tKdv&fiaal van DE ENGELSCHE KAPERS t DIEFSTAL?! I I fel den daq I Zinovieff, de „Tsaar van Petersburg” I I I 1 VRIJDAG 1 MAART 1V35 De Sint Pieter Telmachine maakt fouten Een trientalisplek Verlichting huis nummers Dolle' honden I 3? 30.500 Meter *hoog DOOR J. S. FLETCHER 7 NOCH GROOT, NOCH DAPPER I I Zyn voornaamste eigenschappen waren luiheid, ijdelheid, machts wellust en zinnelijkheid o' Lenin’s vernietigend oordeel De verrassing i ongeschiktheid tot werken door TT b^ een on8eTB1 met K7 verlies van een hana a, beide beenen of beide oogen JT DU»" doodeUjken afloop T mi<Jv»" een voet of eeaa oog AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL te De schoonmaak wordt teven» benut. MARTIN BERDEN om en- kende toeren hebben de Sampietrlnl in 9 1 7 be- Ai 8CRAYE.” HOOFDSTUK n MYSTERIES (Wordt vervolgd.) Trickett F I 7 Toen leidde hy hen naar de trooniaal en nam zelf plaats op zijn troon. Dienaren brachten schrijfmate riaal en Hal werd veroorloofd een brief naar zijn vader te schrijven. Toen de brief was beëindigd en aan den keizer voor gelezen, glimlachte deze goedkeurend. „Spoedig zul Je by je vrienden terug zijn,” eelde hij. „Geef den ren- nenden Beer je brief hij zal hem veilig overbrengen." De Indiaan, die de rennende Beer heette, nam den brief In ontvangst. Inderdaad, Vlner, het is er niet! riep hy alt. De ant- een waar In twee l rTTl/ De door professor Molchanow geconstrueerde stratoefeerballon, die twee maanden geleden te Moskou was opgestegen, zonder bemanning, doch van automatische registreer-instrumenten voorzien, Is thans gedaald. Volgens de Instrumenten heeft de ballon een hoogte van 30.500 meter bereikt. deze zaak,” zal u kele reparaties uit te voeren; by hun halsbre- I kunn -n De Tsaar van Petersburg is gearresteerd, be schuldigd van medeplichtigheid aan den moord op Klroff, die zijn opvolger was. En de bladen in het Sovjetrijk voeren een felle campagne tegen de geestverwanten van Grischka, die thans zijn lot niet meer In handen heeft.... Lang zal het niet duren, of zyn naam zal zijn ultgewlscht elegante Charles Street jongen den 1 deed stoppen. Daar stapte hy uit, trok zijn opvallend dikke jas uit, en na een enkel woord huisknecht Dat zullen we doen, herhaalde de markies, het telegram aan zijn huismeester overhan digend. Vergeet het vooral niet, Vlner, vereend het zelf. En verder geen woord, geen tee- ken. Er zit meer In deze zaak, dan Je kunt vermoeden, Vlner. af was, een go- thische hallklok, waar een paar torentjes af wa ren en een para- pluie-standaard, waar twee van de drie kringen. Gewapend met zijn speer en zijn boog, snelde de Indiaan heen, om langs geheime bergpassen, die alleen aan de Indianen bekend waren, den weg te vinden naar het fort, waar kapitein Gay thans tjjdelljk de baas was. Den volgenden morgen zat ik op mijn kamer te schrijven, toen ik opschudding gewaar werd In het laantje dat naar mijn woning leidt. Ik ging naar buiten en vond daar m’n vrouw en een ‘karrevoerder, die elkander trachtten te overtuigen, dat ieder voor zich zich vergiste. ,De man heeft gelijk,” zei ik, „1 Is een ver rassing voor Je. Een soort extra-bydrage tot de huishouding. Tal van nuttige dingen. Ik heb ze gisteren op de verkooplng gekocht." „En ik", verklaarde m’n vrouw, „heb die din gen opgediept uit allerlei rommel op onzen zolder en ze Maandag laten weghalen om ze te verkoopen, alles, behalve dien opgezetten vlsch Dezer dagen is men wederom begonnen met het reinigen van den koepel van den Bint Pieter te Rome. Dit werk wordt uitgevoerd door d» „Sampietrlnl”, die hierin ’n groote vaardigheid aan den dag leggen. De „Sampietrlnl" beoefenen dit speciale vak reeds van geslacht tot ge slacht. De stamboom van sommige .Bampic- trinl" gaat terug tot het Jaar 1500. Het werk wordt door 80 arbeiders uitgevoerd onder lei ding van Mgr. Pelizzo, den economlschen be- Zy wonen allen dus Itallaanschc verzorgen van Dat van- aan een een koelbloedigheid, die zelfs de vaststellen, dat de koepel nog even sterk Is als ooit te voren, zoodat men daarover niet be vreesd behoeft te zijn. De prachtige schllderin- ver- diepe trek van verslagenheid op het ernstig gelaat van den huismeester toekende zich nog scherper. 'Nu Is het er zeker niet meer, mijnheer, bevestigde hy; maar gisterenavond was het er nog. Vannacht werd het weggenomen, mijnheer. En daar ben Ik zeker van niet door Inbreker». De markies trok de glazen deur open. Natuurlijk, zei hjj, In gedachten verzon ken, we hebben de kast nooit gesloten, Vlner, te 1 wel? Nooit, mijnheer, antwoordde Viner, wiens stemming steeds gedrukter werd. Mijnheer zal het zich misschien nog herinneren dat ik dik wijl» gezegd heb, dat dit kabinet zeker een goed veiligheidsslot hebben moest, al lang ge- leden. Zij werd nooit gesloten, zei de markies. Mijn vader deed het nooit. Trouwens als inbre ken het hadden willen hebben. Viner, zou een veiligheidsslot hen niet tegengehouden heb ben. Maar wie ter wereld had dit kruis kun- Ook al sluiten bussen prachtig En al zit je er ook knus, Iets nog schijnt er bij die bussen Niet te sluiten als een bus! Toch zit men er niet op buskruit Want ze veeren ideaal. Soepel zijn ze, vaart geregeld Door een druk op ‘t gaspedaal- 't Zit 'm ook niet in de prijzen, Want u kunt er van op aan. Dat de bussen-ondernemers Juist het business-doen verstaan.' Zij verstaan dit zelfs zoo prachtig, Dat z’ in concurrentie zijn Met het haast voorwer'ldltjk monster, Dat wordt aangeduid met trein! Zal de bus nu rij-recht krijgen Of verzinkt zij in tragiek? Zal dan toch de trein gaan strijken Met ‘t gebusselde publiek? Maar.precies als bij den spoorweg En de bussen, gaat de strijd Ook bij hèn, die gaarne reizen. Om de kwestie van profijt! i tw*2- waar de spullen In moesten staan, aan ont braken. Nog kocht Ik no. 305, bestaande uit drie leun stoelen, die er schamel, maar gemakkelljk uit- zagen, met, als toegift, een opgezetten vlsch In een vitrine van gebroken glas, een schilderij- lijst, waarvan het glas gebroken was, twee rose vazen, twee oude kleedjes en een aquarium. Bovendien kocht ik no. 431: een aantal kleinere voorwerpen, die in iedere huishouden te pos komen. „Laat alles morgenochtend met den bod» thuis brengen,” zei ik tegen den man met het grijze schort. Toen ging ik m’n flets zoeken en ontdekte, dat die vroeger in den middag abusievelijk ver kocht was toen Ik dat dutje in den fauteuil deed voor veertien shillings zes. tusschen andere extra-nummers door. De klerk herin nerde zich nog dat er met krijt: 877 op het zadel had gestaan. De kooper had geen naam opgegeven, contant betaald en was daarop ver dwenen. Ik wandelde naar huls. schort op me af te sturen, met het verzoek me te verwijderen. Uit dankbaarheid kocht ik het volgende nummer: een kist met opgezette vogels en een paar'golf schoenen van een overledene, voor drie pond negen. Daarna kocht Ik no. 128, een naai machine met motor voor elf shilling twee. Den motor had ik niet noodlg en Ik fluisterde dit den man met het grijze schort in het oor, maar hij deed niets dan lachen. Ook kocht ik no. 137, bestaande uit een kachelhekje, waar een knop nam een van de kranten, die d» hem aanbood en liep naar dsn Er wordt te Berlijn momenteel aan een plan gewerkt om alle huisnummers electrlsch te ver lichten. Daartoe zullen speciale nummerbordje» vervaardigd warden, wielke tegen een bedrag van ongeveer 25 R.M. verkocht zullen worden. De bevolking behoeft dit bedrag niet ineens te betalen, doch kan de installatie op afbetaling verkrijgen. Ongeveer 168.000 woningen zullen onder de zen maatregel vallen en men verwacht hiervan groote voordeelen voor verscheidene Duitsche industrieën. Het plan wordt warm ondersteund door de politie, de posterijen, de verkeersauto- rltelton, terwijl ook het stadsechoon er aan merkelijk door verhoogd zal worden, wat zeer belangrijk is in verband met het groote aantal vreemdelingen, dat in 1838 Berlijn zal bezoeken naar aanleiding van de Olympische Spelen. I (Nadruk verboden) Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirc Ongeveer half tien dien morgen t 'was een praehlge ochend voor Londen reed een automobiel van de Haymarket de in. bestuurd door een nog 1 man, die met groote nauwgezetheid wagen vóór de deur van nummer 133a heer, „Times”, ..Morning Poet”. -w y iemand zal kunnen beweren, dat ik een van die mannen ben, die nooit begrijpen, dat er in de huishouding eens iets ver nieuwd moet worden. Als ik merk, dat de wijn- kast overbevolkt raakt met lijken, of als het geheime koektrommeltje, in de onderste la links van het bureau op mijn kamer, niet erg meer ratelt als Ik het schud, dan is er geen mensch die zoo afdoend weet in te grijpen als ik. Met de groote meerderheid van „huisman nen” ben Ik echter van meenlng, dat de echte lijke woning in den regel veel te veel rommel van allerlei aard bevat, ofschoon de huisvrou wen het er altijd op te schijnen te leggen, nog meer aan te schaffen. Twee derden van den rommel in onze woning byv. zou ik niet eens missen, en dan schijnen er altijd nog karrevrachten van allerlei uit schot op zolder te staan. Verleden week, toen het weer zóó mooi was, oat ik naar het stadje van onze streek fietste, om een .paar boodschappen te doen, overviel my een royale bul. De zon scheen, -4k hoorde het gezang der vogels. Ik zag een verhuiswagen leeg dragen, waaruit tal van meubelen kwamen, die Ik thuis nog nooit gezien had. En toen ik zag, dat de gevel van een feest-, vergader- en verkooplokaal met een reusachtige roode re clame prykte: „Heden half-elf verkooplng”. Ja. toen steeg ik af, zette m’n fiets in het voor portaal en ging het lokaal binnen. Er waren al een aantal van die groezelige, bleeke menschen aanwezig, die by zulke ge legenheden altyd voorgaan en ze duwden en snoven in de bergen matrassen, keerden vazen en sauskommen om, openden en sloten alles wat geopend en gesloten kon worden en vroegen aan een man met een grys schort allerlei din gen over rallen zeil en linoleum. De straathond, die naar gewoonte binnen kwam zwerven, werd kalm maar koppig, door een oerwoud van meubelen, vervolgd door een jongmensch met een Juten zak en gewapend met een lange koperen tang uit de afdeeling salonhaarden. Ik liet me in den gemakkeiykston der fau teuils neervallen, die volgens den catalogus, aan het einde der plechtigheid zouden geveild worden, en doorstond moedig en onbewogen den minachtenden blik van den afslager, die Juist binnen kwam. Afslagers weten, dat alle man nen, die op een verkooplng verschijnen, in drie afdeellngen kunnen worden gesplitst: mannen, die Iets voor Niets willen betalen; mannen, die Iets voor Iets willen geven en mannen, die Niets ongeveer ten minste voor Iets over hebben. En als ik verschyn, zien ze, geloof ik, met één blik tot welke dier afdeellngen ik behoor. Eindelijk, daar kwamen de klanten, by eenen, by tweeën en in groepen. Een hamerklop om stilte, en de verkooplng begon. Éénmaal stiet de afslager een dreigende hand in myn richting en riep opgewonden: ..Mag tk zeggen vijftien, mynheer? Gaat voor veer tien. dat prachtige Perzische tapyt, als u geen vyftlen biedt I.Zoo'n gelegenheid komt nooit weer?” Het scheelde maar een haartje of ik was er ingeloopen, want ik werd''net wakker uit een dutje. Gelukkig werd 'k gered, doordat ik „veertien en zes pence” riep, hetgeen een al gemeen gelach verwekte, want ze waren aan de ponden en niet aan de shillings. .Mynheer is een grappenmaker," lachte de afslager, in plaats van den man met de grijze ÜIIIRIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII DEBUS iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini!: 9 Men schryft ons uit Ootmarsum: Naby het bronnengebled op het Bpringendal. in den lande by toeristen en kampeerders wel bekend, heeft de heer J. Helmans uit Amster dam in het afgeloopen jaar een voor natuur liefhebbers interessante ontdekking gedaan. Toen hy de omgeving der Mosbeek botanisch verkende, waarby de vegetaüe van het meert Noordeiyk gelegen bronnengebled byzonder af wisselend bleek, vond hy vlak by het kampeer terrein in een met elzen begroeid stukje land een zeldzame plant, nj. de Trientalls Europaea of Zevenster, die maar van een 9-tal plekken In ons land, voomamelyk uit Twente bekendis. Door ontginning van met elzen begroeide stukken land en laag welland, dreigen deze trientallsplekken verloren te gaan, vandaar dat de Stichting het Overyselsche landschep zich met de zaak heeft bemoeid. Zooals de toestand nu is kan de vegetatie niet veel kwaad. Omkap pen der elzenstruiken en verder omwerken tot welland zou echter direct funest zyn voor de trientalls. evenals eventueele moderniseering van de zwemgelegenheld aldaar. Bescherming zal op het oogenbllk alleen ne gatieve maatregelen vragen. Niet vergraven, niet egallseeren. niet verder omhakken van het elzenhout en het bestemmen van den vrij komenden grond tot welland, niet opstuwlng van het water. Zooals de toestand thans nog !s en hopeiyk In de verdere toekomst zal biyven bestaat er voor de trientalls geen gevaar De Stichting het Overyselsche landschep zal zich met de eigenares van dit terrein, nL mevr. Jannlnk te Enschede, in verbinding stel len. Velen vrienden van het Nederlandsche na tuurlandschap zal zy daarmee een groeten dienst bewyzen. Biykens een zoo juist gepubliceerde statistiek heeft de Bulgaarsche veterinaire dienst in 1934 bijna 180.000 zwervende honden, meest lijdende aan hondsdolheid, afgemaakt. In verschillende deelen des lands kwamen veelvuldig gevallen van hondsdolheid voor, en 35 personen zyn er het slachtoffer van ge worden, ongerekend het vee en de andere die ren welke wlerden gedood. Volgens een schatting der autoriteiten droeg het aantal honden In Bulgarije twee jaar geleden twee millloen, die per jaar byna 15 millloen gulden aan voeding kostten. De stryd. dien de overheid voert tegen de veelvuldige voorkomende hondsdolheid heeft er echter toe geleid, dat thans in sommige dorpen in het ge- heel geen honden meer voorkomen, zoodat daar hoe langer hoe meer rooftochten van wolven voorkomen Zinovieff kende. Op myn ontkennend ant woord waarschuwde hy: „Het is geen gemakke- lyk heer. Goed succes.” En na een oogenbllk „Vergeet niet, dat hy een lafaard is.” Met myn brief gewapend verscheen ik in Petersburg. Voor een enorm bureau van kost baar hout zat een Ineengedrongen gestalte, breede schouders, overvloedige haardos, achter over gekamd, doch naar alle zyden uitsprin gend, een zlnneiyke mond met zware onderlip. Vcrmoedeiyk waren de oogen zwart, doch zy waren te zeer dichtgeknepen om dit te kunnen constateeren. Bovendien zweefden de oogen slechts naar de handen, die op het bureau la gen en verzuimden den bezoeker aan te kyken. Deze man was de Tsaar van Petersburg, ge zeten In een somptueus vertrek omgeven door zware bronzen beelden op het zware bureau. „Zoo, dus u beweert, dat uw vriend onschul dig is?” Ik wist niet van welke misdaad myn vriend beschuldigd was, maar ontkende met beslist heid, dat hy schuldig zou zyn aan welke mis daad ook. „Ik bemoei me niet met woordde Zinovieff plotseling, „ik briefje meegeven voor Bokia.” „Heel graag, maar wilt u namens Enoukidzé In uw brief vermelden, dat Lenln zich voor het lot van myn vriend Interesseert?” „Goed,” besliste Zinovieff, „ik zal schrtjven dat men uw vriend in vryheid moet stellen. Hy was trouwens alleen maar als gyzelaar ge arresteerd.” Hy was dus reeds vergeten, dat hy zich niet met deze zaak bemoeide. „Ge kunt Bokia opzoeken in de vesting Peter en Paulus maar we moeten snel hande len. als we onzen vriend willen redden. Hebt u een rytuig?” Hy vergat te bedenken, dat alle rytuigen en auto’s reeds lang gerekwireerd waren en nie mand kon dit beter weten dan hy zelf, die het desbetreffend decreet onderteekend had. „We zullen er u een geven,” en even later reed Ik In een auto met een rood vlaggetje het beruchte fort binnen, eertyds de groote vesting van den Tsaar, het oord der gevange nen, thans de groote vesting van de Sovjet en eveneens een oord van gevangenen. Bokia las den brief met aandacht, zyn ge zicht was ondoorgrondeiyk. „Goed,” zei hy, „we zullen hem vrij laten zoodra hy gevonden wordt. Vrees niets, het komt in orde. Deze brief is een bevel,” en hy sloeg met zyn vinger op het papier. Ik heb myn vriend nooit teruggezien. Een week lang heb Ik allerlei instanties afgeloo pen. Maar het „bevel” was te laat gekomen. A. was terechtgesteld in denzelfden nacht, dat hy gearresteerd was. Had Zinovieff misschien direct na myn bezoek getelefoneerd? Had hy Bokia andere bevelen gegeven? Zal ik ooit te weten komen, wat er met myn vriend ge beurd is? gericht te hebben tot den jongen man in livrei, die nog in de auto zat, ging hy het huls binnen en besteeg langzaam de trap naar de eerste verdieping, waar hy een oogenbllk wachtte voor een deur, waarop een klein, glimmend, koperen bordje met den naam „Ni cholson Packe” was aangebracht. Hy had nog nauweiyks op de electrlsche schel ge drukt of de deur ging open en er verscheen een keurige en bescheiden huisknecht op den drempel- Hy boog, toen de bezoeker, dien hy biykbaar met groot genoegen zag komen, bin nentrad. Morgen, Hollis, zei de jonge man met een zwierigheid, die geheel In overeenstemming was met zijn jeugdige, frlssche verschynlng. Ik kom ontbyten. Heer Packe al klaar? Nog enkele oorfmbllkken. mijnheer, antwoordde de huisknecht. Het ontbyt staat klaar, mynheer. Wilt u in de eetkamer gaan, mynheer Trickett? Het is een mooie ochtend, mijnheer. Magnifiek I merkte de heer Trickett op, terwyi hy een kamer binnentrad, waar een ontbyttafel, gedekt voor twee personen, tegen over een flauw branaenoen open haard was klaar gezet. Reed door het park, voor ik hierheen kwam daar hing de yzel nog aan de boomen. Hollis. Ja. werkeiyk mijnheer, gaf Hollis toe. Ik dacht, dat ik het vanmorgen ook zag. myn heer, toen ik naar buiten keek. Kranten myn- E* levenslange geheele c r f O\ze“ verlies van beide armen. nen verlangen? Ik geloof niet, dat het gestolen is om zyn elgeniyke waarde. Vlner. hoewel het zeker eenlge duizenden aan goud en diamant waard is. Zeker, mynheer, gaf Vlner toe, u denkt. Ik weet niet, wat ik er van denken moet, zei de markies. Ja, enne.... dat stuk had zyn historische beteekenis. Nee er zyn toch waardevol’er dingen In deze kast ongetwy- feld. Deze relikwie, byvoorbeeld, Is zeker twee maal zooveel waard. Ik veronderstel, dat je al naar de ramen gekeken hebt, Vlner? Het la nu niet zoo’n moeliyk werk om hier binnen te komen, vooral niet van het balcon af. De huismeester liep langs de hooge vensters, van het een naar het ander. De markies had intusschen zyn hoofd in de hoeken van het kabinet gestoken en keek scherp naar elke byzonderheld op de planken. En oneens snoof hy, alsof hy een byzonderen reuk gewaar werd; hy keerde zich om en keek naar den rug van zyn dienaar. Bapiistiel mompelde hy, Sapristi»I Vlner kwam terug. De vensters zyn alle in orde, mynheer zei hy. Zooals u weet, mynheer, zijn zy alle voorzien van patent-slulters. Maar natuur- lyk, mynheer er zyn nog andere wegen, om hier binnen te komen. Ja, Ja, natuurUJk. zei desmarkies, pein zend. Oh. talryke andere wegen, Vtnerl Maar, enfin, laten we tot de werkeiykheld terug- keeren, het ding is weg. De vraag is, wat moeten we nu doen? Vlner schudde met zyn hoofd. Wil je dit telegram zelf wegbren^en. Vlner, zei hy. Zeg een van de bedienden dat hy je naar het dorp rtjdt. Ik wil niet, dat Iemand in huis er iets van ziet. Laat ’s kijken, nu Ja, zoo zullen we het doen. De markies legde zyn vulpenhouder naast zich en las nog eens na wat hy geschreven had. .Nicholson Packe, «»1„ 123a, Charles Street, Donden, S.W. ,,Kun Je vanmiddag om twee uur precies in het Salutation Brychester zyn? Zou je graag willen spreken over een zeer belang- ryke en interessante zaak. haard, waar twee gemakkeiyke fauteuils stonden. In plaats van zich direct in een van de twee te laten vallen, bekeek de bezoeker zichzelf eerst in den ouden spie gel een echte Hepplewhlte die op de schoorsteenmantel stond. Hy hield zijn hoofd naar rechts, toen naar links, bekeek zyn blondhaar, zyn frlssche gelaatskleur, zyn groote Wauws oogen. rekte ten slotte zyn slanken hals, draaide eens voorzichtig aan zyn snorretje en glimlachte vergenoegd. Je ziet er prefect uit, Jimmie, myn zoon! mompelde hy. Je bent in uitstekende conditie. Ben benieuwd, wat Packe voor ontbyt heeft Op dit punt met zichzelf tevreden, keek de heer Trickett eens rond en ontdekte, dat een koude wildpastel en een heerlijks Porkham hst buffet versierden; zyn oogen dwaalden naar beneden en zagen daar den inhoud van twee flink» rooster-schalen die op een daar voor bestemd rek vlak boven de gloeiende kolen stonden. Geroosterde tong geroosterd spek dito nier, zei hy stil voor zich heen. Prachtig! Sakkerloot den vroegen morgen benutten is toch maar een goed ding 1st» wat we goed moeten vasthouden ik zou het nu voor geen geld van de wereld willen missen. Laat »ens kyken, wat er voor nieuw» is. ATT f A P NT 1M F °P d,t blad 8Un ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen jAA I «I fgyx I» I-s O ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerlngen Ter gelegenheid van het derde eeuwfeest van het Zweedsche parlement, is in belde Huizen een stemmachine geplaatst. In den Senaat is deze machine in Januari j.l. ge ïnstalleerd. Op de lessenaar van eiken afge vaardigde zitten knoppen. Wanneer de afge vaardigde voor iets stemt, drukt hy op een -roenen knop, stemt hy tegen, dan drukt hy op den rooden knop. Op twee verschillende bor den achter den zetel van den voorzitter gloeien dan lampjes aan. terwijl het aantal tege- lykertyd geteld wordt. Tevens legt een auto matisch werkende camera, die het lampen tableau fotografeert. het resultaat van de stemming terstond vast. Door op een knop te drukken, dboft de president alle lampen en is de installatie gereed voor een nieuwe stem ming. Door deze inrichting, die ongeveer 70 000 kro nen heeft gekost, wordt zeer veel tyd gespaard en duren de stemmingen, die anders zeer lang ophielden, nauweiyks een minuut. Dezer dagen moest echter in den Senaat ge stemd worden over een voorstel inzake pen- sioenverleenlng. Het voorstel werd aangenomen met slechts 4 stemmen meerderheid, 46 tegen 43 stemmen. Er ontstond rumoer in den Se naat, omdat het, gezien de partyverhoudingen en het standpunt der partyen ten aanzien van het voorstel, zeker was. dat de meerderheid veel grooter moest zyn. Met moalte kon de president zich verstaanbaar maken en opperde hy de veronderstelling, dat de stemmachine misschien niet normaal functioneerde. De stemming werd nogmaals gehouden, thans op de ouderwetsche manier van hoofde- lyke afroeplng der namen, waarby bleek, da' 53 senatoren voor en 34 tegen het wetsontwerp hadden gestemd. De stemmachine is aan een grondig technisch onderzoek onderworpen. stuurder van de basiliek, op het kapitocH en biyven staatsburgers. De „Bampletrlni” ook de verlichting van den koepel der St. Pieter by groote feestelykheden. zy niet duizelig zyn aangelegd .spreekt zelf. Zy zweven door de leege ruimten touw met sterkste zenuwen doen trillen. De politie, mynheer? opperde hy. Maar de markies schudde ontkennend. Neen, antwoordde hy. Daar denk ik niet asm, Vlner. Je hebt er geen woord over ge sproken, tegen nlemani? Abaolouut niet, mynhee-, Doe het verder dan ook niet! Vermyd zelfs allen schijn. Is er iemand, die weet, dat Je vanmorgen by my geweest bent? Alleen Beevers, mijnheer. Ik zal het met Beevers in orde maken. Ik wenaeh, dat niemand in het hul» er iet» van vreet ik zal er ook tegen niemand Over spreken. Laat ’ns kyken, 1» het vandaag niet bezoekdag, Vlner? Zeker, mynheer van twaalf tot half vier. Goed, goed! Laat alles zyn gewonen gang gaan. A propos en is er iemand die den bezoekers een verklaring geeft van de voorwerpen in deze kamer? Neen, mynheer, nu niet. Gewooniyk doen w« het wel, mynheer, maar vandaag komen er zooveel groepen, dat wy ze maar rond laten loopdn en zonder meer naar de voorwerpen laten kyken. Natmtriyk houden wy een oogje in het zeil, mynheer. Uitstekend! Welaan, kom mee terug naar myn kamer; ik heb al bedacht, wat ik zal doen. Toen hy weer in zyn slaapkamer terug was, ging de markies voor zyn ■chryftaf»! zit ten en nam *n spoorboekje. N» dit geraad pleegd te heben nam hy een telegramformu lier en begon te schryven. gen van Michel Angelo zullen dus nog schillende eeuwen trotseeren. et is nu wel afgeloopen met Zinovieff, den „Tsaar van Petersburg", een eere- titel dien men hem slechts fluisterend gaf. Een «eretitel? Niet heelemaal. Het was eer een spottemy om de macht, die deze bolsje wiek in Petersburg genoot. Men noemde hem ook wel Grlschka, een llefkoozende naam voor Grigori. En deze naam Grischka deed weer denken aan dien anderen Grischka, Raspoe- tin, wiens naam eveneens met haat of veraf goding werd uitgesproken. Van de portuur van Raspoetin was onze vriend Zinovieff echter niet. Men kan niet zeggen, dat Grischka een groot man was, zelfs niet, dat hy een dappere kerel was. Evenmin, dat hy een actief lid der party is geweest. Zyn voornaamste eigenschappen waren luiheid, ydelheid, machtswellust en zinne lijkheid. Sinds jaren gaan er verhalen in Le ningrad en Moskou over het merkwaardige leven van dezen held der tegenrevolutle. Reeds Lenln had een groote verachting voor hem. Hy sprak steeds over hem alsof hy hem niet ernstig nam. Toch heeft hy hem jaren lang geduld, om de eenvoudige reden, dat lie den als Zinovieff althans ergens goed voor wa ren en op een bepaald oogenbllk konden ge bruikt worden zonder schade voor de zaak. „In een goede huishouding zyn alle bezems bruik baar" zou Lenln eens gezegd hebben, doelend op zyn minderwaardigen medewerker. Toen de Bovjetregeerlng van St. Petersburg naar Moskou verhuisde, liet Lenln Zinovieff achter. Zoo raakte hy hem uit zyn directe omgeving kwyt en daar schynt het hem wel om te doen geweest zyn. „Hy Is een simpele en duldeiyke lafaard" meende Lenln, toen Zinovieff yilngs naar Moskou vluchtte, doods benauwd voor de komst van generaal Judé- nltsch, die naar Sint Petersburg was opge trokken. Het particuliere leven van Tsaar Zinovieff schynt een aaneenschakeling te zyn geweest van laffe en kleine passies, een reeks van uit spattingen, die nauweiyks grenzen kende, zyn lafheid ging zelfs zoover, dat hy de vrouwen op wie hy het gemunt had, met alle middelen wist te dwingen. Hy zag er niet tegen op de mannen vafl dfze vrouwen by biyvende weige ring hun bestaansmogelijkheid te ontnemen. Of hiervoor een zekere moed noodlg Is? Het tegendeel is het geval. Wie de macht heeft, behoeft niet moedig te zyn om van die macht misbruik te maken. Zyn lafheid was trouwens in zyn eigen party algemeen bekend. Als hy al eens een dsad ■telde, die moedig leek, dan legde men zyn handelwyze toch uit In verband met zyn laf heid, zoozeer ontzegde men hem elk dapper gevoel. In de Fransche pers vertelt een Journalist een lezenswaardlg verhaal over het contact, dat hy eens met Zinovieff heeft gehad. Het was ten tyde der groote vervolgingen en te rechtstellingen. Lenln was reeds naar Moskou verhuisd, Zinovieff bleef in Petersburg. De vriend van den Journalist, een bekwaam advo caat was gearresteerd. Ik werd, zoo vertelt hU gewaarschuwd door de zuster van myn vriend A. en besloot alles te doen om hem te redden. Ik had onder de vooraanstaande bolsjewieken verschillende goede vrienden, die ik vroeger meer dan eens had geholpen, toen zy in ge vaar verkeerden. Ik vertrok naar Moskou, bezocht den secre taris van dc Executieve, Enoukidzé, een Geor giër, dien ik tydens zijn verbanning naar Si berië had geholpen en die zeker de gelegen heid zou waarnemen my een wederdlens.1 te bereiden. Hy werkte op het Kremlin, eertyds de plaats van de Tsaristische macht, nu het centrum fier communistische regeerlng. Het kostte moeite tot hem door te dringen, meer moeite dan de vroegere bezoekers van het Tsaren paleis hebben gehad om Vadertje te kunnen zien. Maar na veel getelefoneer lukte het hem te pakken te krygen. Ik was natuur- lyk welkom en zette den machthebber cie si tuatie uiteen. De eerste, die ik In het weelde rige kabinet van den secretaris ontmoette, was een beeldschoon meisje, de secretaresse. Ik ver baasde me en verbaasde me plotseling niet meer. We wisten het allen: de heeren hadden schoone secretaressen in hun omgeving. Enoukidzé ontving my goedmoedig, liet me plaats nemen. Ik legde het geval uit en hy antwoordde: ,Je weet, ik kan er niets aan doen. By jullie is Zinovieff Tsaar en- god”. Ik vroeg hem terminate een goed woord voor Zinovieff mee te geven en hy schreef, „Grischka, deze man is myn verdediger en myn vriend. Hy is een eeriyke kerel, hoewel geen lid van de party.” Hy gaf me het briefje en vroeg me of ik

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 22