van den dag DIEFSTAL?! DE ENGELSCHE KAPERS De begrafenis van De wereldhandel Mgr. Bares s «MIIIIIIIIIIHIIIIIBIIIIl WW Bulgaarsche stap te Genève Treinongeluk bij Bordeaux I s 1 Het systeem j I i miiiiiiiMiHiiiiiiiiiiiMiiiuiiifflMMiiiinm 7 - VRIJDAG 8 MAART 1935 .jCOSTA RICA" AANGEVAREN Demilitarisatie van het Rei» naar Hamburg voortgezet Saargebied RIJKSWATERSTAAT Gaat ir. Scharp den Alg. Dienat verlaten? UIT DE MEÜÉELINDUSTRIE Smokkeldrama Nederlander in België gedood ONWILLIGE EIGENAAR I TREINWAGEN ONTSPOORD DOOR J. S. FLETCHER a i Kwajongen» at rooiden zand tua- achen wiaaela te Bergambacht Rede Fentener van Ylissingen Aide-mémoire inzake de Turkache bewapening aan de Bul- gaarache grena De regeling van de arbeids voorwaarden Vyf dooden en twaalf gewonden. Loffelijk optreden van den gewonden machiniat Tragische dood van een 4 parachutist De kweatie zal in rechtatreekach overleg tuaachen Berlijn en Par ij a geregeld worden Indrukwekkende rouwplechtig- heden te Berlijn /n een vliegtuig bewuatelooa ge raakt en na een uur overleden Getimmerte op last van B. en W. verwijderd »Wy kunnen de economiache ont wikkeling alechta met bange zorg gadealaan" A T7 A op dlt „lad T1Jn de veraeKeringsvoorwaarden tegen E1 *7^0 bU levenslange geheele ongeschiktheid tdt werken door T7 ”1J een ongeval met OCCfï bU verlies van een hann I Jl j V-F1’I 1 1-J ongevallen verzekerd voor een der volgende nitkeeringen E verlies van beide armen, belde beenen of belde oogen F doodelljken afloop JT een voet of een oo* AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL roor reg. *n- x>- ur en dlt Dit van i wereldhoogte- s op een (Wordt vervolgd) Jimmy mevrouw om- <L de- 0S- s I 1 1 I t van over Je te De machinist bemerkte bet gevaar terstond, en was zoo verstandig den trein geleidelijk tot stilstand te brengen, waardoor hy voorkwam, dat het rijtuig omkantelde. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor en de materieele schade is zeer gering Alleen on dervond bet treinverkeer eenlge stagnatie. De politie tracht thans de kwajongens die het zand tusschen den wissel hebben gelegd, op te sporen. rel, en. nt ng •es k e U n e wij Per Ik t" IS- <- :te te en •n ■k is i; os •t, id e i, 1 PARIJS, 7 Maart. Gisteravond omstreeks 10 uur is op de lijn BordeauxLlboume, tus schen de stations Ambarés en Saint Loubes, de D.-trein van Angoulême naar Bordeaux ont spoord. Een derdeklas-wagon viel om en de volgende wagen schoof in elkaar. Vijf personen zijn om het leven gekomen en 12 werden ge wond, waarvan 2 ernstig. den over den huldigen toestand van den we reldhandel. De trein was gelukkig niet druk bezet, in totaal reisden slechts 62 passagiers met dezen trein. Een woord van waardeering verdient de ma chinist, die niettegenstaande hij eveneens ge wond was, zorgde dat het ongeluk werd ge meld en de signalen op onveilig werden gezet Het stoffelijk overschot van de dooden kon eerst na eenlge uren werken geborgen worden. De gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. De lijn ParijsBordeaux is in belde rich tingen versperd, het verkeer is omgeleid. Het onderzoek naar de oorzaak heeft uitgewezen, dat een wiel van den eersten wagen was gespron gen, waardoor eenlge honderden meters verder een as brak, hetgeen leidde tot de ontsporing. Donderdagnacht is het over de Nederlandsche grens nabjj St. Nlcolaas tot een treffen geko men tusschen smokkelaars en Belgische douane beambten De 32-jarlge Nederlander J. H„ uit Stoppeldijk, die als chauffeur van een vracht auto, welke toebehoorde aan den koopman U te Boschkapelle, frauduleus vee over de Neder landsche grens had gebracht, Is bij deze botsing ernstig gewond en later overleden. Een per soon, die eveneens in den vrachtauto zat werd gewond. De heer H. was gehuwd en vader van een kind. Om *t dlstrlbutle-apparaat behoorlijk te laten functionneeren. Is, volgens spr., noodig: open stelling van den kortsten weg, welke van den goedkoopsten en besten producent tot den ver bruiker leidt; een betrouwbare maatstaf, waar aan de kooper kan afmeten, wat hy ontvangt en de verkooper wat hU afstaat; de mogelijkheid om goederen en diensten met goederen en diensten te betalen; redelijk evenwicht tusschen het koopvermogen van verschillende Klassen der bevolking en van verschillende landen. De onderhandellngen tusschen te vertegen woordigers der werkgevers en werknemersorga nisaties In de meubelindustrie en de «hangery over een nieuwe regeling der rbeldsvoorwaar- den hebben geen bevredigend resultaat jpgele- verd en het ingrijpen ?an den rijl-sbemidde- laar, onder wiens leiding tweemaal ‘s gecon fereerd, heeft niet tot overeenstemming geleid. De collectieve arbeidsovereenkomst, die de arbeidsvoorwaarden in de meubelindustrie en be- hangerjj regelde, is per - Maart ofgeloo- pen. De werkgever! hebben echter nog geen verandering aangekondigd in den toestand. De hoofdbesturen der drie geïeilenorgartsaties Modern. R. K. en Chr hebben zich nu de onderhandelngen zijn vastgeioopen en de col lectieve arbeidsovereenkomst U geëindigd, be raden over de aan te nemen noudlng by de verdere afwikkeling van deze aangelegenheid De gezellenorganisaties wenschen den con- tractloozen toestand niet te den oes'cndlgd. Besloten is daarom om met een aantal perso- neelen van de georganiseerce werkgevers in overlég te treden en over net nemen van uiter ste maatregelen overleg te plegen. Dit overleg zal in den loop vap de volgende week plaats vinden. GENèVE, 7 Maart. (Reuter) De Bulgaarsche gedelegeerde bij den Volkenbond. Antoncft, heeft aan den secretaris-generaal van den Vol kenbond. Avenol. een aide-mémoire overhan digd, dat, volgens Bulgaarsche kringen betrek king heeft op de aanzienlijke bewapening welke Turkije sedert een jaar aan de Turksch-Bul- gaarsche grens tot stand brengt. In offlcleele Bulgaarsche kringen wordt ge zegd. dat de démarche van Antonofi bij Avenol momenteel slechts ten doel heeft, een vriend schappelijke verklaring te provoceeren. om een einde te maken aan een situatie, die hun abnor maal lijkt. Toen de Turksche gezant Kemal Huenu ver nam, dat de Bulgaarsche gedelegeerde een stap bij het Volkenbondssecretariaat had gedaan, be gaf hij zich persoonlijk naar Avenol De dénarahe van Antonoff en de offlcleele Bulgaarsche verklaringen westen nogal eenige verwondering. In Turksche kringen woidt ver zekerd. dat hun regeering geen boosaardige plan sen jegens Bulgarije beraamt. Alle beweringen van Sofia hieromtrent worden tegengesproken. zijn verwaand gezicht. Hij glimlachte genoeg lijk Hij had geen lucifers. Ik haalde een doosje den nieuwen hoed inderdaad gewonnen wat bracht je er toe te denken, dat Daar kan Ik nu niet op Ingaan, zei Trickett. Later I Hoor eens hier. Ik zal jè nu terugrijden tot den hoek van 8t. James’ Square daarna ga ik dezen wagen terugbrengen en mijn 4 maal de lengte van mijn wandeling over twee kilometer en toch ben ik altijd bij de hand als ik opgeheld wordt." De oude dame giebelde en Ik sympathiseerde met haar. ,Uu zult u wel begrijpen," besloot de ver- Woensdagavond omstreeks tien uur is de „Costa Rica" van de K. N. 8. M„ op weg naar Hamburg, op het Noordzeekanaal ter hoogte van het zykanaal B, te Umuiden in aanvaring gekomen met het In ballast uit Hamburg terug- keeiende stoomschip, „Klipfontein” van de Holland Afrika Lijn. De aanvaring was niet van emstigen aard en belde schepen konden na een kort oponthoud de reis voortzetten. Beide schepen hebben schade aan den boeg opgeloopen. BERLIJN, 7 Maart Indrukwekkend was heden de begrafenis van wijlen den Bisschop van Berlijn, mgr. dr. Nikolaus Bares. Reeds vroeg in den morgen vulden geeste lijken en geloovlgen de straten om het Bis schoppelijk Paleis, terwijl In de huiskapel zich hadden verzameld de Domheeren van St. Hed wig, de familie, de Bisschoppen en andere au toriteiten. De pauselijke nuntius mgr. Orsenigo verrichtte de absoute. Daarop trok de schier elndelooee rouwstoet door de Berlynsche straten naar St. Hedwig. Onmiddellijk achter de baar schreden de nuntius en de bisschoppen van Paderborn, Hildesheim, Osnabrück. Münster, Braunberg, Trier en Elchstadt en de abten van Schneldemühl en Hardehausen. Muziekkapel len en deputaties der Rjjksweer en Lands- polltle waren in den stoet, eveneens tallooze deputaties aller katholieke vereenlgingen. Dui zenden menschen stonden langs den weg ge schaard. St. Hedwig was in diepen rouw gehuld. Als vertegenwoordiger van den ..Führer" was aanwezig staatssecretaris dr. Meissner. Ver schillende ministers, hooge civiele en militaire autoriteiten, de opperburgemeester van Ber lijn. de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en Polen hadden in het priesterkoor plaats ge nomen. Z.E. Kard. Bertram van Breslau droeg de pontificale Requlem-Mls op. nog een stoppen.” HU tastte in zijn zak. Er kwam een trek verbazing feit noemde spr. een der voornaamste oorzaken, dat een zoo hevige crisis uitbrak en dat het, om die te overwinnen, in de eerste plaats noodig zou zijn geweest de gemaakte fout zooveel mogelijk ongedaan te maken. Zuiderzeewerken. In zijn nieuwe laatstgenoemde echter tevens be- met de directie der Zulderzee- Wü kunnen de economische ontwikkeling van de wereld en van ons vaderland slechts met bange zorg gadeslaan. W(j zullen moeten blijven trachten, persoonlijk tot de oplossing van de vele economische vraag stukken, die zich thans voordoen, het noo- dige bij te dragen. f Ik schudde van neen. ik ben uit gaan meten, hoe diep mijn achter tuin was," klonk het statig uit den mond van den verwaande, „en Ik merkte, dat het precies elf meter was. Nu wandel ik lederen morgen honderd twee en tachtig mijn tuin af. Dan heb Ik uit en opende de deur; hij groette buitengewone hoffelijke wijze. De derde taxi voor je, mompelde Packe. De groote dame In donkere kleedlng. Ik had haar al in het oog, antwoordde Trickett. Stap in, gedraag je kalm. Packe liet zich op de luxueuze zitplaats val len, lachend om het humoristische van het avontuur, maar zich ook afvragend, waartoe het sou leiden. De auto zette zich in beweging en reed Vlctoria-Statlon uit. Toen zij over den Buckingham Palace Road gleden, zag Packe de taxi, waarin mevrouw Wythenshawe gestapt was, een eindje verder vóór hem rijden. Onbe wust nam hy het nummer, dat op een bordje stond geschilderd, in zijn gedachten op. En plotseling herinnerde hij zich het stuk papier, dat Trickett hem gisterenmiddag gegeven had, toen zij tusschen Brychester en Londen een oogenbllk gestopt hadden, om een kop thee te drinken; hy haalde het uit zijn vestzakje en vouwde het open. Ben benieuwd of Jimmie een goed profeet is, dacht hij. Enfn, dat zullen we direct wel zien. Eén ding is zeker zij gaat niet recht streeks naar hOU, naar Wilton Crescent. De twee auto's reden met een behoorlijke snelheid, welke geregeld werd door de eerste langs het Buckingham Palace, de breede Mall over, de St. Jame’s Street in toen Plcadllly op. Ey draaiden den hoek om by het Circus en sloegen de Regent Quadrant in. Toen zy in de Vigo Street kwamen, bemerkte Packe dat Trickett vaart minderde, hy keek naar buiten en zag de taxi stoppen. Een oogenbllk nog en Het doel, dat bereikt moet worden, is het gemiddelde van de hoeveelheid goederen, die ter beschikking van de wereldbevolking hoofd kunnen stellen, te verhoogen. Om dit te bereiken, moeten wy de goederen die wy zoo overvloedig weten te produceeren en zoo goed weten te transporteeren. op de juiste wyze dlstribueeren. Oortogsschulden. reparatle- lasten. onstabiele munteenheden, het streven met name van nieuw gecreëerde staten doch ook van andere landen om met kunstmatigen steun bestaande bedrijfstakken te stlmuleeren of nieuwe te creëeren en ten slotte de negee- rlng van het feit, dat goederen en diensten slechts met goederen en diensten kunnen wor den betaald, hebben een efficiënte distributie van goederen hoe langer hoe meer onmogeiyk gemaakt. livrei uitdoen. Dan heb ik nog eenige particu liere taken In orde te maken Ik zie je dus vanavond by Ritz. Na de plechtigheid weer punctueel te hy op paalde lucifers uit m’n zak en ging er mee zitten spe len „Zou u misschien," begon de verwaande op nederigen toon, ..zoo goed willen zyn....” „Neen," antwoordde Ik op vasten toon; Jk ga ook volgens een systeem te werk, waarde heer. Ik weet precies, wanneer ik dit doosje leeg zal hebben. Den laatsten lucifer zal ik af strijken is Donderdag, tien minuten over elf, op den hoek van de Ossenmarkt en de Brug straat." De verwaande zat met zich zelf te kampen. Blijkbaar verkeerde hy in hevlgen tweestrijd. ,,’t Is nog een heele reis," sprak hy eindeiyk. „en myn systeem elscht. dat ik nu een pyp ga rooken. Als u me aan vuur helpt, zal ik u een püpje tabak geven.” „Ik wist wel. dat u by zou draaien,” lachte Ik. Toen boog de oude dame zich naar voren en keek ons hartelyk aan. „Ik ben zoo vrij geweest naar uw gesprek te luisteren, heeren." zei ze en haar stemgeluid klonk minzaam, „en ik moet eeriyk zeggen, dat uw systemen buitengewoon vindingrijk en merk waardig zyn. Er mankeert slechts één klein ding aan.” „En dat Is, mevrouw?” vroeg de verwaande en zette een hooge borst. „Dat u in een niet-rookcoupé zit en dat Ik bezwaar heb tegen rooken. Dank u vriendelyk.” zei het goede, oude mensch Wythenshawe haar eigen deur was binnen gegaan, zette wat aan en passeerde de taxi juist toen een bediende naar bulten kwam om den chauffeur te betalen. Snel reed hy naar het Belgrave Square Daar stopte hy. stapte uit en opende het portier. •als je ziet, zei hy, hebben wy onzen ■rvuld. We hebben haar gevolgd tot zy Packe, zich tot het uiterste Inspannend, om zyn lachen te onderdrukken, knikte argeloos en zette zyn wandeling over het perron voort Een oogenbllk later stormde de trein een expres, die van Zuidwest Engeland kwam en tusschen Brychester en Londen niet stopte binnen. Het was een lange, drukbezette trein dien moryen en Packe had het niet moeiiyk om de uitstap pende pasagiers op te nemen zonder zelf de aandacht te trekken. Hy was zoo gaan staan, dat Iedereen, die den trein verliet hem moest Panseeren. Hy zag kolonel Durham met zyn vrouw; een moment later zag hy mevrouw Wythenshawe, die door een Juffrouw werd op gewacht. Op het midden van het perron stonden zy even stil; mevrouw gaf waarschyniyk haar instructies aan de bediende, die zich daarna direct omkeerde en in de richting van den baga- gewagen verdween. Het volgende oogenbllk was mevrouw Wythenshawe, in een taxi gestapt, die niet ver van Trickett’s wagen gestationneerd stond, en Packe, die zag dat de weg voor een oogenbllk versperd werd door verschillende auto's liep op den zynen toe. Trickett stapten plicht thuis was. Wat nu? Packe schudde het hoofd. Ik weet het niet, antwoordde hy. We hebben alles gedaan, wat Scraye wenschee. We kunnen niets doen, vóór we hem vanavond ge zien hebben. Wat ik wil zeggen, Jimmie, je hebt Maar GENÈVE, 7 Maart. (Reuter) Het vraagstuk der demllitarisatle van het' Saargebied, zal dos, rechtstreeksche onderhandellngen tusschen Frankrijk en Duitschland worden opgelost. Dit biykt uit een schrijven, dat op 28 Febru ari jl. door den voorzitter der commissie van dne. Aloisl, gericht is tot den secretaris-gene raal van den Volkenbond en dat gisteren is ge publiceerd. In antwoord op een desbetreffende vraag van Frankrijk, heeft Duitschland door bemiddeling van Alois! mondeling doen weten, dat het Saargebied door Duitschland beschouwd wordt als een deel van de in het vredesverdrag vastgestelde gedemilitariseerde zone Langs den- zelfden weg heeft de Fransche regeerlng Ber- ÜJn medegedeeld, dat zy van deze verklaring kennis heeft genomen. Over de regeling der kwestie zal, zooals gezegd, rechtstreeks onder handeld worden. smalle straat aandachtig gade. Hy zag Packe een paar kandelaars bekyken; hy lette op de deur, waaracher mevrouw Wythenshawe was verdwenen, zyn scherpe blik had reeds bemerkt, dat het pakje, hetwelk mevrouw Wythenshawe uit het postkantoor had medegebracht, weer in haar handen was, toen zy den winkel binnen trad. Tien minuten gingen voorbij Trickett zag Packe weifelend op den drempel van oen win kel staan, met een pakje in zyn hand. Hy stond te praten met den winkelier, klaarbiyke- iyk wachtend op een teeken van Trickett. Plot seling kwam mevrouw Wythenshawe weer naar buiten. Een meisje liep met haar mee tot de taxi. Het meisje was zóó lief, zóó onweeistaan- baar charmant, dat Trickett een minuut lang zyn zaken vergat. Maar terwyi hy zoo zat te kyken, en zyn hart als het ware een moment stil stond van bewondering, was mevrouw Wythenshawe in den wagen gestapt. Deze reed langzaam weg en het lieve meisje ging na een vriendelyken glimlach en een knikje weer den hoedenwinkel binnen. Het volgende moment was Packe ingestapt en de vervolging begon weer. Opnieuw ging het voorwaarts. Hoewel echter de orlgineele spanning van den morgen verdwenen wu. Want de taxi van mevrouw Wythenshawe bracht haar rechtstreeks naar huis in Wüton Crescent. HOOFDSTUK VI DE HOEDENWINKEL Trickett, die zag dat Naar het Ulaagsch Persbureau" verneemt zal ir. J. O. Scharp, hoofdlngenleur-dlrecteur van den Algemeenen Dienst Rykswaterstaat, met Ingang van 1 Mei as. den dienst als zoo danig verlaten en worden, opgevolgd door Ir V. j. P. de Blocq van Kuffeler, dlrecteur-gene- raal der functie zal last biyven werken. By nadere Informatie konden wy van bericht geen bevestiging krijgen. ook Trlkett stopte. Hy keerde zich om en keek naar Packe met een blik van verstandhouding, het volgende moment was hy uit den wagen gesprongen en opende het portier. Stap uit, ga naar dien tabakswinkel, daal, recht tegenover je, en koop Iets, maar houd my In het oog, beveelde Trickett terwyi hy de plechtstatigheid van een'deftig chauffeur geen minuut liet varen. Ik zal hier wachten zy is het postkantoor binnengegaan. Packe stak de straat over en ging den tabaks winkel binnen. Het eenlge wat hy kon vinden om te koopen was een doosje sigaretten, hy stond even verward te kyken, toen de winkel bediende hem vroeg welk merk hy wenschte; zyn verlegenheid werd nog grooter. toen ny moest kiezen uit het groot aantal merken, dat hem werd voorgelegd, terwyi hy ook zyn aan dacht gevestigd moest houden op het oiyf- groene livrei buiten. Och. eh geeft u maar ah.... hoorde hy zichzelf zeggen. Ja ja die zyn goed! En hy wierp ’n souvereign neer, nam het pakje aan, dat de bediende hem aanbood en snelde naar bulten in antwoord op een tc»ken van Trickett. Is zy weg? vroeg hy. lerwyi hy in den wagen stapte. Is zy je ontglipt? Geen denken aan! zei Trickett aan de klep van zyn pet tikkend. Niets ontglipt my. Je kunt nu op dat papiertje kyken, Packe Hy tikte weer aan zijn pet. ging achter het stuurwiel zitten en stuurde zyn auto Re gent Street in, terwyi Packe het stukje pa pier, waaraan hy zoo oneens weer werd herinnerd, uit zyn zak haalde en het glad Donderdagmiddag heeft de heer F. H. Fente- ner van Vllsslngen. voorzitter van de Interna tionale Kamer van Koophandel, tydens den jaariykschen koffiemaaltyd van de Kamer van Koophandel van Rotterdam een rede gehou- van deftig chaufteur hebben uitgevoerd, klom zyn zitplaats en reed weg. Op de be- plaats stopte hy. liet Packe uitstappen en wisselde geen woord; het kwam Packe voor, dat Jimmie haast had; de mooie auto verdween in de drukte van de stad met een behoortyk* snelheid. Te Zaandam is Donderdagmorgen ’t getimmerte in den tuin van het café „De jonge Prins” in de Westzyde, dat dienst zou moeten doen om voor de Vrijdagavond te houden vergadering van de N. 8. B. meer vergaderruimte te schep pen. vanwege het gemeentebestuur afgebroken. Zooals werd medegedeeld, had de zaalverhuur der geweigerd aan de lastgeving van B. en W. tot stooping gevolg te geven. Incidenten heb ben zich daarby niet voorgedaan. waande, „dat ik volgens mijn systeem verplicht ben, ieder draadje tabak in myn zak te hou- dan, al zou ik u zoo graag pyp laten Helaas ontbreken de teekenen, aldus spr. dat de economische toestand van de wereld aan het verbeteren is. Weliswaar heeft men in eenige landen een verbetering der conjunctuur- indices kunnen constateeren, maar het komt spr voor dat deze slechts als kunstmatig en tydeUJk kan worden beschouwd. KOPENHAGEN, 7 Maart. De Deensche para chutist, John Tranun, de houder van het we reldrecord parachutespringen en van bet we reldrecord sprong met gesloten parachute had Dinsdag een poging gedaan tot het "estlgen van een nieuw wereldrecord, welke poging hy echter in verband met de groote koude in de hoogere luchtlagen moest opgeven. Hedenmiddag wilde hy een tweede poging wagen. Daarby verloor hy echter het leven, zonder uit de machine te zyn gesprongen. Het vliegtuig, waaruit hy zyn sprong zou doen, steeg, begeleid door twee andere toestellen, heden middag tegen drie uur op het vliegveld Kastrop op. om 17.20 uur keerde het vliegtuig op het vliegveld terug met den bewusteloozen Tranun. Naar de piloot mededeelde bevond het toestel zich op een hoogte van 8000 Meter, toen Tra nun hem op den schouder klopte en hem be duidde. dat hy dalen wilde. De piloot daalde daarop zoo snel, dat het toestel reeds na 1H minuut in lagere luchtlagen was. Na aankomst op het vliegveld Kastrop werd de bewustelooze onmlddeliyk onder medische behandeling gesteld. Ruim een uur werd ge tracht den man tot bewustzyn te brengen. Daarop werd Tranun naar het ziekenhuis ge bracht. By aankomst was hy echter reeds over leden. Men vermoedt, dat hy den inhoud van zyn suurstofflesch te snel verbruikt heeft en het bewustzyn heeft verloren, voor hy een reserve- flesch in gebruik kon nemen. Tranun was houder van het record, sprong uit een vliegtuig met 7.850 Me ter en het wereldrecord vallen met gesloten parachute met 5.#00 Meter. streek. Trickett had er een regel opgeschre ven, die zoowel weddenschap a!s voorstelling inhield. „J. T. wedt met N. P. om een nieuwen hoed, dat mevrouw X.’s eerste doel na haar aankomen aan Victoria Station, zal zyn een postkantoor Knap gedaan, van Jimmie, mompelde Packe, het stukje papier weer in zyn zak stekend. Hy verdient er een nieuwen hoed mee. Maar hoe kwam hy er by, juist dit te raden en waarom een postkantoor? Enfin, dat is de eerste visite waar zal de tweede’ zyn? Het antwoord op die vraag liet niet lang op zich wachten, De taxi van mevrouw Wythenshawe sloeg de Regent Street in, pas seerde het Hanover Square, stak de New Bond Street over en stopte ten laatste voor een winkel in South Molton Street. Jimmy Trickett liet zyn auto op een behooriyken afstand van de taxi stoppen en opende weer het portier. Houd je verstand by elkaar. Packe. fluis terde hy. Haast je niet, zooals Je daar deed; neem den tyd er voor en let op my. Zy is een hoedenwinkel ingegaan, aan den overkant. Kyk maar naar den naam Valerel et Cle. Nu dan, jy stapt die antiquiteitenwinkel binnen vertel maar iets koop een paar van die koperen kandelaars of een ouden stoel, of wat dan ook, maar houd my steeds in het oog. Je zult waar schijnlijk tyd genoeg hebben. Packe ging gehoorzaam by den uitiqualr binnen, dien Trickett hem aangewezen had. Trickett zette zich weer op zyn gewone plaats, nam een krant en deed alsof hy las. Onge merkt echter sloeg hy de belde zyden der r et ons drieën zaten we in een compar- timent: een keurige oude„ dame met XVX een vriendeiyk gezicht; een man die verwaand keek en ik. Den eersten tyd bleef het stil en rustig. Toen haalde ik m’n pyp uit m’n zak en begon te zoeken naar m’n tabakszak, dien ik thuis op tafel had laten liggen. „Geen tabak?" vroeg de verwaande. Ik mompelde iets onverstaanbaars. „Eigen schuld." zei de verwaande met een stem als een schooljuffrouw. „Geen orde ge noeg in het leven. Geen systeem.” Toen haalde myn reisgezel ook een pyp te voorechyn en begon die te stoppen uit een gummlleeren buidel. Ik keek hem vol verwach- ting aan. „Misschien wilt u zoo vriendeiyk zyn," sprak ik, „om me....” „Neen.” zei de verwaande. Hü raapte een verdwaald vlokje tabak op en stopte het In z’n pyp- „Ik durf het niet." verklaarde hy nader. „Als ik. u een pypje tabak geef, stuur ik myn systeem In de war, voor wie weet hoe lang. Op het oogenbllk weet ik precies, op welk moment, op welk uur. op welken dag myn tabak op zal zijn, en ik nieuwe zal moeten koopen. Op dat moment, as. Woensdag, zeven minuten over half vyf kom Ik voorby een tabakswinkel In de Hertogstraat. Ik zal dan tien shillings zes aan klein geld In m’n zak hebben en vier bankjes van een pond.” Ik luisterde met open mond en zag. dat de oude dame naar hem zat te staren met een zekere verontwaardiging. „Niets dan systeem," ging de verwaande voort. ,Jk weet voor iedere minuut van den dag wat Ik doen ga, en dan doe ik het ook. Als deze trein een halve seconde te laat aan komt. dan ligt myn systeem den heelen ver deren dag overhoop.” Die man is geen mensch meer, dacht ik. „U hebt zooeven gezegd, dat u precies weet, hoeveel geld u a s. Woensdag in uw ztX zult hebben," begon ik Maar onderstel nu eens, dat u onverwachts iets betalen moet? Ligt uw systeem dan niet onderste boven?” .Reelemaal niet.” zei de verwaande glim lachend. ,Jk betaal iedere week vijftien shillings aan myn fonds voor onvoorziene uitgaven en alle onverwachte uitgaven bestryd Ik uit dat founds. En verder kan Ik van lederen halven stuiver vooruit rekenschap geven." „Vertel u me nog eens wat?" vroeg Ik. „Nog een paar voorbeelden? Ik sta ’s mor gens om vyf minuten over acht op; geen mi nuut vroeger of later. Ik heb zes minuten en vüf en dertig seconden noodig om me te sche ren, maar ik roken op twaalf seconden extra, voor ’t geval ejat ik me mocht snyden. Om te ontbijten gebruik Ik precies vier en dertig minuten. Den tyd om de krant te jezen heb ik ook afgepast; Ik weet precies hoeveel seconden ik aan iedere kolom zal besteden. Na 't ontbyt doe ik een wandeling van twee kilometer, daar heb ik Hij brak den zin af en keek me plechtig aan. „Dit is een mooie Illustratie van het volhou den van een systeem.” hernam hy. „Myn vrouw zou graag hebben, dat ik die wandeling van twee kilometer achterwege liet, omdat ik soms aan de telefoon werd geroepen, terwyi ik weg was. Ik zei. dat Ik van m’n och tendwandeling onmogeiyk af kon zien Myn systeem eischte een wandeling van twee kilo meter na het ontbyt. Weet u, wat ik toen ge daan heb?" Als gevolg van een kwajongensstreek is, naar „de Telegraaf” bericht. Woensdagmiddag vlak by de halte Bergambacht op de hJn Gouda— Schoonhoven een rijtuig van een personentrein ontspoord. De oorzaak van de ontsporing bleek by onderzoek te zyn, dat eenlge kinderen die te voren daar gespeeld hadden, hoopjes zand tusschen de automatische wissels hadden ge maakt, waardoor deze niet goed functlonneer- den. Toen de trein te Bergambacht binnenliep, reed de machine het verkeerde spoor op, als gevolg van een verkeerden wlsselstand, Van het rijtuig achter de locomotief ging bet voor stel eveneens den verkeerden kant op, doch daar de wissel inmiddels In den goeden stand «as teruggesprongen Hepen de achterwielen van het rijtuig plus het volgend rijtuig en de bagagewagen op het goede sppor. Tegen den avond was het doel bereikt. Met een waardig gebaar wees hy den vreemdelingen de In- diaansche stad, waarheen tot nog toe geen blanke vyand had kunnen doordringen. Vol ontzag staar den allen naar de geheimzinnige gebouwen in deze woeste omgeving. De rennende Beer bleek een gids, op wien men kon vertrouwen. Kalm en zeker ging hy de blanken voor, zonder een oogenbllk te aarzelen. Hy voerde de mannen door bergpassen, waar nog nooit een Europeaan een voet had gezet. Reeds hadden de priesters In den tempel, waar steeds de wacht werd gehouden, hen gezien. Het vol gende oogenbllk werd de groote gouden bel geluid, ten teeken. dat vreemdelingen de stad naderden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 11