Justitiebegrooting behandeld Het Belgisch-Nederlandsch handelsaccoord Il Vele wenschen bij den landbouw MINISTER VERDEDIGT GOED ZONDER STEMMING GOEDGEKEURD eerste kamer N it DONDERDAG 14 MAART 1935 TWEEDE KAMER 15 Nu nog Onderwijs Minister van Schaik >u- Het Julianakanaal Doel bereikt Lastige materie INVOER IN DUITSCHLAND Devisenbescheinigung vereiacht WERKFONDS 1934 ONZE UITVOER VAN STEENKOOL „Stuksgewijze” voor BLO Wel machines in de sigarenindustrie Verdrag voof een jaar afgesloten Bloemententoonstelling te Boskoop Executies landelijke eigendom Bestrijding aardappel ziekten Aldus besluiten een groot aantal fabrikanten op de vergadering te Amersfoort De minister acht het niet noodig politieke delinquenten anders te gaan behandelen dan gewone delinquenten VERVOERBELASTING IN BELGIË ha Naast commissie-benoeming is vastgesteld de „Hypotheek- commissiebeschikking” Wat onder landbouw verstaan wordt Land bouw-producten In België weet men niets van de vertraging der openstelling !r Inperking van de .margarine- industrie is afgewezen met het oog op de belangen van Indië en den handel h Nederland mag over het geheele jaar ruim 208.000 ton aard appelen naar België exporteeren In het dezer dagen geteekende handelgaccoord tusschen Neder landen België is overeengekomen, dat Nederland maandelijks 59.000 ton steenkool in België mag invoe ren, benevens 24.000 ton cokes. De hoeveelheid voor huisbrand be stemde cokes mag echter niet meer bedragen dan ca. 5500 ton. Voor bruinkool en bruinkoolbriketten ia geen beperking ingesteld. Uitstelregeling I Voorwaardelijke opschorting Mr. Beyen treedt af als voorzitter i Van 10 tot 24 April tu. 4 9 werd. Den Haag, 13 Maart 1935 iee i e I voorschrift die de leverlngen aan de Nederlandsche markt zoodanig zal regelen, dat de belangen van den Nederlandschen en Belgischen tuinbouw met elkaar In overeenstemming worden gebracht. I«s dws danige wfjziging van de steww- Ngaüngan ia het algv—sn. dat de steun Inperking van de margarine-lndustrie wensch van den heer van der Weyden wijst de minister met het oog op de be langen van Indie en den handel af. Gedurende de maand Mei zal Nederland ech ter naar België 4300 K.G. meer aardbeien dan het gewone contingent mogen uitvoeren. An derzijds echter mag de Nederlandache invoer van gedroogde erwten In België de 3 500 000 Kg. niet overschrijden. Wat tenslotte de Buma-kwestle betreft deelde de minister mede, dat In het conflict In dit besluit wordt onder landbouw ver staan: naast akkerbouw en veehouderij, ook pluimveehouderij en tuinbouw, waaronder mede het kweeken van boomen. bloemen en bloem bollen wordt begrepen, de veelt van griend- hout benevens elke andere tak van bodemcul- tuur, alsmede veenderij. Op het betoog van den Katholieken afge vaardigde Van der Weyden, die reeds nu de zeer Ingewikkelde cljfergroepeeringen meende te moeten bestrijden, welke de minister gisteren De Hjst der aan Nederland toegestane con tingenten omvat ca. 50 artikelen, hoofdzakelük, ofschoon niet uitsluitend, landbouw-producten. Nederland mag In België ca. 1500 stuks levend mager vee invoeren benevens ruim 1400 ton levend slachtvee of versch vleesch. Voor garna len en vlsch bedraagt het contingent het ge middelde Invoercljfer van 1930/1931. terwijl het voor boter op 37 S pct. van den totalen maan- delükschen Invoer is vastgesteld Er mogen ca. 540.000 Kg. augurken en komkommers worden Ingevoerd. Vooral voor aardappels is het belangrijk te vernemen, welken Invoer België aan Ne derland heeft toegestaan. „De Telegraaf" werd verzekerd, dat het Invoercljfer ruim 208.000 ton over het geheele jaar bedraagt, voor wortelen ruim 363(5 ton, sla ruim 2328 ton, tomaten 977 ton, aardbeien ruim 208.000 Kg., snijbloemen ruim 68.000 Kg. Wat de rechtspositie van België terzake van bet aonder restrictie In gebruik nemen van bet Albertkanaal betreft, is men In bevoegde Bel gische kringen van meenlng, dat op deze rechts positie niets kan worden aangemerkt. L 1 op dit terrein de verhoudingen te handhaven, die bestonden, voordat clearing noodzakelijk België mag tot een bedrag van 5 mlllioen K.G. aan witlof In Nederland Invoeren waar voor het invoer- en monopolle-recht bij elkaar niet meer dan 1.75 per 100 K.G. sal bedragen. Bedoelde hoeveelheid van 5 mlllioen K.G. is de gemiddelde Belgische Invoer van 1931—1933. Te Amersfoort werd Dinsdag een vergadering gehouden van een groot aantal belangrijke si garenfabrikanten. zoowel uit Noord- als uit Zuld-Nederland. wier fabrieken geheel of ge deeltelijk gemechaniseerd zijn. Op dese vergade ring hadden uitvoerige besprekingen plaats naar aanleiding van de actie welke gevoerd wordt tot belemmering van de machinale sigaren industrie. In verband met een adres, aan den Neder landschen Minister van Bultenlandsche Zaken, gezonden door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zuid-Llmburgsche mijnstreek, waarin bet vermoeden wordt uitgesproken, dat de vertraging der openstelling van het Juliana kanaal. ondanks officieuze tegenspraak, toch te wijten Is aan de pressie van de Belgische regee ring, hebben wU vandaag getracht Informaties te verkrijgen op de departementen van Open bare Werken en Bultenlandsche Zaken te Brus sel. Administratieve rechtspraak Is dringend ge- wenscht. Verwezenlijking stuit echter momen teel af op het feit, dat daardoor uitbreiding van de rechterlijke macht en daardoor verhooging der staatsuitgaven noodig wordt. Onder betalingsregeling wordt verstaan een regeling. Inhoudende een of meer der navol gende punten: 1. gedeeltelijke kwijtschelding van achterstal lige rentetermjjnen van een op periodieke rente recht gevende vordering al dan niet door hy potheek verzekerd; 2. verlaging vanAiog niet vervallen rente term linen van een vordering als onder 1 ge noemd; 3. wijziging hetzij van het bedrag, hetzij van het tijdstip van bedongen tusschentljdsche af lossingen, van een vordering als onder 1 ge noemd, zoo voor achterstallige als voor nog niet vervallen termijnen; 4. kwijtschelding van een deel van de hoofd som van een concurrente vordering; 5. alle andere punten, welke de Hypotheek- commlssle dienstig sal oordeelen. I l Onze Belgische correspondent seint 008 13 Maart: tusschen de Buma en de ndio-omroepen een arbitrage-commissie sal worden Inge- steld onder presidium van Prof. Suyllng en dat vennoedeltjk een zelfde gedragslijn zal worden gevolgd bij het geschil tusschen Buma en de bioscopen. PeUUeke deHnqaenten anders behande len dan gewone delinquenten (wensch van den sociaal-detnoeraal Hermans) acht de minister niet noodig, omdat Nederland geen Griekenland is en er vrijwel geen politieke delinquenten sQn. Het Is niet wenschelUk, omdat b.v. een opruier geen recht heeft op een mildere behandeling, en tenslotte Is het ook gevaarlijk, omdat in deze rare tijden wei eens de wensch kan opkomen, politieke delinquenten strenger te gaan bejegenen. Wls-* In de „Staatscourant" van Woensdag avond is opgenomen de beschikking van den Minister van Economische Zaken, waarbij, onder voorzitterschap van mr. dr. J. Don ner wordt Ingesteld een Hypotheekcommls- sle. De leden van dese commissie zjjn be noemd voor het tijdvak, aanvangende 14 Maart 1935 en eindigende 1 September 1938, Voorts heeft de Minister vastgesteld de ^Hypotheekconunlsslebeschlkklng". Wat den Invoer van sierplanten, hortensia's en azaleas betreft, sal eerstdaags een Noder- landsch-Belglacbe commissie worden Ingesteld, maand worden opgeaegd. In verband met het feit, dat even tevoren het met spoed door de Regeering rijp voor openbare beraadslaging gemaakte ontwerp tot contlngenteering van steenkool op de agenda gezet was, wees de Kamer het communistisch verzoek af. Bij het genoemde wetsontwerp kan de nood der Limburgsche mijnen worden be sproken. En niemand (behalve de communis ten zelf en de revolutlonnalr-soclallst Snee vliet) gevoelde behoefte, om dit debat te hou den onder speciaal-communlstlsche auspiciën. De heer Schalker sputterde nog wat tegen met het gezochte argument, dat dit debat nu p«u na de Landbouwcrislsfondsbegrootlng zou kun nen worden gehouden, doch schikte zich spoe dig en vroeg van consternatie zelfs geen hoof delijke stemming. De spijt van de Moekou-frac- tie over dit mislukken van haar propaganda- trucje ultte zich echter onmlddelljjk daarna, doordat zU erop stond, dat de Kamer hoofde lijk stemde over haar drie kanslooee landbouw- motles. Slechte de derde motie, die spoed met de Indiening van een nieuwe Pachtwet vroeg, bracht bet tot een eenlgszins behoorlijk aantal (19) vóórstemmers, doordat daar de 8BAJ’. met de revolutlonnalren meestemde. Dit drietal sfgedwongen en noodelooee stemmingen kostte de Kamer weer eens een stuk tijd, dat heel wat nuttiger had kunnen zijn aangewend. En vee-export naar Rusland, bepleit door den communist Schalker, wil hij wel evenals allen anderen export bevorderen, maar er moet asm drie voorwaarden zijn voldaan, behoorlijke prij zen, niet te lang credlet en redelijke zekerheid van betaling. Vervolgens besprak de ontwerper van de tuin architectuur van de tentoonstelling, de heer H. W. E. Struwe, het pMn van de expositie. In het gebouw „Flora" sal een internationale tentoon stelling worden gehouden van nieuwigheden, een beurs eigenlijk. In bet bijzonder voor vak- menschen. Inzendingen uit Dultechland, Frank rijk en Denemarken werden reeds toegezegd. Vanuit „Flora" treedt men onmlddellljk in een groote hall, breed 35 M. en lang 100 M. Deze hall Is een groote bloementuin, temidden van naaldhout gelegen. Bjj den aanleg van dit park vonden geheel nieuwe Ideeën hun toepassing. Men is namelijk in Boskoop van meenlng, dat In het gebruik der materialen een ommekeer moet komen. Planten als azalea's, die t beste In een halve schaduw opgroeien, zullen als onder- beplanting langs den boschrand, een kleurlgen overgang tusschen weide- en boechlandachap vor men. De tentoonstelling in April te Boskoop sal het eerste voorbeeld zijn van nieuwe beplantin gen. Bovendien zal een prachtig bloeiend rosa rium. dat men, komend uit het gebouw ,J"lo- had aangevoerd ter staving van zijn afwijzende houding tegenover het invoerheffingensysteem van „Land en Maatschappij", 1» de minister niet Ingegaan, omdat hjj daartoe den tüd pas ge komen acht, als de Kamerleden na ontvangst van de „Handelingen" zich dese cijfers be hoorlijk hebben kunnen realiseeren. En ten slotte stond de minister ook afwijzend tegenover steun aan de tabakscultuur in het land van Maas en Waal. Daartegen bestaan diverse beswaren, waaronder niet het minste is. dat men aan een tot ingewikkelde regelingen aanleiding gevend menggebod niet sou kunnen ontkomen. De afdeeling „Melk en Zuivel" was opnieuw voor een zevental afgevaardigden, de heeren Van Voorst tot Voorst, Lovlnk, Van der Wey den, Ebels. Louwes. Weitkamp en Schalker, aan leiding, om het woord te voeren. Terzake van de beperking van den melksteun herinnerde minister Steenberghe er nog eens aan, dat hier gedifferentieerd sal worden naar den aard en den omvang der bedrijven. Er te, aldus de minister tot den katholieken afgevaardigde Jhr. Mlchlete van Keesenlch, re kening gehouden met de bezwaren die inder tijd tegen bet ontwerp Ruys-Donner gerezen zijn en er te naar gestreefd, tegenstellingen die toen bestonden tusschen voorstanders van een regeling der pacht op zich self, uit den weg te ruimen. De oplossing. die thans gevonden te ter sake van onnoodige executies van landelijke eigen dommen sal zoo noodig nog nader worden aan gevuld. Een stelsel, sooals In Amerika wordt toege past en sooals de heer Michiels van Kessenich ook voor ons land wenschelljk vond, waarbij met overheidssteun de hypotheken op land en hulsen afgelost en opnieuw gefinancierd wor den, komt echter niet In aanmerking. Terzake van het vreemdelingenrecht heeft minister van Schalk er nog eens aan her innerd. dat bü dubieuze gevallen de uitlei ding van gevaarlijke vreemdelingen voort aan aan zijn oordeel zal worden onder worpen. Thans rest den Senaat nog alleen de be grooUng van Onderwijs, Kunsten en Weten rchappen. Daarbjj sal de spellingskwestie wel op den voorgrond staan. Een meerderheid is tegen bet door minister Marchant op dit punt ge voerde beleid. Of een motie sal worden ingediend te echter, naar wij vernemen, nog zeer twür f elachtig. Onder uitstelregeling zal worden verstaan: 1. uitstel van de teruggave van de hoofdsom van een vordering, al dan niet door hypotheek verzekerd; 3. uitstel van betaling van een gedeelte van achterstallige of van nog niet vervallen rente- termljnen van een vordering als onder 1 ge noemd; 3. uitstel van betaling van een gedeelte van achterstallige of nog niet vervallen termijnen van bedongen tusschentljdsche aflossingen, van een vordering als onder 1. genoemd. Het verzoekschrift moet worden ingediend ulterlük 14 dagen na het leggen van executoriaal beslag of na aanzegging van den verkoop krachtens het bij artikel 1223 2e lid van het Burgerlijk Wetboek gemaakte beding, of in dien geen aanzegging heeft plaats gehad, ulter- Hjk 14 dagen na den dag. waarop de aange vangen tenuitvoerlegging van dat beding rede lijkerwijze geacht moet worden den schuldenaar bekend te zijn, en binnen acht dagen na den dag der verzending aan den schuldenaar van de oproeping om gehoord te worden op het verzoek tot faillietverklaring of na dien der faillietverklaring, Indien de schuldenaar ter sake van het verzoek tot faillietverklaring aiet te opgeroepen. Uit aan de pers verstrekte berichten omtrent een op 8 Maart in den Haag gehouden vergade ring door belanghebbenden bU de sigaren industrie zou de indruk kunnen worden gewekt dat bijna de geheele Nederlandache sigaren industrie sou strijden tegen de machines. Daar entegen spraken de op deze vergadering aan wezige fabrikanten, werkende met een 9000-tal personeel zich unaniem uit dat het nóch In het algemeen belang nóch In dat der sigaren industrie zou zijn, de ontwikkeling der tech niek in dat bedrijf tegen te gaan. De sigaar sou daardoor duurder worden, het gebruik vermin deren. en de werkloosheid grooter worden. Beslo ten werd met alle gepaste middelen zich daar tegen te verzetten. Het doel, dat de regeering stek stelde met het wulf orm ver bod, acht minis! «v Van Schalk bereikt. Wat do opaicktighefd van bet politiek ssi- dCTscheidlngsteeken betreft, spelen de ens- standigheden. waarin dit teeken gedragen wordt een groote roL Daarom vereenigde de minister zich volko- komen met het bekende adres van den Hoo- gen Raad inzake de roode tulp, hetwelk door den sociaal-democratischer! afgevaardigde Her- mans bestreden waa Art. 29 van het Wetboek van Strafvorde ring, hetwelk den ambtenaar of rechter, die een verhoor afneemt, voorschrijft aan een ver dachte mee te deelen. dat hjj niets behoeft te antwoorden, dient, aldus minister Van Schalk tot den sociaal-democraat Mendels, daarom ge wijzigd te worden, omdat de bedoeling van een verhoor nu eenmaal te, licht te verschaffen in een duistere saak en de staat zelf het berei ken van die bedoeling niet belemmeren moet. Dat bü het vooronderzoek van zedendelic ten meer gebruik gemaakt moet worden van de verdiensten van psychiaters beeft de mi nister aan den heer Heerkens Thjjssen toege geven. Wanneer de Belgische producenten van pluim veevoeder invoervergunning vragen voor karne melk ten behoeve van hun industrie, sal dat toegestaan worden Wat het invoerrecht voor aardappelen en scha pen vleesch betreft, dit sal resp. de fn. 5 per 100 Kg. en de frs. 1.75 per Kg. niet mogen overschrijden. Op groenten en aardbeien wordt geen Invoer- taxe geheven. In verband met de Inmiddels door de Bel gische regeering Ingevoerde contlngenteering van glas te bepaald, dat Nederland 100 pet. van zijn invoer van 7933 mag invoeren alsmede 100 pct. van zijn inveor van zand, doch slechte 80 pct. van zijn Invoer van kiezelzand. In Staatsblad 107 te opgenomen een Ko ninklijk Besluit van 12 Maart 1935 tot toepas sing van de artikelen 5 en 7 van bet Crisis- Organ teatie-besluit 1933. ra", allereerst betreedt, een waar unicum zijn. I Ds klimrozen immers, die normaal In Juni 1 bloeien, zullen thans twee maanden eerder in vollen bloei staan. Het Inzicht vanuit dit rosa rium moet magnifiek worden. Het boschpark, dat heuvelachtig te. wordt op den achtergrond door een diorama af gesk*n. Tusschen de hooge sparren zal een groote bloemenpracht tentoon gespreid worden. Bijzondere aandacht zal ook aan het vogelleven gewijd worden. Na de uiteenzetting van den heer H. W. E. Struwe werd een kijkje in de tentoonstellings hall genomen. Men had hier reeds een begin met het grondwerk gemaakt. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat tijdens de tentoonstelling van Gouda en Alphen naar Boskoop de treinverbinding met Diesel- treinen zal worden onderhouden. Eer de Tweede Kamer kon voortgaan met de behandeling van de Landbouwcrisisfondsbe- grooting, welke nog op zijn minst twee dagen beslag op haar legt, had zij de (veertien dagen geleden uitgestelde) beslissing te nemen over het verzoek van den communist Wijnkoop om een Interpellatie over den toestand In het Zuid-Umburgsche mijnbedrijf. In het begin der maand April worden toege past. Voorloopig zal op huisbrand het oude recht van frs. 15 per ton worden geheven. De Nederlandache regeering blijkt ook de verplichting te hebben aangegaan om de steenkool-exporteurs aan te sporen den export van huisbrand naar België niet op te voeren, doch veeleer den export rond de vroegere cij fers te houden Het steenkool-accoord loopt tot einde Decem ber 1935 en kan van November af van maand tot maand worden opgesegd. De Bond van Bedrljfsautohouden in Neder land schrijft; Ingevolge de bepalingen van het Koninklijk Besluit, regelende de wljse van heffing van be lasting op het vervoer van personen en goede ren tegen betaling daar, van en door België was tot heden vrijgesteld het vervoer van ge selschappen, waaraan de autobus of touringcar In zijn geheel was verhuurd. Deae tegemoetkoming te bü Koninklijk Be sluit van 38 Februari 1935 (Monlteur Beige No. 83 van 3 Maart) ingetrokken. Van 13 Maart af valt elk vervoer van zes en meer personen tegen betaling onder de bepalingen der vervoer- belasting. Naar den B B N. werd bericht, aal aan de naleving van dit nieuwe streng de hand worden gehouden. Voorts wijst de B. B N. er op, dat de veel ver breide meenlng als aouden de aan de Belgische grens betaalde waarborgsommen tot aekerheid voor de betaling van de vervoerbelaatlng door hen, die geen aansprakelijken vertegenwoordi ger in België hebben, als boete sün te beschou wen en du» verloren »ün, op een dwaling be rust. Door tusschenkomst van den B. B N. wer- dep reeds wsarborgsotnmen tot een bedrag van vele duizenden francs aan belanghebbenden gs- icstltueerd. Minister STEENBERGHE Is er In een vlot en nu en dan niet van Ironie ontbloot betoog in geslaagd, „stuksgewüse" de voornaamste Punten op te diepen uit de zee van te berde gebrachte vraagstukken. De beswaren, door Baron van Voorst tot Voorst aangevoerd tegen iet tweeprüsenstelsel bü de crisisregeling voor de varkensteen, erkende hü. Doch dit stelsel moet voorloopig nog worden tehandhaafd. al hoopt de Minister, dat men bmnen niet te langen tüd tot Mn varkensprüs sal kunnen komen. Blükena deze beschikking te de zetel der Hy- potheekcommlssie gevestigd te ’s-Gravenhagé.', De commissie te bevoegd zieh, onder goedkeu-^, ring van den Minister, te verdeelen In een aan tal te vormen kamers elk bestaande uit een lld- voorzitter en twee andere leden. Binnen vüf dagen na de ontvangst van een verzoek om advies van den Minister bepaalt de voorzitter der commissie, welke kamer de saak sal behandelen en geeft hü van zijn be schikking kennis aan den voorzitter van die kamer. De voorzitter der commissie te bevoegd de samenstelling der kamers tüdelük te wüzigen. zoo dlkwüls hem dit gewenscht voorkomt. De commissie of een barer kamers te be voegd zittingen te houden bulten de gemeente 's-Gravenhage. Voorts heeft de Minister bepaald, dat den per sonen, die opgeroepen sün om voor de hypo- theekoommlssle te verschünen. vergoeding voor reis- en verblü fkosten zal worden toegekend op den voet van het tarief van Gerechtskosten en Strafzaken. In verband met het bü deze afdeeling tegelük In behandeling genomen ontwerp, houdende nieuwe bepalingen tot voorko ming en bestrüdlng van aardappelziekten, ■egde de Minister toe, dat het door hem voorgenomen verbod van verbouw van den voor stekten zeer vatbaren Bravo-aardap- pel ta teder geval dit jaar niet meer af komt. Met dezen katholieken afgevaardigde was hü het echter niet eens, dat de voorwaardelüke op schorting van strafvervolging op grootere schaal toepassing moet vinden. Zeker moet hierbü met de belangen van het gezin van den verdachte rekening worden ge houden, maar gaat men op dit gebied te ver. aan komt men tot consequenties die strüden met den aard van bet strafrecht. booger ef lager zijn soa naargelang oogst onganstig of gunstig te. lokt «en Mi- nister niet aan, omdat het insehakeien van het normale oogstrisico In den steun on juist te. De Eerste Kamer aanvaardde aa een vrü uitvoerige gedaehtenwteoellng zJud. de begroeiing van JnrtiUn Bü een beknopte weergave van minteter Van Schalk'e verdienstelijk antwoord o^ moeten wü vanzelf de afgevaardigden, die het woord geveerd hebben. Wat den Invoer van veroche haring tn Neder land betreft die sedert 1 Januari te gecontin- genteerd, werd aan België 80 pct. van den in voer van 1933 toegestaan. Verder te aan de Belgtech-Luxemburgsche tol linie 35 pct. van den totalen Nederlandachen cement-invoer verleend, terwül de onderhande laars zich wat de stikstofmest betreft aan de regeling van het Internationaal stlkstof- accoord hebben gehouden. Alles bü elkaar genomen omvat het totaal der artikelen, waarvoor aan België Invoer-contin genten sün verstrekt ca, 70. Behalve eenige vlsch- en vleeechproducten, sierplanten, metaal- producten. o.a ruim 3 1/4 mlllioen kilo getrok ken Ü^erdraat^n 3 mlllioen Kg kachels en haarden, badkuipen ruim 3K mill. Kg. bladtin Verder chemische producten oa. 3 1/3 mlllioen Kg. chloorkalk meubels, tederartlkelen, textiel producten, tapüten, confectie, tafelglas, fiets banden. Ds Belgische invoer van lint en veten, sns. werd gecontingenteerd op 80 pct. van den ge middelden invoer van 1933/1934. Dat het opheffen van de teeltbeperklng de •dmlnlstratie en contróle voor een groot deel overbodig zou maken, Is volgens den Minister een Illusie. Het vraagstuk van de tiet- en griendcultuur, waarbü moellükheden van handelspolltleken ■ard rüzen, te In studie. Hetzelfde geldt voor het probleem van de paarden, waarbü men niet moet vergeten, dat sommige bevolkings groepen, b.v. ckJ|lefne boeren, de goedkoope bultenlandsche phardjes niet kunnen missen. Ook het vraagstuk vsn maisverbouw In Ne derland wordt momenteel onderzocht. Terzake van de aardappelen heeft Minister Steenberghe den heer Groen beduid, dat men bü dlfferentleering in de crisisregeling voor dit product onvermüdelük tot niet gewenschte In- tewtkkeldheden komt. In de bevoegde Belgische kringen ver klaart men ons echter niet te weten, waar- om het Julianakanaal neg niet te epongs steld. Men zegt, niet te kunnen gissen, aan welke oorzaak deus vertraging der open stelling moet worden geweten. Overigens wenscht men niets te maken te hebben met het adres en met de vragen van de Kamar van Koophandel voor de Zuld-Llmburg sche münstreek. Alleen de Nederlandache regee ring, zqo zegt men hier, Is bevoegd om op de door de Kamer van Koophandel opgeworpen kwestie antwoord te geven. België dringt echter niet meer aan op de strenge toepassing van minlmum-prüaen voor aardappelen en ochapenvleesch. De Belgtech-Luxemburgsche tolunle zal het tn Nederland toegestane contingent voor witlof en sierplanten beheeren. Het Belgisch-Nederlandsch handeteverdrag is afgesloten voor den duur van een jaar en derhalx» geldig tot 11 Januari. Het wordt van kwartaal tot kwartaal verlengd en kan elk kwar taal met inachtneming van een tennün van Nederland blüft. aooate voorheen, het beheer voeren over de toegestane contingenten, doch de Nederlandache regeering sal op verzoek der Belgische eventueel maatregelen nemen om te voorkomen, dat de Nederlandsche Importeurs prüzen zouden vragen, die een ontwrichtenden Invloed op de Belgische markt hebben. Wél beloofde hü den heer van den Heuvel, die dit geopperd bad, dat hij de vraag nog eens zou bezien. Het verzoek van den vrüzinnlg-democraat Ebels, om bü de clearing met Duitsciuand aan agrarische producten voorkeur van betaling boven andere producten te geven, wees de mi nister af. omdat de rechtvaardigheid gebiedt. Naar wü vernemen zal mr. J. W. Beyen in verband met zün benoeming tot vlce-vodmtter van de Bank van Internationale betalingen te Basel, ontslag nemen, waarschünlük tegen 1 Mei ax„ als directeur van de Rotterdamsche Bankvereenlging en als voorzitter van het Werkfonds 1934. De wüzlgingen die in het zeerecht noodig zijn (de liberaal Mr. Knottenbelt besprak dit on derwerp) worden momenteel ten Departe- k mente bestudeerd. Het nieuwe ontwerp pachtwet te thans op Voor bovengenoemde cüfers. aldus leuen wü in Telegraaf", kon slechte over eenstemming worden bereikt, nadat België een offer had gebracht op sün invoer in Nederland Terwül het Belgisch contingent voor steenkool en cokes voor de industrie op hetzelfde invoer- cüfer van 1933 werd vastgesteld, werd de In voer van huisbrand In Nederland, vergeleken bü 1933. met maandelüks 3800 ton verminderd. Daartegenover staat, dat het speciale Belgi sche invoerrecht op huisbrand op frs. 30 per ton wordt gebracht, dat op füne cokes op fn. 7 en dat op industrieels steenkool op frs 10 Is het blad goed Ingelicht, dan aal het in voerrecht voor huisbrand en füne cokes slechts Bü de voortzetting van het debet over de iandbouwcrisisfondsbegroottng bleek opnieuw, Hoe weinig deze stof, als zü in onderdeelen ter sprake komt, zich leent voor een tairleinentalr debat. Bü de afdeeling „Algemeen’Beheer" was de beraadslaging voor een gewoon sterveling nog te volgen. Daar kwamen meer algemeene kwesties als landbouwvoorlichting, landbouw- statlstlek, crtels-tuchtrechtspraak, rechtspositie tan personeel der crisisdiensten ter sprake. Maar bü de daarop volgende afdeeling „Akkerbouw en Veehouderü" verdiepten de agrarische des kundigen zich in zóó technische aangelegen heden dat alleen degene, die tal van jaren de practük van het landbouwleven heeft meege maakt, de talrüke gemaakte opmerkingen ver werken kon. Baron VAN VOORST TOT VOORST b.v. roerde het vraagstuk van den steun aan de varkenshouderij aan de orga nisatie kan naar zün meenlng veel eenvoudi ger en de teeltregellng met haar aanleiding tot geknoei met biggeniuerken moest elgenlük worden opgeheven en lokte daarmede tegen- betoogen van den antl-revolutionnsir VAN DEN HEUVEL en den vrüzinnlg-democraat EBEI£ uit, die tot andere conclusies kwamen. De li beraal LOUWES oreerde over de opbrengst Tan een Hectare koolzaad en zün fractiegenoot VAN RAPPARD vroeg, of niet tot maïsbouw hier te lande kan worden overgegaan. De griend- en rletcultuur had o.m. de belangstel ling van den heer Van den Heuvel en den Chrtetelük-Hlstorischen afgevaardigde Dr. LO- VINK. Of er geen andere invoerbeperkingen konden worden getroffen ten bate van de bln- nenlandsche fokkerü van warmbloedpaarden. informeerden de heeren Ebels, Vervoorn en Van Rappard. Verhoog toch den steun aan de aardappelteelt en maak daar toch wat meer onderscheid tusschen goede en minder goede kwaliteiten, drong de katholieke afgevaardigde GROEN aan. Zün fractiegenoot VAN KOE- VERDEN wenschte steun aan de verbouwers van tabak in het Land van Maas en Waal en bepleitte een welwillende houding tegenover de slachtoffers der crlsisregellng in den graan handel. Een ander katholieke afgevaardigde, de heer USSELMUIDEN, bracht opnieuw de V arketscentrale en het baconcontract ter spra ke. Ir. DROESEN ten slotte de katholieke fractie was wel zéér breedsprakig vandaag besprak de belangen van erwtentelera In verband met den Invoer van verschillende artikelen In Dultechland zonder ..Devlsen-ge- nehmlgung". vestigt men er onze aandacht op dat voor betaling van eiken Invoer een Devteen- bescheinigung veretecht te. Het feit, dat de In voer van waren zonder Devlsenbescheinlgung niet verboden is, heeft in den laatsten tüd in stügende mate de levering van goederen zonder deze Bescheinlgung ten gevolge gehad, ofschoon, zooala reeds verscheidene malen officieel werd medegedeeld, voor de betaling van deze goede ren geen deviezen beschikbaar zouden worden gesteld. Thans wordt er nogmaals op gewezen, dat af gifte van deviezen voor betaling van zulke, zon der Devlsenbescheinlgung ingevoerde goederen niet overwogen kan worden. Dezer dagen werd te Boskoop in t gebouw .Flora" een persconferentie gehouden, waann de plannen, de bloemententoonstelling, die van 1034 April te Boskoop zal worden gehouden, betreltaade, nader werden uitgestippeld De heer J. H. van Straaten van Nes zelde In zün inleiding, dat het aanvankelük in de be doeling lag. de tentoonstelling tn t voorjaar 1934 te houden. Door den vertraagden afbouw van den spoorweg Is dit 1935 geworden, hoewel aan Haarlem beloofd was, dat de tentoonstel ling te Boskoop niet gelüktüdlg met die van Heemstede in 1935 sou samenvallen. Van boos opzet te echter geen sprake. Men had geen keus, immers met de Ned Spoorwegen en met het Departement van Waterstaat was men overeen gekomen, de Boskoopsche tentoonstelling zoo spoedig mogelük na den afbouw van den spoor weg te houden. De heer van Straaten van Nes zag In het samenvallen der beide tentoonstellin gen ook het voordeel, dat buitenlanders op een zelfde reis Boskoop en Heemstede kunnen be zoeken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13