Sociale Actie en organisatie H a Herclassificatie J Verbindendverklaring aanvaard HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL TOELATING EN VERBLIJF VAN VREEMDELINGEN ZATERDAG 2 MAART 1935 IDEEËN Journalistiek jubileum L. J. Stolwijk Mr. Vissering 70 jaar voor L. J. Stolwijk Spiegelglasindustrie Het crisis-zeevisch- besluit DE „WILDE” BUSDIENSTEN Ook Vrijdag geen controle annex!" s TWEEDE KAMER Geen herhaling van Laren In het garnizoen te Groningen I nterpellatie-W ynkoop MALVERSATIES TE NAARDEN UIT HET BOUWBEDRIJF Bij het Burgerlijk Armbestuur Merkwaardige capriolen GRIEP-EPIDEMIE ONDER MILITAIREN De Regeering zal den toegelaten vluchtelingen elke politieke actie blijven ontzeggen Interneeringskamp in voorbereiding Het Georganiseerd Overleg advi seert tot beperking De uitvaarcertificaten thans verzonden Overname van melkleveranciers van de eene fabriek door de andere CONFLICT BIJ SCHOEN FABRIEK t u Merkwaardig feestgeschenk den oud-president der Ned. Bank Te ruime opvatting Plaatselijke regeling zoo mogelijk van de arbeidsvoorwaarden Lichtere dienst r Zuivelexport naar Dultschland Alsdan sullen Maandag sa. de werkzaam- heden aan de fabriek weer worden hervat. Massaal ontslag te Sas van Gent ■a «A-l Q Q d LIBRA. e inrich- een on- DEN HAAG, 1 Maart 1935 14 Minister nn Schalk f t s e dam, rige pad der journalistiek. methoden aanleiding waren, hen een specialen maatstaf 49 Maart a.s. te Assen zou cheerd voor het houden van niet daarheen worden gedirigeerd. dat allemaal Veraart’») oo ge oplossing Katholieke dissident uiterst merkwaardig. rede van Voorts behandelde de Commissie een van or- isatlezUde gedaan voorstel om de Centrale imissle in te schakelen bij toepassing van rel 126 der Ambtenarenwet ten aanzien van oon- en salarisregelingen cji., voor het per- ■el In dienst van provinciën en gemeenten, gemeen werd door de organisaties het be- ir gevoeld, dat bij de hanteering van artl- 126 der Ambtenarenwet 1929, het plaatseljjk rganiseerd Overleg veelal niet ten volle tot recht komt en vaak gebrekkiger function- t dan in verband met de omstandigheden noodig Is. i besprekingen hierover leidden niet tot een Hef advies. Besloten werd op een en ander andacht van de regeering te vestigen. De vraag, of de geïnterneerden de vrijheid zullen behouden, om ons land te verlaten, be antwoordde de minister bevestigend, al zal zich hier voor de Dultschers de practische moei lijkheid blijven voordoen dat België eigenlijk het eenlge land is, waar zij heen kunnen. Maar België zal er geenszins evenmin als Neder land op gesteld zijn, deae menschen toe te laten. En dan komen ze weer terug! De interpellatie eindigde ditmaal o won der. zonder motie. eden te het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer L. 3. Stolarijk, hoofdredac teur van „De Nieuwe Dag" te Amster- zjjn eerste schreden zette op bet glibbe- het vluchtellngen- ge- een stren- selectle. om over- BU het Burgerlijk Armbestuur te Naarden rijn In de boekhouding malversaties ontdekt, die tot een bedrag van ƒ7000 zijn opgeloopen en die in de laatste twee jaar moeten zijn gepleegd. In verband hiermede is de administrateur R. geschorst. De burgemeester van Naarden, de heer Hosang. heeft de boeken ta beslag doen nemen Er zijn in het ontwerp door overneming van eenlge amendementen nog een drietal wijzigin gen aangebracht. De Minister ting van Minister van Schalk heeft nog eens dui delijk gezegd, dat het asylrecht bjj de Re geering in goede handen te. maar dat >lj den toegelaten vreemdelingen elke politieke actie, hoe die dan ook getint «Ij. sal blij ven ontzeggen. heeft erkend, dat de interneeringskamp in voorbe- Ook Vrijdag hebben de ambtenaren van t Rykstoezicht op de Spoorwegen geen contróie op de „wilde” autobusdiensten uitgeoefend. De ondernemers schijnen van het doen en laten der ambtenaren goed op de hoogte te zijn, want den geheelen dag reden de bussen af en aan tusschen Den Haag en Amsterdam. Verwacht wordt evenwel, dat de contróie spoedig zal wor den hervat. Dat dit den communist Wijnkoop niet naar den zin is, spreekt vanzelf. Hij elschte uit drukkelijk vrijheid voor de politieactie tegen het fascisme. Trouwens, ook de soclaal-demo- craat Vliegen heeft nog altijd een veel te ruime opvatting van het asylrecht. Hij vergeet, als h(j verwijst naar de tachtiger jaren, waarin vele Dultsche sociaal-democratlsche uitgeweke nen hier te lande aan politiek bleven doen, en naar den tijd, waarin Marx en Engels tegen Dultschland ageerden vanuit het buitenland, dat de tijden wel eenlgszins veranderd zijn. Evenals de communist de Visser, die steeds maar Interumpeerde„die menschen doen toch niet aan Nederlandsche politiek!" en hardnekkig voorbijzag, dat een communist, die wereldrevo lutie predikt en propageert en voorbereidt, daardoor alléén reeds zich richt óók tegen het régime van het land, waar hy het asylrecht opetecht. Den heer Vliegen heeft minister van Schalk tenslotte uitgelegd, dat het Interneerings kamp weliswaar geen gevangeniskarakter hebben zal, maar dat er toch óók geen dus danig régime zal heerschen, dat de animo voor een langdurig verblijf gewekt sou worden. De commandant van het veldleger heeft in een dienstorder medegedeeld, dat zich in enkele garnizoenen gevallen van influenza (griep) voordoen, welke gevallen zich overigens nog beperken tot een klein aantal en voorbands niet van emstigen aard zijn. De commandant van het veldleger heeft het echter toch noodig geoordeeld te bepalen, dat in de garnizoenen voorloopig geen zware oefe ningen en langdurige marschen en geen nacht- oefenlngen zullen worden gehouden en dat worde bevorderd, dat de ligging der manschap pen op de ehambrees zoo ruim mogelijk zy De anti-revolutlonnalr SMEENK had succes met een amendement. waardoor de beschikking tot verbindend- en onverblndendverklaring de motieven zal moeten behelzen, waarop zij steunt, en met een ander amendement, dat de verplichting tot geheimhouding aan de leden der Vaste Commissie regelt In den geest, waar in dit In de Arbeidsgeschillenwet geschied Is. En de sociaal.democraat Dr. VAN DEN TEM PEL zag door overneming van een zijner amen dementen alsnog In de wet neergelegd, dat de Minister evenals dat met de Landbouwcri siswet geschiedt tweemaal per jaar aan de Staten-Oeneraal een verslag zal moeten uit brengen over de toepassing der wet. In verband met het vorenvermelde massale ontslag heeft het gemeentebestuur vun Sas van Gent zich telegrafisch tot den Minister van Economische Zaken gewend met het drin gend beroep op den Minister om de voor Sas van Gent dreigende ramp af te wenden door alsnog'tot het contlngenteeren van den invoer van spiegelglas over te kaan. Een voorstel van den Ryksbendddelaar om de belde geschilpunten aan het oordeel van een arbltrage-commteate te onderwerpen vond Ingang. Verwacht mag worden, dat een zoo danige commissie in het leven geroepen «al worden. De betreffende fabriek behoort tot de Inter nationale Industriegroep der Maatschappij St. Gobaln te Parijs In normale omstandigheden gaf de Sas-van-Gentsche spiegelglasfabriek aan circa 800 personen werk. Thans dreigt al- geheele stopzetting; dit als gevolg van de con- centratlemethode van het concern, waardoor de productie wordt overgeheveld naar fabrie ken; worden geacht het best daarvoor in aanmerking te komen. In dit geval zijn dat in het buitenland werkende fabrieken, die van daaruit de voor Nederland bestemde orders op spiegelglas uitvoeren. De rest van den middag te heengegaan aan een Interpellatie-Wijnkoop over de houding, door de Regeering tegenwoordig aangenomen tegenover toelating en verblijf van vreemdelln. gen hier te lande. Nieuwe gezichtspunten heeft die interpella tie. waarin ook de revolutlonnair-sociallst SNEEVLIET en de soclaal-democraten GEN en DUY8 zich even mengden, opend VLIE- niet ge- De 17 afgevaardigden, die tegenstemden, vormden een nogal bont gezelschap. Het waren de 6 aanwezige liberalen, de 4 communisten, de 3 leden der Kerstenfractie, de revolutionnalr- soclaltet Sneevliet, de Hervormd-Gereformeerde Ds. Llngbeek, van de Christeiyk.Historteche fractie de heer Weitkamp en van de Antl-revo- lutionnaire fractie Prof. Vlsacher. De Centrale Commissie voor Overleg in Ambtenarenzaken i vergadering van Woensdag 13 advies vast Inzake de herclassificatie. Onder vermelding barer bezwaren tegen een verscherping der bestaande classificatie, advi seerde de Commissie om in het geval de regeering van oordeel blijft, dat eene verdere aanpassing der Ryksioonen aan die In de vrije maatschappij noodzakelyk is de berclassifl- catie te beperken tot eene splitsing voor de maand- en weeklooners der IHe gemeenteklas- se In een IHe en IVe klasse, met een ongeveer zes pCt. lagere loonregeling In laatstgenoemde klasse. Op de spiegelglasfabiiek te Sas van Gent, waar gedurende de laatste tijden herhaaldelijk Inkrimpingen van de normale bedrijvigheid hebben plaats gehad, zijn opnieuw zeer belang rijke ontslagen aangezegd. Thans betreffen deze het grootste gedeelte van het technisch en kantoorpersoneel I—I L. v. Aken, geestelijk adviseur van de "“Alg. RK Werkgeversvereeniglng, In het orgaan dier organisatie een puntig stukje, dat van helder inzicht en grooten moed getuigde. De schrijver herinnerde aan het Evangelie van den Zondag, voorafgegaan aan zijn publicatie, waarin over hongeren en dorsten naar de ge rechtigheid gesproken werd en maakte de op merking, dat die geheimzinnige, als zuurdeeg werkende honger en dorst naar iets hoogers, ook de rangen der katholieke werkgevers niet onaangetast heeft gelaten en hij vervolgde dan; Met 63 tegen I 7 stemmen heeft de Tweede Kamer het ontwerp tot verbindend- of onverbindendver- Iclaring van ondernemersovereen- komsten goedgekeurd en daarmee een eerste streep gezet onder het ten einde loopend tijdperk der indivi dualistische economie. Vijf en twintig jaren het is een groot deel, vaak het grootste deel, van een menschenleef- tjjd en van den jubilaris Stolwijk mag ge tuigd worden, dat hij in dit deel van sljn leven de vele, beste krachten die in hem zijn, ge steld heeft in dienst van de beste zaak. Als katholiek “journalist heeft hjj een kwarteeuw lang het katholieke ideaal, in de mooiste beteekente van het woord, allerge- trouwst gediend. En met schoon resultaat. Het pad der journalistiek moge glibberig ge weest sljn de heer Stolwijk hield vasten, ka tholieken koers, en op den Jubeldag van heden staat hjj daar thkns reeds „bene meritus", overladen met verdiensten als een ridder zonder vrees en zonder blaam, als een strijder voor de katholieke zaak, als een gewetensvol en plichtsgetrouw journalist, als één, die zeg gen mag. dat hij zich, zonder ook maar in het minst een „Streber” te zijn, een pléAts in de Nederlandsche katholieke Journalistiek verze kerd heeft. De heer Stolwijk werkte aan de ..Nieuwe Zuid-Hollander" te Gouda. „De Gelderlander” te Nijmegen, aan .De Maasbode” te Rotter dam. aan de „Nieuwe Schiedamsche Courant" te Schiedam, en thans, sinds ruim drie jaar aan de „Vereenlgde Katholieke Pers” te Am sterdam, waarvan „De Nieuwe Dag" zijn bij zondere zorg en liefde heeft”en overal, waar hy arbeidde, was sljn werk gekenmerkt door kerngezond verstand, door helder, diep katho liek inzicht. Zijn Journalistiek en katholiek aanvoelings vermogen en stjn zin voor realiteit komen op gelukkige wijze in zyn arbeid tot uiting en hoe wel hjj uitmunt door een snel en beslist oor deel en niet weet van journalistiek ai katho liek piekeren, is toch zijn voornaamste deugd de „prudentla”, de voorzichtigheid. Heeft de journalist Stolwijk zich in de afge- loopen vjjf en twintig jaar voortdurend mogen verheugen in de waardeering en sympathie van allen die met hem in aanraking kwamen, ook de gave, trouwe, hartelijke mensch Stolwijk heeft allerwege steeds aller harten voor zich gewonnen en veroverd gehouden; niemand klopte ooit tevergeefs bij hem aan. als er be hoefte was aan steun, aan hulp, aan goeden raad. Ook de gemeenschap deed nimmer tevergeefs een beroep op hem; de heer Stolwijk toonde zich immer een sociaal en maatschappelijk menschop waardige wyze vervulde hjj ojl jarenlang het kerkmeesterschap te Schiedam. Vooral de R. K. Journallsten-vereeniging. waarin hij zich zoo geheel geven kon als harte lijke en meevoelende collega had intusschen zijn üefde; een koninklijke onderscheiding werd zjjn welverdiend deel voor het schoone gemeen- schapswerk als penningmeester der R K. Jour nalisten vereenlglng verricht. Het moge den Jubilaris van beden wél blijven gaan in het leven. Een hartelijk gemeend ..Ad multos «U hem toegeroepen. Uit de vergadering kwam een groot aantal klachten over het feit, dat nog steeds zeer veie werken Inplaats van aan het vrije bedrijf zonder concurrentie worden opgedragen aan de Nederl. Helde Maatschappij en soortgelijke U- In verband met de uit de regeling voort vloeiende moeilijkheden is thans besloten den maatregel met betrekking tot het nemen van melkleveranciers op 1 Maart 1935 definitief en voor goed te beëindigen. e De plannen met betrekking tot de nadere regeling van den export zijn Inmiddels achter haald door de bij den export van zuivelproduc ten naar Dultschland opgetreden moeilijkheden, welke nader onder de oogen moeten worden gezien, alvorens een besluit te dezen opzichte zal kunnen worden genomen. gelegenheid hier te lande perkt is. En bovendien waren er onder vluchtelingen tal van crimlneele typen menschen. wier levenswandel of Vrijdagmiddag heeft onder leiding van den Rljksbemlddelaar, prof. mr. Aalberse, wn be spreking plaats gehad tusschen partijen, be trokken bij het conflict, dat te uitgebroken by de N.V. „Cevabo" Schoenfabrieken te Moer gestel. In artikel 2 van hel Crisis-Zeevischbeslult 1934 I wordt bepaald, dat de aanvoer van zee- vtech In Nederland door vlsschersvaartuigen. voorzien van een Nederlandsch letterteeken, slechts toegestaan is aan hen, die als georga- nteeerden tot de groep „Eigenaars en'of ge bruikers van zee- en kustvaartuigen” by de Nederlandsche VlsscheriJ-Centrale zyn toege laten, mits zy voorzien zyn van een uitvaar- certlficaat, zonder hetwelk geen schip mag uit varen ter zeevlschvangst. De voorbereiding, noodig om een rawrimatle gen gang van zaken te verzekeren, heeft thans haar beslag gekregen. Vrijdag zyn de uitvaarcertificaten door de Nederlandsche Visschery-Centrale aan alle be langhebbenden gezonden. Ingaande 4 Maart as. mogen geen vlsschers vaartuigen ter zeevlschvangst meer uitvaren zonder tn het bezit te zyn van een ultvaar- certlflcaat. Geldt, wét hier van de RK Werkgeversver eeniglng gezegd wordt, niet van al onze stands- organisaties? Met hoeveel heilig idealisme en met welke pure intenties zyn zy Indertyd op gericht! Verheffing van den stand, verdieping van het godsdienstig leven, meehelpen aan ver betering der sociale verhoudingen, was haar' doel. Met pastoor van Aken moeten helaas zeer vele leden ook van andere dan van de RK. Werkgeversorganisatie zeggen: na veertig jaren van katholieke sociale actie, welke meer eonserveerend dan vernieuwend heeft gewerkt, waarbij meer woorden zyn geult dan daden ge steld. zyn wy: het gros, weinig meer principieel geworden. Schynt nu eindeiyk en werkeiyk ons licht voor de menschen? Kan de niet christe lijke wereld nu naar ons wyzen als levende de monstratie van het Evangelie? Is onze apologie van het voorbeeld van inslaande beteekente ge worden? Trekt ons vol-chrteteiyk leven de dwaallichten, de zoekers-mlllloenen naar ons vaderhuis? zyn we in onze zaken, In onze ver houding tot onze minder gefortuneerde broeders, zichtbaar katholiek; zyn we In dat opzicht mo dellen van chrlsteiyke levenshouding? Kunnen wy tevreden zyn met de resultaten van zooveel decennia van katholieke sociale actie? Er zullen er inderdaad maar weinigen zyn, die op deze vragen een voluit bevestigend ant woord durven geven. En dat is heel Jammer; Jammer voor de menschen zelf die, wanneer zy aan al deze elschen voldeden, zooveel beter en zooveel gelukkiger zouden zyn; Jammer ook voor de maatschappij Immers, wanneer alle katholie ken, of al was het maar de helft, In hun by- eonder en ook in hun leven buitenshuis.ln hun ambt, hun beroep, hun zaken, voor honderd pro cent hun chrlsteiyken plicht deden en hun ge loof beleefden, dan waren er geen organisaties noodig; dan bestonden er geen vereenl- glngsproblemen en zou er voor een maat schappeiyke ordening geen eeuw noodig zyn ge weest. Dit te geen hypothese, nog minder een phrase. De eerste tyd van het christendom heeft bewezen, dat een kleine kern, dat weinig held- haftigen, voldoende zyn om een leger van prin cipieel strydvaardigen te vormen en dat zulk een leger een heele wereld van heidensch chrte- teiyk kan maken. Zoo Iets geweldigs te echter van ons en van het geslacht, dat ons onmid- deliyk vooraf ging, niet eens gevraagd. In zui ver katholieke organisaties van standgenooten ■ouden wy leeren hoe wy ons als sociale wezens hebben te gedragen, In één woord gezegd: we zouden leeren de chrteteiyke solidariteit. Wan neer die idee by de tienduizenden chrlsteiyk ge- organiseerden in de afgeloopen halve eeuw in vleesch en bloed was overgegaan, zóó, dat er een leger van christelyke solldarlsten gegroeid was. een leger van propagandisten én beoefe naars tevens der gepredikte deugd, dan was er geen Quadrageslmo anno noodig geweest. Uit de directieven van Leo XIII zouden niet alleen katholieke vereenlgingen zyn gegroeid, maar zy zouden ook de liberale maatsehappy met haar: teder voor zich en God voor ons allen, hebben omgezet in een christelyke samenleving, han delend naar het Evangeliewoord: draagt elkan ders lasten! Maar onze organisaties zyn naast het vele goede, dat zy ongetwyfeld hebben te veel praatcolleges, debatgelegenheden en mid delen tot verzorging van voor de hand liggende materieele belangen geweest. De goeden niet te Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat in elke aanvoerplaats van zeevtsch eert ambienaar is aangesteld, die belast te met de inning van de 1 pet. heffing van de bruto- besomming, tot de betaling van welke hef fing eenieder. aan wien een uitvaar- certlficaat is uitgereikt, zich tegenover de Ne- dcrlandsche Visscherii-Centéale heeft ver bonden. Om een geregelde administratie te kunnen 'voeren wordt een beroep gedaan op de mede werking van alle georganiseerden, direct by ontvangst van de opbrengst van de besomming de heffing te betalen, resp. te doen afhouden. et vorig Jaar November schreef pastoor na gesproken: was en te nóg niet by zeer velen een scheiding tusschen godsdienstig en maat- schappelyk leven te onderkennen? Is er wel veel verandering gekomen in de practyk uit den Uoeltyd van het liberalisme: katholiek in de i kerk en in huis; maar zakenman, koopman, boer, werkman zonder meer in het dageiyksch leven? Ziedaar de grondfout. Onze organisaties hadden hun leden er toe moeten opvoeden, om hun christelyke beginselen, hun katholieke sociale princiepen den geheelen dag indachtig te zyn. daarnaar te handelen en daarvoor propaganda te maken, dan zouden wy aan den Staat niet die verwyten behoeven te maken, welke wy in onze vorige beschouwing tót uiting brachten, dat n.m. de overheid te lang getalmd heeft en te weinig stlmuleerend tot een maatschappeiyke ordening heeft gewerkt. Dan was het nieuwe so ciale recht al lang uit de samenleving zelf op gegroeid en zou het zelfs met geweld niet zyn te stuiten geweest. By dit in gebreke biyveh, by deze lauwheid, by dien te veel stoffelyken en te weinig gees- teiyken inslag van onze Roomsche sociale ver- eeniglngen kon er van geen christelyke samen leving sprake zyn. By al die vreeselyke dingen, welke de wereld in de laatste kwarteeuw heeft meegemaakt; by de verstoring van den vrede door den grooten oorlog; ten tyde van dreigen den hongersnood, toey de prijzen van de meest noodzakeiyke levensbehoeften door hamsteraars en speculanten fabelachtig werden opgedreven; by den waanzin van de oorlogswinstmakerij, toen allerlei wilde ondernemingen uit den grond oprezen; toen de hebzucht den eeriyken handel op zy drong en speculatiezucht het doel van een* gezonde nyverheld, n.m. bevrediging van een natuuriyke vraag naar goederen, tot een aan fluiting maakte; by de later intredende econo mische malaise met een onoverzienbaren voor raad aan goederen, met een Ineenstorting van Prijzen, stopzetten of inkrimpen van ontelbare ondernemingen en de daarmee gepaard gaande werkloosheid van mlllioenen; by al deze ver- schynselen heeft menig eenvoudig man ge vraagd: maar kon het christendom daar nu niets aan doen, waren al zulke rampen niet te stuiten geweest? Wanneer in heel de zoogenaamde christelyke wereld alle christenen en in het byzonder alle katholieken tydig in hun sociale organisaties ge zorgd hadden voor een kader, dal onder werk gevers en werknemers, onder boeren en mid denstanders, onder intellectueelen en ambtena ren de juiste opvattingen omtrent solidariteit, omtrent eeriykheid in den handel, in één woord de beginselen van rechtvaardigheid en naasten liefde had gepropageerd, dan zouden wy ver moedelijk voor de groote catastrophen van de laatste kwarteeuw gespaard zyn gebleven; de verstoring der maatschappeiyke orde en het leed, aan mlllioenen slachtoffers daardoor toe gebracht, zou althans vee! minder zyn geweest. Ondanks het vele, dat door onze sociale actie Is bereikt, ondanks het hooger levenspeil, waar op tot voor kort nog de groote massa gekomen was, ondanks heel veel sociale verbeteringen. Is de samenleving zelf zeer weinig sociaal gewor den. *t Is een van de belangrykste vragen van onzen tyd, die ook de tegenwoordige Paus tot een der voornaamste punten van zyn program heeft gemaakt: hoe hervormen wy onze sociale actie tot een zuurdeeg van de maatsehappy, om daardoor tot de gewenschte vemie iwing der samenleving te komen? Daarover nog in een slotartikel. In het garnizoen Groningen te onder de mili tairen een grlep-epidemle uitgebroken. In ver band daarmede zal een detachement van 140 officieren, onderofficieren en soldaten, dat van worden gedeta- schletoefenlngen. Df Patroonsbond voor de Bouwbedrijven In Nederland heeft in Amsterdam een druk be zochte ledenvergadering gehouden onder voor zitterschap van den heer J. Ringers. Onder de voornaamste punten van behan deling was een ontwerp voor de statuten van de nieuwe organisatie, welke binnenkort zal ontstaan door de voorgenomen fusie met den Nederlandschen Aannemersbond. Het ontwerp werd aangenomen met 181 te gen 14 stemmen, behoudens een aantal ge wenschte aanvullingen. In verband hiermede werd besloten tot liquidatie van den Patroons bond. reldlng te. Men behoeft dan niet, geiyk langs met een dertigtal communistische agi tatoren geschied is, die geen pas hadden of valsche papieren. Na de periode van materialisme, waaraan al onze katholieke vereenlgingen, óók de stands- organteatles. de eene meer, de andere min- lyden en geleden heboen, schynt einde- lijk de reactie te komen. Wat groeit er en woelt er onder ons katholieke volk? Spireert de H. Geest de menschengeesten, en 'egt hy vuur en warmte in de harten? Welke n.ysterleuse wer king gedyt er in onze rangen? Hoe het zy, wy gaan voelen en beseffen, dat wy hopeloos vermodderd zyn in de materie. On ze standsorganteatles zyn met kunst en vliegwerk opgetimmerd uit veelal half onwllligen. half be grijpenden, die alléén maar byeen tê houden zyn met de kille spykers en schroefbouten van eigen materieel belang. Laat my even zeggen, dat 90 pet. van al onze bedryvlgheld, van onze vergaderingen en onze publicaties gewyd te, sedert Jaar en dag. aan economische politiek en 11 wat daaraan min of meer vastzit. Begrypeiyk! De dageiyksche zorgen hebben onze menschen in haar schroevenden greep en worden als een obsessie van ieder uur. En een mensch te nu eenmaal van zoodanige constructie, dat het lichameiyke al te gemakkeiya en te veel primeert boven den geest. Zoo heeft onze A.R.K.W.V. ontegenzeggelyk enorme verdiensten voor het zakenleven, meer byzonder van de Industrie, in ons land, en heeft haar leiding een vooruitzlenden blik gehad, die de bewondering en den dank verdienen van alle onbevooroordeelden en nlet-concurrenten. Dót deel van haar buitengewoon zware taak heeft onze standsorganteatle vervuld op een wyze, die boven onzen lof te. Maar in het voornaamste van haar taak. Immers het meer ideëele, te zy. om welke reden dan ook. tekort geschoten. Een deel van de besturen en van de vereenlglng was zich daarvan wel bewust; maar wachtte geduldig de komst van betere tyden, waarin de zorg den mensch wat meer vryheld zou geven om zyn vleugels naar iets hoogers uit te slaan. Indiefi niet de teekenen bedriegen, begint t eindeiyk ook by ons te ..daghen in den Oosten” En zy. toch nog velen, die de tekortkoming voelden, die gedrukt gingen onder het gemis van alle idealisme, waaraan zy Juist in deze moei- lyke tyden nog méér behoefte gevoelden, zullen, denk ik. herademen en met biyde ver wachting den nieuwen dag zien ryzen aan de oosteiyke kim Want by alle worsteling om de materieele welvaart en het voortbestaan, voelen wy ons in den grond toch altyd katholiek, met hang en drang naar God en Diens afgebeden Ryk; ook aan de boorden van Babylons stroo- men. In verband met de beëindiging der landeiyke collectieve arbeidsovereenkomst, werd besloten de afdeellngen vrij te laten, om al dan niet plaatseiyke regelingen te treffen in die ge meenten, waar de algemeene toestand zulks mogeiyk zal laten. Vóór de wet stemde ook de afgevaardigde der Katholiek Democratische Party, Mr. Arte. Het verbaasde ons evenzeer als zyn zwygen by deze belangrijke aangelegenheid ons reeds verwon derd heeft. Want herinneren wy ons wel, dan stemde in 1927 zyn partyieider Prof Veraart met de communisten en de Kerstenlsten tegen de clvielrechteiyke regeling van de collectieve arbeidsovereenkomsten (en te deze ook tegen de verbindendverklaring daarvan gekantomdat irutewerk te en naar zyn (Prof, jétel de verordening hier de eenl- m gjlp. De capriolen, welke deze maken, zyn toch wel Minister VAN SCHAIK legde uit, dat onrustbarend accres van den stroom uit Dultschland de aanleiding te weest tot gere selectie, waar toe de krachtens be sluit van den Minis terraad uitgevaardigde circulaire van 30 Mei 1934 de betreffende autoriteiten aanzette. Die stroom van vluch telingen. welke steeds maar bleef aanhouden, bracht groote econo mische bezwaren met zich, omdat de werk- tóch al zoo be de en handete- Volgens dit advies blyft dus de bestaande regeling ongewyzlgd voor de ambtenaren op Jaarloon, de onderwyzers daaronder begrepen alsmede voor de maand- en weeklooners in de Ie en He klasse gemeenten en in de ruim 300 gemeenten, welke in de IHe klasse gerangschikt biyven. In December 1934 te bekend gemaakt, dat in afwachting van het tot stand komen van een nieuwe regeling voor den uitvoer van zui velproducten, een maatregel getroffen werd om te voorkomen, dat melkleveranciers van de eene fabriek door een andere fabriek zouden worden overgenomen. Hlerby zat de bedoeling voor om laatstbedoelde regeling op te heffen op 1 Fe bruari 1935, welke datum naderhand te ver schoven naar 1 Maart 1935 Mr. G. Vissering, oud-president van de Ne derlandsche Bank, wonende aan den Hoogen Duin en Daalschen weg te Haarlem, vierde Vrijdag zyn zeventigsten verjaardag. In den loop van den morgen kwam Mr. L. J. A Trip, president van de Nederlandsche Bank, hem namens de directie gelukwenschen. In een harteiyke toespraak gaf hy een overzicht van het werkzaam leven van den heer Vissering, van zyn groote verdiensten voor onze nationale bankinstelling en van zyn talrijke en uitgebrelde bemoeiingen op velerlei gebied. Als feestgeschenk bood hy de verzamelde pu blicaties van den jubilaris namens de directie aan, alle geschriften en redevoeringen vanaf zyn studententyd tot op den huldigen dag. Deze verzameling, welke twee honderd zeven en ze ventig nummers omvat en die is ondergebracht In een groot aantal fraai uitgevoerde boeken- doozen, werd byeen gebracht door den heer A. M. van de Waal, archivaris der Nederlandsche Bank. Een begeleidende Hjst in brochure-vorm geeft de titels van al deze publicaties en rede voeringen. Wy lezen o.a. in dezen catalogus; 1890. proefschrift „Personentarieven van Spoorwe gen, Stelsels en Kritiek”, een reeks artikelen over het stakingsvraagstuk in 1903; „The Ne therlands Bank and the war”, in het Annualre international „Grotius” <1916 en 1917); De af sluiting en drooglegging der Zuiderzee In 1917; verschillende rapporten over het devaluatie- vraagstuk In 1922, etc. Reeds in den morgen waren talryke telegram men en bloemstukken Ingekomen. o.a. waren er gelukwenschen van den minister-president Dr. Coiyn. Georganiseerd stelde in hare Februari haar de ongewenschte elementen in een gevangenis onder te brengen, als hun ne uitwyzlng bezwaren zou opleveren. Een geval als zich met de indertyd te Laren ge arresteerde vreemdelingen heeft voorgedaan, zal dus in de toekomst zyn uitgesloten. chamen, of wel in eigen beheer worden uitge voerd. Dit te onnoodig kostbaar en schept in het bouwbedrijf ook onder de werkge vers buitengewoon groote werkloosheid, al dus werd opgemerkt. De nood neemt daardoor met den dag toe. Een en ander gaf aanleiding tot een motie, welke ter kennis van den Minis ter van Sociale Zaken zal worden gebracht, met klemmend verzoek de lagere overheidsor ganen voortaan te verplichten, werkverschaf- flngsobjecten onder de particuliere aannemers uit te besteden, wil men voor rijkssubsidie in aanmerking komen. Voorts wordt erop aangedrongen, dat er een permanent overleg door de regeering zal wor den ingeskeld. waarin de vertegenwoordigers van het bedryfsleven zyn opgenomen, om te beoordeelen welke werken in werkverschaffing zullen worden uitgevoerd en op welke wyze deze kunnen worden aanbesteed. De vergadering eindigde met een herdenkings- van den voorzitter over de geschiedenis den bond, namens de leden beantwoord door den heer A. W. Muller uit Rotterdam om tegenover aan te leggen. -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 17