Griekenland De opstand I *1 Jhr. ir. O. van Lidt Dreigende staking de Jeude Pater Roothaan’s zaligverklaring >'s in GEEN DUIDELIJK BEELD STAATSRAAD IDENBURG BEGRA VEN ZUSTERSKLOOSTER TE SANTPOORT TANDPASTA1 DINSDAG 5 MAART 1935 op?egrai>en Opening apostolisch proces SPREKENDE CIJFERS De nood in den tuinbouw De samenstelling der Delegatie Het sto/felijk overschot Waschindustrie NAAR DE FLORA de Wijziging kieswet Nederland te Brussel Op de Wereld ex positie de DE AUTOBUS-OORLOG NIEUW EERSTE KAMERLID Geen onderhoud Venizelos err Piastiras STEUN AAN TUINDERS BEVERWIJK— WIJK AAN ZEE e V erk iez ingabrochurm Geen audiëntie NEDERL. FABRIKAAT SINDS 1830 Minister Colyn verhinderd myn- werkersdelegatie te ontvangen Het handelsoverleg met Japan KONINGIN EN PRINSES TE UNTERWASSER Tydelijke afsluiting ter saneering van het bedrijf De brandatichtingaaffaire te Amstelveen ONSCHULDIG VER OORDEELD? Zyn gebeente in de crypte onder de Gesu kerk te Rome HET GOLFLENGTE- VRAAGSTUK SCHERPE CONCURRENTIE VERWACHT DOOSJES 1S-20-2S ct. TUBES 25-35 cL VOLGZAAMHEID AAN HET GEZAG van Berlijn» hisschop, Mgr. Bares, opgebaard St. Hedwigs-ztekenhuis Speciale maatregelen van Ned. Spoorwegen Zaterdag en Zondag weer aanhoudingen Roemenië tot onderhandelen bereid Ged. Staten vragen advies inzake de fusie Wetsontwerp zou weinig kans maken In de spoelery van de firma Janssen en Tilanus te Vriezenveen Ontelbaar velen hebben den over leden staatsman de laatste eer bewezen Is zyn benoeming tot Minister van Waterstaat te wachten? Bewaarschool en modevakschool zullen worden opgericht ft (Van onzen Romeinachen correspondent) in het urn Onze Brusselsche correspondent schrijft: zeer OUEFABRIEKEN VRAAGT ONS GRATIS VISBOEKJE de «n het Pater een Deze vrouwen werken van 84 uur en ver dienen dan gemiddeld 8 per week- Dit zou dan na de verlaging ƒ4 per week bedragen. Het be stuur v. d. Christelüken Textiel-Arbeidersbond „Unitas" slaagde er eerst om tien uur Maan dagmorgen in het personeel voorloopig weer aan den arbeid te krijgen. Maandagavond zou onder leiding van het hoofdbestuur van „Unltas” te Utrecht verga derd worden, teneinde een definitieve beslissing omtrent een eventueele staking te nemen. geantwoord, voorloopig geen bijzondere haast te maken met het Be straffen van hen, dié den grijzen politicus en li beralen leider naar het bejaarde leven hadden gestaan. Voedde Venizelos daarom een persoon lijke rancune tegen de regeering? In ieder geval was hij met zijn aanhangers in de oppositie ge drongen. en V- n. m n n re n er de n Ie t s De gewone aüdlëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 8 Maart niet plaats hebben. In de Maandagmiddag om half vijf te Den Haag gehouden zitting van het Centaal Stem bureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer is in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. W. J. baron de Vos van Steenwfjk, tot lid van de Eerste Ka mer benoemd verklaard de heer O. KOLFF te Gelde rmateen. aar op eze L H. oor 4e. sr- rger, irlog oom naai ver- hoe h In l lof iak- bem aan een .sn uit 5» pet en.’ den iren ees- >cht lee! rrug ieb- hil- jeld ler- reer Het hoofdbestuur van den Algemeenen Ne- derlandschen Mijnwerkersbond had telegrafisch voor drie mijnwerkers en drie münwerkersyrou- wen onder leiding van een hoofdbestuurder een onderhoud aangevraagd met minister Co- hjn over den toestand in de mijnindustrie. De minister-president heeft, naar het „Volk” meedeelt, op dit verzoek geantwoord, door drukke ambtsbezigheden voorloopig verhin derd te zün, een delegatie te ontvangen. generaal van Onder een zeventlg-tal vrouwen, werkzaam in de spoelerü van de katoenweverij der firma Jansen en Ttlanus te Vrlezenveen is Maandag morgen een wilde staking uitgebroken, omdat met ingang van Maandag een loonsverlaging van 50 pCt. was aangekondigd. Naar aanleiding van in verschillende bladen gepubliceerde berichten aangaande ..nieuw licht In een brandstichtlngsaffalre” (betreffende den brand in de woning van den melkhandelaar O. te Amstelveen op 17 December 1933), waarin een melkknecht, die door het Hof te Amsterdam is veroordeeld tot 1H Jaar gevangenisstraf, een verzoek tot revisie bij den Hoogen Raad heeft Ingediend, vernemen wij, dat het niet juist is. Onder zeer groote belangstelling heeft Maandagochtend op de algemeene begraaf plaats te Den Haag de teraardebestelling plaats gehad van den minister van Staat, Staatsraad A. W. F. Idenburg. oud-mlnlster van koloniën en oud-gouverncur-generaal van Ned.-Indië. Als gevolg van het mislukken der Neder- landsch-Japanache scheepvaartconferentle, die te Kobe zou zijn gehouden, verwacht men te Tokio een scherpe concurrentie tusschen de Japanse he en de Nederlandsche scheepvaart maatschappijen. nu de overeenkomsten inzake scheepstarieven tusschen de Japansche en Nederlandsche Feeders zijn opgezegd. Tegen aUe verwachtingen in heeft Zaterdag en Zondag .Jtijkstoezlcht” zijn werk weer ge daan. Bij Noordwükerhout, Leiden en Sausen helm zijn op belde dagen weer verschillende autobussen aangehouden. Om de guerilla-tactiek te voorkomen, zijn de bussen, nadat de passagiers met taxi's ver der gingen, niet vrijgegeven, doch tot 8 uur 's avonds vastgehouden. Een busondememer heeft weer een nieuwe methode uitgedacht. Hij laat de adspirant-pas- saglers voor 1.deelnemen aan een prijs vraag, die een kind kan oplossen. De „winnaars” krijgen dan de belooning „gratis"-vervoer per autobus. Op grond van den toestand in de waschlndus- trte heeft de Saneeringscommlssle voor dezen tak van bedrijf, gevormd door den Bond van Wasctiindustrieelen in Nederland en den RK. Natkmalen Bond van Waschlndustrleelen, be sloten tot een tijdelijke afsluiting van de waschindustrie. In samenwerking met installa teurs en leveranciers zal de oprichting van nieuwe wasscherijbedrijven, strüklnrichtingen, waschverzendlngen en linnenverhuuilnrichtin- gen na 1 Maart 1935 worden tegengegaan. Onze correspondent verneemt verder, dat de stukken van dit proces evenals het eerste deel van de uitgave van de brieven vaip Pater Roothaan (dezer dagen in ons blad aangekon digd) onlangs reeds aan de Riten Congregatie ter hand zijn gesteld. De opening van het apostolisch congres kan wellicht over enkele maanden worden, ver wacht. Intusschen maakt de gansche stad Brussel een beetje tollet. Bruggen worden verlegd of vergroot, nieuwe lanen getrokken, alle toegangs wegen tot de expositie verbeterd en verbreed. 23 April zal de electrische dienst tusschen Ant werpen en Brussel geopend worden. De hote liers ontvingen van stadswege instructies voor een welverzorgde gastvrijheid en..., voor de flatie van de hotelprljzen. In alle diensten der exploitatie zal de Neder landsche taal op gelijken voet met het Fransch worden gesteld, dit op aandringen der regee ring welke een oogenblik benauwd is geweest voor een boycott der expositie van Vlaamsche zijde en die er trouwens op gesteld is dat de nieuwe geest in België ter gelegenheid van deze wereldmanifestatie duidelijk tot uiting zou komen. ntusschen schijnt Venizelos, die zich met de opstandige beweging thans openlijk vereen zelvigd heeft, ofschoon deze een jilet direct liberale militaire dictatuur heette te willen In stellen, op het verkeerde paard te hebben gewed. De opstand is wel niet een-twee-drle onderdrukt, zooals de Grleksche regeering aanvankelijk wilde doen gelooven, maar de zaak staat er voor de rebellen toch allerminst gunstig voor. Zoowel op Creta als In Griekenland zelf worden er nog verbitterde gevechten geleverd, terwijl een vier tal van de muitende schepen, welke de wijk naar Creta namen, nog steeds niet overmees terd is. Men verwacht echter, dat de opstand bij gebrek aan geld zal dooven. De Grieksche regeering zal alle middelen, ook de meest ge strenge, te baat nemen om de rust in het land te herstellen. Reeds meer dan zestig menseben- levens zijn er geslachtofferd op het altaar der revolutie, terwijl het aantal gewonden in de honderden loopt. De premier Tsaldaris heeft deze gelegenheid aangegrepen om ingrijpende veranderingen in zijn kabinet aan te brengen en leger en vloot en ambtenarencorps van ver schillende onbetrouwbare elementen te sulveren. Uit deze zuivering blijkt, dat de opstandige be weging aanhangers telde tot in de hoogste regio nen van het politieke en militaire leven, en dat zij een veel ernstiger karakter draagt, dan men aanvankelijk wilde bekennen. In verband met het in Unterwasser heer- achende weer er woedde een vrij krachtige sneeuwstorm zijn H. M. de Kouingtn en H. K. H- Prinses Juliana met Haar gevolg Maandag in het hotel gebleven, aangezien er geen gelegenheid tot wandelen of sportbeoefe ning bestond. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten de stukken, betrekking hebbende op de fusie van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, in han den gesteld van het gemeentebestuur van Bever wijk, met het verzoek om vóór 1 Juni aa. een advies te mogen ontvangen van den gemeente raad en van de commissie uit de Ingezetenen, den zoogenaamden „dubbelen raad" Zooals men weet, wordt deze commissie op dezelfde wijze als de gemeenteraad gekosen. Het moet in de bedoeling liggen om de stem ming te doen houden tusschen de verkiezing van Prov. Staten en Gemeenteraad, welke laat ste op 26 Juni gekozen wordt. De ,Jt. K. Staatspartij” bericht, dat in ver band met de as. Statenverkiezingen drie bro chures ter beschikking worden gesteld. De eerste twee: „Ik denk er niet aan! Ik weet er niet van!’ en .JScheurinohen wonderspreu ken" zijn reeds gereed, de derde met vermoede- üjken titel „Droomen zjjn bedrog*, te tn voorbe reiding. Zij bevatten reep, een vraag en ant- woordenspel over actueele politieke vraagpunten, een schets over het dissldentlsme en een be schouwing oVer Fascisme en Nationaal me ln Nederland De Regeering is bereid bij eventueele verdere onderhandelingen met Japan de aanwijzing van bepaalde vertegenwoordigers der Chineesche belangen nader te overwegen. BATAVIA, 4 Maart. (Aneta) In antwoord op de schriftelijke vraag van het Volksraadslid H. H. Kan ten aanzien van de wenschelijkheld om Chineesche deskundigen toe te voegen aan de Nederlandsche delegatie voor de Nederlandsch- Japansche handelsbesprekingen, antwoordde de Regeering. dat de Nederlandsche delegatie tij dens de onderhandelingen wordt voorgelicht door personen met bijzondere kennis omtrent de belangen van de Chineesche bevolkings groep. De behoefte werd echter niet gevoeld om deze deskundigen aan de Nederlandsche dele gatie toe te voegen. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat de geraadpleegde personen, toegerust met bijzondere kennis omtrent de belangen van de Inheemsche bevolkingsgroep niet als deskundi gen werden toegevoegd, doch dat hun was ver zocht zich beschikbaar te houden om de dele- ghtie bij te staan. Zaterdag is in de crypte oiwer de Gesukerk te Rome, waar zich de gra ven van de generaals der Jeauieten- Orde bevinden, opgegraven het ge beente van den in 1853 overleden generaal der Sociëteit, den Amster dammer Pater Joannes Roothaan. Deze recognitie had plaats op last van het Romeinsche vicariaat waar het zoogenaamde diocesane proces voor de zaligverklaring van Pater Roothaan gevoerd is. Het hart was in conserveerende vloeistof volkomen gaaf bewaard. Na deskundige behandeling zullen de stoffelijke resten van Roothaan in een der zijkapellen de Gesukerk in een kostbare worden bijgezet. Uit deze recognitie van het ge beente van Pater Roothaan blijkt, dat het diocesaan proces der zalig verklaring een zeer gunstig resul taat heeft gehad. Roemenië schijnt, naar het „Handelsblad" meent te weten, de zwakte van zijn positie in de golflengte-quaestie thans in te zien en tot nader onderhandelen bereid te zijn. Waarschijn lijk zal de P.T.T.-admlnlstratle van Roemenië zich binnenkort tot de Nederlandsche P.T.T- directie wenden, teneinde te trachten alsnog omtrent de omroepgolven tot overeenstemming te geraken. e dat dit verzoek nog niet in behandeling zou zijn gekomen. De Hooge Raad heeft op dit verzoek een be schikking gegeven, waarbij een nader onder zoek werd opgedragen aan het Parket van den Hoogen Raad. Dit onderzoek heeft ertoe geleld, dat de ad- vocaat-generaal bij dat college, mr. v. Lier, zich gewend heeft tot de Justitie te Amsterdam, hetgeen, zooals reeds gemeld, dezer dagen aan leiding heeft gegeven tot arrestatie van den melkhandelaar G. en den caféhouder C. In den Haarlemmermeer, resp. op vermoeden van uit lokking van brandstichting en brandstichting. De Nederlandsche Tuindersbond heeft den minister van Economische Zaken adres gezonden, waarin de bond opnieuw dringt op directe hulp aan de tuinders, een gehouden enquête blijkt o. m„ dat 59 der tuinders niet in staat Is het bedrijf voort te zetten tot den nieuwen oogst en derhalve te aangewezen op directe hulp van werkver schaffing. Van het Nederlandsche paviljoen op de We- reldexpositie zijn thans de buitenmuren en de overkapping klaar en er is begonnen met den aanleg der tuinen. Ook wordt er hard gewerkt aan.de modelboerderij en het Indisch restau rant. De openingsdag der expositie is vastgesteld op.26 April as. Joep Nicolas te Roermond en Charles Eyck te Maastricht hebben opdracht gekregen het Nederlandse!) Paviljoen op de Brusselsche Ex positie met twee groote fresco's te versieren. De buitenwand, voorgevel, wordt beschilderd door Charjes Eyck, die daarop de Nederlandsche koloniën zal uyfteelden in talrijke beelden en figurale groepen tilt leven en werken in Irrdië. Deze schildering zal ëen oppervlakte beslaan van 160 vierkante meter, "terwijl Joep Nicolas denzelfden'wand zal versleren aan de binnen zijde van het gebouw, den achterwand dus van de groote middenhal van het paviljoen Joep Nicolas zal een beeld gpven van Nederland zelf en hjj zal dit doen in de techniek, die zijn vin ding en zijn specialiteit is, het opalineglas. Aanwezig waren om. Mgr. Felici. als ver tegenwoordiger van het vicariaat, de generaal der Jesuieten en pater L. de Jonge 8.J.. die voor studiën over het leven en de werken van Pater Roothaan te Rome vertoeft. Nadat het graf met veel zorg geopend was, werd het gebeente door de aanwezige medici op vijf zilveren schalen gelegd en voor verdere conservatie geprepareerd. Een bijzonderheid Is, dat het hart van Pater Roothaan niet ln dezelfde kist was begraven maar ln een aparte urn, welke in dezelfde crypte was bijgezet. Deze bijzonderheid, die bij andere hier begra ven Orde-Oversten niet voorkomt, wijst erop, dat men reeds bij het overlijden van Roothaan aan de waarschijnlijkheid van eventueele zaligverklaring heeft gedacht. Reeds eenlgen tijd geleden is gemeld, dat jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude te Baarn als opvolger van wijlen minister Kalff genoemd werd. Het „Handelsblad" verneemt thans uit goede bron, dat Inderdaad aan H. M. de Koningin zal worden voorgedragen voor benoeming tot Minis ter van Waterstaat Jhr. ir. van Lidt de Jeude. Jhr. Otto 6Comelis Adriaan van Lidt de Jeude werd 7 Juli 1881 te Tiel geboren, is dus thans 53 jaar oud. Hij werd, nadat hjj aa n de Tlelsche H.B.8. het einddiploma behaald had te Delft aan de toenmalige Polytechnische School opge leid tot civiel-lngenieur. welken titel hij in 1903 behaalde. In hetzelfde jaar werd hij aangesteld bü den Rijkswaterstaat als adjunct-lngenieur, ln welke functie hij werd toegevoegd aan den inspecteur-generaal in de 2e inspectie. In 1918 werd hij benoemd tot technisch di recteur van de Ned. Mij. voor Havenwerken, voor welke maatschappij de heer Van Lidt de Jeude zich van 1919—1921 in Ned.-Indië vestig de. In verband met deze benoeming nam hij zijn ontslag uit den Waterstaatsdienst. HIJ is voorts li<f van den raad van Baam en van de Prov. Staten van Utrecht. Hjj is voorz. van de Centrale Kiesvereeniging in de provincie Utrecht van den Vrijheidsbond. een dag de genoegens van het dictatorschap gekend en deze korte vreugde flbeft hem blijk baar zóó goed gesmaakt, dwt hij sindsdien aan het Wroeten en intrigeeren is gebleven o«n, zjj het ook van verre, de zittende regeeringen te Ondergraven. Volgens zjjn eigen bewering koes tert generaal Piastiras geen ander verlangen, dan zijn vaderland den vrede deelachtig te doen worden. Dat die vrede ln zijn felle oogen alleen gewaarborgd kan worden, wanneer hjj dictator spelen mag, spreekt wel vanzelf. Om dien vrede te stichten, complotteert hjj^ Dit is de paradoxa le consequentie van eiken machtsbegeerlgen re- volutlonnalr. In hoeven^ de huidige opstand te wijten is aan' Piastiras en Venizelos valt nog niet uit te maken. Het eenige, dat vast staat is, dat hij is uitgegaan van de oppositie, en dat Venizelos na de losbarsting zich erbij 'beeft aangesloten. De wittA leeuw van Creta is on danks zijn meer dan zeventig levensjaren nog geenszins strijdensmoe. Vaak heeft hjj ƒ18 mi nister-president in zeer belangrijke perioden het lot van Griekenland in handen gehad, en nog altijd schijnt hij het dragen van dien last te am- bleeren. Dat zijn tegenstanders hem nog hoogst gevaarlijk achten, bleek, toen meer dan een jaar geleden te Athene een aanslag op hem werd gepleegd, welke echter mislukte. Het monsterproces, dat na dezen aanslag ge houden zou worden, werd herhaaldelijk uitge steld, en was juist de vorige week begonnen. Men scheen in officieels Grleksche regeeringskringen De Nederlandsche Tuindersbond heeft in een uitvoerig adres de regeering bekend gemaakt met de resultaten van de door dezen bond ge houden enquête bjj een 65-tal tuinbouwbedrij ven te Koedijk. Betoogd wordt, dat de tuinbouw zich heeft aangepast tot het schier onmogelijke. De be drijven worden tengevolge van de Jaren achter een gemaakte verliezen ondermi)nd. De verso bering is te bemerken aan het bedrijf, aan de gewassen, aan den tuinder persoonlijk, aan zijn gezin, aan heele streken. De opzet van de tulnbouwsteunmaatregelen is technisch goed gezien, do^h de uitvoering, waardoor deze matige richtprijzen op geen stuk ken na zijn bereikt dreigt funest te worden Een herstelregeling over de vorige jaren is zeer dringend gewenscht. De achterstallige posten zijn ln vergelijking met de veilingomzetten beangstigend. De ach terstand is nl. plm. 69000 en de vellingomzet over 1934 met inbegrip van den voorraad 57000. Het berekende verlies over 1932 en 1933 is ƒ59.046, over 1934 26.784. wordt ze naar Gods bedoelingen stipt, vaardig en liefdevol, vrede en vreugde brengend, zoowel aan de overheid als aan de ondergeschikten self. olgens een offlcieele proclamatie van de Grieksche regeering-Tsaldarls is de mili taire opstand in Griekenland op touw I gezet door „gekken en liberalen”. Deze merk waardige dlfferentieerende aanduiding is met direct parlementair te noemen. Vermoedelijk rekent de regeering den beroepsomwentelaar generaal Piastiras tot de eerste en den „Witten Leeuw van Creta”, den oud-premier Venizelos tot de tweede categorie. Maar noch generaal Piastiras, die sinds jaren in een hotej te Cannes aan de Riviêra verblijf houdt, noch de groote Entente-vriend Venizelos waren bü het uitbre ken vaa de multerü op de vloot en in enkele kazernes ln Griekenland aanwe.zlg. Venizelos werd gesignaleerd op zün geboortegrond, eiland Creta, en heeft zich aldaar, eerst na het oplaaien der rebellie, aan het hoofd van een revolutlonnalr comité gesteld. Bovendien heeft generaal Piastiras in een onderhoud met een journalist uitdrukkelük verklaard, dat hü niets met Venizelos te maken had en zeker niet ge negen wtes eventueel met dezen liberalen poli ticus de macht te deelen. Piastiras is een man met dictatoriale neigingen. In 1922 heeft hü Gehoopt wordt als gevolg van deze maat regelen op den duur tot eenige verbetering in de uitkomsten dezer bedrüven te kernen, al thans verdere verslechteringen tegen te gaan. Een mogelijke vreeg voor het in gedrang ko men van het „consumentenbelang" achten de betrokken ondernemers niet gegrond. Immars de rentabiliteit van wasseherübedrü ven wordt in hooge mate beïnvloed door <fe bezetting ervan. De grootste concurrentie on dervindt de waschindustrie nog altüd van de huisvrouw zelve en de wasscherijen doen van zelf het mogelijke om de huisvrouwen in de tarieven tegemoet te komen. In de saneerings-actie van de wasscherijOon- den zün dan ook geen prüzen-afspraken be trokken en dit zal ook na de afsluiting niet het geval worden. Een meer economische bezetting der bestaande bedrüven. aldus de ondernemers, zal tot verlaging van den kostprijs leiden en er ligt in de saneerlngsmaatregelen dus eerder een tendenz naar verlaging dan naar verhoo- ging der door de wasscherüen toegepaste, uiteenloopende, tarieven. Het wetsontwerp tot wüziging van de Kies wet, dat aanvankelük nogal furore maakte, wordt thans op den achtergrond geschoven. De 8.D.A.P., die zich oorspronkelük fel tegenstand ster van de dwergpartütjes toonde en voor standster van het ontwerp, heeft in haar frac- tle-vergaderlng het voorstel besproken. Haar oordeel luidde ongunstig. De behandeling ven bet wetsontwerp is reeds uitgesteld, en in K»- merkringen wordt zelfs gesproken over de mo gelijkheid, dat het ontwerp, zooals het er Itgt. zou worden ingetrokken. In de vroege ochtenduren was het stoffelük I overschot van het Roode Kruis Ziekenhuis I overgebracht naar de woning van wülen den I heer Idenburg. Om elf uur ving daar een rouw dienst aan. welke geleid werd door ds. Barkey I Wolff, gereformeerd predikant. Bü den rouw dienst waren tal van autoriteiten aanwezig. Aanwezig waren de vertegenwoordigers van I H. M. de Koningin, de kamerh^r ceremonie meester, R. A. baron van Harcrenbroek van Hardenbroek en van H. K. H. Prinsë^ftiltana, mr. J. C. baron Baud. Voorts de mijuster-presl- dent dr. Colün, de Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. de Graeff, de vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de oud-minlsters Donner en van Dük. de oud-gouvemeur van Suriname Staal, mr. de Vries, waarnemend burgemeester van Den Haag, verschillende bekende figuren uit de Anti- Revolutionnaire Partü en voorts de naaste familieleden. Om half twaalf was de rouwdienst geëindigd en stelde de stoet zich voor de woning van de familie Idenburg op. De kist werd naar buiten gedragen en ln den rouwwagen geplaatst, waarna zich boden van den Raad van State ter weerszüden opstelden en als slippendragers fungeeren. Er waren slechts twee bloemstukken: een groote krans van H. M. de Koningin en een van Prinses Juliana. Op het kerkhof aan de Kerkhoflaan wachtten een groote menigte belangstellenden en tal van autoriteiten en vooraanstaande persoonlijkheden den stoet op, om den ontslapen staatsman de I laatste eer te bewijzen. Behalve degenen, die den rouwdienst had den bÜBewoond, waren op de begraafplaats nog aanwezig de ministers De Wilde, Slote- maker de Bruine. Deckers, van Schalk. Oud, vele staatsraden, de oud-gouvemeur-generaal van Ned. Indié, mr. D. Fock. dr. W de Vlugt. burgemeester van Amsterdam, prof. dr. H. H. Kuyper, vertegenwoordigers van de vrüe unl- versitelt, oud-mlnisters, Kamerleden, hooge ambtenaren ea. Nadat de familie en de voornaamste autori teiten zich rond de groeve hadden geschaard, werd de kist neergelaten. Da. Barkey Wolff be trad vervolgens het spreekgestoelte en zeide, dat het de wensch van den ontslapene was geweest, dat bü zün graf geen ander woord dan het woord van God zou worden gehoord. Daarna sprak de zoon van den ontslapene, mr. P. J. A. Idenburg woorden van dank. De plechtigheid was daarmede ten einde. Diep onder den Indruk verlieten de talloozen de begraafplaats. In overleg met de N.Z.H.T.M. en het bestuur van de Flora hebben de Nederlandsche Spoor wegen een aantal maatregelen getroffen in verband met het te verwachten vervoer. In de eerste plaats zullen aan de halte Heem stedeAerdenhout van 15 Maart tot en met 14 Mei 1935 een aantal treinen stoppen, welke anders aldaar doorrüden. In de tweede plaats zullen aan alle stations gezelschapbiljetten voor 10 en meer personen verkrügbaar zün, geldig voor: a.de spoorrais naar Haarlem en terug: b. een tramrit van het station Haarlem naar de Flora en terug; c. toegang tot de Flora. In de derde plaats zullen aan de stations van de lünen LeidenDordrecht en de stations Alkmaar, Amsterdam C.8. en MP, Beverwük, Boskoop, Hilversum, Naarden-Bussum, Utrecht CjS. en Zaandam goedkoope retourblljetten af gegeven worden, tevens recht gevende op toe gang tot de tentoonstelling. De voormalige villa „Shamrock" aan den Mlddenduinerweg te Santpoort is aangekocht door de Congregatie van de Zusters van O. Vrouw van het H. Hart. Binnen eenige weken reeds sullen de Eerw. Zusters te Santpoort wor den geïnstalleerd. Zü sullen d^ar een R. K. bewaarschool en een modevakschool stichten. Z. H. Exc. de Blsschop van 's-Hertogenboech Mgr. A. F. Diepen, wekt in zün Vastenbrief de geloovlgen op tot beoefening der deugd van christelüke gehoorzaamheid en onderwerping aan het van Godswege over hen «esteld gezag, <üe Mgr. in deze tijden van steeds voortwoeke rende gesagsmiskennlng ln huisgezin, kerk en maatschappü. van tuchteloosheid en verlaten van christelüke gebondenheid, van zoo groote waarde acht. Het is allereerst noodig. dat ieder in alles de overeten gehoorzaam en onderdanig zü en dus zoowel hun strenge bevelen als hun rechtmatige wenschen en verlangens volbrenge. Mgr. vertrouwt, dat ook de jeugd er toe te brengen zal zü* de offers, die het gehoorzaam- hmdsideaal vraagt, in dienende liefde aan God aan te bieden. De gehoorzaamheid en volg zaamheid moet wortelen in het geloof en het oogmerk hebben God te eeren in zün plaats vervangers. Doet Zü dat. dan sluit ze ook van zelf uit alle huichelarij en elke oogendlenarfT en '3

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5