<Kduttfaal van den dag DE ENGELSCHE KAPERS B I DIEFSTAL?! i Ei s I De Katholieke Kerk in Scandinavië r~ B J 4 2JI! (d •f EUROPA’S GROOTSTE MISSIEGEBIED I ZATERDAG 2 MAART 1935 7 eeuwen parlement Het Avondblad 'EN r» James T. Percy e ’ll r ’Sf* o De Seine verlicht DOOR J. S. FLETCHER Ploegenstelsel op de Russische scholen Grootè moeilijkheden bij de zielzorg s S Vooral op feestdagen nemen veel niet-kat kolieken aan onze gods dienstoefeningen deel ,k AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UIT ERLIJK DRIE MAAL VIEREN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL onder Dur, MARTIN BERDEN (Nadruk verbaden) RJjksdaalder fooi! (Nadruk verboden) 4 vl'.«'gbewüe Leeft le nog? Ik talf er- z/T 'fi. F 0 maar ik kan niet. van zün bestudeerde het telegram, terwijl van Packe. 3 Ik heb het genoegen hem heel goed te merkt Ondertusschen was de rennende Beer bü het fort aangekomen. De brug was opgehaald, de Indiaan zwaaide een witten doek, en de wacht begreep, dat een boodschapper hun nieuws kwam brengen. De kapitein werd gewaarschuwd en deze verkende eerst nauwkeurig met zijn verrekijker de omgeving alvorens order te geven, de brug te laten zakken. ..Ik geloof niet, dat het een valstrik is.” zeide hij. ..laat hem binnen kapitein Airways; Men zegt dat luchtvaarder» .geboren” moe ten worden. Captain Percy is zeker een gebo- laten dan le en - ‘-W I fel «er uit- het on ers de I Ij «- »n I be* line* rra; eer* er— >urg sae; 1X-— Bil* sr— de «- ek ön T- el in 7 l- ren te ich >m- er- en, Ike En die al, <en iet en en >’n o- M te n- <1- !n Kapitein Gay had al zijn manschappen op het fort. Tom. de stuurman, was er in geslaagd met zün mannen den kapitein te vinden. Alleen Hal en Mary bleven zoek, en allen waren zeer terneergeslagen over dit verlies, daar men vreesde, dat ze door de Span jaarden waren gevangen. in on» een be ta aseb Packe^lachte gul om de naïveteit gast. Sedert den aanvang van het eerste Vijf jarenplan ia het aantal schoolgaande kinderen in de Sovjet-ünle van 11.300 000 vermeerderd tot 24.000 000. Het aantal scholen is echter slechts vermeerderd van 118.000 tot 167.000. het geen tot een aanzienlijke overbevolking der scholen heeft geleld. Vele scholen werken in verband hiermede volgens het twee-ploegenstelsel en sommige zelfs met het drie-ploegenstelsel. Thans is echter besloten de derde ploeg ge leidelijk af te schaffen en 374 nieuwe scholen te bouwen, waar 240 390 kinderen zullen kun nen worden ondergebracht. Men hoopt, dat de tweede ploeg in 1938 even eens afgeschaft zal kunnen worden. waartAe van overheidswege reeds de noodlge maatre gelen worden genomen. 4^7 IIIIW ASCH Misschien loop je dezer dagen nog wel tegen een volbloed mysterie aan. Jimmie Ik ken ér een of twee, die op een wachten. Je weet, dat de laatste Heele volken staan te plukken Streken die er van bestaan, Boordevolle reuzen-schepen. Die naar ons lief landje gaan. Daarna veiling in Frascati, Een noteering in de krant, En het rollen der sigaren Werkt het werken in de hand. Mooi beplakte houten kistjes Met dit edel rookbaar kruid: Stuk voor stuk zien de sigaren Als een meesterstuk er uit.' Geen briljant wordt zoo bekeken Als dit doffe bruine blad Eerst besproken, dan beroken. Daarna teeder aangevat. 't Wordt bewonderd en geprezen. Graag legt men zijn centjes neer, Want dit edel kruid genieten Schept een aangename sfeer. Arbeid, moeite en millioenen En wat eens een schepping was, Zien wj) dan tenslotte worden Een rampzalig hoopje.... asch.... En voor deze aschverwording Is geen zweempje van berouw. Noch bij u. bij m(j of wien ook.... Uitgezonderd soms je vrouw! katholieken belasting betalen voor de Luther- sche gemeente. De Protestantsche Staatskerk eischt. dat een katholiek volgens den Protes- tantachen Ritus begraven wordt, wanneer hij zich niet minstens twee maanden voor zijn dood b|j den dominé van de Kerkljjst heeft laten schrappen. Onder zulke omstandigheden bren gen bekeerlingen groots moeilijkheden mee. De Katholieke jeugd van Zweden heeft in Augustus 1934 haar eerste demonstratie gehouden. Mgr. Müller vsm Zweden heeft zware zorgen om zijn missie in stand te houden. Toen Mgr. Müller 10 jaren geleden zyn bisschopszetel besteeg, tel de Zweden 5 zelfstandige parochies. Thans is dit getal verdubbeld. Het aantal priesters steeg van 13 tot 23, terwijl 120 kloosterzusters thans in het land werkzaam zijn. In de tweede groot ste stad van Zweden, Göteborg, heeft de missie met zware zorgen te kampen. Kerk, pastorie, het Zusterklooster en de school zijn bouwvallig geworden, zy staan bovendien, In het haven kwartier In een zeer onwaardige omgeving. Gö teborg is het zorgenkind van den missiebis schop. Het zwaarste missiegebied is Finland van wege de diaspora. In 1523 werd de leer van Luther ingevoerd. Van de 4 mlllloen inwoners zijn 3% mlllloen Protestant, 62.000 Grieksch- Orthodox en er zijn slechts 2000 wijd verspreid wonende Katholieken. Onder de 9 priesters zijn twee Finnen. Eerst toen het Russisch Juk werd afgeschud, heeft men een Vicariaat kunnen oprichten, aan welks hoofd thans Mgr. Cobben staat, die op 19 Maart 1934 uit de handen van Mgr. Hopmans in Bergen op Zoom de Bis schopswijding ontving. Hl) 1» opvolger Van Mgr. Johannes Michael Buckx, eveneens een landgenoot. Vóór de hervorming telde men In Finland 200 katholieke parochies, thans slechts vier. Finland spiegelt zich geheel aan Noorwegen. Zoo zijn zelfs Noorsche voornamen in zwang gekomen. Er worden zelfs Noorsche handel kantoren opgertcht. En zouden wjj Katholieken nu niet meer be lang stellen in deze missiegebieden, die nog zoo diep christelijk zyn en waar talryke lano- genooten arbeiden om zielen voor Christus' Kerk te winnen? ren „luchtman", gelijk wij vroeger van „geboren zeelieden” spraken. De „stem van de zee" riep eenmaal de jongemannen die op land niet ge dijen wilden; het Is nu de ..stem van de lucht" die hun In de ooren schijnt te klinken. Als Jongen dacht kapt. Percy aan niets anders dan aan vliegen. HU woonde te Newcastle, en toen hü zestien Jaar was bracht hü al zUn vrij en tüd en een deel van zün eigenlük nut vrijen tijd door op het vliegveld dezer stad Een dag, waarop hü niet erin geslaagd was met een van de leden der Aero Club mede te mogen opstUgen. was voor hem een verloren dag. Twee jaren later had Percy een „A". HU mocht nu solo-vliegen. Als leerling trad hU toe tot den staf van Im perial Airways. Want solo-vllegen is een sport, een liefhebberij. maar geen beroep. Percy was arm en moest een beroep kiezen. Welk ander dan dat van verkeers-vliegerAls leerling bond hy zich voor drie Jaren. en dat waren moeilUke Jaren, gedurende welke hy elke penny sparen moest voor het nemen van vlieglessen HU wil de certificaat „B” hebben, hetwelk hem vergunning als handels-piioot verzekert. Het is een zeer duur certificaat. HU haalde het. Een Jaar lang bestudeerde hü navigatie en radio. HU was theoretisch volleerd, en werd tweede piloot („eerste officier”, geluk men het in navolging van de marine, vaak uitdrukt) op vliegmachines naar het wasteland en naar de Dominions. HU had voorloopig tevreden kunnen zijn Wei nigen hadden het op zün leeftUd reeds zóó ver gebracht. Maar nog was hü niet voldaan. HU vloog zün 2.000 uren, en was nu benoem baar tot commandant van de grootste machines op de langste lUnen. En hij wérd benoerrd op zijn 35ste Jaar tot den hoogsten rang en den verantwoordeiyksten post. woond, u kunt toch het achterkamertje boven krijgen, voor niets, net zoo lang tot u weer een betrekking hebt, mooier kan het toch niet. Och, och. wat 'n rood hoofd." Hoofdschuddend loopt ze naar achter In haar keukentje. Den volgenden dag las hü onderstaande. vet gedrukte advertentie tn het avondblad. De directie der Internationale Barkvereeni- ging. alhier, verzoekt den eeriyken vinder van de door haar kaslooper verloren actetaach. in houdende geldswaarde, zich te haren kantore te vervoegen, teneinde een bedrag van tien pro cent van de tenigbezorgde som in ontvang* te nemen. De Kamer van de kost Juf trouw was niet meer te huur. Volgens de gepubliceerde etjfers be treffende het tabaksverbruik land is in het afgeloopen jaar drag van 141.3 mlllloen gulden en rook vergaan. innenkort zullen drie deelen verschijnen van een werk dat de Engelsche Parle menten tot onderwerp heeft. De jaren 14391509 zullen erin behandeld worden, dus dc periode waartoe onder anderen de Rozenoorlog behoort, en welke loopt van den val van Humphrey van Gloucester (den echtgenoot van Jacoba van Beieren) tot aan de trocnsbestU- ging van Hendrik Vin. Ofschoon deze drie deelen het eerst in boek vorm verschUnen. vormen zU chronologisch niet oen aanvang van het werk, dat de bUna 700 jaren omvat beginnend met 1364. De thans verschenen drie deelen zijn de eer ste vruchten van een onderzoek en studie, wel ke dertig Jaren geduurd hebben: de publicatie van de re* van het werk zal thans in b-trek- keiyk snel tempo geschieden, ofschoon het wel tien Jaren duren zal eer de veertig deelen. waaruit deze „Geschiedenis van bet Parlement" bestaat, geheel gereed Is. Voor de thans uitgekomen deelen ia vooma- menlük het bekende parlementslid, kolonel Jo siah Wedgwood, verantwoordelUk. Het werk in zün geheel draagt evenwel een officieel karak ter: het is ondernomen door een commissie, waarin leden van alle partyen zitting hebben, en welke onder voorzitterschap staat van den Lord kanselier. ames T. Percy Is bevorderd tot van de luchtvloot van Imperia! één van die machines, welke plaats bieden aan veertig passagiers, is onder zün bevelen ge steld. HU Is 25 jaar oud. Geen Engelschman en. naar men gelooft, geen ander Europeaan heeft op dezen leeftUd reeds de bevoegdheid gehad de grootste machi nes op de langste luchtroutes te commandeeren. De gezagvoerers der groote „air liners" op de lange routes zUn bUna allen mannen van tus- schen dertig en veertig Jaar. Captain Percy heeft thans reeds den „maarschalksstaf” in zijn beroep veroverd. Scandinavië, dat thans het grootste missie gebied van Europa vormt, komt steeds meer en meer In het teeken van de algemeene belang stelling te staan. Nu algemeen waargenomen wordt, dat het Protestantisme ten ondergang neigt, wordt ook meer aandacht geschonken aan deze NoordelUke landen, die eeuwen lang trouwe aanhangers bleven van de leer van Luther. Hoe zün hier de toestanden op gods- dlenstlg-zedeiyk gebied? In het nieuwste .Klei ne Nordlsche Jahrbuch” lezen we o.m. het vol gende: „De deelname aan katholieke gods dienstplechtigheden door niet-katholleken is vooral op feestdagen opvallend groot. Het, volk is onbekend met het wezen en de leer van de Ka tholieke Kerk. Toch is hier, zooals in andere Scandinavische landen, een steeds groeiende be langstelling voor het Katholicisme waar te ne men, de laatste jaren vooral in de kringen der intellectueelen. Men neemt een vriendelüker houding aan tegenover het Katholicisme en men durft openly k te gaan erkennen, dat zü ae grondlegster Is geweest van cultuur en bescha ving in deze NoordelUke landen." DergelUke berichten verneemt men ook uit Noorwegen, waar de vUandelUke houding tegen over Rome sterk gematigd is. Men snakt hier weer naar de heerlüke plechtigheden en liturgie der oude Moederkerk, een streven, dat de laat ste Jaren bü vele Protestanten ook in Europa meer sympathie vindt. Zoo verklaarde een Lu- thersch Dominé aan een Katholiek Missionaris, dat hy de Katholieke Liturgie weer heeft Inge voerd. Een andere Dominé vroeg den Rector van de St. Olafskerk te Oslo om koorgezangen voor zyn kerkdiensten. Een Katholiek bezocht de kerk van Skiën, die nog van vóór de Hervorming dateert. HU vond daar allerlei gewaden en li turgische toebereidselen voor de katholieke godsdienstoefening. Het bleek, dat men in teze kerk de katholieke liturgie nog volledig had be waard. DergelUke berichten komen eveneens uit het verre Ijsland. Pater Sprong S.M.M. meldt uit Reykjavik, dat men In verschillende Protestantsche kerken nog misgewaden uit den katholieken tüd bewaart. De albe, die Paus Paulus III aan Mgr. Jozef Arason, den laatsten Blsschop van Ijsland. In 1550 ten geschenke gaf, werd door een Lu- thersch blsschop enkele Jaren geleden bü de „wüdlng" van een anderen blsschop gebruikt. In Ijsland worden de meeste godsdienstoefenin gen nog geheel gecelebreerd volgens de liturgie der Katholieke Kerk. Dit alles neemt echter niet weg, dat de positie van de kerk in Scandinavië nog uiterst zwak is. In totaal wonen er slechts 54.000 katholieken. In Finland en Wsland werken slechts 9 priesters, In Zweden 23, in Noorwegen 42, in Denemarken 110, tezamen dus nog geen 200 priesters op een bevolking van ruim zestien mlllloen zielen. Groenland, dat eens een katholiek Bisdom was. is thans nog geheel zonder zielzorg. Van de 17.390 Inwoners van Groenland Is er niet één Katholiek. Op de Faröer-eilanden, die eveneens tot De nemarken behooren, werden onlangs na elnde- looze moeite een kerk en school gebouwd. Vier catechumenen bereiden zich voor op het H. Doopsel. In het afgeioopen jaar werd de kerk in Denemarken aangevallen door den directeur van den Geneeskundigen Dienst van het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken. Deze deed vooral een heftlgen aanval op de katholieke ziekenhuizen. De pers heeft hierop echter niet gereageerd. Het St. Jozef-zlekenhuis te Kopen hagen kon zelfs nog worden uitgebreid. De Plc- pus-paters wüden zich sedert enkele Jaren aan de zielzorg van Centraal-Noorwegen, terwtil het noordelük gedeelte Is toevertrouwd aan de Dutt- sche Missionarissen van de H. Familie. De Fransche Dominicanen hebben de zielzorg van Hamar en twee groote districten rond deze stad op zich genomen. Ook vóór de Hervorming was dit gebied reeds aan hun zorgen toever trouwd. Terwül eerst in 1845 aan de Katholieken vrij heid van godsdienst werd geschonken, hebben de katholieken het vorige jaar den dag gevierd, waarop voor 150 jaar voor de eerste maal weer een katholieke godsdienstoefening werd gehou den. De katholieken van Zweden genieten echter nog niet dezelfde vrijheid als hun broeders tn Noorwegen. Wanneer een Zweed een paspoort wil aanvragen, moet hü zich nog steeds wen den tot den Lutherschen dominé. bü wien hü volgens de wet staat Ingeschreven. Wil een Katholiek In het huwelük treden, dan moet hü een bewüs van den Burgerlüken Stand bü den dominé halen. Ook wanneer een huwelük gesloten wordt tusschen twee katho lieken. moet eerst de drievoudige afkondiging In de Luthersche kerk hebben plaats gevonden. Deze wet dateert van 1911. Verder moeten de Om zes uur kwam het avondblad. Nauwelijks was de juffrouw, die, de courant binnenbracht, verdwenen, of met een gretig gebaar greep hfj ernaar en vloog met gulzige bllk- zige blikken de pagina's door. Stadsnieuws stond het: De 42-jarige kaslooper P van de Internatio nale Bankvereeniging. alhier, heeft bü de po litie aangifte gedaan van de verml’stng van een bruinlederen portefeuille. Inhoudende circa f 35.000 aan Nederlandsen bankpapier Volgers verklaring van den man zou hij de taseh, gaande van het hoofdposkkantoor via Graven straat. Zoutsteeg en Damrak naar het Victoria-, hotel onderweg verloren hebben. Ook schijnt de mogelükheid van beroovlng niet uitgesloten. De nummers der bankbiljetten zün bekend. (Zie verder .Laatste Berichten”). Laatste berichten.... Nader vernemen wü. dat de kaslooper P. van de Int. Bankver heden middag ter verpleging In het Wllhelmlnagaat- huls is opgenomen. De toestand van den man, die in hoogst opgewonden toestand verkeert, is zorgwekkend P staat bekend als zeer betrouw baar en heeft 18 dienstjaren. Woedend sprong hü overeind. Hü greep de tasch onder het bed vandaan, rends bloots hoofd de straat op. en zwaaide naar een juist passeerende taxi: „Vlug, zoo snel je rijden kunt. Wilhelmina- gasthuis!" Groote God! Als het eens te laat was? Een moord! Een eerlük kaalooper. huisvader aast kinderen misschien .Karder dan toch! 'n Harder.... Harder....!” Met een geweldige vaart schoof de wagen de Leidscbestraat door, zwaaide met onverminder de snelheid door de bocht van het Leldacbe Boeehje den Overtoom op.... Nog vóór de wagen stilhield, sprong hü eruit vloog op den portier af en snauwde hean hü- gend toe: „Waar is die kaslooper? moet erbü!" „Kaslooper?” .Ja, die vanmiddag hier btnnengebracht w." ,.O. die.... op afdeellng Neen, meneer, mag geen mensch bügaat, geloof Ik, iets beter. Ik zal even voor u telefoneeren." Terwül de portier telefoneerde, smeet hü de tasch op een tafeltje. „Hier, breng dat gauw bü hem. Gauw!" „Meneer, uw naam. uw adres moet Ik no- teeren!” Hü was al weg. tte taxi reed den hoek van de straat om. Tüdens de Internationale Tentoonstelling, die te Parijs in 1937 zal worden gehouden, zal de Seme tusschen de Pont d'Alma en de Pont de Passy geheel verlicht worden Hiervoor is een prijsvraag uitgeschreven en 236 plannen zün daarop binnengekomen. Hier van heeft men er 46 uitgekozen, welke door de Jury nader zullen worden beoordeeld. iHiiiiHiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiniiiiHiiinHinHNiiiiiiiiitiiiiiiimiiiiiiil In orde. Het zal heel wat gezelliger zün dan met den trein te gaan. Geef mU een telegramformulier, Hollis. Hü schreef haastig een antwoord en gaf het zün huisknecht Zend het dadelük weg. Hollis, beval hü- Ik zal je aan 8craye voorstellen. Jimmie, zei hü toen de man de kamer verlaten had Ik denk dat Jullie wel in eikaars smaak zullen vallen. Hü is een eigenaardige snuiter, is het niet? vroeg Trickett, die regelmatig door at. Een beetje zonderling, hé. Packe lachte, terwül hy zich een kop koffie Inschonk. Volgens de meening van sommigen is hy dat, antwoordde hU; volgens mU is hü net niet. De markies van Scraye, Jimmie, is een van die zeldzame Jonge menschen de In de kringen der aristrocratie verschUnen by tuaschenpoozen groote tusschenpoozen Laat eens kyken ik ben er niet eens zeker van of hü het zelf weet,- maar ik ben er wel zeker van dat hy er zich niet de minste zorg over maakt Hy Is onmeteiyk rijk. Hy is de gelukkige bezitter van een huls in Berkeley Square, een kasteel in de Schotsche Hooglanden, een villa aan de Riviera en een van de mooiste jachten dat ooit gebouwd werd. En hy la eigenaar van Scraye dat zooals Je misschien wel eens gehoord hebt, een groote bezienswaardigheid is. Ik las in de ..Morning Post" van eenige dagen geleden dat hü een groote party gaf op Scraye dat Jimmie, geeft een byzonder in teressant en niet weinig geheimzinnig tintje aan zün telegram. Waarom? vroeg Trickett. een.s zei hy. oplossing dertig Jaar een man Je kunt hem eiken mor gen zelf zien lederen dag "s Zondags ook. precies om twaalf uur op den hoek van deze straat en het St. James Square komt en daar gedurende precies een half uur op het trottoir heen en weer loopt. Wie Is hy? Waar komt hü voor? Waarom wandelt hü heen en terug steeds op hetzelfde gedeelte van de straat. Wie weet, wat zUn bedoeling te. wat hü denkt, wat dit ten slotte allemaal beteekent? Waarom het hem niet gevraagd? Trikett op. Dat te nu Juist, wat men niet ken ooen. mün zoon! Als Je recht op het mysterie al zoudt kunnen gaan en het zoudt vragen zichzelf te verklaren, waarom dan Er te natuuriyk iets geheimztnnlnga in. zet Trickett. En dat te ook wat Ik bedoel Er bestaat geen mysterie, wanneer je bent doorge drongen tot de kern ervan. By voorbeeld er is geen geheim by den mysterieuzen kerel, waarvan je spreekt, althans tn zün eigen geest. Hü weet wat hy nastreeft. Als je hem aansprak sou hü stellig verteld hebben dat hü daar kwam om zün teak te verrichten, omdat hy net noodlg vindt, als hü je ten minste niet sou zeggen, je met je eigen zaken te bemoeien. Ik heb een idee dat lü van niets nog wel een geheim kunt maken, en-... (Wordt vervolgd de Omega. Maar de ingebeelde geheimen, mün zoon, kunnen niet vergeleken worden met de mysteries van het werkeiyke, solide, actueele dagelüksche leven begrijp Je dat? Tricket slenterde naar het buffet en be studeerde de koude wlldpastel. Dat heb ik van mün kindsheid af altüd gehoord, antwoordde hü. Het verbaast my. dat ik ze nog niet in mün kantoorboeken ben tegengekomen. Overigens ik heb nog nooit een geheim In het dagelüksche leven aangetroffen Je bedoelt dat Je nog nooit tegen een der geheimen bent opgeloopen. Ik verzeker Je dat er talrijke bestaan, je kunt geen krant inküken. tonder teekens er van te zien. Wat zou Je doen, Jtmmie. als je plotseling recht tegenover een werkeiyk levend mysterie kwam te staan? Het bü de politie aangeven, antwoordde Trickett, naar tafel terugkeerend met een wel gevuld bord. Het zün haar zaken. En weet Je, of het Is in boeken of In het werkelüke leven, er biyft niets van een mysterie over, als je doordringt tot de kern er van. Als je tot de'kern doordringt, dan niet gaf Packe toe Maar het gaat er Juist om die kern te bereiken, mün zoon. Zeg eens eeriyk wist je. toen Je mün laatste roman las, wist je toen werkeiyk wie de moorde naar was voor Je het Isuttete hoofdstuk gelezen had? Neen, antwoordde Trickett maar toen ik dat laatste hoofdstuk las. vond Ik myself een geweldigen ezel omdat Ik dat niet lang van te voren bemerkt had. gen. Jimmie. Jammer - Hier, lees dit. Trickett hü zich aan tafel zette. Wie te Scraye? vroeg hy kort. Sapristle! er te maar één op de wereld, man! De markies antwoordde Packe. Je moet hem Voor münheer Trickett echter zün krant kon openvouwen ging de deur open en trad zün gastheer binnen, een levendige man van onge veer dertig Jaar met een glad geschoren ge zicht en doordringende oogen, lenige en ge spierde gestalte. Krachtig wreef hy zün han den alsof hü van plan was vandaag alle be slommeringen aan den kant te zetten Hü knikte glimlachend naar Trickett en nam den stapel brieven die naast zün couvert lag. Het eerste was een telegram. Hallo Jimmle! zei hü. Je ziet er buiten gewoon stevig en blozend uit vanmorgen. Houd Je Je nog steeds aan de voor-het-ontbyt-wan- delüig? Het te het heerlükste op heel de wereld, myn zoon, antwoordde de bezoeker. Ik heb van morgen driemaal het park rondgereden voor dat ik hier kwam. En Ik heb een pracht van een eetlust. Bevredig hem dan. zei Packe. Hü drukte op een schel en ritste het telegram open. Aha, vervolgde hü. het weer dleht vouwend. Ik vrees, dat Ik niet kan golfspelen vanmor- Omdat Scraye mij wil ontmoeten In ..Salutation'' te Brychester, waaruit biykt. dat hy ons afzonderiyk wil spreken. Er is iets niet in den haak, Jimmle. Trickett smeerde zeer oplettend een geroos terd sneetje brood. Je denkt dat. omdat Je een beroeps- schrüver bent. Packe. Je fantasie meent na tuurlijk in elk ding geheimen te zien. Waarom zou hü me anders willen ont moeten in een dorpshotel? Wel. om eens een goed glas met een ouden vriend te drinken of om een vredig spelletje biljart te spelen. Hy zal daar behoefte aan hebben na zün party, denk ik. Een spitsvondige opmerking. Jlninue, werkeiyk spitsvondig! Maar en ik denk toch dat Ik gevraagd ben voor iets meer we zeggen iets meer psychologisch! een whlsky-and-soda te drinken f een party biljart te spelen. Nee Jimmle, ik ruik iets mysterieus vanuit de verte. Dat te je beroep, zei Trickett onverstoor baar. Ik veronderstel dat jouw speurzin elk ding kan benutten voor een roman. De meeste fantaseer je toch Als het voltooid te zal het een volmaakte ge schiedenis bevatten niet alleen van het Parle ment, maar van de democratische inecellingen van Engeland. Schotland, Ierland en Gascogne (dat byna een eeuw lang onder Engelsche sou- verelnltelt gestaan heeft). Diegenen die het werk bestudeeren. zullen begrijpen hoe *n waar om de democratie in Engeland groeide, en waar om zü In andeer landen ten onder ging. De commissie heeft het werk in zeventien verschillende periodes verdeeld; elk dier perio des wordt behandeld door een geschiedkundige ole. wat de détails aangaat, wordt bügestaan door studenten. Een denkbeeld van die détails krygt n.en. wanneer men weet dat in het eerste deel de blographleën voorkomen van 2600 leden van het Parlement, die zitting hadden tusschen 1439 en 1509. Het totaal aantal bedroeg In die 70 Jaren waarschUnlifk 3800. maar slechts om trent 3600 hunner heeft men byzonderheden kunnen opsporen. Het tweede deel zal lUsten bevatten van leden der belde Hulzen en de voornaamste staats ambtenaren. Achter eiken naam zullen pe-aoon- lyke byzonderheden vermeld worden. Elk Par lement wordt afzonderiyk behandeld, de op zün zittingen verrichte arbeid wordt besproken, en de samenstelling (volgens beroepen, standen en richtingen) geanallseerd. Het derde deel behandelde de kiezers, de methodes bü verkiezingen toegepast, de manier yan wetgeving, de machtsvermeerderlng (en vermindering) der belde Hulzen, en de alge meene constitutioneels geschiedenis. Het werk zal een geheel afzonderlüke plaats Innemen onder de geschiedkundige boeken; het zal dlepfr in détails afdalen dan eenig ooit uitgegeven historisch werk. De kosten van het voltooide werk zullrn on geveer 40.000 bedragen, maar voor dien prüs zal dan ook voor Parlement en democratie een onvergelUkeiyk monument van papier en druk letters opgericht zün. ,T JP, e.ISr,2Kerln^tXLrWaa,r.^enJegen P 7^0 by •«▼enslange geheele ongeschiktheid tot werken door E* WJ ongeval met QCA bij verlies van sen hant» a 1. JI JI J rtU V/111 1-J UZ ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen g^OVzs™ verlies van belde armen, belde beenen of belde oogen X* OvJs** doodeüjken afloop smOxzs" een voet of een oog van Je geheimzinnigheden maar, is 't niet, Paeke? Ten deele. Jimmle ten deele. Zü hebben meestal een grond van waarheid in zich. Maar ik heb me altüd tot geheimen en hun oplossing aangetrokken gevoeld Dat is een overeenkomst tusschen Scraye en my Hy is zoon beetje Ja.'hoe zal ik het noemen een vakman In die soort dingen We hebben dlkwüls gepraat over dergeiyke problemen op w-^oelloos slenterde hü lamos het Damrak. Een half Jaar geleden was hü „wegens -*->z reorganlaatte” uit zün betrekking ontsla gen. Gedurende al dien tüd had hü bUna da- gelüks op verschillende advertenties van der. meest uiteenloopenden aard gesolliciteerd, steeds tevergeefs Twee of driemaal had hü een aan bieding gekregen van een verkoopsorganisatie, om op te treden als colporteur voor den ver koop aan particulieren. Hü had het geprobeerd met radio-apparaten en met stofzuigers; het ging niet, daar was hü nu eenmaal niet ge schikt voor. Gelukkig was hü niet getrouwd, de zorg vod? vrouw en kinderen bleef hem tenminste onder die omstandigheden gespaard. Maar overmorgen was het de eerste van de maand en zou hü met de laatste rest van zün overgebleven spaar- dutten z'n koet juffrouw kunnen betalen, dan had hü nog een maand onderdak en voeding, en dkn.... en dkn.... Plctseling bleef hü staan. Daar, aan den trottoirband, vlak onder zün bereik, lag een tasch, een brulnlederen. veelgebruikte weten- tasch. Hü bukt zich, raapt haar op. slaat er 'n blik In bankpapier, vee! bankpapier Vlug verbergt hü de tasch onder zün colbert, ver haast zün schreden en schiet een zijstraat In. Oprtfeuw gluurt hü, de tasch slechts even ope nend. naar den inhoud. „Goeie hemel, biljetten van duizend, meerdere een heel pakje I" Snel verdwijnt de map weer onder zün Jas. nog haastiger stapt hü verder, rent byna op een draf verschillende zystraten door, bereikt hügend zün woning, springt twee, drie treden tegelük de trap op. en stormt zün kamer bin nen. Daar ploft hü neer op een stoel, schudt den geheelen inhoud voor zich op tafel, ‘grijpt, graait erin met bevende vingers. Dan vliegt hij weer op, loopt de gang tn. gooit de keukendeur open, de deur van een zykamer en schreeuwt: .Juffrouw! Juffrouw!” Hü loopt weer terug en begint dan staande haastig te tellen drie en twintig biljetten van duizend, acht van honderd, zés van vyf eu twintig, veertien van tien.... hü telt ze op nieuw, wat kalmer nu. neemt ze dan alle bü elkaar tn de handen en zit besluiteloos voor zich uit te staren: „Vier en twintig duizend en negentig gulden! Wat nu?” „Een vermogen! Wat nu? Naar t buiten land..,. I Wel nee.... Juist niet! Niets büzon- ders doen. Voorloopig kalm zoo blüven leven Vooral geen groote verteringen maken. Dan be leggen. Bollede, 's Küken tegen vyf procent dat ri ongeveer honderd gulden per maard Neen, een zaak beginnen, zelf een kantoor op- setten. een hotel!” „Natuuriyk niet met de juffrouw over prater met geen mensch. Eerst die tasch weg, voor loopig onder het bedoud ding, van een kaslooper, zie je aoogroote firma natuur- lük, die lui zün altüd verzekerd tegen verlies en beroovlngdoe er geen mensch tekort mee. zal dien knul z'n baantje niet kosten Baset 1" De sleutel wordt in de huisdeur gedraald, de kostjuffrouw komt thuis. Vlug bergt hy het geld In z'n binnenzak en gaat met de banden In z’n broekzak veor het raam staan fluiten. „Ooelen middag, meneer.... och. ooh, wat doet u weer zenuamchtig. maak u toch niet zoo van streek, meneer. Ik heb u toch gezegd: „Die kamer hier verhuur ik gemakkellik aan een ander. Acht jaar lang hebt u bü me ge- Scraye? Scraye Scraye, kennen. Hem kennen, zei Trickett, ik wist niet, dat jy hem kende, werkeiyk niet. Ik heb het genoegen hem heel goed te kennen. WU zyn belden lid van de Omega- club. We ontmoeten elkaar daar dlkwyis. Dat wist ik niet, merkte Trickett op. al zyn aandacht schenkend aan de schotels die Hollis op tafel gezet had. Dat is de club van excentrieken of half-dwazen is het niet? Zootets. Jimmle. zoo gaan de geruchten althans. Maar ik moet naar Brychester om Scraye te ontmoeten hü zou me niet tele- grafeeren als hü niet iets heel büzonders had Hollis, geef mü den reisgids eer* aan. Ik moet eens küken welke geschikte treinen er loopen. Luister eens, Packe. zei Trickett. Als JU niet naar Walton Heath gaat, denk ik er ook niet aan. om te gaan golven. Ik zal je in plaats daarvan naar Brychester rijden. Mün wagen staat voor, Schitterend; antwoordde Packe. Dat vind ik leuk. Maar het is byna zeventig mül, denk daar wel aan. Met het grootste gemak breng ik Je daar om twee uur. Ik ken dien weg. We hebben bovendien nog drie en een half uur den ttjd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 19