ONS BLAD Sir Simon brengt rapport uit I Het nieuws van heden Uit Vaticaanstad van I I De ontvoerde Bazel De toestand in België I il I AUDIËNTIE BIJ DEN De doodvonnissen van Kowno Duitschland koopt DUITSCHE STEUN VOOR ABESS1N1Ë? I DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER KONING NA DE MISLUKKING TE KOBE Hij bevrijdde Buller jahn H over 5 - A ft- tl I Aller oogen nu gericht op Stresa Oud-premier Theunis ziek Positie van den premier verzwakt Het verdrag van Neuilly Kabinetshervorming verwacht in Polen Na den opstand in Griekenland lersche republikeinen gearresteerd Frankrijks militaire luchtvaart DONDERDAG 28 MAART 1935 „Onthullingen” Laval li' i DIT NUMMER BESTAAT Uil ACHT BLADZIJDEN l •o ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde, prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 VEREENIGDE KATHOT.TF.KF PERS ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 147 1 i I o o o I t Joego-Slavië, van van Minister Denain brengt rapport uit mlllioen 27 H de Nieuwe minister-president? en I Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d 27 Maart: heeft een Onze Brusselsche correspondent seint ons d_d. 27 Maart: I Sir John Simon heeft een telegram gezonden aan Hitler, waarin hy hem by zijn vertrek uit Na den wapenstilstand wendde hij zich tot zijn rasgenoot Maximilian Harden op wien de vurige en openhartige jonge Salomon een gor den indruk maakte.' De bekende publicist gaf hem een bescheiden baantje by zijn tijdschrift „Die Zukunft”, opdat hy voorioopig te eten zou hebben en zich eventueel verder bekwa men kon. De nieuwe Belgische premier Paul van Zeeland Te Parijs is ter nagedachtenis aan den vermoorden honing Alexander, een eik geplant De afgetreden minister van Bultenlandsche Zaken van Griekenland. Maxlmos, zal morgen zijn functie als zoodanig weer hervatten. Ma- vromlchall zal als minister zonder portefeuille den eed afleggen. Geweldige protestdemonstratie te Berlijn De Valera treedt op tegen het „republikeinse he leger» Japansche reederyen passen tariefsverlaging toe Evenals de geheele Italiaansche pers is ook de Giornale d’Italia van meenlng dat de be sprekingen te Berlijn negatief waren. Het blad vraagt zich af of men er in moet berusten, dat algemeene verdragen worden opgezegd en men zich naar een meer beperkt collectief systeem moet oriënteeren om werkelijk de orde en den vrede In Europa te handhaven. De „Tevere” meent, dat de ontmoeting van Stresa opheldering zal brengen in den inter nationalen toestand. Liberale party eischt dat de regee ring den frank op de huidige goad pariteit handhaaft ROUBAIX, 27 Maart. (Havas.) Het Journal at Roubaix” wjjst op het gewicht van de Duit ache aankoopen te Roubaix en Tourcoing van woi, katoen en geweven goederen. Naar raming heeft Duitschland de laatste dagen een hoe veelheid van 5 mlllioen kilo wol gekocht tegen de zeer hooge prijzen, welke momenteel gelden. De aankoopen van ruwe katoen en gesponnen stoffen zijn eveneens aanzienlijk. Opgemerkt wordt dat hetzelfde verschijnsel is waar te nemen te Liverpool, waar Dultsch- land alle beschikbare voorraden katoen opkoopt tegen zeer hooge prijzen. Geen eenzijdige opzegging door Bulgarye Bezwarende documenten by Veni- zelos’ pleegzoon gevonden Stand op Donderdag 10 nar vum: 779.7 Vorige stand: 768.7 aan de niewwe Berthold Jakob Salomon bestreed het Pruisisch militairisme, dat hy verafschuwde De commissie, die door Z. H. den Paus is benoemd met de taak het strafrecht samen te stellen, heeft haar werkzaamheden beëindigd en haar ontwerp ter goedkeuring aan den Paus toegasonden. Ben tweede commissie, die het civiel recht te NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Aanbieding tot het zenden van instructeurs en van eskaders vliegtuigen Regeering laat zich niet over de Belga uit Na den ministerraad van Woensdag, gehou den onder voorzitterschap van den eersten mi nister, den heer Paul van Zeeland, welke tot in den nacht heeft geduurd, hebben de ministers medegedeeld, dat zij kennis hebben genomen van den tekst der regeerlngsverkia- nng, welke de eerste minister Vrijdag In de Kamer zal voorlezen, en dat zij hieraan een bespreking hebben gewijd. Het eenlge, wat de ministers na afloop van den ministerraad wilden verklaren Is, dat er allerlei geruchten in omloop zijn omtrent de Inzichten van de regeering onder meer in ver band met den toestand der banken. De geruch ten echter, dat de regeering op het punt zou staan een bankmoratorium af te kondigen zijn van allen grond ontbloot. De maatregelen, welke de regeering voorbe reidt voor de banken, gaan veeleer In de te genovergestelde richting. Opnieuw hebben de ministers geweigerd iets mede te deelen over de oriëntatie van de re- geeringspolltlek tegenover de Belga. De definitieve tekst van de regeeringsverkla- ring zal Donderdag te vijf uur in een nieuwen ministerraad worden vastgesteld. ATHENE, 27'Maart. (Reuter). BIJ den pleeg zoon van Venlzelos is een document in beslag genomen, waaruit blijkt, dat hij in Februari meer dan een mlllioen drachmen van de bank heeft gehaald om die te verdeelen onder de organisatie der Republikelnsche De bedoelde motie is aangenomen met tegen 13 stemmen, bij 3 onthoudingen. Door het bureau van de federatie van Ka tholieke kringen en vereenlgingen, den conser vatieven vleugel van de Katholieke partij m België, is een verklaring gegeven, waarin wordt gezegd, dat het bureau de grootste terug houdendheid aan den dag legt tegenover de regeering-Van Zeeland en de hoop uitspreekt, dat de frank zal worden gered. Een comité van toezicht zou door de federatie worden Inge steld om de handelingen van de regeering zan dachtig na te gaan. Intusschen heeft de heer Paul van Zeeland, de eerste minister, met de voorzitten van de Kamer en den Senaat de laatste schikkingen getroffen met het oog op de bljeenroeplng en de regeling van de werkzaamheden van Kamer en Senaat. De Kamer zal worden bijeengeroepen tegen Vrijdagmorgen te tien uur en de Senaat tegen Vrijdagmiddag te tvee uur, teneinde kennis te Het permanente comité van den liberalen landsraad, de offlcieele instelling van de libe rale party In België, heeft vanavond in een motie geëischt, dat de liberale gekozenen de regeering-Van Zeeland slechts hun steun sul len verleenen, wanneer deze In haar program opneemt het wetteUJk behoud van den frank op de huidige goudparlteit. De liberale ministers, de heeren Devèae en Bovesse, hadden in de vergadering bevestigd, dat de regeering-Van Zeeland een devaluatie- politiek zal voeren. In normale tijden zou deze motie hebben medegebracht, dat de liberale ministers de re geering moesten verlaten. Nu weet men nog niet, wat er uit zal volgen. Het is intusschen een feit, dat het besluit van het bestuur der liberale party de positie van de regeering-Van Zeeland verzwakt. leden van de Verdediging. Ook werd een brief, gericht aan Piastiras, gevonden, waarin mededeelingen werden ge daan over de organisatie van het complot. LONDEN, 27 Maart. Volgens den Beriynschen correspondent van de Dultsch-gezinde .Daily Mall", Ward Price, zou Laval van meenlng zijn, dat hy op zyn weg naar Moskou ook te Beriyn besprekingen moet voeren. Volgens Price zou Laval in den Pranschen ministerraad ernstige beswaren hebben geopperd tegen de bljeenroeplng van den Volkenbond en tegen de aanvaarding van de bijna gebiedende ultnoodiging van Litwlnof naar Moskou, waar alles in het werk gesteld zou worden, om een onderteekening van een Pranach-Rusoiach pact te verkrijgen. nemen van de regeerlngsverklaring en om zich bezig te houden met de regeling van de voor- looplge credleten. Het debat in de Kamer zal onafgebroken voortgezet worden tot de eindstemming, het debat in den Senaat zal eerst aanvangen Zaterdagmorgen om tien uur. 1 In een artikel over de besprekingen te Beriyn achryft de „Temps”: Het is heel duldeiyk, dat de manoeuvre der Duitache diplomatie ten doel heeft Rusland te isoleeren. Het is een aspect méér om over den toestand bezorgd te zyn, want het brengt voor de toekomst de bedreiging, dat een eventueel conflict in de richting der Baltiache staten ge legen is en zelfs in den Poolschen corridor, een bedreiging, waarvan de terugslag op den in ternationalen toestand ernstig zou zyn. Het blad wyst dan op het belang van de reis van Eden naar Moskou en zegt, dat, wanneer Mus solini, Laval en Simon den llden April te Stress zullen by een komen, zy precies weten, op welke wijze zy moeten handelen om den vrede in Europa te handhaven. PARIJS, 27 Maart. (Reuter). De minister van luchtvaart, generaal Denain heeft heden voor de commissies van luchtvaart en arbelds- contrölt van den senaat een rapport uitge bracht over het uitbreidingsprogram van de Pransche militaire luchtvaart. De tweede tranche van het program inzake materiaal- Groote aankoopen van wol en katoen in Noord-Frankryk en te Liverpool vernieuwing zal zoo spoedig mogeiyk ter hand worden genomen. De regeering zal binnenkort de noodsakeiyke wetsvoorstellen Indienen betreffende opening van credleten. Generaal Denain wees er voorts op, dat de verwerkeiyklng van de uitbreidings plannen met het oog op de Duitache bewapenin gen onvoorwaardeiyk moet warden bespoe digd. De effectieven aan vllegerpersoneel en me- chanlclens zyn eveneens met het nieuwe plan in overeenstemming gebracht. Ntewwe besprekingen tasachen de Ned. Scheeps bouw Mjj. en Rusland over den bouw van schepen. De Kon. Ned. Automobielclub Tweede Kamer een ontwerp van algemeene wegverkeerswet aangeboden. De JJuivendrecht” te Helsingfors op de pier geloopen. Willy den Ouden heeft de 500 meter erfje slag gezwommen In mln. 48,4 see. en het we reldrecord met 11.4 sec. verbeterd. Berthold Jakob Salomon heeft sindsdien de journalistiek niet meer verlaten. Met von Os- sietzskl die thans reeds twee Jaren In een con centratiekamp zit, werkte hl) mee aan de „Berliner Volksseitung**, een partyiooa, links georiënteerd dagblad dat werd uitgegeven door Rudolf Mosse en vooral onder de arbeiders der Duitache hoofdstad zyn lezers had. Toen de „Berliner Volksseitung" steeds verder naar Unks ging, zeiden von Osaietzskl en Berthold behandelen heeft, is nog niet gereed met haar werkzaamheden. In de laatste Jaren. na de Lateraan-verdra- gen is het aantal processen wegens in Vati caanstad gepleegde vergrypen zeer gering ge weest. Het grootste aantal werd uitgemaakt door diefstallen. Ook de civiele processen wa ren zeer weinig in aantal en zyn nog steeds langs den weg van onderhandellngen tot op lossing gebracht De afgetreden eerste minister, de heer Theu nis, biykt tengevolge van de zware Inspanning der laatste dagen overwerkt te zyn. De geneesheeren hebben hem volslagen rust voorgeschreven. Dientengevolge zal de heer Theunis as. Donderdag naar het zuiden van Frankryk vertrekken om herstel van gezond heid te vinden. Italië wil niet achterblyven ROME, 27 Maart. (Reuter). De termijn voor de vernieuwing van de luchtvloot die in Mei 1834 door Mussolini op zes jaar was bepaald. Is teruggebracht tot drie Jaar. De geheele Ita lia ansche luchtvloot zal derhalve voor de in 1936 en 1937 te houden oefeningen worden ver nieuwd en aanzieniyk uitgebeeld, hetgeen 1208 mlllioen lire zal kosten. BERLIJN, 27 Maart. (D.N.B.) In talrijke Duitache steden zyn heden protestdemonstra ties gehouden tegen bet vonnis van Kowno. In Beriyn hadden honderdduizenden menschen zich op vier plaatsen verzameld, zy droegen transparanten mee met opschriften als: „wy protesteeren tegen het schandaalvonnls.” „Te gen smaad en schande." Een «antal telegram men werd aan Hitler gezonden, waarin de be- toogers hem trouw beloofden en hun veront- waardlging uitten over het vonnis. Een gewel dige menigte begaf zich vervolgens naar de Wllhelmstrasse. waar spreekkoren steeds maar herhaalden „Deutschtum erwachel" Tenslotte verscheen Hitler op het balkon der Rykskanselary, waar hy minuten lang met op geheven rechterarm de enthousiaste menigte dankte LONDEN, 27 Maart. (Reuter). De Britache minister van Buiten- landsche Zaken. Sir John Simon, is met zijn vliegtuig om 16.45 uur te Londen aangekomen. Het kabinet is tegen hedenavond bijeen geroepen om kennis te nemen van het rapport, hetwelk Sir Simon over zijn bezoek aan Berlijn zal uit brengen. Korten tijd na zijn aankomst te Londen werd Simon door den Ko- ning in audiëntie ontvangen. Het onderhoud duurde een half uur. PARIJS. 27 Maart. (Reuter.) De correspon dent te Londen van de „Echo de Paris" schryft dat in Britsche regeeringskrlngen veel ophef wordt gemaakt van een te Londen ontvangen rapport, afkomstig van den Britschen gezant te Addis Abeba. Deze deelt mede dat dr. Klrch- stein, de nieuwe Duitache gezant, by het over handigen van zyn geloofsbrieven aan den kei zer van Abezsynlë op 18 Maart zou hebben ver klaard, dat „Duitschland in geval van een Ita- VaanscbEthlopisch conflict aan de zyde van Abessinië zou staan". Hy bood namens bet Duitaebe Ryk de onmiddeliyke hulp aan in den vorm van een missie van militaire Instruc teurs en experts en eskaders vliegtuigen. Sir Jsbn Simon weer te Londen; kort na aan komst door den konlng In aadiëntte ontvangen; hy brengt rapport ait in een ministerraad. Wijziging in het Pooteche kabinet verwacht. Wijziging der Kieswet door de Tweede Kamer aangenomen met 69 tegen 18 stemmen. De Tweede Kamer heeft s.hjt. een motte aan vaard. waarin verzocht wordt nog dit jaar met de N. O.-inpoldering te beginnen. Na afhandeling van de begroeting voor bet Znlderzeefonds is de Tweede Kamer tot 9 April oiteengegaan. Regerringscomniissie ingesteld Inzake de be reiding van alcohol olt suikerbieten. Offlcieele kringen willen, naar Reuter meldt, voor den terugkeer van Blmon. geen commen taar geven. In officieuze kringen geeft men echter te kennen, dat de mededeelingen van de „Daily Telepraph" In substantie geiyk zyn aan de Duitsche elschen. Naar de „Daily Telegraph” nog verder meldt, sou het niveau van de Duitsche luchtvloot ach moeten regelen naar de Russische luchtmacht. De geëlschte oorlogsvloot van 400.000 ton zou geiyk zyn aan 80 procent der Engelsche vloot en het dubbele van de aan Frankryk hfj het verdrag van Washington toegestane tonnage. De mlnimumeischen voor het Duitsche leger komen daarop neer, dat het vyftig procent sterker sou zyn dan het Pransche leger. Volgens de Jhüly Telegraph” heeft Hit ler tijdens zijn besprekingen met Simon en Eden de volgende eischen gesteld: Een even sterke luchtvloot als Engeland en Frankryk, een oorlogsvloot van 400.000 ton, afschaffing van den Poolschen corridor. een verklaring, dat de Oost-grenzen niet voor eeuwig zijn vastgesteld, nieuwe afbakening van de grens Tsjecho-Slowakye. terugkeer van 3K mlllioen Dultschers naar Duitschland (door wijziging van de grenaen), en een tolunie met Oostenrijk Eerst daarna zou Duitschland naar Ge nève terugkeeren. LONDEN, 27 Maart (Reuter) Naar uit Dublin wordt gemeld, zijn 40 A 50 vooraan staande lersche republikeinen gisteren door gewapende rechercheurs gearresteerd. De reden van dezen maatregel van de regeering-De Va lera schijnt te zyn, dat de onder den naam .Jersch Republlkelnsch Leger” bekende veree- nlging het voornemen heeft gehad, om staken de tramconducteurs te Dublin gewapenderhand te hulp te komen. De Japansche scheepvaartondememlngen, die den dienst JavaJapan onderhouden, heb ben, volgens het agentschap SJlmboen Rengo, besloten, na de mislukking der scheepvaart- overeenkomst tusschen Nederland en Japan, een krachtige concurrentie tegen de Nederlandscbe scheepvaartiynen op deze route te voeren en daartoe de tarieven te verlagen en zoo 100- dlg de afvaarttyden te wyzigen. De geschriften van Berthold Jakob Salomon waren vooral gewyd aan Dultschlands geheime Bewapening. Over de zwarte Ryksweer deed hy, In samenwerking met prof. GumbeL „Mord- polltlek in Deutschland’ en „Die Fehmemör- der” het licht zien. Eenmaal werd hy veroor deeld en bracht hy zeven maanden in de ge vangenis door. Na zyn campagne tegen Joms moest hy de publicatie van zyn „Zeitnotlzen" opgeven. Toen In het begin van 1932 Von Pa pen rykskanselier werd, week hy uit naar Frankryk en nam de archieven mee welke hem In staat zouden stellen om in bet buitenland zyn agitatie voort te zetten. Jakob Salomon hun medewerking aan dit blad op en traden toe tot de „Montagmorgen” en later tot het „Tagebuch” dat door Stefan Grossmann werd gesticht. Intusschen had Salomon vriendschap gesloten met Fritz von Unruh die in 1924 een republikelnsche party oprichtte. Concurrentie tusschen de „Montagmorgen” en het „Tagebuch" was de oorzaak dat von Os- sietzskl en Salomon beide bladen verlieten. Sa lomon begon met zyn „Zeitnotlzen”, de eenl ge volkomen onafhankelyke „corresponden tie” welke toentertyd in Duitschland bestond. Het was door middel van deze .Zeitnotlzen” dat Berthold Jakob Salomon groote overwin ningen boekte, maar zich ook den doodeiyken haat van velen op den hals haalde. Een zyner eerste en voornaamste campagnes was gericht tegen von Seeckt in wien hy als het ware de incarnatie zag van het Pruisisch militairisme dat hy verafschuwde. Door tal van documenten aan wier echtheid niet te twy- felen viel, toonde hy aan dat de generaal nauw samenwerkte met kringen die streefden naar een herstel der monarchie, en droeg er manier niet weinig toe by dat von Volgens de Telegraph” zou Duitschland een leger eischen, dat 50 pet. sterker is dan het Fransche Beriyn oprecht dank zegt voor de gastvryheld en de vriendeiyke ontvangst, die hy in Beriyn heeft ondervonden. Nader seint Renter, dat Sir Simon Woensdagavond in den kabinetsraad rapr port over zijn Beriyneche reis heeft uitge bracht. Daar het kabinet niet voornemens was, een of ander besluit naar aai»leiding van de in het rapport behandelde kwesties te nemen, duurde de zitting slechts 40 ml- unten. Een volledig memorandum over z(jn bezoek aan Berlijn zal Simon, naar wy ver nemen. te gelegener tijd aan het kabinet doen toekomen. Men rekent er op, dat de Briteche minis ter van Bultenlandsche Zaken nondardag een korte verklaring in het Lagerhuis zal afleggen. op die Seeckt in ongenade viel. Berthold Jakob Salomon was ook „de man die Bullerjahn bevrijddeBullerjahn was een arbeider der Karlsruher Werke en werd veroor deeld als spion omdat hy aan Frankryk zekers inlichtingen over de geheime werkzaamheid dezer fabriek verkocht zou hebben. Salomon offerde alles wat hy bezat op aan deze „Duit sche Dreyfus-affalre" en wist na drie maan den feilen stryd te zegevieren, zyn zege was eveneens volkomen In de zaak-Joms. Joms was de magistraat die de moordenaars van Rosa Luxemburg en Karl Liebknecht onge moeid liet. Hy werd geschorst ten gevolge van Salomon’s onthullingen en sou moeten wachten tot Hitler aan het bewind kwam voor hy weer in zyn functie werd hersteld. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR - Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwertaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaara f 2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger erthold Jakob die elgeniyk Berthold l-< Jakob Salomon heet en die zich van Straatsburg waar hy woonde sinds hy uit Duitschland uitgeweken was, naar Bazel liet lokken, uit welke stad hy met geweld naar Duitschland ontvoerd werd, was de zoon van een Beriynschen koop man In tweedehands boeken. Tydens den oorlog vocht hy drie jaren lang In de loop graven van het westelyk front. Het was in dien tyd, in België en Noord-Frankryk. dat de verschrikkingen van den stryd hem maakten tot een pacifist en een on- verzoeniyken vijand van het Pruisisch mi litairisme. ANKARA, 27 Maart. (Reuter). De nieuwbe noemde Bulgaarsche gezant te Ankara heeft den Turkschen minister van Bultenlandsche Zaken, Rutschi Aras, medegedeeld, dat Bul garye er nooit aan gedacht heeft de militaire clausules van het verdrag van Neuilly eenzijdig op te zeggen. Hy sprak tegenover den minister, die tegeiykertyd voorzitter van den Raad van den Volkenbond Is, alle andersluidende berich ten tegen. De Turksche minister van Bultenlandsche Zaken heeft de Balkan-geaUleerden en den Raad van den Volkenbond van deze mededee- llng in kennis gesteld. In diplomatieke kringen te Ankara heeft de verklaring van den gewint voldoening gewekt. WARSCHAU 27 Maart (Reuter). De eerst volgende dagen wordt een wyzlging verwacht van het kabinet. Oi. zou ook een andere mi nister-president zyn intrede in de regeering doen. Deze reorganisatie der regeering wordt in verband gebracht met de invoering van de nieuwe grondwet, zy zal echter, naar in wel ingelichte kringen verluidt, de algemeene po litieke iyn niet beïnvloeden. Minister Beek zal de leiding houden van het ministerie van bul tenlandsche zaken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1