De laatste spellingsronde? voortgezet Wardenier vertelt zijn wedervaren Kieswetdebat Bouw der Douglas- machines Koningin Emma herdacht MINISTER MARCHANT VERDEDIGT ZICH „IK VOEL MIJ AAN ALLE KANTEN BEDROGEN” pj* O DONDERDAG 21 MAART 1935 EERSTE KAMER TWEEDE KAMER Motie waarschijnlijk Minister De Wilde heden aan het woord Niet gereflecteerd! Staking voorkomen 1 Zonderlinge gebeurtenis Motor in Utrecht Demonstratie te Utrecht Loongeschil vlasindustrie te Koewacht Had „Aviolandtf* te Papendrecht de opdracht hunnen uitvoeren? Bongaerts wil het ontwerp door wijziging beter binnen het kader der Grondwet brengen Waarom de demonstratie niet doorging „De Hooge V sluws?' Treffende huldebetuigingen te 's-Gravenhage en Delft Het Kabinet staat in deze mnb achter den bewindsman van Onderwijs Uit het loodgieters- bedrijf Oud-minister De Geer tegen „Toen mijn vader en mijn broer mij in het gesticht te Groningen kwamen bezoeken, werden zjj ook tegen hun wil een dag opgesloten" Oude argumenten I 't Minister Markant bet Broekhulaen, de par- Vervroegd pensioen d. Heu- Herdenking te Delft katholieke Ir. M. BONGAERTS werkgever» I aoo kwam bet concrete ant woord Een aeer belangrijke mededeeUng was ook. dat de vervroegde penedonneertng van do onderwijnen aal belichaamd stfa Jn het eerstvolgend wetsontwerp”. Zal dat van het departement van Onderwijs uitgaan? Of aal het t groote besninigingaontwerp site en sullen ook de andere ambtmanen wat wel te verwachten to onder deaen maatregel raden? Zoo beeft een ontwerp-Architectenwet gis teren zijn departement verlaten. Een ont werp Monumentenwet volgt deser dagen, terwijl ook een voorontwerp-Natuurbescher mingswet soo goed als gereed is. Besloten heeft minister Marchant zijn rede iet een welsprekende vergelijking tusschen de laatachappijleer van Thomas van Aquino en Ie van Rousseau's „Contrat Social". De mlnis- sr kiest de eerste. Na de feestelijkheden te Berlijn legde Nifkskanselier Hitler te München nog een krans op het gedenkteeken voor de in den wereldoorlog gevallenen L t l l Zeer in den breede werkte de minister b.v. uit, dat ook volgens de grondbeginselen van De Vries en Te Winkel de schrijftaal de spreektaal volgen moet. Dat de spellingkwestie het onderwijsdebat in te Eerste Kamer volkomen heeft beheerst ht. Enthousiast was overigens de heer vel niet. Ook hij moest erkennen, dat de eisch van driemaal den kiesdeeler vrij willekeurig Is. niet verwerpelijk geachte indeeling van het land In vier districten en vindt het voor het parle ment een goede noot dat vrijwel eenstemmig geweigerd is. de vraag welke partijen toegang tot de Kamer verdienen, een rol te doen spelen. het in Oranjes kunnen verjkagd worden, aldus de mi nister, maar zij kunnen óók opgesloten in het Regeerkasteel door „een willekeurig avonturier", die met de Oranjevlag zwaait, het „Wilhel mus" uitschreeuwt en dit vergezeld doet gaan van „uitheemsche gebaren". „Toen op een keer mijn vader en m*n broer mi; kwamen bezoeken, werden zij ook van des morgens tot des middags 4 uur tegen hun wil in een vertrek opgesloten. Vier k vijf fa milieleden van mfj. die ook een bezoek kwa men brengen, werden eveneens opgesloten. Dr. Heerlnga selde mij, dat Ik niet eerder vri* mocht, at Ik moest gesegd hebben waar de motor stond. Ik werd echter op Zaterdag vrij gelaten sen der bet gesegd te hebben De waarschuwing kreeg Ik mee, voortaan geen mededeelingen aan de pers te doen. De burgemeester heeft, volgens uitlatingen In een raad de kosten voor mijn verblijf in Oro- mnyw botawdde* „Ik wilde den motor niet laten* draaien, om dat de heer ir. Steekete (Deventer) bet mij af ried. Ir. Steekete beeft mij reeds vele technische adviezen gegeven. De beer Dragt elschte toen van mij een scha devergoeding van /M6, doch dat was niet af gesproken. Afspraak was, dat de heer Dragt 10 pCt. van de entreegelden zou krijgen. .Hebt s maar één of meerdere exem plaren van den motor", vroegen wfj verder. „Ik heb drie motoren, soo antwoordde Wardenier twee statlonnaire en één motor voer gewone trekkracht bestemd voor auto's." „Waar zijn dese nuturen outsatdlgdf aoo vroegen wfj. JDe onderdeden werden in een fabriek In België vervaardigd." De minister heeft ook nog een en ander ge segd naar aanleiding van de critiek, die van sommige zijden Is losgekomen op zijn uitlating in de Tweede Kamer over het „Wilhelmus” Hij stelde zich op het standpunt, dat Inderdaad met dit schoone lied gesold wordt. Met name wees hij op den ..zwendel”, welken een zuiver revolutionnalr nationalisme ermede bedrijft. De Dat bij de replieken een motie in eenlger- lel vorm aal loskomen, to vandaag wel zeer waarschijnlijk geworden. Want wat de zaak zelf betreft, beeft MINISTER MARCHANT niets toegegeven. Wijziging van de eenmaal genomen maatregelen, zoo zelde hij. is niet meer mogelijk. Terugkomen op het gevoerde beleid te uitgesloten. Continueering van het vernet kan geen enkel nuttig effect hebben. En de regeering zal eventueel door nieuwe maatregelen zorg dragen, dat dit verzet zoo weinig mogelijk schade doet aan bet door haar gestelde doel. Wat die natuurbescherming betreft, maakte de minister bekend, dat bet fraaie landgoed ,J> Hooge Veluwe” bulten bezwaar van 's Rijks schatkist in een stichting te ondergebracht, waarvoor de acten dezer dagen zijn gepasseerd Bovendien heeft mevrouw Kröller een belang rijke verzameling schilderijen en kunstvoorwer pen aan bet rijk geschonken. Ook echter indien de Btaten-Generaal vrijer tegenover de regeering zouden staan, zou de minister van Onderwijs deze zaak hebben moeten ter hand nemen, omdat er een chaos waa En bovendien, aldus de beer Marchant, la bet kabinet aoo vrij in dezen tijd? Dat de spelling ook buiten het onderwijs steeds meer Ingang vindt, lichtte de minister toe met een paar katholieke gebedenboekjes te toonen, die hem waren ten geschenke gedaan uit dank voor de vereenvoudiging en door mr.' BOCK, die des morgens nog tegen het spelllng- beleld geopponeerd had. te verwijzen naar het orgaan van den Bond van Jonge Liberalen. Aangezien de onderbandellngen niet tot re sultaat leidden, te aan een tweetal te Koewacht een ultimatum gezonden. Naar aanleiding daarvan heeft dezer Volstrekt tegen heeft zich JHR. DE GEER, leider der Christelijk-Historische fractie, ver klaard. Hij wijst een dusdanige uitlegging van de Grondwet, dat het door de Grondwet gewilde gezag van den kiesdeeler wordt aangetast, af, te evenzeer gekant tegen de door ir. Bongaerts „Ik boud niet van die geheimzinnigheid”, aldus begon de heer Wardenier ons te vertel len, ..maar men spint allerlei romantische ver- halen rendom mij. Daarbij ondervind ik een enorme tegenwerking, terwijl Ik altijd aan alle kanten bedrogen ben geworden I” Dan vertelde Wardenier, hoe hij kort nadat hjj sjjn uitvinding had gedaan, In aanraxlhg kwam met den beer Muurling, wethouder van openbare werken te Wolvega, het plaatsje waar van Wardenier» woning ongeveer 14 KM. ver wijderd staak ,,Ik heb den wethouder toen verteld, dat mijn uitvinding voordeelen voor de gemeente kan opleveren. Voorts heb ik ook met den burge meester van Wolvega gesproken, hem alles uit gelegd en de teekenlngen laten zien." „Hoe stond de burgemeester tegenover uw uitvinding?” soo vroegen wij Wardenier. burgemeester geloofde mij en geloofde Deer bemiddeling van de boeren F. v. d. Vlagt en 8. Booy, deee laatste uit Wel- vega geboortig, waren wij in de gelegenheid een onderhoud ie hebben met Wardenier, den rinds korten t(jd bekend geworden Jon geman alt Wolvega. Thans houdt Wardenier verblijf In hs* café „Oad-Uteecht” aan de Vtoehmarkt ie Utrecht, in welk gebouw hij ook voorne mens was hedenmiddag en -avond een wit- luiiienttliig te geven ever «tjn uitvinding, terwijl dan de motor voor eek ieder te be zichtigen aal zijn en aoo tijdig toeetem- ■alng van de autoriteiten verkregen wgrdt aal draaien! r Den Haag, 30 Maart 1835. De Tweede Kamer ging voort met mini «ter de Wilde's kiesrecht-ontwerp. Na een eindelooee reeks sprekers te men thans gevorderd tot 's ministers antwoord, als ten minste de katholieke afgevaardigde van Poll en de christeljjk-democraat van Houten om ■zeven uur, toen de vergadering eindigde, be sloten hebben zich als spreker te laten schrap pen. H H dagen een bespreking plaats gevonden tusschen den Rljksbemlddelaar Prof. Mr. Aalberse en verte genwoordigers van de betrokken partijen. Daarbij te het gelukt een gerezen misver stand uit den weg te ruimen. Partijen zullen nu de onderbandellngen wederom voortzetten en hebben zich bereid verklaard. Indien onver hoopt geen overeenstemming zou worden be reikt, het geschil aan arbitrage te onderwerpen. De aangekondlgde staking te daardoor voor komen. Het ontwerp te heden ook nog door *n tweeden soclaal-democraat besproken en wel door den heer DREES, die eveneens bezwaren had tegen den gecamoufleerden aanslag oo de kleine par tijen. En voorts spraken de communist DE VISSER, de revolutlonnair-socialtet SNEEVLIET, de staatkundig gereformeerde Du. ZANDT en de plattelander VERVOORN. Het behoeft geen betoog, boe het oerdeel van dese heeren luidde. De heer Vervoorn verwekte met zijn uitspraak dat zijn partij (de partij van Braatl) staat op den grondslag van een agrarische ideologie, een hevlgen aandrang tot kuchen bij de zeven leden, die nog aanwezig waren. De perstribune was vrijwel uitgestorven, de gereserveerde tribune was volslagen teeg en op de publieke tribune troonde nog één eenzame Wij kunnen mede in het belang van de Tweede Kamer, zelfs al verdient die ert een vrije week mee, die eindelooee reeks van ver gaderingen nog maar steeds niet bewonderen. woensdagmorgen hebben ter herden king van den sterfdag van H. M. de Ko- ningtn-Moeder B. en W- van Den Haag een krans gelegd aan den voet van het Terzake van de Concentratie heden hield daarover nog de Katholieke afgevaardigde NI- VARD een verdienstelijk betoog heeft minis ter Marchant nog eens beknopt de noodzaak betoogd. De soclaal-democraat de Zeeuw kreeg te booren, dat, indien Nederland zou moeten af zakken tot het peil van het Scandinavische on derwijs de heer DE ZEEUW had zich daarop beroepen er inderdaad van afbraak zou kun nen worden gesproken. Thans steekt ons onder wijs ondanks het schoolpolete te Stockholm daar nog torenhoog boven uit. Dat b.v. de groote pers met uitzondering van de socialistische de vereenvoudigde spel ling niet toepast, is, dunkt ons, toch van meer beteekenls. Wat In Nederland In de vereenvou digde schrijf wijle wordt gedrukt, te nog altijd verre en verre In de minderheid. Uiteraard heeft minister Marchant ook niet kannen nalaten, den 39 Eerste Kamerleden, die zich openlijk lid verklaarden van de Nationale vereeniglng voor Eenheid en Orde in de Schrijf taal, en prof, de Savornin Lohman, die al eenige weken geleden zelde, tóch niet bekeerd te sul len worden, voor de voeten te werpen, dat zij ataatsrechtelijk niet juist handelden. Hij ge waagde zelfs van een ..zuiver revolutlonnalre methode”, die „lijnrecht In strijd was met het Juiste constltutioneele begrip van Overheidsge zag”. Men had, alvorens bulten de Kamer in comité s zitting te nemen, alvorens een defini tief standpunt te kiezen, alvorens op moties te zinnen, de argumentatie van den minister moeten afwachten. Staatsrechtelijk is dit alle maal natuurlijk niet onjuist. Maar heeft de minister aelf soo ultgeblooken door koel ovsr leg? „Na die persconferentie soo vervolgde' Wardenier en glimlachte even stond haast de heele wereld op haar kop.” Wjj beaamden dit en vroegen toen verder naar zijn plaatsing in de zenuwinrichting. „Och dat zal ik u vertellen. Ik zou u echter dringend willen verzoeken, alles op te nemen zooals ik het vertel, want tot nu toe beeft iedereen mijn woorden verdraaid. Wat ik u vertel, neem ik voor mijn geheele verantwoor ding Dan begon Wardenier over „bet" avontuur. Jtev week na die persconferentie werd ik door een gemeente-veldwachter, in burger- kleedlng, ultgenoodlgd op het gemeentehuis te komen, want de burgemeester wilde mij spre ken. Toen ik kwam en ook de burgemeester ge arriveerd was, bleek mij, dat hi) (de burge meester) mij heelemaal niet geroepen bad. De gemeente-veldwachter trad zeer onhebbe lijk op en schold mij uit voor al wat moei en leeljjk te. Ik zelde tegen den burgemeester, dat deae manier van optreden niet te pas kwam, maar toen deed Ik de teleurstellende dhtdekklng, dat de burgemeester mij ook niet meer goed’ ge zind was. De burgemeester vroeg mij, onmiddellijk te zeggen waar de motor zich bevond. Dit wei gerde ik te doen in bet bijzijn van den veld wachter en een journalist, die bij alles tegen woordig was geweest. Daarop antwoordde ds burgemeester echter, dat dese twee menschen zijn adviseurs waren. Na dit gesprek heeft men mij den gebeeten verderen dag gevraagd waar de motor was. Om 8 uur 's avonds zelde de burgemeester mij met den auto naar huls te zullen brengen. Ook de veldwachter nam In den auto plaats en onder weg vroeg men mij nog herhaaldeljjk waar de motor stond. Ik- heb toen den bugremeester aangeboden alleen mee te gaan, doch dit wilde hjj niet. Voor mijn huls gekomen (plm 14 KM. bui ten Wolvega) werd mij niet een» gelegenheid gegeven uit te stappen, maar werd omgedraald Te elf uur beeft bet vroeger personeel van wijten HM de Koningin-Moeder een krans ge legd op het graf in de Nieuwe Kerk te Delft. De oud-hutemeeeter, de heer J. Lodder, gaf in een toespraak uiting van het gevoelen van weemoed dat het personeel op dezen gedenk-' waardigen dag bezielt. Wij danken God, aldus spr., voor alle» wat Hij door en in haar ons heeft geschonken. Na dese rede bleef men eenige oogenbllkken in stilte bi) het graf. Voorts te een krans gebracht vanwege den ex-kelzer en namens de Verweniging Oranje- dag te Delft. blijkt wel afdoende, doordat de minister er drie uur aan besteedde, terwijl de rest van zijn be leid het met een dikke drie kwartier moest doen. In deze drie kwartier Intusscben heeft minister Marchant enkele belangrijke mede deelingen gedaan. Naar wij thans vernemen aal de heer War denier hedenmiddag en -avond een causerie houden over zijn uitvinding en tevens den mo tor toonen. Oafé „Oud-Utrecht* moet eerst nog ge keurd worden, aoodat thans de demonstratie ia! plaats hebben in de groote zaal van hotel ..de LEurope” aam het Vredenburg te Utrecht. De eerste lezing begint te 3 uur en de tweede te 7 uur. Er bestaat voorts gelegenheid Wardenier vra gen te stellen. De ketel van den motor (100 atmospheert) moet nog gekeurd worden: te dit geschied, dan za> de motor ooto te Utrecht in werking worden gesteld. Was er dus van de zijde van den minister van geen enkele concessie sprake, de heer Mar chant heeft zich bovendien als hij niet voorlas, weer tal van sarcastische zetten en denlgree- rende uitlatingen over de ondeskundigheid zijner tegenstanders veroorloofd, welke het vrijwel ón mogelijk maken, een motie achterwege te laten. Vervolgens werd te half tien bj) hetzelfde monument een krans neergelegd door Haagsch Comité voor Volksfeesten. Het „Wilhelmus" Het kabinet dit heeft Minister Marchant nog eens beklemtoond staat in deze zaak achter den be windsman van het Departement van Onderwijs. Dat het kabinet in dezen tjjd tegenover de Staten- Generaal een exceptioneel sterke positie inneemt, erkende de Minister. Wat zijn houding tegenover de Staten-Gene- raal betreft, wees de minister er op, dat hij. door de aanvankelijk voergenomen algeheele afschaf fing van de buigings-n weder terug te nemen, „een emmer water” In zijn wijn „Kollewijn" interrumpeerde mr. Mendels gedaan had. Hij vond die houding tegenover de motie-Tilanus „een historisch voorbeeld van uiterste samen werking” tusschen regeering en Btaten-Gene raal. Ook de voorbereiding van het spelllngsbeslult vond uiteraard nog eens verdediging. Het ver wijt van de eenzijdige samenstelling van de adviescommissie moest het stelten met de ma gere tegen-opmerklng. dat het op de waarde van de argumenten en niet op het aantal van degenen, die de argumenten aandragen, aan komt. Waarom dan niet slechts twee adviseurs, uit teder kamp één? Trouwens, de minister zeil presideerde de commissie en moest zijn keuze doen uit de tegenovergestelde standpunten. Het is vrijwel uitgesloten, dat hij zich niet beïn vloeden liet door het feit, dat in de commissie vier vereenvoudigers stonden tegenover één niet-vereenvoudlger. De instemming, die de minister vond is ook heden aeer miniem geweest. Slechts zijn partij genoot v. d. HEUVEL nam het voor het wets ontwerp op en motiveerde zijn houding met bet doelmatlghelds-argument, hetwelk ook den mi nister tot de indiening heeft gebracht. De argumenten van minister Marchant ze mochten thans tot een veel grooteren omvang worden uitgesponnen waren overigens geens zins nieuw. Voor zoover ze van taalkundigen aard waren, leenen ze zich bezwaarlijk voor een beknopte weergave. Van katholieke zijde heeft Ir. BONGAERTS verklaard, dat de minister I zijn steun kan krijgen, in- dien hij er alsnog In slaagt aan te toonen. dat zijn voorstel niet strijdig te met de Grondwet. Kan de minister dat niet, dan doet hij beter het ontwerp terug te 1 nem^p. Intusscben Wil de beer Bongaerts door amendeering trachten den in houd van het ontwerp dusdanig te wijzigen, dat bet beter binnen het kader van de Grondwet komt en dat het zich ook meer verdraagt met den geest der Kieswet, waarmee de katholieke afgevaardigde het veretechte drievoud van den kiesdeeler eveneens voorloopig in strijd acht. De R K. Fabrleksarbeidersbond heeft In sa menwerking met den R. K. Landarbeidersbond pogingen aangewend om te komen tot eenige verhooging van de loonen van de arbeiders in de vlasindustrie, ox. te Koewacht. Veertien Douglas-vliegtuigen heeft de KLM. In Amerika besteld, terwijl de Maatschappij voor Vliegtuigbouw .Aviolanda" te Papendrecht tot dezen bouw volkomen In staat zou zijn geweest, aldus haar directie. En zonder daarmede crl- ttek op de Regeering of de K. L. M. te willen uitoefenen, zegt zjj het zeer te betreuren, dat deze opdracht voor Holland en speciaal voor Aviolanda verteren was gegaan. Drie Jaar had de fabriek op opdrachten gewacht en hier was een pracht opdracht, geheel metaalbouw. Daar Aviolanda de eenige fabriek in Nederland te. compleet geoutilleerd en ook thans nog voor zien van specialisten voor metaalbouw, ware deze opdracht zeer welkom geweest. Men herinnert er In dit verband aan, dat deae fabriek in de eerste zeven jaren van haar bestaan 41 geheel van metaal vervaardigde Doraier-VUegbooten voor de Nederlandscb- Indteche Marine heeft geleverd, terwijl zij in dien tijd tevens 6 Curtis-jagers bouwde voor bet Nederlandach-Indteche leger. In de laatete drie Jaren te de fabriek niet meer van voldoende opdrachten voorzien, daar door de crisis vele regeeringsopdrachten werden uitgesteld. De directie heeft, in overleg met oonunlssarteeen en aandeelhouders zich als plicht gesteld de fabriek in bedrijf te houden, teneinde dagelijks gereed te staan voos* het leveren van vervangingzmaterieel en het doen van reparaties, welke dan ook. zij het in garin gen omvang, geregeld worden opgedragen Zoo doende bleef het bedrijf Intact, teneinde Indien er wederom opdrachten op vliegtuigen mochten binnenkomen, deze onverwijld te kunnen uit roeren Omtrent het bovenstaande informeerden wij te bevoegder plaatse in 's Gravenhage. Hier achtte men het niet duidelijk, waarom Avio landa. indien zQ voor de K. L, M. Douglas- vllegtulgen had willen bouwen, niet de noodige stappen heeft gedaan bij de K L. M. en bj^ Fokker, om een opdracht te verkrijgen. Dan vertelde Wardenier over zijn proeven, die goed gelukt waren. ^lebben ook andere menschen den motor zien draaien?” ^Ja zeker o. a. heeft wethouder Muurling den motor in werking gezien. Ook heb ik proeven genomen in auto- chassis. Dit waren chassis van Minerva; deae proeven geschiedden voor eigen rekening." Wat betreft de relatie» van Wardenier met verschillende fabrikanten, kunnen wtj mede- deelen, dat zijn post intusscben is aangegroeid met een formidabel pakket. Daaronder zijn brieven uit Amerilm, Engeland, Frankrijk, Ierland en Nederland. „Wilt u dit ook even vermelden," zelde Wardenier en toonde ons twee brieven van de Koolhovenfabrieken te Rotterdam. Den Haag, ao Maart 193». Nóg steeds te de Eerste Kamer niet met de OnderwiJsbegrootlng klaargekomen. Niet aan haar intusscben te de schuld. Minister Marchant beeft blijkbaar een soort van uitputtmgstactiek Jegens de tegen zijn spelling rebelteerende Senaataneerderbeld willen toepassen en hield* een rede van bijna vier uur, welke voor een belangrijk deel weinig boeiend was, omdat groote stukken vrij monotoon van lange vellen papier werden voorgelezen. De Eerste Kamer was na deze „Dauerrede” meer dan moe en niet ten onrechte besloot president de Vos van Steenwljk de replieken tot morgen (Donderdag) ochtend uit te stellen. De Alg. Ned. Metaalbewerker» Bond deelt mede: De onderbandellngen over de vernieuwing van het collectief contract In bet loodgleters- bedrtjf hebben met de grootste groep van pa troons, den Bond van Loodgieters- en Fitters- patroons in Nederland, tot een bevredigend re sultaat geleld. Daarbij zijn door de metaalbewerkersbonden en de betrokken loodgletersgezellen concessies gedaan op de loonen, die voor de twee hoogste klassen met 2 ets., voor "de andere klassen met 1 ets. per uur verlaagd worden. Tevens moeten de arbeiders voortaan de helft van de ziekte- premie en de kosten voor administratie van bet vacantie- en feestdagen-zegelfonds betalen. De Ned. R. K. Bond van Loodgieters- en Ko- perslagerspatroons heeft daarvoor bfj rijn leden geen meerderheid kunnen krijgen en derhalve het contract afgewezen. Zij wenschen een vermindering van het aan tal vacantiedagen met twee, doch, wat hoofdzaak te. zij wenschen niet langer gebonden te zijn nan het zegelfonds, waaruit bet verzuim op Christelijke feestdagen en bij vacantie betaald wordt. Dit fonds, dat nu eenige jaren bestaat en door beide partijen wordt beheerd, is een onmis bare Instelling voor de toepassing van de sociale bepalingen van het contract. Door de samenwerkende metaalbewerkers bonden te thans machtiging verleend aan de besturen ter plaatse, den leden van den R. K. Patroonsbond een ultimatum te stellen. Woensdagochtend om negen uur beeft op bet Regentesseplein te Gravenhage een eenvou dige doch treffende plechtigheid plaste gehad. Een deputatie van het Haagsche gemeentebe stuur met den burgemeester aan bet hoofd be gaf zich vanuit de consistoriekamer van de Regentessekerk naar het Emma-monument, aan den voet waarvan een krans, welke door boden van bet stadhuis werd gedragen, werd neergelegd, als een stille hulde aan de nage dachtenis van wijlen H. M de Koningin-Moe der, die beden een Jaar geleden te overleden. Van de zijde van het publiek bestond er veel belangstelling voor deze eenvoudige, doch tref fende plechtigheid. ook vast, dat mijn uitvinding van groote be teekenls zou zijfi. Hjj ging als vriend met mij om. Ik was het ook, die voorstelde een perscon ferentie te beleggen, hetgeen dan ook ge schiedde ten stadhuize van Wolvega, in tegen woordigheid van het voltallige college van B. en W. Deze persconferentie werd gehouden In No vember van het afgeloopen Jaar, en toen reeds heb ik gezegd in Utrecht een demonstratie te zullen geven.” Toen jfroegen wij aan Wardenier waarom eigenlijk tie demonstratie in bet café van den heer Dragt niet te doorgegaan. De afd. Den Haag en omstreken van Alg. Ned. Verbond had Woensdagavond ..Pulchri Studio” een bijeenkomst georganiseerd ter herdenking van wijlen HM. de Koningin- Moeder. Op het podium was een portret van de overleden Worstln. met rouwfloer» omkleed, geplaatst te midden van een eenvoudige palm- verslering. Onder de aanwezigen waren de burgemeester, mr. De Monchy, de Zuld-Afri- kaansche Gezant, dr. v. Broekhuizen, de par ticulier secretaris van HM. de Koningin, de heer Sixma baron v. Heemstra, jhr. Van Flsenne, lid van Ged St., de gouverneur der Residentie, lult.-gen. Jhr. Röell en Staatsraad Muller Massls. De voorzitter, luit -gen. W. Lasonder, sprak een kort openingswoord, waarna hij allen aan wezigen verzocht zich van hun zetels te ver beffen en in stilte een gedachte te wijden van diepe vereering en groote dankbaarheid Jegens wijlen HM. de Koningin-Moeder. Mevr. Henriëtte Bala. aan den vleugel be geleid door den heer J. P. J. Wlerts song ver. volgens twee coupletten van het Wilhelmus en eenige liederen van Valerius. Daarna hield prof. dr. H. Brugmans uit Amsterdam een rede over .HM. de Koningin- Moeder als vorstin." Nadat prof. Brugmans het woord had gevoerd, zong mevr. Bala weder eenige liederen, thans van Ghldo Gezelle en van René de Clercq. Na de pauze sprak dr. J. D. Hefting, voorzit ter van de Ned. Centrale Ver. tot Bestrijding der tuberculose, over: „HM. de Koningin- Moeder als mensch.” en teruggereden. Ik werd toen in de woonkamer van de burgemeesterswoning gelaten Hier onderbrak Wardenier zijn verhaal en zeide: ,Nu moet ik u eerst zeggen, dat de bur gemeester tfunlddels met verschillende inspec teurs van benzine-maatschappijen in onder- handellng was getreden. Ik heb hem naar de reden gevraagd, doch de burgemeester zelde. cat het voor zijn oilestook-apparaat was, het geen ik niet kon aannemen.* Dan vervolgde Wardenier: Met den veld wachter, dien ik altijd mee kreeg, zat ik dus in de voorkamer. In de achterkamer werd druk gepraat door verschillende menschen. onder wie de burgemeester. Om half tien ongeveer vroeg de burgemeester mij ook In de achterkamer te komen en daar zaten verschillende personen, van wie ik alleen ar. Baarda. arts te Wolvega. kende. Gesproken werd er niet; men keek mij aan en toen ik vroeg naar Steenwljk gebracht te worden, stemde de burgemeester direct toe. In Steenwljk deed ik zaken. Men bracht mij echter niet naar die plaats, coch reed vla mij onbekende landwegen naar Groningen! Daar aangekomen werd ik buiten den wagen gezet en stond ik tegenover dr. Hardong. die in gezelschap was van enkele ziekenzusters. Na eenlg heen en weer gepraat, vroeg dr. Hardong mij één nacht te willen blijven. Ik stemde daarin toe." Wardenier vertelde daarop van zijn beleve nissen van dien nacht. In het donker werd hij in een vertrek gebracht en sliep daar met ver schillende zware zenuwpatiënten. Zijn bed was midden in de kamer gezet. Om vijf uur mor gens werd hij wakker, daar de overige gasten zijn bed door het vertrek zeulden. Aan zijn ouders werd medegedeeld, dat hij overspannen was. „Ik ben echter heelemaal niet onderzocht of lete van dien aard. Toen de dokters Heerlnga en Bartetra bij mij kwamen zeiden zij mU, dat van overheidswege opdracht was gegeven mij vast te houden. Zeven volle dagen ben ik daar geweest." Ook vertelde Wardenier nog over verschil lende proeven, die naderhand met hem ge nomen werden. .Maar steeds kwam dezelfde vraag terug zoo vertelde Wardenier waar staat Je motor?” -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13