ONS BLAD aan Hitler verklaart Simon niet te Het kunnen ontvangen Een laatste waarschuwing de rebellen I Proces- Rin telen nieuws van heden BESLISSENDE SLAG BINNEN 2 DAGEN Ongeloofelijk DE BAROMETER KABINET GOEMBOES BEËEDIGD Het proces-Spada begonnen HOE DE BRITSCHE PERS ER OVER DENKT JOH. LAUWERS rsYctor 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Engelsch bezoek aan Moskou 1 n In Londen wenscht Hitler beterschap Sir John Simon Huis MacDonald ziek '3 BANDJIRS IN ONZE OOST l De vraag van een Journalist of het Juist was, dat Turkije de laatste dagen zyn troepen in veilig- de KLEIN AZli In de St. Sulpice te Par' ofjers van den wereldoord Engelands militaire luchtvaart Matelooze beleediging van Kardinaal Faulhaber TUSSCHENTfJDSCHE KAMER VERKIEZING IN BELGIË DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Zitting telkens onder broken Bezorgdheid in Joego slavië rils is een H. Mts opgedragen voor de Roode-Kruisslacht- orlog- Z-tgi. Kardinaal Verdier (linke) was hierbij tegen woordig van Afgevaardigden ontbonden De Deutsche Diplomatische Kor- respond enz ontstemd over het Engelsche Witboek Volgens een getuige wenschte de oud-gezant een overeenkomst met de Nad’s Een Corsicaansche bandiet verschijnt met een crucifix op de borst WOENSDAG 6 MAART 1935 Per lossen regel 20 a, ingez. mod. 40 a p. regel; idem op peg. één 55<c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 433C Bulgarije en Turkije nemen heidsmaatregelen aan Grieksche grens VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Per kwartaal voor Alkmaar k f 2 Voor buiten Alkmaar4 f 2.85 ^KVk\Vk\\\Muiii\wiiiiu/ut^y^ I Sklonjki e NOORD-HOLLA NDSCH DAGBLAD Oost-Thraclë ophoopt. Zaken heeft o o c een anderen kleinen staat, die speelballen zijn - „Tot de allersluwste Jahweepriesters Het blad schrijft os.: Doodeltjk ongeluk op den onbewaakten overweg te Dordrecht. A LONDEN, 5 Maart De Engelsche minister president MacDonald heeft een verkoudheid op- geloopen. Op aanraden van zijn geneesheer is LONDEN.'S Maart (Reuter). Het Engel sche kabinet heeft in beginsel besloten, dat een Britsch vertegenwoordiger een reis naar Moskou zal maken Dit staat te lezen In de ..Deutsche Volks- kirche”. „Welke man,” vraagt de .Köln Volks- zt”, „mag in Duitschland op dusdanige vlegel achtige wijze beleedigd worden als deze Dultsche Kerkvorst? Ieder gezond denkend mensch walgt al van den toon van dit geschrijf.*’ BATAVIA, 5 Maart (Aneta). Door hut band- Jirren van de rivier Tjisedane nabij Maoek zijn honderden bouws sawahs ondergeloopen. In een ander deel van het district is de rljst- aanplant door hoorders aangetast. Het nieuwe kabinet-Goemboes beeedigd; Huis van Afgevaardigden ontbonden. MacDonald is verkouden en beeft Dinsdag óp aanraden van zjjn geneesheer sljn kanoer ge houden. Economische Zaken aan de orde in de Eeruie Kamer. Stand op Woensdag uur v-as.: 7«K» Vorige stand: TIL* aset met bet ge mot het verhoer kpblnet-Dollfuss, w ft et rt» Ie m n. k Regeling verbouw van fabrieksaardappelen. Textielconventie geteekend. Op April weMen de pogingen tot berging van den Lutine-achat hervat. Vrouw van een Indischen militair heeftbe kend, haar man met arsenicum vergiftigd te hebben. -> Onze Brusselsche corr. seint ons d.d. 5 Maart: WIJ vernemen, dat de tusschen tydsche Kamer verkiezingen in het arrondissement Brussel hoogstwaarschijnlijk zullen gehouden worden op Zondag 14 April. De Kardinaal zal het bij dit geval niet laten. HU heeft zijn advocaten opdracht gegeven een aanklacht in te dienen tegen de „Deutsche Volksklrche”. Aan dit gerecht is het, te toonen, dat de eer van een Duitschen man. wie hy ook zy, in het Derde Rijk niet vogelvrij is. Aanklacht vu K. E. Kardinaal Faulhaber tegen lasterlijke beleediging vu zijn persoon. Inhoud der Vastenbrieven der Dultsche hto- schoppen. Aanval op Rosenberg. Te Londen is in beginsel besloten, een Britsch vertegenwoordiger een reis naar Moskou te laten maken. Het Hongaarsche Huis vu Afgevaardigden is heden door een in het Huis voorgelezen schrijven van den Ryksbestuurder ontbonden. Het nieuwe parlement is per 27 April bijeen geroepen. BERLIJN, 5 Maart. (D. N.B.) Bij gelegenheid van zijn bezoek au Baarbrücken heeft de „Führer” een lichte koude gevat, verbonden met een sterke heeschheid. Op medisch advies zijn derhalve, om de stem te ontzien, de reeds vast gestelde conferenties uitgesteld. Onder deze omstandigheden heeft de Rijksregeering door den Minister vu Bui- tenlandsche Zaken aan den Engelschen - ambassadeur het verzoek gericht, het vast gestelde bezoek der Engelsche ministers (Simon en Eden) uit te stellen. der Joodsch-Roomsche Kerk, die achter nationaal masker en onder den dekmantel vu den gods dienst de belangen der vijanden van den natio- naal-soclalistischen volksstaat verzorgen en met alle denkbare middelen er op uit zijn, dezen staat afbreuk te doen, behoort de Hoogepries- ter. op den blsschoppeiyken Troon vu Jahwee te München, ZE. de Hoogeerbiedwaardige Kar dinaal von Faulhaber.” Generaal Kondylis richt een laatete waarschu wing tot de opetendeüngeu te Griekenland. Bulgaareche en Grieksche veUigheidemulgugu- len au de Griekeche grens. BOEDAPEST, 5 Maart. Het nieuwe kabinet- Goemboes heeft hedenmorgen in handen van den Rjjksregent Horthy den eed afgelegd. Na de eedsaflegging kwam het kabinet in minis terraad bijeen. De ministerraad besloot in elk ministerie een onderstaatssecretaris aan te stel len. De president vu de Commissie voor den bultenlandschen hudel Wlnchkler, werd be noemd tot staatssecretaris in het ministerie van Hudel. Na de kablnetszittlng werd in de club der Nationale Eenheidspartij, de regeeringspar- tU, een korte bijeenkomst gehouden onder lei ding van den fractievoorzitter Graaf Bethlen, welke bijeenkomst met algemeene stemmen haar vertrouwen In de nieuwe regeering uitsprak. Na afloop ontving Horthy Graaf Bethlen voor een langdurig onderhoud. De Bulgaareche Minister van Buitenlandsche Zaken, Batoloff, heeft hedenmiddag de ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers bij zich ontvangen, wlen hij verklaarde, dat de ge beurtenissen in Griekenland, waarvan ’t strijd perk steeds meer verschuift naar de aan Bulga rije grenzende deelen vu Macedonië en Thracië de Bulgaareche regeering In zooverre interes- seeren als zjj den vrede op den Balkan in ge vaar zouden kunnen brengen. Bulgarije houdt onwrikbaar vast aan den vrede en aan de goede betrekkingen met zjjn naburen en heeft niet het voornemen hun moeilijkheden uit te buiten of zelfs ook maar te vergrooten. De stormbrigade rukt iiitt Een nieuw schouwspel in de Amsterdamsche stra ten als de met karabijnen gewapende politie-agenten naar het exercitie- terrein opmarcheeren „Interessanter en kenteekenender dan het feit der Engelsche bewaperjlngsuitbrel- dlng, die toch reeds een sedert lang vast gestelde zaak was. zijn de argumenten, waarmede de nationale regeering tegenover het binnen., en buitenland het afzien van de tot dusver gevoerde ontwapeningspolitlek tracht te rechtvaardigen. De onbevooroor deelde waarnemer moet constateeren, dat licht en schaduw hier toch zeer ongelijk matig zijn verdeeld. Het ku een regeering niet verboden worden den toestand zoo voor te stellen, als zij het voor juist houdt; men mag echter verwachten, dat daarbij tegenover de afzonderlijke staten dezelfde maatstaven warden augelegd. De geheele voorstelling van het Engelsche memoran dum is erop afgestemd de voornaamste schuld voor den moeilijken toestand ter wereld en de nieuwe bewapenlngsproble- men, waarvoor Engeland zich gesteld ziet, op Duitschland af te wentelen. De liberale „Star” meftlt, dat de Beriynsche mededeeling groote verrassing gewekt heeft In Londen. De „Press Association” meldt, dat de Dultsche regeering naar het schijnt niet heeft aangegeven hoe lang de Dultsch-Engelsche besprekingen moeten worden uitgesteld. Het is waarschijnlijk, dat de ziekte van Hitler niét het eenlge motief is voor het uitstellen der besprekingen. Dergelijke vermoedens worden In diplomatieke kringen niet gedeeld. Slechts terloops wordt vastgesteld dat ook andere mogendheden hun strijdkrachten heb ben vermeerderd; zelfs aan de RQsslsche bewapeningen wordt niet de aandacht gewijd, die zij zelfs volgens den wil vu leidende Russische politici voor zich moeten opeischen. In hun bewering betreffende de oorzaak van het mislukken der ontwapeningsconferentie nemen de schrijvers vu het Engelsche memorandum alles over, wat niet op documenten gegrond vest is en tot dusverre slechts in onzake<jke perspolemiek vu andere luden naar voren is gebracht. De geheele tijd vu het Dultsche lid maatschap van den Volkenbond was slechts Mn enkel wachten op de vervulling vu de ontwapenlngsbelofte. Slechts toen het In den loop der jaren steeds duidelijker werd, dat toonaangevende mogendheden niet dachten aan bet nakomen vu de belofte, maar hoogstens LONDEN, 5 Maart (Reuter). De mededeeling, dat de Duitsche re geering verzocht heeft om een uit stel van het Britsche bezoek aan Berlijn is den Engelschen regee- ringsinstanties hedenmiddag vroeg door den Britschen ambassadeur te Berlijn, Sir Eric Phipps officieel ter kennis gebracht. De Britsche ambassadeur heeft ver volgens aan Von Neurath een bood schap van zijn regeering overhan digd, waarin zij haar deelneming betuigt met de ongesteldheid van den Rijkskanseher en de hoop uit- spteekt, dat hij spoedig hersteld zal zijn. De Engelsche bladen publicêeren het bericht over het uitstel van Sir Simons reis in grooten opmaak <n met dik gedrukte koppen. De Britsche regeering motiveert in haar wit boek ook de noodzakelijkheid van haar bewa- penlngsversterkingen daarmede, dat zjj ^nlet in staat zou zjjn haar uit het verdrag vu Locarno voortvloeiende verplichtingen na te komen. Het verdrag van Locarno garandeert ook de veilig heid van Duitschland. Het ku derhalve vu Engeland in een gegeven geval een ondersteu- ningsactle eischen en begroet het derhalve, wanneer Engeland het als zjjn taak noemt allen recht te doen wedervaren. Die beteekenis mag In bet Engelsche witboek niet over het hoofd worden gezien. In de geheele wereld is het verlangen naar ontspanning, naar wederopbouw en vrede nooit zoo sterk aan den dag getreden als thans en een buitenlandse!) staatsman heeft dezer dagen niet ten onrechte geconstateerd, dat wij na de oplossing van het Saarprobleem te doen hebben met een nieuwe ontspanningsgolf in de wereld. De resignatie waarmede Engeland tendenties in sUn witboek over het hoofd ziet, en het ge brek aan gelijkmoedigheid kunnen echter niet als een gelukkige vooruitgang beschouwd wor den. Dit feit maakt Bulgarije echter niet vrij van de verplichting zijn waakzaamheid aan de grenzen te vergrooten en zjjn grensbescher ming door uit het binnenland derwaarts ge zonden troepenafdeelingen te versterken. Deze maatregelen zijn uitsluitend van voorbehoeden- den aard en ter bescherming van het land ge nomen. Zy zijn volkomen In overeenstemming met het volkenrecht. De Bulgaareche gezant heeft Instructie gekregen de Grieksche regee ring een verklaring in dien zin te overhan digen. aan een verdere verscherping vu de Duitsche ontwapening onder gelijktijdige gebruikmaking van alle nieuwere ervaringen en ontdekkingen der techniek voor de bewapening der eigen lëgers, moest Duitschland Inzien, dat zijn ver. dere medewerking in Genève vruchteloos zou blijven. Het heeft echter, gelijk uit algemeen toegankelijke documenten blijkt, ook na 14 Oc tober 1933 steeds vastgehouden au de ge dachte der internationale samenwerking, der verzoening en der overeenstemming. Het heeft zjjn aanspraken inzake veiligheid beperkt tot het minimum van een zuivere defensieve reor ganisatie en slechts de voorbereidingen ter hand genomen, die onvermijdelijk waren, wan neer het tegenover de algemeene en koortsach tige bewapeningsuitbreldlng rondom in de we reld niet met volledige onbekwaamheid wilde staan. De onderhandellngen over het ontwa- penlngsvraagst.uk in April van het vorige jaar, zijn, gelijk bekend is, niet gestrand op Duitsch land, maar op anderen. Ook daarvan vermeldt het Engelsche witboek helaas niets. Vliegtuigen hebben hedenmorgen boven de troepen der opstandelingen vlugschriften ult- gestrooid met een boodschap vad dén Minister vu Oorlog, Kondylis, waarin deze den sol daten mededeelt, dat hij weet, dat zij door een handvol opstandige officieren verleid zijn, die hun de waarheid hebben verzwegen. Ik geef U, aldus gaat hl) voort, 34 uur bedenktijd. Na afloop van dezen termijn zullen wy zonder eenig pardon tegen het leger der opstandelin gen de aaneengesloten strijdkrachten te land en in de lucht doen oprukken. ACHT EN TWINTIGSTE JAARC^ANC No. 128 ADVERTENTIEPRIJZEN: WEENEN, 5 Maart. Hedenmorgen is bet pro ces tegen Dr. Rintelen vi tuigenverhoor. Begonnen van den oud-Minister in Dr. Kerbér, en vu den Staatssecretaris Dr. Glass, die belden op 21 Juli te Praag ten huise van Dr. Rintelen vertoefden, toen Rintelen daar uit Rome aukwam. Beiden konden geen enkele mededeeling doen over eenig contact vu Rin telen met de Nationaal-Socialisten of over een gespannen verhouding tusschen Dollfuss en Rintelen. De afwikkeling vu de verder getuigenver- hooren voltrok zich zeer onregelmatig. Op ver zoek van den beklaagde moesten steeds weer groote pauzes worden gehouden. De eerstvolgende beide getuigen. Hofraad Boehm en generaal Wagner, zijn de Intiemste vertrouwden vu dr. Rintelen. Hofraad Boehm verklaarde, dat tusschen dr. Rintelen en dr. Dollfuss nooit andere du zAkelyke tegenstel lingen hebben bestaan De verhouding van beide mannen tot elkaar is echtei* later door dwars drijverijen vergiftigd. Omtrent de verhouding vu dr. Rintelen tot de nationaal-soclalisten verklaarde Generaal Wagner, dat dr. Rintelen op 1 standpunt stond, dat een overeenkomst moest worden aangegaan met de nationaal-soclalisten. Deze meenlng heeft Rintelen volstrekt niet alleen voorge staan. zy werd veeleer gedeeld door een groot deel van zyn partyvrienden, geiyk over het al gemeen vele chr. socialen, In het byzonder in de bondslanden. voorstanders zyn geweest vu den Anschluss. Dr. Rintelen self heeft met de nationaal-soclalisten nooit contact gezocht, be halve die besprekingen, die met medeweten en op verlangen van dr. Dollfuss hebben plaats gevonden. Nadat nog een getuige geboord was werd de zitting tot Woensdagmorgen verdaagd. Kondylis heeft een proclamatie gericht tot de rebellen in Oost-Macedonlë en oju gezegd, dat de regeering vier lichtingen heeft opgeroepen en beschikt over 100.000 man, 60 vliegtuigen en een sterke artillerie. Hy bezweert de rebellen zich niet door Venizelos op een dwaalspoor te laten bren gen en hun wapenen neer te leggen, ten einde de verschrikkingen vu een burger oorlog te vermijden. De oud-premier Micha- lacopoulos, een der leiders van de opposi tie, heeft verklaard den opstand af te keu ren. HU deed een beroep op de vaderlands liefde van Venizelos om een burgeroorlog te voorkomen; De militaire operaties in Macedonië worden door regen en mist be lemmerd- SALONIKI. 5 Maart. (Reuter). De Minister van Oorlog is naar het front vertrokken. Volgens een offi- cieele mededeeling wordt de beslis sing binnen twee dagen verwacht. De golf van Saloniki is' door mijnen versperd. LONDEN, 5 Maart. (Reuter) Heden is de be groeting van Luchtvaart gepubliceerd. De be groeting vertoont een bedrag van byna 24 mll- lloen pond sterling, hetgeen ruim IK mlilioen meer is dan in 1934. In een begeleidend memorandum wordt ver klaard, dat dit jaar 11 nieuwe escadrilles zullen worden toegevoegd aan de Engelsche lucht macht. De Marlne-luchtvaart wordt uitgebreid met 19 eenheden. PARIJS, 5 Maart. (VB) Te Bastla begon gisteren het proces tegen den beruchten Cor^ sicaanschen bandiet André Spada, wiens ge vangenneming pas gelukte na een drijfjacht waarvoor speciale politietroepen van het vas teland naar Corsica waren gedirigeerd. Eenlge critische waarnemers zijn echter ge neigd te veronderstellen, dat het uitstellen der onderhandellngen in verbud staat met de publicatie vu het witboek. In regeeringskrin- gen is men echter van meening, dat de ver wijzing in het witboek naar de Duitsche her bewapening geen nieuwtje is vook de Dultsche regeering, aangezien Baldwin reeds eenlgen tijd geleden In het Lagerhuis op dergeiyke wijze over hetzelfde thema heeft gesproken. Het is nog niet bekend, aldus gaat de Prees As sociation voort, welke uitwerking het uitstellen van het bezoek van Simon aan Beriyn zal heb ben op de voorgenomen reis naar Moskou en Warschau. De toestand zal Woensdag op de kablnetszittlng ter tafel worden gebracht. Het proces vindt plaats In den schouwburg van Bast ia, aangezien het gerechtsgebouw eenlge jaren geleden Instortte en nog niet her steld is. Spada droeg op de borst een groot crucifix. De aanklacht beschuldigt Spada vu acht moorden. Nadat de aanklacht was voorge lezen herinnerde de president eraan, dat Spa de op Sardinië geboren is, doch zyn nieuwe vaderland weinig eer had aangedaan. Gedu rende elf jaar was hy een berucht bandiet Spada erkende dat deemoedig en verklaarde thans nog slechts de waarheid' ter wille van Christus te willen. Op de vraag waarom hy zoo gehudeld had utwoordde hy: „Door myn eigen zonde, door den vrijen wil, die de vyand is van de waarheid.” Niettemin verklaarde hy met eenlgen trots, dat hij een tyger in menschengedaante was ge weest. doch dat het verleden hem niet meer in- Uitstel vu Sir Simons bezoek au BeiHJM; reactie in de Britsche pers; ontstemming over het Engelsche witboek de eigenlijke be weegreden? BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger bovenstaande is de Diplomatische In verband met het commentaar der „Deutsche Korrespondenz” op het gisteren gepubliceerde Engelsche Witboek wel zeer merkwaardig. buitengewoon versterkt heeft en au de Bul- gaarsche grens veel oorlogs materiaal ophoopt, beant woordde de Minister vu Bui tenlandsche Zaken bevesti gend. In dit verbud verklaarde hy nog, dat Bulgarije, geljjk ook premier Lateff in zyn re cente programredevoering heeft gezegd, zich streng houdt aan het tusschen Bulgarye en Turkije bestaude vriend schapsverdrag. Bulgarye wil ook verder met Turkye, even als met zyn overige naburen, in vrede en vriendschap biy- ven leven. Onverklaarbaar is het dan ook, waarom de Turk- sche regeering deze maatrege len In Oost-Thraclë en au de Bulgaareche grens neemt. Spr. hoopt, dat deze maatregelen niet gericht zyn tegen Bulga rije, augezien de Bulgaareche regeering noch aanleiding heeft gegeven, noch geven zal. De Minister vu Bultenludsche Zaken keer de zich vervolgens tegen de perscampagne, die een deel der Turksche bladen sinds eenlgen tyd tegen Bulgarije voert en die een voor de betrekkingen tusschen de beide landen ongun stige atmosfeer kan scheppen. De Joego-Slavlsche pers beziet de ontwikke ling van den toestand in Grlekenlud niet zon der zorg. Een uitvoerig commentaar publlcee- len echter slechts de „Novlsti” uit Agram, die ojn. verklaren, dat de voornaamste rol by den Griekschen opstand zonder twijfel gespeeld wordt door de buitenlandsche politiek. Venizelos had Immers voor ongeveer een Jaar er op gewezen, dat hy niet van zins was de overeenkomst Inzake het Balkanpact te erken, nen. Het was hem gelukt voor zyn politiek een groote mogendheid te vinden aan de Middel, landschte zee, wie de bewegingen op den Bal kan niet in haar berekeningen pasten. Ook voor het geval, dat Venizelos aan het bewind zou komen, zou hy het Balkanpact niet zonder meer op zijde kunnen schuiven, want de stem ming in Grlekenlud tegen de genoemde groote mogendheid is niet byzonder vriéndelijk. Het blad herinnërt dan au de demonstraties in Athene en in den Piraeus tegen Italië en aan de botsingen in de Dodekanesos, waarna het als volgt voortgaat: Grlekenlud zou zonder het Balkenpact absoluut niets beteekenen, doch geraken in den toestand van Albanië <4 in de handen der groote mogendheden. De „Prawda” meldt uit Parijs, dat men ook daar de golf vu den Griekschen opstand ziet uitloopen in een wyzlglng van de bultenland. sche politic*. Alles som afgestemd syn op een vijandige houding tegenover Frankrijk. Kondylis heeft zich naar het Strymon-front begeven teneinde persooniyk de leiding te nemen over de militaire operaties. De regeeringstroepen hebben na de door de opstandelingen vernielde bruggen hersteld te hebben, den Strymon overschreden en bevinden zich sedert hedenmorgen 10 uur in opmarech. 31 Vliegtuigen bombardeeren de opstandelingen die in de grootste wanorde vluchten. Het draad- looze station vu Phaleron heeft een draadloos bericht opgevangen van den opstandigen ad miraal Demestlcha, volgens hetwelk de kruiser „Averoff" nog slechts met een snelheid van 7 zeemijlen vaart, hetgeen zou wijzen op een suc ces van het bombardement door vliegtuigen. De Grieksche regeering heeft een verbod uitge vaardigd voor het vliegen boven Grleksch ge bied door vreemde vliegtuigen. De opkomst der reservisten gaat alle verwachtingen te boven. ALMrtit *c».*/AAC£OON<t' hy heden thuis gebleven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1