Kieswetswijziging afgehandeld Schoonmaak geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol Geen doodstraf Zuivelexport wekt bezorgdheid Tweede Staten dam RADIOPROGRAMMA Sport en spel SPANNENDE STUUD TE PARIJS GEEN UITSLUITING DER VRIJGESTELDEN HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL ZATERDAG 23 MAART 1935 DORRIUS TWEEDE KAMER Steun aan exporteurs Het onverwachte Maatregelen noodig Strijd om de spelling LANDBOUWINDUSTRIE overleden BRAND IN LUTJEBROEK Opkomstplicht blijft WIJZIGING ZIEKTEWET WIELRENNEN Prof. Dr. Otto Lanz Verdere inpoldering gewenscht Lastigvallen van werk willigen Eenmaal de volle kiesdeeler noodig voor het bezetten van een Kamer-zetel Rotterdamsche bouwpatroons vra gen principieele uitspraak Vergadering van de Alg. Techn. Ver. in de Suikerindustrie Straffen in de Semarangsche moordzaak veranderd in levenslange gevange nisstraf Open brief van mr. dr. E. W. Catz, voorzitter van „Spellingvrede”, aan prof. mr. B. M. Taverne De vrijgestelden Restaurant Toestand is aanmerkelijk ongun stiger dan eenigen tyd geleden \Jtd en gJcUaUr FRIESCHE VLAG Zondag 24 Maart 1935 Bouw zal vrywel zeker in ons -land geschieden Werkgelegenheid moet zooveel mogelyk in stand worden gehouden K Maandag 25 Maart 1935 Chirurg van groote vermaardheid Behoefte aan cultuurgrond en dan ffe- Den Haag, 22 Maart 1935 Naar FABRIEK de Dit princi- een Jhr. de Geer 10.30— „Die Concert 4.50 M.r 4 20 Symphonie- 6 12.35 Orkestconcert Gramofoon B 40 Oramofoon - (viool) Aerte— Militaire WIJ CONDENS Ingrijpende maatregelen zullen, zoo ver zekerde men ons, dan ook niet kunnen uit blaren. Waarin deze maatregelen zullen be staan ia thans nog niet bekend. Bij K.B. is bepaald, dat de wet van 29 Decem ber 1934 tot Wijziging van de Ziektewet, In werking treedt op 1 Juli 1935. 11. Li- Tn daarom nam de Minister, ondanks vwdadidng door den liberaal Mr. BOON en Mr. WESTERMAN van Nationaal Herstel, het voorstel terug onder mededeeling, dat hij ook voor dit vraagstuk nog eens in bree der kader een nieuwe oplossing sal aoeken VERWIJZEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS vist. van Vrijdagavond is te zijnen .huize aan het Mu seumplein te Amsterdam plotseling overleden de bekende chirurg prof. dr. Otto Lanz. hoog leraar In de heelkunde aan de gemeentelijke universitelt aldaar. Vrijdag had de professor nog op de gewone wijze zijn werkzaamheden In de Boerhaavekllniek verricht. lollvers muziek. WEENKN, 5963 M.: opera In drie actes V. 12 30 Dansmuziek. TOULOUSE. Volksconcert PARIJS. 1B4S M.: 7.05 - 10.50 Dansmuziek. 6.06 930 In de namiddagvergadering werd een lezing gehouden over electrlsche kookcontróle in sui kerfabrieken door de heefen Ir. M H. Undo, van Heemaf te Hengelo en J. R. ten Hope. Ben zeer soepele houding heeft Minister de Wilde ook aangenomen ten aanzien van de kwestie der vrijgestelden van Overheids personeel in Provinciale Staten en gemeen teraden. van Raffinadeurs onder M. O. ROME, 420.8 M-: 4.30 Opera-uitzending 8.06 ..Die CzardasIUrstln", operette v. Kal man. DROITWICH. 1500 M.: 11.40 Oramofoon 13 35 Gramofoon 3.10 Gramofoon 4 20 Concert 4 50 De Thornley Colliery Silver Prize Band 5 35 Het BBC-Dans- orkest 8.30 een anonym variété-pogr. 9.35 Piano-recital 10.35 Het BBC-orkest 11.3513.30 Het Casanl Club Dansor- kest. KALUNDBORG. 1Z61 M.: 1130 Concert ult Rest „Wives’* - 3 50 Het Omroep orkest 7.30 Oude dansen door het Om roeporkest 730 Volksllederenconcert 8 30 Saxofoon-ecl tal 0 30 Het omroep orkest 10.301150 Dansmuziek. BATAVIA, 23 Maart. (Aneta.) Het Hoogge rechtshof voor Ned.-Indié deed uitspraak in de bekende Semarangsche moordzaak. Hierbij werden de drie doodvonnissen, uitgesproken door den Raad van Justitie te Semarang, door het Hof gewijzigd in levenslange gevangenis straf. Door dit vonnis van het Hooggerechtshof zijn thans alle vjjf beklaagden in deze zaak tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Mr. Donders onderwierp namens de werk nemersorganisaties de dagvaarding aan een critlbch betoog en resumeerde dat zJ. te weinig concrete dingen aanwezig zijn om een vonnis te wettigen. Na re- en dupliek werden enkele werknemers en werkgevers als getuigen gehoord. De president, mr. B. Thomas, heeft de uit spraak op 29 Maart bepaald. aanleiding van de terugloopende boternoteertng, welke thans zelfs aanzien lijk lager is dan de noteering in den zelf den tijd van het vorig jaar, en de toenemen bezorgdheid voor onzen zuivelexport, vernemen wjj uit welingelichte kringen, dat de perspectieven voor onzen export inder daad aanmerkelijk ongunstiger worden be schouwd dan eenigen tijd geleden. Vooral de uitvoer naar Dultschland stag neert op dit oogenblik zeer en het staat te vreezen, dat deze Uitvoer over korten tijd geheel stop zal staan. De voorzitter van de Vereenlglng „Spelling wede”, mr. dr. E. W. Catz, heeft zich met een open brief tot prof. mr. B. M. Taverne te Den Haag gewend, waarin hij o.m. zegt: Tegen half v(jf is de Kamer nog aan de begrooting van het Zulderzeefonds begon nen. Algemeen werd door de afgevaardig den, die heden aan het woord waren, be treurd, dat de post van 2 millioen voor de drooglegging van den Noord-Oostpolder is teruggenomen. De MINISTER, die zelf dit voorstel niet had gedaan, om geen onnoodige tegenstellingen in bet leven te roepen, liet de beslissing aan de Kamer over. En deze, hoewel erkennende som mige beswaren, aan den opkomstplicht ver bonden, wees ook ditmaal de afschaffing van de hand. De opkomstplicht aldus mr. BOON is nog steeds het noodsakeljjk complement van de evenredige vertegenwoordiging. Mr JOEKES achtte haar in dezen tijd ook een wellicht wen- schelljk tegenwicht tegen terreurpoglngen, om kiesgerechtigden te nopen van hun kiesrecht geen gebruik te maken. Maar lokt men door handhaving de heer Drees voerde dit argu ment aan niet uit, dat degenen, die tegen hun sin naar het stemlocaal gaan en vroeger misschien blanco stemden, thans hun stem zul len geven aan anti-democratische partijen? .Nu de motie-de Savornln Lohman Eerste Kamer van de Staten-Oeneraal meerderheid heeft kunnen vinden en nadien de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen, is de strijd over de nieuwe spel ling beslist. Onder die omstandigheden veroorloof Ik mij BRUSSEL II, 3213 M.12.17 Gramofoon T- 13.50 Het Salonorkest 150 Gramofoon 5.15 Gramofoon 530 Pianorecital 5.50 Gramofoon 7.35 Gramofoon 9.30 Het Radloaymphanle-orkes* IZ-2Z 11.30 Gramofoon Het veruit belangrijkste onderdeel de edoch, dat een party driemaal den kiesdee ler moert hebben behaald, wilde zy recht •p vertegenwoordiging in de Kamer krij sen ia uit het ontwerp gelicht door aan vaarding by zitten en opstaan van het amendement-DE GEER, waardoor alleen die partijen geen recht op een zetel krygen, die niet éénmaal den vollen kiesdeeler zul len hebben behaald. De onderhandelingen tusschen de Holland Amerlka-Hjn en de Nederlandsche regeerlng ever de medewerking aan' den bouw van de tweede „Statendam” zijn, naar het „Volk” ver neemt, thans in een zeer vergevorderd stadium gekomen. Met nagenoeg volkomen zekerheid kan thans worden gezegd, dat de bouw van het schip In Nederland zal plaats vinden. Zooals bekend is, heeft zich een comité ge vormd, dat beoogde den bouw van het schip in Nederland te bevorderen, welk comité een uit voerig adres aan de regeerlng heeft gezonden. De regeerlng heeft aan dit comité geant woord, dat het door het comité beoogde doel wel verwezenlijkt zal worden. Dit beteekent dus, dat de bouw van de tweede „Statendam*** In Nederland zal plaats hebben. BRUSSEL I, 483.9 M.: 13.15 Gramofoon 13.50 Het Omroeporkest 5.15 Dans muziek 6 20 Zangvoordracht 6 50 Het Salonorkest 7.20 Pianorecital 8.30 Zanguitvoering v. d. artlsten v. 6. Troca- dero te Luik 8.56 Oramofoon 9.05 - o 5K PARIJS, 312.8 M-: 12 353.30 Het Om roeporkest 8 359.10 Vrooiyk program ma 9.25955 Orkestconcert 10.08 Concert 10.30 R. Strauss-ooncert 10 5011.30 Gramofoon. N.Z. Voorburgwal b h. Spui PLATS DU JOUR EN LA CARTE SPECIALE LUNCH-SCHOTtLS in alle bescheidenheid, als voorzitter van de te Amsterdam gevestigde vereenlglng „Spellinrr- vrede”, tot u als voorzitter van een organisatie, die een veelszins tegengesteld doel beoogt, de vraag te richten of uwerzijds de strijd tegen de nieuwe schrijfwijze niet moet worden gestaakt.” Wat dit beteekent, springt des te meer in het oog. wanneer men bedenkt, dat de produc tie in de week van 3 tot 9 Maart ongeveer IS millioen kilogram was en naar ruwe schat ting in dezen tyd van het jaar met ongeveer 1 100.000 kilogram per week stijgt. 823.6 M-: 6 30 Weensch 650 Operettefragmenten 7 .05 Schrsmmalmuziek 7 30 Klank - filmfragmenten 750 Salonorkest 836 Zangvoordracht S50 Phllharmonisch concert 10.05 Weensch orksstconoert 10.30 Operattefragm. 1050 Mamselle Nltouche”. operette V. Hsrvé 11.35 6o- Hstenconcert en zangvoordracht 13.05 Operettaconcert 13.3513.50 muslek. De oorzaken hiervoor zouden voornamelijk In de clearing gelegen zyn en ook in het vervallen van de garantieregeling, rtrike eenigen tijd voor den zuivelexport naar Dultschland gegolden heeft, doch door den minister is ingetrokken. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR DEN In ons leven speelt steeds het on verwachte een groote roL Geluk en droefheid komen soms op een onge dacht oogenblik. We moeten dan ge- zifn het geluk te grijpen en ■l-t aan ons te laten voorbij- De hear Vliegen had hier een amendement, om de in bet ontwerp voorgestelde uitsluiting dezer groep van het lidmaatschap ongedaan te maken Er bleek ook uit andere fracties (bij monde b.v. van de heeien Bongaerts. de Geer en Joekes) bezwaar tegen deze bepaling te be- •taan. reed i het niet gaan.... we moeten dan ook krach tig zijn om het ongeluk te dragen. Christus self waarschuwde ons: we kennen dag noch uur. Voor hoevelen oneer zal het einde onverwacht zijn? Toch dienen we dan gereed te zijn, gereed om de straf te dragen die de dood nu eenmaal sedert Adam’s val inhoudt gereed ook om het geluk te ontvangen waarvoor we gescha pen zijn- Laat het onverwachte nooit onver wachts, maar altijd verwacht zijn.' Tenslotte is een amendement van de soclaal- j democrate mevrouw Vries—Bruins, om de echtsenooten van ambtenaren weer tot Provin ciale Staten en gemeenteraden toe te laten, met 63 tegen 30 steipmen verworpen. De vry- ainnlg-democrate mevrouw Bakker—Nort stem de vódr het amendement. Maar het voor de band Mggend argument, dat de echtgenoote wordt Uw koffie, indien U deze drinkt met GECONCfNTREF ROE KOFFIEMELK FRIESLAND'1 - IEEUWARDFN bijna onmogeljjk anders kan zijn dan de spreek buis van haar van het lidmaatschap uitgeslo ten man, deed deze wijziglngspoglng spoedig mislukken. MILAAN, 368.6 M.:*4 25 Dansmuziek 6 35 Gramofoon 8.05 Concert 9.30 Kamermuziek. Het debat hierover was niet belangrijk meer. Men had bij de Algemeene Beschouwingen reeds van belde zijden zijn kruit verschoten. De MINISTER her haalde, dat de heer DE OKER, die met zyn ma thematische wetsinter pretatie grondwetschen- nls gezien had in het Regeerlngsvoorstel. ook zijn eigen amendement met precies (jez^Xde overweging en wrcsftw- j ten moest- Van zijn tfte Geer’s) standpunt rede- neerend, kon men, aldus Minister de Wilde, niet anders condudeeren dan dat dit amendement schuldig stond aan „een beetje Grondwetschen- nis**, al had de Minister zelf, die het meerdere (den eisch van driemaal den kiesdeeler) oir- boar bad geacht, uiteraard tegen het mindere geen beswaar. Bjj zitten en opstaan waarom niet zonder hoofdeiyke stemming met aanteekening van wie tegen waren? Is het amendement, toen aanvaard. Ir. BOOGAERT8 had reeds tevoren wegens *S Ministers tqesegging, dat hij de vraag van het districtenstelsel nog eens overwegen zou, syn amendement ingetrokken volgens hetwelk in de Kamer, wat het aantal partijen betreft, de status quo zou worden vastgelegd als een vaste norm voor de toekomst. De Algemeene Technische Vereenlglng Beetwortelsulkerfabrikanten en vergaderde dezer dagen In Den Haag, leiding van den voorzitter, den heer Hummellnck. By de campagnebespreklngen besprak men het onderzoek van den secretaris, dr. C. W. Schonebaum over de verwijdering van de kol- lolden uit beetwortrtsap by verschillende sap- zuiveringsmethoden. De voorzitter wenschte den heer Schonebaum geluk met de belangrijke resultaten, die hij by dit onderzoek had verkregen. De voorzitter bracht rapport uit over dg proeven, die In de laatste campagne zyn geno men betreffende toevoeging van geprecipiteer de koolzure kalk In plaats van de gewone on- gebluschte kalk, die in het sap later met kool zuur wordt neergeslagen. Deze werkwijze gaf onbevredigende resultaten. Dr. Prinsen Geerllgs vestigde de aandacht op publicatie van het eere-lid der vereenlglng. prof. O. Hondlus Boldingh voor de suikerin dustrie. die heeft uiteengezet, hoe men groepen van menschen kan beveiligen tegen aanvallen uit de lucht met gifgassen VrUdagmiddag hebben zes bouwpatroons, bij wie 11 Maart de arbeiders in staking zijn ge gaan de drie samenwerkende arbeidersorgani saties gedagvaard, opdat de president van de rechtbank de vakorganisaties zou gelasten, de onwettige actie te staken, die h.l. wordt ge voerd tegen werkwillige ongeorganiseerde werk nemers. Namens de werkgevers heeft Mr. Loeft den eisch van de bouwpatroons toegellcht en den arbelders-organisatiês het recht betwist om on georganiseerde arbeiders lastig te vallen en zoo noodig te molesteeren. Hieromtrent vroeg mr. Loeff pieele uitspraak. HUIZEN, 301.5 M.: KRO 9.80—10.30 Gra mofoon 10.3013.00 Hoogmis uit de kerk van de H Barbare te Culemborg 1300—13.15 „Op Huisbezoek”, Mlr.latuur- hoorepel (uitzending van den R.K Mid denstandsbond) 13.151.00 U belt.... wy draaien 1.001.30 Het nieuwe begin van Marie Koenen door Ad Saaeen 1.30 2.00 U belt.... wy draaien 2.00X30 Godedlenstor.derrlcht voor ouderen door D Bont pr. 3.303.00 Het Waleson- kwartet 3.004.00 Opero-programma (gramofoon) 4.00430 Het Waleaon- kwartet 4.306.00 Ziekenhalfuurtje door Kap. J. B. H. Weeterman 7 457.50 Voetbaluitslagen van de RKP 7 508.10 „Mogelykheld ven Europeeech industrieel Kleinbedrijf in Ned IndlS”. door Mr H. Bogaard t 8.108.15 Vaz Dl as 8.15 B 00 Sollstenconcert door het KRO-orkest m. m. v. Willy VoeMendes. tenor 9.00 9 15 Patricia Roesborough (gramofoon) 9.1510.00 Bollstenconcert m. m. v. Bep Bos Jansen, cello 10.0010.35 Fragmen ten uit „KUas”. Mendelssohn (gramofoon) 10.3510.40 Vaz Dlas - 10.40—11.00 Epi loog NCRV 8.15 Tydseln 8.30 Mor- genwyding 5.00 Dameskoor 5.30 Kerk dienst. Als lid van de Internationale Commissie werd den voorzitter der A.T.V. reeds de vraag gesteld, of men bereid zou zyn in 1938 het vyfde con gres in Nederland te houden. Er werd besloten zich zoowel tot de particuliere organisatie van de suikerfabrieken als tot den Coöperatieven Bond te richten, teneinde verzekerd te zyn van steun in het garantiefonds. HILVERSUM. 18.75 M.: AVRO 8.00 Gra mofoon 9.00 Het Ensemble Rentmeester 10.00 Morgenwydlng 10.15 Gewyde mu ziek (gr.pl.) 10.20 Vervolg concert 1100 Orgelconcert, Frans Hasselaar 13 00 Het Cantabilé-Orkest 2 00 Voordracht: Kommer Kleyn en plano-voordracht- Mevr. Trude Stein 3.00 Het Omroepor kest 4.15 Gramofoon 4.30 Dlsco-cau- serle. Max Tak 5 30 Gramofoon 6.30 Vloolapel Boris Lensky 6.50 Het Lyra-Trlo 7.45 PTT-Kwartlertje 8.00 Val Dlas 8.05 Gever, progr.: Kovacs Lajos en zyn orkest, mmv de AVRO-Girls. „The Hodlars”, accordeon-virtuozen en Han Hollander 9.30 Louis Noret met nieuwe liedjes 9 45 Het Omroep-Orkest 11.00 Vaz Dlaa 11.10 Orkest Kasulakow en Ray Binder’s ensemble. De anti-revolutionnair DYMAER VAN TWIST herinnerde aan den stryd, dien juist Dr. Coiyn altyd voor de verder inpoldering heeft gevoerd, wees op de armoede, dij de af sluiting van het IJselmeer gebracht heeft in de ocverplaatsen, welke nu óók nog haar uit zicht op «enige compensatie zien te loor gaan en vestigde er de aandacht op, dat thans groo- tere bedragen aan werkloozensteun zullen noo dig zyn. Aan de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer inzake garantie voorschotten aan exporteurs naar Dultschland wordt ontleend: De verschillende groepen van leden, die lu eenigerlel opzicht méér van de regeerlng had den verwacht dan hetgeen bet onderhavige ontwerp aan steun biedt, schenken te weinig aandacht aan het zeer uitzondcriyke karakter van dezen maatregel. Tegemoetkoming voor risico van de publieke kas, zooals hier wordt voorzien, Is in beginsel niet zonder ernstige be denking. zy kan gemakkellik een gevaariyk precedent scheppen en slechts op zuiver prac- tische gronden worden veraediga. Dit klemt te meer In een tyd als den tegenwoordigen. waar in de publieke financiën minder dan ooit groote risico's gedoogen. Uit een en ander volgt dat aan deze op zich zelf niet onbedenkeiyke zaak de kleinst mogeiyke omvang behoort te worden gegeven. Dit noopte tot het zoeken van ver schillende grenzen, waardoor men uiteraard moest komen tot uitsluiting van bepaalde cate gorieën en tot het limlteeren van den steun aan de nlet-ultgeslotenen. Het voornaamste gezichtspunt was daarby het Nederlandsch en Nedenandsch-Indlsch pro- ductenbelang, d.w.z. het In stand houden van zooveel mogelyk werkgelegenneld. AanrienHJke Inkrimping van den export wegens Uliqulditelt van exporteurs zou een terugslag op de prijzen der producten en daarmede op de productie en de daarin gelegen werkgelegenheid hebben ge had. Op grond van ydiet algemeen belang, om zulks te voorkomen, Is eenerzyds tot het geven van voorschotten besloten, terwyi anderzyds voorschotten aan den tusschenhandel ai dezen gedachtengang niet wel verdedigbaar zouden zyn. Naast deze beperking was een aanzien- lyke llmiteering van het voorschot van de wel In aanmerking komenden vanzelfsprekend. Hieruit moest bovendien tot uiting komen dat de verantwoordeiykheid voor de geldeiyke gevolgen van een export naar Dultschland in elk geval voor een aanzlenhjk deel voor reke ning van den exporteur diende te biyven, ook al kon zy ditmaal om practische redenen niet geheel op hem biyven rusten. Hetzeifoe geldt voor de aan de Nederlandsche Bans voor de te verleenen voorschotten te betalen rente Er be staat geenerlel aanleiding deze voor rekening van het Ryk te nemen. Een dergeiyke vrij gevigheid zou tot geheel onjuiste gevolgtrekkin gen lelden. In antwoord op de vraag van eenlge leden najjr den vcrmoedeiyken tydsduur, gemoeid met de afwikkeling der bevroren saldi, kan de minister slechts mededeeien, dat vermoedeiyk rekening zal moeten worden gehouden met den reeds door de regeering aangegeven termUn van twee jaren. Het werkeiyk tydsverloop is echter uiteraard geheel afhankeiyk van den Duitschen invoer hier te lande, welke de laatste maanden een terugloopende tendenz vertoont. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur bemerkte een voorbyganger, dat in het huls van den kapper O. A. Raven te Lutjebroek brand was ontstaan.. Hy waarschuwde terstond de be woners, die de hulp van de brandweer Inriepen. Toen deze arriveerde, bleek zy niet by machte te zyn het huls, dat met een rieten dak bedekt was. te redden, en zy moest zich bepalen tot het beschermen van de gevaarloopende huizen in de nabyheld. Het huls van R. brandde tot den grond toe af. Een tragische omstandigheid was. dat men. by het ontruimen van een naburige woning, genoodzaakt was om een 15-jarigen jongen, die zwaar ziek is, uit zyn ouderiyke woning te dragen. De nieuwe poging ditmaal van den sociaai-democraat* DREES om den op- komstphcht uit de Kieswet te schrappen, is mislukt door de verwerping van het desbetreffend amendement met 44 tegen 39 (anti-revoluttonnairen, staatkundig-gerefor- meerden en roode) stemmen. In de geen HUIZEN, 801.5 M.: NCRV 8 00 Schrift lezing en Meditatie 8.15 Gramofoon 10.30 Morgendienst 11.00 Lezen van Chr. Lectuur 11.30 Gramofoon 12.00 Politieberichten 12.15 Oramofoon 12.30 Het Arnhemsche Mandoline-Sextet Vita Nuova 2.00 Uitzending voor scho len 2.35 Gramofoon (Joh. de Heer zingt 2 45 Wenken voor de keuken 3.15 Cursus Knippen en stof versierenHet Instituut ENSAID Tolsteegsingel 54. te Utrecht 4.00 Bijbellezing 5.00 Gra mofoon 5.30 Piano-recital: Arend Koole 6.30 Vragenuurtje 7.00 Politieberich ten en Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau 7.15 Een kwartiertje radio reportage 7.30 Vragenuurtje (2e deel) 8.00 Vaz Dlas 8 05 Bespeling van het NCR V-orgel 8.25 Het Zaandame Christ Mannenkoor 8.45 Lijdensmeditatie 9.35 Concert: H. Hermann, viool, L. Blaauw, NCRV-orgel pl.m. 10.0510 10 Vaz Dlas 10.3511.30 'Gramofoon. Minister de WUdes blosend gezicht stond niet *1 te vrooiyk, toen de Kamer de beraad slaging over zijn Klesrechtontwerp (waarover Dinsdag aa. zal worden gestemd) sloot: het had ook Inderdaad weinig van den Inhoud, waarmede het In den zomer van het vorig Jaar werd ingediend. De Minister is zoo verstandig geweest, zyn verlies te nemen. HU gedroeg zich zoo soepel mogelyk, liet de Kamer rustig haar lust tot amendeeren botvieren en dacht biykbaar: lie ver weinig dan niets. Overgenomen zyn door den Minister een amendement-van den Heuvel, waardoor dege nen, die gebruik maken van de bevoegdheid, om by volmacht te stemmen, zich zullen kun nen melden op de secretarie van Iedere gemeen te, en een amendement-Vllegen, waardoor de waarborgsom, die voortaan by indiening eener Ujst moet worden gestort, gerestitueerd wordt, Indjen de lyst 75 pCt. van den kiesdeeler haalt. Het Regeerlngsvoorstel stelde hiervoor den eisch. dat éénmaal de volle kiesdeeler gehaald werd. TULOUHE. 328.8 M.: 6 30 Het Phllharmo- r.isch Orkestconcert-6 50 Zang voor dracht 7 06 Salonorkeat 730 Klank- fllmfragmenten 7 50 Militaire muziek 8 10 Schrsmmelmuziek 8.50 Operette- f ragmen ten 9 30 „Mme Dubarry” ope rette van Mlllöcker 10 10 Operettecon- oert 11.30 Daramuslek Operafragmen- menten 13.06 Weensch orkestconcert 1330 Zangvoordrscht 1335—13 50 Mili taire muziek. WEENEN. 506.8 M-: 8.15 Gramofoon 9051030 H MU uit de Franciscanen kerk te Weenen 11 05 Het Weensch Sym- phonleorkest 13.151.40 Het Radlo- Symphor.leorkeet 5.00 Oramofoon 5 35 Het Brand-trio 6.45 „Der Vogel- héndler". operette in 3 actes v. C. Zeiler 11.1013 30 Dansmuziek. BOEDAPEST, 4493 M.: 835 3de en 3de acte van „Die QöttetdSmmerung”, van Wagner. BRUSSEL II. 321. 9. M.: 10.30 Gramofoon 11.30 Sol 1stenconert 13.17 De „Minstrels” 3.003.30 Gramofoon 530 Russische muziek 6.20 Het Trio Alpaerts 7.20 Pater dr. G van Gestel O. P-: In den Zegen van het Kruis Het Krulske der ouders 7.35 Gramofoon 9.20 Con cert van het Conservatorium te Namen 11.351230 Gramofoon. DEUTSCHLANnSENDEB. 1571 M.: 9.30 Gramofoon 11.30 Omroepklelnorkeet 1.50 Gramofoon 5.30 „Kleine Gkrten kleine Gassen” 6.00 Brahms' „Llebeslle- derwalzer” 7 40 „Das kalte Herz” opera van Mark Lothar 10.3011.50 Dans muziek: Hans Bunds orkest. ROME. 4263 M.: 430 Concert Oramofoon 730 Gramofoon Dansmuziek. HAMBURG. 331.9 M.: 1030 Het Neder- Saksische Symphonle-orkeet 5.40 Con cert 6 30 Orkest uit Stettin 8.30 De Btafmuzlek v. d. rAD. ft>3O—1130 De Bremer Stadsmuzikanten. Ie bedryf van „Al Glorléte”, operette v. en H Doutrepont 10.00 Tweede bed: v „Al Glorléte" 10.3011 40 Ber. Dei bedrijf v. „Al Glorléte". HILVERSUM. 1875 M.: VARA 9.00 Voet- balmededeellngen 9.05 Tulnbouwhalf- uurtje 9.30 Gramofoon 9.40 „Van dieren en planten" 1000 Men vraagt en wy draaien).... 10.15 Van de plan- ken 11.45—13.00 Men vraagt! en wU draaien (Richard Crooks-plaatjee) AVRO; 13.00 Het AVRO-octet 13.40 Amy Gros kampten Have: „Waarheden als koelen' 1.00 „Meln Madchen wohnt am Donau- strar.d”. Het Fritz Hlrsch operette-gezel- schau met verbindenden tekst var en door Fritz Hlrsch 1.50 Gramofoon 3 00 Boekenhalfuur 330 Het Concert- gebouw-orkeet o 1. v. Prof. Dr. Willem Mengelberg. Sollet George v. Reneese. plano 4.05 Gramofoon 4.10 W. G. de Bas „Het Koningschap van ons Vorsten huis” 4.40 (4.45 Vaz Dlaa) Gramofoon VARA: 5 08 VARA-orkest 5.30 Voetbal van den dag 5 45 VARA-orkeet 5 55 6.00 Vaz Dlaa AVRO: 8.00 Vaz Dlaa 8 15 ramofoon 836 Jascha Heifetz, viool, speelt met begeleiding van het Om roeporkest 9.30 Voordracht Mr A W. Kamp 0 45 Pierre Palla speelt een bloe- menprogramma op het concertorgel 10.10 Radiojournaal 10.25 Dansmuziek: „The Ramblers” 11.00 Vaz Dlaa 11.10— 13.00 Kbvacs Lajos en zyn orkest. LUXEMBl RG. 1304 M.: 8 05 Oramofoon- muziek 835 Sweepstake-ooncert 11.00 Liederenconcert 11.50 Orgelspel door Edouard Comette 12 30 Er.gelsche mid dag Concert- en dansmuziek door diverse orkesten o.a. Jack Payiie. Christopher Stone etc. 8.20 Gevarieerd programma. Olive Parmer en Paul Oliver met zyn Pa- 9.3511.30 Concert- en dans- 5.45 ..Siegfried" R. Wégner 10.68 Op do Paxysche Zesdaagsche ging het Vry- dagmiddag zooals eiken dag, zeer kalm toe. De sprints van vyf uur werden achtereenvolgens gewonnen door Falck Hansen. Lohmann, Oulm- bretlère, Bchön, Oulmbretlère. Het lykt wel ot het tydstlp van half negen als vaste termyn wordt aangenomen om den avond-rush In te aetten, want, evenals Donder dag het geval was. loopt Raynaud om 30 35 uur uit. Nog geen enkelen avond zyn de sprints onder een dergeiyk tempo aangevangen. Om tien uur was de afgelegde afstand na het 71ste uur 1669,750 KM. De stand luidde toen; Aan den kop: 1. Buggenhout—Van Vloekho- ven. 3. BroccardoOulmbretlère, Falck Hansen; 4. Pynenburt. Charlier—Deneef, 6. Magne—Leducq, 1. Dtot— Ignat. Op 1 ronde: 6. Schön—Lohmann. Op 2 ronden: 9. Choury—Fabre. Op 3 ronden: 10. Wam bet— Raynaud. HillDempsey, 13. Deyen—Lemoine, 13. nart—Di Paco. Op 11 randen: 14. Coupry—Fabre. Op It ronden: 16. Bouchard Hamyn. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M.: 10 50 Zang 11.30 Het MUnch. Omroepkleln orkeet 13.30 Gramofoon 335 Gramo foon 5.10 Tychs Turhtakl (sang), An ne Antonladis (piano) en Costa Mylonas (zang) 630 „Schltferkiavier und See- mannsgam” 8 30 Dansmuziek 10.20 Handel’s Concerto grosao in b kl. t. 10.501130 Dansmuziek. BERLIJN. 356.7 M.: 5.30 Gramofoon 630 ..Carmen opera v. Bizet. BEROMUNSTER. 539-6 M.: 430 Het Om- roepklelnorkeet 6 30 Orkestconcert 7.10 ,1s Traviata”, opera van Verdi. BOEDAPEST, 4493 M.t 735 Het Boeda- beeter orkest 9 10 Jazzorkest 10.10 Zigeunerkapel. BRUSSEL I. 483.9 M.’ 10.20 Gramofoon 1130 Concert: de ..Minstrels" 1315 Het Salonorkest 6 30 Concert tn brt Con servatorium v. Bergen 6 50 Zangvoor- dracht 7 30 Conferentie door Pater Loe- lever O. P Acculée S 1'amour 735 Piano-recital 8.30 Het Omroeporkest 9.5610.10 Oramofoon 103612.20 Dansmuziek: Julien Mortler's boys. Een verhooglng van het meng-peroentoge wordt zeer waarschijnlijk geacht. Omtrent den datum van eventueele in werking trading van dezen maatregel staat echter nog niets aangezien over deze zaak in het college j’egeerlngscommissarissey nog geen bedlsslng is genomen en ook notenlet Is gesproken. KEUUSN, 455.9 M.: 11.30 Gramofoon 1335 Het Radio-Bchrammel-ansemble 3 30 Het Omroeporkest en het Radlo- Kamerkoor 5.15 Pianorecital 6.20 Gramofoon 8.10 Gramofoon 9.4011.30 VrooMjk concert. DROITWICH, 1500 M.: 13 50 nrt. Con cert: Cyril en Clifford Helller (r*p. viool en plano) 1.20 Londena Zigeunerorkest 2 30 Gramofoon 2.50 Het Belfaster Om- roeporkest 5 50 Kamermuziek 735 Piano-recital 9 20 Albert Bandier en het Park Lane Hotel orkest 10.30 Het Oershom Parklngton kwintet. HAMBURG. 331.9 M.: 1050 Bach-cantate no. 46 11.30 De stafmuzlek van de BA 3 20 Be Bremer Stadsmuzikanten 4 50 Danamuzlek 7.20 Uit Verden: Bonte avond uit Höltjea Gesellschaftahaus. I KALUNDBORG. 1261 M.r 11.20 Rydahl's Instrumentaal ensemble 2.45 Fragm. uit Offenbach's „La belle Héléne" 7.35 Bach-concert 8 10 Gramofoon 8.50 Piano-recital 9 20 Het Omroeporkest 10.3011 60 Dansmuziek. Uurslag en klok kenspel. KEULEN. 455-9 M 9.50—10.15 De Ue- dertafel 1888 uit Dortmund-Derne 3.05 Gramofoon 3.30 Concert 4.50 „Die Walkflre” (le acte) v. R. Wagner 835 Populair concert. MILAAN, 868. concert. PARIJS, 1648 M-: 7 30 Gramofoon 1120 Gramofoon 1135 Orgelconcert 12.06 Conferentie door Pater Padé: Notre répugnance l'effort de l’eaprlt 12 35 Gramofoon 12.35 Orkeatconcert 3.30 Orkestconcert 5 30 Uit de Notre-Damc te Parys. Vasterconferentle door Pater Pinard de la Boullaye Infiltrations pa lennes dans ie dogme Chrétien 6.50 Zang 8 20 „Boule de nelge”, operette v. Offenbach 10 50 Dansmuziek PARIJS. 312.8 M.: 9 30 Gramofoon 1<MO10.66 Het Omroeporkest 11.00 Zang 11.1511.20 Vervolg rokestcon- cert 12.25 Gramofoon 5 308 30 Gra mofoon -- 9.20 Muslc-hall-programma o 1. v. G. Balay 10.50—13.20 Gramofoon. gevoegd by de stijgende productie maèkt den toestand zeer zorgwekkend. Men schat het overschot aan boter thans op pLm. 1 millioen kilogram. Dito treurden de Katholieke afgevaardigden Baron VAN VOORST TOT VOORST en ir BONGAERTS. die belden In het licht stelden de groote behoefte aan meer cultuurgrond. De eerste besprak ook de uitgifte der gronden in den Wieringermcerpolder. waarbij hy met d"‘n Christelyk-Hlstorlschen deskundige Dr. LO- VINK de voorkeur geeft aan kleine be- dryfjes in eigendom of tljdpacht. Ir. Bongaerts legde den nieuwen Minicter van Lldth de Jeude de vraag voor, wat zyn Ideeën zyn over de Zuidfflyke inpolderingen, over de drinkwaterplannen van Amsterdam, die verband houden met de ontzllttng van het IJselmeer. en over het peil van de binnenzee, waarbij de inundatlebelangen van *s lands de fensie een rol spelen. Voorts spraken de liberaal LOUWES, die eveneens voorstander Is van exploitatie van den Wleringermeerpolder door etgengeërfde boeren, en de vryzlnnlg-democraat EBELS die gevarieerde proefnemingen gewenscht acht, waarbij groote. middel en kleine bedrijven te gen elkaar wedyveren. Tegen proeven n.et hier en daar een staatsbedryf heeft deze afgevaar digde geen bezwaar. De heer Louwes en Dr. Lovlnk echter achten, gezien de bekwaamheid van den Nederlandschen boer, een oergeiyk staatsvoorbeeld geheel overbodig. Lt XE.MBl KG. 1304 M.: 8.05 Gram mu ziek 13.30 Middagconcert door het Ra- dlo-Orkest o 1. v Henrt Penale Courage to the Last. Demaele Lee Secrets de l'Adlgr. Carena Hérodlade. fant.. Massenet. Idylle prés du Rulaseau. HOnlgsberger. Ballet égyptlen. Lulglnl Narcissus, Nevin. Parade des Poupécs de Thé. Noiret. Czérdésfür- stln. K41mén. 120 Koersen. Daarna: Gram muziek 6.50 Concert- en Dans muziek 8 00 Itallaansche avond. Concert 8 40 Populair concert door het Radio- Orkest Serenade. Gounod. Vision, idem. Ouv. „Faust" idem 9 00 Zang door Mar- the Dumont en Venant Pauké. Duet uit ..Traviata'' Verdl. Duet uit „Rlgoletto” Verdl. Duet uit „Hamlet" Thomas 930 Gram muziek Marschen 10.00 Het Ra dio-or keet o. 1. v. Henrl Pensls. Bel. „Die Fledermaus" Strauss Desert Song. Rom berg Un Cocktail au Bar Merveilleux. Kat- scher 10.15 Itallaanach concert door het Radlo-Orkeet Marche solennelle. Bosei. Valse. Gneccht. Menuet, Bolzonl. Caro mto ben. Giordano Manon Leocaut. Puccuni Balsers dans la Nult, Michell. Serenata. Tarenghl 11 05 Danamuzlek van gram - platen HERLUN, 256.7 M.: 530 Gramofoon 7 730 Populair concert 1000—1030 Concert: F. Notholt (bariton), Ella Bischof (viool) on U. Dommert (plano). BEROMUN8TER. 539 M.: 7.10 Orkest 8 30 Het Omroeporkest.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 10