Rijksmiddelen Februari Herclassificatie Ambtenarenwet Wijziging van de Tariefwet Onze uitvoer naar Duitschland FLORA TE HEEMSTEDE in HET „SCHANDAAL VAN MEDEMBLIK” I Kerke lijk Leven DINSDAG 19 MAART 1935 Bekroningen JUBILEUM KRUISHEEREN 25 jaar Amerikaaneche mierie Invoering 1 Juli a.s. Ruilverkaveling Wijziging Kieswet MGR. N. VAN DER VLIET Sub-amendement-Vliegen PATER M. BRUCKERS t Wijziging ingetrokken Gevaren van het verkeer n n HEISTELLING GEVALLEN EerUJk gaaegd 18 A Snellere afdoening van de geschillen gewenecht Prachtige vlochten boven de bollenvelden Mgr. dr. Lemmens te Laren Hoe de directeur van een onder wijsinrichting in Den Haag een „zaakje” opknapte Burgemeester Godschalx gaat heen Voor den nieuwen Ryknveg UtrechtDen Haag Nieuwe betalingscontingenten vastgesteld Waardeering voor het werk der katholieke pers EEREUD BLOEMBOLLEN CULTUUR GOEDKOOPE GROENTEN AAN WERKLOOZEN 71-jarige man aangereden en gedood Het advies van de Centrale Com missie door de regeering overgenomen stellen teleur Dan da Moeilijkheden voor kleine hande laren en zuurkoolfabrikanten Tegen een boom Arbeider ernetig gewond Beluifitellief voor de F 36 Accijnzen en omzetbelasting van weg te hoogere *3 I OF lU i i De groot sche heidenherdenking te Berlij n- Generaal-veldmaarschalk txm Hoeken ten; Rykskanselier Adolf Hitler; Rijktwe erminister von Blomberg; 2de «V «n het midden minister-president Oöring, rechts admiraal Rader I sr- ta- er K». Een belangryk resultaat van bet georganiseerd overleg Is, dat een aantal gemeenten, die oor spronkelijk voor Indeellng In de vierde klasse waren bestemd, in de derde klasse zullen blij ven. Ruim 600 gemeenten komen in de vierde klasse. De nieuwe regeling Inzake de herclassificatie betreft alleen de z-g. week- en maandlooners onder het Rijkspersoneel. Jhr. mr. dr. H. A. van Kamebeek, minister van Staat en Commissaris van de Koningin in de provincie Zuld-HoUand, heeft telegrafisch medegedeeld, dat hij de benoeming tot eere- lid van de Algemeene Vereeniglng voor Bloem- bollen c uit uur Onze landgenoot, Mrg. N. van der Vliet, archi mandriet van de Oostersche kerk te Jerusalem, die reeds sinds 1901 onafgebroken professor al daar is aan het seminarie jBalnte Anne” voor inlandsche priesters, aal. volgens de „Msb.- be gin Mei een bezoek aan ons land brengen. Mgr. Lemmens sprak zijn groote waardeering uit voor het werk der Katholieke Pers, in het bijzonder voor ..De Tijd” en de bladen van de Vereenlgde Kath. Pers. welke God Missie der ken heeft. Wy vernemen ait zeer betrouwbare bron, dat E. Eze. minister Mr. J. A. te Wilde In de Zaterdag met de daarvoor aangeweaen subcommissie gehouden conferentie namens de regeering heeft medegedeeld, dat dese het adres van de Centrale Commimle voor ge organiseerd overleg inzake de herclaaeiflcatie heeft overgenomen. Daar de regeering beswaar had tegen ge splitste invoering op 1 April en 1 Augustus Z1, is thans overeenstemming bereikt ever volledige invoering op 1 Juli eX te Deser dagen hebben te Berlijn besprekingen plaats gevonden tusschen de Nederlandsche en de Dultsche regeeringacommlssles over de vast stelling van de betalingscontingenten voor den Nederlandschen en den Indlschen uitvoer naar Dultschland. Zr werden voor het tijdvak van 1 April tot 30 Juni 1935 nieuwe betalingscontingenten vastgesteld, welke over het algemeen lager lig gen dan die voor het eerste kwartaal van dit jaar. Op het amendement-Bongaerts op art. 1 van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Kieswet, de provinciale wet en de gemeente wet heeft de heer Vliegen een zub-amendement Ingediend. Ter toelichting merkt de voorsteller op, dat het hem juister lijkt, dat niet wordt afgegaan op de bevolkingscijfers, maar op bet aantal kie zers. Alleen de kiezers behooren invloed te heb ben op de samenstelling der vertegenwoordi ging. Waar het logisch lijkt, den Invloed op de samenstelling der Volksvertegenwoordiging zich te doen bepalen tot de kiezers en den nlet-kle- zers geen rol toe te kennen en de afwijkingen van de aantallen kiezers in de vier groeptn niet van groote beteekenls zijn, Is het juister aan ieder der vier groepen de bezetting van 25 zetels toe te vertrouwen. De minister van Blnnenlandsche Zaken heeft het wetsontwerp tot wijziging van art. 126, eer ste lid, der Ambtenarenwet 1929 Ingetrokken. Een reductie van hei totaal van den uitvoer bleek In verband met den toegenomen ach. terstond in de clearing onvermijdelijk. Het percentage van de stortingen op de eiearingrekening in Nederland, bestemd veer de afloesing van achterstallige han- delsschulden, sal van 1 April af van 13 op 14 pCt. worden teruggebracht. ndlen er nog optimisten mochten zijn, die de voorgenomen bezuiniging»- of aanpas singsmaatregelen van de regeering prae- matuur hebben geacht, zullen sl) na de twee eerste maandstaten der rijksmiddelen wel van hun kwaal genezen zijn. Het eerste zesde deel van 1935 Immers geeft op bet evenredig deel der raming reeds een tekort van bijna zes mü- lioen, of rond 10 pet. Kn dit zonder dat er bij een of ander middel een aanwijsbare veront schuldiging ie aan te geven. Integendeel de altijd wisselvallige successierechten pare lew erru met twee mlllioen overschot op de raming, aoodat het tekort op de overige middelen selfs een acht mlllioen groot ia. In ons Januari-overzlcbt hebben we voor deze ontstellende cijfers de twee hoofdschuldigen aangewezen, het zijn de invoerrechten en de omset belasting. Da Februari-staat verschilt in dezen al heel weinig van die van Januari. Zelfs la het decree by de invoerrechten nog heel wat grooter ge worden. De afgeloopen maand Immers bracht vi* dit middel slechts 6,7 mlllioen in de schat kist, tegen een raming van 1/4 mlllioen. Na de Januari-opbrengst ad f mlllioen is dit een tegenvaller, welke niet enkel verklaard kan worden uit bet feit, dat de afgeloopen maand 3 dagen minder telde. Eerder nemen we aan, dat de algemeene slap- te In de industrie (minder invoer van grond stoffen en halffabrikaten) en de steeds verder Ingrijpende contlngenteeringen hier van invloed Zijn geweest. Steeds meur onbegrijpelijk wordt bet ons daarom, hoe minister Oud dit alles toch beter wetende dan wie ook dit middel zooveel hooger heeft durven ramen. Of. we herhalen het nog eens, bet moest zijn, dat een verhooglng der invoerrechten in bet vouruemen ligt. De distributie van goedkoope groenten heeft zich ook uitgestrekt tot roodekool en zuur- Te Oorkum overleed in den ouderdom van 64 jaar Pater P. M. Bruckers OEM De over ledene werd geboren in 1(70 en in 1697 prtee ter gewijd. HQ was sedert 1923 kapelaan aan da kerk van Maria Onbevlekt Ontvangen te Oorkum. Februarl-opbrengst hiervan ons geweldig tegen gevallen. Wel Is waar Is de opbrengst ad 5 mll lioen ruim 9 ton grooter dan In Januari, maar ze blijft altijd nog ruim 154 mlllioen beneden de raming. We vreezen, dat ook dit jaar dit middel niet aan de verwachtingen zal beant woorden. Zelfs als alles normaal Is gaan loopen, d.wx. wanneer alle kwesties over de Inning, zooals er nu nog heel wat schijnen te zijn, uit de wereld zijn, dan nog ziet het er naar uit, dat de Minister van Financiën met zijn raming van deze belasting te hoog heeft gemikt. En waar dit verschillen zijn, die dadelijk In de mUlioenen loopen, kon deze misrekening alleen al, het sub tiele bouwwerk der begrootlng wel eens leeiyk uit het lood brengen. Misschien echter geven de Maartcyfera. (In welke maand weer kwartaal-innlngen binnen komen) aanleiding om deze zaak wat optimis tischer te bezien. De derde groep middelen, welke speciale aan dacht vragen, zijn de acctjneen. Laten we eerst maar even de gunstige be schouwen. Daar is eerst de sulkeraccyns, welke 4,6 mlllioen opbracht, dat is twee ton meer dan de maandramlng. Vergeleken met vorig jaar Is er zelfs een verhooglng van 11 ten. t Is wel eigenaardig, dat dit middel de laat ste maanden vrij behoorlijk loopt. Is dit ondanks de afschaffing per 1 Juli vorig jaar van de 20 crisisopcenten of juist daardoor? Wjj voor ons hellen over tot de meening welke echter niet te bewyaen Is dat het afschaffen van deze zwaar drukkende opcenten, het gebruik heeft bevorderd, en zoodoende ook de opbrengst van dit middel Is ten goede gekomen. Eerlijkheidshalve moeten wij hier tegenover stellen, dat by den tabaksaccijns t omgekeerde Is waar te nemen. Vorig jaar Maart ia dese ac- cjjna verhoogd en ook de opbrengst ia gestegen, nJ. van 2.3 mlllioen in Februari 1934 tot 3.7 mll lioen in de overeenkomstige maand van dit jaar. Men boude hierbij echter In het oog, dat by sigaren enz. fraude en smokkelarij op groote schaal niet voorkomen, wat bjj suiker en gedis tilleerd wel bet geval la. Bedroevend natuurlijk alleen uit fiscaal oogpunt zijn de cijfers der accijnzen op al cohol houdende dranken. Wijn daalde van 113 mille op <3 mille, bier van 606 mille op 493 mille, en gedistilleerd van 2396 mille op 2104 mille. Dezer dagen heeft men kunnen .genieten” van een bloemlezing bestaande uit allerlei smok kel- en fraude-affalrea, en al trillen we deze niet alleen de schuld geven de gedaalde koop kracht by de massa uit zich gelukkig al lereerst In het laten staan van bier, wijn en borrel toch Is het niet voor tegenspraak vat baar, dat de seer hooge heffingen als t ware tot smokkelen en fraude uitlokten. Zouden dese accijnzen verlaagd worden, wellicht waren de baten dezer wetsovertredingen dan niet meer evenredig aan de groote risico's, en zou de wet tige handel opleven zonder dat het verbruik zooveel vergrootte. t Is nu al weer een paar maanden geleden, dat by geruchte vernomen werd, dat minister Oud In deze richting een proef sou wagen. Zou de tijd er nu niet langzamerhand rijp voor zijn? De dividend- en tontièmebelasting, evenals die op coupons, loopen niet kwaad. Al Is de eer ste nog lang niet aan de raming, toch wijzen de cijfers der eerste maanden wel uit, dat de komende maanden geen decres sullen opleve ren, terwijl de nieuwer couponbelastlng, welke evenredlger over het jaar verdeeld is, reeds met twee ton de raming beeft overschreden. Het groote zakenleven schijnt dus zij het op veel lager niveau, wel weer rendabel te zijn geworden. Daarop wijzen ook de ietwat hoogere cjjfera van regisiratto ea zegelrechten. Minder gunstig doen de loodsgelden aan, wel ke na een opleving vorig jaar, de laatste maan den opnieuw een dalende tendens vertoonen. Wat de kohlerbelastingen betreft zy opge merkt, dat ultimo Februari op den dienst 1936 geboekt stond 28.8 mlllioen, tegen vorig jaar 35.9 mlllioen. Men houde er echter rekening mee, dat vorig jaar in dit bedrag begrepen was 754 mlllioen aan grondbelasting. Door toeval lige omstandigheden worden dit jaar de ko hieren van deae heffing later uitgereikt, roodat hierop nog maar 1,7 mlllioen is geboekt. Ben verschil alaoo van 5.8 mlllioen. Zoodat per saldo het te kort nog maar IK mlllioen ia, wat in de gegeven omstandigheden niet angstwekkend mag genoamtl wofdaiie Zondag is de 33-jartge motorfletertjder N. uit Buesum in de bocht nab|j eaM Blanke te >-Ora- veland, toen hu wilde uitwjjken voor een van de tegenovergestelde richting komenden auto, tegen een boom gereden, waarbij hij ernstig werd gewond. Na ter plaatse te sUn '>erbonden, Is net slachtoffer naar sUn woning vervoerd. Z.H. Exc. Mgr. dr. Lemmens, bissebop van Roermond, heeft Zondagmiddag een niet-oCfl- cieel bezoek gebracht aan het 8t. Janszleken- huis. Mgr. Temmens die aan het hóófd van ruim 1000 Limburgers Zondagnacht te Amsterdam den Stillen Omgang had gemaakt, arriveerde te half een, per auto en vergezeld van zUn secre taris, den zeereerw. beer Moonen, aan hrt zie kenhuis Een groot en fraai bloemstuk was ter ver welkoming in het midden der hal geplaatst. Mgr. onderhield zich een oogenbllk met elk der zusters. wy hadden een kort onderhoud met Z. H. Exc. Zondagochtend waren vier arbeiden aan de Zuwebrug tusschen Kortenhoef en Vkeeland beaig met het Inslaan van een heipaal. Ter wille van deae werkzaamheden tot bentel van de brug was verlof gegeven op Zondag te arbei den De werklieden stonden op een schuit, toen plotseling de heistelling In beweging geraakte. Zy maakten zich uit de voeten, doch een hun ner. de 44-jarige A. Boeman, wenende te Uit hoorn, werd op het hoofd getroffen doer een der neerstortende stutpalen. Htl bleef btoedestd en bewusteloos Uggen en te in hepetooaen toe- Mand naar een der ziekenhuizen te Hilversum VMVOOTd. Zaterdagavond heeft op den TUburgsebenweg even bulten de gemeente Moergestel een ernstig ongeval plaats gehad. De 71-jarige beer H. van Dtjk uit Moergestel keerde per rtJwiel huis waarts. Vermoedeiyk door de verblindende Ucb- ten van een tegemoetkomenden auto beeft de heer 8.. die den ouden man per auto achterop reed, den wielryder niet gezien. De beer Van Dyk werd door den auto gegrepen, eenlge meters medegeeleurd en In een naast den weg liggende sloot geslingerd. De inzittenden van den auto brachten hem op het droge en vervoerden hem naar het R. K. Ziekenhuis te Tilburg, naar te hy tater aan de bekomen verwondingen overleden. Ondanks het gure weer In het begin van den middag hebben niet minder dan 3300 personen te Rotterdam van de gelegenheid gebruik ge maakt de Fbkker F. 38 op Waalhaven to be- Bicbtigexu Tenslotte wordt voorgesteld, den termijn van een Jaar, genoemd In art. 1, lid 4 der wet van 17 Mei 1934 te verlengen tot en met 31 December 1935. Hiermede wordt beoogd een voorziening te treffen voor het geval het ontwerp der Tariefwet 1934 niet vóór 1 Juli 1935 tot wet mocht kunnen worden verheven. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Tariefwet en afwyking van de wet van 1" Mei 1934 betreffende Instelling, afschaffing, verhooglng en verlaging van invoerrecht op korten termyn. de verdere reductie van den engere grenzen te houden. Belanghebbenden kunnen van Vrydag 22 Maart af Inlichtingen over de betalingscontin genten verkrygen by het Crisis Uitvoerbureau in Den Haag. Burgemeester C. J. M Oodschalx der ge meente Berllcum (N.-Br.) heeft als rxriunlg eervol ontslag aangevraagd. Circa 30 Jaar beeft de heer Godschalx aan het hoofd der ge noemde gemeente gestaan en zich steeds als een goed burgemeester doen kennen. Aangezien het totaal van de achterstallige vorderingen dat afgeloet zal moeten worden, geringer Is dan voorzien werd by het afsluiten van het clearingsverdrag op 6 December 1934, zal door deze verlaging van het aflosslngsoer- oentage niet worden afgeweken van den ter- myn van ongeveer twee jaar, die voor de aL geheele aflossing In uitzicht werd genomen by de afsluiting van het verdrag. - De^JnU—‘re8el heeft het gemaakt "—2-export binnëh Aan de Memorie van Toelichting wordt bet volgende ontleend. Het systeem van het bestaande artikel 7 der Tariefwet. volgens hetwelk voor ieder gewoon lid twee bepaalde plaatsvervangers worden aangeweaen, die dus niet zitting mogen nemen voor een ander lid. dat, evenals de belde plaatsvervangers hiervan, verhinderd is aan. wezlg te sUn. remt In de practyk een vlotte afdoening van de voor de Tariefcnmmliiide ge brachte geschillen. Het komt de regeering voor, dat de eenvou digste oplossing wordt verkregen, door het In stituut van plaatsvervangende leden prijs te geven en alleen -leden” te benoemen, die dan allen voor het bezetten van de plaatsen In een zittende .JCamer” in aanmerking zullen kun nen komen. Vanzelf zal hiermede een uitbreiding van bet aantal leden gepaard moeten gaan. De regee ring is van oordeel, dat een aantal van 21 le. den (waaronder de voorzitter en 2 onder-voor zitters) voldoende Is, om zoo noodlg 3 Kamers te kunnen vormen (zie hieronder). Gemeend wordt, dat, nu het aantal leden der Tariefcommlssie wordt vergroot, ook het aan tal rechtbanken, dat voor benoeming van leden is geroepen, moet worden uitgebreid. De regee- I ring heeft gemeend, dat hiervoor in aanmerking I komen de rechtbanken te ’s Hertogenboech en te Almelo, beide gelegen In een industriecen trum. Op 30 Maart 1910 kwam de hoog*, beer Mgr. W. H. van Dinter, thans Mag. Oen. van de Orde van het H. Kruis, vergeaeld van pater Ijzermens en broeder v. d. Aa. in Minnesota aan. om er den grondslag te leggen voor de bloeiende Amerikaaneche Missie der Kniie- heeren welke thans haar zilveren jubileum viert. ,J3e Echo van het Land van Cuyck” heeft een feestnummer doen verschijnen 01 met een kor- Ae geschiedenis van de Amerikaaneche Mtatee. Gelet op de tydsomstandlgheden aal van een grootoche herdenking van bet missiejubileum in Nederland worden afgezien. Donderdag 31 Maart zal de hoogwaardige beer W. H. van Dinter, te St. Agatha, een plechtige H. Mis van dankhaar- beid opdragen voor de gunsten en aegeningen in die afgeloopen jaren aan de Krulsbeeren In Amerika geeebon- In de verhouding tusschen den Nederland schen en den Indlschen uitvoer werd geen ver andering gebracht. Met de selzoenslnvloeden werd met het oog op den landbouwexport zooveel als onder de gegeven omstandigheden mogelyk bleek, reke ning gehouden. Met het oog op de toeneming van het aantal beroepen, die op de Tariefcnmm txxlr worden ingesteld, Is de regeering van oordeel, dat het gewenscht Is om. zooals dit ook by andere rechtsprekende colleges het geval Is. de beslis singen op bU de Tariefcommlssie tngestelde beroepen te doen nemen door uit dit college gevormde Kamers. Door het vormen dezer Kelners zal het aantal zittingen, dat in totaal kan worden gehouden, kunnen worden uitge breid, waardoor de gewenschte snellere afdoe ning van zaken, naar de regeering verwacht, zal worden bereikt. Voorgesteld wordt, elke Kamer te doen bestaan uit zes leden, waar onder de voorzitter of een onder-voorzitter. De Hooge Raad heeft Maandag behandeld een cassatieberoep van B. E., directeur van een handelsavondschool te Medemblik. Van dese school was de administratie niet in orde. Des wege liep het subsidie door het Ryk toe te kennen, gevaar. In de bestuursvergadering, die over dese aangelegehheld gehouden werd, sat teder dan ook met de handen In het haar, echter niet de directeur, die de vergadering bywoonde. HU meende, dat men maar aan hem moest over laten, dit zaakje in Den Haag op te knappen. De directeur zag kans de rekening toch goed gekeurd te krijgen en dan zou subsidie zeker niet ultblUven. Maar daarvoor was noodlg, dat de betreffende ambtenaar van het Departement gunstig gestemd werd en dat sou eenig geld kosten. Hier fronsten de bestuurderen even de wenkbrauwen, maar men meende toch, dat men over zulke bezwaren kon heenstappen en zoo verkreeg de voorzitter, de heer G., volledige volmacht om zoodanig te handelen, dat men er toch in zou slagen, het begeerde subsidie in handen te krijgen^ Zoo togen voorzitter G. en directeur E. naar de Residentie. Eerstgenoemde was namelUk van meening. dat men eer iets zou bereiken als men met s*n belden voor den ambtenaar zou komen te staan, die voor zUn vriendelUkheid wel een beioonlng zou accepteeren. Voor het departement van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen gekomen, meende de directeur plotseling, dat het toch beter was, als hij maar alleen naar binnen ging. Hoeveel heb je bU je? vroeg hij den voorzitter. Vüf en zeventig gulden, klonk het een beetje aarzelend. En op verzoek van den directeur verhuisden er twee roode ruggen naar diens zak, waarop hU alleen het Departement binnentrad. De voorzitter moest maar op het Besuldenhout op en neer biUvan loopen. Dit heeft hy naar hy aeide, drie uur lang gedaan, tot de directeur weer te voorschijn kwam en seide. dat bot zaakje Jn Na een bezoek aan de kapel begaf Mgr. zich naar de ziekenzalen, bracht by eiken zieke een bezoek en sprak hun woorden van opbeuring en vertroosting toe. Ter begroeting waren hier aanwezig de leden van het bestuur van het 8t. Jansziekenhuls, de heeren J. Campman en A. A. Ph. Thóne. Na het bezoek aan de zieken beeft Mgr. zich onderhouden met de eerw. zusters en beeft hy eenigen tyd in den groeten tuin van t zie kenhuis vertoefd. Inmiddels had zich de tydlng van de aanwe zigheid van Mgr. Lemmens het St. Jans ziekenhuls verspreid, aoodat toen Mgr. te on geveer kwart over vier uit Laren vertrok, rich talrijke belangstellenden langs den weg had den opgesteld. Uitgeleide gedaan door de Moeder-Overste en de Zusters, vertrok Mgr. naar Hilversum, vanwaar hy verder zyn reis naar Roermond per trein voortzette. De jury van de eerste tiendaagsche tentoon stelling „Flora” I heeft de volgende bekronin gen toegekend: Eere-prUs 250 met lof van de Jury, eere- prljs verg. zilv. medaille van den burgemeester van Heemstede aan de afdeellng Heemstede voor tuinbeplanting met geforceerde bolgewassen, hyacinten, tulpen, narcissen en andere gewas sen. Eere-prUs 250 met lof van de Jury, eere- prijs groot zilv. medaille van H. M de Konin gin, afdeellng Overveen-Bloemendaal, met „de Hyacint” voor 12000 hyacinten in manden op gesteld. Firma Ant. v. d. Vlugt Zn., Lisse: groote (ouden medaille (ƒ50fa. C. Boete man, Noordwyk: kleine gouden medaille (ƒ25. firma L. Stassen Junior N. V., Hlllegom: verg, zilveren medaille 16.Afdeellng Benne- broek, R. K. Landarb. Ver. St. Deus Dedit: idem; firma C. A. v. d. Wereld, Roelof-Arends- veen: zilveren medaille (ƒ10.firma J. Diz Jr., Heemstedekleine gouden medaille 26. firma P. van Relsen Zonen. Voorhout: verg, zilveren medaille 15.firma J. O. Elderlng 8c Co., Overveenkleine gouden medaille (ƒ25.firma W. 8. Warmenhoven 8c W. Wannenhoven 81 Zoon, Hlllegom: groote gouden medaille (ƒ50.en eereprijs van ƒ100.met lof van de jury; D. W. Lefeber 8c Co. N. V., Lisse: kleine gouden medaille (ƒ25.N. V. Gebrs. Egglnk, Voorschoten: verg, zilveren me daille 15.—)firma J. C. Roozen—Haver kamp, Haarlemkleine gouden medaille (ƒ25.firma G. van der Mey's Zonen. Lisse: Idem; Afd. Friesland A. V. v. B. O.: verg- sil- veren medaille (ƒ15.firma M. Beelen. Lis re: Idem; Bloemist Wlnkeliersvereeniging Haar lem en Omstreken: eereprys; firma O. Zand bergenTerwegen, Sassenheim: groote gouden medaille (ƒ60.eereprijs zilveren bollenklst met lof van de Jury; de firma G. Lubbe 8c Zoon, Oegst geest; groote gouden medajlle (ƒ50.P. Hopman en Zn. N. V., Hlllegom: zilveren medaille (ƒ15.—); firma J W A. Le feber, Lisseverg, zilveren medaille 15. fa. P. v. Deursen, Sassenheim: zilveren medail le 10.N. V. Gebrs. A. en P. Nysren, Sant poort, J. F. van de nBerg en C. Alk-made Azn.: groote gouden medaille en eereprijs v. 100. met lof van de jury; N V. P. BUvoet 8c Co„ Overveen: Idem; firma J. Pynacker Zonen, Lisre: kleine gouden medaille (ƒ25.Afdee llng Heemstede R. K. Landarb. Ver. 8t. Deus Dedit: Idem; NV. Kweekery ..Enchantress", voorh. H. Carlée, Haarlem: verg. zilv. med. (ƒ15.firma Eug. v. d. Schoot, Hlllegom: eervolle vermelding. In de raadzaal van het gemeentehuis te Bodegraven waren Maandagmorgen vele ge- noodigden byeengekomen om getuige te zUn van het passeeren der acte van ruilverkaveling, ten behoeve van den nieuwen Rijksweg Den Haag Utrecht, waarby, zooals bekend. 21 landbouwers die hun bedryf aan de ZuldzUde te Bodegraven hebben gevestigd, zUn betrokken. lorde" was. Toen beiden naar het station hun I schreden richtten, vroeg de directeur nog gauw even een ryksdaalder te leen, want hy had den I portier ook nog iets beloofd. Toen werd de te- I rugreis aanvaard. Het tweede bedrijf ren dit verhaal speelde zich af voor de rechtbank te Alkmaar want het was gebleken, dat er geen ambtenaar ge stopt was en dat de directeur het geld zelf op gestreken had. weshalve hü vervolgd werd we gens oplichting. Als zyn verweer voerde K aan. dat men zyn salaris niet geheel had uitbetaald en hy meende, recht te hebben op de vyftlg gulden. De Rechtbank veroordeelde hem tot 'n gevangenisstraf van drie maanden, welke straf het Hof te Amsterdam reduceerde tot een maand. Mr. v. Oven lichtte in dese zaak vyf cassatie- mlddelen toe. Nog behandelde de Hooge Raad een zaak van denzeifden E. die wegens het schrijven van ‘n ingezonden stuk in de „Enkhuizer Courant” onder het hoofd „Het schandaal van Medem blik”, welk stuk beleedlgend werd geacht voor den burgemeester van Medemblik, door de rechtbank te Alkmaar werd veroordeeld tot 750 gulden boete en In hooger beroep door bet Hof te Amsterdam tot 100 gulden boete. Mr. v. Oven lichtte hier twee middelen toe. De advocaat-generaal by den Hoogen Raad, mr. v. Lier, zal conclusie nemen in beide za ken op 1 April. In verband met het bysondere belang van deze gebeurtenis het betrof hier de eerste vrijwillige ruilverkaveling van eenigen omvang in Nederland droeg de bUeenkomst een eenlgszlns plechtig karakter. De aanwezigen, o.w. wy om. het lid van den Raad ven State, mr. dr. D. A. P. N. Kooien en Ir. H. J. I. Ber- ganslus, hoofdingenieur van den RUkswaterstaat opmerkten, werden welkom geheeten door den burgemeester. H. 8. van Dubben de Bruin, die daarby gelegenheid vond te wyzen op de groote beteekenls van deze ruilverkaveling, waarmee ren groot doel wordt gediend. Niet alleen de betrokken landbouwers, doch ook het RUk ia by deze ruilverkaveling ten «eerste gebaat, ter wijl voorts de ruime werkgelegenheid welke hierdoor wordt geschapen, zeker niet over het hoofd mag worden geilen. Mr H M. L. Lagro deelde hierna eenlge bU- sonderheden mee over deze ruilverkaveling, wel ke o.m. heeft voorkomen, dat de betrokken vee houders per jaar ren omweg van ongeveer 1100 KM zouden moeten maken om op hun land te komen. Spr. wees in dit verband op het om vangrijke werk der schattlngscommlssle. welke tot taak had de meer dan duizend perceelen te taxeeren. Binnen verwonderiyk korten tyd is men er in geslaagd tot overeenstemming te komen en daarby werden tevens 9 van de 21 belangheb bende boeren bereid gevonden hun bedrijf te vestigen aan de andere zijde van den nieuwen RUksweg, welke als scheldlngsiyn werd aange nomen. Hierna werd het woord gevoerd door ir. Ber- ganslus, die er in de eerste plaats op wees, dat het spreekwoord „waar twee rullen, moet •r een hullen", hier geenszins is opgegaan. In tegendeel. alle direct belanghebbenden zyn met deze oplossing tevreden en daarvoor achtte spr een woord van gelukwensch alleszins op «Un plaats Spr. besloot met den wensch, dat dit voorbeeld der Bodegravenache boeren elders In den lande, waar zulks noodlg mocht biyken, navolging zal vinden. De derde spreker was het lid van den Raad van State, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, die na mens de landeigenaren biyir gaf van zyn be wondering voor hetgeen hier tot stand Is ge bracht en het geheel beschouwde als een orde ning, voortgekomen uit de belanghebbenden met steun van de overheid. Wat zich, toen het plan tot den aanleg van den nieuwen verkeers weg bekend werd, aandiende als een dreigende ramp is tenslotte verkeerd in een zegen, waar voor men hun. die daartoe hebben bygedragen. niet dankbaar genoeg kan zyn. Wat hier tot stand is gekomen, is van groot belang voor de geheele streek en het mooiste daarby la aeker «el, dat het 1 RUk niets meer heeft gekost dan andere het geval zou zyn geweest. De acte werd vervolgens door notaris Kruae- man uit Bodegraven voorgelezen en gepasseerd, waarna de plechtigheid werd besloten met een lunch In Hotel van Haaften. Gedurende de maanden, dat de Internationale Bloemententoonstelling Flora 1935 te Heem stede geopend is, zal de K. L. M. rondvluchten organlseeren boven het terrein en boven de bloeiende bollenvelden. Dit wordt den bezoekers van Flora zoo gemakkeiyk mogelyk gemaakt: op het tentoonstellingsterrein bevindt zich het Verkeershuls, waar o. a. de K. L. M. vertegen woordigd Is. en waar men zich voor een rond vlucht kan opgeven Men wordt dan per bus naar Schiphol gebracht en na de vlucht weer terug naar Flora, die men op vertoon van den ultgerelkten K. L. M -bon weer kan betreden De primeur van deze vluchten Is voor ge noodigden geweest, waaronder wy opmerkten het Uitvoerend Comité van Flora, de heeren T. M. H. van Waveren, Ernst H. Krelage en H. J. Voors met hunne echtgenooten, de hee ren Brandt en Duchateau, architect van de gebouwen en van de verlichting en jhr. Quarles van Ufford, voorzitter van de Vereenlglng voor Vreemdelingenverkeer In Heemstede. ZU toonden zich opgetogen over de prachtige vlucht, die onder leiding stond van den he?r A. v. d. Paauw, chef der afd. Handel en Verkeer der K. L. M kool, producten, welke thans meer opbrengen, den de werkloosen er voor moeten betalen. De kleinhandelaren in groenten vragen zich nu af, of de Ned. Groenten- en Fruitcentrale met te ver gaat met deze distributie, aangezien de opaet volgens dese groep Is. dat de op de vei ling onverkoopbare producten op de goedkoopst mogeiyke wyze aan diegenen worden verstrekt, die toch al practlsch als kooper zyn uitgeslo ten. De Bond van kleinhandelaren geeft den regeertngscommlssans dan ook in overweging deae twee artikelen uit de distributie nemen. In een adres aan de betrokken instanties, wordt de diepe teleurstelling van dc zuurkoolfabrikanten uitgesproken, dat ook de zuurkool onder de distributie is gebracht. Verzocht wordt, zuurkool In het komend seizoen, niet meer onder regeeringsbemoellng te plaatsen, wat betreft de distributie.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5