nOOFDPIJN ^AKKERTJES Het Witte Kruis stelt zich te weer AUTOMATIEK NIEUWENDIJK 181 Alkmaar, 8 Maart Agenda STILLE OMGANG Wisselkoersen II VRIJDAG 8 MAART 1935 STADSNIEUWS OFFICIEELE MEDEDEEUNGEN Ontheffing verbod winkelsluiting Algemeene Vergadering ALGEMEENE CURSUS Gemeente Radio-distributie K.J.C. District Alkmaar R.K. Gymnastiekvereeniging A pothekersnachtd ienst Conferentie meisjescongregatie EEN VACANTIE-BOOTREIS De circulaire Zilveren jubileum BURGERLIJKE STAND De voorbeurs BIOSCOPEN Beurs*thermómeter Geen candidaten Geslaagd „Het Brokkenhuis” Aanrijding KAT - xei ARGUMENTEN, DIE NIET STERK ZIJN Het hoofdbestuur geïnter pelleerd Koffie - Chocolade - Broodjes ALLES 12^ CENT - GEEN FOOIEN De heer Keesom stelt zich niet herkiesbaar MASKERADE IN *T VICTORIA THEATER DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN i NA AFLOOP VAN DE PLECHTIGHEID NAAR w i Wanneer zal deze kwestie einde lijk eens opgelost worden, tot bevrediging van beide partyen? Met de „Marnix” Een film van Willy Forst Bijeenkomsten Zaterdag 9 Maart de o dusdanige en de Maatschappij Nederland verwel- vaster; het ▼ast ▼ast vast waarden vast 9 IAMMER1 AKKER. CACHETS K Hoogachtend. Bestuur R.K. Oymn. Ver. om- in- De voorzitter deelde mede, dat voor de va catures geen candidaten waren ingekomen. Het auto reed. Een en ander Is aan een samenloop van omstandigheden te wijten. Als Pond 30.55 35.65 34.75 1.45»/* 12.30 617% 20.20 6.95% 59 40 9.73% 34.45 47 87% ge- een Gulden Vlies: Algemeene aandeelhoudersver gadering van de N.V. Alkmaarsche Exportveiling, Zaterdagmiddag 230 uur. Hilversum Huizen in gemeng- Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New York '(cable) Rome Praag Madrid 8.06— 8.50 1035—1130 13.20—1530 1530—1530 15.50—1830 1830—1930 1930—3130 2130—2330 2230—34.— 31.- 35.80 34 90 145% 12.30 6.17% 20.17% 8.05— 930 930—1130 1130—1230 12.20—1430 1230—1430 1430—1530 1530—1730 1730—1930 1930—7130 2130-21.40 31.40—24 Mogen wjj er nogmaals aan herinneren, dat de oefenavond voor de heeren boven de 17 jaar lederen Dinsdagavond van 9 tot 10 uur gehou den wordt In het gymnastieklokaal Korenlaan te Alkmaar. Zaterdagmiddag aj. 9 Maart zal ook een be gin worden gemaakt voor de adspiranten en wel van 330 tot 430 uur. Zü. die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich hiervoor bij het bestuur vervoegen. Wat aak de oorzaak wonderlijk snelle werking vc U vertossen van die neerarul Lijn 1 Ljjn 2 Lijn 3 D. Sender Keulen Kslundborg Keulen Keulen Kalundborg Keulen Parijs Radio Leipzig Beromunster Lepzlg LUn 4 Parijs Radio Droltwlch Droltwlch Lond. Reg. Droltwlch Lond. Reg. Droltwlch Lond. Reg. Droltwlch Op den Kennemerstraatweg vond gisterenmor gen een aanrijding plaats tusschen een zeswlellg motorrijtuig en een vrachtauto, waardoor de vrachtauto werd beschadigd. De oorzaak van de aanrijding was dat de bestuurder van den ses- wieler plotseling moet stoppen met het gevolg dat de vrachtauto achterop den anderen vracht- De stemming was vanochtend beter, reden hiervoor gold het feit, dat het Sterling geen verdere déroute onderging en *n herstel boekte van 4% 6 5S ct. tot «96 - 697 met een lichten achteruitgang later tot 634)4. Een bijzondere maatstaf heeft men echter aan Geboren: Ellse dochter van E. de Vries Geertje Gr eeuw; Albert zoon van Jacobus Vol kers en Susanna Ibsen; Johan zoon van Hen drik Smellink en Jetsina NU borg; Martha An tonia dochter van Nlcolaas Dells en Oeradlne Schouten. Ondertrouwd: Kasper Wülage en Wilhelmina Grimmlus; Willem Frederikse en Anna Hoek stra; Karei Opperman en Jacoba Groot; Llekle Scheepmaker en Jacoba Vlagsma. „1 rouwen ts nu veel poedkooper, dan ia onzen tijd, opal" .Ja, ja, oudje, wjj hadden moeten wachten!" Op 1 Mei herdenkt de heer A Leegwater, mo- tordrijver bü den polder Overdle, den dag waar op hü 25 Jaar als zoodanig in functie la. De heer Keesom, lid van den gemeenteraad, deelde ons vanmorgen in een onderhoud mee, dat hU wegens toegenomen werkzaamheden zich voor de komende gemeenteraadsverkiezingen niet meer beschikbaar stelt. Niet alleen zün zakelUke werkzaamheden zijn toegenomen, ook de arbeid, die er in dezen tüd van een gemeenteraadslid gevergd wordt, wil deze zUn taak serieus vervullen, Is aanmerkelük toegenomen. De flnancleele positie van Alkmaar wordt steeds moeilUker en vooral In de ko mende vier jaren zal er van een raadslid veel arbeid en veel tüd gevraagd worden. Daarom heeft de heer Keesom gemeend zUn mandaat ter beschikking te stellen. Acht Jaar heeft hU de R. K. BtaatspartU In den Raad ver tegenwoordigd en zich doen kennen als een expert op het gebied der flnancleele zaken. Zijn heengaan Is voor onze fractie een groot verlies, dat moeilUk zal zUn aan te vullen. Ter gelege ner tijd zullen wij nog wei een enkel woord wijden aan dit heengaan. Ned. Staatsleen. prijshoudend Oemeenteleen. prijshoudend Young leentng vaat Philip» prijshoudend Unilever v*»‘ Aku Koninklijke .....vaal H V A Rubber Tabak Amerik. De apothekersnachtdlenst sal In de week van 3 tot en met 10 Maart worden waargeno men door de apotheek van den heer H. J. F. Wanna, Rltsevoort 5. De gisteren door ons vermelde conferentie voor leden boven de achttien Jaar der meisjes congregaties der belde Domlncanen parochies Is heden avond te half negen. ,Op het te Den Haag gehouden examen op 4, 5 en 8 Maart slaagden de dames Nelly Erkamp. Alkmaar en Alle van Diepen te Oudorp voor coupeuse costuum- en mantelvale. Morgen is het „Brokkenhulsdag”. U hebt er toch wel aan gedacht? Wanneer U, om welke jeden dan ook, niet in de gelegenheid bent iets mee te geven, dhn willen a'U het later graag ophalen. Geeft U dan even een berichtje aan Armen raad, tel. 3894, Rlpplngstraat 12, Westerweg 55. tel. 2019. Een betrekkeUJk nieuwe ster aan het Ween- sche fllm-firmamenC Is de jeugdige tooneel- actrice Paula Wessely, een aantrekkelUke fi guur, die bewijst, dat men heusch geen Mar iene Dietrlch-oogen of een Mae West-flguur behoeft te hebben, om een beroemde filmster te zün en, wat voor bioeooop-dlrecteuren vooral van belang Is. volle zalen te trekken. Paula Wessely is een veel-besproken fllm-actrice, die In de eveneens veel-besproken film „Maskerade", de tweede, die Willy Forst zelf regisseerde, haar debuut maakte. In een van de vele besprekingen, welke bü de première van Maskerade aan deze film wer den gewUd, zagen wü Maskerade” geteekend als: „die fune herschepping van het Weensche Soclety-leven uit het begin dezer eeuw, de film, welke met een groot en ongemeen enthousiasme In BerlUn, Parijs en Weenen werd ontvangen." Dat Is ie ook in ons land, al laten de Hol landers hun enthousiasme niet zoo openlUk bla ken en al is er ook crltlek op deze film geweest We zullen In dit voorbericht van den interes santen Inhoud niets vertellen; dat zou Jammer zün voor wie van plan is deze film, welke wü alleen voor volwassenen toelaatbaar kunnen verklaren, te gaan zien. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat zU, bü be schikking van heden, aan het Alkmaarsch Co mité voor Bakkers Vakonderwüs (A. C. O. B. A. V. O.), alhier, ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen der Winkelsluitingswet 1930, 8. 460, ten behoeve van een op Woens dag 13 en Donderdag 14 Maart as. in het ge bouw „Het Gulden Vlies”, alhier, te houden tentoonstelling van bakkerij-artlkelen, in zoo verre, dat deze tentoonstelling ook geopend sal kunnen zUn op de genoemde dagen van des avonds .8 tot 12 uur. Alkmaar, 7 Maart 1935. Burg, en Weth. voomoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burg. A KOELMA, Secretaris. Vervolgens hield de heer Postma gUn de hand van de door den Amsterdammer 'Roelofs maakte film over de bootreis naar Genua causerie, waarin hü het een en ander vertelde over de inrichting, de accomodatle aan boord van de Marnix en de vele en verschillende at tracties, welke een deelnemer aan zoo'n boot reis, zoowel op het schip als In de verschillende aanlegplaatsen wachten. Dat een reisje met de Marnix, vooral in den zomer een heerlüke pleziertocht is, zonder zorg en zonder verveling, dat bleek voldoende uit deze aardige film en de toelichting over de reis daarbü gegeven. VRIJDAG, 8 Maart. Slotkoersen. Heden Vorige 691% 59 38 m.73% 34 44% «7.91% Voor de afdeeling Alkmaar van de Ned. Reis- vereenlglng werd gisteravond in 't Gulden Vlies een film vertoond over een korte bootreis voor toeristen van Amsterdam, vla Southampton, Algiers, Ville France naar^Genua. De voorzitter van de afdeeling, de heer Slets- ma hield een korte Inleiding, waarin hü de aan wezigen. speciaal de heeren De Vries en Post- ma Van de Maatschappij Nederland verwel komde. De heer de Vries leidde de film in en schets te in het kort de genoegens, die een deelne mer aan zoo n reis te wachten staan. Vervolgens hield de heer Postma gün Aan de orde was hierna één voorstel van het bestuur, om de afgevaardigden op te dragen het hoofdbestuur te interpelleeren over de houding, door dit college aangenomen betreffen het con flict Witte KruisWit Gele Kruis. Het be stuur was van meenlng, dat de autonomie der vereenlglng door hft hoofdbestuur was aange tast, terwijl het hoofdbestuur niets had te zeg gen over de afdeeling. Het hoofdbestuur had bovendien heelemaal geen Inzicht in de Alk maarsche zaken. De heer Venneker vroeg, of men de zaken niet wat breeder kon beschouwen en het hoofdbestuur geen vragen kon stellen, van al- gemeenere strekking, b.v. Inlichtingen vragen over de verhouding in het algemeen tusschen plaatselüke krulsvereenlgingen. Spr. vond het vrU logisch, dat het hoofdbestuur een overeen komst, welke het met het hoofdbestuur van het WU Gele Kruis had aangegaan, ook In de afdeellngen wilde doorvoeren. Men moest er geen gevoellgheldjes op na houden; het was in aller belang, tndien men tot elkaar wist te komen. De secretaris las hierop een uittreksel voor uit de notulen van een bestuursvergadering, waaruit bleek, dat het de bedoeling was naast de vragen over de Alkmaarsche kwestie, ook vragen te stellen die op een algemeenetvn grondslag stonden. Spr. was voort* van mee nlng. dat het hoofdbestuur overleg had moeten plegen met de afdeellngen; de kwestie raakte veel te veel de Interne aangelegenheden van de plaatse lijke vereenlglngen. Het voorstel werd aangenomen. Tijdens de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat de gelegenheid tot gratis opname in herstellingsoorden van ondervoede kinderen was stopgezet. Hoewel de huisartsen In de gelegen heid waren gesteld kinderen daarvoor op te geven, was er niet een aanvrage binnengekomen. De secretaris deelde tenslotte mede, dat de badhuiscommissie verschillende maatregelen ha<i genomen, om het badhuis loonender te maken. O. a. waren nu de tarieven voor de eerste klasse verlaagd. De vergadering werd hierna gesloten. Om als jeugdleider van een parochleele K. J. C. werkzaam te kunnen zün, moet men volgens de BisschoppeUJke bepalingen eerst deel hebben genomen aan een Algemeen-vonnenden-Jeugd- leiderscursus. Daarna kan men zich door een speciaal techniachen cursus nog verder bekwa men voor het specifieke onderdeel, waaraan men als Jeugdleider zich geeft. Hieruit volgt, dat iedere leider (d.wz. bü Verkenners Juvenaat Kruisvaart Sport St. Franclscu* <8t. Fidelis, Alkmaar) een dergelUken cursus moet medemaken. Ook ieder, die nog niet actief als Jeugdleider werkzaam is, maar zich hiervoor bekwamen wil, kan reeds zulk een algemeenen cursus volgen. ZU vervoegen zich hiervoor bü den plaatselüken K.JC.-directeur of adviseur van de Sport, al waar een Inschrijf-formuller te verkrijgen is. (Ook aan het Districts-Bureau). De tweede algemeene cursus voor het district Alkmaar vangt aan ax. Dinsdag 12 Maart om 8 uur precies in het gebouw van de 8t. Jozef- GeaeUenvereeniging Verdronkenoord te Alk maar en zal worden voortgezet op Woensdag 20 Maart, Dinsdag 26 Maart en Dinsdag 2 April. De lessen worden door bevoegde priesters en leeken gegeven. Het zal wel onnoodlg zün allen, die reeds In het jeugdwerk werkzaam zün of zich hiertoe willen bekwamen, aan te sporen dezen algemeenen cursus nu te volgen. J. BOON, districts-directeur. In Wen minuten: wèg die “barstende" hoof dpl|n, wég dat drukkende gevoel boven Uw oogon. Weer oen ander, herboren monsch, opgefrischt on als “verjongd", vrij van pijn, opgewassen tegen Uw werk on *t jachtende loven van heden, van Uw hoofdplln Is, do van “AKKERTJES" xal ikkendo pijn, die Uw gestel en Uw zenuwen sloopt, U beletten te loven on te werken, xooals Ge see graag zeudt willen. "AKKERTJES" werken verrassend snel bij Kies pijn, Migraine, RheumaWsche pijnen, Spierpijn. bestuur had nog getracht verschillende Katho lieken te bewegen zich candidaat te laten stel len voor de open plaatsen, maar dezen deel den allen mede, hoewel zeer te sympathiseeren met het were van het Witte Kruis, locii liever niet voor een bestuursfunctie in aanmerking ie Komen. De voorzitter wilde over aeze aange legenheid liever met uitweiden, om de 'zaak niet te zeer toe te spitsen, maar men kon wel üegrüpen, dat de houding van aeze Katno-, henen het gevolg was van de actie, die in aea laatsten tüd werd gevoerd. Het bestuur steiue voor de plaatsen in het tesiuur open te la .en tot de najaarsvergaoe- img, mogemK dat aan eenige verandering In ue situatie was gekomen, bpr. hoopte, aai de eamenwerzing aan weer was beis^id, want tweespalt kon nimmer in het beiaug van bet algemeen zün- 'De heer z-rlns vroeg, of het reglement dit wel toenet, waarop ae secretaris antwoordde, oat de stand van zaken geen andere mogelük- neid open liet aan was voorgesteld, wilde men tenminste de,zaak zuiver houden. Naar aanleiding van een hem gestelde vraag reide de heer Venneker, dat het nog niet ol- iicieel bekend was, dat het bestuuisuainaat- schap van het Wnte Kruis voor Katholieken verooden was, maar hü nam net bericht uit het Noord-Hollandsch Dagblad, waarin dit werd gezegd, wel voor Juist aan. Dit mogelüke veruod was echter voor hem ae reden met ge weest om te bedanken, maar wel ae onaange name geschiedenis omtrent Ör. Bromberg. Vroeger werd door den voorzitter, wanneer te genover een besluurscanoldaat een andere werd ges-eld, steeds met een overvloed van argu menten de candiaaat van het bestuur veroe- aigd. Toen echter tegenover Dr. bromoerg, aie penodiek aftrad en aie door het pestuur can- rndaat was gesteld, een ander naar voren werd gesenoven, cue heer Hutink) die gebeel onoe- Kcnd was, werd geen woord ter verdediging van de candiaatuur-Bromoerg gezegd. Ook net )elt, dat de heer Hutlnk door niet-nathoneken naar voren was geschoven, werkte zeer oevreem- dend. De heer H. werd met vlag en wimpel geauzen. Ook de kwestie van de Oenoemlng van een secretaris had spr. weinig bevredigd. Voorts vond spr. het zeer onjuist, dat door een besiun van de -vorige vergadering het omnogeiuk was geworden een Kalnoliek arts in het bestuur te Kiijgen; hü kon de billukheid daarvan met In zien. Spr. had den Indruk uit dit alles gekre gen, aat de Katholieken als ietwat tweede- uandsen werden behandeld. Het spot spr. zeer, dat de gang vSn zaken zoo geweest was, voor al ten opzichte van Dr. Bromberg. Het ware betef gewecstaden Katholieken het bestuurslid te laten, dat zü wenschten. De secretaris antwoordde, dat de heer Hu tlnk volkomen reglementair was gekozen. Het was nog nooit recntult gezegd, dat Katholieken geen bestuurslid ipeer mochten zün van het Witte Kruis; Indien het wel het geval mocht zün, dan zou het vervullen van de vacature zeker moeilükheden met zich brengen. De fi guur van dr. Bromberg was zeer bijzonder: hü was hoofdbestuursbd van het Wit Gele Kruis, voorzitter van de afdeeung Alkmaar van het Wit Gele Kruis en bestuurslid van het Witte Kruis, welke combinatie dlkwüls moeilükheden opleverde. Het had het bestuur ten zeerste verwonderd, toen op een vergadering van het Wit Gele Kruis, naar aanleiding van een opmerking van den heer Andriesma over bet dubbele lidmaat schap, door dr. Bromberg werd medegedeeld, dat over die kwestie met het hoofdbestuur van het Witte Kruis werd onderhandeld. Het was toch de weg geweest, dat men over de verhou ding tusschen de beide vereenlglngen het al lereerst met het Witte Kruis was komen on derhandelen en niet achter den rug om met het hoofdbestuur. De stemming werd, door dit en door andere dingen, tegenover Dr. Bromberg minder pret tig, zoodat het begrüpelük was, dat de voorzit ter toen de candldatuur van dr. Bromberg niet had verdedigd, terwül het ook logisch was, dat de leden, die over Dr. Bromberg niet erg te vreden waren, hem er uit hadden gewerkt. De heer Venneker repliceerde, dat Dr. Brom berg toch de candidaat van het bestuur was en als zoodanig verdedigd had moeten worden. Als men hem niet wilde, Had men hem niet moeten voorstellen. Men kende bovendien den heer Hutlnk niet, terwül Dr. Bromberg buiten gewoon geschikt was. Spr. ultte nogmaals zün bevreemding over de houding van het bestuur. De secretarft antwoordde, dat het bestuur nu eenmaal niet enthousiast was voor Dr. Bromberg. De heer Venneker: dat Is wel gebleken! De heer Jansen had het, indien Dr. Brom berg zün plicht verzuimde, Juist geacht, wan neer het bestuur had voorgesteld hem te ro- ■yeeren. Een zekere heer Wlepjes hield hierop een hanstochtelüke preek, waaruit men zoo onge veer kon opmaken, dat hü Dr. Bromberg een zondig mensch vond, omdat deze, terwül hü wist dat hü van den Bisschop geen bestuurs lid mocht zün, dit toch zoo lang was gebleven. Het kan ook zün dat hü Dr. Bromberg uit een anderen hoofde zondig vond, maar zelde zoo veel malle gevallen achter elkaar, dat men er niet goed uit wüs kon worden. De secretaris antwoordde den heer Jansen nog. dat er voor royement geen aanleiding had be staan. dat kon een verschil van meenlng nooit zün. Dr. Bromberg was Iemand met een rots vaste overtuiging, hetgeen op den duur aanlei ding gaf tot verschil van meenlng, maar niet tot meer. Besloten werd tenslotte het voorstel van het bestuur aan te nemen. gisteravond hield de afdeeling Alkmaar van de Noord-Hollandsche Vereenlglng het Witte Kruis ta café Central haar algemeene Jaarver gadering. In tegenstelling met de enorme opkomst van de vorige vei-gadering. was deze büeenkomst zeer matig bezocht. Ongeveer een twintigtal leden, bulten het bestuur, waren aanwezig Nadat de voorzitter. Dr. Pameüer. de verga, dering had geopend, hield hü een uitvoerige als antwoord op hetgeen door Dr. Brom berg in de laatste vergadering van het Wit Gele Kruis betreffende de hangende kwestie werd uiteengezet. Aan deze redevoering ontleenen wü het volgende. .Alvorens tot de behandeling der agenda over te gaan wil Ik het woord tot u richten om u in te lichten omtrent het door ons bestuur in genomen standpunt t.o.v. de pogingen gedaan door het Wit Gele Kruis te Alkmaar om te ge raken tot wüziglng van het met onze afdeeling In Mei 1930 gesloten contract van samenwer king. Naar aanleiding van hetgeen hieromtrent Is gezegd door den Voorzitter van het Wit Gele Kruis in de ledenvergadering van het Wit Gele Kruis op 19 Februari j.l. wil ik hier vooraf de verklaring afleggen dat ons geheele bestuur zich vereenlgt zoowel met hetgeen door mü als voorzitter van het Witte Kruis is gezegd In de buitengewone ledenvergadering van 22 januari j.l. als met de uiteenzetting In de Alkmaaische Courant van 24 Januari JJL, waarnaar ik ten deze dan ook wil verwüzen. Ik wil thans het door Dr. Bromberg gespro kene in de ledenvergadering van het Wit Gele Kruis van 19 Februari J.I., zooals dit is weer gegeven in het Noordhollandsch Dagblad van 20 Februari JJ, met u nagaan, omdat dit be toog een weder-woord behoeft daar het op ver schillende punten onvolledig Is en In strüd met de waarheid. dit herstel niet, omdat onder de huidige standigheden even goed een reactie kan treden als een verdere verbetering mocht in treden. Het Pond blüft zwevende en aan wille keur overgelaten, nu door Chamberlain giste ren in het Lagerhuis werd verklaard, dat En geland nog niet tot den gouden standaard kan terugkeeren, omdat het zün goudpositie niet in de waagschaal mag leggen. Indien in de fl nancleele centra opnieuw beroering zou komen, waardoor Engeland weder het goud zou moeten afgeven, dat het In den loop der laatste jaren heeft verkregen. Voor een stabilisatie van den dollar bestaat, geluk bekend, evenmin kans en ondanks Roosevelt's ontkenning, acht men zelfs toch nog een verdere devaluatie mogelük Zooo blüft de toekomst nog zeer dubieus, waarom het te verklaren valt, dat vanochtend weder bit ter weinig werd ondernomen, ondanks den be teren ondertoon. Koninklüke Olie trok 1 3/8 pet. aan tot 135 3/,; H.V.A. 1 pet. tot 185H, Phlllpslampen tot 230; Amsterdam Rubber 1/3 3/4 tot 92 1/2 en Unilever 1 pct. tot 84 1/4; Ahu was goed prijshoudend op pijn. 32, terwül Youngleenlng pl.m. 1/2 verbeterde tot 29 1/2; Amerikaansche shares lagen in aan sluiting aan Wallstreet iets vaster; Steels 18 3/4. Bethl. Steel 15 3/4. Anaconda onveranderd op 5 5/8. Op de valutamarkt was ijehalve voor Ponden de stem ming weinig veranderd en kalm. De dollar gold 145 3/4 tot 140 (145 8/4); francs 973 tot 974 973 1/2; Belga’s 34.42 1/2 tot 34.47 1/3 (34.44K). Maar dit is noodig omdat Dr. Bromberg mü aanwrüft dat Ik verklaard zou hebben op de mede-onderteekening van de heeren Bromberg en Venneker geen prijs meer te stellen. Dat de gang van zaken anders is geweest zal U lÜt het U voorgelegde hoop ik nu wel voldoende du.de- lük zün. Thans een enkel woord over de positie van onze Afdeeling te Alkmaar. Het Witte Kruis te Alkmaar houdt zich niet alleen bezig met de exploitatie van een maga- zün van verplegingsartlkelen en U«- U weet dat wü een badhuis explolteeren zonder subsidie van gemeente of provincie, dat wü patiënten helpen uitzenden naar de herstellingsoorden „Bosch en Heide” te Laren en „Heideheuvel” te Hilver sum. dat wü belangrüke subsidies verleenen aan de Vereenlglng voor Huisverzorging, voor de T.B.C.-bestrijding en Kinderbescherming, tesa- men vormende meer dan 10*/« van onze Inkom sten. Het Witte Kruis heeft zich sinds de oprich ting te Alkmaar, dit ruime doel voor oogen ge steld en aan dit werk steeds deelgenomen. Zoo deed het dit reeds in 1930, toen met het Wit- Gele Kruis werd onderhandeld over een samen werking en dit alles was aan het Bestuur van de Wlt-Gele Kruis organisatie ten volle be kend. Van ons Badhuis proflteeren alle gezindten; de Vereenlglng voor Huisverzorging, door ons gesubsidieerd, verleende blükens haar Jaarver slag over 1934 aan 80 R.K. gezinnen hulp en büstand; dit geschiedde dus met gelden, die voor een gedeelte door het Witte Kruis waren ver strekt. Dit om een enkel voorbeeld te noemen. Onze leden contribueercn met het oog op al deze voordeelen, die wü hen kunnen bieden, niet enkel „om het magazün in stand te houden" Het zoo voor te steken alsof onze Roomsch Katholieke leden alleen voordeel hebben van het maeazün en niet van dit andere Witte Kruis werk profiteeren is een grove onjuistheid, welke ik u met het hierboven gegeven vooroeeld van de Vereenlglng voor Huisverzorging heb aan getoond. Ik wil u vanaf deze plaats dan ook mede- deelen dat het voorstel van het Wlt-Gele Kruis te Alkmaar tot wüziglng van het contract van samenwerking met si die geledingen van ons Witte Kruis-werk geen rekening hield, zoodat wü als van zelfsprekend op dusdanige voorstel len niet konden ingaan en ons bestuur dan ook eenstemmig afwüzend op dit verzoek heeft be slist. Het voorstel tot vervanging van het indivi dueel lidmaatschap door een collectief en dat nog wel enkel en alleen voor zoover het de exploitatie van het magazün betreft bewüst, dat de voorstellers zich niet gelegen laten liegen aan het veelzüdige werk van het Witte Kruis, voor de Volksgezondheid te Alkmaar en het is bovendien een miskenning van het werk waarvan dagelüks onze Roomsch Katholieke leden mede profiteeren. Het zou dan ook getuigen van een groot ge mis aan verantwoordelükhetdsgevoel indien ons bestuur op dusdanige plannen zou Ingaan. (Applaus) Nadat de notulen waren voorgelezen en de Ingekomen stukken waren behandeld, bracht de secretaris mr. G. A. de Lange, verslag uit over het afgeloopen vereenlglngsjaar. Aan dit jaarverslag dat voorzien was van een Ignge inleiding over de positie van het Witte Kruis en de verhouding van de vereenlglng ten over staan van het Wit Gele Kruis, welke algemeen bekend is ontleenen wü, dat het ledental, dat op 1 Januari 1934 «388 bedroeg, op 1 Ja nuari 1935 was teruggeloopen tot 6295. Dit vond zün oorzaak in het feit, dat de leden, die In Oudorp woonde», lid werden van een nieuwe vereenlglng aldaar. Het gebruik van verplegingsartlkelen en der- gelüke uit het magazün. was dit jaar weer hoo- ger dan het vorige. Het aantal aanvragen be droeg 1985 en het aantal uitgeleende artikelen 3071. Voor ontsmetting werd ƒ840.80 besteed. Aan 95 personen werden in totaal 317 porties üs verstrekt. Blükens het rapport van de com missie van beheer van het magazün, bevonden zich de daarin aanwezige artikelen in uitste kenden staat. Aan subsidies werd 1250 uitgegeven, te we ten aan de vereenlglng voor Huisverzorging f 500. Zuigelingenbescherming 200 en aan de vereenlglng tot bestrüdlng van T.B.C. 550. Het aantal baden genomen in het badhuis der vereenlglng bedroeg over het afgeloopen jaar 19.473 (vorig jaar 19537). De exploitatie van het badhuis sloot met een nadeellg saldo van ƒ328.98. Het aantal zittingen vanwege de vereenlglng voor Zulgelingenbeschermlng bedroeg 96. aantal consulten 4192 en het aantal huisbe zoeken 3034. Door de vereenlglng Huisverzorging werd In 215 gezinnen hulp verstrekt waarvan 98 Protestante, 80 in Katholieke, 16 ae, 4 Israëlietische en 17 tot geen kerkgenoot schap behoorende. Het totaal aan inkomsten en uitgaven van deze vereenlglng bedroeg 375958. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat het totaal aan in komsten en uitgaven van de vereenlglng het Witte Kruis 10 612 60 bedroegen, met een ba tig saldo van 2846, welk bedrag voor aflos singen werden bestemd. Nadat de kascommissie een gunstig rapport had uitgebracht werden de verslagen goedge keurd en den penningmeester décharge ver leend. Nadat de commissie van beheer van het ma- gazün rapport had uitgebracht en de heer D. Saai verslag had gegeven van de 77ste alge meene vergadering, was aan de orde de ver kiezing van twee bestuursleden in de vacature van de heeren C. Venneker en G. A. Verkade, die belden als bestuurslid hadden bedankt. Toen de samenwerking met het Wit Gele Kruis contractueel was geregeld heeft het be stuur van het Wit Gele Kruis op Initiatief van het katholieke Ud. den heer Verkade, besloten een circulaire te laten drukken, die zou worden uitgegeven onderteekend door alle bestuurs leden, waarbü aan die leden, die bedanken om lid te worden van het Wit Gele Kruis, zou wor den kennis gegeven van de samenweridng en waarbij erop gewezen werd dat van het Wit Gele Kruis bü ziekte geen verplegingsartlkelen en üs konden worden betrokken. Deze circulaire, die op datum postmerk wordt verzonden, werd steeds door de opvolgende be stuursleden onderteekend. waarbü op de af drukken dan de wüzlgingen In het bestuur wer den overgenomen. Toen door vervanging van den heer Frese door den heer de Lange, van den heer Wolden- dorp door Dr. Bromberg en van den heer Buls- sink door den heer Venneker wederom veran dering In het bestuur was gekomen, heeft de secretaris op 8 Maart 1934 de oorspröfikelüke circulaire ter mede-onderteekening aan de nieuwe bestuurleden Bromberg en Venneker toegestuurd met verzoek deze circulaire te on- óerteekenen, daar hun namen op de nieuw uit reiken afdrukken moesten worden aange- bracht. Op 8 Maart 1934 antwoordde Dr. Bromberg dat hü, zonder in een beoordeeling der merites van deze circulaire te willen treden geen reden zag, waarom dit verzoek tot hem werd gericht. Het geheele bestuur heeft zich indertüd met deze circulaire blükbaar accoord verklaard en besloten deze te gebrul'ten zooals In den bü- gevoegden brief was vermeld. Dit besluit is nimmer herroepen en kan dus bü voortduring worden uitgevoerd, geheel onafhankelük van mün onderteekening. waartoe m.l. ook geen kanleiding bestaat, aldus Dr Bromberg Daarop antwoordde het Dagelüksch Bestuur van het Witte Kruis op 18 Mei 1934: „dat deze circulaires ook thans nog verspreid worden waar dit noodig is, en het dan gewenscht Is. dat zü de onderteekening van de leden van het Bestuur der afdeeling Alkmaar dragen zoo als dit op heden is samengesteld. Hst gaat niet om de al- of nlet-herroeplng of al- of niet-uit- oefenlng van het destüds genomen besluit, doch over het feit, dat de uitvoering van de samen werking tusschen het Wlt-Gele Kruis en het het Witte Kruis te Alkmaar behoort te worden gesanctyonneerd door de beide besturen van de vereenlglngen. De verschillende opvolgende be stuursleden van het Witte Kruis hebben dan ook zonder eenlg bezwaar de circulaire getee kend. U zult begrijpen dat uw houding ons be vreemdde, waar gü toch behoorde tot de onder tekenaren van de züde van het Wlt-Gele Kruis bü de totstandkoming van het contract van sa menwerking.** Op 27 Met da.v antwoordde Dr. Bromberg dat hü geen reden vond om het in zün schrüven van 8 Maart JJ. medegedeelde standpunt te wüzigen. In de Bestuursvergadering van 9 Juni 1934 kwam vervolgens de houding van Dr Bromberg ter sprake. Daar is de zaak nogmaals door Voor zitter en Secretaris uiteengezet, doch Dr. Brom berg volhardde bü zün weigering om de cir culaire te teek enen: het leek Dr. Bromberg vol doende wanneer Voorzitter en Secretaris de cir culaire onderteekenden, bovendien had hü he rwaren tegen de redactie der circulaire. Teneinde de kwestie op te lossen werd be sloten aan alle Bestuursleden een exemplaar der circulaire toe te zenden, waarop het Dage- lijkach Bestuur dan gaarne wüzlgingsvoorstel- len zou Inwachten op de volgende Bestuursver gadering. Op 25 Juni 1934 ontvingen alle be stuursleden de bewuste circulaire ter bestudee- rlng. Op 30 Augustus werd een Bestuursverga dering gehouden. Wijzigingsvoorstellen waren toen niet ingekomen: ik alleen had het voorstel ingediend om de circulaire ongewijzigd te laten en te laten uitkaan alleen onderteekend uoor Voorzitter en Secretaris. Op deze vergadering was dr. Bromberg niet aanwezig; een wüzigingsvoorstel was echter evenmin door hem ingediend. U zult begrijpen dat het meer voorkomt dat in de zomermaanden van een Bestuur, bestaande uit 9 leden, een en kele afwezig is. De heer Venneker verzocht uitstel van be handeling. doch nadat hem was toegelicht dat mün voorstel, om de circulaire door Voorzitter en Secretaris te laten onderteekenen. hetzelfde was als door Dr. Bromberg aangegeven in de vergadering van 9 Juni, waarover ik zoo juist sprak, werd met algemeene stemmen, dus ook met die van de heeren Verkade en Venne ker besloten mün voorstel aan te nemen. Ik ben over dit punt zeer uitvoerig geweest.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 14