ONS BLAD o I i I Het offensief DE OPSTAND IN GRIEKENLAND begonnen het Witboek Von Ribbentrop over Het nieuws van heden TELEURSTELLING IN DUITSCHLAND DE GRONDWET OP CUBA BUITEN WERKING HITLER NAAR BEIEREN HET RINTELEN-PROCES DE BAROMETER I DE WARE ROL VAN VENIZELOS Goering trouwt 11 April a.s. Mgr. Diaz weer in vrijheid JOH. LAUWERS PAYGLOF 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER I lë" MilTSCMFPl I 'van schuilplaatsen I I Het element der monarchie a Tal van dictatoriale maatregelen Meer dan 1OO visschers in nood XKV\\\X\\U\UIII CHINA VERBIEDT ANTI- JAPANSCHE PROPAGANDA Waaraan Berlijn zich het meest stootte De rol van dr. Weidenhammer by den Juli-Putsch Zy dryven rond op ijsschotsen in de Kaapiache Zee Turkije en Bulgarije verzoend DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Theunis en Hymans naar Parijs De oorzaken liggen in de onder drukking der vrye politieke meening Met de tooneelapeelater Emmy Sonnemann De opetandelingen trekken terug met slechts geringe verliezen Kreta onafhankelijke republiek? Verlenging militairen dienstplicht? a. r Ir r Door de regeering beboet „wegena overtreding van een aantal wetsbepalingen” Simon nog voor het einde van deze maand naar Berlyn? ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De ziekte van Hitler ia niet ernstig en ook niet van diploma- tieken aard VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 11 MAART 1935 KN VLUCHTKELDERS bezoekt OOK ONZE SW op DE TENTOONSTELLING VAN HET NATIONAL JONGLRENVERWND IN HET VOORMALIG CUMNASIUM JANS KERKHOF UTRECHT j 111 wet tot wijziging van de Hateai'beidzwet li» o o o iF 5 L öiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiimiiH voor aan t ti m 1 I H. et ut M 8. en K. VeniceVw (Nadruk, ook ten deele, verboden.) tn >i nieuwe Industrie op de jaarbeurs te Utrecht. Wat het publiek te zien zal krijgen als de Jaarbeurs haar poorten weer opent Is het dan echter fair, Deltochland wederom als sondebok te trachten voor te stellen, waarin het Engelsche volk beslist tegen «tjn elfen in nerlijke verlangen i(jn toekomstlfen vtfand moet zien? Een kiekje uit een der buitenwijken van Bordeaux waar men van het hooge water veel overlast ondervindt zijn met maar De Belgische Minister van Defensie, Devèee. beeft In een radiorede medegedeeld, dat hij voornemens 1 by de Kamer een voorstel be treffende verlenging van den militairen dienst plicht in te dienen. De Sunday Express publiceert een bericht uit Belgrado, volgens hetwelk in een radto- ultsending van Kreta de onafhankelijke re publiek onder leiding van Venlzetos is ge proclameerd. •n of in. bt 30 Onze vader heeft nooit tot de instigators van dese beweging behoord, ofschoon hij met schrik het voortschrijden der reactie gadesloeg. Wat onzen vader aangaat is het manifest der regee ring, die hem de schuld geeft volkomen onwaar. von Ribbentrop. In bet huidige Duitschland bestaan geen .kasten" meer, geen Junkers en geen andere. De laatste vraag, die de Engelsche journalist aan von Ribbentrop stelde was: „Welken loop zullen de zaken thans naar uwe meening ne men?” Het antwoord luidde: Eenige kazernes der opstandelingen zijn ern stig beschadigd en een tankschip is in brand geschoten. De regeering heeft boven de steden op bet eiland Kreta pamfletten laten ultwerppn. Stand sp Maandag M sar r*i 772J Varias ziend; 772.4 18 De opening van het nieuwe museum Boymans te Rotterdam is voortoopig vastgesteld op 1 Juni. Stand der clearing met Duitechiand per Maart Hotel „Heeslust” te Nijmegen uitgebrand. lt- ïtr. ad. koning, staande QE ;n- Br. 44. HAVANA. 10 Maart. In verband met de revo- lutlonnaire stakingen hoeft de regeering voor het geheele land militaire contróle ingesteld. De grondwet is buiten werking gesteld; mili taire reserves zyn opgeroepen en ter beschik king gesteld van de militaire gouverneurs, die in de zes provincies van het land het bewind voe ren. Verder wordt gemeld, dat president Mendieta steun zoekt bjj de conservatieve partijleiders zy bezetten thans een sterke stelling in bet gebergte, waar de vliegtuigen hen nog niet heb ben kunnen bombardeeren. Tot nu toe beeft Kondylis de zege bevoch ten zonder bloedverliezen maar ten koste van een groote hoeveelheid munitie die echter In de dorre heuvels weinig schade aanrichtte en ook aan de rebellen slechts geringe verliezen be rokkende. De vloot der regeering. welke uit drie een heden bestaat, heeft Zaterdag de haven van Cavalla met bommen bestookt. De kruiser Hen- nl, die in het bezit der opstandelingen is, be vindt zich in de haven van Cavalla. Er is groote schade aangericht aan dezen oorlogsbodem. Bjj een hevigen brand te Bloemendaai is een perceel geheel en zijn drie gedeeltelijk uitge brand. Het tegenwoordige gouvernement schijnt van andere meening te zfln. Tenminste zijn daden schijnen het bewijs te leveren, dat het er op uit is, opnieuw het Grieksche volk te verdoe len in twee vijandelijke kampen. De manifesta ties van het volk werden steeds talrijker en eindigden ten slotte, een toestand te scheppen, die niet is te verdragen. BERLIJN, 9 Maart (D. N. B). Heden ver namen wij dat de minister-president en ryks- mlnister van Luchtvaart, Generaal Goering. 11 April a;s. In het huwelijk zal treden met de actrice Emmy Sonnemann. Wij hebben ons tot den adjudant van den minister-president om Inlichtingen gewend die bovenstaand bericht bevestigde. De aartsbimchop van Mexieo weer la vrfjheM gesteld Ven Ribbentrop ever het Britscbe Witboek. Hitler gaat 14 dagen naar Beteren tot herriel van gesondheid. Bulgaarsehe nota van 7 Maart aan den seara- taris-generaal van den Volkenbond ingetrokken. Geering zal 11 April in het huwelijk treden met de tooneelspeelster Emmy Sonnemann. Aantal pestgevallen in Ned--Indië neemt af. Bet totaal der vermogens Is van 1929/34 op 1*33/34 met bijna 4JB milliard ge das ld Nadere bijzonderheden over het voorontwerp van wet tot wijziging van de Huisariteidswet 1933. 1. dat het Witboek tracht. Dultachland In de oogen van het Brltsche volk verantwoordelijk te stellen voor de bewapening van Engeland. Dat Duitschland zelf volkomen ontwapend had is uitdrukkelijk door de contróle-commissle ge constateerd. Duitschland heeft dus zijn ontwa- peningsverpllchting ook volgens het oordeel van Engeland nagekomen. Vervolgens gaf spr. een opsomming van alles, wat aan bewapening door Duitschland vernietigd Is. Sindsdien heeft Duitschland gewacht op de nakoming der ont- wapenlngsverplichtlng der andere staten. Toen echter Inplaats van de ontwapening niet alleen geen ontwapening kwam, zelfs geen stilstand der bewapeningen, maar. Integendeel een steeds grootere bewapening, was Duitschland toch nog bereid de voorstellen van de Engelsche regee ring zelf te aanvaarden, en ging Hitler zelfs zoover, te verklaren, dat Duitschland bereid is. ook de laatste mitrailleuse af te schaffen, wan neer de andere volkeren hetzelfde deden. En eerst toen dat alles vergeefsch bleef, nam Hitler de noodzakelijke maatregelen tot herstel van de noodzakelijke defensiemacht van het Rijk. BERLIJN. 9 Maart (DNB) De ge volmachtigde van de Rjjksregeering ontwapeningsvraagstukken. Von Ribbentrop, heeft aan den journalist Ward Price een interview toegestaan naar aanleiding van de publicatie van het Engelsche Wit boek. Dit interview is heden in de „Daily Mail” verschenen. Na de middagpauze las de president een juist uit Italië ontvangen telegram voor. Het is af komstig van Ripoldl. indertijd kamerdienaar van Rlntelen in Rome en thans hotelportier in Stresa. Ripoldl biedt aan, te komen getuigen, dat dr. Weldenhammer zes tot zeven maal in Rome is geweest en lange conferentie* heeft ge houden met dr. Rlntelen, die dikwüte tot 1 uur nachts duurden. Daarbij heeft hij zich steeds laten aandtonen onder den naam William. De procureur stelde onmiddellijke telefonische dagvaarding van den getuige voor, hetgeen in- gewilllgd werd. TOKIO, 9 Maart. Naar hier officieel bekend wordt gemaakt heeft de Chineesche regeering het Japansche ministerie van Bultenlandsche Zaken doen weten, dat de antl-Japansche propaganda in China door een wet verboden is. I ■■t BELGRADO, 11 Maart (Reuter). Het groote Grieksche offensief, door gene raal Kondylis sedert een week voorbe reid, begon gisterochtend met een krachtig artillerievuur pp t geheele front bij Serres, waar het hoofdkwartier der rebellen is gevestigd. Ook 24 vlieg tuigen bestookten de posten der rebel len met bommen en mitrailleuses. Men gelooft dat de opstandelingen hun vooruitgeschoven stellingen ont ruimden nog voordat het offensief be gon en zoodoende aan het spervuur ontkwamen met slechts geringe verlie zen. De Fransche minister-president Flandin heeft den Belgischen premier Theunis on den Minister van Bultenlandsche Zaken. Hymans, uitgenoodlgd een bezoek aan Parijs te brengen teneinde verschillende economische kwesties te bespreken. Maandag 18 Maart sullen de BeL gische ministers naar Parijs vertrekken. m de oorzaken te begrijpen, die geleid hebben tot het ontstaan van de tragedie, die zich thans In Griekenland afspeelt, moet men teruggaan naar het droeve tijdvak, dat voorafging aan den val van koning Con stanten. Deze is nooit een onpartijdig koning geweest. Nooit heeft hl) aan de verschillende politieke richtingen vrije ontwikkeling, in de «Mijsting der wet, ook maar gegund. De koning was een partijman en zijn partij alléén had het recht, om het land te regeeren, met uit sluiting van alle andere partijen. Niet alleen de vrijheid der bur gers, die er een an dere meening op na hielden, werd onder drukt, niet alleen werd de carrière van hen die verdacht wer den van politieke op positie tegen de party des konlngs gebroken, maar tevens wilde de nlettegen- de aperte sympathieën van het Grieksche volk voor de geallieerden, zyn land dwingen party te kiezen voor Duitsch land in den wereldoorlog. Niemand zal ontken nen dat dit régime funest was en de landen der Entente zullen nooit de diensten ver geten. die de aanhangers van Venizelos heb ben bewezen, toen het Grieksche volk had ver overd zijn souveretne en vrije rechten. Na den wereldoorlog heeft het Grieksche volk al zyn krachten ingespannen, om zyn politiek en eco nomisch leven te reorganlseeren. Het heeft geweldige hinderpalen overwonnen, in de laatste jaren nog. door soberheid, aanpassings vermogen en offerzin, de vernietigende gevol gen der wereldcrisis. Zou een volk van zulk een energie, discipline en burgerzin niet het recht hebben op zyn wetteiyke, politieke vrijheden? royalistische elementen, en zyn tegenstanders, die niets anders deden dan de grondwetteiyke vrijheden verdedigen, met alle machtsmiddelen had bedreigd. Een royalistische manifestatie te Salonlkl, waarby de politie in 1 openbaar zich aansloot, deed de maat overloopen. De officie ren, die alleen achteruit gezet waren wegens hun politieke opinies, organiseerden toen den opstand tegen de ondraagiyke autocratie. De verslaggever van de „Daily Mali” vroeg verder of in de Ryksweer niet de vroegere mi litaire agressieve geest te biyven leven, dien de wereld met name aan de Junkers heeft toege schreven. Laat my u een ding zeggen, antwoordde Vier I ijl ll gi <1 0 Irii hiibsw rok den kruiser Averot! opnieuw gebombardeerd. Dit schip beeft groote schade geleden. Veeris sfjn luchtaanvallen ondernomen op de steden Dra ma en Cavalla sa op de haven van Rethynusa. BERLIJN, 9 Maart. (Reuter) Von Neurath, de minister van Bultenlandsche Zaken, heeft den Britschen ambassadeur ontvangen en hem medegedeeld, dat Hitler veertien dagen naar Beieren zal gaan om van zyn verkoudheid te herstellen. Men hoopt derhalve, dat het bezoek van Sir John Simon aan Berlyn nog vóór het einde van deze maand zal plaats hebben. GENèVE, 9 Maart. (Reuter.) De Bulgaar- sche gedelegeerde by den Volkenbond. Antonof. heeft aan de pers verklaard, dat de démarche van Bulgarije by den Volkenbond geen gevol gen zal hebben. De vertegenwoordigers van Bulgarye en Turkye hebben vanmorgen een onderhoud met elkander gehad, waarby men be sloot den stap als ongedaan te beschouwen. Antonof heeft deh secretaris-generaal van den Bond dit besluit medegedeeld en hem ver zocht de leden van den Volkenbondsraad niet van de nota in kennis te stellen. De regeeringstroepen hebben Zaterdag op nieuw de stellingen der opstandelingen gebom bardeerd. Het verluidt, dat vooral de luchtaanvallen een paniekstemming onder de opstandelingen hebben veroorzaakt, zy hebben eenige vei sterkte stellingen ontruimd Ribbentrop, dat ander ^JiiiiiiiiuiiiiiiiiuiiiiiiiimiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiiiiium± s S De twee tonen van den ouden staats- S man Venizelos zijn op het oogenblik in Parijs- Wij publiceeren hier een S artikel, waarin zij een overzicht geven over het ontstaan der huidige gebeur- tenissen in Griekenland- Zij geven de meening van hun vader weer. Men moet, al lezend, natuurlijk niet ver- geten, dat deze „partij’' is. MEXICO, 9 Maart Naar thans gemeld wordt te de aartsbisschop van Mexieo, Mgr. Diaz. Donderdag werkelijk gearresteerd, doch hjj te Vrijdagmiddag met zyn begeleiders wederom in vrijheid gesteld. De Aartsbisschop werd ervan beschuldigd, bij godsdienstige ambtsverrichtingen inbreuk te hebben gemaakt op een aantal wetsbepalingen. De Mexlcaansche regeering deelt mede, dat de autoriteiten hiervan weliswaar kennis droe gen, doch niet hebben Ingegrepen om den schijn van een verstoring of verhindering van een godsdienstoefening te vermijden De arrestatie geschiedde daarom by den terugkeer van den Aartsbteechop naar Mexico. De Aartsbisschop en zyn begeleiders ontvin gen van regeeringswege een waarschuwing, ter wijl hun een boete van 100 piasters werd op gelegd. „In de nota, die Duitschland op 15 Februari verzond, wordt duidelijk uiting gegeven asm het verlangen naar een vriendschappeiyke overeenkomst. Het hedendaagsch Duitschland te volkomen eensgezind; de geheele natte staat van ganscher harte achter den rijkskanseller Duitschland zal steeds bereid zijn met de andere volken samen te werken, maar dan moet ook de geest van discriminatie, zooals die in het Vredesverdrag tot uiting komt ver dwijnen. Slechts een. volkomen gelijkgerech tigde en vrye staat kan werkeiyk een deel genoot by vertrouwengevende beraadslagingen zyn en tot vrije overeenkomsten met andere souveretne staten komen. Dit te een voor waarde voyr elke soort van onderhandelen. MOSKOU, 11 Maart. Uit Ooeriew (Kaspische Zee) wordt gemeld, dat 59 visschers en 17 paar den op een ysschots ronddryven op 18 K.M. van de kust. Vliegers hebben kleedlngstukken en- levens middelen uitgeworpen. Besloten te de visschers met behulp van vliegtuigen te redden. Volgens een ander bericht zouden zich op een andere plaats in de Kaspische Zee 60 visschers op een ysschots bevinden, doch tot nu toe is van dezen nog geen spoor ontdekt. WEENEN. 9 Maart In het proces Rlntelen draalt, nu minister Stockinger eergisteren ver klaard heeft, dat een zekere dr. Weidenham- mer, die een belangrijke rol gespeeld zou heb ben by den Juli-putsch, op 25 Juli by dr. Rln telen geweest is, de verdere behandeling hoofd- zakeiyk om deze kwestie. Rlntelen verklaart, dat hU dr. Weldenham mer niet gekend heeft, en ook vroeger niets van hem heeft geweten. De naam te hem eerst na den putsch bekend geworden. De president verklaart, dat van Januari tot Juli 1934 de beklaagde vter maal in Weenen te geweest en dr. Weldenhammer zeven maal, waarby zy tweemaal tegeiykertyd in Weenen waren. In een brief wordt beweerd, dat Rlntelen in Rome herhaaldeiyk met Weldenhammer heeft onderhandeld. Engeland, aldus Price, heeft met leedwezen kennis genomen van de ongesteldheid van den Führer. Is zy van emstlgen aard of is er iets waar van het gerucht, dat zij een diplomatiek karakter heeft? Beide vragen beantwoordde Ribbentrop ont kennend. De leider kwam met een ernstige heeschheid uit het Saargebled terug, op genees kundig advies moest hy alle afspraken afzeg gen en om uitstel van het Britsche bezoek ver zoeken. Het is dus niet waar, dat het uitstel in ver band staat met de publicatie van het Witboek? Witboeken schynen die pech te hebben, dat zy. wanneer zy ook verschynen, onrust en alle mogeiyke combinaties veroorzaken, aldus ant woordde Von Ribbentrop. Een ding moet ik echter zeggen: Niemand in Duitschland be grijpt dat deel van het Witboek, dat betrekking heeft op Duitschland en zeker niemand verstaat het tydstip van de publicatie aan den vooravond van een Britsch bezoek aan Berlyn. Von Ribbentrop ontkende dat het Witboek in Duitschland verontrusting beeft veroorzaakt, eerder bittere teleurstelling. Verder verklaarde Von Duitschland wellicht beter dan eenig land begrijpt dat Engeland voor zyn veiligheid moet zorgen en in deze wereld van bewape ning sterk moet zyn. Niemand in Duitschland wil Engeland verantwoordeiyk stellen voor de algemeene bewapening. Des te minder begrijpen wy twee punten van het Witboek, die noch noodzakelyk gemotiveerd, noch politiek noodzakelyk waren: Wy weten niet hoe dit droevige hoofdstuk !n de geschiedenis van ons land zal afloopen. maar wy zien In, dat ons beider vader geen andere keus had dan zich, ondanks zyn hoogen leef- tyd, aan het hoofd te stellen van de republi keinen en zich te werpen in den stryd voor de handhaving van het republikelnsch regiem. Men wete wèl, dat het hier niet gaat om particuliere belangen, nog minder om een „machtshonger", zooals de menschen van de regeering Tsaldaris den stryd voor de verdedi ging der republikeinsche vrijheden trachten te kwallflceeren. Het betreft hier een strijd om ideeën. Ideeën welke het HeUeensche volk dier baar biyven: de vrijheid en de geiykheid. De republikeinen hebben altyd op de bres gestaan voor de verdediging van de groote gedach ten van socialen vrede en vooruitgang. In de bultenlandsche poli tiek hebben zy over eenkomstig de lijn van onzen vader steeds gestreden voor de vreedzame samenwer king der volken. Was onze vader niet een van de pioniers van 't Balkanpact, toen hy den weg insloeg naar ’n goede ver standhouding met den erfvyand Turkije? Stond hy niet steeds aan de züde van Frankrijk en Engeland, als het ging om de hervorming en bevestiging van de goede betrekkingen tus- schen de naties? En te hU bovenal niet steeds een groot vriend van Frankrijk geweest? Het moge waar zyn dat vele revoluties en wy hebben er de laatste jaren genoeg gezien Ingegeven zyn door particuliere belangen of door een honger naar macht, zeker is dat de menschen. die thans in opstand zyn gekomen tegen een doffe verdrukking in Griekenland, slechte edele gedachten in hun banier hebben geschreven. Hoe de stryd ook moge eindigen deze zekerheid alleen te reeds een voldoening op zichzelf. Alle officieren, die tydens den wereldoorlog hebben gestreden voor de zaak der geallieerden, werden ontslagen of achteruitgezet. De bevor deringen by het leger en by de marine werden gereserveerd voor de oude royalistische offi cieren en voor hun vrienden, dat wil zeggen, voor lieden, die nooit aan het front waren. De royalistische intriges werden in heel het land voortdurend duldeiyker en zy, die door het gouvernement uit hun functies in het leger waren ontzet, moesten wel de vrees koesteren, dat de royalistische party slechts het gunstige oogenblik afwachtte, om de troef der restaura tie open op tafel te leggen. In hoeverre dit gevaariyke spel moet worden teruggevoerd op vreemde invloeden wy den ken hier aan de occulte rol van Duitsche agen ten in royalistische milieus zal moeiiyk zyn te bewyzen. Zeker te, dat de partygangers der restau ratie in Berlijn hun agenten hebben, die hun sympathie voor het herstel der monarchie nooit onder stoelen of banken hebben gestoken. Het zou zeer goed mogeiyk zyn geweest, dat de republikeinen uit liefde voor hun vaderland, ofschoon steeds blootgesteld aan vervolging, ver der de kwellingen der huidige machthebbers zou den hebben verdragen, wanneer het gouverne ment niet openiyk party had gekozen voor de NOORD-HOLLANDSCB DAGBLAD- Dagblad urtgageven door da N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1