ONS BLAD aan Belgische beurzen gesloten Sir Simon over zijn bezoek Berlijn l Het nieuws van heden Eden confereert met Litwinof De affaire-Jacob DE BAROMETER VERKLARING IN HET LAGERHUIS DUITSCHE STEUN AAN ABESSINlE? RUN OP BANKEN EN WINKELS Het proces-Haupt- mann JOH. LAÜWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER V Sir John Simon verlaat Berlijn Dementi Fransche verontwaardiging I Dementi - II Wat de Sovjet» vragen i Poolsche kabinetscrisis opgelost i Helman Roos i* Hart-operaties I Een aanzienlijke afwyking tus schen de meeningen der beide regeeringen trad aan den dag De conferentie van Stresa Spannende Kamer* zitting verwacht „Een spionnagestelsel tegen anti- Hitleriaansche emigranten ontdekt” 12JARIG MEISJE AMATEUR- TELEGRAFISTE Een bekend politicus uit Zuid-Afrika DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Wat heeft Hitler geëischt? De gouverneur der Nat. Bank Franck verklaart dat de frank op zyn goad pari teit kan worden ge handhaafd VRIJDAG 29 MAART 1935 fz- f 2.85 I i VEREENÏGDE KATHOLIEKE PERS Ambassadeurs by v. Neurath Het eerste onderhoud uiterst vriendschappelijk verloopen ADVERTENTIEPRIJZEN» Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op peg. één 55 tp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Hooger beroep vastgesteld op 20 Juni Nieuwe regeering identiek aan de vorige r4 I I Sir John Simon is heden door den ioning In Sir i bijval Overaehie; onder ■uloboUinc van Nieuw Nederiandreh record 588 M. sehowtelag. o o •i; 81- ïq 4 bericht Stand op Vrijdag 18 WW wsu 788.4 Vorige stand: m.1 Sir John Simon, die met luiden werd begroet, zeide: LONDEN, 28 Maart (Reuter). De mi nister van Buitenlandsche Zaken, John Simon heeft heden in het Lager huis een korte verklaring afgelegd over zijn bezoek aan Berlijn, nadat de leider der oppositie, Lansbury een desbetref fende vraag had gesteld. TRENTON (New-Jersey) 28 Maart. (Reuter.) Het Hof van Appèl heeft het hooger beroep van Richard Hauptmann, die ter dood veroor deeld was wegens ontvoering van de baby van Lindbergh, vastgesteld op 30 Juni. WARSCHAU, 38 Maart. (Reuter.) Na slui ting van de parlementszltting door een decreet van den staatspresident, in aansluiting op de zitting van de Sejm van heden, beeft de mi nister-president, gelijk reeds in het kort ge meld, besloten af te treden. Minister-president Kozlowski heeft dit be&lult ter kennis gebracht van den staatspresident. De démlssle werd aanvaard. De leider van bet regeeringsblok, kolonel Slawek is belast met het vormen van een nieuwe regeering. Polen» president heeft uitgebreide volmachten gekregen. Ren overzicht van de Sejm, waarin met 260 tegen 139 stemmen de beslissing viel In eenige politieke vergaderingen was be weerd, dat de regeering om de rust te ver zekeren tijdens de uitvoering van haar expe rimenten, de vrijheid van de pers sou beperken, evenals de parlementaire rechten. Vandaag is echter van regeertngswege de mededeellng gedaan, dat de vrijheid van de pers zal blijven gehandhaafd en dat er geen Men begrijpt uit deze verklaring, dat de strijd In de Kamer aal worden Egjmill om da monetaire opvattin gen van dg regeering M dat de regeering de devaluatie als een voldongen feit Wil voorstellen. Er wordt ook gezegd, dat Franck hedenavond aan eenige politieke lelden heeft verklaard, bereid te zijn tot de formatie van een nieuw kabinet met de verdediging van den gouden franc als program, wanneer Kamer of Senaat de regeering van Zeeland Vrijdag het vertrou wen mocht weigeren In verband met haar voor nemen tot devaluatie. sprake van is de parlementen met verlof naar huis te zenden. Hij verliet de politiek om het rechtersambt te aanvaarden, welke functie hij tot 1932 waar nam. Wederom ging hij in de politiek en hij was een van de voorvechters voor het verlaten van den gouden standaard door Zuid-Afrika. Verder heeft hij een rol gespeeld bij de fusie, «elke tusscben de partijen In Zuid-Afrika werd gesloten. 1c het hart werd genaaid, trad een sterke bloe ding op, en werd de pols van den patiënt steeds zwakker. Tenslotte hield de ademhaling geheel op en trad zichtbaar de dood in. De chirurg gebruik makend van het ophou den der bloeding, naaide snel de wond dicht en paste hartmassage toe. Vervolgens werd overgegaan tot kunstmatige ademhaling en inspuiting van een zoutoplos sing, waarna het hart zich weder samen be gon te trekken en de patiënt begon te ade men. Dit geval toont aan, dat het menschelijk or ganisme êêülgen tijd den bloedsomloop kan ontberen. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 14S Reuter duidelijker meeningsverschil, MOSKOU, 28 Maart (Reuter). Litwlnof beeft hedenmiddag, in tegenwoordigheid van de am bassadeurs Chllston en Maiakt, alsmede van den directeur van de afdeellng-Volkenbond van het Foreign Office, Strang, gedurende twee uur met Lordaegelbewaarder Eden geconfereerd. De ae- tueele kwesties der internationale politiek wer den besproken. In de eerste plaats heeft Eden Litwlnof op de hoogte gesteld van de Berlijn- sche besprekingen. Naar in goed Ingelichte kringen verluidt is het onderhoud uiterst vriendschappelijk verloopen. De besprekingen worden morgenochtend voortgezet. Men beleefde te Brussel de eerste run op de «takels, daar men vreest, dat de prijzen der levensmiddelen verhoogd zullen worden. De sluiting van de openbare effectenbeurs gold zoowel voor de contanten- als voor de teqpijn- markt. Intusschen is vandaag ook een ministerieel besluit, betreffende den handel in munt en goud van kracht geworden. Voor bet vervoer van munt en goud in baren is een machtiging noodlg van den dlrecteur-generaal der douane en accijnzen. Transito valt hier echter niet onder. Volgens goedingellchte kringen sou Ut- wlnof bij zijn besprekingen met Eden den wensch te kennen willen geven, dat Enge land Polen er toe brengt tot het Oostelijk pact toe te treden. Voorts zou hij het denk beeld van een Locarno voor het Verre Oosten willen opperen, waardoor Rusland garanties krijgt voor zijn Oost-grenzen en Engeland mogelijkheden krijgt voor een entente tusschen Japan en Amerika. Volgens in vooraanstaande Russische per soonlijkheid zou er gedurende de Britech-Rus- slsche besprekingen naar gestreefd worden ge schillen van secondalren aard uit den weg te ruimen en de vriendschap tusscben belde lan den te verstevigen. De raad van regenten der Nationale Bank van België heeft vanmiddag langdurig over den toestand en de plannen der regeering beraadslaagd. Na afloop heeft de heer Franck, gouverneur der Nationale Bank, aan de voornaamste politieke leiders ver klaard, dat de franc in het buitenland ge makkelijk naar de goudbasis kan worden teruggebracht en dat de positie, waarin de Belgische franc zich bevindt, nog steeds zoodanig is, dat de franc op zijn goudparl- tett kan worden gehandhaafd. De radicale arbeidersvertegenwoordlger Max ton vroeg daarop naar de samenstelling van de conferentie van Stresa, waarop Sir John Si mon antwoordde dat deze bijeenkomst tusschen de drie mogendheden overeengekomen was. BRISBANE (Queensland), 28 Maart. (Reu ter). Te Wynnum woont een twaalfjarig meis je, dat zoo juist examen heeft gedaan voor amateur-telegrafiste. Het meisje kan niet al leen morse-slgnalen uiteenden en opnemen, dit laatste met een snelheid van 20 woorden per minuut, doch zij is tevens op radio-technisch gebied zeer goed onderlegd. Zij beeft thans haar eigen oproepteeken: „VK 4 YL". Onze BnMeelsche correspondent seint ons d.d. 28 Maart: NOORD-BOLLANDSCB DAGBLAD N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Inmiddels wordt door het Duitsche Nieuws bureau bovenbedoeld bericht van de „Daily Te legraph" ten scherpste ontkend. Zooals men weet was in het bericht oa sprake van een terugkeer van den Poolschen Corridor naar Dultschland alsmede van de Dultsch-sprekende gebieden Van Tsjecho-Slowakije. Ernstige doode. Doodelijk ongeluk op onbewaakten weerweg M Ettea. De eerste regeeringsmaatregel, nX sluiting der effectenbeurs en wissel markt heeft tengevolge gehad, dat op de banken veel geld wordt opgevraagd en de nerveuze stemming nog is toege- nomen. bracht drie kwartier door in de particuliere ver trekken van den koning. Naar verluidt heeft hl) zich met den koning onderhouden over zijn besprekingen te Berlijn. Volgens één dergenen, die hebben deelgeno men aan het offlcleele onderzoek te Parijs, is de affaire-Jacob pas begonnen. „Wij zjjn.” zoo zeide hij, „bezig een ontzaglijk bruin net te ontdekken, dat door de Gestapo geweven is. Dit net strekt zich uit van Londen naar Bazel en Parijs. De wereld heeft nog nooit Jets derge lijks gezien.” Maltre de Moro-Glafferi, die de belangen be hartigt van mevrouw Wesemann, heeft deze verklaring bevestigd. Hij zeide: „Wij zijn er thans zeker van, dat Wesemann het werk niet alleen heeft verricht. Hij behoort tot een groo ts organisatie, die speciaal In het leven is ge roepen om anti-Hltleriaanscbe emigranten te besplonneeren, ten einde de oppositie in Enge land, Frankrijk en Zwitserland doe»- een reeks van ontvoeringen te vernietigen.** Gemeld wordt, dat verschillende nasi-splon- nen te Parijs, Bazel en Zürich zijn waarge- nomen. BRUSSEL, 28 Maart (Reuter) Het Belgi sche Ministerie van Financiën deelt mede, dat hedenmiddag een speciale uitgave van de „Monlteur” zal worden gepubliceerd, waarin *n koninklijk besluit is opgenomen, waarbij de slui ting van de effecten- en geldbeurzen op Don derdag 28, VrQdag 29 en Zaterdag 30 Maart *35 wordt gelast. Op een verdere vraag antwoordde Simon: „De bijeenkomst van Stresa is een ontmoeting voor de drie mogendheden. Ik geloof niet, dat het voor iemand, wie ook, mogelijk is vermoedens op te vatten over de vraag, welke gebeurtenis sen eventueel zouden kunnen volgen." Op nog een verdere vraag antwoordde Bon: „Ik heb niets gehoord van eenigeriei voorstel tot invoering van den algemeenen dienstplicht in Oostenrijk. Ook is tot dusverre niets bekend geworden van eenigeriei mededeellng tusschen Volkenbond en Oostenrijk over deze aangelegen heid.” PARUS, 28 Maart. (Havas) De gebeele Fransche pers noemt de door de „Daily Tele graph" onthulde eischen van Hitler ongeloofe lijk. Dergelijks eischen ruiken naar dwaasheid, schrijft de jPetit Parieten", wrik blad zich niet kan indenkei i, dat bet Duitsche staatshoofd dergelijke formidabels pretenties aan Cte RU- gelsche ministers beeft kunnen voorleggen. ROME, 38 Maart (Reuter) Ook in Rome loopt het gerucht omtrent de aanbieding van steun door Dultschland aan den keizer van Abessinlë in geval van oorlog tegen Italië. Te Addis Abeba doet het gerucht met groote stelligheid de ronde en weet men zelfs te ver tellen, dat het door Berlijn aangeboden mate riaal 300 tanks zou omvatten. LENINGRAD, 38 Maart. (Reuter) De Sovjet geleerde professor Dshanelidse heeft naar „Tass" meldt onlangs onder den titel Harte- wontjen" een zeer interessant boek geschre ven. Prof. Dshanelidse heeft 585 gevallen van hartoperaties bestudeerd en in zijn boek beeft hjj een aantal zeer Interessante gevallen be schreven, o-a. boe by een meisje, dat een schotwond had gekregen een kogel uit bet hart werd verwijderd. Ook zeer interessant is bet geval van een Jongen man. die door een ko gel In bet hart was getroffen. Toen de wond PARIJS, 38 Maart. Verwacht wordt, dat het internationale onderzoek in verband met de affaire-Jacob, den geëmigreerden Dultschen journalist, die door nazi’s uit Zwitserland moet zijn ontvoerd, tot tal van arrestaties zal lelden, aldus de „Daily Telegraph." „Het Lagerhuis weet, dat het bezoek aan Berlijn een uit een reeks van verscheidene bezoeken ter Informatie en inlichting is ge weest, welke bezoeken op het oogenblik in opdracht der regeering in verschillende bui tenlandsche hoofdsteden worden gebracht. Zoo spoedig deze bezoeken beëindigd zijn, zal een bijeenkomst plaats vinden te Stre sa in Noord-Itallë, waar ik Mussolini en Laval hoop te ontmoeten. Onder deze omstandigheden is het niet gewenscht een volledige verklaring over den toestand af te leggen. Niet-geautoriseerde meeningen, die in eenige kringen geuit zijn, behoeven niet au sérieux te worden geno men. BERLIJN. 38 Maart. (Reuter.) De berichten in de Italiaansche pers, dat Dultschland in structeurs en oorlogsmateriaal aan Ethiopië sou hebben aangeboden, wordt van Duitsche zijde officieel tegengesproken. PARIJS, 38 Maart (Reuter) Volgens goed Ingelichte kringen alhier, is de Belgische re geering voornemens den freak 25 tot 30 pCt te devalueeren. Complot van smokkelaars middelen ontdekt. Men verwacht, dat de katholieke en liberate oppositie, die beden in de Kamer gezaghebben de woordvoerders zal hebben, waaronder de beeren Jas par en Janson, niet zal nalaten, hiervan gebruik te maken tijdens het Kamer debat, dat men met zooveel spanning verwacht. Op de vergadering der socialistische linker glide kon men niet tot overeenstemming ko men. De volgende motie werd goedgekeurd met 54 tegen 12 stemmen en 6 blanco: De parlementaire groep, haar vertrouwen uit sprekend in de socialistische leiders in de re geering, besluit haar beraadslaging voort te zetten, nadat de regeertngsverklartng is ver schenen en nadat daarvan door de regeert ng een uiteenzetting te gegeven. Hier werd nog aan toegevoegd, dat de socia listische afgevaardigden voor een devaluatie zouden kunnen stemmen, mits de regeering verklaren zou, waarom devaluatie onvermijde lijk te geworden. Intusschen zou ik willen zeggen, dat tijdens de besprekingen met Hitler het Europeesche probleem met betrekking tot Duitschland ge heel besproken is en dat alle pro blemen behandeld zjjn, die in het Londensche communiqué van 3 Fe bruari vermeld zjjn. Een aanzien lijke afwijking tusschen de meenin gen der beide regeeringen trad bjj de besprekingen aan den dag. Het resultaat van de bijeenkomst was echter in zoo verre zonder twij fel waardevol, dat beide zijden in staat waren hun desbetreffende standpunten duidelijk te begrijpen, een proces dat onontbeerlijk is voor iederen verderen vooruitgang.** De Rjjksmlnister van Buitenlandsche Zaken Von Neurath heeft gistermiddag voor het hou den vkn ee i bespreking over het verloop van de BerlUns he gedachtenwisselingen tusschen Simon en kien en de Duitsche regeering den Franschen, len Poolschen en den Russischen ambassadeur ontvangen. De Italiaansche ambassadeur, die gisteravond laat eerst terugkeerde van zjjn reis naar Ita lië in verband met den dood zijner moeder, is heden door von Neurath ontvangen. Nader seint Reuter: De kabinetaformatewr Slawek heeft een nieuwe regeering samengesteld, welke litentisfc is aan de afgetredene. Minister-president te echter kotend Slawek. Simon over zjjn bezoek aan Berlijn; Mj zegt, dat oen belangrijke afwijking turn dim do asoo- nlngen der beide regeeringen aan den dag te getreden. Eden heeft Donderdag gedurende twee aar met Litwlnof geconfereerd. Nerveuze stemming in België; ran up 1 ruble en winkels. Kabinetscrisis in Polen opgeloot; nfenwe regee ring identiek aan de afgetrritanr Hooger beroep van Hauptmann n vastgedeid op M Juni. Contröte-inspectiedieiwt Op den afshdtiRjk te gen de „wilde" aatobusdienoten te wachten. Nieuwe vindingen van Philips. Comenius-herdenking te Naarden. Ns 31 Maart sullen zuivdproduoenten aan melkleveranciers een deel der geleverde melk moeten terugleveren. Nationaal Comité voor Arbeid aan Werkloose Intellectueelen heeft tot ontbinding besloten. Moeilijkheden der koopvaardij door den voor zitter der Reedenvereeniging uiteengezet. Nieuw voorstel tot opschorting der loonsver laging bjj de particuliere mijnen zal nader «ver- wofcn worden. Loonsverlaging bjj de Hoog evens te Unsnidan. Rector L. Beune te Leiden benoemd tot Vsr- bondsmoderator van den Katholieken Jongen Middenstand. uitmrirhg cm o» klove te overbruggen. «Me Dultschland van Groot-Brittannië scheidt in zake de kwestie, der collectieve veiligheid. De besprekingen te Berlijn hebben de mlnte- ters niet gunstig gestemd voor een multilaterale conferentie. Vóór de bijeenkomst van Stresa wordt geen belangrijke ontwikkeling in den toe stand verwacht. LONDEN. 28 Maart (DH£.) De korte, echter niet onbelangrijke verklaring van den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon, werd Donderdagmiddag in de wandelgangen van het Lagerhuis druk bespro ken. De algemeene inhoud van Simon’s verklaring wordt, by alle terughoudendheid, welke de mi nister in verband met verdere ontwikkelings mogelijkheden bewaarde, tenminste niet nega tief beschouwd, een beoordeeling, die steun vindt in de woorden van Simon, dat het ken nisnemen van elkanders standpunt voor eiken verderen stap voorwaarts noodzakeljjk is. Bijzonder opgevallen is de verklaring van Sl- mon dat niet-geautoriseerde persberichten niet au sérieux genomen moeten worden. In goed ingellchte kringen is men er van overtuigd, dat hiermee het Woensdagmorgen door de „Daily Telegraph” verspreide over de Duitsche eischen bedoeld is. De diplomatieke correspondent van seint uit Londen, dat het steeds wordt, dat het belangrijke waarover Sir John heden in het Lagerhuis sprak, niet betrekking heeft op eenige bespro ken punten, maar op fundamenteele beginselen. Het bezoek aan Berlijn heeft blijkbaar niets KAAPSTAD, 28 Maart (Reuter) Heden ochtend is de bekende Zuid-Afrikaander Tiel- tnan Roos plotseling overleden door een hart verlamming. Zooals men weet, was Roos de voornaamste leider van de Nationalistische part}]. JO

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1