ONS BLAD België’s regeeringsprogram in de Kamer I I •J Het nieuws van heden Uit Vaticaanstad Eden bij Stalin Kabinetscrisis in Spanje Het Italiaansche leger I i I DE AFFA1RE-JAC0B Titoelescoe te Parijs DE BAROMETER KLEINE MEERDERHEID VERWACHT JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER g ZATERDAG 30 MAART 1935 ACHTEN TWINTIGSTE JAARGANG No. 149 Verdeeldheid onder kath. en liberalen Een Duitsche lezing de BARUCH VRIJGESPROKEN Duitsch-Britsche entente voorgesteld PARELVISSCHERS VERMIST Groote Katholiekendag in Praag Gil Robles* tijd nog niet gekomen In April zullen 600.000 man onder de wapenen zyn; gen. et af gereorganiaeerd Wegena verachillende vergrypen ia thana in Duitachland een procea tegen Jacob hangende DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN i’ Het Gestapo-onderzoek in kath. kloosters Een officieele verklaring van Berlijnache douane Nieuwe regeering zal waar achy n- lijk weinig van de vorige verachillen Legerbegrooting goed* gekeurd Het Weern I Socialisten in Kamer en Senaat zullen eenagezind met de regeering meegaan In Hollywood is een nieuwe filmcamera uitgevonden, welke het model van een revolver heeft. Bij het overhalen van de haan rolt de film af ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 Q, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Eerate onderhoud met Laval; beide miniatera zyn het op alle punten eena - VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Te Woon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaarf 2.85 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Het onderhoud duurde een uur en waa zeer intereaaant Eden vandaag de gast van Litwinof Stalin 1 Waarechyniyk een den men Eden heeft een uur met Stalln geconfereerd. Een Duitsche lezing over de af faire-Jacob. Titoelescoe te Parijs; onderhond met Laval. Gil Robles acht dit is o in Na re- Titoelescoe krachten en Na deze fractievergaderingen kan toestand als volgt samenvatten: In aansluiting hierop bezichtigden de En- gelsche gasten het Kremlin. Zaterdag is Eden met zUn gevolg de gast van Lltwlnof, op wiens landgoed nabij Moskou ir Intlemen kring een lunch wordt aangericht. De Amsterdamsche rechtbank zal 2 Mei behan delen den moord in den Grooten IJ polder. PERTH (West-Australië), 29 Maart (Reuter) 23 parelvisschersschepen met een bemanning van in totaal 120 koppen worden sedert ver scheidene dagen vermist. Men vreest, dat de booten het slachtoffer geworden zijn van den zwaren storm, die de Westkust van Australië heeft geteisterd. De Veehouderjjcentrale zal overgaan tot het ■Itsmelten van In vrieshuizen opgeslagen var kens. Reorganisatie b(j den landbouw; benoeming van inspecteurs te wachten. Stand op Zaterdag 1* uur vjn.: 789.4 Vorige stand: 7«7.« Tenslotte elscht het Duitsche RUk koloniën. Als aan deze eischen is voldaan dan zal Hitler Duitschlands terugkeer naar Oenève kunnen overwegen. Hitler zou ook het plan van een Engelsch-Dultsche Entente hebben geopperd, doch de Brltsche ministers zouden dit hebben afgewezen. Men kan echter s. na dagen van politieke spanning Daaruit vloeit de noodzakeiyc- te laten voor den Vrachtauto op onbewaakten overweg by Uit huizen door trein gegrepen; bestuurder onge deerd. De minister-president, dr. H. Coljjn, heeft een lichte operatie ondergaan; de doktoren zijn over den toestand tevreden. Nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst in <te meubelindustrie. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD met het resultaat, dat omvangrijke overtredin gen der deviezenverordening rijn vastgesteld. Voorzoover kan worden nagegaan gaat het om bedragen van minstens 2‘A mlllioen Rljksmark. Een aantal geestelijken, ordezusters en ordebroe ders is gearresteerd. Bijzonderheden kunnen in verband met het loopende onderzoek nog niet worden medegedeeld. Meenlng van den inspecteur voor de Scheep vaart te Amsterdam over den verkoop van schepen aan het buitenland. Titoelescoe zal tijdens zijn verblijf te Parijs ook met Flandin een onderhoud hebben. Mor gen zal te zijner eere aan den Quay d'Orsay een déjeuner gegeven worden. rijs men. coe veer gen blijven. De Parjjsche bladen volgen met aandacht de besprekingen te Moskou, welke volgens de mee rling der bladen reden geven tot een zeker optimisme en vooral tot de hoop, dat Engeland meer dan ooit overtuigd zal worden van de noodzakelijkheid Sovjet-Rusland op te nemen in een Europeesch veiligheidssysteem. Daar naast constateeren de bladen echter ook de groote wijziging, die Rusland In den laatsten tijd heeft ondergaan. Zoo merkt de Liberté op. dat de Sovjetpers tot dusverre Engeland be schuldigde van anti-bolsjewlsttsche kuiperijen Thans is deze opwinding voorbij en niemand is verrast geweest, toen Lltwlnof op het diner ter eere van Eden een toast uitbracht op den Engebchen konlng. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Laval, en ik zijn het namelijk op alle punten eens. sche van landsche De voor Italië een gebiedende STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind Vrijdag te 19.55 aan alle pos- ten; „Attentlesein neer.** Londen, Malski. en eenige Brltsche suto- vier uur Eden en een uur. Eden verklaarde aan de persvertegenwoor digers, dat de bespreking Interessant was geweest. HÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllHIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ De socialisten zullen in de Kamer en Se naat nagenoeg eensgezind voor de regee ring, voor het nieuwe muntstatuut en voor de verlenging der volmachten stemmen. De Katholieken zijn verdeeld en zullen dezen nacht nog een nieuwe vergadering houden voor de eindstemming. Men ver wacht, dat er een kleine meerderheid van de Katholieken voor de regeering is. De houding der liberalen Is onzeker. Er zijn vermoedelijk evenveel voor- als tegen standers van de regeering en voor het pro- gramma-Van Zeeland. De partij van Vlaamsche Nationalisten zal tegen stemmen. Het regeeringsprogram van België’s nieuwe kabinet in de Kamer besproken. BERLIJN, 29 Maart. Het D. N. B. deelt me de, dat in strijd met andersluidende geruchten het dcuane-kantoor te Berlijn het volgende be kend maakt: In den loop van de maand Maart zijn wegens verdenking van ernstige overtre dingen van de deviezenbepalingen door de be voegde autoriteiten onderzoekingen gedaan bij talrijke katholieke kloosters in bet geheeie Rijk Zooals wjj dezer dagen reces op gezag van .Klpa" berichtten, schijnt het hier en daar inderdaad voorgekomen te zjjn dat sommige kloosters zich schuldig maakten aan het smok kelen van deviezen. Het is echter tevens niet buitengesloten dat de geheime staatspolitie tn ae kloosters niet alleen naar deviezensmokke laars zoekt, doch ook naar eventueele opposi tie haarden. En wanneer deze actie niet alleen van fiscalen, doch ook van politieken aard is, dan meenen wjj te mogen verwachten, dat de nadere bijzonderheden welke men. hangende het onderzoek, zegt niet te kunnen geven, binnen afzlenbaren tijd bekend zullen worden gemaakt. Wanneer een Oorlog uitbreekt, aldus de gene raal, kan niemand voorzien, wel beweren, dat hij plotseling, d. slechts enkele zal uitbreken, held voort zich door niemand komen, ten einde niet het initiatief van aanval te verliezen en den wil van den vijand de wet van het handelen over te laten, bewegingsoorlog is noodzakelijkheid. WASHINGTON, 29 Maart. (V.D.). Na het verhoor van de Senaatscommissie van onder zoek naar den wapenhandel heeft deze com missie den bankier Baruch vrij gesproken van eike verdenking, dat hij een oorlogswlnstmaker zou zijn geweest. De Commissie heeft integen deel gemeend hem te moeten prijzen voor „zijn edelmoedige, vaderlandlievende diensten”. De begenadiging van den Asturischen rebel lenleider Pena en 20 andere opstandelingen, die ter dood waren veroordeeld, heeft de ministers, die behooren tot de partijen der Acclön Popular, der agrariërs en der llberaal-democraten, ertoe doen besluiten onmiddellijk bekend te maken, dat zy uit de regeering traden. LONDEN. 29 Maart (Reuter). Het Is thans volgens Reuter mogeljjk de totale balans op te maken van de eischen en voorstellen, die Hitler aan de Brltsche ministers heeft gedaan. Reuter meent te weten, dat de twee minis ters tot hun voldoening hebben kunnen vast stellen, dat er in deze relaties een verbetering valt te constateeren en dat zij de methoden hebben besproken, om die verbetering te doen aanhouden. Ook is vastgesteld, dat het stand punt der beide landen elkaar nadert. BU de besprekingen van heden zouden de» problemen betreffende het Verre Oosten een groote rol hebben gespeeld. De moeilijke toe stand aldaar en de Integriteit van China zijn problemen, die de Engelsche én Russische staatslieden tn gelijke mate interesseeren. Men vermoedt, dat bij de heden besproken economische problemen een credlet voot. Rus land een rol gespeeld heeft. Verder zou het verdrag van Ottawa besproken zijn, dat groot effect heeft gehad vooral op den Russlschen handel in lang hout. een bewogen nachtzitting werd Zaterdagochtend om 7 uur de motie- van-vertrouwen aangenomen met 107 tegen 54 stemmen: De socialisten stem den en bloc voor de regeering, bij ka tholieken en liberalen bleek echter geen meerderheid voor van Zeeland aanwezig. Van Zeeland wil de stemming in den Senaat nog afwachten, alvorens te be palen of hij aan zal blijven dan wel zal aftreden. ROME, 29 Maart (Reuter) De I ta liaan - sche senaat heeft hedenmiddag in tegen woordigheid van Mussolini de legerbegroo ting goedgekeurd. De staatssecretaris van het ministerie van Oorlog, generaal Baistrocchi, gaf in zijn rede uiteenzettingen over den stand van het leger, dat door zijn uitrusting, motori- seering, organisatie en uniforme totale pres tatie, volkomen is opgewassen tegen de eischen van een modernen oorlog. MOSKOU, 29 Maart. (Reuter). De lord-geheimzegelbewaarder Eden heeft hedenochtend weer een bespreking van anderhalf uur ge had met den volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken Litwinof over de economische en politieke aspec ten van de Britsch-Russische betrek kingen.* Te negen uur begon de nachtzitting van de Kamer, welke onafgebroken zal worden voortge zet, totdat de stemming over de motie van vertrouwen en over de regeeringsontwerpen zal hebben plaats gehad. rite! ten vond hedenmiddag te een onderhoud plaats tusschen Stalin. De conferentie duurde PRAAG (KW.P). Naar het Comité voor den Algemeenen Katholiekendag te Praag mede deelt worden bjj deze groote katholieke demon stratie, die In Juni van dit Jaar gehouden wordt, meer dan 100.000 vreemdelingen ver wacht. De Aartsbisschop van Parijs, Kardinaal Ver dier en de Aartsbisschop van Weenen. Kardinaal Innltzer, zullen bij deze gelegenheid de reis naar Praag ondernemen. BERLIJN. 29 Maart. (D.NA) Inzake de In de buitenlandsche pers verschenen berichten over de arrestatie van den journalist Berthold Jacob verneemt het Deutsche Nachrichten Bu reau: De wegens landverraad, heling enz. reeds ge strafte en derhalve in 1932 reeds naar het buitenland gevluchte Berthold Salomon, ge naamd Jacob, werd in 1933 gedenationaliseerd en Is sindsdien zonder nationaliteit. HU woon de In Straatsburg en gaf daar een opruiende correspondentie uit. In de kringen der emigran ten speelde hij een zekere, maar zelfs daar sterk twijfelachtige rol. Salomon, genaamd Jacob, had volgens de tot dusverre Aastgestel- de feiten de Fransch-Zwltserscbe grens reeds 1 legaal overschreden en was voornemens zich eveneens langs Illegalen weg naar het Duit sche Rijksgebied te begeven, teneinde daar ver trouwenslieden te ontmoeten. Het gelukte den Duitschen grens-ambtenaren hem bij het over schrijden van de grens aan te houden, waarbij by zich alleen door een reeds lang afgeloopen en derhalve ongeldlgen Duitschen pas kon le- gitlmeeren. Wegens het ontbreken van gel dige papieren werd hij voorlooplg vastgehou den. Toen nu bleek, om wien het hier ging, werd hij gearresteerd. Tegen Berthold Salo mon, genaamd Jacob Is thans een proces han gende wegens verschillende ernstige vergrijpen. In het belang van het onderzoek en het opspo ren van de achter hem staande lieden in Duitschland kon tot dusverre over deze aan gelegenheid niets worden bekend gemaakt. By het onderzoek der Zwltsersche autoritei ten naar de ontvoering van den uitgeweken Duitschen journalist Jacob door Duitsche nazl- spicnnen, Is thans gebleken, aldus meldt Reu ter uit Bazel, dat de bekendë Duitsche veem moordenaar Schulz, die ervan verdacht wordt eveneens»,In verband* met de ontvoering te staan en die In elk geval In relatie staat met een titans gearresteerden Duitschen spion We- semann in December JX gerulmen tijd in het zelfde hotel te Bazel heeft gelogeerd. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUI VERWACHTING: Meest matige Noer- delfjke tot Noordwestdijken wind, ge- deelteiyk bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen neerslag, aanvankelijk iets kon- der. Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk krimpende wind. In tegenwoordigheid van Molotof. Lit winof, den Sovjet-Russlschen gezant te tor en tot noodlg Van officieele zijde wordt bevestigd, dat Duitsche staatspolitie in tal van kloosters onderzoek instelde. Het Duitsche Rijk elscht wat de luchtstrijd- betreft pariteit met Frankrijk Engeland, onder voorbehoud echter dat deze een luchtmacht onderhouden, welke minstens gelijk is aan die van Sovjet-Rusland. Wat de vloot betreft, gat Hitler te verstaan, dat hij absolute pariteit met Frankrijk elscht. Het Duitsche Rijk weigert voorts de rechts geldigheid van zijn Oostgrenzen te eerbiedigen.. Men gelooft, dat de berichten inzake de op heffing van den Poolschen Corridor, de wijziging der Tsjecho-Slowaaksche grenzen, wel Hitler's uiteindeiyke ambities weergeven. Het pact, dat de Integriteit var) Oostenrijk garandeert, moest volgens Hitler den Invloed van Rome beper ken en rekening houden met het verlangen der Oostenrjjksche bevolking om zich by het Rijk aan te sluiten, inzien het zich hiertoe duidelijk uitspreekt. Hitler weigert deel te ne men aan het Oostpact. PARIJS. 29 Maart. (Reuter). De Roemeen- mlnister Buiten za ken Titoelescoe is hedenmorgen in gezelschap van zijn echt- genoote te Pa- aangeko- Titoeles- zal onge- twee da te Parijs De premier Lerroux, die zich hierdoor zoovéél medewerkers sag ontvallen dat zijn regeering daardoor niet meer In staat is haar taak te vervullen, zag zich dus gedwongen het collectief ontslag In te dienen. De organisatie der grenzen wordt effectiever doordat de tradltloneele Invalspoorten voor net grootste deel zijn gesloten, weliswaar niet door geweldige kostbare vestingen, maar door opera- tlesteunpunten. De Infanterie zal na grondige experimenten met alle wapenen worden uitgerust, die overwinning van lederen tegenstand het tegenhouden van leder offensief zijn. Voor de uitrusting der artillerie zal voor al gelet worden op den bewegingsoorlog, opdat zij de infanterie op leder gebied en In iedere situatie effectief zal kunnen ondersteunen Een groot deel van de cavalerie is gemotori seerd en in den loop van dit voorjaar zal de levering van het noodige materiaal aan de troe pen in versneld tempo beginnen. Het oproe pen van officieren en onderofficieren voor moderne militaire opleiding Is aan den gang Ook de .generale staf zal, In verband met de ultgebreldere taken worden gereorganiseerd. Bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de nauwe samenwerking tusschen land leger en luchtwapen. In April zullen rond 600.000 man onder de wapenen staan, die vol komen uitgerust zullen zijn. WU zUn. gelijk Mussolini enkele dagen geleden heeft gezegd, voor iedere taak gereed, die ons het lot zal opleggen. Geen gebeurtenis zal ons onvoor- béreid verrassen. Tijdens de Kamerzitting van dezen namiddag werd gezegd, dat de revalorisatle door de mar ge van 5 pet., welke gelaten werd voor de de finitieve vaststelling van de goudparitelt, on geveer vijf milliard franks zal opbrengen. Deze maatregelen zullen de Belgische geerlng tevens in staat stellen haar Invlöed te doen gelden by eventueele Internationale be sprekingen met het oog op een algemeene muntstabillsatle. Voor en tijdens de gewone Kamerzitting, welke te vier uur werd hervat, zijn de politieke fractlebyeenkomsten gehouden, teneinde zich uit te spreken over het program der regeering. MADRID, 29 Maart (Reuter). Minister president Lerroux heeft hedenmiddag soo- als wc reeds in een gedeelte onzer vorige oplage meldden den staatspresident het af treden van het geheeie kabinet ter kennis gebracht. Heden heeft de Roemeen- sche minister met Laval den politieken toe stand bespro ken. In aansluiting op dit onderhoud ontvin gen de beide ministers de vertegenwoordigers der pers. Titoelescoe wees er op. dat hetgen hy zeggen zou, misschien als bijzaak zou be schouwd worden. Onder de huidige omstan digheden heeft het echter een zeer groote poli tieke beteekenis: In het wetsvoorstel tot verlenging van de volmachten tot 1 April 1936 wordt thans ook voorzien, dat mag worden overgegaan tot een wyziging van het muntstatuut en dat alle wettelijke bepalingen betreffende den munt- omloop In België mogen worden gewyzlgd of aangevuld. Tevens zou aan de regeering by aanvaarding van dit ontwerp de macht worden toegekend om alle wetteiyke bepalingen te wyzigen, welke de werkzaamheden der banken betreffen. Tot nu toe zyn In de Kamerzitting slechts enkele sprekers aan het wflord geweest. De Waalsche Katholiek Sinzot en de Antwerp- sche Katholiek Koelmanx spraken zich uit te gen devaluatie en tegen de algemeene lynen van het nieuwe economische program. De Waalsche liberaal Jennissen besprak de voordeelen van devaluatie en ae Waalsche so cialist Matthieu ontlastte zyn geweten, zooals hij zelde. De partydiscipline dwong hem voor de regeering te stemmen en hy was zich bewust van den ernst van den toestand. „Qf wel, moet de frank springen, ofwel de banken. Er Is geen andere uitkomst In België. Er zijn echter lan den,” zelde spreker, ,jo. a. Duitschland, waar men de banken liet springen en de munt heeft gered.” Door artikel 6 van de volmachtenwet zou de regeering tevens de macht ontvangen om een dienst voor economisch herstel, een nationaal hypothecair Instituut en een herdlacontesrings- en waarborgdlenst op te richten. Volgens het nieuwe muntontwerp zal de konlng, op voorstel van den ministerraad, zóo- dra de omstandigheden het zullen toelaten, een nieuwe goudparitelt van den frank vaststellen. Deze pariteit zal echter niet lager zyn dan 70 pct. van de pariteit, vastgesteld door het vroegere statuut. De konlng stelt de wisselkoersen vast, tegen welke de verhandelingen van koop en verkoop van vreemde deviezen zullen geschieden door de Nationale Bank totdat het nieuwe gehalte aan goud van den frank bepaald zal zyn. Tot het vaststellen en handhaven kan de konlng een egalisatiefonds der wisselkoersen oprichten. Verder voorziet het muntontwerp. in af wachting van de bepaling van het nieuwe goudgehalte van den frank, dat de Nationale Bank van België haar Incasso In goud en de viezen op 29 Maart zal herschatten op basis van 75 pct. van de vroegere pariteit. De toeneming van activa, welke het gevolg ral zyn van de revalorisatle van bet goud- Incasso en van de deviezen op de Nationale Bank van België, zal de schatkist ten goede komen. De konlng zal deze toeneming der activa be stemmen voor bet egalisatiefonds der wissel koersen. Waarschyniyk zal de nieuwe regeering partypolltiekopzicht in min of meer dezelfae samenstelling terugkeeren. Reeds daarom alleen wordt in uitgebrelde kringen ae crisis overbodig en voor Spanje schadelyk genoemd. Een dlepe- ren zin zou zy pas kunnen hebben, walmeer Gil Robles, de leider der Acclön Popular, zou be sluiten de regeering zelf te formeeren en de meerderheid van de ministers voor het nieuwe kabinet zou aanwyzen. Volgens tot dusverre ontvangen berichten echter schynt Gil Robles het moment nog me* gekomen te achten. Kabinetscrisis in Spanje; zyn tyd nog niet gekomen. procent is dit ontwerp aange nomen met I 4 tegen 9 stemmen en een stem blanco, terwjjl het vol- machtaontwerp werd aangenomen met 16 tegen 8 stemmen en even eens een stem blanco. In een speciale Kamercommissie, waarin een eerste onderzoek werd ingesteld naar het muntontwerp van een devaluatie van hoogstens 30 van de eischen aan de Onze Rom. corr. schryft ons: In haar zitting van Dinsdag 1.1. heeft de Ri- tencongregatle kennis genomen van een twee- -tel nieuwe saUgvferislarlngsprocesaen n.l. van Dom Placido Riccardi 8. B. en van Zr. Ma ria van Jesus, stichteres der congregatie van de Kleine Zusters der Tenhemelopneming. Verder behandelde de Ritencongregatie het onderzoek der geschriften van Zr. Maria Ve ronica stichteres der Fransche Zusters Vlc- tlmes du Sacré Coeur. van Don Nicola Barré, van de beide broeders D. Angelo en Marco Cavanes, stichters van de Congregatie der Scholen van Liefde en van Clella Barbieri. Tenslotte werden het misritueel en het offi cie goedgekeurd van de nieuwe heiligen Ber nadette Soubirous, Giuseppe Pignatelll en Maria Pelletier. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 29 Maart: rik Ook het Tsjecho-Slowaaksche leger wordt gemotoriseerd. Oefeningen van de veldartillerie

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 11