P0K0N JONGENS EN MEISJES 'D lllll1, Kruschen Salts Tolheffing op bruggen J „VESTA” r l s 1 Schepenverkoop Uitsmeltenvan varkens WAARSCHUWING. V00RL00PIG VERSLAG DE MOORD IN DEN IJPOLDER rl Kerkelijk Leven Br ZATERDAG 30 MAART 1935 IDEEËN C.A.O. meubelindustrie si Werkloosheid vergroot SLUITING H. JAAR Kordaat opgetreden Minister H. Colijn Geslaagde operatie ondergaan De filmbrand te B. Hilversum 7 E. GRIFFITHS HUGHES Ltd.. MANCHESTER. Opgericht 1756. Bedenkelyk ONGEDEKTE CHEQUES Zonder extra-heffing 8 I Busdienst Den Haag— Amsterdam Ridderlijke huzaar krijgt verdiende onderscheiding Gevaar van dreigend conflict voorbij Het gebleken, dat hier en daar in het buitenland door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid is. De fabrikanten waarschuwen daarom het publiek, Kruschen Salts in geen geval te koopen onder buitenlandsch etiquet, doch uitsluitend in den alom bekenden poedervorm in onge schonden Hollandsche verpakking, terwijl de naam N.V. Rowntree Handels Maatschappij zoowel op de verpakking als op het etiquet gedrukt moet zijn. Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U baat vinden. Plechtig Lof in alle kerken op 25 en 28 April UNIFICATIE MANNELIJK JEUGDWERK 15 April voor de Amsterdamsche rechtbank Reorganisatie bij den landbouw Benoemingen van inspecteurs te verwachten Vele Tweede Kamerleden zyn van oordeel, dat het ontwerp veel te ver buiten zyn eigenlijken opzet gaat Passagiersvervoer per- trein op dit traject loopt zeer terug Inspecteur voor de Scheepvaart te Amsterdam acht daarin een reden tot bezorgdheid gelegen 2 Mei behandeling der zaak voor de Amsterdamsche rechtbank In de week van 16 April zullen de eerste 3000 worden verwerkt Restuarant DORRIUS N.Z. Voorburgwal b.h. Spui PLATS DU JOUR EN LA CARTE Een verbod dat niet gesanc- tionneerd wordt ft Nieuwe statuten aan Mgr. Aenge- nent aangeboden K te te-'' - ver- i contract LIBRA. prijs. 62.0M.004. f 12.176.994.— 1.670.321. geheel bezwaren. bulten- De Prov. Commissie van Velllngvereenigingen over- t I I ■58 54 den geen Het verwonderde dezen leden, dat de regee- ring niet mededeelt, welke bedragen zy voorne mens is. ieder Jaar te verwerken. zy meenden, dat er reden is voor verhooging van de bydragen uit het Verkeersfonds, waar door het financieringsplan een gunstiger aspect zou krygen. Verscheidene leden zagen niet in, waarom de regeering den bruggenbouw in 20 jaar wil af schrijver). Jk in •n 1 t l Realiseerbaar vermogen Premiereserve eigen rekening Overdekking (16 Verzekerd bedrag per 31/12/1934 ruim Eei aparte financiering van den brug genbouw is volgens deze leden eerst dan toelaatbaar te achten, indien daarvoor klemmende argumenten van bijzonde ren aard worden aangevoerd. Onderscheidene leden voerden als be zwaar van algemeenen aard tegen dit wetsontwerp aan, dat het in strijd is met de bedoeling, waarmee het Ver- keersfonds t* ingesteld. j nuari 1934. Voor Februari bedraagt de mindering 28 pet. 1 ie ft er *n st X et X te be te dat M. zal dat pel urt lu id- L net rd- len er ts ui en Van deze varkens mag niets op de binnen- landsche markt komen, behalve het diermeel, beendermeel en kanen. Nog verneemt het blad, dat een groot deel der beesten reeds een jaar of langer is Ingevro ren. waardoor het vet reeds eenigermate ver geeld ia. Mocht het Inderdaad komen tot „smelting" van de 30.000 ii 40.000 bevroren varkens, die voor ongeveer ruim een derde deel uit vleesch bestaan dan zou dat beteekenen. dat 130 k ISO millioen kilo vleesch (op zyn minst) zou worden vernietigd. Dit komt door de bussen. Want van het tra ject Den Haag—Rotterdam is de verminde ring in Januari 3*4, en in Februari 4 pet. (door de crisis). De heer Robert maakte bezwaar, omdat hy vroeger volgens den wetteiyken eisch vergun ning heeft gevraagd voor die iyn. Zy is hem toen geweigerd, zy worde nu niet gegeven aan wie den wetteiyken weg misschien niet steeds bewandelt. In verband met de as. sluiting van het H. Jaar te Lourdes schryft Z. H. Exc Mgr. Aen- genent. blsschop van Haarlem in de ,Bt. Bavo": wy schryven voor, dat In alle openbare kerken op 25 en 28 April as. een plechtig Lof (in Ostensorio) geJiouden worde, waaronder de litanie van Lorette zal gebeden worden en de oefening tot eerherstel aan het Goddelyk Hart. Donderdag worde daaronder de Ps. Mi serere met 3 maal het Paree Domine gezongen en Zondag het Te Deum. drag van f 30 millioen kan worden gevonden zonder dat het Rijk daar toe geld opneemt en zonder extra heffing. laste van de Waterstaatsbegrooting is ge bracht, thans betrekt by de financiering van wegen en bruggen uit het Wegenfonds. Vele leden verklaarden niet te kunnen in zien, welk verband er bestaat tusschen de voorgestelde leenlng van f 50 millioen en de versnelling van het tempo, waarin de bouw van elf bruggen zal worden aange vangen en yoltoold Deze leden achtten het niet te verdedigen, dat de Regeering het bedrag vzn f 2.2 millioen, dat jaren ge leden, voordat het Wegenfonds werd Inge steld, op volkomen regelmatige wyze ten Dit alles vergróöt de werkloosheid onder het varend personeel in groote mate. Ten gevolge van het verloren gaan van de „Orania" van den Koninkiyken Hollandschen Lloyd en het uit den dienst nemen van de „Flandrla” en de „Zeelandia” van deze maatschappy zyn meer dan vyfhonderd menschen, van wie er ver- scheldenen meer dan twintig dienstjaren ach ter den rug hadden, zonder emplooi gekomen. De patiënt maakt het naar omstandigheden buitengewoon goed en de geneesheeren zyn zeer tevreden. De eerste dagen kan geen be zoek worden ontvangen. gaan van f 20 millioen. maar ook den versnel den bruggenbouw zonder tolheffing te finan cieren. In 1941 zal de opcentenbelastlng zelfs een batig saldo van ruim f4 *4 milHoen opleve ren. Verscheidene leden maakten bezwaar tegen de financiering door middel van een particulie re N. V. Eenlgen tyd geleden berichtten wy, dat de behandeling van den Hilversumscben filmbrand door de Amsterdamsche rechtbank in April u. kon plaats vinden. Als datum is thans vastgesteld 15 April. Maatschappij voor Levensverzekering N.V. ARNHEM Opgericht in 1893 SPECIALS LÜNCH-8CHOTLLS Naar aanleiding van de belangryke verkoo- pen van Nederlandsche tonnage naar het bui tenland, in het byzonder naar Sovjet-Rusland, gaf de heer C. A. O. van der Boom, inspecteur voor de Scheepvaart te Amsterdam, in een on derhoud als zyn meening te kennen, dat door deze verkoopen onherstelbare schade wordt toegebracht aan de belangen van de Nederland sche scheepvaart, voor zoover het de hout- transporten betreft uit Rusland, Finland en het Noordeiyk deel van Zweden. de oplosbare Kunstmest voor kamerplanten, f 0 40 p. flaach m. gratis ver* De economische gevolgen van den voor- gestelden maatregel achtten deze leden zeer bedenkelyk. Tal van bedryven, ook die. welke uit hun aard niet byzonder vaak van de rivierovergangen gebruik zullen mot en maken, zullen de lasten van de nieuwe tollen ondervinden. Niet weinige bedryven, welke mede ten gevolge van de verhoogde motorrytuigenbelasting uiterst zwaar wor den belast, zullen door deze nieuwe beias- ting gedwongen worden te sluiten. Het denkbeeld van tolheffing op gangen, welke tot dusver kosteloos waren, achtten deze leden byzonder onbillyk. Naar mate deze bruggen langer voor het verkeer zyn opengesteld, is de Inbreuk op het aldus natuuriyk gegroeide bedryfsleven des te grooter. Naar zy meenden te weten, geeft een zeer groot aantal belanghebbenden de voorkeur aan ouderwetsche kostelooze veer ponten en schipbruggen boven dure mo derne bruggen. wereld, hun eigen spelen, hun eigen oefeningen, hun eigen sport hebben. Alle mln of meer op- zetteiyke pogingen om in dit jeugdverband be ïnvloeding van het vrouweiyke op het manne lijke Individu en omgekeerd te bevorderen, lykt ons verkeerd. Daarvoor is op dien leeftyd al leen en uitsluitend het gezinsverband geschikt. In het gezin kunnen broers en zusters leeren zich aan elkaar aan te passen; in het familie verband kunnen onder het wakend oog der ouders neven en nichten, vrienden en vriendin nen elkaar ontmoeten. Verstandige ouders kun nen voor hun eigen zware verantwoordelykheid afwegen, en voor elk van hun kinderen in het byzonder, hoever zy daarby kunnen en mogen gaan. Zulk een last op de schouders van jeugd leiders en jeugdleidsters te leggen is van dezen het bovenmenscheiyke eischen. En wie meenen, dat de gemengde opvoeding in de jeugdvereenlgingen het kwaad der gemeng de huweiyken zal voorkomen, ziet het probleem toch wel van een zonderlingen kant. De jon gens en meisjes onzer jeugdvereenlgingen zyn op een leeftyd, dat voor verreweg de meesten een huweiyk nie^m$n^*oedig bereikbaar ver schiet ligt. Zeker in onzen tyd zal niemand het sluiten van zeer jonge huweiyken bevorderen. Wel mag en moet ,Jiet” huweiyk, als levens staat beschouwd, hun belangstelling hebben en wy zien dan ook met vreugde, dat veel meer dan vroeger onze jeugd omtrent de groote waarde, de ontzagiyke beteekenls en de zware plichten van het christeiyk huweiyk wordt voorgelicht. De vraag, of het. mede ter bestrytiing van het euvel der gemengde verkeering, gewenscht is, om de huwbare jongemannen en vrou wen in katholiek verband meer tot elkaar te brengen, is een geheel andere, welke buiten het vraagstuk van de al of niet gemengde jeugd- vereenlglng staat. Laat in de clubs onzer ka tholieke jeugdvereenlgingen liefde worden aan gekweekt voor den arbeid, liefde voor de na tuur, liefde voor kunst en schoonheid, liefde voor God en godsdienst, maar laten wy Amor er buiten houden. Dien behoeven wy daar niet binnen te halen; die kent zyn eigen tyd en zyn eigen wegen! De voorgestelde heffing zal voor het overgroo- te deel op -Limburg, Noordbrabant, Overysel. Drente en het grootste deel van Gelderland komen te drukken. Het zuiden des lands krygt de kosten te dragen, welke de tolheffing zal leggen op het verkeer met onze wereldhavens en de centra van bewoning Afgezien van het geldeiyk nadeel, hetwelk dit ontwerp beteekent voor een groot aantal perso nen. voornamelyk wonende in het oosten en zuiden des lands, wilden dezs leden er nog op wyaen, dat dit ontwerp een belemmering dreigt Naar verluidt, ligt het in het voornemen Ir. A. W. v. d. Plassche, rykstuinbouwconsulent voor Zeeland, tot Inspecteur van den tuinbouw- voorlichtlngsdienst In Nederland te benoemen met standplaats 's Gravenhage. Volgens de „Telegraaf zou verder benoemd worden tot inspecteur voor veeteelt en zuivel ir. H Leignes Bakhoven, thans Ryksveeteelt- consulent voor Friesland te Leeuwarden. Dr. Colyn, die in de Diaconesseninrichting „Bronovo” te Den Haag is opgenomen, heeft Vrydagmorgen aldaar een lichte operatie on dergaan. De doctoren verklaarden zich over den afloop zeer tevreden, en zeiden, dat voor on gerustheid geen enkele reden is. De moord in den Grooten IJpolder zal 2 Mei as. voor de Amsterdamsche rechtbank behan deld worden. Verd. 8. wordt er van beschuldigd, dat hy in den nacht van 27 op 28 September 1933 den boerenknecht G. Verhoeven beeft doodgeschoten. De aanwijzingen tegen 8. zyn, zoools bekend, I naar voren gekomen tydens zijn verblyt in da,m Haarlemsche strafgevangenis, waar hy ookxs, thans nog voor een ander feit ingësloten is. 1 Kort na het gebeurde is hy gearresteerd, doch werd later by gebrek aan bewys vrygelaten. Als toegevoegd verdediger treedt op mr. H. G. Stllbe. Sommige leden vroegen of het ryk niet op eens anders recht inbreuk maakt door tolheffing op de brug te Grave. Tegen tolheffing zouden zy bezwaren hebben zoolang de rechtmatigheid daarvan nog onze ker la. nbedoeld heeft het slot van ons vorig ar- f 1 tlkel, waarby wy onzen lezers en lezeres- sen aanrieden deze week eens na te den ken over het interessante probleem van het sa menbrengen van jonge mannen en jonge meis jes in onze jeugdvereenlgingen, als het ult- schryven van een enquête gewerkt, wy ont vingen tal van brieven met opmerkingen, die byna zonder uitzondering in deze richting gaan: laten we toch zoo spoedig mogeiyk die ouder wetsche scheiding der seksen opgeven. Dat is het eenige middel om van het euvel der ge mengde huweiyken af te komen! Sommige brief- schryvers onderstrepen deze bewering met pro testen tegen de regels, welke in de meeste ker ken gelden, dat n.m. mannen en vrouwen ge scheiden zyn. Eert onzer lezers vertelt een byna vermakeiyk geval, dat een koster hem dwong om van zyn dochter’te schelden, waarop hy liever verkoos achter in de kerk te staan, dan zich te onderwerpen. Laten wy dergeiyke ordemaatregelen in onze kerken bulten deze discussie. Zonder dit .jioor- deiyke calvinisme” zooals een der briefschry- vers het noemt is het probleem al ingewik keld genoeg! Zoowel de schryver in „Bouwen" als verschil lende onzer lezers, die ons hun meening ken baar maakten, gaan van dezen gedachtengang uit: de opvoeding van het kind in het gezin blykt het best t$ zyn, wanneer dat gezin groot is en er jongens en meisjes naast elkaar op groeien. Laten wy daarom het gezin van ouders, broers en zusters als model nemen voor de op leiding in onze jeugdvereenlgingen! Wie zoo redeneert begaat een cardinale fout. In normale gezinnen groeien broers en zusters in en na de puberteitsjaren naast elkander op, alleen door den familieband gebonden. De genegenheid is geen andere dan tusschen ouders en kinderen bestaat. By alle intimiteit van den hulseiyken omgang is iedere seksueele. verhou ding uitgesloten. Daarover wordt in normale ge zinnen niet eens gedacht, nog minder gespro ken. En ziedaar het groote onderscheid tusschen het gezin van ouders, zusters en broers eener- zyds en de jeugdvereenigtng met een vreemde leiding in het samenzyn van jonge menschen zonder eenlgen familieband, anderzijds. Juist het nieuwe en het vreemde heeft bekoring en kan aantrekkeiyk zyn. Dat is op zichzelf niet verkeerd, immers het is heel natuuriyk. De neiging is zelfs, goed geleid en op den julsten tyd en In de juiste omstandigheid gevoed, pry- zenswaardlg en hartverheffend. Wat is meer be zongen en terecht dan die .schdne Zeit der jungen Liebe?" Maar de jeugdvereeniglng is toch zeker wel niet het aangewezen Instituut om deze neigingen op te wekken en aan te kwee- ken! Wy hooren hiertegen al dadeiyk door den schrijver der brochure „jongens en melsfes” de opmerking maken: maar dat is ook geenszins onaff bedoeling! Men kan toch wel jonge men schen samenbrengen zonder minnekoozenT Ofschoon het zoo zelde de heer Van der Boom meermalen Is voorgekomen en nog voorkomt, dat Nederlandsche vrachtsche pen als verkocht vermeld wordefi, ter wijl in feite van verkoop nog geen sprake is, is de bereidheid van Neder landsche reeders om, waar zich de mogeUjk- heid tot verkoop van tonnage voordoet, on- middeliyk de onderhandelingen te openen, een verschynsel, dat alleszins reden kan ge ven tot bezorgdheid. Op het oogenbbk zyn wederom onderhandelingen gaande over den verkoop naar Rusland van twee groote Ne derlandsche vrachtschepen, die geregeld de Oostzee-havens aandeden en ofschoon er nog geen contract Is geteekend, staat de verkoop voor 75 pct. vast. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot het geven van vryheid om een concessie tot tolheffing te verleeaen aan een aan te wyzen Naamlooze Ven nootschap hadden zeer vele leden met voldoe ning kennis genomen van het voornemen van de Regeering om den versnelden bouw van brug gen over de groote rivieren te bevorderen. De vele leden, die van oordeel waren, dat er geen voldoende grond is voor het sluiten van een leening v*i> f 50 millioen, waren tevens ven oordeel, dat het voor den versnel den bruggenbouw benoodigde be- Wordt dit verwyt echter uitgeschakeld, dan ryzen verschillende vragen. Bestaat niet de re delijke mogeiykheld om, zonder eenige extra heffing het bruggenplan in het tempo, als in de memorie van toelichting aangegeven, uit te voeren? Deze leden kwamen tot de slotsom, dat dit ontwerp veel te ver bulten zijn eigenlijken opzet en strekking gaat. Het was dezen leden dan ook niet duide lijk, met welke bedoeling de Regeering dit fiscaal plan heeft ingediend. Zij konden immers niet aannemen, dat het verwijt, als zou deze opzet een geca moufleerde poging zijn om het spoor- wegtekort te ondervangen door het wegverkeer te drukken ten bate van het spoorwegverkeer, eenlgen grond zou hebben. Vrijdagmiddag te 12 uur is deze onderschei ding hem met eenige plechtigheid op de bin nenplaat* van de Alexander-kazeme uitgereikt. Het 5e eskadron, waartoe Post behoort, was daartoe aangetreden en nadat de ban was ge opend, heeft zyn commandant, majoor M. Brevet, voorlezing gedaan van het Koninklyk Besluit en voor het front van de troep hem de eere-medallle op de borst gespeld. Het bestuur der KJ.C. heeft in het gebouw der K.J.C. voor het Bisdom Haarlem, te Den Haag, dezer dagen de grondstatuten der KJ.C. s voor de districten, parochies, in- en externaten behandeld, nadat op vorige byeenkomsten het ontwerp van de statuten voor de diocesane K J.C. was afgehandeld. Nu het concept aan Z, H. Exc. Mgr. Aenge- nent ter goedkeuring is voorgelegd, acht het bestuur zyn taak geëindigd. Worden de sta tuten goedgekeurd, dan zal overeenkomstig de aangebrachte wyziglng een nieuw bestuur wor den gekozen. Deze statuten bekrachtigen de unificatie van het geheel manneiyk jeugdwerk In het bisdom. De afdeelingen sport- en vakonderwijs zullen in het nieuwe bestuur niet worden vertegen woordigd, doch elk een commissie vormen, die haar belangen by het nieuwe bestuur moet be vorderen. *t Is mogeiyk, zegt de schryver in „Bouwen”, dat ze samen zingen, goed zingen (voor zoover de stem het toelaat!) maar ik bedoel goed, wat het gehalte der liederen betreft. Ze hebben er zelfs geweldig plezier in. en de heele troelala van mijn tante Alida en dien neef uit Canada en van Je hela hola en dat toffe jonfens zyn of jongens van de KJR.O. is er ntet by noodig. Moeten we angstvallig de minnepoëzie weren en overal Schatz veranderen in Freund? De liefde is en blyft een kostelijk ding om te bezingen. En wie daar geen gelegenheid voor gec?t in *t goede volkslied, maakt den weg vry voor allerlei vreeseiyke Schlagers. 't Is mogeiyk, dat ze samen alweer onder leiding heeriyke, pittige marschen maken, waarby ze zich op het rhythme van de stappen voelen groeien tot sterke jonge mannen en vrou wen, sterk naar ziel en lichaam. 't Is mogeiyk, dat ze samen tooneel spelen, spreekkoren. En alweer, ze verlangen niet naar St. Pancratius- of de held der Catacomben! Met ontroering hebben we geluisterd naar jongens en meisjes, die samen stukken voor droegen uit „De Christofoor” van Jac. Schreurs. Ze geven zich met hart en ziel aan „De scha mele straatzanger" en „Het miraculeus Lieve Vrouwke”. We hebben prachtprogramma's ge zien. samengesteld uit moderne en oude schrij vers op voordrachtavonden by gelegenheid van Kerstmis, Paschen, Moederdag e. d. ’t Is zelfs mogelyk, dat ze elkaar heiligen levens vertellen. O, schuchter en schutterig soms, maar er wordt geluisterd. En daarby zie je soms alleraardigste dingen. Ik herinner me. dat er iemand aan de beurt was. die den naam droeg van Damlanus. Waar iets te vinden van dien Heilige? Wie van ons weet er meer van dan dat zyn naam genoemd wordt in de H. Mis? Toevallig stond in de krant het verslag van een lezing gehouden door Prof. v. d. Wielen over Damlanus en zyn collega-arts Cosmos! Er ging een brief naar Amsterdam, en wat een fyne menschen zyn er toch! vandaar kwamen alle noqdlge inlichtingen. 't Is mogelijk, dat ze samen beschaafd en echt-christeiyk feest vieren en juist by zulke gelegenheden blykt, hoe prachtig jongens en meisjes elkaaP kunnen aanvullen. Ook het bedrag van f 12 millioen, waarmede de Regeering de schuld van het Wegenfonds wil vereffenen, houdt, aldus deze leden, met versnelden bruggenbouw In het verband. Naar h opneman In de week van 1 tot 8 April zullen worden gesmolten 100 varkens uit de Rotterdamsche koel- en vrieshuizen; 1000 uit het koelhuis ..Frico" te Leeuwarden; 500 uit het koelhuis ..De beste boter” te Best. 1000 uit het koelhuis „de Landbouw” te Zutfen en 400 uit Het koelhuis der N.V. Linthorst te Deventer, in totaal in ge noemde week dus 3000 stuks varkens. Voorts verklaarden verscheidene leden tegen tolheffing op de bruggen by Arnhem. Nymegen, Westervoort en het Ka- terveer ernstige bezwaren te hebben. te worden voor de economische eenheid, en daarmede en daarnaast voor de geestelyke een heid van ons volk, zy achtten dit, een zeer groot gevaar. Het bedryfsleven en ook het toe ristenverkeer van Noordbrabant en een gedeel te van Limburg zullen zich ten gevolge van de ze fiscale heffing meer en meer naar België onënteeren. Limburg beoosten de Maas en de oostelyke provinciën zullen zich meer naar Duitschland gaan richten. Deze leden achtten dit te meer bedenkelyk, nu de ernstige econo mische positie van ons land de samenwerking tusschen de verschillende deelen des lands drin gend noodig maakt. De Regeering had van de geboden gelegenheid gebruik moeten maken om niet alleen de geografische, maar ook de flnan- cieele hindernissen, welke aan onze nationale saamhoorigheld tot dusver In den weg stonden, op te ruimen. Geringer dan de bovengenoemde doch van niet te onderschatten beteekenls. acht ten deze leden het bezwaar, dat het bruggen- geld het vreemdelingenbezoek uit het land zal tielemmeren. Naar zy meenden te we ten. zal Nederland het eenige land In Europa zyn, waar op de ryksbruggen tol wordt gehe ven. ir het oordeel van deze leden is dus het i van f 14.2 millioen louter als een fiscalen maatregel te beschouwen. Wat eindeiyk betreft het bedrag van f 5.8 mil lioen, hetwelk de Regeering eveneens van de B. E. M. wil leenen ook dit bedrag houdt huns inziens niet voldoende verband met den versnel den bruggenbouw om het in dit ontwerp te betrekken. Het aantal ingevroren beesten wordt geschat op 30.000 i 40.000 stuks. De Centrale heeft nu een Inschrijving gehou den. die 21 Maart j.l. is gesloten. Gegadigden moeten de varkens van haar koopen en onder haar toezicht (waarvoor 50 per week moet worden betaald) ten minste 10.000 K.G. per week verwerken tot spierwit, reukeloos vet zon der bijsmaak, dat geëxporteerd moet worden door een als zoodanig ingeschreven exporteur. De rest moet worden verwerkt tot diermeel of kanen. De betaling moet contant zyn. tevens Is verschuldigd een bankgarantie van 20 cents per kilo varken. Onlangs werd des avonds op een van de wegen in de Scheveningsche Boschjes een vrouw door een wlelryder aangevallen, die haar een taschje ontroofde en toen snel weg reed. Op haar hulpgeroep was echter een huzaar afgekomen, die op zyn fiets den vluchteling achterna reed en in een snelle race deze zoodanig wist voor te komen, dat hy, na zyn rywiel voor dat van den roover te hebben geworpen, deze kon grypen en aan de politie overleveren. De huzaar. W, Post geheeten. achtte daarmee zyn taak volbracht, doch zyn optreden kwam ter kennis van zyn regiment en hy werd voorgedragen voor een Koninklyke onderscheiding By besluit van 19 Maart jl. heeft H. M. de Koningin den huzaar ie kl. W. Post, van het He regiment, de eere-medaille met de zwaarden, in brons, toegekend. A na ere wegen? ln Zuld-Holland. heeft in haar Donderdag te 1 Den Haag gehouden algemeene vergadering be- Sommlge jeden zouden aan een heffing van sloten by de Regeering aan te dringen om het vier opcenten op de motorrytuigenbelasting de afgeven van cheques, die niet of onvoldoende op de betreffende bank zyn gedekt, strafbaar te stellen. De vellingvereeniging had hiertoe het voorstel gedaan, omdat het genoemde euvel aan de vei- In Januari 1935 is de vermindering van het passagiersverkeer op den spoorweg Amster- dam^Den Haag 30 pet., vergeleken by Ja- De hoofdbesturen van de werkgevers- en werknemersorganisaties in de meubelindustrie en in de behangery hebben hun ledenvergade ringen geadviseerd een nieuwe collectieve ar- tieldsovereenkomst aan te gaan op de volgende voorwaarden 1. Handhaving van het tot dusver nog vigee- rende collectief contract, behoudens het loon- artlkel 2. Verlaging van alle in genoemd genoteerde loonen met 6 procent. 3. Deze nieuwe collectieve arbeidsovereen komst aan te gaan voor den duur van 11 maan den. eindigende 1 Maart 1936. De ledenvergaderingen van de werkgevers- en werknemersorganisaties ilin met dit ad vies accoord gegaan. Het gevaar voor een conflict dat de vorige week, wegens het vastloopen van de onderhan delingen dreigde is thans, nu overeenstemming is verkregen, van de baan. 14.546.673. voorkeur geven boven tolheffing. Eenige leden gaven In overweging de benzl- ne-belasting met een gering aantal opcenten te verhoogen. Indien de benzine 0.45 cent per liter hooger I lingen ook weleens voorkomt. wordt belast, hetgeen overeenkomt met 60 cent Naar aanleiding van dit voorstel deelde de per 100 K G. is de Regeering in staat met voor- secretaris van het Centraal Veilingen in Neder- schotten, die een maximaal bedrag van f914 mil- land. Mr. Niemöller mede, dat het betreffende hoen bereiken, niet alleen een leenlng aan te artikel in de Handelswet wel het ongedekt af geven van cheques verbiedt, maarvan de straf er op is geen sprake. Spr. had by de Kamers van Koophandel te Amsterdam en Rotterdam geïnformeerd, of zy deze aangelegenheid reeds onder de oogen had gezien, hetgeen echter nog nimmer het geval is geweest. Mr. Niemöller merkte nog op. dat in het Nederlandsche cheque-boek de waarschuwing is te vinden, dat het af geven van ongedekte cheques strafbaar is. Toen spr. by den girodienst informeerde, hoe men daar de strafbaarheid wilde bewyzen, werd medegedeeld dat de waarschuwing is gegeven als een soort Intimidatie! Mr. Niemöller adviseerde, dan ook om. in samenwerking met de genoemde Kamers van Koophandel een actie by de Regeering te voe ren. teneinde het gewraakte feit strafbaar M stellen. De vergadering ging hiermede accoord Naar het „Handelsblad” bericht, zal de Veehoudery-centrale er toe overgaan, om de sedert lang in de vrieshuizen opgeslagen varkens uit te smelten. In de week van 16 April zullen de eerste 3000 op deze wyze worden verwerkt. Inderdaad; in theorie is dat alles mogelyk en klinkt het ook heel aannemeiyk. Maar de prac- tyk des levens is anders. Niemand zal er na tuuriyk bezwaar tegen maken, dat by een be paalde gelegenheid een groot gemengd koor wordt gevormd; dat er nu en dan een gezamen- lyke betooging met vaandels en banieren plaats heeft; dat by een extra gelegenheid In een daartoe byzonder geëigend stuk jongens en meisjes samen een spreekkoor houden of een tooneelspel opvoeren. Daarover kan echter het debat niet loopen. De bedoeling kan geen an dere zyn, dan dat er regelmatig contact is tus schen de georganiseerde mannelyke en vrou weiyke jeugd; dat er is een gemengde opvoe ding in de jeugdveréenlgingen. Hiertegen nu lyken ons ernstige bezwaren te bestaan. De llchameiyke training en vooral de geestelyke vorming in onze jeugdvereenlgingen moet geheel gericht zyn op het kweeken van krachtige persoonlykheden. Daarby moet alles geweerd worden, wat ook maar in de verte met het seksueel^ zelfs in den besten en relnsten zin genomen in verband staat. On ze jongens en meisjes tusschen veertien en achttien jaar mdëten als jongens en als meisjes worden opgevoed, geleid, gevormd en voorge licht. zy moeten leven in hun eigen gedachten- Voor Ged. Staten van Zuld-Holland is handeld het verzoek van N. Sommellng, 's-Gravenhage, om vergunning tot het in wer king brengen van een autobusdienst van Den Haag (Garage Gedempte Burgwal) vla Oegst- geestHaarlemHalfweg naar Amsterdam (Damrak) en omgekeerd. Mr. de Bruyn, van de Spoorwegen, zeide, dat de Spoorwegen reeds in dit traject voorzien en wel zoodanig. dat db bus geen voordeelen biedt aan snelheid of frequentie. Maar de bus kost ƒ0.75. Voor de bus is het voordeel de De Spoorwegen vragen een hoogeren prijs, niet omdat zy achteriyk zouden zyn, maar omdat zy voor het geheele land een zelfde tarief vragen, hetgeen een 'samenbin dende werking heeft. Deden de Spoorwegen anaers, afgelegen streken werden geïsoleerd en alleen tusscheil de grootste plaatsen zou zich een druk verkeer ontwikkelen. Onjuist is, dat met de bus menschen gaan, die niet met den trein zouden kunnen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15