hakenkruisbanieren en Duitsche vlaggen, croon, bloemen, uniformen en H itler-portretten 1 BREENIGDE KATHOLIEKE PERS yr j H” Fusie van Angriff en Deutsche - >5 sd I De Saar Dull F.’ Dr. Furtwaenglei Sir Simon te Parjjs’ I s\ PARIJS, 28 Febr. (Reuter). De Brit sche minister van Buitenlandsche Za- ken Sir John Simon is hedenmiddag te 1 uur op het vliegveld Le Bourget aan gekomen. «I J De bO eon' aangeboden tn het houtbedrijf te Zaandam ver- o o Inlichtingen te en een van 20 dollar, opgemerkt, t, losgeld voor het kind van Lind- zfjn. Po liep van De ..Oehoe” is op de uitreis te Medan aan gekomen. Conflict meden. In Ecuador ijjn een 300^ arbeiders in opstand gekol Terugbetaling van waarborgsommen een tra tie van bijzondere scholen. Afscheid van burgemeester Stulemejjer voorzitter van den gemeenteraad van Sch Dreigend conflict in de meubelindustrie; werk- er» aanvaarden het bemiddelingsvoorstel De moord in de Bonairestraat te Amsterdam; eisch van tien jaar gehandhaafd De „Pelikaan” (thuisreis) is te Bangkok aan- gekomen. De Eerste Kamer heeft hel extra-winterhulp aan werkl gekeurd. De eerste der geregel® sel naar den Belgische bracht Ontslag aan een dertigtal buitenlandse!»* op zichters bjj de Staatsmijnen. Doodelijk verkeersongeluk te Overschie Sociale Zaken door de Eerste Kal keurd De Haagsche kantonrechter heeft een aantal „wilde" busondernemers veroordeeld. Stand op Vrijdag 10 uur v.m.; 7444 Vorige stand: 74L.4 r BERLIJN, 28 Febr. Nadat door de gis teren gepubliceerde conversie-aanbieding, waar bij op een volledig succes kan worden gere kend, evenals bij den grooten converslemaat- regel van Januari, de kapitaalmarkt een bijna algemeene verlaging van rentevoet heeft ver kregen, is kunnen worden overgegaan tot ge- Jijke maatregelen op de geldmarkt. In <fe zitting van heden van de Centrale Credietcommlssle, die onder voorzitterschap den commissaris voor het credietwezen BERLIJN, 28 Febr. (D. N B.) Rijksminlster dr. Goebbels heeft hedenmiddag staatsraad dr. Furtwaengler voor een bespreking ontvangen, in den loop waarvan dr. Furtwaengler verklaar de, dat hij zijn bekend artikel over Hindemith van 25 November 1934 als muzlek-deskundige uitsluitend met de bedoeling heeft gepubliceerd een muzikale kwestie van het standpunt der muziek uit te behandelen. Hij betreurde de ge volgen en consequenties van politleken aard, die aan zijn artikel zijn vastgeknoopt, te meer daar het geenszins zijn bedoeling is geweest door dit artikel in te grijpen in de leiding van de rijkskunstpolitiek. die ook volgens zijn opvat ting alleen door den Fuehrer en Rijkskanse- ller en den door dezen hiermede belasten mi nister bepaald wordt. heeft plaats gehad, is derhalve besloten de depositierente met gemiddeld ongeveer een pet. te verlagen. Het disconto voor gelden met ’n opzegtermijn van een maand tot minder dan drie maanden is en hierin ligt een uitzon dering voor deze bedragen op korten termijn met pet. tot 2% pct„ het disconto voor gel den met een opzegtermijn van 3 tot minder dan 6 maanden is tot 3 (tot dusver 3y,i pet., van 6 tot minder dan 12 maanden tot 3S pet. (tot dusverre 4 pet.) verlaagd. De verlaging voor deposito's met een opzegtermijn van een jaar of langer is van 4S pet. en 5 pet. tot 3M pet. Aan de debetzjjde bedraagt de verlaging tets meer dan 'n V~ pet. Onveranderd werden gelaten de disconto's voor direct opvraagbare gelden. De rente voor spaargelden bedraagt in het ver volg 3 pet. in plaats van 3J4 pet. Simon en Laval zullen elkander vanavond we derom ontmoeten aan het diner door de organisatoren van de lezing, welke de Britsche minister zal houden over het En- gelsche parlementaire stelsel. Minister van Staat Staatsraad Idenburg overleden. LONDEN. 28 Febr. (Reuter). Den vroegeren voorzitter der Regeeringscommissie voor het Saargebied. Knox. is de orde van Sint Michael en Sint George verleend, waardoor hij in den adelstand is opgenomen. WFENEN, 28 Febr. (Reuter). Natlonaal-so- clallstlsche studenten van de medische facul teit hebben ter gelegenheid vatn den terugkeer van het Saargebied naar Duitschland een be. tooglng gehouden. De politie greep onmlddel- Hjk In en verrichtte eenige honderden arresta ties. SAARBRÜCKEN, 28 Febr. Morgen zal de if'icieele overdracht van de regeeringsmacht ■b- het Saargebied aan Duitschland plaats- Aien, hetgeen met groote feestelijkheden ge- H*d zal gaan. Onze Brusselsche corr. seint ons d.d. 28 Febr. Het vliegtuig „Edmond Thiessry" is, naar te Brussel werd vernomen. Donderdag om 14 uur te Leopoldstad in den Belgischen Congo aange komen en heeft aldus de eerste der geregelde postvluchten van Brussel naar Leopoldstad vol bracht. Zooals werd verwacht is de tocht in 5S dag volbracht. De Koning en de Minister van Verkeerswe zen zonden telegrammen van gelukwensch aan de kranige bemanning. Hedenmiddag is het Saargebied officieel overgedragen door de Regeeringscommissie aan de Commissie van Drie van den Volkenbond. President Knox gaf na de formaliteiten een overzicht van bet werk der regeeringscommissie in de laatste 15 jaar. Vervólgens voerde het Fransche lid der regeeringscommissie het woord, waarna de Commissie van Drie een woord van dank uitsprak voor de medewerking, die het werk van de Commissie van Drie vergemak kelijkt heeft. RIO BAMBA. 28 Febr. (V. D.) Meer dan drieduizend Indianen zjjn gisteren In opstand gekomen, ontvoerden de gezinnen van farmer* en ranchers en verschansten zich in bet ge bergte, nadat hevige gevechten waren geleverd, waarbij vier boerenknechten zijn gedood, een politieman en ook verscheidene Indianen zijn gewand. In de ,Jf. Ziir. Zelt.” lezen wij: Sedert 1 Februari is Der Deutsche, het vroe gere orgaan van het Arbeidsfront, vereenlgd met de Angriff, het Berlljnsche partijblad van de N.S.D.A.P. Deze fusie is op een geduchte te leurstelling ultgeloopen. Der Deutsche had bij zjjn verdwijning nog 153.400 abonné's. maar thans is gebleken dat daarvan slechts 37000 naar de Angriff zijn overgegaan, waarvan de oplaag van 81.000 tot 98.000 is gestegen. Waar de andere 116.000 lezers van der Deutsche zjjn gebleven, is de vraag. Voor een deel zullen zjj zich wellicht op een ander blad dan de Angriff hebben geabonneerd. Velen zullen zich ook wel met de dageljjksche berichten van den radlo- omroep vergenoegen. LONDEN, 28 Febr. In het Lagerhuis is heden een vraag gesteld met betrekking tot den prijs van ongemunt goud en de daling van de waarde van het papieren pond. Gevraagd werd of de regeering voornemens was eeniger- lei stappen te doen om een verdere daling te voorkomen. Chamberlain antwoordde, dat hij zich bewust was van de daling in externe waar de van het pond sterling, hetgeen natuurlijk iets anders was dan de innerlijke koopkracht van het pond sterling. Betreffende het tweede gedeelde van de vraag zeide hij, dat hjj om redenen van openbare politiek daarover geen inlichtingen kon geven. Op een verdere vraag antwoordde hU nog, dat hij geen hoop kon geven op een spoedige stabilisatie van het pond. Orootsche voorbereidingen worden er ge troffen rondom het Landsgericht, het gebouw I waar de regeeringscommissie zetelde en dat nooit eens werd versierd in al die jaren. De Saarlanders willen hun schade inhalen en van alle kanten worden er bloemen en schijnwer pers, vlaggen en groen aangedragen voor een versiering die in elg geval „kolossal” belooft te f worden. Het Landsgericht zal Donderdagnacht om twaalf uur het lichtsignaal zijn waarnaar Ir al de 8.A.-groepen die dan de grens mogen overschrijden, zullen oprukken. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLA Te Saarbrticken worden 58 extra-treinen ver wacht; alle hotels en particuliere logies-gelegen- heden zijn reeds besproken. De stad wordt met Hitler-vlaggen en guirlandes versierd. Loud speakers worden aangebracht en tribunes op gesteld. Hedenochtend is in het districtshuls de po litiemacht in het Saargebied door den presi dent van de regeeringscommissie van den Vol kenbond. Knox, aan den gedelegeerde der Duit- 4che regeering, dr. Saassen, overgedragen. Ver volgens installeerde dr. Saassen de nieuwe po litieleiders, waarbij een drievoudig ..Hell Hitler” werd uitgebracht. Vanmiddag worden de leden van de Volken- bonds-commissie-van-drie te Saarbrticken ver wacht. NEW-YORK, 28 Febr. (Reuter). Op een ver gadering in het Duitsche district te New.York, Yorkville, georganiseerd door het comité van verdediging van Hauptmann, hebben mevrouw Hauptmann en de verdediger Rellley het woord gevoerd. De 5000 aanwezigen floten lederen keer wan neer de namen van kolonel Lindbergh en den advocaat Wllentz genoemd werden. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR L loon Administratie 43 30,'Redactie 4220 F ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaarf 2.85 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger In de hotels is geen kamer meer vrij. De drie grootste hotels van Saarbrücken hebben hun gasten op straat moeten zetten omdat de Duitsche regeering ze afhuurde. Het personeel heeft practise!) vacantie, daar de dienst vrij wel volledig wordt waargenomen door S.A.- mannen. De nationaal-socialistische uniformen bren gen een nieuwe kleur in het straatbeeld. De regeeringscommissie had het dragen van deze uniformen natuurlijk verboden en strikt geno men zijn degenen die er zich in vertoonen, strafbaar. Tot twaalf uur vannacht! Doch de autoriteiten zjjn vermoedeljjk te blij dat alles zoo rustig verloopen is, om thans, in de aller laatste uren, de zaak in het honderd te stu ren. En degenen die al zoo lang naar het bruine pakje gesmacht hebben, kunnen hun hart ophalen. Wie nog geen uniform heeft, kan er een koopen, overal waar hij wil, ook in winkels waar men alles zou verwachten behalve juist een uniform. Duur is het niet. Voor enkele marken wordt men de eigenaar van een rij broek, een tuniek en een kepi. Morgen dat lijdt geen twijfel draagt heel het Saargebied het bruine uniform. De Saarlanders die dan weer Duitschers zijn, kunnen er vierdagen piel - zier van hebben. De „Befreiungsfeier” duren tot Maandagavond. Dinsdag is het Carnaval en dan moeten de bruine pakjes weer uit. Het Fransche personeel der mijnen zal het Saargebied niet voor einde Maart geheel ver laten. „Er is nog heel wat te doen voor de ad ministratie tot in de kleinste onderdeelen aan Duitschland kan worden overgedragen”, ver klaarde men aan een vertegenwoordiger van ..Paris Solr”. „Van de 650 Fransche gezinnen zjjn er tot j heden 450 naar Frankrijk vertrokken. De on- verwachte invoering van de mark en de slui- I ting van de grens op 18 Februari heeffc ten I gevolge gehad dat .het repatrleeren een boel I minder eenvoudig werd gemaakt. Wij doen BERLIJN, 28 Febr. Ter gelegenheid van den terugkeer van het Saargebied naar Duitschland is een amnestiewet uitgevaardigd. Aangaande politieke vergrijpen heeft de rjjks- regeering reeds voor den terugkeer van het gebied verklaringen afgelegd. De Saaramnestie geeft bovendien vrijdom van straf voor ver grijpen van algemeenen aard, gevangenisstraf fen tot 1 jaar worden kwijtgescholden. Proces sen. waarbij geen hoogere straf te verwachten is. worden gestaakt. ZD die reeds ernstige straf fen voor de thans uit te zitten misdrijven heb ben gekregen, worden van de amnestie uitge sloten. Vrijheidstraffen tot 3 maanden en geld boeten echter worden voor allen kwijtgeschol den. De amnestie is beperkt tot daden, die door inwoners van het Saargebied zijn gepleegd. Be slissend daarbij is of de dader ten tyde van het plegen van de daad zjjn domicilie of ge- woonljjk verblijf in het Saarland had. De daad moet verder binnen de grenzen van het Saar gebied zijn gepleegd, of, wat de vlezen vergrij pen betreft, in het verkeer tusschen het Saar gebied en het overige Duitsche rijksgebied. De Rjjksministers- dr. Frick, dr. Goebbels, Darré en Seldte zUn Donderdagavond te 9.05 in een extra-trein uit Berlijn vertrokken, om aan de Saarfeesten deel te nemen. De trein arri veert Vrijdagmorgen te Saarbrücken. In goed ingelichte kringen te Londen is men van meenlng, dat Sir Simon na zjjn onderhoud met Hitler naar Londen zal terugkeeren om persoonlijk aan de andere ministers rapport uit te brengen. Eerst dan zal het kabinet besluiten of Sir John onmlddellljk naar Moskou zal gaan of opnieuw contact met de Fransche ministers zal houden. Een bezoek van den Britschen mi nister aan Praag Is eveneens mogelijk. KOPENHAGEN, 28 Febr. (D.N.B.) In den nacht op Donderdag werden door onbekende daders eenige met roode verf gevulde flesschen naar het Duitsche gezantschapsgebouw gewor pen. Slechts een flesch trof doel en besmeurde het gebouw. Een soortgelijk geval heeft zich ook den 26sten Mei 1934 voorgedaan. BELGRADO. 28 Febr. (Reuter) Tengevolge van het plotselinge smelten van de sneeuw, zjjn in Oud-Perzlë bijna alle rivieren bulten hun oevers getreden, waardoor groote gebieden overstroomd zijn. Eenige plaatsen werden door het hooge water verrast, zoodat militairen moesten worden ge- requireerd om de inwoners in veiligheid te brengen. In het dal van de Rasins staan 1.400 hulzen onder water. De bewoners zijn in de bergen gevlucht. Tot dusver zijn twee men- schen verdronken. '1 Om half twee Is de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken. Laval, van den Qual d'Orsay naar de Britsche ambassade vertrok ken, waar de Engelsche ambassadeur Sir Ge orge Clerk aan Sir Simon een lunch aanbood. Vooraf had Laval met den Sovjet-gezant temkln een onderhoud, dat waarschijnlijk over het Fransch-Engelsche communiqué 3 Februari en voornamelijk over het Oosteijjk pact en de te volgen procedure. Contingenteering van zinkhondende witte verf stoffen Wanneer men tp Saarbrücken aankomt en het station verlaat, stuit men al direct op een woelige gezelligheid in de Bahnhofstrasse. Jonge jongens met de klassieke petten met glimmende kleppen op der Duitsche school jeugd planten palen, hangen roode banieren op met het zwarte hakenkruis in wit veld, ste ken zwart-wit-roode Duitsche vlaggen uit, springen kwistig om met guirlandes van groen en bloemen. Kinderen zingen vaderlandsche liederen. Meisjes marcheeren aan in het khaki- uniform der Hitlerjeugd. Achter alle winkel- -- staat tusschen dundoek en bloemen het rm Hitler. En overal slenteren de laat- ^Mlsche „tommies” die onverstoorbaar ^^F °o»nblik van hun vertrek afwachten en innLs«.nen naar de drukte kijken zonder te laten blijken dat ze er belang in stellen. PARIJS, 28 Febr. Volgens een bericht uit Rabat is op de reede van Casablanca een reddingboot omgeslagen, welke een Spaan- schen treiler hulp wilde bieden. De bootsman, vier Europeanen en acht Inboorlingen, die de equipage van de reddingboot vormden, zjjn verdronken. NEW-YORK, 28 Febr. (Reuter) Naar verluidt zjjn in de tafgeloopen week twee bankbiljetten, een van 11 welke uit 1 bergh afkomst Zjj werden ontvangen bij het bureau van de Amerikaansche luchtvaartmaatschappij te Bos ton. De politie weigert inlichtingen te ver. schaffen. Naar verluidt is in de omgeving van Boston reeds 850 dollar uit het losgeld in omloop ge bracht. ramen sta minder eenvoudig werd gemaakt, echter wat wij kunnen. Donderdagavond om half twaalf worden de mijnen officieel aan Duitschland terug gegeven. Dit gaat met geen enkele plechtigheid gepaard. Overigens Wérkt de Fransche administratie al sinds een weefr^^n broederlijk samen met de nieuwe Duitsche mijndirectie. De Fransche vlag wordt in den vooravond van Donderdag gestreken. De Duit- sche vlag zal Vrijdagmorgen geheschen wor den." Terwijl de Duitschers het beheer der mijnen terug krijgen, wordt de heer Saassen, die reeds enkele dagen in het paleis der regeeringscom missie zetelt, bekleed met de openbare macht. Reeds in den morgen krijgt hij het bevel over f de politie, want wanneer in den loop van den Fmiddag de Saar-commissie van Drie te Saar brücken arriveert, dan jrillen de Duitschers baron Aloisi en zijn medewerkers goed ont vangen. „Toen in 1933 Hitler aan het bewind kwam, was de demografische toestand catastrofaal. Het urbanisme woedde en het aantal geboor ten was teruggeloopen tot een onbeteekenend peil. In 1933 had Duitschland op een bevolking van 65 millioen zielen slechts 956.000 levend geboren kinderen; dit is een geboortecijfer van 14.7 of 4 punten lager dan In Frankrijk. Ber lijn had terecht den naam van de meest on vruchtbare stad ter wereld te zijn.” Aldus de aanhef van een dier kleine arti keltjes in de „Popolo d’ItaUa” van Milaan, welke gaarne door heel de Italiaansche pers worden overgenomen, omdat Mussolini er de schrijver van Is. De „duee” vervolgt: „Het nationaal-sociallsme kwam en de „bat- taglia demograflca” aldus de kernachtige oenaming van den fascistischen strijd om het geboortecijfer, werd „gründlich”. zooals men dat op den oever van de Spree noemt, aange pakt.” Mussolini komt na een korte beschouwing tot de conclusie dat Hitler boven alle verwach ting slaagde. ,X>eze demografische overwinning is oneindig veel belangrjjker dan de terugkeer van de Saar, welke voortvloeide uit de verdra gen." „Het aantal huwelijken dat in 1933 630.826 bedroeg, stee^ in 1934 tot ongeveer 740 duizend. De 956.915 levend geborenen van 1933 werden er 1.170.000 in 1934, waardoor het geboorte cijfer van 14.7 tot 17.7 steeg. Het aantal doo den daalde van 730 duizend in 1933 tot 720 duizend in 1934. Het geboorte-overschot dat in 1933 226 duizend bedroeg, werd In 1934 een voudig verdubbeld tot 450 duizend.” De gunstige resultaten van Hitler’s strijd om het geboortecijfer, meent Mussolini, zijn klaar blijkelijk. Men kan ze ónmogelijk, loochenen. Of deze ontwikkeling zich in de komende jaren zal handhaven, dient men af te wachten, doch niets doet het tegendeel voorzien. „De terugkeer van het Saargebied en de na-, tuurljjke vermeerdering der bevolking in 1934 hebben bewerkt dat Duitschland ongeveer 68 millioen inwoners telt. Wanneer slechts het huidige geboortecijfer gehandhaafd blijft, is men binnen vier jaren reeds aan 70 millioen toe. Nog vóór 1950 zou Duitschland binnen zijn huidige grenzen 80 millioen inwoners kun nen tellen. Deze geweldige massa zal een enor me aantrekkingskracht blijken te bezitten voor de Duitschers in aangrenzende gebieden. WIJ zullen ons ditmaal niet bezighouden met beschouwingen welke overigens eenvoudig en logisch genoeg zijn.” En de „duce” besluit: „Het is goed op deze cijfers de aandacht te vestigen en ze ernstig, zeer ernstig te overwe gen." Het wetsontwerp intake vetM van ondernemersovereenkemstra Kamer door Minister Steenberg De opstand heeft zijn centrum in de pro vincie Chimborazo en houdt verband met de weigeröig der farmers tot inwilliging van de eischen der Indianen, die grootendeels bij de farmers In dienst zijnvoor landarbeid, inzake loonsverhooging en kortere werktijden. De re- geeringsbemiddelaars hadden eveneens inwilli ging van de eischen afgewezen. De regeering van Ecuador is van meening, dat de opstand geïnspireerd is door blanke communistisch ge zinde elementen. Twee ranchers, die toevallig afwezig waren, toen de Indianen hun overval, deden, brachten het bericht ervan naar Rlo Bamba. Het bleek dat blank personeel, vrouwen en kinderen door de Indianen mee naar het gebergte zijn geno men Onmlddellljk werden militaire troepen en politie naar het betrokken gebied gedlri- geero. Een politleafdeeling kwam een groep re bellen in het gebergte op het spoor en deed een aanval. De Indianen hadden echter een *00 sterke positie gekozen, dat de politletroepen moesten aftrekken, nadat een hunner gewond was. onderdag, 28 Februari 1935. Nog enkele uren en na zeventien Jaren keert het Saargebied naar Duitsch land terug. Om twaalf uur vannacht is de Squander geen Saarlander meer, maar a mag hij zich weer Duitscher noemen. Een kalf jaar lang heeft men geweten dat Januari de beslissing zou vallen, doch f jgi bleef kalm en wachtte af. Den Januari wist men dat 't nu nog een Kiltie was van weken, doch men bleef kalm en wachtte af. Maar thans is de ban gebroken. Een koortsachtige opwinding heerscht alom. Er Is bedrijvigheid. Er is gewerkt aan de van de „Befreiungsfeier” die overtuiging gevffird te zullen geestdrift. Overal wordt voorbereiding beloven met worden. I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1