De Zuiderzeefondsbegronting N.V. Ned. Omroep-Zender-Mi j leder pak HONIG’s VERMICELLI GRATIS Toestand mijn industrie HANDELSOVERLEG MET FRANKRIJK NIEUWE MINISTER IN LASTIG PARKET UITTREKSEL UIT DE STATUTEN Kerkelijk Leven WOENSDAG 27 MAART 1935 TWEEDE KAMER PASTOOR 3. H. F. ROOT t Afkeerig van aarzeling Ontsporing te Berkel Fttttvoontelling Minister boeide matig Prinses Juliana De werkloosheid KONINKLIJK BEZOEK REIZEN NAAR BELGIË Begrafenis Prof. Lanz N. V. DRUKKERIJ DE TIJD obligatie- GETUIGE GEARRESTEERD Op vermoeden van meineed DE DOOD LANGS DEN WEG Overdracht rechten op thuisreis In de eerste week van Maart iets verminderd Aandeelenkapitaal is één millioen De onderhandelingen beginnen heden te Parys Autobestuurder voor de Utrecht- sche Rechtbank Zeer groote belangstelling op „Zorgvlied” Laatste rytuig van electrischen trein uit Rotterdam uit de rails geloopen bevit ter kennismaking een HONIG’s BOUILLONBLOKJE De „Hertog Hendrik” Minister gehandicapt Motie ingediend, waarin gevraagd wordt nog dit jaar met de in poldering van den N.O.- polder te beginnen De voorstellen aan houders Uitstel van den loonsverlaging! termijn tot 1 Mei? Raad van Beheer Doel is aanleg en exploitatie van voldoende zendinrichtingen en het ter hand nemen van de werkzaamheden daartoe Programma van het Nederlandsch Muziekfeest ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van den meester t tr. M. C. T. Bongaerts te gaan. De vennootschap la tevens bevoegd tot het doen van die taken, welke, niet liggende op het De begrafenis van prof. dr. Otto Lanz. Ken laatste groet van het verplegend personeel van de Boerhaave-kliniek te Amsterdam beheer onverwijld een voorstel tot ontbinding en vereffening. Naar wij vernemen, heeft het Hof te Amster dam de verdere behandeling van het verzoek der N. V- Drukkerij de Tijd tot bekrachtiging van de door de obligatlehouders aangenomen voorstellen bepaald op 30 April jis. H. K. H. Prinses Juliana heeft het bescherm- vrouwschap van dit Nederlandsche muziekfeest aanvaard dat ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van Prof. Dr. W. Mengelberg als diri gent van het Concertgebouworkest te Amster dam wordt gehouden. voortvarendheid te betrachten, dat met de uitvoering van het werk nog in dit jaar kan worden be gonnen. Alleen bij de wijziging van de Rijwielbelas- tlngwet was er een kort debatje. De sociaal democraat J. ifcjtt LAAN trachtte door een motie (die verworpen werd) aan de Kamer de uitspraak te ontlokken, dat de maxlmumboete, op overtreding dezer wet gesteld, f 3.— in plaats van fS.behoort te bedragen. Minister Oud had te kennen gegeven, dat de boete dan haar afschrikwekkend karakter verliest. Dr. KOR TENHORST bracht de nog altijd maar voort durende diefstallen van rijwielplaatjes ter sprake en bepleitte nog eens een maatregel, die dit euvel ondervangt. Maar Minister OUD acht te het beter, voorlooplg eens af te wachten, boe de twee wijzigingen, in de wet aangebracht, sullen werken. Er is thans nm. bepaald, dat een rijwielmerk ook op de kleeding mag wor den gedragen. En bovendien is alle handei in rijwlelmerken zonder machtiging van den Mi nister verboden. Deze laatste maatregel is na tuurlijk een handicap voor de handelaars in gestolen rijwielplaatjes, die er te Amsterdam zelfs een „beurs” op nahielden. onge- men de Bij de voortgezette behandeling van de Zuiderzeefondsbegrooting bleek opnieuw dat Dr. Colijn door als Minister van Water staat ad interim den post van 2 millioen voor de Noord oos te lijke inpoldering terug te ne men, den nieuwen bewindsman wel in een teer lastig parket gebracht heeft Dat Ijlen prof. dr. Otto Lanz, hoogleeraar aan de Amsterdamsche Unlversltett, beroemd chirurg en kunstverzamelaar van naam, in zijn werkzaam leven de vriendschap en vereering van talloos velen deelachtig is geworden, is wel Al de verzekeringen van den Minister van Waterstaat dat hij persoonlijk een zoo spoedig mogelijken voortgang van het werk aan de Zuiderzee noodzakelijk acht zullen niet voorkomen, dat de Kamer deze motie aanneemt. Naar wij vernemen, ligt bet in het voornemen van H. M. de Koningin om op 5 April as. een te brengen aan de Landbouw-booge- te Wagenlngen en na afloop daarvan bezoek school tegenwoordig te zijn bij de overdracht van de nieuw-gebouvsle aula door het aula-oomlté aan de Regeerlng. Dinsdagmiddag om 1 uur was de treinenloop op de lijn Rotterdam-Hofplein-Den Haag, wel ke gestagneerd was als gevolg van de ontspo ring te Berkel, weer normaal Het hoofdspoor is evenwel nog steeds versperd. Men maakt echter gebruik van een zijlijn te Berkel. Aan gezien hier geen stroomdraden zijn, worden de treinen door een locomotief over dit gedeelte heen gebracht exploitatie van de sub a bedoelde zendlnrichtin. gen, als voorwerp van samenwerking tusschen de omroep-organisatles te beschouwen zijn en overeenkomstig de statuten, zooals deze ter zake lulden, ter hand genomen kunnen wor den. Gedurende den tijd, die gemoeid zal zijn met den aanleg van bovenbedoelde zendinrichtingen, zal de Staat indien de hierna te noemen raad van beheer een daartoe strekkend besluit neemt, den te Kootwijk aanwezigen lange-golfzender voor den radlo-omroep ter volledige beschik king stellen van de vennootschap tegen, indien de Staat en omroeporganlsatles-aandeelhoud- sters niet in gemeen overleg dit bedrag vast stellen, een door drie deskundigen bij meerder heid van stemmen vast te stellen bedrag, als welke deskundigen zullen optreden een hoofd ambtenaar van hethhoof dbestuur der P. T. ,en T„ aan te wijzen dfabr den dlrecteur-generaal, een deskundige, aan te wijzen door de omroep, organteaties-aandeelhoudsters, en een deskun dige, aan te wijzen door den minister, niet uit het hoofdbestuur der P. T. en T. De raad van beheer zal zoodanig besluit te vens kunnen nemen, indien hij met een meer derheid van stemmen, waaronder die van ten minste 3 der omroeporganteatles-aandeelhoud- sters, beslist, dat, met het oog op groote om- roepbelangen, een beperkte verlenging van den overgangstoestand gedurende een door hem in verband met die belangen te bepalen termijn gewenscht is en bet mitsdien niet raadzaam is, terstond tot den aanleg van den lange-golfzen der voor den radlo-omroep over te gaan. Gistermorgen om kwart voor acht is op het stations-emplacement te Berkel het laatste rij tuig van den electrischen trein Nr. 38, welke te 7.40 uur van het station Rotterdam-Hofpleln was vertrokken, bi) het passeeren van een wis sel uit de rails geloopen. De trein kon tijdig tot stilstand worden gebracht en persoonlijke on gelukken zijn niet voorgekomen. Er is alleen materieele schade aan den wagon en aan den wissel. standig met derden een overeenkomst aan te een korte-golfzender gedurende den zoo juist hiervoren genoemden termijn ter beschikking van de vennootschap wordt gesteld. Onmlddellijk na het ongeval werd de ploeg van Weg en Werken van het depót Leldschen- dam gerequireerd, welke weldra met een onge vallenwagen ter plaatse verscheen. Het ontrulmlngswerk was tegen den middag nog in vollen gang. Door de ontsporing is het hoofdspoor van Rodenrijs naar Pjjnacker versperd. De treinen uit de richting Rotterdam rijden dit traject op verkeerd spoor en die uit Den Haag in omge keerde richting op het goede spoor. De sneltrei nen heeft men tijdens de werkzaamheden in beide richtingen laten uitvallen en alleen de stoptreinen gehandhaafd. Het reizigersverkeer tusschen Rotterdam en Den Haag ondervond geen stagnatie, aangezien de passagiers werden verwezen naar de verbindingen vla Delft. De oorzaak van de ontsporing is nog niet vastgesteld. gebleken uit de zeer groote belangstelling bij de teraarde-bestelllng van het stoffelijk over schot van dezen emlnenten geleerde, welke plechtigheid Dinsdag op „Zorgvliet” is ge schied. De AH.WB„ Toeristenbond voor Nederland vestigt er de aandacht van reizigers naar Bel- gi8 op, dat daar te lande een uitvoerverbod van goud. geld en geldswaardige papieren is uit gevaardigd, waaraan ook buitenlanders onder worpen zijn. Men mag hoogstens dulzehd francs in geld vrij uitvoeren. Voor hoogere bedragen is een -speciale vergunning noodlg. Reizigers naar België doen dus verstandig met, evenals aan de Dultsche grens geschiedt, aan de Belgische grens een bewijs van de douane te vragen voor het bedrag, dat zij naar België meenemen. In dat geval mogen zij dit bedrag (of een lager edragi ook weer vrij uitvoeren. Doorreisenden, voor zien van doorgaande spoorwegbiljettcn naar het buitenland zijn niet onderworpen aan deze voorschriften. He* doel der Vennootschap ts: a de aanleg en exploitatie van aan de «lachen des tijds voldoende zendinrichtingen voor den Nederiandachen radlo-omroep ten be hoeve van organisaties sf personen, tot het doen van uitzendingen bevoegd; b het ter hand nemen van die werkzaam heden, welke met aanleg en exploitatie van deze sendlnrichtingen direct verband houden of daaraan verwant zijn, en tevens dienstig sfjn om bet omroepwezen in Nederland ts steunen ef het doei, genoemd eab a. te In verband met het feit, dat de termijn van uitstel der aangekondigde loonsverla ging op de particuliere mijnen 31 Maart as. eindigt en het nog niet tot een oplossing Is gekomen, doordat de rapporten betreffende het Algemeen Mijnwerkersfonds nog niet gereed zijn, zullen Donderdag 28 dezer de directies der particuliere mijnen en de be sturen der vier mijnwerkersbonden de on derhandelingen met den rijksbemlddelaar, mr. Aalberse, voortzetten: Getracht zal wor den, in verband met het verzoek van den minister van Sociale Zaken, den ultstel- termijn te doen prolongeeren tot 1 Mei as. Vandaag zullen de bestuurders der mi)n- werkersorganlsatles met den minister te Den Haag confereeren over de kwestie der werkloozenkassen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft thans de tot dusver ter griffie van de Kamer ter inzage van de leden liggende statu ten van de N. V. Nederlandsche Omroep-Zen- der-Maatschappij .Jlozema" als bijlage van de Kamerstukken doen opnemen. Hieraan wordt bet volgende ontleend: De omroeporganisaties, die als opricht sters van deus vennootschap optreden, dra gen. veer zooveel dit aan haar ligt, voor den tod, die gemeeld zal Zijn met den aan leg van den korte-golfzender voor den radlo-omroep. aan de vennootschap ever al haar rechten en verplichtingen, welke voor haar voortvloeien alt overeenkomsten betreffende bet gebruik van den korte- golfzender der Nederlandsche Sdntomtal- lenfabrlek to Hilversum. De Zeereerw. beer J. H. F. Root, sedert 1816 pastoor der parochie van de H.H. Martelaren van Gorcum te Den Haag, is onverwacht, in den ouderdom van M jaren, overleden. De thans ontslapene ontving de H. priesterwijding in 1900. Het terugnemen van de uitgetrokken 3 millioen was dan ook, zoo herhaalde hij nog eens, alleen geschied om flnancieele redenen. En hij omschreef die redenen maar zeer poovertjes en weinig concreet door te zeggen, dat de flnancieele toestand sedert de indfenlng der begroeting slechter Is geworden en dat nu eerst het groote m- nee rings plan werkelijkheid moet worden. De heer Albarda. die In het algemeen de dralende werkverrulmlngspolitlek der Regie ring scherp critteeerde. had tevoren al ge vraagd, wanneer dan toch dat reeds zoo lang aangekondigde plan eindelijk zou worden in gediend. Maar hierop bleef het antwoord uit. De Kamer toonde dan ook weinig neiging, cm met de aarzelende houding van het ka binet genoegen te nemen. De Directeur van den RUksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 587.600 leden van ingevolge het Werkloosheids besluit 1917 gesubsidieerde vereenlgingen in de week 4 tm. 9 Maart 1935 heeft bedragen 30.6 pet., dat is 2 pet. minder dan in de vorige ver- slagweek (18 tm. 25 Februari 1935), toen de werkloosheid 32.8 pet. bedroeg. In de overeenkomstige verslagweek van bet vorige jaar was de werkloosheid 25.4 pet. Bjj 1063 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 9 Maart 1935 in totaal 428.642 (op 10 Maart 1934 371.047) werkzoekenden in geschreven, onder wie 407.759 mannen. Hiervan waren werkloos 410.243 personen, onder wie 394.401 mannen. Op 23 Februari 1935 bedroeg het totaal aantal Ingeschrevenen bij een onge veer gelijk aantal organen 436.795. Older wie 418.147 werkloozen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is sedert 23 Februari 1935 ver minderd met 8153, het aantal werkloozen met 7904. Naar wij vernemen, beginnen heden de onderhandelingen met de Fransche regee rlng over de regeling van de handelsbetrek- klngen tusschen beide landen. De handels- betrekkingen tusschen Nederland en Frank rijk zijn onvolledig geregeld bij een aantal los van elkander staande regelingen, van welke de oudste van 1892 dateert. De bedoeling is te geraken tot een vol ledig handelsverdrag, waarbij zoowel de handelsbetrekklngen van de belde moeder landen, alsook die van en tusschen de we- derzljdsche koloniën, op een vaste basis zul len worden gesteld. DEN HAAG, 36 Maart 1936. Vóórdat de Tweede Kamer de behande ling van de begroeting van bet Zuideraee- fonds voortzette, deed zij in snel tempo een groot aantal andere agendapunten af, waar onder de samenvoeging van de gemeen ten Lierop en Borneren en Zoetermeer en Zegwaart en de opheffing van de gemeen ten Hedlkhutzen, Herpt, Nieuwkutfk en Oudheusden, met welker gebied de gemeen ten Deunen, HeUBdén en Vlijmen worden uitgebreid. van getuige A décharge v. D. Door rjjksveld- wachters wordt de man weggevoerd.... Alle aandeelen luiden op naam en zijn ge plaatst bij de oprichting der vennootschap. Houder van aandeelen A kan uitsluitend zijn de Staat der Nederlanden, houders van aandeelen B kunnen uitsluitend zijn omroep organisaties in Nederland, die over een even redig deel van den zendtijd beschikken. De storting op de aandeelen geschiedt In contanten. Op elk aandeel is bij oprichting gestort 10 pet.; de raad van beheer beslist over de voldoening van den verderen stortingsplicht. Indien een aandeelhoudster B haar bevoegd heid tot het doen van uitzendingen definitief verliest, indien het haar toebedeelde aantal ■enduren verhoudingsgewijs belangrijk wordt verminderd of indien andere omstandigheden optreden, welke moeten leiden tot haar uitval len als aandeelhoudster of tot vermindering van haar aandeelen bezit, doet de raad van beheer ten spoedigste aan den minister een gemotiveerd voorstel over de wijze, waarop de vrijkomende aandeelen van de betrokken om roeporganisatie over de overige aandeelhoud sters B sullen worden toegekend. Als maatstaf bij deze toekenning zal gelden de evenredigheid tusschen aandeelenbezit en toebedeelde zenduren. Kan de minister zich met dit voorstel niet vereenlgen. dan neemt hij zelf een beslissing en draagt den raad van beheer op de noodlge maatregelen te treffen. Verliezen alle aandeelhoudsters B haar be voegdheid tot uitzenden of komen zij uit an deren hoofde in de onmogelijkheid te verkee- De raad van beheer bestaat uit ten minste 9 en ten hoogste 10 leden, naar gelang de minister bepaalt. De minister benoemt, als het aantal leden 9 bedraagt, 5, en als het aantal leden 10 be draagt, 6 leden, te weten 2 leden uit den Radioraad. waaronder den voorzitter van dat college, ten hoogste 3 leden, werkzaam bij het Staatsbedrijf der P., T. en T. en voorts, te zijner beslissing, één persoon naar vrije keuze, met dien verstande, dat uit den Radioraad en als werkzaam bij het Staatsbedrijf der P„ T. en T. nooit meer dan 2 resp. 3 leden benoem baar zijn. De omroeporganisaties zullen tezamen 4 ver tegenwoordigers in den raad van beheer hebben. Als regel en zoo mogelijk wijst iedere omroep organisatie één vertegenwoordiger asm. Voor het geval één der aandeelhoudsters B komt te vervallen zonder dat een nieuwe om roeporganisatie daarvoor In de plaats treedt, hebben de omroeporganisaties, die in het volle bezit barer aandeelen bleven, naast het recht ieder één lid aan te wijzen de bevoegdheid om gezamenlijk in de ontstane vacature te voor zien. Voor het geval er meer dan 4 aandeelhoud sters B optreden, behouden de omroeporganisa ties. die in het volle bezit harer aandeelen bleven, het recht ieder één lid aan te wijzen, terwijl de overige aandeelhoudsters B het 4e lid (de overige leden) benoemen. In alle andere gevallen bepaalt de minister, op het voorstel van den raad van beheer de wijze, waarop de benoeming van de vertegen woordigers der aandeelhoudsters B in overeen stemming gebracht zal worden met de nieuwe verdeellng der aandeelen. Ingeval tusschen hen, die tot het benoemen bevoegd zijn, geen overeenstemming wordt bereikt, benoemt de minister het (de) betrok ken lid (leden) uit de personen, over de keuze waarvan geen eenstemmigheid kon worden verkregen. De leden van den raad van beheer worden benoemd voor den tijd van vier Jaar, terwijl zij herbenoembaar zijn. De voorzitter van den Radioraad is ambts halve voorzitter van den raad van beheer, ten. zij deze te kennen mocht geven de benoeming niet te willen aanvaarden, in welk geval de minister op voordracht van den raad van be heer uit de leden een voorzitter benoemt. ziek van Jul. Röntgen, Diepenbrock, Van Lier, Landré, H. Andriessen, J. den Hertog. Ketting en Apeldoorn. Hun medewerking verleenen J. A. Röntgen, Julie de Stuers, Felix de Nobel, Her man Leydensdorff, Jos. de Klerk, Thomas Ca- nlvez, Phla den HertogBerghout en J. A. Feltkamp. Er ia een motie-Van der Waer- den-Bongaerts ingediend, welke morgen (Woensdag) in stemming komt en waarin zal worden uitge sproken, dat de Kamer verdere ver traging in de uitvoering van de in- polderingswerkzaamheden wenscht acht, en waarin Regeering vraagt, met de voorbe reidende werkzaamheden ten be hoeve van de inpoldering van den Noord-Oostelij ken polder zoodanige dat het voor den Senaat het voortaan te De Nederlandsche delegatie, welke heden naar Parijs is vertrokken, is als volgt samengesteld: A. T. Lamping, directeur van de handelsaccoor- den, voorzitter; mr. W. F. L. Graaf van By- landt, gezantschapsraad aan H. M. gezantschap te Parijs; prof. J. van Gelderen, Oost-Indlsch hoofdambtenaar, werkzaam gesteld aan het, departement van Koloniën; ir. R. P. Bonthuis, hoofd van den buitenlandschen landbouw- voorlichtingsdienst; W. H van den Berghe, in specteur der directe belastingen, werkzaam aan het departement van Financiën; dr. A. Be venster. handelsattaché aan H. Ms. gezantschap te Parijs; Ch. J. L M. Welter, voorzitter van den Ondernemersraad voor Ned.-Indlë; ir. W H. van Leeuwen en J. A. Geluk, gedelegeerden aan het Centraal Instituut tot bevordering van het normaal handelsverkeer tusschen Neder land en andere landen, terwijl aan de delegatie zijn toegevoegd dr. J. L. F. van Essen, hoofd commies aan het departement van Economische Zaken en mej. M. L. van Hamel, werkzaam aan het departement van Economische Zakér, als secretaresse. Anders dan in bovenstaande ge vallen ia het verboden de exploita tie der bedoelde zendinrichtingen aan derden over te laten of op te dragen of daartoe strekkende over eenkomsten te treffen. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 1.000.000, verdeeld in 100 aandeelen van f 10.000, te we ten 60 aandeelen A en 40 aandee len B. Den vorigen avond had de pastoor, die In Met as. zestig jaar zou zijn geworden, nog een vergadering bijgewoond. Een hartstoornls heeft een einde aan dit actieve priesterleven gemaakt, nadat de laatste H. H. Sacramenten nog den stervende waren toegediend. Pastoor Root is als kapelaan werkzaam ge weest te Quintsheul, Heemskerk, Haarlem, Den Haag en te Rotterdam. Daarna werd hij met de stichting van zijn huidige parochie belast. De Missie, de congregaties en het onderwijs hadden zijn bijzondere belangstelling. De plechtige uitvaart te ax. Vrijdag, das voormlddags te tien uur, waarna de bijzetting van het stoffelijk overschot volgt in het pries- tergraf op het R. K. kerkhof aan de Kerkhof- laan. Voor de Amsterdamsche rechtbank is een overtreding van de crlslszulvelwet behandeld, welke behandeling een emotioneel verloop had. De melkventer G. J. C. de D. te Ouder-Amstel zou op 28 Mel jj. in de Ferdinand Bolstraat met een bakfiets melk hebben vervoerd, terwijl zijn vergunning van de Crislszuivelcentrale den vori gen dag was Ingetrokken. De kantonrechter had hem veroordeeld tot 5 boete. Verdachte verklaarde thans evenals voor de rechtbank dat hij dien dag niet met melk had gevent. Zijn bakfiets met materiaal bad hij uitgeleend aan zekeren Van D. Twee controleurs van de Crisiszuivelwet (M E. B A.) waren gedagvaard als getuige A charge. Een van hen had de D. zien aankomen, hij had een slot op zijn fiets gelegd en was er vandoor gegaan toen hij de ambtenaren gezien had. Eenl- gen tijd later was niet de D. .naar Van D. terug gekomen. Hem was aangezegd dat het materiaal in beslag werd genomen. Van D. wilde het ma teriaal niet afgeven, tenzij hem een bewijs werd gegeven, waarin stond, dat het materiaal bij hem in beslag was genomen. Het bewijs werd afgegeven.doch later zag v. D., dat niet zijn naam, maar die van de D. was ingevuld. Van D., A décharge gehoord, hield vol. dat niet verd.. doch hij dien dag melk had gevent en het materiaal van verd. had geleend, omdat zijn eigen bakfiets stuk was. Verd. had hij niet bij de bakfiets gezien. De president laat dan een ernstige waar schuwing hooien: „Denkt u eraan, dat u gevaar loopt wegens meineed te worden vervolgd?” De verdediger, mr. Vorstman, krijgt dan ge legenheid de zaak met verd. en den getuige A décharge te bespreken; de rechtbank trekt zich terug In raadkamer Na heropening der zitting handhaaft getuige zijn lezing, doch verd. verklaart, dat hij op ge noemd uur wel even bij de bakfiets is geweest. Niet echter om er het slot aan te bevestigen, doch om.een stukje kaas te halen, dat hij in de bakfiets had vergeten. De rechtbank gaat wederom in raadkamer. Daarna wordt proces-verbaal opgemaakt van Van D.*s verklaringen, en worden de stukken iri han den gesteld van den officier. De behandeling wordt dan voortgezet, doch het blijkt dat een getuige A décharge niet te verschenen. De rechtbank trekt zich wederom in raad kamer terug en gelast na heropening schorsing van de zitting tot 33 April om alsnog den getuige A décharge te hooren. Zaterdag 4 Mei: feestvoorstelllng van „Elek tra" door de Wagnervereenlging In de vertaling van Boutéhs, gespeeld door de Amsterd. Too- neel vereen regie A. Defresne. Diepen brock's muziek aal daarbij onder Willem Mengelberg’s leiding worden gespeeld door t Concertgebouw orkest. Maandag wordt een tweede kamermuriek- avond gegeven met Voormolen s 3de sonate door Louis Zimmermann en Willem Andriessen. volksliederen van Schkfer en v. Bruchen, werk van Bodlngs, Leo Smit enz. Dinsdag 7 en Donderdag 9 Mei worden het 3e en 3e orkestconoert gegeven met werk van v. Otterloo, Sam Dresden, V. Gllse, Enthoven, Bosmans, Wagenaar, Zweers, Dopper. J. Rönt gen, W. Landré, Monnikendam en R. Mengel berg. Medewerking verleenen alsdan Else RU- kens, Loevensohn, de Haarl. Motet- en Madri gaal vereen iging, To v. d. Sluys en koor van Toonkunst Minister Van Lidth de Jeude werd daardoor In zijn maidenspeech toch al reeds zoo’n lastig karwei voor Iemand zonder ervaring op het Binnenhof kennelijk gehandicapt. Want de afgevaardigden, die heden nog aan bet woord waren bet waren de sociaal-democra- tlsche ingenieurs Van der Waérden en Albarda, de Chrtetelijk-Htetorteche deskundige Krijger, mr. Westerman van Nationaal Herstel en de communist Wijnkoop herinnerden er, gelijk ook de vorige week al gedaan was, nog eens opnieuw aan. dat juist Df. Colijn altijd een stug voorvechter van de verdere inpoldering geweest te, ja. dat hij in December 1932 zich zelfs met een motie tegen de aarzeling van het Kabinet-Ruys-de Geer heeft wilden richten. - Daar kwam Mj. dat ook Minister VAN LIDTH DE JEUDE telf zich voorstander van de ver dere inpoldering toonde. krachtens welke Voor de Utrechtsche Rechtbank stond terecht de 25-jarige vertegenwoordiger J. H. 8. uit Weesp, wien ten laste was gelegd, dat bij op den Soestdijkerstraatweg onder Baam een motorrijder had aangereden, die spoedig daar, na aan de gevolgen van de aanrijding was overleden. Verdachte verklaarde dien avond niet te heb ben gedronken en met een snelheid van onge veer 55 K M. de bocht bij de Zouthutejes te Baam te hebben genomen. Hij was verblind door een fel licht, had geremd, en was toen links van den weg tegen een boom gesmakt en met zijn wagen omgeslagen. Zijn auto was een wrak. Den motorrijder had hij niet gezien, wel de motorfiets. De Officier van Justitie etechte 6 maanden hechtenis, waarvan vier maanden voorwaarde- Hlk, en voorts intrekking van het rijbewijs voor een jaar. Verdachte moet zich stellen onder toezicht van het Genootschap tot Zedeljjke Verbetering van Gevangenen. Nadat de verdediger tot vrijspraak had ge concludeerd, werd de uitspraak bepaald 9 April. Een belangrijke meerderheid is afkeerig van Iedere aarzeling op dit punt. En Ir. BON- BAERT8, de woordvoerder der Katholieke fractie, vroeg zelfs, of het niet in verband met de herhaalde stagnatie, welke het werk op deze wjjze ondervindt, ge wenscht sou zijn, de Zuiderzeewet van 1918 in dier voege te wij zigen, dat concessies aan particuliere on dernemingen mogelijk worden. De Katholieke afgevaardigde had met genoegen uit 's Ministers rede geno teerd. dat het overleg met Defensie over het peil van het IJsel- meer bijna geëindigd te en dat men, wat den achteruitgang van den vischstand in het IJselmeer betreft, volgens den Minister over het dieptepunt heen te. Op de begraafplaats hadden zich twee hagen van honderden belangstellenden gevormd, ter wijl, by den Ingang van de aula o.m. werden opgemerkt de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, president-curator der Unlverzi- teit; de Commissaris van de Koningin in Noord- Holland, mr. dr. A. Röeil en dr. Went, cura toren; de secretaris dr. Otten; de Rector-Mag- nlflcus. prof. dr. J. Th. Stomps: besturen van Faculteltsvereeniglngen en Studentenorganisa ties; het meerendeel der Amsterdamsche hcog- leeraren; de vertegenwoordiger van het ge meentebestuur, wethouder dr. I. H. J. Vos: de hoofddirecteur van het Rijksmuseum. dr F. Schmidt Degener, de directeur van het Stede'tjk Museum, de heer O. W. H. Baard en vele an deren. Te kwart over een werd de kist >met het stof felijk overschot de aula binnengedragen, waar na zij werd afgedekt en omgeven met den schat van kransen, oa. van de Boerhaave Kliniek, van den Senaat van de Geneeskundige Faculteit, van de Seml-artsen, van Studentenvereei.igin- gen. van assistenten, vrienden en vereerders. Het meerendeel der belangstellenden, dat tot de aula niet kon worden toegelaten, vormde een lange haag in de richting van het graf. In de aula zelf nam een aantal pleegzusters terzijde van de baar plaats en nadat de of- ficleele belangstellenden en de familieleden wa ren binnengetreden, trad als eerste der spre kers naar voren de Rector Magnificus der Amsterdamsche Universltelt, prof. dr. J. Th- Stomps. Spr. zelde. wel buitengewoon .zwaar te, moeten stellen zonder Lans. Hij was aldus spr. een der markantste figuren; een knap en zeer gezien chirurg, een groot kunstkenner ook. Namens de Geneeskundige Faculteit sprak prof. dr. W. P. O- Zeeman. Minister Van Lidth de Jeude, wiens ant woord op de Algemeene Beschouwingen de Kamer maar matig boeide hij was uiteraard nog niet voldoende Ingewerkt en over een aangenamen betoogtrant beschikt hij niet had vervolgens aan te hooren, wat door den antl-revolutlonnalr DUYMAER VAN TWIST en den Katholieken afgevaardigde VAN DER BILT over de uitvoering der Zulderzeesteun- wet werd aangevoerd. Het waren wederom de oude klachten. De heer Van der Bilt droeg op nieuw als grief der betrokkenen aan, dat hun de vernietiging van hun bedrijf niet gecom penseerd te, wees op het adres van de sociale organisaties te Volendam, waar alleen reeds 500 permanente werkloozen zijn, stelde In het licht, dat vestiging van Industrieën de eenlge oplossing is, en bepleitte ook een verbetering van de beroepsinstantie. Verzcbenen is bet programma voor bet groote Nederlandsche muziekfeest te Amsterdam van 3 tot en met 9 Mei ter gelegenheid van bet 4O-jarig jubileum van prof. dr. Willem Mengel berg. Donderdag 3 Mei is er in t Concertgebouw een eerste orkestconoert waar Diepenbrock's Tb Deum wordt uitgevoerd benevens Bodlngs 3e Symphonic, Pijpers Fëtes galantes en Ro mance, v. Brucken Focks liederen en Voormo- len's „Baron Hop”. Medewerkenden zijn Berthe Seroen, Jo Vincent, Buse Luger, Louis van Tul- der en Willem Ravelli, alsmede het koor van Toonkunst. Vrijdagavond 3 Mei wordt in de kleine zaal een eerste kamermuziekavond gegeven met mu-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5