ONS BLAD Dienstplicht Duitschland m Zaterdagmiddag afgekondigd Grootsche heidenherdenking te Berlijn I n»r I I n SUF 1 J y Groote proclamatie aan het volk heden Het nieuws F ransch-Britsch van protest Uiterst ernstige beslissing Geen devaluatie* in België I Hitler verklaart zich er toe gedwongen te zien door de toenemende bewapening in de andere landen rij DIPLOMA TEN IN KENNIS GESTELD Vliegtuig vermist De Kerkstrijd in Duitschland PLECHTIGHEID IN DE STAATSOPERA DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Na verder dan ooit van een Europeesch accoord” Ludendorff weer in de gunst? f - j Blomberg l ri Hitler De proclamatie Hitler weer te München Hitler heeft zijn ziekteverlof tyde- lijk onderbroken. Vrydag arri veerde hij in Berlyn f Z- f 2.85 Tegen het besluit der Duitsche regeering DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN I H it Ier ontvangt 50 l ZEN JRT gels. :le?‘ t 74, >1912 Een verzoening tusschen Hitler den ouden veldheer zou aanstaande zijn Met stormachtige ovaties werd de Führer door de Berlynsche bevolking toegejuicht VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 18 MAART 193S ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers ▼ie de rubriek. Telefoonnummer 4330 W .Ja De 74 ff 924 van m. 50 ▼ermine ■6 6 O O i en bekende een Luchttarief Amsterdam—Batavia nn f 15M tot 11350 veriaagd. HEEFT DEN AFGEKON- J rverr ilad. Ï6O« 1793 Naar „United Press” aan de Tel. seint, ia mevrouw Renard een Neuerlandsche van af komst. Haar meisjesnaam luidt Marie Kalker. m deae wereld hebben, noch moreele, noch materleele macht.** Hypotheekcommissie geïnstalleerd. Mesnerie van Antwoord in sake het wetsvoor stel tot wijziging der Beroepswet. Sheffield Wednesday in den eindstrijd om de Engelsche Cup. Grootsche viering van den Heidenherdenkings dag te Berlijn; plechtigheid in de Staatsopera. Geen devaluatie in België d. 31 De Duitsche regeering acht het onder deze omstandigheden een onmogelijkheid, de maat regelen. die noodig zijn voor de veiligheid van het Rijk, nog langer uit te stellen of te ver bergen voor het oog van de wereld. ZU gaat daarbij uit van dezelfde overwegin gen, die minister Baldwin in zijn laatste rede zoo duidelijk kenmerkte: ..Een land, dat niet bereid is. de noodige voorzorgsmaatregelen voor zjjn eigen verdediging te nemen, zal nooit macht De toekomst van het verdrag van Locamp is het onderwerp van besprekingen in de diplo matieke kringen geweest. Personen, die met In ternationale aangelegenheden goed op de hoog te zijn, achten het onvermijdelijk, dat, nu een maal het verdrag van Versailles geschonden is, het Locamopact eveneens zijn waarde zal ver liezen. In de Engelsche League behaalde Chelsea een groote overwinning; ook Arsenal en Sunder land wonnen. Het schijnt, dat 9 April a-o. bjj gelegenheid van Ludendorff's 70sten verjaardag. Hitler sich officieel met den ouden veldheer versoenen sal. Een vliegtuig met aan boord den gouverneur van Equatoriaal Fransch Afrika wordt vermist. Geen ontbinding van het Nationaal Comité voor ArbeM aan WerMoeue lutsBerbndhu PrUnen van geuoutsn rogwpek m«* neven cent peg kilogram verlaagd. Bij de fraude met handelssegels in Indié Is het Gouvernement voor f 11999 benadeeld. De Duitsche beslissing maakt groeten indruk In Europa's hoofdsteden. .Thans verder dan ooit van een Europeesch accoord.” Fransche en Briteche omha ma dears hebben ge protesteerd tegen het besluit der Duitsche re geering om den militairen dienstplicht In te .Nygaardsvoid belast met i nieuwe Noorsche regeering. Bijna zestig duizend deelnemers aan den twee den nacht van den Stillen Omgang te Amster dam. Jan 880 De leden van het kabinet verhieven zich spontaan van hun zetels en Rijks- weerminister von Blomberg bracht een drievoudig Heil op den Führer uit, ver bonden met een belofte van verdere on verbrekelijke trouw en verknochtheid. Het Duitsche bureau voegt hieraan toe, dat ook het Duitsche volk vol be geestering is over dezen „eersten groe ten liquidktiemaatregel van het Ver drag van Versailles, waardoor de ergste schande van dit verdrag definitief ver dwenen is.” de her- van be- RUkskanselier Hitler hpeft vanmiddag in te genwoordigheid van den minister van bulten- landacbe zaken de ambassadeurs van Frankrijk. Engeland. Italië en Polen ontvangen, om hun het besluit der RUksregeertng tot Invoering van dm algemeenen dienstplicht mede te deelen. Foto van den aanval der Grieksche regee rlngstroepen op de rebellen by de rivier de Stroema De commissie-Beumer rapporteert gunstig over de Ned. Varkenscentrale. sm- 931 am. 916 o ter«- i m. oak- nyk Val- 1810 Het heilfrverfclarinoprocee der Martelaren van Alkmaar. :or. m. >60 ve en ?-• in. 16 74 HUUC iuiiiÊ Advocaat te Arnhem voor den ttyd van acht maanden geschorst als advocaat en proewrewr. Geen verdere uitwijzing van Poolsehe st andere Oost-Europecsche vreemdelingen. jw*. str. 920 Het laatste wat men van bet vliegtuig ver nam, was een radiobericht, opgevangen door het station Coqullthavllle In Belgisch Congo. Volgens dit bericht had de reis een normaal verloop ondanks dat men nogal met mist bad te kampen, terwijl reeds twee-derde van den afstand BrazzavilleCoqullthavllle wns afga, legd. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat het toestel hier of daar in een afgelegen gebied een noodlanding heeft moeten maken nog de NOORD-HOI.LANDSCH DAGBLAD Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Naar vernomen wordt beeft von Neurath aan den Britschen ambassadeur te Berlijn me degedeeld, dat de effectieven der Duitsche weermacht u mlllloen sullen bedragen. Wat er eek ten aansien van het bezoek van sir John Simon aan Berlijn besloten mocht worden, het bezoek van Eden aan Moskou en Warschau sal, naar men meent te weten, overeenkomstig de afspraak plaats vinden. De nakoming van de andere zij de bleef echter uit, d. w. z. de hooge contractanten der overwinnende sta ten hebben zich eenzijdig vrijgemaakt van de verplichtingen van het Verdrag van Versailles! LONDEN, 17 Maart (Reuter) De Brit- sche en de Fransche ambo asu deur te Ber lijn hebben, naar Reuter verneemt, on middellijk. nadat sü op de hoogte waren gesteld van het besluit der Duitsche regie ring om den dienstplicht weer in te voeren, als vertegenwoordigers der twee mogend heden. die mede het Verdrag van Versailles hebben onderteekend. hiertegen geprotes teerd. BERLIJN, I 7 Maart. Heden heeft te Berlijn de jaarljjksche Heiden herdenking" voor de gevallenen in den wereldoorlog plaats gehad op grootschere wijze dan sedert langen tijd het geval is geweest en zicht baar beïnvloed door het belangrijke besluit, dat de Rijksregeering giste ren heeft genomen door het instellen van een weermacht- de andere zijde te verlangen, dat ook daar de aangegane verplichtingen zouden worden nagekomen. Het Duitsche volk was zoowel in zijn regee- ringen als in zijn partijen in dien tijd vervuld van een geest, die volkomen in overeen stemming was met- de paciflstisch-democratl- sche idealen van den Volkenbond en zjjn stichters. Te voet begaven Hitler en zijn gevolg zich van den Lustgarten naar het gedenkteeken voor de In den oorlog gevallenen. Eenlge minuten werden hier in stilte en met ont- Generaal Ludendorff was vooral sedert zijn tweede huwelijk eigenlijk een tragische figuur geworden. Tal van vroegere strijdmakkers had den zich om zijn houding tegenover Hinden burg van hem afgewend, tallooze vroegere be wonderaars vervreemdde hij van zich door de wonderlijke theorieën, die hij in samenwerking met zijn echtgenoote het licht deed zien, en ook met Hitler, bij wien hij zich had aangeslo ten en met wien bij den Putsch van 9 November 1933 in München trachtte uit te voeren, was geen blijvende vriendschap mogelijk. Toen Hin denburg bij de Inwijding van het Tannenberg- monument werd gehuldigd, bleef Ludendorff, hoewel aanwezig, afzijdig, en nam afzonderlijk een deel der parade af. Bij Hindenburg's over lijden bleef Ludendorff even onzichtbaar als in 1923 bij de omwenteling. In zeer breede kringen in Duitschland heeft men dit alles altijd ten zeerste betreurd, maar uit respect voor de enorme prestaties van Lu dendorff als veldheer en als patriot, over de ze onverkwikkelijke dingen gezwegen. Thans echter, nu Ludendorff 70 jaar wordt, heeft men gemeend een verzoening tusschen hem en de heerschende machten te moeten bewerken. De ze pogingen, nadat de niet zeer meegaande ge neraal In den beginne dit werk niet scheen te willen vergemakkelijken, kunnen op het oogen- bllk als geslaagd worden beschouwd. De jublleerende veldheer zal nu op 9 April de voldoening kunnen smaken, dat Dultsch- Naar nog oncontroleerbare berichten zouden gisteren In Duitschland eenlge duizenden pre dikanten, onder wie ook de bekende Pfarrer Niemöller uit BerlUn-Dahlem, gearresteerd zijn op grond van het feit, dat zij tegen het bevel van de Gestapo het bekende kerkmanlfest hebben voorgelezen. WU geven dit bericht met alle voorbehoud. Blijkens de telegrammen uit Parijs, Londen, Genève, Brussel en Praag, heeft het bericht over de afkondiging van den militairen dienstplicht in Duitschland in genoemde steden groe ten Indruk gemaakt. Naar de Berljjnsche correspondent van het Hbd. van volkomen betrouwbare zijde ver neemt, zijn op Initiatief van eenlge der hoog ste officieren van de Duitsche rijks weer on- derhandelingen gehouden met het doel den zeventigsten verjaardag van generaal Luden dorff op 9 April ook van offldeele zijde voor den grooten veldheer uit den wereldoorlog tot een hem toekomende hulde te maken. BRUSSEL, 17 Maart. Hedenavond te 9.20 uur Is de delegatie van vier Belgische ministers, die te Parijs met vertegenwoordigers der Fransche regeering een conferentie hadden over de door beide landen te volgen valuta-politiek, te Brussel teruggekeerd. bloot hoofd doorgebracht, waarna Hitler plaats nam op een met dennegroen versierd podium en de troepen, die hij In den Lust garten had geïnspecteerd, voorbij defileer den. Na het défilé dankte Hitler den Rijks- weerminister en hechtte persoonlijk den ge neraal-veldmaarschalk Von Mackensen het eere-kruis op de borst. Onder storm achtige ovartles van het publiek keerde Hit ler naar de RljkskanselarU terug. DE DUITSCHE REGEERING MILITAIREN DIENSTPLICHT DIGD. gordijn open. Op het tooneel straalde, zwart- omlljst en tegen een bruinen achtergrond een reusachtig ijzeren kruis, en daaromheen ston den tachtig officieren met stalen helm en getrokken degen met de 80 in den Lustgarten gedecoreerde vaandels. Terwijl de schijnwer pers opvlamden verscheen Adolf Hitler In de zaal, vergezeld o. a. door den RUksweermfhls- ter Generaal Von Blomberg en Minister-presi dent doering. Aan de proclamatie tot het Duitsche volk, Welke door minister Goebbels aan de pers werd voorgelezen, ontleenen wij het volgende: Rijksweermlnlster Von Blomberg hield herdenkingsrede, waarin hij de dooden dacht, die waren gevallen voor de eer en de vrijheid van Duitschland. Veertien jaar lang heeft men bij den rouw om het verlies van het beste Duitsche bloed de smart gevoeld, dat hun heldhaftig sterven te vergeefsch is ge weest. Aan den vooravond van den dag, waar op men voor de zeventiende maal bijeenkomt, is echter de zin van hun sterven vervuld. De bijeenkomst werd met het zingen het Duitschland- en het Horst Wessel-lled sloten. Inmiddels had zich in den Lustgarten groot aantal troepen opgesteld, die door Hitler geïnspecteerd zouden worden. Viermaal schreed de RUkskanselier langs het front der troepen, elke formatie met opgeheven arm groetend. Vervolgens werden de oude oorlogsvaandels ge decoreerd. Hitler self, de oude Generaal-Veld- maarschalk Von Mackensen, Generaal Goering, Rijksweermn. von Blomberg, de chef van de le gerleiding Generaal Von Fritsch en Admiraal Rider hechtten de zwart-wit-roode linten met eerekruls op 80 vaandels met het oude leger. malige regieringen waren ervan overtuigd dat, door de vervulling van de In het Verdrag van Versailles voorgeschreven ontwapenlngsbepalin- gen, overeenkomstig de belofte van dit verdrag een begin zou worden gemaakt met een Inter nationale ontwapening. Vervolgens wordt een volledige opsomming gegeven van het oorlogsmateriaal, dat over eenkomstig de bevestigende verklaringen van de ge-inter-allleerde contröle-commissie is ver- nield of uitgeleverd: 59.897 stukken geschut en roeren, 130.558 machlne-geweren enz. enz. enz. Na deze voorbeeldige vervulling van het verdrag had het Duitsche volk het recht, van De ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en Italië, alsmede de diplomatieke vertegenwoor digers van de andere staten, die htt verdrag van Versailles hebben onderteekend, werden Zaterdagmiddag om 5 uur door de Duitsche re geering in kennis gesteld van de bovenbedoelde proclamatie aan het Duitsche volk, alsmede Van de heden afgekondlgde „wet voor den op bouw der weermacht”. PARUS, M Maart. (Reuter). Het Mi nisterie van Luchtvaart maakt bekend dat een vliegtuig, aan boord waarvan de Gou verneur van Equatoriaal Fransch Afrika, Renard, Vrijdag vertrokken was uit Braz zaville, vermist wordt. De heer Renard werd vergezeld door zijn echtgenoote, en zou een inspectietocht ondernemen In de streek van het Tfejaadmeer. Behalve de beer en mevrouw Renard bevonden zich aan boord drie officieren, een marconist en een werktuigkundige. Alleen onder deze belichting was bet te be grijpen, dat de In menig opzicht nagenoeg zin- nelooze voorwaarden nopens vernieling van elke Weermacht en eer-mogelijkheld door het Dult- •che volk niet alleen zijn aangenomen, maar •ok ten uitvoer gelegd. Het Duitsche volk en inzonderheid zijn toen- Het gebouw van de Staatsopera was geheel gevuld met burgerlijke en militaire autoriteiten en leden der partijleiding, terwijl In de eere- loge o. a. als vertegenwoordiger van de oude weermacht de Generaal-Veldmaarschalk Von Mackensen had plaats genomen. Te 12 uur werd het licht In de saai gedoofd en ging het Naar aanleiding van het besluit der Duitsche regeering. den algemeenen dienstplicht weder In te voeren, hebben de betrokken ministers Zondagmorgen een bespreking gehouden, ter wijl zU den geheelen dag met elkaar in contact zijn gebleven. Besloten is Maandag een kablnetszlttlng te houden en voor afloop hiervan zal geen ver klaring worden afgelegd. De Fransche regeering heeft door bemidde ling van haar ambassadeur een nota aan de Britache regeering overhandigd, waarin het .«tand punt van Frankrijk inzake den door Duitschland genomen stap wordt uiteengezet. Aan Italië zijn soortgelijke mededeellngen ge daan. De vraag of de kwestie voor den Volken bond zal worden gebracht, Is nog niet over wogen. Toen Zaterdagavond, na het bekend worden van het historische besluit, dat de RUksregee- ring ten aanzien van de instelling van een Duit sche weermacht had genomen, bekend werd, dat Hitler, die zich voor deze aangelegenheid naar Berlijn had begeven, In den loop van den Zondag te München zou aankomen, werden al le partij-groepeeringen nog gisteravond gemobi liseerd om den Führer een grootsche ontvangst te bereiden. Reeds tegen den middag bevonden zich dan ook honderd-duizenden in de omgeving van het vliegveld Oberwlesenfeld en voortdu rend kwamen nieuwe BB.-, B A-, militaire en polltie-formatles aangemarcheerd om op het vliegveld een eerewacht te vormen of om zich als eerewacht langs den weg van het vliegveld naar de stad te scharen. Tegen drie uur waren ook alle Belersche autoriteiten op het vliegveld aanwezig. Doch pas tegen kwart voor vijf kwam in het Noorden het vliegtuig van Hitler in zicht. Aan het Duitsche volk. Toen in November 1918 het Duitsche volk vertrouwend op de In de 14 punten van Wilson gegeven belofte na «H jaar van roem vollen weerstand In een oorlog, welks uitbreken het nimmer heeft gewild, de wapenen neerlegde, meende het niet alleen aan de gekwelde menschheld, maar ook aan een groote idee een dienst te hebben bewezen. Voorwaarden, welke historisch de zwaarste Waren, welke ooit een volk zijn opgelegd, kwa men daarom velen Dultschers voor als bijna hoodzakelijke offers, teneinde voor goed de we- reld van dergelijke verschrikkingen te verlos sen. De gedachte van den Volkenbond heeft misschien In geen natie warmer instemming gevonden dan n het van ale aardsche geluk verstoken Duitsche rolk BERLIJN, 16 Maart (Reuter). De Duitsche rijksminister dr. Goebbels deelde hedenmiddag aan de vertegenwoordigers van de Berlynscbe pers en van de buitqnlandsche bladen mede, dat Duitschland zal over gaan tot onmiddellüke invoering van den militairen dienstplicht Goebbels las aan de persvertegenwoordigers een desbetreffende procla matie voor van Hitler en de Duitsche regeering aan het Duitsche volk. De desbetreffende wet, welke door Hitler en alle leden van bet Kabinet is onderteekend, bevat de drie volgende paragrafen: 1. De dienst in de weermacht geschiedt op den grondslag van den algemeenen dienstplicht 2. Het Duitsche vredesleger, met inbegrip van de daarin opgenomen politietroepen, is verdeeld in 12 legercorpsen en 36 divisies. 3. De aanvullende wetsontwerpen ter regeling van den algemeenen dienstplicht zullen zoo spoedig mogeljjk worden ingediend door den minister van Rüksweer. In bulteaiandsch-dlptomatleke kringen te Landen merkt men op, dat de proclamatie ge publiceerd is aan den vooravond van het be zoek van Simon aan Berlijn, die besprekingen sou gaan voeren met als een van de voor naamste onderwerpen: het zoeken naar een accoord ter vervanging van de Versailles-bepa- llngen inzgke de ontwapening van Duitsch land. Te Genève geeft men er zich rekenschap van, dat de Duitsche beslissing een storm van vij andigheid en kritiek zal doen opgaan, welke Europa verder dan ooit van het vooruitzicht eener algemeene overeenstemming zal verwij deren. Alleen in Italië toont men zich niet zoo bui tengewoon verrast en had men de Duitsche be slissing zien aankomen. RUkskanselier Hitler had in verband met het belangrijke besluit der Duitsche regeering VrU- dagmlddag zijn ziekteverlof onderbroken- en was naar Berlijn teruggekeerd. In den loop van Vrijdagavond ontbood hU een aantal rijks- mlnlsters ter bespreking van den internatio nalen toestand bij zich. In aansluiting daarop werd voor Zaterdagmiddag 1 uur de minis terraad büeengeroepen, waarin het betreffen de besluit Is genomen. De rijkskanselier zal Zondagmiddag deelnemen aan de rouwplechtigheid in Staatsopera en aanwezig zijn bij het défilé. Daarna zal hfj naar Muenchen teruggaan tot verder herstel zijner gezondheid. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt verder, dat de indruk welke te weeg werd gebracht, toen Hitler Zaterdagmiddag de proclamatie aan het volk in den kabinetsraad voorlas, zeer groot was. De Belgische Minister-president Theunis verklaarde, dat ten aanzien van de stabiliteit der valuta volle dige overeenstemming tusschen de Fransche en de Belgische ministers was bereikt. Evenals de Belgische ministers was de Fransche minister president Flandin van oordeel, dat de devaluatie met alle middelen moest worden bestreden. Hij ver klaarde o.a. dat de aanhangers van devaluatie een misdadig werk ver richtten en zich als defaitisten ge droegen. Als de wielen even later den grond raken wordt het Dultschland-lied door allen aangehe ven en de RUksstadhouder Generaal Von Epp is de eerste, die den RUkskanselier begroet. Met een korte rede dankte Hitler voor de har- tehjke ontvangst. Nadat de op het vliegveld op gestelde troepen geïnspecteerd waren ging het met een lange file van auto's naar de stad, met aan het hoofd de auto van Hitler, die o. a. ver gezeld werd door den RUksperschef Dr. Die trich en den gevolmachtigde van Hitler voor Ontwapenlngs-aangelegenheden Von Ribben trop. Langs den geheelen weg werd HlUer voort-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1