ONS BLAD Eden’s besprekingen te Moskou I I I 1? I zli II Het nieuws van heden Fransche Kamer bijeen De kabinetscrisis in Spanje s Meerderheid voor Van Zeeland WEER EEN ONDERHOUD MET STALIN ORKAAN BOVEN ITALIË Goering’s huwelijk Het conflict met Abessinië JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER DE BAROMETER iti lil ifl H J.,1 Eden’s bezoek wordt een succes I Devaluatie thans een feit Litwinof Zeer velen verdrongen zich dezer dagen voor het gebouw Brusselsche de Flandin niet in de Kamer MILAAN. 1 ApU. (Reuter). Heel Noord- en Lerroux formateur Duizenden aristocraten verbannen Bepaald op 10 April Hittegolf in Britsch-Indië Spelling in België Titoelescoe’s bezoek aan Parijs Mollison overtroffen '3 <s A Het Gestapo-onderzoek in Kath. kloosters Pantserauto voor koning Carol Aantal wetsontwerpen goedge keurd; debatten worden Maandag voortgezet Met 110 tegen 20 stemmen en 19 blanco keurde de Senaat het regeeringsprogram goed Bericht dat oorlog zou zijn verklaard officieel tegengesproken Brook verbeterd het record A ustraliëEngeland MAANDAG 1 APRIL 1935 Hy rydt echter meestal met open auto door de straten van Boekarest DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN £3 De positie van Engeland in het Verre Oosten besproken „Niemand van de oude aristocratie meer in Leningrad” Bisschop van Mainz overleden Men vreest, dat vele visschers op de Adriatische Zee om het leven zyn gekomen ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 G, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Stresa aan het Lago Maggiore waar de Engelsche, Kransche en Ita liaansche ministers in verband met Duitschlands herbewapening WO. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 1 Goering'a huwelijk vastgesteld op 18 ApriL 1 Ernstige steekpartij in Den Boseh. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. o o -i' V r Onze Brusselsche correspondent seint ons d-d- 30 Maart: m. in »n ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 150 Stand op Maandag 9 uur vjn.: 750 Vorige stand: 7M.4 van Beurs om de muntde preciatie te bespreken Te Ludwigshafen is, naar het DNS. meldt. Z. H. Exc. Dr. Ludwig Maria Hugo, Blsschop van Mains, overleden. Het hJk van den over leden Kerkvorst zal naar den Dom te Malus ter bijzetting worden overgebracht. Aan de zitting van heden werd niet door minister-president Flandin deelgenomen. De Senaat heeft onmiddelltjk bij het begin der zitting de debatten over de uitbreiding van het aantal gemeenteraadszetels verdaagd tot Dinsdag, om de bevoegde commissie gelegen heid te geven, zich met deze kwestie bezig Ce houden. Tttoelescoe. deelgenomen Een orkaan boven Midden- eiacht veie slachtoffer». Justitieel onderzoek naar mogelijke schending van het briefgeheim in verband met een pu blicatie in ..Volk en Vaderland". Wetsontwerpen zijn ingediend tot contingen ten ring van pluche, fluweel, trijp, meubelen en tafel-, servet- en hulshoudgoed. De nieuwe koers van den Belgischen franc is als volgt: 100 Fransche francs is 39.135 Belga of 195.67 franc. 100 Hollandsche guldens is 401.508 Belga of 2007.54 francs. Een dollar is 5.899 Belga of 29.49 franc. De franc is derhalve opnieuw aan het goud gehecht op basis van de Belga. Bjj wjjze van voorzorg hebben de ambtena ren in Britsch Somaliland, die wegens vacantle of andere reden het land zouden moeten ver laten, bevel gekregen op hun post te blijven. Uit Rome wordt nog gemeld, dat heden een decreet is gepubliceerd volgens hetwelk alle onderofficieren en soldaten die thans onder de wapenen zijn, onder dienst moeten blijven tot De Abesslnische regeering sche tegen-voorstel tot utt- Eden heeft Zaterdag wederom een onderhoud gehad met Stalin. Koningin en Prinses zullen Dinsdag a-S. een bezoek brengen aan de bloemententoonstelling te Heemstede. Voetbal: Nederland wint van België met 41 I. V. C. B.: Overwinningen van H. B. C. en Volendam en Kerkrade op Kelping. Exportmonopolie voor den uitvoer van groen ten en fruit naar Duitschland met ingang van l ApriL P Binnenkort zal begonnen worden met de distri butie van pekelharing aan sieuntrekkenden en armlastigen. dr. huwelijk De kabinetscrisis in Spanje; Lerroux forma teur. en l.. or t* m in A. 760 PARIJS, 30 Maart (Reuter). De Fran sche Kamer is vanmiddag bijeengekomen met het doel, een reeks wetsvoorstellen te behandelen en daarna te beginnen met de debatten over het socialistische voorstel tot verhooging van het aantal gemeente raadszetels. LONDEN, 1 April. (Reuter). Gisteren is de Britsche aviateur Brook op het vliegveld Lympne geland, na het record- voor een solovlucht Au stralië—Engeland te hebben verbeterd met 13 uur 10 minuten. Brook heeft de vlucht volbracht in zeven dagen en twintig uur. Tot dusver was Mollison de recordhouder. Brook is ook een der deelnemen aan de Londen- Melbourne-cace geweest. Men schat de in Bassano aangerichte schade op een millloen lire. Talrijke hulzen werden van hun daken beroofd, muren werden omver- getrokken, telefoon- en telegraafleldlngen ver nield. Op de Adriatische Zee werden talrijke vlssscherh booten door den orkaan verrast en tot zinken gebracht. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Vele vlsschers worden vermist. Bij Milaan werd een man door een draad van de hoogspannlngsleidlng getroffen en gedood. In de stad Milaan werd groote moterleele schade aangericht. Volgens latere berichten -zijn tien personen gedood en worden negentien vlsschers vermist. Men vreest echter, dat nog vele vlsschers den dood in de golven gevonden hebben. Torpedo- booten en stoomschepen ztfn bezig met het red dingswerk. Op de heuvels In de omgeving van Ancona en In andere hooger gelegen plaatsen Is sneeuw gevallen. De temperatuur is in korten tijd ge daald tot die graden. Geen conflict in de schoenindustrie te Kaats heuvel. Het conflict tusechen Italië en Abessinië; be richt, dat de oorlog reeds sou verklaard sün. tegengesproken. te bepalen tijdstip. Uit Parijs meldt Reuter, dat Laval heden den Ethiopischen gezant heeft ontvangen. ADEN, 30 Maart (Reuter). Volgens uit ge loofwaardige bron verkregen Informaties, lig gen te Djibouti duizenden kisten met wapens en munitie bestemd voor Abessinië. Men wacht op order om ze verder te verzenden. CAIRO, 30 Maart (Reuter). Ongeveer vier duizend Egyptische grondwerkers zullen eerst daags naar Eritrea vertrekken voor den aan leg van wegen van Massaoea naar het binnen land, In de richting van Abessinië. Later zou den nog drieduizend arbeiders vertrekken. De Egyptische regeerlng heeft, naar men meent ■te weten, bevolen, dat de arbeiders zich niet in de gevaarlijke zóne mogen begeven en In geval van oorlog onmlddellljk moeten terug- keeren. ROME, 30 Maart (Reuter). Officieel wordt tegengesproken dat tusechen Italië en Abessinië de oorlog sou z{jn verklaard. andere Fransche ministers, door den Turk- schen smhasssdeur, door de gezanten van Griekenland en Joego-81avlë, door den Tsje- chlschen zaakgelastigde en door verschillende hooge ambtenaren van het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken. In de morgenuren had Laval een onderhoud met den Russtechen ambassadeur en met den Abesslntechen gezant. PARIJS. 30 Maart. (Reuter). Minister Laval heeft heden aan den Quai d’Orsay een lunch aangeboden ter eere van zijn Roemeenschen collega Tttoelescoe. Aan deze lunch werd verder deelgenomen door Flandin en eenige Het schijnt, dat het bezoek van Eden talrij ke sombere wolken heeft verdreven. Hij luister de met sympathie naar de uitingen van bezorgd heid der Russen met betrekking tot sommige punten van den Europeeschen toestand en hij gaf geruststellende antwoorden. Ongetwijfeld hebben de Sovjet-leiders van hun kant «Ich be reid verklaard tot samenwerking binnen het kader van den Volkenbond en tot Internationa le samenwerking om een vreedzame ontwikke ling In Europa te waarborgen. Deze geruststellende werking van het bezoek zal waarschijnlijk een belangrijker resultaat blij ken te zijn dan de onmlddellljke gevolgen op handelsgebied van de besprekingen. De belang stelling richt zich thans op Warschau en men vleit zich reeds met de hoop, dat Polen de volgende schakel zal blijken te worden in de keten der internationale samenwerking. Vandaag heeft wederom een onderhoud plaats gehad tusschen Eden en Stalin. Volgens den specialen correspondent van Havas droeg dit tweede onderhoud geen officieel karakter. In Britsche kringen verluidt, dat de kwestie van het Verre Oosten, die bij de gisteren ge houden besprekingen op den achtergrond was De Italiaansche ministerraad heeft heden een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij alle Ita liaansche luchtstrjjdkruchten in Somaliland en Eritrea onder gemeenschappelijk opperbevel zullen worden gesteld. AUTO ONDER ST. MICHIELSGESTEL IN DEN DOMMEL GEREDEN; DE VIJF INZIT TENDEN VERDRONKEN. GROOTE MEERDERHEID VOOR VAN ZEE LAND IN DEN SENAAT; DEVALUATIE THANS EEN FEIT. commissaris voor Oberbürgermelster zal raadhuis voltrekken. De kerkelijke inzegening zal geschieden in den Dom te Berlijn door den rijksbisschop. Het volgende punt van de agenda betrof het door de socialisten gewenschte debat over de uitbreiding van het aantal gemeenteraads zetels. Een afgevaardigde van rechts stelde uit stel voor, hetgeen door een socialistisch afge vaardigde werd beantwoord met een voorstel tot onmlddellljke stemming. De Kamer be sloot tot uitstel tot Dinsdag a.s. met 491 tegen 53 stemmen. In het verdere verloop der zitting werd een reeks der door de regeërlng voorgestelde ont werpen aangenomen, w.o. ook het ontwerp tot instelling van een bijzondere afdeellng voor de contróle op de wapenfabricage. De voortzetting der debatten werd daarna vastgesteld op Maandagmiddag. De zitting van Maandag zal zich uitsluitend bezig houden met het regeerlngsvoorstel betreffende de statuten der luchtstrijdkrachten. Zondagavond heeft minister van Zeeland een oproep gericht tot het Belgische volk door mid del van de radio. Hij zelde, dat men met een franc nog net zooveel moet kunnen koopen als een jaar ge leden. „Staakt het denken aan de monetaire kwestie", zelde hjj, „wij zijn er om den franc en uw spaarpenningen te verdedigen.” Onze Brusselsche correspondent d-d. 30 Maart: De Belgische spellingscommlssie. aangesteld door het Ministerie van Onderwijs heeft een laatste bijeenkomst gehouden onder voorzitter schap van prof. Verdeyen De commissie bewaart nog alle stilzwijgen over het door haar genomen besluit. Wij meenen toch te mogen bevestigen, dat de onderhandelingen met Nederland zullen wor den voortgezet en dat de spelling van het Ne derlandsen in België niet zal afwijken van die In Nederland en dat zal worden gestreefd naar overleg en een compromis om een volledige eenheid te bereiken. BOMBAY, 30 Maart (Reuter). Hier heerscht sedert eenigen tijd een hittegolf, zooals sinds menschenheugente nog niet is voorgekomen. De temperatuur steeg tot 100.7 graden, hetgeen een record hoogte beteekent. Een eigenaardigheid is de droogte van de atmosfeer, blijkbaar ten gevolge van de heete landwinden. De meeste menschen hebben dan ook op het oogenbilk een verdroogde keel en gebarsten lippen. BRUSSEL 1 April. Nadat door den uitslag van de stemming in den Belgi schen senaat de regeering zich over tuigd had van de mogelijkheid om op voldoende basis in het parlement haar werk te kunnen aanvatten, heeft het kabinet Zondagmorgen onder voorzit terschap van minister-president van Zeeland vergaderd en besloten om de devaluatie van de Belga vast te stellen op 28 pCt. van de tegenwoordige goud- waarde. De Belgische franc heeft daar door een waarde gekregen van 4.98 cent Voorts heeft de minister-president maatregelen genomen tot verhindering van het opdrijven der prijzen. Ten slotte werd besloten de beurzen Maandag te heropenen. I a MOSKOU, 30 Maart (Reuter). In ver band met den rustdag in de Sovjet-Unie heeft Eden hedenmorgen geen offlcieele be sprekingen gevoerd, maar heeft hij zijn ge sprekken met Litwinof op diens buitenver blijf bij Moskou voortgezet. Het Is reeds duidelijk gebleken, dat zijn bezoek aan Mos kou een belangrijk succes is geworden. Ge sprekken, die de Reutercorrespondent met nlet-officieele, maar goed-lngellchte krin gen heeft gehad, wijzen er op, dat de Sov- Jet-autoritelten die met Eden in contact zijn gekomen, aangenaam getroffen zijn door zijn openhartigheid en natuurlijkheid. Het buitengewoon congres van de Belgische socialistische partij heeft met 519.673 tegen 41903 stemmen, bij 18928 onthoudingen, een resolutie aangenomen, waarbij het deelnemen van de socialisten aan de regeering van na tionaal herstel wordt goedgekeurd. (lende Sovjetkringen beschouwen de rol van Engeland In het Verre Oosten als die van een bemiddelaar. Britsche kringen verbergen niet hun vol doening over het feit te kunnen constateeren, dat de Sovjet-regeeiing, wel verre van Groot- Brittannië te willen opzetten tegen de Japan ners, slechts eischt, dat de Britsche regeering een soort van evenwicht bewaart tusschen Rus land, waardoor zjj zich niet meer verontrust voelt, en Japan, waardoor zij zich niet be dreigd voelt. In den Senaat werd als volgt gestemd: Katholieken: 44 stemmen voor, 11 tegen. 16 onthoudingen. Liberalen: 8 stemmen voor, 9 tegen, 3 ont houdingen. Socialisten: 58 stemmen voor. Van liberale zijde kreeg de regeering dus geen meerderheid, noch in de Kamer, noch in den Senaat. politie, die zooals men in bovenstaand officieel communiqué heeft gezien, In verschillende kloosters een huiszoeking deed. Daarbij drong de politie zelfs In de cellen der zusters door, het geen uiteraard groote verontwaardiging heeft gewekt. A BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaarf 2.85 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger MADRID, 30 Maart. (Reuter). De president der Spaansche republiek heeft Lerroux, den Idder der radicale partij en premier In het (ffmlssionnalre kabinet belast met de vorming der nieuwe regeering, waarbij hem een groote vrijheid van handelen Is gegeven. Lerroux heeft het voornemen ztjn kamnet samen te stellen op zoo breed mogelljken grondslag. Eventueel wil hij ook vertegen, woordlgers der llnksche groepen tot actief deelnemen In de regeerlng trachten te be wegen. ROME, 30 heeft het II ruiling der wederzjjdsche documenten over het incident van Oeal Oeal en het gemeenschappe lijke onderzoek daarvan door den Itailaan- schen gezant te Addis Abeba en den Aoessi- nlschen minister van Bultenlandsche Zaken af gewezen. In politieke Italiaansche kringen wordt ver klaard. dat de directe onderhandelingen daar mede niet geëindigd zijn en dat er ook niet van *n breuk sprake Is. Men verwijst naar de laat ste Italiaansche nota aan den Volkenbond, waarin Italië zich In principe bereid verklaart, bet initiatief te nemen voor de procedure van art. 5 van het verdrag van 1928 en voor de instelling van de arbitrage-commlssie, waarover dit artikel spreekt. Wij hebben het D.N.B.-bericht gepubliceerd, naar hetwelk de Gestapo groote deviezenovertre dingen door verschillende kloosters heeft gecon stateerd. De Berljjnsche correspondent van de .Daily Telegraph" geeft een andere lezing van het ge val, die wU vinden In „De Telegraaf". De arrestanten zouden het slachtoffer geworden zijn van een Internationalen zwendelaar, die in den taatsten tijd verschillende kerkelijke Instellingen, die zusterinstellingen In het buitenland hebben, heeft aangeboden geld over te maken naar die bultenlandsche afdeellngen, waarbij hij de ver zekering gaf. dat dit slechts langs legalen weg sou geschieden. Onder degenen, die hjj aldus heeft kunnen bedriegen, bevinden zich de hoofden van de Franclskaner-orde in Duitschland, alsmede een blsschop. Da affaire kwam onder de aandacht van da BOEKAREST. 30 Maart (Reuter) Koning Carol heeft zich een nieuwen auto gekocht. Welke ondoordringbaar is voor kogels. Direct na den moord op koning Alexand».- van Joego-Slavlë, zouden de ministers van koning Carol er reeds op hebben Onmlddellljk bij het begin der zitting stelde de minister van Blnnenlandsche Zaken voor, geraakt, vandaag uitvoerig is behandeld Tel- ovar te gaan tot de onverwijlde behandeling van vUf ontwerpen, waaronder een voorstel tot het instellen van een bijzondere afdeellng voor de contröle op de wapenfabricage. De socia listische afgevaardigde Denais wilde de on- mlddellljke behandeling tot stand brengen van een verzoek tot interpellatie betreffende de belasting op zaken. De minister van Financiën stelde echter uitstel daarvan voor en zijn voor stel werd aangenomen met 307 tegen 236 stemmen. °P ,*en he‘ ministerte P»10» Mldden-Italte ia door een orkaan geteisterd. Er zijn groote verwoestingen aangericht en ook menschenlevens te betreuren. Vooral Venetië en de kust van de Adriatische Zee werden getrof fen. BERLIJN, 30 Maart (DNB.). De kerkelljke senaat der Evangelische Kerk der Oud-Prulsl- sche Unie heeft, naar eerst thans wordt mede gedeeld op 20 en 21 Maart te Berlijn ver gaderd. Ook daarna hebben zittingen plaats gehad. Medegedeeld wordt, dat de gerechte hoop bestaat, dat de baste, die thans gevormd te, kan dienen ter ordening en bevestiging van de kerkelijke verhoudingen. Omstreeks half elf hedenavond had in den Senaat de eindstemming plaats over het muntontwerp en de verlenging en uitbreiding van de volmachten. Deze werden aangenomen met 110 tegen 20 stemmen, terwijl 19 afgevaardigden zich van stemming onthielden. Tengevolge van deze groote meerderheid heeft het ministerie- Van Zeeland zgn opdracht aan vaard en is de devaluatie in België dus een feit geworden. WASHINGTON. 30 Maart. (Reuter). De minister van bultenlandsche zaken Huil heeft verklaard dat Sovjet-Rusland nog niet In con tact getreden te met het departement van bul tenlandsche zaken wat betreft het voorstel dat Litwinof aan Eden zou hebben gedaan en dat behelst het sluiten van een overeenkomst tusschen de landen die belangen hebben In het Verre Oosten. HU voegde er aan toe dat de houding van de Vereenigde Staten tegen over de accoorden bekend te sinds sfj het Briand-Kellogg-pact aangingen en het negen- mogendheden-verdrag. MOSKOU, 30 Maart (Reuter) De verban ning van een groot aantal leden van de vroe gere aristocratie, die onlangs heeft plaats gehad te slechts het begin van een ultgebrelde actie onder het motto „Niemand van de oude aristocratie meer In Leningrad”. Volgens uit Leningrad afkomstige geruchten, waarvan evenwel nog geen bevestiging kon worden verkregen, zouden weder eenige dui zenden aristocraten naar verafgelegen oeelen van de Sovjet-Unie zijn verbannen. Deze oud-adellljke Heden en voormalige grootgrondbezitters noemt men .giftige kame leons, die trachten de Sovjet-kleuren aan te nemen”. De Sovjets zeggen niet, dat deze menschen actieve vijanden van den Sovjetstaat zijn, doch zij zijn hun onsympathiek en .zouden gemak- kelljk vijanden kunnen worden”. Daarom acht men het beter hen te verban nen naar een plaats, waar zU niet veel kwaad kunnen doen. Wat buitenstaanders niet kunnen begrijpen is, waarom de Sovjets deze menschen niet toe staan, zich naar het buitenland te begeven Zjj mogen het land echter niet verlaten aangedron gen, dat hjj zich een auto zou aanschaffen, die ook aan machlnegeweervuur weerstand zou kunnen bieden. AanvankelUx voelde de koning hier niet veel voor, doch ten slotte heeft hij den raad van zijn ministers opgevolgd. Men kan den koning echter nog steeds In zijn open auto door de straten van Boekarest zien rijden, In den regel met zulk een snelheid, dat het moeilijk is hem te herkennen. De nieuwe auto zal waarschijnlijk uitsluitend Mj offlcieele Belezenheden worden gebruikt. BERLIJN, 30 Maart. (D. N. B.) Het huwelijk van den Prulslschen minister-president Goering en de actrice Emmy Sonnemann zal niet war den gesloten op 12, maar op 10 April. Bjj de ceremonie voor den burgerlijken stand zullen Hitler en rijksminister Kerrl als getuigen optreden, nadat een begroetings toespraak zal zjjn gehouden door den staats- Berlijn, dr. Lippert. De het huwelijk In het seint ons en Nowd-ItaUë 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1