tgE I Dreigende staking Jhr. ir. O. van Licit de Jeude Pater Roothaan’s zaligverklaring VALDA PASTILLES J >5 TANDPASTA5 STAATSRAAD IDENBURG BEGRA VEN ’W GROOTE MOGELIJKHEDEN worden U geboden door advertentle-redame in de rubriek „Omroepers" Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regei komt Uw saken- Omroeper onder de aandacht van 80.000 ge zinnen. DINSDAG 5 MAART 1935 Nieuwe tankboot opgegraven Opening apostolisch proces Landbouwer gedood Ongeval op onbewaakten overweg SPREKENDE CIJFERS De nood in den tuinbouw NIEUWE OPDRACHT STEEKPARTIJ TE DEN BOSCH DE AUTOBUS-OORLOG NederlancTte Brussel Op de Wereldexpositie EEN NIEUW ZEGEL Een proces tegen den Staat fs NAAR DE FLORA de BENOEMINGEN 3 In het Aartsbisdom VAN 1700 BEROOFD nu W aschindustrie MGR. HUBERTUS A CAMPO Geen onderhoud STEUN AAN TUINDERS vérhinderd mijn- NIEUW EERSTE KAMERLID RETRAITEN In de Thabor te Rotterdam Emil Jannings naar Nederland Verkiezingsbrochures Roemenië tot onderhandelen bereid Geen audiëntie NEOERL. FABRIKAAT SINDS 1830 P Het handelsoverleg met Japan De brandstichtingsaffaire te Amstelveen Zyn gebeente in de crypte onder de Gesukerk te Rome KONINGIN EN PRINSES TE UNTERWASSER Maar de daders konden gearresteerd worden HET GOLFLENGTE- VRAAGSTUK Bronsmotorenfabriek moet twee 100-p.k.-motoren leveren Regeering kan geen medewerking verleenen DOOSJES 1S-20-25 ct. TUBES 25-35 ct. Minister Colyn werkersdelegatie te ontvangen ONSCHULDIG VER OORDEELD? NAT. CHRYSANTHEMUM- TENTOONSTELLING PARTICULIERE RIJNVAART- CENTRALE SCHERPE CONCURRENTIE VERWACHT INTERNATIONALE AUTO DIEFSTALLEN MOBILISAT1E-SLACHT- OFFERS De samenstelling der Delegatie Tydelijke afsluiting ter saneering van het bedrijf Speciale maatregelen van Ned. Spoorwegen In de spoelery van de firma Janssen en Tilanus te Vriezenveen ECHTE VALDA J •^^aterdag en Zondag weer aanhoudingen Ontelbaar velen hebben den over leden staatsman de laatste eer bewezen Geslaagde proeftocht voor schip der Kon. Shell Groep Is zyn benoeming tot Minister van Waterstaat te wachten? Schipper uit Ammerzoden zeer ernstig gewond ■t I (Van onzen Romeinschen correspondent) CALVÉ-OaH OUEFABRIEKEN VRAAGT ONS GRATIS VISBOEKJE M. de Onze Brusselsche correspondent schrijft: Per r X 81 Pater een n a r i 1 zich den. n A In de Maandagmiddag om half vijf te Den Haag gehouden zitting van het Centaal Stem bureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer is in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. W. J. baron de Vos van Steenwyk, tot lid van de Eerste Ka mer benoemd verklaard de heer O. KOLFT te Gelde rmalsen. t 1 I r. tn Heden is met goed gevolg de proeftocht ge houden van het ms. .Jtapana”, dat op de werf van Wllton/Peyenoord te Rotterdam voor reke ning van de Koninklijke Shell Groep werd ge bouwd. De lengte tusschen de loodlijnen bedraagt MO voet, de breedte op buitenkantspanten 59 voet en de holte van bovenkant kiel tot bovenkant dekbalk 34 voe. Het laadvermogen is 12100 ton op 27.6 voet diepgang. De „Rapana" is één van de eerste groep van twaalf tankschepen, tot den bouw waarvan door de Koninklijke Shell Groep opdracht is gegeven en hiervan zijn er eenlge reeds afgeleverd. Tijdens de proefvaart heeft de heer Zulvet van de „Koninklijke Shell”-Groep een rede ge houden. De „R. K. Staatspartij" bericht, dat in ver band met de as. Statenverkiezingen drie bro chures ter beschikking worden gesteld. De eerste twee: „Ik denk er niet aanl Ik weet er niet vanl” en „Scheurlncheh wonderspreu ken" zijn reeds gereed, de derde met vermoede- HJken titel „Droomen zijn bedrog", is in voorbe reiding. Zij bevatten resp. een vraag, en ant- woordenspel over actueele politieke vraagpunten, een schets over het dissldentlsme en een be schouwing over Fascisme en Natlonaal-Socialis. me In Nederland. over 1934 met inbegrip 57000. Het berekende verlies over 1932 1933 is 59.OM. over 1934 f 26.784. Deze vrouwen werken van 84 uur en ver dienen dan gemiddeld 8 per week. Dit zou dan na de verlaging ƒ4 per week bedragen. Het be stuur v. d. Chrlsteiyken Textiel-Arbeidersbond „Unltas” slaagde er eerst om tien uur Maan dagmorgen in het personeel voorlooplg weer aan den arbeid te krijgen. Maandagavond zou onder leiding van het hoofdbestuur van „Unitas” te Utrecht verga- derd worden, teneinde een definitieve beslissing omtrent een eventueele staking te nemen. Onder een zeventlg-tal vrouwen, werkzaam in de spoelery van de katoenweverij der firma Jansen en Tllanus te Vriezenveen is Maandag morgen een wilde staking uitgebroken, omdat met ingang van Maandag een loonsverlaging van 50 pCt. was aangekondigd. Tegen alle verwachtingen in heeft Zaterdag en Zondag „Rijkstoezicht” zijn werk weer ge daan. Bij Noordwijkerhout, Leiden en Sassen- helm zijn op beide dagen weer verschillende autobussen aangehouden. Om de guerilla-tactlek te voorkomen, zijn de bussen, nadat de passagiers met taxi's ver der gingen, niet vrijgegeven, doch tot 8 uur 's avonds vastgehouden. Een busondememer heeft weer een nieuwe methode uitgedacht. Hij laat de adsplrant-pas- sagiers voor 1deelnemen aan een prijs vraag, die een kind kan oplossen. De ..winnaars” krijgen dan de beloonlng „gratis”-vervoer autobus. In verband met bet In Unterwasser heer- schende -weer er woedde een vrij krachtige sneeuwstorm zijn H. M. de Koningin en H. K. II. Prinses Juliana met Haar gevolg Maandag in het hotel gebleven, aangezien er geen gelegenheid tot wandelen of sportbeoefe ning bestond. Maandagavond is te omstreeks 9 uur de 30- Jarige landbouwer J. Veenhof uit Leersum, die op de flets over den onbewaakten overweg, na bij de vroegere halte De Haar, op de lijn Amers foortKesteren reed, door een passeerenden trein gegrepen en onmiddellijk gedood. Het lijk was gruwelijk verminkt. Het stoffelijk overschot is naar Amerongen overgebracht. Het slacht offer was ongehuwd. Het uitzicht ter plaatse is vrij goed. Als gevolg van het mislukken der Neder- landsch-Japansche scheepvaartconferentie, die te Kobe zou zijn gehouden, verwacht men te Tokio een scherpe concurrentie tusschen de Japansche en de Nederlandsche scheepvaart maatschappijen, nu de overeenkomsten inzake scheepstarleven tussfhen de Japansche en Nederlandsche Feeders zijn opgezegd. Naar wij zoo juist vernemen, zullen Emil Jannings en de regisseur van zijn laatste film, Hans Steinhoff, ter gelegenheid van de Ne derlandsche première van de Lumlna-fllm „De oude en de jonge konlng”, welke binnen afzien- baren tijd tegemoet kan worden gezien, naar Nederland komen. BATAVIA, 4 Maart. (Aneta) In antwoord op de schriftelijke vraag van het Volksraadslld H. H. Kan ten aanzien van de wenscheiykheid om Chineesche deskundigen toe te voegen aan de Nederlandsche delegatie voor de Nederlandsch- Japansche handelsbesprekingen, antwoordde de Regeering, dat de Nederlandsche delegatie tij dens de onderhandelingen wordt voorgelicht door personen met bijzondere kennis omtrent de belangen van de Chineesche bevolkings groep. De behoefte werd echter niet gevoeld om deze deskundigen aan de Nederlandsche dele gatie toe te voegen. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat de geraadpleegde personen, toegerust met bijzondere kennis omtrent de belangen van de Inheemsche bevolkingsgroep niet als deskundi gen werden toegevoegd, doch dat hun was ver zocht zich beschikbaar te houden om de dele gatie bij te staan. De Nederlandsche Tuindersbond heeft in een uitvoerig adres de regeering bekend gemaakt met de resultaten van de door dezen bond ge houden enquête bij een 65-tal tuinbouwbedrij ven te Koedijk. Betoogd wordt, dat de tuinbouw zich heeft aangepast tot het schier onmogelijke. De be drijven worden tengevolge van de jaren achter een gemaakte verliezen ondermijnd. De verso bering is te bemerken aan het bedrijf, aan de gewassen, aan den tuinder persoonlijk, aan zijn gezin, aan heele streken. De opzet van de tuinbouwsteunmaatregelen is technisch goed gezien, do'-h de uitvoering, waardoor deze matige richtprijzen op geen stuk ken na zijn bereikt dreigt funest te worden Een herstelregellng over de vorige jaren is zeer dringend gewenscht. De achterstallige posten zijn In vergelijking met de veillngomzetten beangstigend. De ach terstand is nl. plm. 69000 en de veilingomzet van den voorraad en Wapen U tegen hef GEVAAR van KOUVATTEN Bescherm Uw keel, luchtpijpen en longen met de antiseptischs vB tegen koude, vochtigheid en infectie Maar vraag naar de ^B In Hollondschn doolnn De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 8 Maart niet plaats hebben. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den zeereerw. heer C. H. Ballanché op zijn verzoek wegens hoogen leeftijd eervol ontslag verleend als pastoor te Buslo, en heeft benoemd tot pastoor te Buslo den zeereerw. heer J. F. V. Relth, en tot pastoor te Rekken den zeereerw. heer J. H. Meijer. Onder zeer groote belangstelling heeft Maandagochtend op de algemeene begraaf plaats te Den Haag de teraardebestelling plaats gehad van den minister van Staat, Staatsraad A. W. F. Idenburg. oud-minlster van koloniën en oud-gouvemeur-generaal van Ned.-Indië. den minister van Economische Zaken adres gezonden, waarin de bond opnieuw dringt op directe hulp aan de tuinders, een gehouden enquête blijkt o. m.. dat 59 pet der tuinders niet in staat is het bedrijf voort te zetten tot den nieuwen oogst en derhalve Is aangewezen op directe hulp van werkver schaffing. Reeds eenigen tijd geleden is gemeld, dat jhr. fa*. O. C. A. van Lidt de Jeude te Baam als opvolger van wijlen minister Kalff genoemd werd. Het „Handelsblad” verneemt thans uit goede bron, dat Inderdaad aan H. M. de Koningin zal worden voorgedragen voor benoeming tot Minis ter van Waterstaat jhr. ir. van Lidt de Jeude. Jhr. Otto ÖCornelis Adriaan van Lidt de Jeude werd 7 Juli 1881 te Tlel 'geboren, is dus thans 53 jaar oud. Hjj werd, nadat hy aa n de Tielsche H.B.S. het einddiploma behaald had te Delft aan de toenmalige Polytechnische School opge leid tot civiel-lngenieur, welken titel hjj in 1903 behaalde. In hetzelfde jaar werd hjj aangesteld bij den Rijkswaterstaat als adjunct-ingenleur, in welke functie hy werd toegevoegd aan den inspecteur-generaal in de 2e Inspectie. In 1918 werd hjj benoemd tot technisch di recteur van de Ned. Mij. voor Havenwerken, voor welke maatschappij de heer Van Lidt de Jeude zich van 1919—1921 in Ned.-Indië vestig de. In verband met deze benoeming nam hij zijn ontslag uit den Waterstaatsdienst. Hij is voorts lid van den raad van Baam en van de Prov. Staten van Utrecht. Hij is voorz. van de Centrale Klesvereeniglng in de provincie Utrecht van den Vrijheidsbond. Op grand van den toestand in de waschindus trie heeft de Saneeringscommissie voor dezen tak van bedrijf, gevonnd door den Bond van Waschindustrleelen in Nederland en den R.K. Nationalen Bond van Waschindustrleelen, be sloten tot een tijdelijke afsluiting van de waschindustrie. In samenwerking met installa teurs en leveranciers zal de oprichting van nieuwe wasscherijbedrijven, stryklnrichtingen, waschveraendingen en llnnenverhuurinrlchtln- gen na 1 Maart 1935 worden tegengegaan. Onze correspondent verneemt verder, dat de stukken van dit proces evenals het eerst, deel van de uitgave van de brieven van Pater Roothaan (dezer dagen in ons blad aangekon- dlgd) onlangs reeds aan de Riten Congregatie ter hand zyn gesteld. De opening van het apostolisch congres kan wellicht over enkele maanden worden ver bracht. Maandagavond te elf uur is de 23-jarige schipper P. M. v. d. O. uit Ammerzoden op den Orthenscheweg te Den Bosch, vermoedelijk door zekeren L. v. B. uit de Bossche Vogel wijk, in de linkerzijde gestoken. De getroffene, die in gezelschap was van eenige andere personen, is nog naar het bu reau van politie geloopen, waar hem een voor looplg verband werd aangelegd. Dr. Mettrop, die inmiddels gewaarschuwd was, constateerde een levensgevaarlijke diepe snij wonde in de linkerzijde en achtte over brenging naar het groot ziekengasthuis nood zakelijk. De verdachte is door de politie aangehou den. De toestand van het slachtoffer was heden morgen, hoewel niet meer direct levensgevaar lijk, toch zeer zorgelijk. Waarom v. B. plotseling met het mes stak, is nog niet opgehelderd. De schippersorganisaties, die eenigen tijd geleden zijn gekomen tot de oprichting van een Nederlandsche particuliere Rjjnvaartcen- trale, hebben, bericht de „Telegraaf*van den minister van Economische Zaken bericht ont vangen dat de regeering bezwaren heeft offi cieel mede te werken aan de oprichting van een centrale der Rijnschippers, in verband met art. 1 van de Rljnvaartacte. Volgens de Rljnvaartacte Immers mag het vervoer op de vrije rivieren niet aan banden worden gelegd en de regeering is. op grond van het op 17 December gewezen arrest van den Hoogen Raad van oordeel, dat de even redige vrachtverdeeling en dus een Rijn- schipperscentrale in strijd is met de Mann heimer acte. Officieel is het haar dus niet mo- gelijk mede te werken aan de oprichting van een Rijnschipperscentrale. Naar aanleiding van in verschillende bladen gepubliceerde berichten aangaande .nieuw licht in een brandstichtingsaffaire" (betreffende den brand In de woning van den melkhandelaar G. te Amstelveen op 17 December 1933), waarin een melkknecht, die door het Hof te Amsterdam is veroordeeld tot 1!4 jaar gevangenisstraf, een verzoek tot revisie bij den Hoogen Raad heeft ingediend, vernemen wij, dat het niet juist is, dat dit verzoek nog niet in behandeling sou zijn gekomen. De Hooge Raad heeft op dit verzoek een be schikking gegeven, waarbij een nader onder zoek werd opgedragen aan het Parket van den Hoogen Raad. Dit onderzoek heeft ertoe geleld, dat de ad- vocaat-generaal bij dat college, mr. v. Lier, zich gewend heeft tot de Justitie te Amsterdam, hetgeen, zooals reeds gemeld, dezer dagen aan leiding heeft gegeven tot arrestatie van den melkhandelaar G. en den caféhouder C. in den Haarlemmermeer, resp. op vermoeden van uit lokking van brandstichting en brandstichting. Roemenië schijnt, naar het „Handelsblad” meent te weten, de zwakte van zijn positie in de golflengte-quaestie thans in te zien en tot nader onderhandelen bereid te zijn. Waarschijn lijk zal de P.T.T.-adminlstratle van Roemenië zich binnenkort tot de Nederlandsche P.T.T- dlrectle wenden, teneinde te trachten alsnog omtrent de omroepgolven tot overeenstemming te geraken. De Vereeniging de Afd. Aalsmeer van Kon. Ned. MU. voor Tuinbouw en Plantkunde, organiseert in samenwerking met de Neder landsche Chrysanthemum-club van 29 October tot en met 3 November aa. een Nationale Chrysanthemuna-tentoonstelling in het gebouw „de Oude Veiling” te Aalsmeer. In de vroege ochtenduren was het stoffelijk overschot van het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht naar de woning van wijlen den heer Idenburg. Om elf uur ving daar een rouw dienst aan. welke geleid werd door ds. Barkey Wolff, gereformeerd predikant. By den rouw dienst waren tal van autoriteiten aanwezig. Aanwezig waren de vertegenwoordigers van H. M. de Koningin, de kamerheer ceremonie meester, R. A baron van* Hardenbroek van Hardenbroek en van H. K. H. Prinses Juliana, mr. J. C. baron Baud. Voorts de minister-presi dent dr. Coiyn, de Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. de Graeff, de vice-president van den Raad van State. Jhr. mr. P. Beelaerts van Blokland, de oud-ministers Donner en van Dyk de oud-gouverneur van Suriname Staal, mr. de Vries. waarnemend burgemeester van Den Haag, verschillende bekende figuren uit de Anti- Revolutionnalre Party en voorts de naaste familieleden. Om half twaalf was de rouwdienst geëindigd en stelde de stoet zich voor de woning van de familie Idenburg op. De kist werd naar buiten gedragen en in den rouwwagen geplaatst, waarna zich boden van den Raad van State ter weerszijden opstelden en als slippendragers fungeeren. Er waren slechts twee bloemstukken: een groote krans van H. M. de Koningin en een van Prinses Juliana. Op het kerkhof aan de Kerkhoflaan wachtten een groote menigte belangstellenden en tal van autoriteiten en vooraanstaande persoonlijkheden den stoet op, om den ontslapen staatsman de laatste eer te bewyzen. Behalve degenen, die den rouwdienst had den bygewoond, waren op de begraafplaats nog aanwezig de ministers De Wilde. Slote- maker de Bruine, Deckers, van Schalk. Oud, vele staatsraden, de oud-gouverneur-generaal ■van Ned. Indië, mr. D. Pock, dr. W. de Vlugt. burgemeester van Amsterdam, prof. dr. H. H. Kuyper, vertegenwoordigers van de vrye unl- versiteit. oud-minlsters, Kamerleden, hooge ambtenaren e.a. Nadat de familie en de voornaamste autori teiten zich rond de groeve hadden geschaard, werd de kist neergelaten. Ds. Barkey Wolff be trad vervolgens het spreekgestoelte en zeide, dat het de wensch van den ontslapepe was geweest, dat by zyn graf geen ander woord dan het woord van God zou worden gehoord. Daarna sprak de zoon van den ontslapene, mr. P. J. A. Idenburg woorden van dank. De plechtigheid was daarmede ten einde. Diep onder den indruk verlieten de tallooeen de begraafplaats. Intusschen maakt de gansche stad Brussel een beetje toilet. Bruggen worden verlegd of vergroot, nieuwe lanen getrokken, alle toegangs wegen tot de expositie verbeterd en verbreed. 23 April zal de electrische dienst tusschen Ant werpen en Brussel geopend worden. De hote liers ontvingen van stadswege instructies voor een welverzorgde gastvryheid en.... voor de flatie van de hotalpryzen. In alle diensten der exploitatie zal de Neder landsche taal op gelijken voet met het Fransch worden gesteld, dit op aandringen der regee ring welke een oogenblik benauwd is geweest voor een boycott der expositie van Vlaamsche zyde en die er trouwens op gesteld is dat de nieuwe geest in België ter gelegenheid van deze wereldmanlfestatie duideiyk tot uiting zou komen. Van het Nederlandsche paviljoen op de We- reldexposltie zyn thans de buitenmuren en de overkapping klaar en er is begonnen met den aanleg der* tuinen. Ook wordt er hard gewerkt aan de modelboerdery en het Indisch restau rant. De openingsdag der expositie is vastgesteld op 26 April as. Joep Nicolas te Roermond en Charles Eyck te Maastricht hebben opdracht gekregen het Nederlandse!) Paviljoen op de Brusselsche Ex positie met twee groote fresco’s te versieren. De buitenwand, voorgevel, wordt beschilderd door Charles Eyck, die daarop de Nederlandsche koloniën zal uitbeelden In talrijk^ beelden en figurale groepen uit leven en werken in Indië. Deze schildering* zal een oppervlakte beslaan van 160 vierkante meter, terwyi .Joep Nicolas denzelfden wand zal versleren aan de binnen- zyde van het gebouw, den achterwand dus van de groote mlddenhal van het paviljoen. Joep Nicolas zal een beeld geven van Nederland zelf en hy zal dit doen in de techniek, die zyn vin ding en zyn specialiteit is, het opallneglas. De Nederlandsche Tuindersbond heeft aan een *n- Ult De Bronsmotorenfabriek te Appingedam heeft thans, naar het „Volk” verneemt, voor de elec trische centrale te Dehnow, waar de nieuwe havenwerken worden uitgevoerd, opdracht ge kregen voor de levering van twee 100 P. K. motoren. Deze fabriek kan hierdoor weer voor het eerst sinds geruimen tijd voor export wer ken. De werkzaamheden aan het havenplan aan de Persische Zee, die door de Ned. My. voor Havenwerken worden uitgovoerd, verschaffen een belangrijke werkgelegenheid voor Neder land, daar de benoodlgde materialen grooten- deels in Nederland worden vervaardigd Van de vyf mlllloen, die met dit werk gemoeid zyn, komt minstens 35 pet. aan Nederland ten goede. Aanwezig waren om. Mgr. Felici. als ver tegenwoordiger van bet vicariaat, de generaal aer Jesuieten en pater L. de Jonge 8J„ die voor studiën over het leven en de werken van Pater Roothaan te Rome vertoeft. Nadat het graf met veel zorg geopend was, werd het gebeente door de aanwezige medici op vyf zilveren schalen gelegd en voor verdere conservatie geprepareerd. Een bijzonderheid is, dat het hart van Pater Roothaan niet in dezelfde kist was begraven maar in een aparte urn. welke In deselfde crypte was bygezet. Deze byzonderheld, die by andere hier begra ven Orde-Oversten niet voorkomt, wjjst erop, dat men reeds yy het overiyden van Roothaan aan de waarschijnlijkheid van eventueele zaligverklaring heeft gedacht. Door den Rotterdamschen recherchedienst werd eenigen tyd geleden de hand gelegd op een inwoner van het Brabanteche stadje Heus den, die onder verdenking van schuldig te zyn aan internationale autodiefstallen tn het huis van bewaring 4e 's Hertogenboech werd opge sloten. Thans is aan het licht gekomen, dat deze verdachte klaarbiykelyk ook betrokken is by den diefstal van een nieuwen duren wagen van een bankdirecteur te Gent (België). De wagen is te Vreeswijk opgespoord, waar hy In het bezit was van een Ingezetene, die hem te goeder trouw van tusschenpersonen had ge kocht. v. d. B„ radio- koopman. By werd een bedrag 100 op hem gevon- Het hoofdbestuur van den Algemeenen Ne- derlandschen Mijnwerkersbond had telegrafisch voor drie mynwerkers en drie mynwerkersvrou- wen onder leiding van een hoofdbestuurder een onderhoud aangevraagd met minister Co- lyn over den toestand in de mynlndustrie. De minister-president heeft, naar het „Volk” meedeelt, op dit verzoek geantwoord, door drukke ambtsbezigheden voorlooplg verhin derd te zyn, een delegatie te ontvangen. Father a Campo, nationaal secretaris voor de Voortplanting des Geloofs in Amerika, is be noemd tot buisprelaat van Z. H. den Paus. Mgr. Campo ia van een Limburgsche familie uit Brunssem en Merkelbeek, maar werd te Am sterdam geboren in 1884. Hy heeft gestudeerd aan het college St. Michel der Jezuïeten te Brussel, aan het Am er ik. college te Leuven en aan de KatholiekeJJnivcrslteit te Washington. Priester gewijd Kt Leuven in 1907, werd hy kapelaan in de kathedraal van Baker City en twee jaar later pastoor te Ontario, staat van Oregon en tevens kanselier van het diocees Ba ker City, waar hy verbleef tot in 1919, toen Mgr. O'Reilly de bisschop naar het diocees Lincoln verplaatst werd en zyn secretarls-kansell?r ver zocht met hem mede te gaan. In Lincoln was Mgr. Campo des Bisschops secretaris en kanselier van het diocees onder Bisschop O'Reilly en diens opvolger Mgr. Beek man, thans aartsbisschop van Dubuque. In Maart 1925 noodigde Mgr. Quinn, nationaal Di recteur voor de Voortplanting des Geloofs Fa ther Campo tot het ambt van nationaal secre taris te New Cork. By deze functie nam Mgr. Campo in 1929 ook nog de redactie op zich van het maandblad Catholic Missions Met de reorganisatie van het werk der Voort planting onder leiding van den Apostolisch De- legaat van Washington, is thans het maandblad Catholic Mlsions opgeheven en zal de Hocg- eerw. heer Mgr. H. Campo naar Lincoln terug gaan. Zaterdag is in de crypte onder de Gesukerk te Rome, waar zich de gra ven van de generaals der Jesuieten- Orde bevinden, opgegraven het ge beente van den in 1853 overleden generaal der Sociëteit, den Amster dammer Pater Joannes Roothaan- Deze recognitie had plaats op last van het Romeinsche vicariaat waar het zoogenaamde diocesane proces voor de zaligverklaring van Pater Roothaan gevoerd is. wy ontvingen dit nieuwe Nederland sche zegel van de „Li ga" te Berq^n op Zoom, bestemd voor de duizen den kindertjes, die met iga-kindervoeding wor den grootgebracht. Maandag 11—14 Maart gehuwde dames. Maandag 18—22 Maart dames. Maandag 25—28 Maart verloofde miesjes. Maandag 8—12 April dames. Woensdag 7—20 April Jonge dames. Zaterdag 20—23 April meisjes. Dinsdag 2327 April jonge dames en onderw. Dinsdag 30—3 Mei leden bond v. eerherstel. Maandag 6—9 Mei gehuwden. Maandag 13—16 Mei leden H Familie. Zondag 1»—22 Mei meisjes. Zondag 26—29 Mei meisjes. Zondag 25 Juni klooster-roepingen ên voor haar die meer godsdienstig willen leven. Dinsdag 11—14 Juni leden 3de Orde 8t. Franclscus en andere deelneemsters. Zondag 16—19 Juni meisjes. Maandag 24—27 Juni gehuwde dames Maandag 1—4 Juli gehuwden. Gehoopt wordt als gevolg van deze maat regelen op den duur tot eenige verbetering tn de uitkomsten dezer bedryven te komen, al thans verdere verslechteringen tegen te gaan. Een mogelijke vrees voor het in gedrang ko men van het „consumentenbelang" achten de betrokken ondernemers niet gegrond. Immers de rentabiliteit van wasscherijbedry ven wordt in hooge mate beïnvloed door de bezetting ervan. De grootste concurrentie on dervindt de waschindustrie nog altijd van de huisvrouw zelve en de wasscherQfen doen van zelf het mogelyke om de huisvrouwen in de tarieven tegemoet te komen. In de saneerlngs-actle van de wasecherybon- den zyn dan ook geen prijzen-afspraken be trokken en dit zal ook na de afsluiting niet het geval worden. Een meer economische bezetting der bestaande bedrijven, aldus de ondernemers, zal tot verlaging van den kostprijs leiden en er ligt in de saneerlngsmaatregelen dus eerder een tendenz naar verlaging dan naar verhoo- ging der door de wasscheryen toegepaste, zeer uiteenloopende, tarieven. In overleg met de N.Z.H.T.M. en het bestuur van de Flora hebben de Nederlandsche Spoor wegen een aantal maatregelen getroffen in verband met het te verwachten vervoer. In de eerste plaats zullen aan de halte Heem stedeAerdenhout van 15 Maart tot en met 14 Mei 1935 een aantal treinen stoppen, welke anders aldaar doorryden. In de tweede plaats zullen aan alle stations gezelsehapbiljetten voor 10 en meer personen verkrygbaar zyn, geldig voor: a.de spoorrels naar Haarlem en terug; b. een tramrit van het station Haarlem naar de Flora en terug; c. toegang tot de Flora. In de derde plaats zullen aan de stations van de lynen LeidenDordrecht en de stations Alkmaar, Amsterdam C.S. en M.P., Beverwyk. Boskoop, Hilversum, Naarden-Bussum, Utrecht C.S. en Zaandam goedkoope retourblljetten af gegeven worden, tevens recht gevende op toe gang tot de tentoonstelling. In den afgeloopen nacht bemerkte een agent van politie, te Rotterdam, dat zich twee vrouwen met een man In een verdacht pand aan de Mauritsstraat begaven. De agent ontmoette twee rechercheurs, wien hy zyn bevindengen mededeelde. De rechercheurs stelden zich verdekt op en zagen later twee mannen uit het pand ko men, die zy volgden tt den Coolslngel. Het waren de 29-Jarige A. B, monteur, en C. K., 28 Jaar, foullleering van v. d. H. van f 1700 en R. M. den. De politie stelde daarna in het pand een onderzoek in en ontmoette twee vrouwen in gezelschap van een vreemdeling. By navraag bleek de vreemdeling f 1700 k f 1800 te ver-, missen- De vrouwen. O. de J„ 37 Jaar, en A. C. P, 32 jaar, werden naar het bureau van politie overgebracht en in bewaring gesteld. Voorts heeft de politie nog aangehouden de vrouw B. R.. en T. van O„ 33 Jaar, die in de omgeving van het pand bevon- Het hart was in conserveerende vloeistof volkomen gaaf bewaard. Na deskundige behandeling zullen de stoffelijke resten van generaal Roothaan in een der zijkapellen van de Gesukerk in een kostbare urn worden bijgezet. Uit deze recognitie van het ge beente van Pater Roothaan blijkt, dat het diocesaan proces der zalig verklaring een zeer gunstig resul taat heeft gehad. Naar wy vernemen komt Donderdag 7 Maart voor het Hof te *s Gravenhage in behandeling de procedure, die de Bond van Mobilisatle- alachtoffers te Drachten voert tegen den Staat. Men zal zich herinneren, dat de heer P. de B- voorzitter van genoemden Bond, den Staat in Juni 1928 door Mr. J. S. Hoek te Rotterdam heeft gedagvaard wegens onrechtmatige daad. Dit proces is bedoeld als proefproces. Hlerby is als eisch gesteld elacher te vergoeden, alle kosten, schaden en interessen die door elscher zyn geleden, wegens het feit, dat de Staat niet de zorgvuldigheid in het maatschappelyk ver keer in acht, zou hebben genomen jegens hen, die hy ter bescherming van zyn grondgebied gedurende de mobilisatie in dienst heeft ge roepen. In eersten aanleg van dit proces heeft de arrondissementsrechtbank te *s Gravenhage by vonnis van 1 April 1930 eischer niet ontvanke lijk verklaard op grond van verjaring. Eischer heeft thans aan het Hof overgelegd alle van 1920 tot heden tusschen hem en de Regeering gevoerde correspondentie, waaruit blykt, dat hy steeds getracht heeft langs min- neiyken weg een redelijke oplossing te verkrij gen, zoodat er van verjaring o.l. geen sprake kan zyn. De Regeering is bereid by eventueele verdere onderhandelingen met Japan de aanwijzing van bepaalde vertegenwoordigers der Chineesche belangen nader te overwegen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13