32e Nederlandsche Jaarbeurs Het Zuiderzeefonds 1935 ‘I I Doodslag teRumpt Baby verbrand Centraal verkoop kantoor De motor van Wardenier |P LEIDING DER WERKEN EEN SCHIP IN NOOD VELE AFDEELINGEN VERGROOT PUROL DINSDAG 12 MAART 1935 Graadt van Roggen KONINGIN EN PRINSES Nederlandsche industrie )e conventies met het buitenland Wankelbare situatie Kerkelijk leven MGR. A, ALBERS Met de Limburgsche deelnemen BENOEMINGEN DE „INTERBANK” N.V. In het Aartsbisdom het bergloon? Zuiderzeesteunwet i I - Per toneelarbeid W ieringermeer HET AANPASSINGSONTWERP Buitenlandsche deel neming verminderd Nieuw plan wordt uit gewerkt i loeder trachtte het één-jarig kind nog te redden, doch geraakte zelf ook in brand Oude vrouw na woordenwisseling doodgeslagen Kwestie over loonsverlaging te Rotterdam De poet van twee millioen voor de Noord-Oostelyke inpoldering ingetrokken Ruwe Huid Ruwe Handen BOUWVAKARBEIDERS IN STAKING MGR. LEMMENS NAAR DEN STILLEN OMGANG Aantal deelnemers Het bezoek installatie als Apostolisch prefect van Malang De minister verwacht er prys- stabiliseering van en staat er welgezind tegenover Onderhoud met Wardenier De „uitvinder” laat weer van zich spreken, maar een demonstra tie mag niet doorgaan Textiel-industrie aanwezig „Millioenen dollars’* Uitverkocht „huis met tuin” „Nu moet het uit zyn,r Ook hoopgevende ver schijnselen Voor de eerste maal gezametdyke demonstratie van Nederlandsche textiel-industrieën - 1 Na heldhaftig bergingswerk nu een kleinzielige stryd om Animo van het buitenland verminderd men Voor de eerste maal is aan deae voor- arbeiders OP behandeling 1 4 Ruwe Lippeh Bü Apoth. en Drogist Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over de begrootlng van het zulderzeefonds 1935. een het Speciaal dAAr, waar men rich In bet buiten land gouden-standaard-bergen er van had voor gesteld, beginnen de termen „contingenteerlng" en „autarkie” geladen te geraken met gevoe lens van afkeer terwijl ook op ander gebied inddenteele teekenen er op wijsen, dat men over het algemeen, wat het experimenteeren met Ideologieën betreft, tot bezinning komt. De minister merkt nog op dat op grond van de bü de handelsverdragen bereikte resultaten met vrü groote zekerheid mag worden aange- Acht dagen lang dreef een stoomschip met een verbrijzeld roer in den storm rond. Het was het Engelsche schip „HUlcroft”, dat hulpeloos temidden van de woedende elementen rond- De mogelijkheid daarvan kan eerst worden oversten na de tot standkomlng van de nog in dit zittingsjaar te behandelen wetsontwer pen om tot de onmisbare verdere verbetering van de financiën te komen. Op grond hiervan meent de regeering, dat het geen sin heeft, het op dese begroe ting onder art. 8 voor de N. O. inpoldering uitgetrokken bedrag van twee millioen te handhaven; zü geeft er de voorkeur aan, dien pest voorshands terug te nemen in af wachting van de uitkomst der bemoeiin gen Inzake verbetering der BtHutinanetta. Nu de afslultingsarbeld ten einde is gebracht en de ontglnnlngsarbeid in den Wleringermeer- polder het eerste stadium achter den rug heeft en in regelmatige banen is geleld, meent de mi nister, dat bü den verderen arbeid de perso- neelbezettlng, welke daarvoor noodig wordt ge acht, reeds onmlddellük zoo goed mogelük op dien arbeid behoort te warden Ingericht en In een bügevoegde nota van wijziging is met dit voornemen rekening gehouden. Verdere wüzlgingen zün gevolg van het streven der re geering om de Rüksuitgaven, welke uit deze begrootlng voortvloeien, tot een in verband met de omstandigheden noodzakelük en zoo laag mogelük peil terug te brengen. Het aantal deelnemers kan als volgt gerang schikt worden: Nederland 1301. Amerika 8, België 79, Dene marken 2, Duitschland 156, Engeland 23, Frank rijk 27, Italië 2, Noorwegen 2, Oostenrijk 37, TSjecho-Slowaküe 7, Zweden 12, Zwitserland 35. Het aantal deelnemers voor de eerste beurs wag 690 en voor deze (de 32e) 1691. Het groot ste aantal, n.l. 1725, werd bereikt op de 30e: de 7e telde het minste aantal deelnemers, nd. 539. Mèlding werd gemaakt van de groote mede werking, welke het Jaarbeursinstituut van de Nederlandsche Spoorwegen mocht ontvangen om het reizen naar de Jaarbeurs te vergemakke- Iken en van tal van autobusondernemingen van verre en nabü, welke al dan niet met mede werking van plaatselüke mlddenstandsvereenl- gingen speciale excursies naar de Jaarbeurs hebben georganiseerd. Ik kan nu nog niet demonstreeren, maar zoo gauw dit het geval is. zal Ik dit berichten. Iemand van de Koolhovenfabriek hreft ook toe gezegd te zullen komen. I j Van den minister zal niet worden verwacht, dat hü thans met een voorstel tot Staats- sociallseerlng van de gronden in de Wleringer meer komen zal. Omtrent den vorm van Staats. Doos 30 cent Voer de eerste maal zullen de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Stoten Generaal een collectief bezoek aan de Jaar beurs brengen: de leden der Eerste Kamer op Zaterdag 16 Maart, de leden der Tweede Kamer op Maandag 1B Maart. Bpr. beschouwde als zoodanig het na tuurlijke wel soms met medewerking— der regeering, maar toch veelal buiten het dlrectd regeerlngs-ingrüpen om aan passen van het bedrijfsleven aan de ver anderde omstandigheden, een aanpassen, dat wel met groote verliezen en offers gepaard is gegaan, maar nu ook reeds blükt een basis te kunnen zün voor een langzame en geleidelüke verbetering. Zondag is, volgens een Anetabericht aan de Msb”, tüdens het Lof de nieuwe Apostolische Prefect van Malang Mgr. A Albers, met groote plechtigheid als zoodanig geïnstalleerd. Hierna had een receptie plaats welke druk werd be zocht. Mgr. Albers werd toegesproken door den plaatselüken voorzitter van de I. K. P-, door den voorganger van de Katholieke Javanen, den resident, den burgemeester van Malang en door den plaatselüken militairen commandant. Ten aanzien van België werd inmiddels een regeling getroffen, waarbü na langdurige en moeizame onderhandellngen ook een eenigszins betere positie voor de Nederlandsche Industrie werd bereikt. >arsbeurz verbonden een gezamenlijke de- monstratie van Nederian^che textielindus trieën. voor zoover zij knnstaüden on met kunstzijde ver welkte stoffen vervaardigen. De bedoeling van deae demonstratie, welke een oppervlakte van 9M M2, vult, is: een overzicht te geven van hetgeen onze bü uitstek nationale textiel-Industrie .op dit gebied presteert. Dese demonstratie, uiting gemeenschappelijk optreden van ooncurreerende firma’s ter bereiking van éénzelfde, algemeen doel, draagt den sag- gestieven naam van „Onze Kunstzijde Tex- Voor de prestatie van het Nederlandsche bedrijfsleven verwees spr. naar de jaarbeurs zelve. In 1 kort komt het hierop neer, dat nagenoeg alle belangrijke afdeelingen en groepen van bedrijfstakken op deze beurs een vergrootlng hebben ondergaan en in compactheid hebben gewonnen. Tegen 2 uur liet Wardenier zich zien en mochten de persvertegenwoordigers binnen gelaten worden. Helaas, de motor stond ge demonteerd. We zagen niets anders dan de onderdeelen. Het omhulsel is van de fa. J. de Jonge, üzerconstructeur van Steenwük. Ds wrevel, dergelüke ervaring te moeten •Pdoen met een instituut, waaraan In het buitenland een semi-officieel karakter wordt toegekend, heeft niet alleen zün terugslag •eesi geiden ep de deelneming aan dese voor- jMtsbeuM maar het Nederlandsche jsar- een bewijs, de jaar- van een cen- minlster sym- ■twljfeld even- -J op het prijs- De huisvesting en de overige bezetting van den dienst kan In verband met een en ander belangrük worden ingekrompen en minder kostbaar worden, hetgeen bü nota van wijziging in de begrootlng tot uiting is gebracht. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zün hedenochtend om 10.41 aan het Hol- landsche Spoorstation in Den Haag van haar verblüf in Zwitserland terugkeeren. De Kolenconventie, welke tusschen de Ne derlandsche en Duitsche münen bestaat, zal pe- 31 Maart as. afloopen De minister plaatst zich op het standpunt, dat vernieuwing dezer conventie, waarover thans wordt onderhandeld, niet dient te worden voorkomen. De regeering zal ongetwüfeld geen regeling sanctionneeren, waarbü geen rekening zou worden gehouden met de omstandigheid, dat de invoer van steen kolen thans aan Invoerbeperking onderhevig is. De grootste verrassing van deze voorjaars- beurs had de heer Graadt van Roggen voor het laatst bewaard Tegenover de oprichting vi traal verkoopkantoor staat de n pathlek. Daarvan zal ongetw eens een stobillscerende invloed peil kunnen uitgaan. De minister is van meening, dat niet prüsstüging, doch sta bilisatie het oogmerk moet zün, aangezien hü van meening blüft, dat stüging der prij zen van steenkolen boven het peil, dat overeenkomt met normale verhoudingen en een vrije wereldmarkt, ongewenscht is. Maandagmiddag hebben de stokers te Rot terdam die zün betrokken bü het conflict tus schen de werknemersorganisaties en den neu tralen bond van patroonsvereeniglngen, verga derd en besloten hun standpunt te handhaven. Het voorste) van werkgeversorganisaties, om Rotterdam te klasseeren in de eerste klasse (62 ets per uur) in plaats van de door de R. K. en Prot. Chr. patroons aanvaarde superklasse (67 ets. per uur) is met algemeene stemmen van de hand gewezen. Wat de aanleiding voor de woordenwisseling is geweest, is niet bekend. B. heeft zich, toen hü zün daad had bedreven, zelf bü de politie aangemeld. Hü is In verzekerde bewaring ge steld. exploitatie is nog geen definitieve beslissing genomen. Wel is de minister tot de overtuiging gekomen, dat ook aan bedrijven van normale grootte als vorm van Staatsexploitatie behoefte bestaat ten einde een graadmeter te verkrij gen voor de bepaling van de waarde van den grond bü verkoop en bü verpachting beide. Op het oogenbllk worden in de Wleringermeer ongeveer 11.000 HA. door den Staat geëxploi teerd. Kort geleden is met uitgifte van gronden in deWieringermeer aangevangen. De grootte van de bedrijven loopt uiteen van 20 tot 55 H A. Naast deze bedrijven komen binnenkort eenige kleinere bedrijven ter grootte van 7 tot 10 HA. voor uitgifte beschikbaar. dat daarbü de verelschte soberheid moet wor den betracht. Dit heeft er toe geleid, dat de directie van de Wleringermeer, welke uit drie leden bestond, van wie twee een andere bestemming hebben gevolgd, niet is aangevuld, dat met ontbinding der zg. proefpoldercommlssle de werkzaamhe den daarvan aan de Wieringermeerdlrectle zün opgedragen en dat aan die directie wordt toe gevoegd een ingenieur met eenig personeel van den dienst der Zuiderzeewerken voor de behar tiging van de Waterstaatsaangelegenheden in de Wleringermeer. Een onderdeel, de studie van de gevolgen van de afsluiting van de Zui derzee op de waterstanden in de Waddenzee, de regeling van de waterstanden in het Ijssel meer, het onderhoud van den afslultdük en van de spul- en schutsluizen en de bediening dier sluizen behoort op den duur aan den dienst van den Rükswaterstaat te worden opgedragen. Aan de Memorie van Antwoord in zake de contingenteerlng van steenkolen en stikstof- houdende meststoffen wordt het volgende ont leend. Ofschoon moet worden toegegeven, dat de reeds toegepaste contingenteerlng de gehoopte verbetering niet in alle deelen heeft gebracht, dient eenerzüds te worden bedacht, dat daar door toch een verdere prüsval werd voorko men, terwül voorts een verdere stijging van den import werd afgeremd. De regeering moet ontkennen, dat zü ten aanzien van steenkolen bü de onderhandellngen met andere landen geen gunstige resultaten heeft weten te behalen. De Import van kolen uit Duitschland zal in 1935 een zekere beper king ondergaan. Daartegenover staat echter, dat de uitvoer naar dit land ook een vermin dering zal vertoonen, hetgeen ten slotte neer komt op een winst voor de Nederlandsche mü nen van 100.000 ton. beursinrtitunt heeft daarmede In buiten landsche zakenkringen ook iets ingeboet van de sympathie, welke het zich ten koste van veel moeite en geldelüke offers in het bol lenland had mogen verwerven. De volgende groepen worden onderscheiden: 1. Zü (ongeveer 950), die ingevolge de Zulder- zeesteunwet levenslang aanspraak kunnen ma ken op een geldelüke tegemoetkoming; 2. Zü (ongeveer 2000), die met hulp van één of meer vormen van tegemoetkoming, welke Ingevolge de Zuiderzeesteunwet zün of werden verleend, bezig zün hun bedrijf te vervormen; 3. Zü (ongeveer 1100), die niet tot één van de ze twee groepen behooren. De liquidatie van den Zuiderzeesteun voor groep 1 moet in hoofdzaak aan den tüd wor den overgelaten. Voor groep 2 bestaan de maatregelen tot li quidatie in de hulp, welke verleend wordt om de voorgenomen vervorming van hun bedrijf zoo gunstig mogelük te doen verloopen. Voor groep 3 bestaan de maatregelen in: bü gebleken wenschelükheld voortgezet onderzoek naar de mogelükheld van vervorming of ver plaatsing dan wel oprichting van nieuwe be drijven, credietverleenlng zoo noodig, hulp ter verkrijging van werk, verleenen van vergoeding van onderscheidene kosten. De minister heeft nog geen beslissing geno men op de vraag, of de zeewiervisschers op Texel als belanghebbenden kunnen worden aange merkt. Hü wacht voor dit punt nog de resulta ten van het onderzoek eener daartoe ingestelde COQWllSSlO &X Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Hilversum (H Hart van Jezus) den zeereerw. heer A. H. Elschot; tot pastoor te Bedum den zeereerw heer O. L. Voeger; tot kapelaan te Utrecht (H Wlllibror- dus) den weleerw. heer L. G. Eppink en to' kapelaan te Enschede (O. L. Vrouw van Altüdd. Bijstand) den weleerw. heer J. G. Seljger. Uit alles, óók uit de prijzen der goederen, blükt, dat de Nederlandsche Industrie een open oog en oor heeft voor wat de tüdsomstandtg- heden else hen. Het aantal nieuwe deelnemers is ditmaal verheugend groot. De groep Bouw materialen en Wegenbouw met haar zeer sterke en belangrijke nationale kern heeft haar groei in de richting van centrum voor de Neder landsche Bouwwereld voortgezet. Bü het Hand werk, dat ditmaal wederom onder de vleugelen van het Rüksnüverheidslaboratorium door col lectieve Inzendingen van de smedenpatroons en de mandenmakers vertegenwoordigd is, sluit zich ditmaal voor de eerste maal aan een col lectieve inzending van de Nederlandsche i delmakerijen, eveneens onder leiding van Rüksnüverheidsdienst. De in korten tüd 1 populair geworden groep „Uitvindingen” heeft zich tot het dubbele aantal deelnemers uitge breid, terwül zich daarbü thans ook hebben aangesloten de Octrooirdad en het Merken bureau uit Den Haag. Vonrts is aanwezig een „Zuiderzee-groep”, een gemeenschappelüke in zending van de industrieën, die gevestigd zün rondom het Uaelmeer, waarbü zich aansluit een inzending van de zoetwatervisscheril van de Nederlandsche Helde Maatschappü en een af- deeling op het gebied van Vreemdelingenver keer. Het Koloniaal Instituut te Amsterdam heeft wederom de afdeellng verzorgd op de bekende, nauwgezette en aantrekkelüke wüze, waarbü ditmaal in het büzonder de „cocospalm en de daardoor geleverde producten" en de op Java geraffineerde suiker op den voorgrond zün ge steld. Met 1691 deelnemers (vorig jaar 1725), 15982 M2, verhuurde oppervlakte (vorig jaar 14642 M2.) en een uitverkocht „huis met tuin” opent heden de XXXIIe Ne derlandsche Jaarbeurs. Dat wij met een sterk verminderde buitenlandsche deel neming en het gemis van een Fransche sectie met 178, een Algiersche sectie met S3 en een Poolsche inzending van 24 deelnemers desen keer op 34 deelnemers na het aantal deelnemers van het vorig jaar hebben kunnen halen en het aan tal vierkante meters verhuurde exploi- tatieruimte hebben kunnen overtreffen, noemt spr. voor dese tijden een kracht- prestatie inzonderheid van onze Neder landsche industrie. Zulks is geschied in afwachting van de reor ganisatie van de diensten en lichamen, welke tot nu toe bü de leiding en uitvoering van den afslultlngs- en inpoldertngsarbeid een taak - te vervullen hadden. Het kwam geraden voor, deze diensten en lichamen zooveel noodig on gerept te houden, totdat zü door de nieuw te vormen organen zouden kunnen worden ver vangen, aangezien deze nieuwe organen moe ten worden gegrond op een nog tot stand te brengen wet, waarvan de behandeling nog eenlgen tüd zal vorderen. Maandagmorgen Is Van V., die Vrijdagochtend bü den polltle-lnval in het kantoor van de Interbank aan de Parkstraat te Den Haag, werd - aangehouden, weder op vrije voeten ge steld. De politie oordeelde geen termen aanwezig om den man langer in arrest te houden of voor den officier van Justitie te lelden. De regeering sluit zich aan bü vele leden, die in verdere inpoldering op den duur meer voor- dan nadeelen zien. Bü den fi- nancleelen toestand, zooals deze zich thans laat aanzien, is echter groote voorzichtig heid geboden. Op het crediet van den Staat kan niet onbegrensd een beroep worden ge daan zoolang het herstel der Staatsfinan ciën nog niet zoover is gevorderd, dat een In hoofdzaak sluitende Rüksbegrooting wordt verkregen. Naar wü vernemen zal Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, blsschop van Roermond, den Stil len omgang in den nacht van Zaterdag op Zondag as. maken. Intuaschen kan worden medegedeeld, dat een wetsontwerp tot regeling van de hier be doelde aangelegenheid, het Departement heeft verlaten. Wü vernamen nog, dat In den namiddkw door den politiechef aan Wardenier is me degedeeld, dat de vergunning om te de- monstreeren te Ingetrokken, op grond van het feit, dat er anders gevaar koo sün veer de openbare orde en veiligheid. „Den heer Wardenier is,” aldus de poli tiechef, „voldoende gelegenheid gegeven om te demonstreeren en te toonen, wat hü met zün motor kan doen. Dit is na weer op niets uitgeloopen. Nu moei het maar eens uit zün.” De heer Wardenier heeft later den boel uit het café weggehaald en het voornemen te ken nen gegeven thuis te zullen demonstreeren. Het is weer een zielige vertooning geweest. Tegenover de ongunstige factoren der laat ste. maanden staan echter ook hoopgevende verechünselen. t De minister stelt zich voor, dat deze overgang zoo goed mogelük wordt bevor derd door den heer De Blocq v. Kuffeler, die van de functie van directeur-generaal der Zuiderzeewerken zal worden ontheven en hoofdingenieur van den Rükswaterstaat met verlof is, voor te dragen voor benoe ming tot hoofd-ingenieur-dlrecteur van den Rükswaterstaat, hem daarna bü dien dienst te herplaatsen als hoofdingenleur- dlrecteur van den Algemeenen Dienst en hem voorts te belasten met de leiding van den dienst der Zuiderzeewerken. inderdaad mag men de jaarbeurs dan ook beschouwen In dezen tüd als een rots in de branding, zooals op de propaganda-plaat wordt voorgesteld, doch moge het eens worden, zoo- sls een collega aan den journalistenmaaltüd geestig zei: „het beloofde land." Men mag dus over deze jaarbeurs, voor wat de vooruitzichten betreft, niet ontevreden zün, het zakenleven zelf geeft nog allerminst reden tot juichen en de rede, welke de secretaris generaal van den Raad van Beheer der Kon. Nederl. Jaarbeuus op de gebrulkelüke pers conferentie aan den vooravond der jaarbeurs uitsprak, was wel zeer in mlneur-toon. nomen, dat voor inkrimping van de binnen in ndsche productie niet behoeft te worden ge vreesd. Ook hieromtrent staat de regeering in regelmatig overleg met de Nederlandsche pro ducenten. Tenslotte kwam hulp opdagen: de kolenboot .Kenna” van de Londensche reederij Strick en Co. sleepte het schip met groote moeite naar de haven van Ferrol. Ook de sleepboot de „Witte Zee” van den R’damschen Sleepdienst L. Smit en Co. verleende daarbü assistentie. En na een heldhaftlgen gemeenschappelüken strüd met de golven volgt nu onderling kra keel. Wie heeft de HUlcroft geborgen? Het gaat nu niet om de eer, maar om bet berglngsloon. Zondagmorgen Uep de .Kenna", nadat zü den ganschen nacht wegenis den feilen Oosten wind voor den Waterweg moest blüven liggen, te Rotterdam binnen. En kapitein Jameson vertelde, dat zün schip den hulpelooeen En- gelschman heeft gered. De „Witte Zee" voer mede ter assistentie. Wel is ook de „Witte Zee” aan de „HlUcroft” vastgemaakt, maar dat wu aUeen, om het schip recht te houden. De kapitein van de „Witte Zee” heeft, al vorens assistentie te verleenen, den kapitein een contract laten teekenen, dat een speciale arbi trage-commissie van Lloyds zal beslissen, of du Engelsche reederü of de reederü Smit recht heeft op het bergingaloon. Wardenier vertelde ons dat hü niet wUde demonstreeren, otnda* aUe risico voor hem I Was. Daarom had hü zich met iemand in Arn hem in verbinding gesteld om maatregelen te nemen in verband met de veiligheidswet. Waarop kan uw motor nu loopen? Die loopt op samengeperste lucht, benevens een soort waterstofgas en een soort poeder, een Italiaansch product. Dit gas zorgt dan voor verwarming en afkoe ling van de lucht, waardoor de lucht weer in den cylinder wordt gezogen. De cylinder is berekend voor 100 atmosfeer, maar wü demonstreeren op 15 atmosfeer. Deae motor is als stationnalre motor bedoeld. Bü de demonstratie sluiten we een centrifugaal- pomp of iets dergelüks aan om een tegenstand te hebben. Op 30 atmosfeer druk kan ik met ren liter van het gasmengsel wel drie maan den onafgebroken werken. Is dit reeds geprobeerd? Neen, maar de motor heeft wel al heel lang gedraaid zonder merkbaar verlies. De bereke ning toont aan. dat het zoo kan. In den motor, die in een oUebad loopt, zün vijf schuifcy- linders. De proef heeft zelfs eenige weken geduurd onder deskundig toezicht en aUes was goed. Wie steunt u nu nog? Spr. bracht voor dese prestatie In dezen tüd. het Nederlandsche bedrijfsleven en hun, die uit •len vreemde gekomen de handejspolltleke prik keldraadversperringen hebben durven trotseeren, hulde. Spr. beschouwde als zoodanig tevens de zich meer en meer openbarende, uit het particu lier initiatief geboren, practische samenwer king ten opzichte van bepaalde belangrijke export-objecten. die voor de industrieele on dernemingen alleen te omvangrijk zouden zün. De voorjaarsbeurs staat er goed voor en de deelneming is een onloochenbaar succes. Alle voor de voorjaarsbeurzen beschikbare exploita- tierulmte is in exploitatie genomen moeten worden en is ook gevuld geworden. En deson danks zün vele inschrijvers afgewezen moeten worden. De zorglüke omstandigheden, waarin het bedrijfsleven verkeert, laten geen loftuitingen toe, aldus de heer Graadt van Roggen; de oogenblikkelüke situatie, internationaal door tal van heterogene elementen van hoogspan ning doorkruist, blüft wankelbaar. Maar ook In het klagen en beklagen dient bescheiden heid betracht; de handel en in het büzonder de koopman individueel hebben in dezen tüd weinig noodig om uit hun evenwicht te ge raken. Evenzeer past aan de kritiek ingetogenheid. Het aanpassingsontwerp is, naar wü verne men, de vorige week den ministerraad gepas seerd. Maandagmorgen Is in het bü Geldermatoen gelegen gehucht Rnmpt de ongeveer 76- jarlge weduwe W. van Wük na een grosr- denwisseiing doodgeslagen. De weduwe die de K.K Kerk had bezocht begaf zich huiswaarts. Gekomen op den Middenweg kreeg zü ruzie met haar 66- jarigen buurman B., welke zoo hoog liep, dat de man de vrouw doodsloeg. De meening, dat een groot aantal door het gebruik van machines in de Wlerin germeer werkloos sou worden, moet misverstand berusten. Integendeel moest aantal arbeiders In de periode, gedurende welke dobberde op een der gevaarlükste gedeelten van de zee: de Golf van Blscaje. ook van machines gebruik werd gemaakt, nog worden uitgebeid. De vrouw begon te gillen, waarop een oude man, die op de bovenverdieping woonachtig is. terstond toesnelde en met een deken het vuur trachtte te blusachen. Het kind is toen op den grond gevallen en büna onmlddellük aan de bekomen brandwon den overleden. Burgers, die het huls binnengingen, hebben het brandje met emmers water gebluscht. De inmiddels gearriveerde brandweer behoefde geen dienst meer te doen. Het lükje van bet kind werd naar het politie bureau Tolsteeg aan het Ledig Erf overgebracht. De verwondingen van de moeder waren niet van ernstlgen aard. Dit droevig ongeval verwekte in de wük Twünstraat en omgeving groote verslagenheid. Over het geheel genomen staat men zeer sceptisch tegenover de zaak en niemand wil iets loslaten, bang als men is zich met de zaak te compromltteeren. zal toestaan dat er met trucs gewerkt zal den. In dat geval zou hü de zaal laten ont ruimen. Maandagochtend is te Utrecht de éénjarige baby van de familie K„ wonende aan de Twün straat. door brand otn het leven gekomen. In de woonkamer achter den banketbakkers winkel stond het wiegje opgesteld. Hoe bet on geluk precies gebeurde, staat nog niet vast, doch plotseling ontstond er begin van brand door een petroleumtoestel, dat ook in deze col" kamer stond. I De moeder bood haastig hulp. Zü nam haar jeer kind uit het wiegje en wikkelde bet in een de- leeft I ken, welke echter ook vlggn vatte. Ook de klee- ding van de vrouw geraakte in brand. De moeilijkheden in het zakenleven hebben niet kunnen verhinderen, dat de 32ste Jaarbeurs heden haar poorten opent met een groot aantal deelnemers, wel hoe men het instituut van beurs beschouwt als een belangrijk intermediair voor het zaken doen. Eén en ander zal echter niet ten gevolge hebben, dat de voorberei ding van een financieel aanneme lijk plan voor de N. O. inpoldering zal worden gestaakt. Voortbouwende op den ter zake verrichten arbeid is aan de diensten der Zuiderzeewerken en van de Wieringermeer opdracht verstrekt, gezamenlijk dergelijk plan verder te onderzoeken en uit te werken. Maandagmorgen Is te Rotterdam onder ruim 100 arbeiders in de bouwvakken een staking uitgebroken, welke reeds Zaterdagmiddag werd verwacht. Het betreft hier een actie tegen ’n aantal kleine werkgevers en tegen een groote firma, die het uurloon, dat tot dusverre 67 ct. bedroeg, tot 62 ct. wenschten te verlagen. De kans bestaat, dat de staking zich zal ultbrel- den. De moellükheden sün ontstaan, doordat ze ven patroons, aangesloten bü den neutralen bond van patroonsvereeniglngen. hebben ge weigerd. althans voorloopig. de collectieve ar beidsovereenkomst te vernieuwen. Dit uitstel staat in verband met de fusie met den aan- nemersbond, die inmiddels, naar wü vernemen, tot stand is gekomen. Weer staat Wolvega in het middelpunt der belangstelling en weer is het de brandstoflooze motor van Wardenier. Tegen Maandagmiddag één uur was nJ. in het café Dragt een de monstratie met den motor aangekondlgd. Tegen dit uur was er veel belangstelling rond het café, maar allen bleven bulten. Men wilde eerst wel even afwachten wat het zou worden en niemand wilde de eerste zün. Bü informatie op het Gemeentehuis bleek ons dat er Inderdaad een vergunning was ver leend en van terzüde vernamen we nog, dat een 1500 toegangsbewüzen A ƒ250 waren ge drukt. De heer Dragt verklaarde ons, dat hü niet l wor- De elndelooze reeks handelsbelemmeringen ’ermlnderen steeds meer het commercieele voor deel, dat deelneming aan onze beurs bultenland- •chen export-tndustrieën kan opleveren. Spr. wees op het feit, dat eenige bultenland- *che firma’s, die op vórige Jaarbeurzen orders hadden geboekt voor goederen, die ten tüde, dat de jaarbeurs werd gehouden, nog niet gecoutin- genteerd waren, deze niet in ons land hebben kunnen invoeren, omdat kort na afloop dier beurs een plotselinge contingenteerlng van die Boederen-soort uit de lucht kwam vallen en de uitvoer geweigerd werd en geweigerd bleef, niettegenstaande bewezen kon worden, dat de aeders ter jaarbeurs waren opgenomen en de «oede trouw volkomen kou warden aangetoond. Als zoodanig blüft hü dan belast met het uitwerken, te samen met het eenig overgeble ven lid van de directie van den Wieringermeer- polder, van een definitief plan voor den N. O.- polder en met de afwikkeling van de overige Zuiderzeewerken, welke werkzaamheden nog eenige Jaren In beslag zullen nemen. Van de oude personen niemand meer en In Wolvega te ook niemand er bü geïnteresseerd. Ik heb nu een Amerikaanse!» Maatschappü (waarin een Minister zit van een der Ameri- kaansche Staten) achter mü en deze maat schappü is er bü geïnteresseerd voor enkele millloenen dollars. Mgr. Lemmens, die vergezeld zal zün door zün secretaris, den Zeereerw. Heer L. Moonen, zal met denzelfden trein reizen als de mldden- en Zuid-Limbargsche bedevaartgangers.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5