u Duitschland neemt zijn „recht” Martelaren van Beroepswet F. 36 door K.L.M. overgenomen Dobbelmann lekker.» man! j VREEMDELINGEN MOGEN BLIJVEN HYPOTHEEKCOMMISSIE CONSEQUENT, MAAR GEVAARLIJK MAANDAG 18 MAART 1935 Toestel op Berlijnroute Flora te Heemstede BENOEMINGEN VERZEKERINGSTERREUR JULIANAKANAAL l i Joodsche vluchtelingen Tariefsverlaging f H.M. de Koningin in het Westland Nygaardsvold Noorsch kabinetsformateur VER. TOT VEREDELING VAN HET AMBACHT Een streep door het „Dictaat” h d Het heiligverklaringaprocea is benoemd ir. K. Gezicht op den crocustuin van de Elora-tentooneteUing te Heemstede 1 Wat de bezoeker weten moet In het biadom Haarlem deze De algeheele openatelling lyriek he ♦j Wg. H. OOLIJN" Koninklijk bezoek Antwoord voorzitter tl n r n u it n P Geen uitwijzingen van Ooet-Euro- peeache immigranten Zaterdag door miniater Steen- berg he geïnatalleerd Na proef-, tevena propaganda- vlucht over ona land Hun veatiging in de W ieringermeer Memorie van antwoord in zake wetavooratel tot wijziging op Jk«- ter- be- Ier- id A PC Het behoeft geen betoog, dat dit geenszins de bedoeling is, dat de Regeering alleen hun wil tegemoet komen, die bulten hun schuld door de moeilijke tijdsomstandigheden hun verpllch- De Minister van Economische Zaken heeft Zaterdagmiddag op het Departement van Eco nomische Zaken de Hypotheek-commissie ge ïnstalleerd. Bovendien schijnt men ontdekt te hebben, dat S. bjj een uitgebreide oplichtingsaflalre vetrok ken is en niet alleen deze 8., maar ook een groot aantal verzekeringsagenten in de provin cie Zuid-Bolland. Zaterdagmiddag is op het vliegveld Waal haven te Rotterdam het groot viermotorig Fok- kervliegtuig de F. 36 (Arend) officieel aan de K. L. M overgedragen. Om half één was de .Arend” van Schiphol vertrokken om een elf stedentocht te maken, die én als proefvlucht én als propagandavlucht bedoeld was. Wg. DE GRAAFF Minister van Bultenl. Zaken”. H. M. de Konlng is voornemens Maandag 25 dezer een bezoek te brengen aan de groote bloemententoonstelling te Heemstede. H. M. zal zich in den voormiddag per auto daar been begeven. van ge- Het vervallen Van de verplichting, den inzen der van het klaagschrift te wijzen op het rechts middel, dat tegen de beschikking kan worden aangewend, acht de minister geraden. TCr voldoening aan het verlangen van som mige leden wordt nader voorgemeld te bepalen, dat tijd en plaats van het „verhoor”, bedoeld in art. 87, zesde lid, nieuw, den opposant ten minste drie dagen te voren worden bericht, echter met dien verstande, dat hy niet ver plicht is te verschijnen. Daarom is er ook geen reden reiskosten te vergoeden. De minister acht het raadzaam alsnog een nieuwe voorziening op te nemen, t.w. aanvul ling van art. 6a der Beroepswet met een be-_, paling, welke de mogelijkheden van opdracht van de waarneming van bet griffierschap van een raad van beroep eenlgsslna uitbeeldt. BATAVIA. 16 Maart. (Aneta). Met Ingang van 1 April as. zal de K. L. M de tarieven op de Holland— Indlé-UJn opnieuw verlagen en wel voor de route AmsterdamBatavia van f 1500 tot f 1350. Later is nog een Hagenaar, die bjj deze uit gebreide zaak betrokken Is. O. W.. aangehouden, terwijl tenslotte een tweetal anderen, J. M. uit Hoek van Holland, en M v. d. H. uit Zwarte- waal, zijn gearresteerd. Alle aangehoudenen zijn voorloopig opgeslo ten. iken en teld uit kan. Bit SHA9 LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbolmann's Tabak on g44n ander* t op lUng zoo— r ge- 2500 der- ven- van een uwd. I als een ardt aok- snd de en, HO- ol- sdL erg be nei be- ig- er- ud ,Jk leef ten volle met uw moeilijk heden mee’* De voorzitter der Commissie, mr. dr. J. Don ner, beantwoordde deze rede. Daarbij zelde hij o. m.: Wat de zaak zelf betreft het voorkomen van onredelUke executies op landbouwgebied met volle instemming hebben wij Uwer Ex cellenties aansporing tot groote voorzichtig heid ontvangen. Inderdaad zijn hier ernstige gevaren te vermijden. Het zal zaak zijn zich te hoeden, dat men niet op de korte baan tot het gemoed sprekende Indlvldueele verlichtin gen aanbrengt, die op de lange baan slechts een dan te laat tot het verstand doordringende schade aan het algemeen en ook aan den land bouwenden stand als geheel kunnen veroorzaken. Zoo stellen wij ons ook vooral in desen tijd van elementairen burgerplicht gaarne beschikbaar om voor ona bescheiden deel op dit stuk de Regeering In haren naar beste weten uitgevoerden ontzagwekkenden arbeid bij te staan. En God, Wiens barmhartigheid wy in dese zware tijden wel In seer bijaonderen sin over ons volk mogen inroepen, doe het ons wél gelukken Onmiddellijk na de installatie heeft de Com missie hare werkzaamheden aanvaard. Op vragen van den heer van Citters betreffen de de vestiging en huisvesting van Joodsche vluchtelingen in de Wieringermeer heeft mi nister Colijn geantwoord dat aan de Stichting .Joodsche Arbeid” cultuurland is verpacht voor het tijdvak 1 Maart 19341 November 1936. In verband hiermede wordt voorgesteld een nieuw artikel 13. luidende..Aan vakvereni gingen van werkgevers en van werklieden kan op bij algemeenen maatregel van bestuur te regelen voet de bevoegdheid worden verleend personen voor plaatsing als lid of als plaats vervangend lid op de lijsten der leden van de raden van beroep voor te dragen. Aanvulling van art. 52 acht de minister niet opportuun. Ten aanzien van verruiming van de gelegen heid voor partijen tot het inzien van de op het geding betrekking hebbefide stukken heeft de minister niet de overtuiging verkregen, dat aan een dergelijke verruiming wezenlijke behoefte bestaat, terwijl hy ook moeilijk kan aannemen, dat zij tot meer Intrekking van beroepen zou leiden. Tegen toekenning aan de klagers van eenl- gen Invloed op de benoeming van deskundigen bestaan bij den minister overwegende beden kingen. De minister heeft bezwaar een bepaling in de wet op te nemen, welke aan de vakorgani saties een groote bevoegdheid verleent, de be voegdheid toch om uit te maken, welke per sonen eventueel In een rechterlijke functie zul len kunnen worden Benoemd. HU heeft er geen bedenking tegen, dat het Overheidsorgaan, de Ged. Staten, zich door de organisaties doet voorlichten, gelijk ook hij het wenschelljk acht, dat de leeken-rechters contact hebben mét het bedrijfsleven, doch het komt hem ongewenacht voor, dat bet Overheidsorgaan door een voor dracht sou worden gebonden. 6* Terecht kan men zich afvragen of het wel billijk Is, dat, in dat geval, een nieuwe gebruiker van dat landelijk eigendom van de getroffen Regeeringssteunmaatregelen kan proftteerra. De Regeering heeft deze vraag ontkennend beantwoord. Minister Steenberghe zette daarbij uiteen, dat het noodzakelijk bleek, reeds thans maatre gelen te treffen tegen onredelijke executies. Daarbij doet zich de vraag voor, of het wel gewettigd Is, dat een hypothecaire schuld- elscher, zonder dat de noodzakelijkheid zich voordoet, zijn hypothecairen schuldenaar met executie van zijn landqjyk eigendom gaat be dreigen, of tot executie daarvan overgaat. vertrokken, teruggenomen en voorloopig worden toegestaan. Heeft het vertrek uit ons land plaats gehad, dan blijft de verbiyfsontaegging uiteraard ge handhaafd. Levende haven, werktuigen, enz. werden Rijkswege niet kosteloos ter beschikking steld. Het is niet gebleken, dat behalve vluchtelin gen, ook vrijwillig zich aanmeldende vreemde lingen in het werkdorp worden opgenomen. Op de personen, die In het werkdorp worden opgenomen of daaruit vertrekken, wordt nauw lettend toezicht gehouden. tlngen niet kunnen nakomen en dan nog al leen Irf die gevallen, waarbij aan het belang van den hypothecairen schuldelscher niet de voorkeur moet worden gegeven. De commandant van de K XVIII seinde: Ware plaats 15 Maart 13 uur: 33 gr. 10 mln. Z.. 33 gr. 13 mln. W. Goed weer. Alles weL Zooals gemeld, heeft de politie te Rotterdam de vorige week vier personen gearresteerd, die gerulmen tijd een ware terreur uitoefenden op concurrenten, die in het verzekeringsbedrijf werkzaam zijn. Op aanstichting van den „assu radeur” M. B. werden door diens helpers ver schillende slachtoffers mishandeld, bedreigd of op andere wijze benadeeld. Uit het onderzoek, dat de Rotterdamsche po litie instelde, kreeg men de overtuiging, dat B. niet de eigenlijke Initiatiefnemer van alle ter reurdaden was, niettegenstaande hjj beweerde geen opdrachtgever te hebben. Uit verschillen de uitlatingen kwam evenwel vast te staan, dat de verbittering tegen den hoofdinspecteur van de OLVKH, den heer Van der M., te Den Haag, zeer groot was. Vandaar, dat het onderzoek na de arrestatie van de vier Rotterdammers niet werd beëindigd, maar In Den Haag voortgezet. Volgens „Het Volk" Is het resultaat niet uit gebleven. 8., die vroeger ook aan de OLVEH ver bonden was, doch door toedoen van den hoofd inspecteur Van der M. werd ontslagen, is thans gearresteerd. Hij zou de man ztjn. die M. B. en zijn helpers te Rotterdam tot de terreur aan zette. Naar wij vernemen zal da Historische Commissie van de H. Congregatie der Riten te Rome nog dit jaar het proces tot heilig verklaring der Alkmaarsche Martelaren, dat door de kerkelijke rechtbank te Haar- lem werd gevoerd, in studie nemen. De Vereeniglng ter Veredeling van het Am bacht hield Zaterdag te Utrecht In hotel Ter minus haar eerste Algemeene Ledenvergadering na de reorganisatie De voorzitter. Ir. J van der Weerden (Amsterdam) herdacht In zijn ope ningswoord het aftreden als voorzitter van Ir F. A. Brandt. Medegedeeld weid dat {iet dageiykach „Ik heb de eer Uwe Kamer mede te deelen. dat de openstelling van het Julianakanaal eerst na de voltooiing der inrichtingen van de Ne- derlandsche Spoorwegen voor overlading van steenkolen in de haven te Born ter overweging kan worden genomen. Inmiddels werd reeds eenlgen tijd geleden de gelegenheid opengesteld om rechtstreeks van Maastricht naar Born en vice versa te varen. Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen, mocht de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zuld-Llmburgsche mijnstreek te Heer len. op haar brieftelegram van 38 December 1934 aan den Minister van Waterstaat en haar oequesten van 8 Maart jl. aan den Minister van Bultenlandsche Zaken en Waterstaat, de na volgende antwoorden ontvangen: aannemen van V.VA. Daarnaast opent de regeling de mogelijkheid een betaling*- of ultstelregellng ook met de niet hypothecaire schuldelscher* te treffen. Deze regeling zal echter geheel vrijwillig moe ten tot stand komen, van dwang zal daarbij geen sprake mogen zijn. De minister spoorde de commissie tot groote voorzichtigheid aan. Met de bede, dat God Zijn zegen moge schen ken op den door U te verrichten arbeid, ver klaar ik deze commissie geïnstalleerd, besloot Z. Exc. Aan de Memorie van Antwoord is hét vol gende ontleend: Ofschoon erkend moet worden, aan de Tweede Kamer Inzake de wijziging der Beroepswet, dat de eenlgszlns beperkte strekking van het ont werp niet in de considerans tot uitdrukking is gebracht, is het inderdaad de bedoeling ge weest. dat een niet te uitgebreid gebied aan een herziening zou worden onderworpen. In de eerste plaats heeft men aandacht ge schonken aan de benoeming van leden en plaatsvervangende leden van de raden van be roep. Goed weer en allea wel! De Regeering heeft bepaald, dat de thans nog In ons land verblijvende Poolache of andere Oost-Europeescbe vreemdelingen, niet vallende onder de categorie vluchtelingen, die zich hier te lande gevestigd hebben, na zich een visum voor toelating te hebben verschaft, onder invulling op de consulaire vragenlijst ter ver krijging van dit visum, van een anderen grond dan vestiging, en die deswege voor verbiyfsont- zegging In aanmerking zouden komen, ter zake niet meer zullen worden uitgewezen. Inderdaad aal tusachen het houten-gebou- wencomplex door en voor rekening van de Stichting een steenen gebouw worden opgericht, dat gedurende het verblijf van de Joodsche ko lonie in de Wieringermeer als gemeenschaps huis dienst sal doen. De constructie van dit gebouw is evenwel zoo gekozen, dat het by ont ruiming met geringe kosten tot een normale boerderij kan worden Ingericht, terwyi het ge bouw wordt gesticht op een plaats, waar voor een normale exploitatie van de gronden een bedrijfsgebouw was gedacht. OSLO, 16 Maart Minister-president Mo- winckel heeft heden in den kabinetsraad be kend 'gemaakt, dat hij den Konlng het ontslag der regeering heeft aangeboden. De Konlng heeft het ontslag aanvaard en den voorzitter van het Storting, den leider der Arbeldersparty Nygaardsvold, belast met de vorming van ëen nieuw kabinet. Nygaardsvold heeft de opdracht aangenomen ZHExc. de Blsschop van Haarlem heeft be noemd tót pastoor te Velsen-Driehuis den wel- eerw. heer B. de Jong; tot pastoor te 's-Gra- venhage (8t. Jeroen) den weleerw. heer C. Kroft en tot pastoor te de Cocksdorp den wel eerw. heer Th. Boonekamp. thans rector van *t Rustoord J3t. Joseph” te Beverwijk De Internationale Bloemententoonstelling Flora, In en naby het Wandelboech G roei.en- daal te Heemstede, zal van Vrijdag 13 Maart af, onafgebroken eiken dag geopend zyn van 's morgens negen tot *s avonds twaalf uur. Zy wordt dus niet gesloten tegen donker, zoo als in 1925; slechts wordt dan het niet ver lichte gedeelte ontruimd en den oezoekera ver zocht rich over de bruggen te begeven naar het hofterrein. waar tegen schemer, eiker, dag de verlichting wordt ontstoken. Beeft men het terrein overdag b.v. door den hoofdingang betreden en wenscht men te olijven om de verlichting te rien. dan verlaat men na rijn bezoek de tentoonstelling door den Ingang aan de tegenovergestelde zijde als van waar men het binnengekomen is. Men komt dan dicht by de tramhalte of de geparkeerde auto cars uit. die na donker oprijden tot by dien (avond) Ingang, gelegen aan de Van Merlenlaan. Zy die per auto of rijwiel komen, kunnen het terrein verlaten langs den ingang waardoor zy waren binnengekomen. De Ingang Heerenweg gelegen aan het parkeer- en rywielstation der Flora. Vóór men de Ingangshekken doorgaat die van tourniquets zyn voorzien, koopt men aan de verspreid op den weg geplaatst*, kassahulsjes zijn entreebiljet, dat den geheelen dag geldig is, mits men het terrein niet verlaat. Daarvoor bestaat geen aanleiding in zooverre dat op het terrein voldoende gelegenheid is om Iets te gebruiken. De entreeprijs is uniform, leder betalend bezoeker betaalt denzelfden toegangsprijs. Bezoekers die b.v. by de verkeersonderneming die hen vervoerde zich van biljetten met Inbegrip van entreeprys hebben voorzien, be hoeven zich natuurlijk niet aan de kassa hulsjes te vervoegen. Hun speciaal biljet geeft hen via het loket met opschrift „Speciale biljetten” aan eiken Ingang direct 'negang Hun speciaal biljet wordt ingewisse.d tegen een geldig entreebewys. Dultschland werd geoffreerd. Dultschland trachtte tevergeefs de verschillende onderdeelen van dit complex te splitsen door met opval lende tegemoetkomendheid In te gaan op het voor Engeland zoo belanw±ke luchtpact, doch deze toeleg mislukte. Het^Engelsch-tfTansch- Itallaansch-Russlsch front bleef vast aaneenge sloten Toen accepteerde Beriyn, dat met den Ëngelschen minister van bultenlandsche zaken Sir John Simon het geheel zou worden bespo ken. Op den vooravond van het Engelsche be zoek verscheen evenwel bet Britsche Witboek, waarin de Dultsche herbewapening werd uitge- speeld als emf^ringend motief voor de defen- sie-piannen, MBrdoor Engeland practlsch zyn Principieel gehandhaafde ontwapenlngspolltlek laat varen. Hitler was verkouden en veront waardigd en de reis van Simon naar Berlijn thoest worden uitgesteld. By het daarop gevolg de Lagerhuls-debat gaf de Britsche regeering zich alle moeite den voor Dultschland pyniyken Indruk van bet Witboek te verzachten, maar niettemin kondigde Goering de instelling van een militaire luchtmacht aan. Groot was weer de ontsteltenis, niet zoozeer over 1 feit zelfs als wel over de openhartige wijze, waarop het werd medegedeeld en bekend. In het Fransche parle ment kwam de tydeiyke verlenging van den dlensttyd ter aanvulling van de magere oorlogs- lichtingen ter tafel en de regeering-Flandln haalde haar voorstellen er glad door. Daarop heeft thans Dultschland geantwoord met het afkondigen van den algemeenen dienstplicht. De wereld zit nu In zak en aach. Men vraagt zich bezorgd af, of nu het zoo belangrijke bezoek van Sir John Simon aan Berlijn weer zal worden uitgesteld of mlsschle ngeheel zal worden afge last. In Frankrijk herinnert men aan het „vod je papier” en verklaart men. dat verdragen met een land, als Dultschland blijkt te zyn. niet de geringste waarde hebben. De stemming In Eu ropa is voor de zooveelste maal weer eens alles- om het zich herbewapenende Dultschland, waar- behalve verkwlkkeiyk. het le een diploma behaalden de voorkeur te geven. Het jaar 1934 eindigde met een batig saldo van 111536. Mededeellngen werden gedaan over de proef aflegging In 1935. Tot ryksgecommltteerde Kortland. Het nlet-officleele bezoek; dat H. M. de Ko ningin Vrijdagmorgen plotseling bracht aan X Westland en zijn veilingen, heeft In deze streek, die zoozeer door de crisis is getroffen, groote dankbaarheid verwekt voor hetgeen de lands vrouwe toonde. Nauwelyks terug uit het bui tenland. is Haar eerste tocht geweest naar het Westland, de nyvere tuinbouwstreek, die in de laatste jaren reeds meermalen de vontelyke belangstelling heeft mogen ervaren. „U zult het wel druk hebben.” zoo meende HM. van een exporteur, die btj Haar was ge roepen, en zy stak hem ten afscheid de hand toe. Aan de tentoonstelling, welke HM. In 1933 te Honselersdyk bezocht, verklaarde zy nog de aangenaamste herinneringen te hebben be waard. en over de aa. tentoonstelling, die weer in Honselersdyk wordt gehouden. Het H.M. Zich ultvoeaga Inlichten. Wel tweelj^l wandelde Zy de groote veiling hal In en liep langs de talryke rol taf els met bloemen. Byzonder verrast was HM. door de eenvou dige hulde, welke door de leerlingen der Vak school voor Meisjes werd gebracht. De schooi ligt recht tegenover de bloemenveiling, en nog in haar schoolschorten waren de meisjes naar Niets soa echter gevaariyker lijn, dan wanneer zelfs maar de Indruk sou wer den gewekt, dat het thans den land bouwers vrijstond hu hypotheekrente niet meer te betalen en dat de Regeering du de mogelijkheid van executie sou afsnijden. Het toestel werd bestuurd door de piloten Scholte en Xhilmelaar met de heeren de Kat en wydoogen van den technlschen dienst der K. L. M en de heeren NDenhof en Sandberg vu de Fokkerfabrieken als passagiers au boord. Na de landing vertelde piloot Scholte, dat de vlucht buitengewoon goed geslaagd was en we! bewezen had dat de motoren uitstekend func- tionn eerden. Men had ten Noorden vu Maastricht een eveneens viermotorig vliegtuig vu de Imperial Airways met stukken geklopt. De .Arend” was veel sneller. Hij aal worden Ingelegd op de Hjn Rotterdam—Amsterdam— Beriyn. De piloten Slllevls, Scholte en Vu Dijk, die met het toestel beoordeellngsvlnchten hebben gemaakt, zullen afwisselend als* gezagvoerder het vHegtulg besturen. Het overname-protocol werd onmiddellyk na aankomst te Waalhaven om vyf uur geteekend. Het mooie weer bad vele menschen naar Waalhaven gelokt. stuur na de mutaties die plaats vonden thans als volgt Is samengesteld: ir. J. van der Woer den, jhr. Ir. E. van Heemskerck van Beest, mr. Smeenge, Ir. de Klerk, L. de Groot, dr. H Jan sen en ir. Braat. De aftredende en herkiesbare leden vu het hoofdbestuur werden herkozen. Gekozen werden tot lid vu het hoofdbestuur: ir. W. Cool D. L. Braakman. J. Veldman, T. A. Lubberding. ver tegenwoordiger van de Federatie vu Prov. kleermakers-patroonsbonden In Nederland. In het jaarverslag, dat werd uitgebracht door den secretaris-penningmeester Jhr. ir. E. van Heemskerck van Beest werd oa. gememoreerd dat de Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons in zyn Jaarvergadering van Juli 1934 besloot zyn leden te advlseeren bh werklieden, aan hen. dl< plotselinge afkondiging vu de wiet, I 1 waarby bet formeel nog au de bepalin- gen vu het Verdrag vu Versaillea ge bonden Duitscifland den militairen dienstplicht invoert, heeft een ontzaglijke beroering by allen die nog hoop hadden Dultschland au bet verdragsiyntje te houden. Of deze beroering even echt gemeend is. mag betwyfeld worden, want degenen, die wesenlyk nog in de illusie geloofden, dat het door Hitler gewekte, vu eer-gevoel en rassenwau vervulde Derde Ryk zich zou laten dwingen tot een diplomatieken koehandel, waarby de practlsche toekenning vu de principieel reeds erkende rechtsgeiyk- beid vu Dultschland als ruilobject voor pact- concessies sou moeten dienst doen, zyn den latasten ttfd steeds zeldzamer geworden, ook In Frankrijk. Zoowel in Frankrijk. Engeland. Ita lië, Sovjet-Rusland. als In de Vereenlgde Sta ten doet men alsof men alles eerder verwacht had du dit en toch vormt dit besluit vu de Ryksregeering de laatste trede vu de trap, welke zy sinds de overwinning vu het natio- naal-sociaUsme in een versneld tempo beklom om uit d enstaat vu „onduldbare vernedering’ te geraken. Binds jaar en dag hebben de „Füh rer” en zyn natlonaal-soclalistiscbe ministers bet vu de daken geschreeuwd, dat Dultsch land vóór alles rechtsgelykheld op bewapenlngs- gebled elschte als een „conditio sine qua non" voor een w(eer deelnemen van Dultschland au de internationale samenwerking tot behoud en waarborging vu den vrede In Europa. Dit biykt geen demagogische lyriek voor het binnenland te zyn geweest, doch bittere ernst vu een ster ken, doordryverlgen wil. Het was algemeen be kend, dat Duitschland in bet geheim de als hatelijk en onwaardig gevoelde militaire clau sules van het Verdrag vu Versailles ontdook en zich met groetenden yver herbewapende. Het meende daartoe het recht te hebben, omdat de andere mogendheden, welke by het Verdrag vu Versailles een geleidelijke bewapenlngsvermln- dering tot op het niveau, waartoe Duitschland verplicht werd, hadden tdegezegd of althans hadden gesuggereerd, geen ernstige aanstalten maakten au die verwachting te voldoen. In de breedvoerige motiveering vu het thans geval- kn besluit heeft Dr. Goebbels deze opvatting nog eens met nadruk uiteengezet. Dultschland bad ten volle au de ontwapenlngsverpUchtln- gen vu Versailles voldau, zooals de Inter- geallieerde contröle-commlssie zelf had gecon stateerd, en heeft vergeefs gewacht op de be- wapenlngsbeperklng der anderen. Toen uitbleef en de ontwapeningsconferentie, wfelke met zooveel Idealistische en pacifistische werd Ingezet, ontaardde In een hoop- en uit- richtsloos debat, achtte Duitschland zich mo reel ontslagen vu de eenmaal onderteekende verplichtingen Tegen deze redeneering kan men auvoeren, dat het nimmer geoorloofd is eenzijdig een verdrag te schenden, maar du dient eerst vastgesteld te worden of het be treffende verdrag rechtvaardig Is geweest en nog is, of het niet door overmacht werd afge dwongen en of het nog aan de sinds de sluiting totaal gewyzigde omstandigheden zuiver beant woordde. Zeker Is, dat In het Verdrag vu Ver- sailles de mogeiykheld vu herziening voorzien was, maar dat deze mogeiykheld door de hou ding vooral vu Frankrijk moeliyk en in ieder geval voor het ongeduld vu Dultschlud In een veel te langzaam tempo te verweaeniyken bleek Deze beslissing komt dus hierop neer, dat verdere ultwyzing van deze categorie Oost-Euro- peanen niet meer zal geschieden; au de hier te lande nog aanwezigen zal voorloopig ver der verbiyf toegestaan worden. Mochten in bepaalde gevallen de betrokkenen reeds niet zyn du zal deze aanzegging worden verder verbiyf de veiling gedraafd, waar zy twee coupletten van het „Wilhelmus” zongen. Dit onverwachte bezoek der Vorstin heeft indruk gemaakt in de harten vu de Weat- luders. T T oor zoover Dultschland zyn houding ba- aeert op hetzelfde recht op veiligheid en zelfverdediging als Frankrijk en Engeland de hunne, ku men het moeliyk geheel ongeiyk geven, ook al zou het door minder voortvarend heid en meer tact heel wat internationale ont stemming en achterdocht hebben kunnen voor komen. Het loopt thans het risico, dat buiten Dultschlud om het pocten-net toch wordt vol tooid en toegehaald. Erg groot is dat risico evenwel niet. Wanneer de opwinding wat ge luwd is, sal men wel weer tot praten komen, wut zonder de medewerking vu het zich thans openiyk herbewapenende en daardoor meer te duchten Duitschland is een stabiele vredestoestand In Europa niet goed moge- lyk. Door de ,Jait-accompll”-polltiek vu Hitler zien Engelud en Frankrijk zich beroofd vu een sterke troefkaart. Practlsch Is Duftschluds ge- lykgerechtigdheld thans een feit geworden en een streep door het Verdrag vu Versailles ge zet, waarvan de financieels en economische hoofdstukken over de herstelbetalingen en oor- logzechulden reeds vroeger waren geannuleerd. Het Is mogelyk, dat Hitler door deze radicale daad het Dultsche volk zichtbaar zyn geiykge- rechtlgdheld heeft willen teruggeven om straks geen aanmerking te zullen krijgen, wanneer hy op het pacten-complex mocht willen Ingaan. Indien dit zyn geheime bedoeling mocht zyn geweest, ziet de toekomst er niet zoo angstwek kend uit als zy op het oogenblik schynt. In leder geval zyn thans de laatste sluiers gevallen vu benauwende geheimen en weten de partyen pre cies, wat zy au elkuder hebben. Het klekeboe- spelen Is ten einde en dat Is voor de gphelme diplomatie een kans minder op listige knoelery, maar voor de zoo gewenschte internationale toe nadering nog geen onoverkomelyke belemmering. Vu den anderen kut Is het evenzeer mogeUjk, dat Hitler nooit vu plu Is gëweest op het geprojecteerde pactenstelesl In te gau, en daar om de basis der besprekingen ondergraaft. Dultschlud Is sinds de overwinning In het Saar- gebled nog zelfbewuster geworden du vroegen Het 1» nu maar de vraag met welke legermacht en welke luchtvloot het rich tevreden zal stel ten. Houdt het zich au het bevredigen vu zuiver defensieve behoeften du bestaat er nog een redeyke kans op overeenstemming met zyn tegenspelers, matigt het zich echter méér au, du wordt he tvoor de toestand in Europa hachelijk. Wat zal er overbiyven van de deml- Htarlsstle au den RUn? Wat vu Locarno? Materieel en moreel is er veel voor Duitschluds standpunt te zeggen, maar de nieuwe geest, wel ke nog gevaariyker dan den ouden lykt, maakt het voor de anderen uit wel te begrijpen zucht naar zelfbehoud moeliyk dit te erkennen. „Ik leef ten volle met Uw moeliykheden mee", verklaarde de Koningin Vrydag au het bestuur der Centr. Westl. Bloemenveiling te Honse lersdyk. Eerst heeft HM die slechts van enkele le den der Hofhouding vergezeld was. op de groen tenveiling Naaldwyk met kooplieden en expor teurs ongedwongen gesproken, zy vroeg naar de exportbelemmeringen en naar de uitkomsten In de bouwbedryven. Op de Bloemenveiling sprak zy met de kooplieden; een straatventer. Zoo uit zyn werk weggeroepen, in zijn sjofele kleeren. met net nog even vlug gewasacben hutten verscheen hy voor de Landsvrouwe. Ook over dezen tak van hudel wenschte de Koningin Ingellcht- te worden. En zonder veel omhaal van woorden, zonder dat de etiquette geheel in acht werd genomen, liet H.M. de menschen, die by Haar werden ont boden. praten. Jn antwoord op het schrijven vu de Kamer vu Koophandel vu 6 dezer heb Ik doteer U te berichten, dat volgens vu myn ambtgenoot van Waterstaat ontvangen ontvangen Inlich tingen, reeds thans een seer ruim gebruik vu het Julianakanaal voor de scheepvaart gewaar borgd Is. Wanneer de NS. eenmaal de bewerk tuiging der haven van Bom hebben voltooid, zal dit gebruik practlsch even vrij zyn, als ware het kanaal officieel geopend. Ik acht het niet wenscheiyk, op de in boven aangehaalden brief vermelde punten in te gaan." itter heeft thans eigenmachtig genomen, l—l wat de overwinnaars van 1918 Dultsch- X land stelselmatig trachtten te onthou den. Graaf de Broquevllle heeft, toen hy nog premier vu België was, dit voorzien, toen hy. gealarmeerd door de Fransche onthullingen over den stand der Dultsche herbewapeningen, be toogde, dat de minta.tr* clausules vu Versailles practlsch onhoudbaar waren géwordén en dat het verstandiger zou zyn dit ronduit te erken nen en te trachten met Dultschland tot een deze herbewapeningen beperkend vergelyk te komen. Generaal Smuts heeft een soortgelyk pleidooi gehouden, dat algemeen Instemming wekte, behalve In Frankrijk, dat den Belgischen minister vu bultenlandsche zaken, Hymans, had gedwongen weer In te sUkken, wat zyn pre mier Had gesproken. Het is een feit, dat zoowel Italië als Enge land geneigd zyn geweest Dultschlud op dit camUnate punt tegemoet te komen en Frankrijk in een zorgvolle geïsoleerde positie heeft ver keerd. Door zyn ongelukkige en „draufgknge- rtech” ,Anschlusz"-politlek tegen Oostenrijk heeft Dultschland echter Italië, dat naar een polltleken evenwichtstoestand in Europa streeft, tegen zich In het harnas gejaagd en In de armen ▼u Frankrijk gedreven. Engelud maakte het kopschuw door zyn uitgesproken verlangen naar een inchtmacht, zoodat Baldwin zyn vermaarde werk la ring aftegde, dat Engelands grenzen el- geniyk au den Rijn liggen. Sindsdien heeft Frankrijk, tot op het uiterste bezorgd voor sya veiligheid, een netwerk van pacten ontworpen om het rich herbewapende Dultschlud, waar tegen het geen preventleven oorlog wilde voer- ren, th bedwang te houden, en vond daarvoor den steun van Engelud, Italië en Sovjet-Rus land. Sovjet-Rusland werd den volkenbond bin nengeloodst, waaruit Dultschland met een kwa den kop was weggeloopen, en het Ooetpact ge projecteerd. Laval kwam met Mussolini te Ro me tot een accoord. waarby een non-lnterven- tte-verdrag ten gunste van Oostenrijks onafhu- keiykheid ward uitgestippeld en te Londen werd door de Fransche en Engelsche mintaters era communiqué opgesteld, waarin de verschillende pacten, vermeerderd met een luchtpact ter uit breiding vu de Locarno-garutles voor het Wasten, als een ondeelbaar complex au

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5