STADSNIEUWS BEURS VAN AMSTERDAM ff DIEFSTAL?! Alkmaar, 1 April Agenda Wisselkoersen MARKTEN MAANDAG 1 APRIL 1935 UIT DEN OMTREK Bijeenkomsten LE1DERSDAG D.H.V.B. Gemeente Radio-distributie NOORD-SCHARWOUDE District Noord-Holland K.J.C. DISTRICT ALKMAAR Apothekersnachtd ienst Schoolvoetbal De voorbeurs Oud-St. Jozephgezellen D.V. ALKMAAR-BUITEN Zakennieuws Beurs-thermometer Arme verkeerspaal BURGERLIJKE STAND MAANDAG 1 APRIL 1935 VOOR DEN KANTONRECHTER Een plezierritje dat veel ,^tof" deed opwaaien Twintig Alkmaarsche candid aten aan bod voor negen verschillende partyen DE VERKIEZING VOOR PROV. STATEN r woc ten stn een wer van DOOR J. S. FLETCHER v. l g. o. Uitspraak Loterywetovertreding te Warmenhuizen Dat verkeer in de Langestraat „De plaat* van de principieele voet halbeweging in de opvoe ding van den katholieken jongen” Algemeene cursus Medische sportkeuring alt noodzakelyk onderdeel van de huidige organisatie Strafzitting van Vrydag 29 Maart Rector G. Vi« spreekt over Anti-clericalisme Spreker: DINSDAG 2 APRIL 8.00—8.30; 2e te behalen. „het en bijna naar redenaar A voor diverse rechtbanken gehaald en toen hij thans ten tweede male wegens het rijden zon der rijbewijs voor den kantonrechter verscheen, bejegende de ambtenaar hem op een manter. die allerminst hartelijk kon worden genoemd Ook de geëlschte straf was sterk gepeperd en bedroeg 25 boete of 25 dagen. Maar er Is nog kans op verlaging. De uitspraak is een week aangehouden. 40 148% 1'1% 111 35% 67% 29% 147% 138% 31% 140% 27.37% 47 92% Zondag de leldersdag van Holland van den D. H. V. B. 1444f 16% 96% 5% 100% 91% 78% K0% 99% 29% 142% 17 97 5% 99% 91% 78% 100^ 99% 28% 964f 103% 64% 52% 63 105 42% 1% 31,55 36.55 35.55 174% 88 85 19 96 103 64 52 62% 104% 42 l¥a 28 4% 34% D< eet om» D< tot J i 1 88% 63 29»/* 40% 226 24s 6¥s 14% 10% 17% 2% 15% 9% 40 148 170 6% 15% 10% 17% 2»/* 15% 9% 52»/* 4% 3% 9% 56% 147 138% 30% 139 te nc af br ao mi zei al< op nu loc vei 1 spr dyi We: mo get dat Dit zou wai reil T gerl bed die mat te I aan hun vers den lük star D een deze Ze «le s gen niet luist drllf heeft M E si te m di ki m g« h< Ui De heer 27% 4% 35% 9% 3% 87« 63 30% 4ÜV1 222 245 110% 36% 66V* Continental OU Shell Union OU Sabber Adam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Berbadjadl Bilau Allied Interconttn. Rubber Scheepvaart Java Ch. Japan Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unle Suiker H. V. A. Java Cultuur N. L 8. U Vorstenlanden Actions idem Tabak DeU Batavia Oude Dell Oostkust Benembah Spoorwegen Union Paclflo Wabash ........A... Erie Kansas City South South. Raiiw Chic. MUw Maxwell L. Or. Nominaal 53 5 3% 5% 57 Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New York (cable) Rome Praag Madrid Door het verplaatsen van zijn wagen reed Zaterdagmiddag de voerman K. O. van St. Pancras op de Nieuwe Slaat een verkeerspaal omver. De schade zal worden vergoed. Door het met groote snelheid links rijden in de Langestraat botste Zaterdagmiddag de wielrijder N. L. uit Noord-Scharwoude tegen een auto. De fiets werd beschadigd, evenals de auto. N. Z. werd niet gewond, maar kreeg wel een proces-verbaal. zlndheid van een deel van ons volk. Anti-clerlcallsme te te beluisteren in t".._ elke vergadering van de volkspartij en in bij na elk geschrift van de Jongeren. Aan het probleem van het antl-clerlcalteme zijn groote gevaren verbonden. Dit volgt uit Uitslagen van de op Zaterdag 30 Maart ge houden schoolvoetbalwedstrijden. Afd. A 1: RHBS 1Handelsav school 1 30; Ambachtsschool 1Lyceum 1 02. Afd. A 2 Ambachtssch. 2ULO Bergen 1 2—1; RHBS 2—RHBS 3 4—0; Handelssch. 2— ULO Alkmaar 1 04; Lyceum 2Njjverh. av.- school 2 12. Afd. A 3: Lyceum 3Jullanaschool 1 21 na verlenging. Afd. A 4: ULO Nd ScharwoudeCentr. 7e en 3e leerjaar 1 04; i- bachtsschool 5 12 na verlenging. onze Aanvang 31.80 36 75 35.80 J.48% L48% 12.30 - 6,18 20.25 175»/* 88% 85% 17*/« 11.50 1L50 tie van denken en spreken van de jongens in hun puberteitsjaren. Alleen daarom «te de R. K. voetbsIbeweging van onberekenbare waarde in de R. K. opvoeding. Willen de Katholieke leiders hun taak naar behooren opvatten, dan zullen zij eerst zelf lee- ren volgzaam te zijn en volgelingen van onzen eenen Leider Christus, Die onzichtbaar is, maar den priester als zichtbaren leider boven ons ge steld heeft. Eerst dan zullen wij onze taak als leider goed volbrengen en eens in dankbaarheid tot onzen Leider, Christus, kunnen opgaan. (Ap plaus) Na belde inleidingen volgde gedachtenwtese- ling. Met een Lof werd de leldersdag besloten. veroordeelde heden den bakker te Warmenhuizen en van de plaatselijke Hanzeafdeellng. In het. Retraitenhuls te Bergen (N. H.) weijl et district Noord- ihouden. Na de H. Mis, door den dtetrictsadvteeur, pastoor A. P. C. Konijn uit Hoogkarpel In de kapel van het re traitenhuls opgedragen, verzamelden de deelne mers zich in de aula, waar de voorzitter, de heer G. Kruyver, Zaandam, allen welkom heette, speciaal de sprekers pater Levelt 8J. en Dr. Bonke Spr. verheugde zich over de goede op komst op dezen Studiedag van het district. Spr. constateerde een groeiende belangstelling in én bulten sportkringen voor de R. K. Sportbeweging als element in de jeugdbeweging, waarvoor de leiders een groote verantwoordelijkheid dragen. Spr. hoopte, dat deze studiedag tot nauwere samenwerking mocht leiden. Dr. J. J. Bonke arts te Amsterdam hield een inleiding over Ned. Staatsleen. prijshoudend Gemeenteleen. prijshoudend Youngleentng «wak Phtltp» «wak Vnüever «wak AJtu ...beter Koninklijke «wakker B V A prijshoudend Rubber .«wak Tabak prijshoudend Amerik. waarden prijshoudend I t z z %r V r Blijkens de officieele lijst van candidaten voor de verkiezing van leden voor de Provin ciale Staten hebben negen partijen tezamen een twintigtal candidaten voor deze verkiezing Onze lustige vriend Frans B„ die onlangs met een op het Hofplein geparkeerde luxe-auto, zonder voorkennis van den eigenaar, in gezel schap van een vriend een plezierritje naar Hoorn maakte en daar dit rijtuig in een stil straatje achterliet, ondervond van dit plezier ritje in werkelijkheid bitter weinig plezier. We gens verschillende strafbare feiten werd hij Vandaag bestaat de rljwielha] op de Laat 10 jaar. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum wordt in de maand April een J^blleumverkoop gehouden. Speciaal vestigde men onze aandacht op de super-rijwielen met electrisch achterlicht. Spr. begon met te wjjzen op den achterstand, dien de R. K. sportbeweging ten deze bij de neutrale beweging heeft in te halen. Medische keuring voor sportbeoefenaars acht spr. noodzakelijk: de organisatie heeft op dit punt groote verantwoordelijkheid. De medicus keurt den sportbeoefenaar lichamelijk en geeste lijk; ook dit laatste is vooral bij senioren noodig omdat bij 't wedstrijd wezen noodzake- AmbachUschool 2^-Ani- Wkheid van samenwerking en onderwerping noo- lengebouw, Verdronkenoord. Docenten zijn de heer G. v. Slingerland, wet houder van Alkmaar, die de les zal behande len over: de jeugdleider en de sociale her vorming der jongens, en de heer J. C. Kroe ze uit Amsterdam, verbonden aan de leergan gen te Tilburg over „Sport en Spel”. De cursus, die een buitengewoon vruchtbaar verloop heeft gehad en 40 leerlingen telt, is hiermede ten einde. Op 9 April as. zal het examen plaats vinden, waardoor het diploma vervangen door een ander, een duplicaat pakket Begrijpt u het? Juffrouw Bywater knikte. t Ia handig, zei ze nadenkend. Ja, ik be grijp, hoe dat gedaan kan zijn. Ik heb al dik wijls gezegd, dat ons systeem veranderd moet worden. Hebt u er een idee van, wie de diel kan zijn, mijnheer? Hem of haar ken ik persoonlijk natuur lijk niet. Maar ik ben er zeker van. dat hü of zij speciaal dien nacht in het hotel kwam logee- ren met de bedoeling, om zich meester te maken van het pakket. Nu. Juffrouw Bywater, zou ik het liefst willen weten, welke vreemde lingen er dien nacht in het hotel waren. Ik veronderstel, dat u dat wel zult kunnen zeggen, omdat u de boeken bij houdt? Ja, het te betrekkelijk makkelijk. Laat eens even zien, dus den nacht voor den laat- sten? Natuurlijk ik herinner me wel wie er dien nacht geweest te ja. en zelfs ook nog van den middag. Ten eerste, de heer Leycester en zijn vrouw oude bekenden Dan Sir Kemp en zijn twee dochters; mej. Clarri- ford, de actrice, die de geheele week blijft, omdat haar flat wordt geverfd. Dus allen be kende menschen Er was slechte één vreemde ling, mijnheer Trickett, een heer, die ziel) liet Inschrijven als mr. Curtis uit New York. Dat zal dan mijn man zijn, zei Jimmle. Hoe laat kwam hij? In den tijd, dat ik weg was, dus tusschen zes en negen. Het juiste uur kan Ik wel op zoeken. Maar hü dineerde in het hotel. (Wordt vervolgd.) J2.25 6.17% 20 20 MAANDAG, 1 April. Vorige Slotkoersen. Heden 7 12% 7 07% 59 42 59 40 9.76»/* 8.7l5% 28.75 - 47 93 Dinsdag 2 April zullen wü wederom maandelüksche bijeenkomst houden, half negen, Verdronkenoord 12. In de korte Inleiding merkt de eerw. spreker op, dat dit actueele onderwerp feitelük een probleem te, aan de orde gesteld door de ge- op 24.5025.50 (vorig slot 27.75) overeenko mende met 72% van de oorspronkelüke waar de. Van de andere valuta's was 'het Pond 3% A 4S cent in reactie op 7.08—7.09, terwül de Fransche franc op 9.769.77 onveranderd bleef. In het effecten-verkeer vanochtend was een natuurlüke reactie waarneembaar op de wll- ligte der vorige week, door devaluta-suggesties irj het leven "geroepen Koninklijke OUe moest 2 3/4 prijsgeven op 142. Phllipslampen verlo ren 1% op 225. HVA stelde zich 3 3/4 lager op 172. Unilever 1 3/4 op 87. Amsterdam Rub ber circa 1% op 96. Aku bleef vrijwel onver anderd op pl.m. 50 en de Youngleentng was eerder zwakker op pl.m. 29 Ajnerikaansche shares toonden In aansluiting aan Waltetreet geen verandering. Steels bewogen zich op 1734. BethL Steel 15 en Anaconda 6 1/4. Handel was feitelük overal zoo goed als uit gesloten. De laatste cursusavond van den algemeenen K. J. C.-jeugdleiderscursus zal Dinsdagavond as. om 8 uur aanvangen in het 8t. Josephgezel- Zaterdagmorgen hield de Diocesane Vereeni- ging van R.K. Büzondere Onderwijzers in het Bisdom Haarlem van de afdeellng Alkmaar- Buiten een belangrüke vergadering in Gulden Vlies” te Alkmaar" Na verslag van de contróle-com missie werd een enquête voorgelezen, die door het hoofdbe stuur In de afdeellng gehouden was. Van de 43 gezonden enquête-lüsten waren 35 beantwoord binnengekomen. Hieruit bleek dat aan 2 scholen bovental lige leerkrachten verbonden zün, dat 30 scholen zonder wachtgelder en 24 zonder kweekeling met acte werken. Uit het verslag van den Missiekrlng blükt, dat er een batig saldo van f 51,14 in kas is. *8, JW 4«P Missiekrlng wordt Van 50 op 10 cent per lid teruggebracht. Vervolgens werd door den correspondent van de steuncommissle, den heer v. d. Klundert, verslag uitgebracht omtrent de periode Maart 1934—Maart 1935. Ingekotnen was f 462.25. Daar de Ward-cursus, die door de afdeellng Alkmaar-Stad gehouden wordt, nog niet ge heel bezet te, kunnen degenen, die dezen cur sus zouden willen meemaken, zich opgeven bü Na de spanning in de monetaire centra In den loop der vorige week schünt een kalmer sfeer in te treden. Krachtens het besluit der nieuwe Belgische regeering wordt de Belga met 28*'» der huidige goudwaarde gedevalueerd, worden maatregelen getroffen tegen prüsop- drüvlng in den handel en op de effecten- en wisselbeurzen, worden de beurzen vandaag we der heropend en aldus zal getracht Worden dezen toestand in een nieuw kleed te normali- seeren. De verdere ontwikkeling van den toe stand in België valt niet te berekenen, waar om de beurs zich op een afwachtend stand punt plaatst. In verband met het bovenstaan de stelde de Belga zich ten onzent vanochtend Overleden: Aagje van Putten, geh. met Arte Mlessen, 75 j., Cornells Osebaar, 65 j.J Krün Brands, 72 jr.; Trijntje Bakke, wed. van Arte Vennik, 89 j. kantonrechter W. B voorzitter ter zake overtreding der Loterüwet tot 80 boete of 40 dagen en de heeren H. K„ ma nufacturier en J. K.. boekdrukker, eveneens te Warmenhulzen te dier zake elk tot 5 boete of 5 dagen, terwül de prüzen werden verbeurd verklaard en de vernietiging gelast. G. v. d. VI.. manufacturier te Akersloot, over treding motor- en rüwielwet 3 boete of 3 d Pieter D.. bedrüfsleider te Behagen, als vo ren, vrijgesproken. De Jaarwedde van den gemeente-opzlchter groot f 300. werd op voorstel van de com missie met 10% verhoogd, zünde IO*/» voor de verplichte pensioens-büdrage. Tegen deze ver- hooging stemden de wethouders Barten Ootjers en de heer Kansen. Na een zeer uitgebrelde discussie over het al of niet instellen van een commissie met het doel werkobjecten in eigen gemeente te zoe ken. werd besloten geen officieele commissie in het leven te roepen, daar ieder gemeente raadslid te allen tüde met dergelljke voor stelen kan komen. De begroeting werd hierna met algemeene stemfrien goedgekeurd. De begroeting sloot in ontvangsten en uitgaven-met f 121.096.96. Hierna volgde sluiting. Vorige Slotkoersen. Heden Vorige Slotkoersen. Heden 9»/s 3% Gulden Vlies: C. C.-avond. Spreker: Mn. G. H. van Maarseveen. Dinsdag 2 April 8.15 u. Gemeenteraad In de laatstgehouden raads vergadering deelde de voorzitter mede, dat in gevolge schrüven van den Minister van So ciale Zaken de loonen van in het vrüe bedrijf te werk gestelde arbeiders, volgens de z.g. proef, met ingang van II Maart moesten worden te ruggebracht van f 16.50 op f 15. Van de R.K. Gymnastiekclub D.V.V. was 'n verzoek ingekomen, éénmaal per week ge bruik te mogen maken van het gymnastiek lokaal. Na eenlge bespreking werd op dit verzoek gunstig beschikt en bepaald, dat voor de kos ten van verlichting, verwarming en schoon houden f 3.per oefenavond zal worden be taald. De begroeting van het Burg. Armbestuur werd vastgesteld, in ontvangsten en uitgaven slui tende met f 7183. Bü de begrooting der Llchtbeqrüven gaf de commissie den raad in overweging, indien in de toekomst weer een verlaging van gas en electrlciteit ter sprake zou komen, de meter- huur te verlagen, zoo mogelük af te schaffen. Ook deze begrooting werd goedgekeurd. Gemeentebegrooting. Ten opzichte van den post voor de vergoeding voor de beide wet houders en de presentie-gelden van de raads leden. merkte de heer Kansen op, dat in dezen tüd van algemeene bezuiniging ook hierop wel wat bezuinigd kon worden. De heer Kansen stelde voor, de vergoeding der beide wethou ders te brengen van f 200 op f 175 en de pre sentiegelden van f 250 op f 2.per vergade ring. Na een uitvoerige discussie werd dit voorstel met 5 tegen 2 stemmen aanvaard. Tegen stem den de heeren Schrüver en Kwadük. De heer Kooy merkte op, dat de commissie afwijzend staat ten opzichte van den post Bad en Zwepiinricbting. De Voorzitter zette het doel en het nut der vereeniging uiteen. De heer Duyvis kan zich niet met dezen post vereenigen. omdat spr. weet, dat er ook z.g. gemengde baden kunnen wordep genomen en spr. hier principieel uit zedelükheldsoog- punt tegen 1». Op de tweede plaats kan spr. er zich niet mede vereenigen, daar de inrichting buiten de gemeente ligt. Wethouder Barten sloot zich hlerbü aan. Met 4 tegbn 3 stemmen wordt de post verworpen. Vóór handhaving van den po«t stemden Weth. Ootjers, Kansen en Kwa- djjk. het echte pakket was geopend geworden en de Inhoud verwisseld tegen zeep, verwierp Jimmie zonder meer. Neen hoe langer hü er over nadacht des te meer kwam hü tot de overtuiging, dat er twee pakjes geweest moesten zün. zooals Schmidt had beweerd. Maar ze «aren niet alle twee aan het hotel bezorgd hoe had de verwisseling dan plaats gevonden, zoodat hü het duplicaat ontving? Terwül Jimmie genoot van een heerlüken kop thee, werd het hem opeens helder, altnans duidelüker. Het zou zoo gebeurd kunnen zün; de man in Parijs had telefonisch instructies gegeven. Daarna was een lid der bende naar het hotel gegaan, had er een kamer betaald en nam de situatie op. Ondertusechen was een ander met het nagemaakte bakje over het Kanaal gekomen. Den morgen daarop was de man reeds vroeg In de hall van het hotel aan wezig en slenterde daar wat rond, zooals veel gasten dit doen voor het ontbü*-. Op een zekei moment was hü het postkamettje binnen ge glipt. Daar kan hü ongemerkt zijn gang gaan, want er waren geen ramen, die uitzicht gaven op het kantoor of de hall; het licht kwam door een dakraam. Brieven stelen of een pakje ver wisselen was het werk van een oogenblik «n in dit geval erg makkelijk te volbrengen Natuurlijk zoo moest het gegaan zün. Het klopt overal neen, toch niet neen er was nog een hiaat in de redeneering. Roe was de agent die In het hotel had overnacht aan het nagemaakte pakket geko men? Het kon hem niet bezorgd zün onder een of anderen naam, want het droeg de stem- Ja, ik ben weer thuis, antwoordde Jimmle. Hü liep naar haar lessenaar, keek terloops naar haar werk en sneed dan direct het onderwerp, waarvoor hü was gekomen, aan. Zeg eh juffrouw Bywater. u scheidt toch altüd om ongeveer zes uur uit, te t niet? Ja van zes tot negen werk ik niet; dien tüd gebruik ik. om te dlneeren en om wat rust te nemen. Wel ik zou u eens wat willen ver tellen, zei Jimmle langzaam. Ik zou namelük graag willen ik zou het erg leuk vinden, als u vanavond met mü dineerde laten we zeggen om half zeven. Aangenomen? Maar eh dat te buitengewoon vriénde lijk van u, münheer Trickett, antwoordde juf frouw Bywater, natuurlük eenigszlns verbaasd kükend. In het gehegl niet. Het zal een vriendelijk heid van u zün. De zaak zit zoo ik moet eens rustig met u praten. Ik ben weg geweest, zooals u weet, en ik zou graag eenlge vragen willen stellen eh over Iets wat gedurende mijn afwezigheid is gebeurd. Als u om kwart over zes klaar bent, kom ik u hier halen en samen gaan we dan ergens dlneeren, heel rustig. Goed? Juffrouw Bywater voelde er Iets geheimzinnigs achter en, echt vrouwelük. wild» «e zich de kans niet laten ontloepen, daarin betrokken te worden. Ja. dat te goed. Ik zal klaar zün, mijnheer Trickett. Een rustig diner in een rustig hoekje van een rustig restaurant was wat Jlnunle wenschte. geleverd, verdeeld over de volgende partüen RK. Staatspartü: H. Klaver en D. Wolden- dorp. 8.D.A.P.: T. Bonsema. W. Bulens, H. v. Dru- nen en W. v. d. Vall. Vrüheidsbond: C. Wagenaar Kz Ph. Bos- scher, P. a. Offers en P. Lamgeveld C.-H. Partü: J. Ringers, G. Ch. Dun en C. Elles. V.D. Partü: A. Sietsma, N. Carets en mr. A. Prins. AR. Partü: G. Hoytink. Comm. Partü: C. de Jong. N.SJJew.: N. van Leeuwen. Rev. Soc. Partü: B. Appel. En omdat hü Londen door en door kende, be hoefde hü niet lang te zoeken. Precies op tüd bracht hü juffrouw Bywater naar een bekend restaurant, niet ver van Piccadilly verwüderd. Nadat zü samen gegeten hadden en nadat hü haar wat vermaakt had met eenlge grappige verhalen, kwam hü bü de koffie en de likeur tot de zaak in kwestie. Ik geloof, juffrouw Bywatér, dat een ge heim bü u in goede handen te, begon Jimmie. Het zal bü mü even veilig zün als in de grootste safe van de grootste bank van Londen. Dan zal ik het u vertellen maar bet te beslist voor niemand anders bestemd dan voor u. Terwül ik weg was, is er iets van mü ge stolen uit het hotel. Uit het hotel? riep juffrouw Bywater ver schrikt uit. Van uw kamers? Niet van mün kamers. Uit mün postbox in de kamer, waar altüd de brieven worden gebracht. Juffrouw Bywater keek verschrikt, doch nog meer verrast Wat een brief brieven? Een aangeteekende postzendlng. En het bevatte iets van «eer groote waarde. Een waarde ja van duizenden ponden. Onge veer zes of zeven duizend pondl Dat meent u nletl Wanneer gebeurde dat? Gistermorgen. Het moet heel handig ge beurd «ün- D« portier zag het pakket hü bracht het binnen teekende af en legde het In mün box. De dief moet dit gadegeslagen hebben daarna, beeft hü bet weggenomen en 28 Kr was geen ander pakket, münheer. Het uwe waa het eenlge. Ik nam de mail reU aan; er waren slechts brieven, gewone brieven Jimmle gaf het boek weer terug en ging naar Zün kamers, waar hü Kentover om thee vroeg. Hü ontdeed zich van jas en hoed en liet zich in êen fauteuil vaben. Zoo. du- Schmidt bad het mis met die aangeteekende stukken. Ja. ja, er moesten uit Psiü* twee pakketten gezonden zün allebei aangeteekend het een gemerkt, het andere met: Iemand van de bende had orders gegeven om «e te verwisselen; het echte mee te nemen en bet vateebe te laten. Deze redeneering was fout Br was slechts één pakje geweest. Dat was een Tot hier gekomen vond Jimmie zich echter tegenover andere waarheden staan Een feit Was. dat het pakje, dat Kantover gebracht had •lachte seep bevatte. Een feit was, dat het nagemaakte ook per poet uit Parite kwam; het werd daar geregistreerd. Het was onn-ogeiük. dat te verdoezelen Hoe konden d» pakjes dan verwisseld worden? In tiet postkantoor, in den trein, in het hotel waar? De gedachte, dat Lün 1Hilversum. Lün 2: Huizen. Lijn 3: DSender 8.008.20; Keulen 9.20— 11 20; Brussel VI. 1120—13.20; D.Sender 1320— 14.20; Kalundborg 14.20—16.20; Brussel VI. 16.20 —18.20; D.Sender 18.2019.35; Beromlinster 19.35— 21.40; Leipzig 21.4023 20; Weenen 23.20 —24.00 Lün 4. Parijs 8.058.50; DBender 9.351035; Droitwich 10.35—11.05; Lond. Reg. 11.05—11.20; Droitwich 11.20—1520; Lond. Reg. 1520—16.20; Keulen 1620—17.50; Droitwich 17.50—1820; Keulen 18.20—18.50; Lond. Reg. 1850—2055; Droitwich 20.55— 21.50; Lond. Reg. 2130—22.40; Droitwich 22.40—24.00. den secretaris, den heer J Haakman Vervolgens droeg op de bekende wijze de se cretaris «ün jaarverslag op rüm voor. De af- deeling telt momenteel 180 leden. Na de pauze hield rector Vis zün lezing over: ^Antl-clerlcalteme in en bulten eigen kring”. Stoataleeningen 4 Nedert. 1934 3 Obilg 3% Cert. 4% Indlé 1931 %en„ 1934 Youngl. (M.K.-verklJ Banken Amsterd. Bank Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-M*. Industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel’s Pat. Nieuwe Philips Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel Kennecott U. 8. Steel U. 8. Leather Intern. Nickel Stand. Brands Mijnbouw Boeton Münbouw Alg. Exploratie Redjang Lebong Petroleum Kon. Olie Gaboes Perlak Peudawa KG. Uien: Uien f 3.60—320, Grove f 4.10— 4.30. Drielingen f 1—1.10, Nep f 120. HOORN. 30 Maart. Veemarkt. 1 nuchter kalf 4.00, 1 zeug 60 00. 9 achrammen 14.0018.00, 15 biggen 10.0016.00, 33 schapen 9.0016.00. 3 paarden 170.00300.00. Handel goed. LEIDEN Turfmarkt van 25—30 Maart. 140.000 lange turven 8.009.00 per 1000 atuks. LEIDEN. 30 Maart. Botermarkt. Prima fabrleka- boter (contr.) 1.52. prima boeren boter 1351.40 per kg. Aanvoer 1260 kg. Handel traag. NOORD-SCHARWOUDE, 1 April. 13700 kg. D. Witte kool 0.70—1.00. ROTTERDAM. 1 April. Veemarkt. Totaal-aan- voer 1559 stuks: 534 vette runderen. 373 vette kalveren. 323 schapen en lammeren. 550 varkens. 6 nuchtere kalveren. Prijzen per kg.: vette koelen 5448 3338 cent, vette ossen 5046 3843 ct. Vette kalveren 75«5 4550 cent. Varkens (lev. gew.) 383736 cent, schapen 373330 cent, lammeren 39—3430 cent. Prijzen per stuk: schapen 16.00—13.008.00. lammeren 13.0010.00 —7.00. Overzicht. Vette koelen en ossen aanvoer rui mer. handel willig, prezen stijver, prima koe pl. 6. prima os pl 5. Vette kalveren aan voer al» vo rige ceek. handel kalm, prüehoudend. prima pl 1015. Schapen en lammeren aanvoer korter, bandel flauw, prijzen als vorige week. Varkens aanvoer als vorige week, handel traag, prijshou dend, prima pl. 1. Xr werden weinig schapeji voor export verkocht. Aardappelen: Brlelsche elgenh. ISO3.70, Zeeuwsche blauwe 3.103.80. Idem elgenh. 1.80 1.90, idem bonte 3.603.00. Blauwe elgenh 1.78 3.00, Frlesche elgenh 3.40—3.80. per HL. Zand- aardappelen 67 cent per kg. Bravo's 3.603.90 per H.L. Redstar 3.403.80, Drielingen, elgenh. 1.301.80, Drlel. blauwen en bonten 3.003.30 per H.L. Winter Malta’s 1418 cent per kg. Met redelijken aanvoer kalme handel. Vlas. 8550 kg. blauw *chcon 5463 cent, 12325 kg. Holl. geel 5362 cent. 3000 kg. Dauwroot 49 54 cent per kg Aanvoqfen worden geleidelijk kleiner door bet werk te velde. De handel voor door de devaluatie van de Belgische franc erg traag, waardoor de prüzen iets terugliepen. Ten slotte werd het groot ste gedeelte van den aanvoer verkocht. Aanvoer Rotterdamsche veemarkt in Maart: 9859 runderen, 754 paarden. 13 veulens. 1817 vette kalveren. 8556 nuchtere kalveren. 2588 schapen. 1 big. 93 bokken, 3175 varkens, 344 graskalveren. OUDEWATER, 1 April '35 Kaasmarkt Aanvoer 9 partijen 405 stuks, 2026 K G. soort R.M. f 1314. Handel traag. Spr. wüst er ook op. dat een priester altüd tegenstand ontmoet, of hü zün taak goed of niet goed vervult. Er zün altüd menschen, die aanmerkingen maken en zich verzetten tegen den priester, die de hoogste kerkelijke wet moet handhaven. Het antl-clericalteme onder de Intellectueelen is op de eerste plaats eigen schuld door afzü- digheid van het actieve leven. Bü ouderen te te weinig, bü de Jongeren veelal te veel activiteit. Het anti-clerialisme onder de Jongeren heeft verschillende oorzaken. Zü willen een nieuwe wereld veroveren. Dat gaat echter te bruusk, te geweldig, te spontaan en ze vinden de priesters op hun weg. Opgepast moet echter worden voor te blinde vereering. Dit is niet goed, evenmin als blinde verguizing. Over de bestrijding van het anti-clericelteme merkt de eerw. spr. op. dat we loyaal moeten zün en alles weg moeten houden, wat tegen de liefde te. De H. Kerk moeten we maken tot een waar heillnstituut voor allen, die van goeden wille zün (langdurig applaus). Na een aangename, levendige gedachtenwts- seling, brengt de voorzitter een hartelük dank woord aan den ZeerEerw. Heer Blsschoppellj- ken Adviseur en sluit de vergadering op de ge- bruikelüke wijze. AMSTERDAM. 1 April 01935 Ter Vee markt waren heden aangevoerd: 840 Vette koeien, waarvan de prüzen waren: le kwali teit 5660, 2e kwaliteit 4855, 3e kwaliteit 4047 per kilo slachtgewicht; 130 Melk- en kalfkoelen 140190 per stuk; 151 Vette kal veren: 2e kwaliteit 3846, 3e kwaliteit 30—36 per kilo levendg^wlcht; 189 Nuchtere kalve ren 2.506.50 per stuk; 51 Schapen 17—17 per stuk, en lammeren 1113 per stuk; 566 Var kens: Vleeschvarkens. wegende van 90110 kllc 4647, Zware varkens 4546, Vette varkens 4445 per kilo slachtgewlcht; 34 Paarden 60— 100 per stuk; 3 wagons uit Denemarken. Overzicht veemarkt d.d. 1 April 1935: Rnderen: vette osSen. ruimer aanvoer dan vorige week, stukke handel; melkkoeien: stille handel, ruimer aan voer; vette kalveren: geen eerste kwaliteit, redelüke aanvoer aan het eind der markt weer stug; nuchtere kalveren: gewone aanvoer, vlugge handel; schapen <n lammeren: stille aanvoer en handel, terugloo- peade prüzen; varkens: gewone aanvoer, ge drukte handel, aan en af brokkelende prijzen.; paarden: gedrukte handel bü geringen aan voer. AMSTERDAM, 1 April. Aardappelprijzen Zeeuwsche bonten 3.203.60, idem blauwe 3.50 3.70, idem poters 2.40—2.70, IJpolder Bravo's 2.252.70. Duinzand 4.504.90, Friesche Redstar 2.80—3.00, Malta 1314 cent. Aanvoer 325200 kg. ALKMAAR. 1 April. Veemarkt. 54 vette koeien 110.00—215.00. matig. 4 vette kalveren 28.00— 88.00 per stuk, idem per pond 5080 cent. 329 nuchtere alachtkalveren 2.00—12.00. 252 vette varkens, zware per kg. 3740 cent. Handel stug. ALKMAAR. 30 Maart. N V Elervelllng voor Holl. Noorderkwartier Aanvoer 380.000 klpeleren: 56-56 1.90—2.00, 58-60 1.90—2.10. 60-62 2.003.20. 62-64 2.10—2.40, 64-66 2 20—3.60. BROEK OP LANGENDIJK, 1 April 1935 - 1300 K.G. Wortelen f 120, 300 K G Roode Kool f 8; 44 000 K.G Gele kool f 1—1.40; 23.000 K.G Deensche Witte Kool f 0.70—1.10; 2300 dig is. Opdat de opgroeiende jeugd niet teveel van zün physleke krachten etecht, is contróle noodig; zwakken van hart of van longen kunnen niet aan voetballen doen zonder hun gezondheid te schaden; dit geldt ook voor toevallijders en lichamelük nog onevenwlchtigen. Een leek kan niet oordeelen over de al dan niet geschiktheid; deze kan b.v. niet zien, of de voetballer zwakke beenderen heeft, die gauw breken. In Amsterdam werken 9 R. K. medici gratis mee aan de keuring. Bü keuring van 386 Jongens bleek, dat 12H pet. ongeschikt was voor de sport, die zü wilden beoefenen. De keurende medicus moet zelf van den tak van spert, waarvoor hij keurt, verstand hebben. Voorts moeten voor de R. K. sportbeweging gees- telük ongeschikte elementen geweerd worden. De ouders van Junioren moeten Ir voor wak’n, dat hun Jongens met een volle maag of na "n ziekte gaan spelen, dat zü 's winters voldoende gekleed zün enz. D» besturen kunnen In hun vereeniging de verplichte keuring invoeren en zoodoende veel schade aan de gezondheid van hun leden voor komen. Ook niet de training heeft de dokter te maken en medische contróle bü training is noodig voor gelükmatige en doelmatige sport beoefening Voor leiders, scheidsrechters en besturen is een cursus In E. H. B. O. ook een noodzakelük Jets om bü eventueele ongevallen te kunnen helpen. Tenslotte moeten de leiders toezien dat too- wel senioren als Junioren direct na den wed- strüd hun gezondheid in acht nemen. Extra aan dacht moet ook gewüd worden aan spelers van kampioens- en andere zware wedstrijden. Een en ander zal lelden tot grooteren bloei van de R. K. sportbeweging. Pater L. Levelt 8J. sprak in de middagver gadering over de taak van den priester In het Katholieke leven. Leek en priester kunnen absoluut niet vijandig zün. Ook In intellectueele kringen atüqt dit anti-clerlcallsme steeds meer. De naam Anti-clerialisme te afkomstig uit Frankrijk, uit den tüd van Combes en betee- kende tegen de geestelükheid. hoewel eigenlük bedoeld werd anti-kathoUcteme. Men onderscheidt het antl-clericalteme in 3 soorten nJ. het buiten-kerkelük-anti-cl.. het blnnen-kerkelük antl-cl. en het speciaal anti-cl. Het buitenkeritelük antl-cl. neemt stelling tegen het Priesterschap ala zoodanig (ketterü). Het blnnen-kerkelük antl-cl. valt den priester aan ep vooral de menschelüke zijde van het Priesterschap. Deze aanvallen kunnen voortko men uit liefde voor Christus en Zün Kerk, om dat de priesters beneden ons geestelijk en goed Ideaal gebleven zün. Vooral de Jongeren zün het niet eens met de verachillende gebruiken. Ook kunnen deze aanvallen voortkomen uit een vüandlge stemming tegen de priesters, wat voornamelük het gevolg te van gebrek aan eer bied en liefde. Het speciaal antl-cl. komt vooral op tegen al te grooten invloed van de geeste lijkheid op een ander dan kerkelük gebied Dit noemt men ook wel het maatechappük antl- clericalteme. Vervolgens bespreekt de gewüde de oorzaken van het antl-clericalteme. Spr. voelde zich als den leider van leiders, t Gaat allereerst over den jongen, den Katholieken Jongen, ove zün opleiding in het gezichtspunt van de voetbalbeweging. Met dit laatste bedoelt spr. den geest onder de voetballende jeugd van de R. K. organisatie, de principleeie. Na enkele algemeene beschouwingen over spel en sport, waarbü spr. onderscheid maakte tusschen beroepssport en amateurisme, wees spr. op de consequentie van de, voetbalsport, het Bondsverband en de competitie. Spel en sport hebben eerst dan waarde, als we het innige verband In het oog houden ’tus schen natuur en bovennatuur. Het Katholieke ideaal is niet meer het allesbeheerschende ele ment In de menschelüke samenleving. De be langstelling voer het lichamelüke te In de tegen woordige wereldbeschouwing buiten alle pro porties gegroeid. Het Katholieke ideaal eischt, dat het boven natuurlijke nummer één te en het natuurlüke daaraan ondergeschikt. De leider, de opvoe der. moet naar deze norm de opvoeding beïn vloeden. Onjuist is de term: de Jeugd moet zich zelf opvoeden. De opvoeder moet zich richten een ideaal, niet naar eigen nukken. Dp voetbalsport leidt tot vorming van de wils kracht tot het goede, mits de leiders die wils kracht in goede banen leiden. Men moet het kampioenschap niet nastreven om de eer, maar om het clubverband te ver stevigen. De voetbalsport bevordert de collegialiteit, die goed te als in het vereenigingsleven het boven- natuurlüke wordt nagestreefd. Vooral echter leidt de “oelbalsport tot occupa- De apothekersnachtdlenst zal In de week van 31 Maart tot en nwt 6 April worden waar genomen door de apotheek van Dr. Hartong van Ark, Langestraat 1. pels der poet. Hü bekeek het uit Dover meege- brachte pakje nog eens nauwkeurig; de stem pels stonden zelfs gedeeltelUk over het adres heen. Ook kon het niet aan een andere plaats geadresseerd zün. want' er stond duidelük zün hotel op vermeld. Merkwaardig! mompelde Jimmle. Het Is om uit je vel te springen. Hoe Is het mogelük. dat het In dit hotel verwisseld werd? Hoe hoe hoe? Dat te de vraag! Jimmle stond op en ging naar beneden, naar het kantoor. Hü had een Idee gekregen en omdat hü veronderstelde dat het een goedé gedachte was, bracht hü het maar ineens ten uitvoer. Jimmle woonde nu reeds drie jaar in dit hote% dus was overal goed bekend. Alle leden van het personeel kenden hem. Hü stond be kend als een rijk en vrügevtg Jongmensch. steeds vriéndelijk en beleefd tegenover Iedereen. Zü mochten hem daarom allen even graag Er was er echter een. die wel het boste met hem kon opschieten, namelük de hoofoklerk van het kantoor, een handige, vriéndelijk kljker.de dame van middelbaren leeftüd. Juffrouw Bywater. die door baar betrekking natuurlük met veel zaken van het hotel in aanraking kwam Jimmie had deze dame op het oog, toen hü kalm naar beneden wandelde de handen In zün zakken. Juffrouw Bywater was alleen op het kan toor. bezig met het boeken van posten. Toen Jimmle binnenkwam, keerde zü zich direct om Goeden middag, münheer Trickett. Bent u weer thuis gekomen?

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 14