Fabrieksbrand te Vlaardingen Rijksmiddelen Februari m I Ambtenarenwet Wijziging van de Tariefwet Onze uitvoer naar Duitschland FLORA TE HEEMSTEDE NIETS KON BEHOUDEN BLIJVEN HET „SCHANDAAL VAN MEDEMBLIK" DINSDAG 19 MAART 1935 Kerkelijk Leven Bekroningen JUBILEUM KRUISHEEREN 25 jaar Amerikaansche missie enorme vuurzee Ook zoutkeet vernield Wijziging Kieswet MGR. N. VAN DER VUET Sub-amendement-Vliegen PATER M. BRUCKERS t Wijziging ingetrokken Aanzienlijke schade I Arbeider ernstig gewond Belangstelling voor de F 36 - Mi Snellere afdoening van de geschillen gewenscht Conflict te Rotterdam verscherpt Mgr. dr. hemmens te Laren Nieuwe betalingscontingenten vastgesteld Hoe de directeur van een onder wijsinrichting in Den Haag een „zaakje” opknapte Burgemeester Godschalx gaat heen EERELID BLOEMBOLLEN CULTUUR GOEDKOOPE GROENTEN AAN WERKLOOZEN HEISTELLING GEVALLEN 4— Het was de brandweer onmogelijk iets uit te richten tegen de Moeilijkheden voor kleine hande laren en zuurkoolfabrikanten stellen teleur Door een molenwiek getroffen Waardeering voor het werk der katholieke pers Accijnzen en omzetbelasting Einde van staken en posten geëischt i V Oven lichtte in deze zaak vijf cassatie- Aannemingmaat- list i van weg te hoogere als t ware ^oüden deze Onze landgenoot, Mrg N.van der Vliet, archi mandriet van de Oostersche kerk te Jerusalem, die reeds sinds 1901 onafgebroken professor al daar is aan het seminarie „Salnte Anne” voor tnlandsche priesters, zal, volgens de „Msb.” be gin Mei een bezoek aan ons land brengen. Mgr. Lemmens sprak rijn groote waardeering uit voor het werk der Katholieke Pers, in het bijzonder voor „De Tijd" en de bladen van de Vereenlgde Kath. Pers. Ondanks het nachtelijk uur trok de brand duizenden belangstellenden. Onder hen. die het blusachlngswferk gadesloegen, waren ook de bur gemeester, de beer A. van Walsum, en de Com missaris van Polltie J. M. van der Hout. Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van Staat en Commissaris van de Koningin in de provincie Zuld-Holland.. heeft telegrafisch medegedeeld, dat hij de benoeming tot eere- lid van de Algemeene Vereenlging voor Bloem bollencultuur aanneemt. Zondagochtend waren vier arbeiders aan de Zuwebrug tusschen Kortenhoef en Vreeland bezig met het Inslaan van een heipaal. Ter wille van deze werkzaamheden tot herstel van de brug was verlof gegeven op Zondag te arbei den. De werklieden stonden op een schuit, toen plotseling de heistelling in beweging geraakte. Zjj maakten zich uit de voeten, doch een hun ner, de 44-jarige A. Bosman, wonende te Uit hoorn, werd op het hoofd getroffen door een der neerstortende stutpalen. HIJ bleef bloedend en bewusteloos liggen en is In hopeloosen toe stand naar een der ziekenhuizen te Hilversum vervoerd. In Gameren by Zaltbommel is Maandagmid dag de 16-jarige Btrous door een molenwiek ge troffen en zeer ernstig aan het hoofd gewond. Het ongeluk geschiedde, toen de jongen zich uit den betreffenden korenmolen naar buiten begaf. Op het amendement-Bongaerts op art. 1 van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Kieswet, de provinciale wet en de gemeente wet heeft de heer Vliegen een sub-amendement ingediend. Ter toelichting merkt de voorsteller op, dat het hem Juister lijkt, dat niet wordt afgegaan op de bevolkingscijfers, maar op bet aantal kie zers. Alleen de kiezers behooren invloed te heb ben op de samenstelling der vertegenwoordi ging. Waar het logisch lijkt, den invloed op de samenstelling der Volksvertegenwoordiging zich te doen bepalen tot de kiezers en den nlet-kie- zers geen rol toe te kennen en de afwijkingen van de aantallen kiezers in de vier groeptn niet van groote beteekenis zijn, is het juister aan leder der vier groepen de bezetting van 25 zetels toe te vertrouwen. Te Vlaardingen heeft in den afgeloopen nacht een groote fabrieksbrand gewoed, waardoor de meubelfabriek van de N.V. J. Leewis, gelegen aan de Wilhelmlnahaven te Vlaardingen, totaal is verwoest. Het vier verdiepingen hooge gebouw, waarin geschil derde en laqué-meubelen werden vervaar digd, is totaal uitgebraad, terwijl een ter zijde gelegen zoutkeet door het instorten van een muur, die daarop terecht kwam, grootendeels werd vernield. De grootsche heidenherdenking te B er lij n. deneraal-veldmaarschalk von Macken- sen; Rijkskanselier Adolf Hitler; Rijkswe erminister von Blomberg; 2de rij in het midden minister-president Goring, rechts admiraal Rdder Dezer dagen hebben te Berlijn besprekingen plaats gevonden tusschen de Nederlandsche en de Dultsche regeeringscommissles over de vast stelling van de betalingscontingenten voor den Nederlpndschen en den Indlschen uitvoer naar Dultschland. Er werden voor het tijdvak van 1 April tot 30 Juni 1936 nieuwe betalingscontingenten vastgesteld, welke over het algemeen lager lig gen dan die voor het eerste kwartaal van dit jaar. Februari-opbrengst hiervan ons geweldig tegen gevallen. Wel is waar is de opbrengst ad 5 mil lloen ruim 9 ton grooter dan in Januari, maar ze blijft altijd nog ruim IX millloen beneden de raming. We vreezen, dat ook dit Jaar dit middel niet aan de verwachtingen zal beant woorden. Zelfs als alles normaal is gaan loopen, d.wz wanneer alle kwesties over de inning, zooals er nu nog heel wat schijnen te zijn, uit de wereld zijn, dan nog ziet het er naar uit, dat de Minister van Financiën met zijn raming van deze belasting te hoog heeft gemikt. En waar dit verschillen zijn, die dadelijk in de millloenen loopen, kon deze misrekening alleen al. het sub tiele bouwwerk der begroeting wel eens leeljjk uit het lood brengen. Misschien echter geven de Maartcjjfers, (in welke maand weer kwartaal-lnnlngen binnen komen) aanleiding om deze zaak wat optimis tischer te bezien. De derde groep middelen, welke speciale aan dacht vragen, zijn de accijnzen. Laten we eerst maar even de gunstige be schouwen. Daar is eerst de suikeraccjjns, welke 4,6 millloen opbracht, dat is twee ton meer dan de maandramlng. Vergeleken met vorig Jaar is er zelfs een verhooglng van 11 ton. t Is wel eigenaardig, dat dit middel de laat ste maanden vrij behoorlijk loopt. Is dit ondanks de afschaffing per 1 Juli vorig jaar van de 20 crislsopoenten of juist daardoor? Wij voor ons hellen over tot de meening welke echter niet te bewijzen is dat het afschaffen van deze zwaar drukkende opcenten, het gebruik heeft bevorderd, en zoodoende ook de opbrengst van dit middel is ten goede gekomen. Eerlijkheidshalve moeten wij hier tegenover stellen, dat bij den tabaksaccijns *t omgekeerde is waar te nemen. Vorig Jaar Maart is deze ac cijns verhoogd en ook de opbrengst is gestegen, nX van 3.3 millloen in Februari 1934 tot 3.7 mil lloen in de overeenkomstige maand van dit jaar. Men boude hierbij echter in het oog. dat bij sigaren enz. fraude en smokkelarij op groote schaal niet voorkomen, wat bU suiker en gedis tilleerd wel het geval is Een reductie van het totaal van den uitvoer bleek In verband met den toegenomen ach terstond in de clearing onvermijdelijk. Het percentage van de stortingen op de clearingrekenlng In Nederland, bestemd voor de aflnmlng van achterstallige han. delsschulden, zal van 1 April af van 16 op 14 pCt. werden teruggebracht. ndien er nog optimisten mochten zijn, die de voorgenomen bezuiniging»- ot aanpas singsmaatregelen van de regeering prae- matuur hebben geacht, zullen zy na de twee eerste maandstaten der rijksmiddelen wel van hun kwaal genezen zijn. Het eerste zesde deel van 1935 Immers geeft op het evenredig deel der raming reeds een tekort van bijna zes mil lloen, of rond 10 pet. En dit zonder dat er bij een of ander middel een aanwijsbare veront schuldiging is aan te geven. Integendeel de altijd wisselvallige successierechten paralsseeren met twee millloen overschot op de raming, zoodat het tekort op de overige middelen zelfs een acht millloen groot is. In ons Januari-overzlcht hebben we voor deze ontstellende cijfers de twee hoofdschuldigen aangewezen, het zijn de invoerrechten en de omzetbelasting. De Februarl-staat verschilt in dezen al heal weinig van die van Januari. Zelfs is het decree bij de Invoerrechten nog heel wat grooter ge worden. De afgeloopen maand Immers bracht via dit middel slechts 5,7 millloen in de schat kist, togen een raming van 81/4 millloen. Na de Januari-opbrengst ad 6,8 millloen is dit een tegenvaller, welke niet enkel verklaard kan worden uit het feit, dat de afgeloopen maand 3 dagen minder telde. Eerder nemen we aan. dat de algemeene slap te in de Industrie (minder Invoer van grond stoffen en halffabrikaten) en de steeds verder ingrijpende contlngenteerlngen hier van Invloed zijn geweest Steeds meer onbegrijpelijk wordt het ons daarom, hoe minister Oud dit allee toch beter wetende dan wie ook dit middel zooveel hooger heeft durven ramen. Of, we herhalen het nog eens, het moest zijn, dat een verhooglng der invoerrechten in het voornemen ligt. Dan de omzetbelasting. Eerlijk geaegd ia de Ten Oosten van het fabrieksgebouw staat een huis, waarin in de benedenverdieping het kan toor van de N.V. J. Leewis is ondergebracht. Op de bovenverdieping van dit gebouw woont de directrice der Vennootschap, mevr. Leewis. Te ongeveer kwart voor twee vannacht werd mevrouw Leewis wakker, vennaedelijk door het breken van ruiten. Toen bemerkte zij, dat in de fabriek brand was uitgebroken. Zij waar schuwde onmiddellijk de brandweer en de poli tie en binnen zeer korten tijd was de brand- w’eer met volledig materiaal, bestaande uit twee motorspulten en twee zgn. „vuurvreters” aan wezig. Onder leiding van den opperbrandmees- Het neerstortende dak trok aan de West zijde een gedeelte van den gevel mee naar beneden, dat terecht kwam op de aan die zijde staande zoutkeet van de firma O. van den Burg, een laag gebouw, dat tengevolge hiervan grootendeels vernield werd. Ook aan de Oostzijde werd een gedeelte van den zijgevel meegesleurd, die hier echter in het brandende gebouw terecht kwam. Te Gorkum overleed in den ouderdom val» 64 Jaar Pater P. M. Bruckers O.F.M. De over ledene werd geboren in 1870 en in 1897 pries ter gewijd. HU was sedert 1923 kapelaan aan de kerk van Maria Onbevlekt Ontvangen Gorkum. Na een bezoek aan de kapel begaf Mgr. zich naar de ziekenzalen, bracht bij eiken zieke een bezoek en sprak hun woorden van opbeuring en vertroosting toe. Ter begroeting waren hier aanwezig de leden van het bestuur van het 8t. Janszlekenhuis, de heeren J. Campman en A. A. Ph. Thöne. Na het bezoek aan de zieken heeft Mgr. zich onderhouden met de eerw. zusters en heeft hy eenlgen tyd in den groote n tuin van *t zie kenhuis vertoefd. Inmiddels had zich dé tyding van de aanwe zigheid van Mgr. Lemmens in het St. Jans zlekenhuis verspreid, zoodat toen Mgr. te on geveer kwart over vier uit Laren vertrok, zich talrijke belangstellenden langs den weg had den opgesteld. Uitgeleide gedaan door de Moeder-Overste en de Zusters, vertrok Mgr. naar Hilversum, vanwaar hU verder zijn reis naar Roermond per trein voortzette. De minister van Blnnenlandsche Zaken heeft bet wetsontwerp tot wijziging van art. 136k eer ste lid, der Ambtenarenwet 1939 ingetrokken. Ondanks het gure weer in bet begin van den middag hebben niet minder dan 3300 personen te Rotterdam van de gelegenheid gebruik ge maakt de Fokker F. 36 op Waalhaven te be zichtigen. Z.H. EXc. Mgr. dr. Lemmens, bisschop van Roermond heeft Zondagmiddag een nlet-offi- cleel bezoek gebracht aan bet 8t. Janszieken- huis. Mgr. Lemmens, die aan het hoofd van ruim 1000 Limburgers Zondagnacht te Amsterdam den Stillen Omgang had gemaakt, arriveerde te half een, per auto en vergezeld van zijn secre taris, den zeereerw. heer Moonen, aan het zie kenhuis. Een groot en fraai bloemstuk was ter ver welkoming in bet midden der hal geplaatst. Mgr. onderhield zich een oogenblik met elk der zusters. wy hadden een kort onderhoud met Z. H. Exc. Bedroevend natuuriyk alleen uit fiscaal oogpunt zijn de cUfers der accijnzen op al cohol houdende dranken. Wijn daalde van 113 mille op 63 mille, bier van 606 mille op 493 mille, en gedistilleerd van 2296 mille op 2104 mille. Dezer dagen heeft men kunnen .genieten” van een bloemlezing bestaande uit allerlei smok kel- en fraude-affalres, en al willen we deze niet alleen de schuld geven de gedaalde koop kracht bU de massa uit zich gelukkig al lereerst in het laten staan van bier, wijn en borrel toch is bet niet voor tegenspraak vat baar, dat de zeer hooge hei tot smokkelen en fraude ultli accUnzen verlaagd worden, wèlncrft waren de baten dezer wetsovertredingen dan niet meer evenredig aan de groote risico’s, en zou de wet tige handel opleven zonder dat het verbruik zooveel vergrootte. t Is nu al weer een paar maanden geleden, dat bU geruchte vernomen werd, dat minister Oud in deze richting een proef sou wagen. Zou de tjjd er nu niet langzamerhand rijp voor zijn? De dividend- en tantièmebelasting, evenals die op coupons, loopen niet kwaad. Al is de eer ste nog lang niet aan de raming, toch wijzen de cUfers der eerste maanden wel uit, dat de komende maanden geen decres zullen opleve ren, terwyi de nieuwe couponbelastlng. welke evenredlger over het jaar verdeeld is, reeds met twee ton de raming beeft overschreden. Het groote zakenleven schUnt dus ril bet op veel lager niveau, wel weer rendabel te zijn geworden. Daarop wijzen ook de ietwat hoogere cijfers van registratto- en zegelrechten. Minder gunstig doen de loodsgelden aan. wel ke na een opleving vorig jaar, de laatste maan den opnieuw een dalende tendenz vertoonen. Wat de kohlerbelastingen betreft zU opge merkt, dat ultimo Februari op den dienst 1936 geboekt stond f 38.6 millloen, tegen vorig jaar f 35.9 millloen. Men boude er echter rekening mee, dat vorig jaar in dit bedrag begrepen was 7X millloen aan grondbelasting. Door toeval lige omstandigheden worden dit jaar de ko hieren van deze heffing later uitgereikt, zoodat hierop nog maar 1,7 millloen is geboekt. Een veracht] alzoo van 5.8 millloen. Zoodat per saldo het te kort nog maar 1X millloen is, wat in de gegeven omstandigheden niet angstwekkend mag genoemd worden. In de verhouding tusschen den Nederiand- schen en den Indlschen uitvoer werd geen ver andering gebracht. Met de seizoeninvloeden werd met bet oog op den landbouwexport zooveel als onder de gegeven omstandigheden mogeiyk bleek, reke ning gehouden. Op 30 Maart 1910 kwam de hoogw. beer Mgr. W. H. van Dlnter, thans Mag. Gen. van de Orde van het H. Kruis, vergezeld van pater IJzermans en broeder V. d. Aa, in Minnesota aan. om er den grondslag te leggen voor de bloeiende Amerikaansche Missie der Kruis- heeren welke thans haar zilveren jubileum viert. ,De Echo van het Land fan Cuyck” heeft een feestnummer doen verschijnen o.a. met een kor te geschiedenis van de Amerikaansche Missie. Gelet op de tUdsomstandigheden zal van een grootsche herdenking van het mlssiejubileum in Nederland worden afgezien. Donderdag 31 Maart zal de hoogwaardige heer W. H. van Dlnter, te St. Agatha, een plechtige H. Mis van dankhaar- heid opdragen voor de gunsten en zegeningen welke God in die afgeloopen jaren aan de Missie der Krulsheeren in Amerika geschon ken heeft. De Hooge Raad heeft Maandag behandeld een tieberoep van B. E., directeur van een handelsavondschool te Medemblik. Van deze school was de administratie niet in orde. Des wege liep het subsidie door het Rük toe te kennen, gevaar. In de bestuursvergadering, die over deze aangelegenheid gehouden werd, zat leder dan ook met de handen in het haar, echter niet de directeur, die de vergadering bUwoonde. HU meende, dat men maar aan hem moest over laten, dit zaakje in Den Haag op te knappen. De directeur zag kans de rekening toch goed gekeurd te krUgen en dan zou subsidie zeker niet uitblUven. Maar daarvoor was noodlg, dat de betreffende ambtenaar van het Departement gunstig gestemd werd en dat zou eenig geld kosten. Hier fronsten de bestuurderen even de wenkbrauwen, maar men meende toch, dat men over zulke bezwaren kon heenstappen en zoo verkreeg de voorzitter, de heer G., volledige volmacht om zoodanig te handelen, dat men er toch in zou slagen, het begeerde subsidie in handen te krijgen. Zoo togen voorzitter G. en directeur E. naar de Residentie. Eerstgenoemde was namelUk van meening, dat men eer iets zou bereiken als men met z’n beiden voor den ambtenaar zou komen te staan, die voor zUn vriendeUJkheld wel een beloonlng zou accepteeren. Voor het departement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen gekomen, meende de directeur plotseling, dat het toch beter was, als hU maar alleen naar binnen ging. Hoeveel heb je bU je? vroeg hU den voorzitter. VUf en zeventig gulden, klonk het een beetje aarzelend. En op verzoek van den directeur verhuisden er twee mode ruggen naar diens zak, waa*op hU alleen het Departement binnentrad. De voorzitter moest maar op het Bezuidenhout op en neer blUven loopen. Dit heeft hU naar hU zelde, drie uur lang gedaan, tet de directeur weer te voorachUn kwam en zelde, dat het zaakje Jn komen de rechtbanken te ’s Hertogenbosch te Almelo, beiae gelegen In een industneo trum. Naar wy vernemen hebben zes patroons de besturen van de plaatseiyke werkne mersorganisaties in kort geding gedagvaard en geëischt, dat zoowel het staken als het posten onmiddeliyk moet worden geëin digd, terwyi bovendien elke patroon een schadevergoeding van 1000 eischt voor ei ken dag, dat de staking heeft geduurd en nog zal duren. Gedagvaard zUn de R. K. Bouwvakartel- dersbond, de Algemeene en de Ned. Chr. Bouw- vakarbeldersbond. WU vernemen van arbelderszyde, dat de dag vaarding volgens hen niet juist is gesteld, daar naar him meening de hoofdbesturen van den Algemeenen te Amsterdam en van den R. K. en den Christ, te Utrecht gedagvaard hadden moeten worden. De werknemers hebben vast besloten geen loonen te accepteeren lager dan die te Am sterdam en Den Haag. De loonen te Utrecht zyn 64 cent. Wanneer aan den eisch van de werkgevers zou worden voldaan, zouden de loo- non twee cent beneden de voor Utrecht vastgestelde uurloonen zün, waarmede de werk nemers geen genoegen willen nemen. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend. Het systeem van het bestaande artikel 7 der Tariefwet, volgens hetwelk voor leder gewoon lid twee bepaalde plaatsvervangers worden aangewezen, die dus niet zitting mogen nemen voor een ander lid, dat, evenals de beide plaatsvervangers hiervan, verhinderd is aan wezig te zyn, remt in de practUk een vlotte afdoening van de voor de Tariefcommissie ge brachte geschillen. Het komt de regeering voor, dat de eenvou digste oplossing wordt verkregen, door het In stituut van plaatsvervangende leden prijs te geven en alleen „leden" te benoemen, die dan allen voor het bezetten van de plaatsen in een zittende „Kamer** in aanmerking zullen kun- I nen komen. Vanzelf zal hiermede een uitbreiding van het I aantal leden gepaard moeten gaan. De regee ring is van oordeel, dat een aantal van 31 le. I den (waaronder de voorzitter en 3 onder-voor- I zitten) voldoende is. om zoo noodlg 3 Kamen I ter P. van den Berg werd het vuur zoowel aan de Oostzijde als aan de WestzUde met tweemaal vier stralen aangepakt. De brand is vermoedelUk ontstaan op de tweede verdieping' van het hooge gebouw in de zgn. witwerkery. Aanvankeiyk liet het zich niet aanzien, dat de brand een zoo geweldigen om vang zou aannemen als later het geval was. Het vuur breidde zich snel voort door de groote voorraden afgewerkte en onbewerkte meubelen, die in de fabriek aanwezig waren. Na korten tyd had het vuur zich over de geheele tweede verdieping verspreid. Toen was het niet meer te houden en tastte het ook de derde en later ook de vierde verdieping aan. Over de geheele diepte van het gebouw woedde de brand. Naaj wy vernemen, is het conflict In het bouwbedrijf te Rotterdam thans in niet geringe mate verscherpt. De staking heeft zich uitgebreid over de be drijven van de firma’s van Wannlngs Beton- maatschappU en de N. V. schappU v.h. Gebrs. H. P. Voormolen. Op het oogenblik zUn er 150 arbeiders in staking. Firma Ant. v. d. Vlugt Zn., Lisse: groote gouden medaille (ƒ50.—fa. C. Soeteman, NoordwUk: kleine gouden medaille (ƒ36. firma L. Stassen Junior N. V., Hlllegom: verg, zilveren medaille 15.Afdeellng Benne- broek, R. K. Landarb. Ver. St. Deus Dedlt: idem; firma C. A. v. d. Wereld, Roelof-Arends- veenzilveren medaille 10.firma J. Dix Jr„ Heemstedekleine gouden medaille 26. firma P. van Relsen Zonen, Voorhout: verg, zilveren medaille 16.firma J. G. Eldering Co., Overveen: kleine gouden medaille (ƒ35.firma W. S. Warmenhoven St W. Warmenhoven Sc Zoon, Hlllegom: groote gouden medaille 50.en eereprijs van 100.met lof van de jury; D. W. Lefeber Sc Co. N. V„ Lisse: kleine gouden medaille (ƒ25.N.V. Gebrs. Egglnk, Voorschoten: verg, zilveren me daille 15.firma J. C. RoozenHaver kamp, Haarlem: kleine gouden medaille (ƒ25.firma G. van der Mey's Zonen, Lisse: idem; Afd. Friesland A V. v. B. O.: verg, zil veren medaille (ƒ15.firma M. Beelen. Lis se: idem: Bloemist Wlnkellersvereenlglng Haar lem en Omstreken: eereprUs; firma G. Zand bergen—Terwegen, Sassenheim: groote gouden medaille (/50.eereprijs zilveren bollenklst met lof van de jury; de firma G. Lubbe Sc Zoon, Oegstgeest: groote gouden medaille (ƒ50.F. Hopman en Zn. N.V., Hlllegom: zilveren medaille 15.firma J. W. A. Le feber, Lisse: verg, zilveren medaille (ƒ15. fa. P. v. Deursen, Sassenheim: zilveren medail le 10.—)N. V. Gebrs. A. en P. Nyssen, Sant poort, J. F. van de nBerg en C. Alkemade Azn.: groote gouden medaille en eereprijs v. 100. met lof van de Jury; N.V. P. BUvoet Sc Co., Overveen: idem* firma J. PUnacker Sc Zonen, Lisse: kleine gouden medaille (ƒ25.Afdee llng Heemstede R. K. Landarb. Ver. St. Deus DedltidemN. V. KweekerU „Enchantress”, voorh. H. Carlëe, Haarlem: verg. zllv. med. (ƒ15.—); firma Eug. v. d. Schoot, Hlllegom: eervolle vermelding. Met het oog op de toeneming van het aantal beroepen, die op de Tariefcommissie worden Ingesteld, is de regeering van oordeel, dat het gewenscht is om, zooals dit ook by andere rechtsprekende colleges het geval is, de beslis singen op by de Tariefcommissie ingestelde beroepen te doen nemen door uit dit college gevormde Kamers. Door het vormen dezer Kamers zal het aantal zittingen, dat in totaal kan worden gehouden, kunnen worden uitge breid, waardoor de gewenschte snellere afdoe ning van zaken, naar de regeering verwacht, zal worden bereikt. Voorgesteld wordt, elke Kamer te doen bestaan uit zes leden, waar onder de voorzitter of een onder-voorzltter. De distributie van goedkoope groenten heeft zich ook uitgestrekt tot roodekool en zuur kool, producten, welke thans meer opbrengen, den de werkloozen er voor moeten betalen. De kleinhandelaren in groenten vragen zich nu af, of de Ned. Groenten- en Fruitcentrale niet te ver gaat met deze distributie, aangezien de opzet volgens deze groep Is, dat de op de vei ling onverkoopbare producten op de goedkoopst mogeiyke wyze aan diegenen worden verstrekt, die toch al practisch als kooper zUn uitgeslo ten. De Bond van kleinhandelaren geeft den regeeringscommlssaris dan ook in overweging deze twee artikelen uit de distributie nemen. In een adres aan de betrokken Instanties, wordt de diepe teleurstelling van da zuurkoolfabrikanten uitgesproken, dat ook de zuurkool onder de distributie Is gebracht. Verzocht wordt, zuurkool In het komend seizoen, niet meer onder regeeringsbemoellng te plaatsen, wat betreft de distributie. te kunnen vormen (zie hieronder). Gemeend wordt, dat, nu het aantal leden der Tariefcommissie wordt vergroot, ook het aan tal rechtbanken, dat voor benoeming van leden is geroepen, moet worden uitgebreld. De regee ring heeft gemeend, dat hiervoor In aanmerking --i en gelegen in een Industnecen- Burgemeester C. J. M. Godschalx der ge meente Berllcum (N.-Br.) beeft als wxriunlg eervol ontslag aangevraagd. Circa 30 jaar heeft de heer Godschalx aan het hoofd der ge noemde gemeente gestaan en zich steeds als een goed burgemeester doen kennen. Het gebouw was op beurspolis verzekerd, maar de bedrijfsschade wordt niet door verzekering gedekt. In het gebouw waren vele kostbare houtbewerklngs-machlnes, die in den brand verloten zUn gegaan. De schade is zeer aan- zleniyk en beloopt tienduizenden guldens. Ook het gebouw zelf was eigendom van de Vennoot schap. lorde” waa Toen beiden naar het station hun I schreden richtten, vroeg de directeur nog gauw I even een rijksdaalder te leen, want hy had den I portier ook nog Iets beloofd. Toen werd de te- Irugreis aanvaard. Het tweede bedrijf van dit verhaal speelde I zich af voor de rechtbank te Alkmaar, want I het was gebleken, dat er geen ambtenaar ge- I stopt was en dat de directeur het geld zelf op- I gestreken had. weshalve hü vervolgd werd we- I gens oplichting. Als zUn verweer voerde E. aan, dat men zyn salaris niet geheel had uitbetaald I en hy meende, recht te hebben op de vyftlg I gulden. De rechtbank veroordeelde hem tot *n gevangenisstraf van drie maanden, welke straf I het Hof te Amsterdam reduceerde tot een maand. Mr. v. Oven lichtte in deze zaak vyf cassatie- middelen toe. Nog behandelde de Hooge Raad een zaak van denzelfden E. die wegens het schrijven van ’n ingezonden stuk In de .^nkhuizer Courant” onder het hoofd „Het schandaal van Medem blik", wrik stuk beleedigend werd geacht voor den burgemeester van Medemblik, door de rechtbank te Alkmaar werd veroordeeld tot 750 gulden boete en in hooger beroep door het Hof te Amsterdam tot 100 gulden boete. Mr. v. Oven lichtte hier twee middelen toe. De advocaat-generaal by den Hoogen Raad, mr. v. Lier, zal conclusie nemen In beide za ken op 1 April. De brandweer zag in, dat men met bet aan wezige materiaal het vuur niet meester zou worden en om kwart' voor drie wery besloten assistentie te vragen van de drijvende stoom spuit „De Oude Maas” van het Havenbedrijf Vlaardingen-Ooet. Ook de in reserve zynde oude motorbrandspuit werd gerequireerd. De brand bleef zich voortdurend ultbrelden en om drie uur stonden ook de vierde verdie ping en de zolder in lichter laaie en brandde het gebouw als een fakkel. De geheele omtrek werd door de fantastisch omhoog schietende vlammen verlicht. Juist toen tegen half vier de oude motorspult ter plaatse was en met elf stralen water gege ven werd, stortte het dak van het gebouw met een geafeldlg geraas In. E enoogenbllk doofde bet vuur, dat echter onmiddeliyk daarop weer fel oplaaide. I - Het duurde tot ongeveer kwart voor vyf, voordat men kon zeggen, dat men den brand meester was en gevaar voor uitbreiding «he ter de zoutkeet van de firma Van den Berg was nog een groote houtopslagplaats geweken was. Maar toen bleek ook, dat het fabrieksgebouw totaal was uitgebrand. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Op de witwerkery, ataar men meent dat de brand kan zyn uitgebroken, wordt overdag een kachel gestookt, maar deze biytt des nachts nooit aan. Het personeel van de fabriek, waar op het oogenblik ongeveer 37 man werkten, was gisterenavond om zes uur naar huls gegaan, en na dl entyd was er nie mand meer in de fabriek geweest. Ingediend is een wetsontwerp tot wyziging van de Tariefwet en afwyking van de wet van 1” Mei 1934 betreffende instelling, afschaffing verhooglng en verlaging van Invoerrecht op korten termUn. Aangezien het totaal van de achterstallige vorderingen dat afgelost zal moeten worden, geringer is dan voorzien werd by het afsluiten van het clearlngsverdrag op 5 December 1934, zal door deze verlaging van het aflossingsper- centage niet worden afgeweken van den ter mUn van ongeveer twee jaar, die voor de aL geheele aflossing In uitzicht werd genomen by de afsluiting van bet verdrag. Deze maatregel heeft het mogeiyk gemaakt de verdere reductie van den export binnen engere grenzen te houden. Belanghebbenden kunnen van Vrijdag 22 Maart af inlichtingen over de betalingscontin genten verkrygen by het Crisis Uitvoerbureau in Den Haag. Tenslotte wordt voorgesteld, den termUn van een jaar, genoemd in art. 1, lid 4 der wet van 17 Mei 1934 te verlengen tot en met 31 December 1935. Hiermede wordt beoogd een voorziening te treffen voor bet geval bet ontwerp der Tariefwet 1934 niet vóór 1 Juli 1935 tot wet mocht kunnen worden verheven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13