Vele zorgen voor koopvaardij I cent f van Een groot vredesapostel herdacht Smok^elaars morfine Dreigend conflict in de mijnen REEDERS BIJEEN TERUGLEVERING MELK i JAN CÓMENIUS’ GRAF GERESTAUREERD I H vv VRIJDAG 29 MAART 1935 Regeering moet helpen '3 ZUIDERZEE-ST EUNWEÏ Arbeid aan werklooze Overheidspersoneel intellectueelen f - i Bereidheid der regeering Bijzondere omstandigheden Goederenverkeer De autobusstrijd Rede minister Marchant I Minister Colijn Positie van de K. 18 de K XVin seinde 1 l Tsjechisch denker in Nederland Zjjn riviervisschers te Grafhorst belanghebbend en Het comité van samenwerking confereert met minister De Wilde Uitgebreid complot in Limburg ontdekt; vertakkingen in het geheele land Dader op heeterdaad betrapt Contróle-inspectie voor den afsluit- dijk te verwachten Vereenvoudiging opname Nieuwe opschorting der loons verlaging zal nader be- z pro ken worden Nieuwe vinding van Philips In een rede heeft de voorzitter der Reederzvereeniging een uiteen zetting van den stand van zaken gegeven Er is maar één ,Zyn leven lang streed hy tegen de Macchiavelliztische leer der staatsalmacht” Bekentenis af gelegd Nationadl Comité kan zyn werk niet voortzetten en heeft tot ontbinding besloten Verplichting zal aan zuivelprodu- centen worden opgelegd van gdaidz- den geen party. Indien de regeering echter de voeden op wat adressanten s.-J Reeds maanden was het den autoriteiten be- i L van opnieuw. r hjkheli concurreeren. De Nederlandsche koopvaardij bevindt zich in een uiterst kritieken toestand. Onder de zeevarende landen van betee Verschenen is het Verslag der Commissie uit de Tweede Kamer aangaande Inlichtingen op het adres van C. Klooster, te Grafhorst eju terhuis te Amsterdam, als erkenning van zyn verdiensten voor de verspreiding van kennis om trent leven en werk van Comenlus, te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. C, voorheen mijnwerker, thans sedert eenige Jaren door Invaliditeit tot werkeloosheid ge- Nadat deae Woensdagnacht opgesloten bleef In het arrestantenlokaal van het raadhuis te Beek. Is de politie er Donderdagmiddag In ge slaagd hem tot een volledige bekentenis te bren gen. De heer De Monchy sprak als rijn overtui ging uit. dat,* wanneer ons volk de tanden op elkaar klemt en blijk geeft, vast besloten te zyn, de zeescheepvaart onder Nederiandache vlag te handhaven ons dit sal gelukken, selfs In den tegenwoordlgen omvang. vorm ge- strtek, op groote schaal handel werd gedreven in verdoovende middelen, als morfine, cocaïne en heroïne. Doordat de handel zich den laat- sten tyd bleek te concentreeren in en om Beek, werd door de gemeente-politle een bepaald per soon in zijn gangen gevolgd. De ryksveldwach- ter te Hoensbroek, de heer Versa, had even eens een verdacht persoon uit Hoensbroek In het oog, die vermoedeiyk In verbinding sou staan met den te Beek opereerenden man. Naar wy vernemen, is de minister-president, dr. H. Coiyn, voor het ondergaan van een lichte operatie in een Haagach ziekenhuis op genomen. Op verzoek hebben wy hiervan nog geen melding gemaakt. Nu een der bladen zich aan dit verzoek niet gehouden heeft, is er ook voor ons geen aanleiding meer, het feit niet te ver melden. Dezer dagen is door de N.V. Philips een pers excursie georganiseerd om enkele nieuwe vin dingen, welke waren gedaan, in het laborato rium te demonstreeren. Zoo stond er op bet program een bezichtiging van het groote mon- Hier en daar trad verlevendiging op. Over het algemeen echter bleef de handel op het lage peil der vorige crisisjaren mln of meer stabiel. De langdurige crisis ondermynt het weerstands vermogen van de reederyen en de vele neven- bedrijven, aooals den scheepsbouw, welke van de scheepvaart afhankelijk is. De koopkracht der duizenden, die in deae bedrijfstakken bun bestaan vinden, vermindert steeds meer en velen worden werkloos. Zoo is de hoogst on gunstige toestand der scheepvaart op zich zelf weer een beletsel voor een spoedig economisch herstel. In verband daarmede beeft de Rjjksbemid- delaar voorgesteld, de aangekondigde loons verlaging ten tweeden male gedwrende een maand op te schorten. Beide partijen hadden aanvankelijk te gen dit voorstel groote beswaren, doch ten slotte besloot men het nader in de verschil lende instanties te snllen bespreken, zoodat binnen zeer korten rijd hierover een beslis sing zal worden genomen. Karel i de on- ver- Het jaarverslag der vereenlging bevat een algemeen overzicht, waarin om. wordt ver klaard. dat gedurende 1934 de omvang van het goederenverkeer ter zee dooreen genomen geen verdere daling onderging. In de te Den Haag gehouden jaariyksche alge- meene vergadering van de Nederlandsche Ree- dersvereenlglng, heeft -de voorzitter, de heer W. H de Monchy, directeur van de N. V. Holland Amerika-iyn te Rotterdam, een rede gehou den, waarin hy opmerkte, dat de Nederiand ache koopvasrdy zelden of nooit een moeiiyker jaar beeft medegemaakt dan het thans verstre- kene en de vrees uitte, dat de toekomst naast de oude nog tallooee nieuwe zorgen met zich zal brengen. De toestand, In het byzonder van de tramp vaart, Is steeds slechter geworden en juist in den laatsten tyd nemen de verkoopen ran tonnage naar het buitenland zulk een omvang aan, dat, indien niet zonder eenige verdere vertraging stappen gedaan worden, de regee ring zich voor het feit zou kunnen zien ge. plaatst, dat een trampvaart van Internationale beteekenls onder de rood-wit-blauwe vlag tot het verleden behoort. Ook wordt, zonder maat regelen, het voortbestaan van verschillende lynverbindlngen zeer ernstig bedreigd. Zoodra de beslissing der Regeering zal zyn gevallen, hetgeen In den loop van April ver wacht wordt, zal de Ryksbemiddelaar de on<Jer- handelingen met partyen voortzetten. de ft Donderdag plaats ge- talryke personen, die in Mitsdien stelt de commissie aan de Kamer voor den Minister uit te noodlgen: een onderzoek te doen Instellen of adressan ten op 25 Juni 1918 hoofdmiddel van bestaan vonden in de uitoefening van de visscherij op de Zuiderzee; subsidiair te overwegen artikel la van de Zulderzeesteunwet in dien zin te wyzlgen of aan te vullen, dat adressanten alsnog als be langhebbenden kunnen worden erkend. Een dezer dagen werd een deputatie van het comité van samenwerking uit de Chrlsteiyke, kend, dat in Zuld-Llmburg. speciaal in de myn- Moderne en R. K. bonden van ambtenaren en werklieden In overheidsdienst door den Minister van Blnnenlandsche Zaken in audiëntie ont vangen. Jhr mr. dr. A. Rdell. De Minister van Bulten landsche Zaken der Tsjecho-Slowaaksche Repu bliek, dr. Ed. Be nes j, heeft in een uitvoerig sym pathiek telegram van zyn verhindering mede- deellng gedaan, evenals de onder-mlnister van Bultenlandsche Zaken, de president van de Ka mer van Afgevaardigden, de burgemeester van Praag en Bratislava. Na orgelspel sprak achtereenvolgens in het Fransch, Dultech en Nederlandsen burgemeester J. H. Boddens Hosang een woord ran welkom, waarna minister Marchant zyn rede aanving. De restauratie was opgedragen aan prof, dr. Slothouwer, architect te Amsterdam en plechtige inwyding had ten overstaan «enigerlei betrekking staan tot TZjecho-Blowa- kye en Comenlus. Om half drie stroomde de Groote Kerk vol van genoodlgden, van wie wy in de eerste plaats noemen den Minister van Onderwya, mr. H. P. Marchant en den Minister van Defensie, mr. L. H. Deckers. De Minister van Bultenlandsche Zaken. Jhr De Graeff was door ambtsbezigheden verhinderd, evenals de Onmmisse ris der Koningin in Noord-Holland, Aan de rede van minister Marchant ontlee- nen we om. het volgende: In 1831 na den slag by den Witten Berg werd Komensky gedwongen, zyn land te verlaten. Hy werd zwerver en leefde achtereenvolgens In Po len, Zweden. Pruisen. Hongarije en tenslotte in Nederland. Reeds in Polen schreef hy zyn be roemde paedagogikche werk „Didactics magna seu cmnes otnnla docendi artlflcium'. In het voorjaar van 1867 toog Komensky naar Breda. De tweede Engelsche oorlog liep ten ein de. waarin De Ruyter's tocht naar Chatham het laatste wapenfeit van beteekenls sou syn. De afgezanten van de Engelschen. de Franschen en de Denen zouden te Breda samenkomen met de Hollanders om te onderhandelen over den vrede, die daar Is gesloten. Comenlus richtte als angelus pacis tot hen een proclamatie, waarin hy betoog de, dat de Christeiyke beginselen van de Schrift hen geboden bet zwaard op te steken. In alles vermaant hy te leven naar Gods woord. Hebzucht en geldgierigheid brandmerkt hy als gewichtige factoren, die den wereldvrede in gevaar brengen. Aan het slot van syn rede, gistermiddag te Naarden gehouden by gelegenheid van de inwy ding van de Comenlus-kapel, deelde Z. Ex. minister Marchant mede, dat het H. M. de Ko ningin behaagd heeft, den heer R. A. B. Oos- a. ten aanzien van de gemeenteiyke en pro vinciale autonomie; b. terzake van de positie van bet personeel] De commandant Woensdagavond Plaats 13 uur 31 gr. 48 mén. Zuid, 1 gr. Vt mln. Oost; goed weer, lichte Zuidelyke delnligr. Loodden twee ondiepe ruggen aan op de Wal- vischrug met diepten ran 1300 en 1000 meter. Maximum diepte tusschen belde ruggen 4675 mater. Geen bijzonders; alles wel. De verdachte uit Hoensbroek, G. de V, die ook in deze buurt verbleef, wist by de arrestatie van C. te ontkomen, doch is des nachts te Hoensbroek van zyn bed gelicht. De tot heden verleende steun In den van credleten Is ten eenénmale onvoldoende bleken om het valutavenchll goed te maken. Het verslag bevat voorts byzonderheden aan- van on- Ten aanzien van de waarde ran het G. O., ook na overleg van het Departement van Bln nenlandsche Zaken en lagere organen, was de minister van oordeel, dat dit overleg zyn volle beteekenls moest behouden. Indien de organisaties kunnen aantoonen, dat door het Departement van onjuiste gegevens is uitgegaan of verkeerde vergeiyklngen zyn ge troffen, sal de minister niet vasthouden aan een eenmaal ingenomen standpunt. De minister bleek geen beswaar te hebben en acht het zelfs gewenscht, dat in het locaal G. O. de organlsatie-vertegenwoordlgers In ken nis worden gesteld met de briefwisseling tus schen het lager orgaan en Blnnenlandsche Za ken en met het eventueel standpunt van den minister. Het aanvaarden van het plaatselyk loonpeil als richtsnoer van de regeling der loonen van de lagere organen, is ook naar de meenlng van den minister een Ingewikkeld vraagstuk. Naar de meenlng van het comité, kan het plaatseiyke loon slechts als factor by de na- rekenlng van deae loonen worden aangewend. Het Nationaal Comité voor Arbeid aan Werk looss Intellectueelen, Konlngskade 22, Den Haag, maakt bekend, dat de tegen zyn werk zaamheid reeds geruimen tyd Ingezette actie, niettegenstaande de herhaalde ernstige pogin gen zynerzyds om die actie te overwinnen en tot een bevredigende oplossing te komen, thans zoodanig is toegenomen, dat de voortzetting van zyn arbeid onmogelyk bleek en tot ont- binding moest worden besloten. Het Comité herdenkt met groote dankbaar heid de offervaardigheid, welke van particu liere zyde voor het beoogde doel is betoond. Het batig saldo zal zooveel mogelyk In over eenstemming met dit doel worden aangewend; hierover zullen nadere berichten volgen. Naar verluidt zal dezer dagen een mlnlste- rieele beschikking worden gepubliceerd, waarby aan xulvelproducenten de verplichting wordt op gelegd om na 31 Maart 1935 aan de melk- leveranclers een zeker percentage van de door dezen geleverde melk terug te leveren In den vorm van ondermelk. Dank zy de samenwerking tusschen Ne derlandsche en Tsjecho-Slowaaksche regee- ringen en de medewerking ran bewonde- raars van Ootyenlus in belde landen is thans de kerk der Waalsche gemeente te Naar den, waar Comenlus ligt begraven, hersteld, In den toestand, welke ten tyde van het overlyden van Comenlus heeft bestaan. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Sociale Zaken, in verband met het door de Regeering Ingestelde onderzoek naar de mogelykheld van een tydelyke Regeerlngs-by- drage aan het Algemeen Mynwerkersfonds, heeft Donderdagmiddag In het gebouw der Tweede Kamer een conferentie plaats gehad van den Ryksbemiddelaar. Prof Mr. Aalberse. met de partyen, die betrokken zijn by het dreigend conflict by de particuliere mynen. In voormeld schryven heeft de Minister mede gedeeld. dat het betreffende onderzoek nog niet geëindigd Is. Inderdaad zyn zoodanige byzondere omstan digheden aanwezig. Met name vraagt hier te lande het s«. ondermelkvraagstuk dringende voorziening. De oorzaak hiervan is gelegen In ongekende moeiiykheden, welke zich voordoen in den afzet van kaas, melkpoeder en geconden seerde melk, terwyi daarnevens de te bedingen pryzen op de bultenlandsche markten zyn ge daald tot een zoo laag niveau als nimmer voor zien Is kunnen worden. Wy mogen, aldus spr.. asumemen. dat het onzer regeering ernst is met haar verklaringen, dat zij een Ne derlandsche koopvaardijvloot, zoo wel voor de lijn vaart als voor de trampvaart, wil handhaven, misr, indien dit zoo ia, moet de regeering zonder eenig verder tijdverlies maatregelen treffen. Men hééft de zekerheid, dat by dezen smok kelhandel verscheidene personen betrokken zyn. een geheel complot, dat vertakkingen moet hebben tn het geheele land, In het byzonder In Noord- en Zuld-Holland. Rotterdam moet een berucht centrum In dezen handel vormen. Hoewel zyn verwachtingen voor de naaste toekomst niet hoog gespannen zijn, had het den heer De Monchy voldoening gegeven, uit mlnls^erleele mededeellngen te hebben kunnen opmaken, dat de regeering nu bereid schynt, meer voor onze scheep vaart te doen, dan tot nu toe. doemd, die op zyn beurt de gangen der po litie naspeurde, heeft Woensdagavond buiten den waard gerekend. Hy was biykbaar weer op stap voor den verkoop van morfine, toen hy werd aangehouden. Hy heeft wellicht den ge heel vreemd zynden ryksvpldwachter, die hier optrad, aangezien voor een medeplichtige en verklaarde, dat hy Jacobs heette vermoe- deiyk het pseudoniem, waaronder hy bekend staat In de kringen der smokkelaars. In het donkere Brullofssteegje, waar zich de rijks- veldwachter by hem gevoegd had, werd C. ontmaskerd door de Beeker politie, die zich daar verdekt had opgesteld. HO toonde zich zeer verslagen. In de eerste plaats de depreciatie ran het pond, den dollar en andere valuta. Daar naast de subsidies van vele regeeringen aan de reederyen van haar landen; subsidies welke somtyds geen defensief, maar een agressief karakter dragen. Voorts de moei iykheden, welke den doorvoerhandel naar, en den uitvoer uit Duitschland over Neder landsche havens in den weg worden gelegd door de Dultsche devlezenbepellngen. Op de werf Penn en Bauduin te Dordrecht ligt het eerste gedeelte voor de Moer- difhbrug gereed. Het zal heden naar de n Moerdijk worden, versleept. Het tweede gedeelte (rj.sal spoedig volgen allen rivlervisscher, houdende verzoek om steun- verleenlng kraebtens de bepsdlhgen ran de Zuideraeesteunwet. De commissie is na kennisneming van den inhoud van hst adres en' ran de Inlichtingen ran den Minister, ran oordeel, dat, wat het adres betreft, dit geen duidelijk beeld geeft ran den toastend, waarin het bedrijf van adressan ten verkeerde, voordat de afslultdyk der Zulder- zee tot st&nd kwam. Of zy 35 Juli 1918 In de uitoefening ran de vlsschery op de Zuiderzee hoofdmiddel van be staan vonden, de elsch, dien artikel 1 van de Zulderzeesteunwet stelt om als belanghebbende te kunnen worden aangenomen, kan de com missie niet beoordeelen. Een onderzoek daarnaar zou alsnog door den Minister kunnen worden ingesteld. Mocht dit onderzoek uitwijzen, dat de ver zoekers onmogeiyjc als belanghebbenden in den zin der Zulderzeesteunwet zyn aan te merken, dan ware te overwegen, of zy door een beperkte wyzlglng van de omschrijving in artikel la van de Zulderzeesteunwet. waarvan het karakter overigens onveranderd zou kunnen biyven, niet als belanghebbenden In aanmerking kunnen worden gebracht. Gewezen moge verder aan voeren: De splertngvisschery is tengevolge van de af sluiting der Zuiderzee zoo goed als verloren ge- gaan, althans belangrijk achteruitgegaan. Öe kubvisschery is voor adressanten te niet gegaan als gevolg van de omstandigheid, dat de garnalen, die als aas dienen voor aalrangst. we gens het verzoeten van het water niet meer te krijgen zyn. gehouden met den handel in verdoovende mid delen. Ook In het langdurig verhoor door den hulpofficier van justitie te Beek heeft C. niets medegedeeld. De politie verrichtte uigebreide huiszoekingen, ook in andere hulzen dan In dat van C. C„ die op heeterdaad betrapt was by had morfine in zyn bezit bleef aanvankeiyk hardnekkig ontkennen zich te hebben bezig C, van wlen bekend ts. dat hy geregelde re laties onderhield met de leiden dezer affaire, beeft by zyn tweede verhoor verklaard, dat hy de morfine heeft ontvangen van een derde, wiens naam hy niet wil noemen. By een nieuw Ingesteld ondenoek Is de ge meentepolitie Donderdag óp het spoor gekomen van een zekeren E. H. te Beek, die op staan- dep voet gearresteerd is en een volledige be kentenis heeft afgelegd. O. is na zyn beken tenis op vrije voeten gesteld. H.. die zich In voorlooplg arrest bevindt, beeft naar zyn ver klaring de morfine betrokken van een hem on bekend persoon. Door de gemeentepolitie van Beek en rilksveldwacht te Hoensbroek wordt het derzoek met kracht voortgezet en men wacht, dat meer arrestaties daarvan binnen afzienbaren tyd het gevolg sullen zyn. De deputatie bestond uit de heeren Van der Have, Guit en Luberti. De minister stelde de deputatie in de gele genheid breedvoerig met hem van gedachten te wisselen over: de gevolgen van den door de regeering ultgeoefenden drang naar loonsverla ging ster-apparaat van Ir.' Wlrix, hetwelk bestemd is voor de wereldtentoonstelling te Brussel. Ook gaf de heer C. Bol een exposé van de nieuwe kwlklamp. Over deze twee onderwerpen heb ben wy reeds een en ander meegedeeld. Voorts had er een demonstratie plaats ran het Philips-Miller systeem, dat een omwente ling beteekent op het gebied ran geluidsopname. Om geluld vast te leggen, was men tot voor kort aangewezen op de gramofoonplaat, met al de roordeelen. maar ook nadeelen. die hieraan wa ren verbonden. Met de sprekende film, kwam de methode tot ontwikkeling, waarby het geluld op een smalle strook naast de eigenlyke film werd vastgelegd. Doch ook deze methode had haar nadeelen. zoodat er reeds langen tyd is gezocht om deze laatste methode te vereenvou digen en te verbeteren. Na eenige jaren van Intensieve samenwerking met den Amerikaanschen uitvinder James A. Miller Is het Philips Laboratorium erin geslaagd een electro-mechanisch geluidsopname-systeem te ontwikkelen, dat op dit gebied een radicale verandering brengen zal. Het systeem is door tal van octrooien gedekt en werkt in het kort als volgt: In een band van doorzichtig materiaal van speciale samenstelling, die met een zeer dunne ondoorzichtige laag Is bedekt, wordt een wig vormige beitel gedrukt. Wanneer de beitel in het rhythme van het geluld op en neer gebogen wordt, zal een groef ran wisselende breedte ont staan. die een getrouwe copie is van het vast te leggen geluid. Door een zeer speclalen vorm van den beitel behoeft deze slechts een weinig In de film gedrukt te worden om het maximal»» spoor van 2 m.M. te snyden. Voor een dergelyke kleine beweging zyn slechte zeer geringe ener gieën noodlg, zoodat hooge frequenties, waarbij de beitel duizenden malen per seconde op en neer bewogen wordt, nog gemakkeiyk kunnen worden opgeteekend. Verder kan als een voor deel worden genoemd, dat de afscheiding tu»> schen doorzichtig en ondoorzichtig zeer scherp is. waardoor de registratie vooral van de hooge tonen belangrijk beter is en waardoor minder bygerulsch wordt verkregen. De weergave geschiedt evenals by de spre kende film met behulp van fotocel en versterker. Echter kan by het Phlllps-Mlller systeem het opgenomene onmlddeliyk weer worden gerepro duceerd. zonder dat men behoeft te wachten op ontwikkelen, afdrukken e.d. Door al deze voordeelen Is het systeem zeer eenvoudig geworden en heeft daardoor groote mogeiykheden, niet alleen voor de geluidsfilm, ■naar ook voor de radio. Men kan immers ver schillende belangryke gebeurtenissen gemakke iyk opnemen en die later weer uitzenden met dezelfde kwaliteit als het origlneele. Ook wordt, door de gemakkelyke verzending, de mogelyk held grooter tot het uitwisselen van de pro gramma’s. In de kringen ran film en radio, zoowel in binnen- als buitenland, wordt de ontwikkeling van deze uitvinding dan ook met groote be langstelling gevolgd. Het verslag bevat voorts byzonderheden i gaande het verloop In het sfgeloopen Jaar de voornaamste, onder Nederlandsche vlag derhouden vaarten. Elke mqgeiykheld, die kan lelden tot een ver groot verbruik van de geproduceerde melk en de daaruit verkregen producten, moet noodwen dig zoodoende wel worden aangegrepen. Een der meest voor de hand liggende en bovendien meest economische mogeiykheden in dit opzicht nu bestaat hierin, dat ondermelk In verschen toestand door den veehouder wordt terugont vangen om te worden aangewend als veevoeder. Toonen, aldus spr., de flnancleele resultaten van enkele Nederlandsche reederyen misschien eenige verbetering, deze vindt haar verklaring niet In een werkeiyke opleving van het ver keer, maar vrijwel uitsluitend In een tot het uiterste doorgevoerde bezuiniging, die in de meeste gevallen noodgedwongen door verdere ontelagverleening aan personeel een vergroo- tlng van het aantal werkloozen beteekende, en die door herhaalde onvermydeiyke salaris- en loonverlaglngen de koopkracht van de nog in dienst geblevenen belangrijk verminderde. Alle zeevarende landen, vervolgde hy, streven er naar, hun aandeel In het Ineengeschrom pelde verkeer te vergrooten. In dezen strijd zou Nederland sterk staan, ware het niet, dat de Internationale concurrentie gevoerd wordt met wapens, die wy niet hebben. Een der nadeellgste omstandigheden is de steunverleenlng van staatswege aan de koop- vsardy, waartoe byna alle zeevarende landen overgegaan. Met betrekking tot het wereldiynbedrijf wordt om. opgemerkt, dat de vrachttarieven der lynoonferenoes zich op ongeveer hetzelfde niveau bewogen als het voorafgaande jaar. In- cidenteele verlagingen moesten soms worden Ingevoerd om den handel te stlmuleeren. Door verdere koersdalingen van het pond daalden De voorzitter legde er den na druk op, dat de reederzvereeniging om steun vraagt van de regeering. niet om den Nederlandschen ree- ders een voorsprong op het buiten land te geven, maar om hen in staat te 'stellen, den strjjd te voeren op gelijken grondslag, als waarop de buitenlandsche concurrenten vech ten. kenis fg Nederland wei het hevigste dear de crisis getroffen. Wei is de o«a- rang van het scheepvaart- en goederen verkeer in de Nederlandsche havens toegenomen, maar van een verbetering der financieele resultaten is geen spra ke geweest. Bezuinlglngsmaatre^»len zjja nu zoo streng doorgevoerd, dat verdere kostprijsverlaging ran eenig belang uitgesloten is, tenzy het prijsniveau over de geheele* lijn in ons land druxtlvh nm- laag zou kunnen worden gebracht. De reedersvereeniging stelt zich ten - a,,—i— van het vraagstuk der devaluatie ran den gui der lagere organen; c. wat betreft de uitschakeling in belang rijke mate van het G. O. tusschen de lagere bestuurslichamen en de bonden van overheids- personeel; d. ten aanzien van den biykbaar door de regeering gekozen grondslag voor de berekening van de salarissen en loonen van het personeel in dienst van de lagere bestuursorganen. Deze punten werden aan de hand van offl- cleele stukken en van de ervaring der organisa ties in het locaal G. O. nader toegelicht. De minister bleek volkomen op de hoogte van de byzonderheden betreffende de salarisregeling der lagere organen. voor zo'n sigaar dan nog we/ KAREL I. Is 't niet geweldig 9 Karel I gaat met zijn tijd mee en brengt zijn „POPULAIR", de best mogelijke sigaar in geur »n smaak voor de laagste prijs. 10 stuks Populair voor 50 cent. By de behandeling van een zaak tegen een busondernemer, deelde de ambtenaar van het O. M., te Haarlem, mr. 8. de Vries van Does- burgh, mede, dat zeer binnenkort, in samen werking met de Rijkspolitie een contróle-Inspec tiedienst in het leven zal worden geroepen, ten einde meer systematisch tegen de „wilde bussen", die ran Friesland over den afslultdyk vla Alkmaar naar b.v. Amsterdam of Den Haag ryden, te kunnen optreden. Woensdagavond Is de gemeentepolitie ran Beek, geassisteerd door den rijksveldwach- tar te Hoensbroek en in samenwerking met den hoofdlnspeeteur van de centrale re cherche der verificatie ter bestrijding ran den handel In verdoovende middelen te Rotterdam er In geslaagd, den verdachte, den M-jarigen K C. te Book aaa te honden, die een hoeveelheid van zes fkochjes mor fine vervoerde, elk inhoudende 38 gram, en waarvan de handelswaarde worgt ge schat op ongeveer ƒ799. Nederlandsche koopvaardy voor ondergang wil al het'noodlg zyn, de Nederlandsche in staat te stellen, op voet van ge el de bultenlandsche reederyen te Eischt het landsbelang, dat zulks niet door het prijsgeven van'den gouden standaard ge schiedt, dan sullen toeslagen moeten worden yerleend om het nadeellge verschil in exploita tiekosten te overbruggen. Een derde middel Is er niet. De vaststelling van dit percentage en de na dere uitwerking van de desbetreffende regeling zal worden opgedragen aan de Zulvelcentrale. welke laatste oa. bevoegd zal zyn voor bedoelde ondermelk een maxlmumprys vast te stellen. Aan de zuivelproducenten zal verder de na dere verplichting opgelegd zyn geen melk te ontvangen van leveranciers, die mochten weige ren ondermelk terug te ontvangen. Het is zonder meer duldelyk dat maatregelen als de vorenbedoelde principieel van vry Ingrij penden aard zyn. zy het dan ook. dat de nale ving daarvan voor de meeste zuivelbedrijven geen belangrijke moeiiykheden zal opleveren, zoo ligt niettemin de gevolgtrekking voor de hand, dat byzondere omstandigheden tot eerderbedoeld besluit moeten hebben geleld. Het leidend beginsel In de bultenlandsche po litiek in alle Europeesche landen bleef In de laatste eeuwen de souvereinltelt van den onaf- hankeiyken staat, die geen macht boven zich erkent en alleen met zyn eigen belang reke ning houdt. Grotlus zoowel als Comenlus hul digden belden de opvatting, dat de staat ethisch niet autonoom is en dat er ook een plichtenleer voor den staat bestaat. Aan de eerbiediging van de hoogste ethische en religieuze beginselen zy ook de staat onderworpen. De vredesbeweging leidt noodzakeiyk van het atomisme tot het universalisme; de menschheld vraagt om een boven de staten staande autoriteit, rechtvaardig en streng, die vrede, gerechtigheid en ontwa pening zal kunnen opleggen. Aan dit Ideaal voldoet de Volkenbond tot op heden niet. Deze autoriteit Is er nog niet. Maar ook de afkeer van de raison d'état is er nog niet. De Nederlandsche regeering verheugt er zich in. dat deze groote historische figuur van het edele Tsjechische volk in haar land een veilige toevlucht heeft kunnen vinden In benarde ty. den. Op deze plek van het bevriende volk vond hy zyn rustplaats. Deze Is thans den grooten doode waardig. De regeering ziet hierin met biydschap de vriendschapsbanden tusschen belde volken door dit uitwendig teeken versterkt en onverbreke- lyk vastgesnoerd. Na de rede van den minister speelde het or gel het Wilhelmus. Vervolgens sprak dr. I Krno, gezant van Tsjecho-Slowakye te Den Haag. Vervolgens zette het orgel het Tsjechische volkslied in, waarna het groote gezelschap zich naar bulten begaf en naar de kapel wandelde Hier beeft dr. Krno in bet Tsjechisch nog een korte toespraak gehouden en prof. Slothouwer een uiteenzetting van het bouwwerk gegeven. Na bezichtiging van de grafkapel werd door de gemeente op het raadhuis een thee aange boden. waar de teekenaar B. van Viymen aan den Tsjechlschen gezant een lederen portefeuil le aanbood met teekeningen van Naarden, met het verzoek deze te overhandigen aan president Masaryk als geschenk van een aantal Holland- sche vrienden van Tsjecbo-Slowakye.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5