De nood in de sigarenindustrie Nieuw tarief invoerrechten 1 Nationaal Crisis comité s KAMERLEDEN OP BEZOEK MILLIOENENZAAK VAN MIJDRECHT KONINGIN EN PRINSES HONIG 5 SOEP/ OVERLEG KAMER EN REGEERING OP DE „FLORA” M WOENSDAG 3 APRIL 1935 Een brief voor de koningin Rede K. v. d. Putt CHR. RADIO-VEREENIGING Veilingen in Zuid-Holland Universiteit te Leiden Halffabrikaten Rede W. T ariefcommiaaie Nota van wijzigingen Thee Koninklijke deelneming Een adret van den R.K. Midden- atandabond Vraagstuk der vaste lasten Het tragiach ongeval te St. Michielageatel De hooge gaat en namen met groote belangatelling van de tentoon- atelling kennia VRIJ AARDAPPELEN- VERVOER INTERNEERINGSKAMP FORT HONSWUK Koffie practiach vry Voorloopig voortzetting tot 4 1 Mei 1936 Vrydag komen de eerate geïnter neerden aan Het Gebouw voor K. en W. te Utrecht te koop gevraagd Besprekingen met de departementen De onderhavige herziening heeft in beginael alleen een fia- cale atrekking Beperking van de mechaniaatie ia een dringende eiach 41 Voratin accepteerde met een „Dank u wel” Nieuwe atrafzaak tegen veroor deelden kweeker Vry atelling Conferentie in Den Haag PROF. KLEY OVERLEDEN v. df. Hoeven ge- ee- De Koningin werd begeleid door den heer >o I ■i Naar aanleiding hiervan antwoordde de re- geering, dat de belangen van de schatkist niet toelaten het Invoerrecht op thee nog verder te verlagen. c Andere leden konden zich met deze zienswijze met vereenigen. De man la later door de politie gehoord. Het bleék dat hij slechts een onschuldig verzoek aan de Koningin had gedaan. Naar aanleiding van een vraag van sommige leden betreffende het artikel koffie, merkt de Regeering op, dat koffie alleen dan Is belast, indien deze „verpakt” wordt Ingevoerd. Prac tiach la dus koffie vrij van Invoerrecht, daar de Invoer slechts by hooge uitsondering .verpakt” plaats vindt. Verscheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat het vervallen van de tydeiyke op centen op het invoerecht op thee geen vol doende verlaging van de op dat artikel rustende lasten beteekent. Zy spraken het vertrouwen uit. dat de regeering een verdere verlaging als nog In ernstige overweging zal willen nemen. Als niet onredelijk werd genoemd een recht van 25 per 100 KG. Van ambtelijke zijde deelt men ons mede, dat het besluit waarbij de lasten der vervoerver- gunningen voor aardappelen vervangen worden door een heffing bjj de bron pas in werking treedt met de nieuwe oogstperiode in Augustus. H. M. de Koningin heeft aan den burge meester van Vught verzocht, aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van het auto- ongeluk te 8t. Michielsgestel Harer Majesteits oprechte deelneming te willen betuigen. Maandag is te Den Haa/, In tegenwoor digheid van H. K. H. Prinses Juliana, de gewone bijeenkomst gehouden van verte genwoordigers van Crlsis-Comité's In ge meenten met meer dan 30.000 inwoners. Besloten werd, dat het Nationaal Crisis- Comité zijn werkzaamheden voorloopig zal voortzetten tot 1 Mei 1930. Vóór dien tijd zal een beslissing genomen worden over al of niet voortzetting van de werkzaamheden na dien datum. De heer van Agchelen uit Lelden hield een lezing over borgstellingen. Voor verscheidene leden was het een groote teleurstelling, dat de regeering gemeend heeft het algemeen tarief voor afgewerkte producten op 13 pCt. te moeten stellen. Hierdoor wordt weder'een stap verder gezet op den weg naar nationale afzondering. Het heeft thans een be schermende werking van vergaande beteekenis Onder voorzitterschap van den heer J. Ba- rendse, Is Donderdagmiddag te Den Haag de algemeene vergadering gehouden van de Prov. Commissie van Veilingen in ZultT-Holland. In zijn openingswoord releveerde de voorzlt- Nog merkt de regeering op, dat In de onder, havlge herziening van het tarief niet een tij delijke maatregel moet worden gezien. In de nota van wijzigingen is ter tegemoet koming van een ten aanzien van zeemleder ge- ulten wensch een voorstel opgenomen om zeem leder met een invoerrecht van 10 pet van de waarde te belasten. Verder wordt om. voorgesteld het invoer- Ontleend is daaraan en aan het antwoord der regeering: per ing ige tal De iet «- ie- n- Verscheidene leden verklaarden het zeer te betreuren, dat het b(j dit wetsontwerp aan bet oerdeel der Kamer onderworpen tarief reeds bij Kon. Besluit is ingevoerd. BU het vertrek brak de zon door, maar tij dens den rondgang over het «pen terrein viel eenlge malen een malsche regenbui, die de Ko ninklijke gasten echter niet wèerhleld om de expositie met de grootste aandacht te bekijken en te Informeeren naar de kweekers van be paalde bloemengroepen. de, dat de machine in de siga^emndustne geen meerder verbruik heeft gebracht, maar alleen arbeidsbesparing; wat de sigarenmachine voor nut had, heeft zij thans niet meer. Haar taak is vervuldspoediger, dan de hevigste con currentie veroorzaakt zou hebben, heeft zij de prijzen in een angstwekkend tempo naar be neden gedrukt. Lager kan het niet. En terwijl nu de statistiek een voortdurende stijging van het verbruik van tabaksfabrikaten vertoont, verloopt de werkgelegenheid op de bona fide fabrieken, als gevolg van de mecha nisatie en van de verschuiving van de regel matige naar de randindustrie. Daar moet spr. zich tegen verzetten. Naar de meening dezer leden Is het aan ern- stigen twijfel onderhevig of de wet van 17 Mei 1934 tot instelling, afschaffing, verhooging of verlaging van invoerrecht op korten termijn, wel bedoeld is voor algemeene herzieningen van het tarief als waarvan hier sprake is. An dere leden meenden, dat de vermelde machti gingswet juist goeddeels met het oog op de toen te verwachten technische herziening la ingediend. De regeering kon zich geheel by deze laatste leden aansluiten. Inderdaad is art. 1 dier wet juist in de eerste plaats geschreven met het oog op de uitvoering van deze tariefsherziening, welke invoering anders ook niet meer tijdig ge noeg had kunnen plaats hebben om de tijde lijke tariefsverhoogingen en opcenten, die uit eindelijk op 1 Juli 1934 vervielen, op te vangen. Dinsdagmorgen hebben H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana de Bloemententoonstel ling ..Flora" te Heemstede bezocht. terugslag op het bedrijfsleven zou doen ge voelen. recht op metaaldraad te verlagen van 8 op 3 pet. Letterlood in blokken zal niet meer met een Invoerrecht zijn belast. Ten aanzien van vruchtensappen is de Re geering bereid te overwegen, In het belang van de druiventeelt hier te lande, ongegist druiven sap onder zekere voorwaarden vrij te stellen van wijnaccijns. Aan een geulten wensch ten aanzien van een vast recht per K.G. voor klompen is tegemoet gekomen door het opnemen in de nota van wijzigingen van een voorstel om klompen te onderwerpen aan een minimum invoerrecht van ƒ4.50 per 100 K.O. bruto, overeenkomende met een waarderecht van pl.m. 13 pet. naar de ge gevens van de statistiek van den Invoer over 1933. Universiteit te Lelden. Geslaagd: Taalkundig candidaats-examen indologie de heer J. H. van Boekel. In haar antwoord stelt de regeering nogmaals uitdrukkelijk op den voorgrond, dat de onder havige herziening In beginsel alleen een fiscale strekking heeft. Het op te vangen verlies, dat de schatkist zou lijden, was alleen door be lasting van tot nu toe vrije goederen niet te dekken, zoodat daarnaast een verhooging van de bestaande rechten noodzakelijk was. Verschenen is het Verslag der Commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van een nieuw tarief van invoerrechten. Men moet goed bedenken, dat de weg voert naar de complete machine en dan worden ook de laatste groepen arbeiders overbodig. Ulteln- delijk zullen een zesduizend onvakkundigen, jeugdige, slecht betaalde meisjes, werkende aan ongeveer 1800 machines, het werk overne men van 16.000 vakkundige handwerkers. Met dit beeld voor oogen vraagt spr. zich af, wat beter is: de techniek den vrijen loop laten en zoo duizenden mannen aan den honger overleveren, of maar eens uitgelachen te worden door die economische wjjsgeeren, die vertellen, dat men den technlschen vooruitgang niet een oogenblik mag remmen. De regeering is van oordeel, dat het niet noodzakeiya is meer personen uit de kringen van land- en tuinbouw In de Tariefcommissle op te nemen. Op desbetreffende vragen antwoordt de re geering, dat het feit, dat de groote kantoor- drukmachines een gelijke functie als de druk pers vervullen en ook In het druk kers bedrijf worden gebruikt, er niet toe mag leiden om de voorgestelde grens van 150 K.O. weer te ver lagen tot honderd. Voorts Is nog filet gebleken, dat de werkelijke fabriekswerktuigen voor druk kerijen, door de verhooging, met 10 pet. invoer recht van de waarde worden belast. Met betrekking tot de opmerkingen van die leden, welke een algemeen tarief van 15 of zelfs 20 pCt. op alle eindproducten wenscheiyk ach ten, wijst de regeering erop, dat een zóó hooge heffing als algemeen invoerrertit op alle afge werkte producten, in een fiscaal tarief niet ver antwoord is. Naar aanleiding van eenlge vragen, gesteld ten aanzien van het verdrag van Ouchy. wijst de regeering erop, dat de gedachte, die aan be doeld verdrag ten grondslag ligt, nog steeds juist geacht moet worden; alleen is zij onder de huidige omstandigheden niet tot verwezen lijking te brengen. 14 Spr. deelt mede, dat aan zijn standpunt ad- haesie is betuigd door 90 pCt. van de onderne mers, tal van openbare lichamen en alle werk lieden-organisaties. Spr. uitte de hoop, dat de regeering voor dezen eensgezinden aandrang voor belanghebbenden niet doof zal blijven. (Applaus) Tot een verhooging van het Invoerrecht op rijwielen tot 15 pet., waarop door een aantal leden was aangedrongen, kan niet worden over- gegaan. Voorgesteld wordt, dat ook voor (bereide) to- maten, ingevoerd in verpakkingen van grooter Inhoud dan van 5 K.G„ invoerrecht verschul digd zal zijn. Kr wordt voorts een reeks wyslglngen in tariefposten bij nota van wijzigingen voorge meld. Van deze stukken zoo redeneeren de ver dedigers is te bewijzen dat ze echt zijn; in de nieuwe procedure zal B. dus van valschheld In geschrifte worden vrijgesproken. Dat vrij sprekend vonnis zal dan tegenstrijdig zijn aan het arrest van het Hof Het gevolg hiervan zal ztfn aldus de ver dedigers dat een revisieproces met succes kan worden gevoerd. In dit nieuwe strafproces tegen B. zijn reeds verschillende getuigen. o.a. burgemeester Pad mos en notaris v. d. Heyden uit Mijdrecht, ge hoord. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana bij aankomst op de bloementen toonstelling „Flora 1935" te Heemstede, waar de vorstelijke personen Dinsdag morgen een bezoek hebben gebracht Het bestuur van den R. K. Middenstands bond heeft een adres verzonden aan den mi nisterraad inzake het vraagstuk van de ver laging van de z.g. vaste lasten. Bij de prijsaanpassing stootte het mldden- standsbedrijfsleven op ernstige moeilijkheden, welke vele ondernemingen met ondergang be dreigen. Prijsaanpassing leidt tot een finan- cieele ondermijning, wanneer een belangrijk deel der kosten volkomen star blijkt. In dat geval kan zij slechts plaats vinden door verre- ga«n<]p aantasting van de beloonlng der betref fende ondernemers. Het bestuur verzoekt met aandrang den mi nisterraad om met kracht die maatregelen tot stand te brengen, welke in het algemeen de vaste lasten, l.c. huren ea., tarieven en be lastingen aan de veranderde omstandigheden aanpast. Het bestuur meent, dat een wettelijke voor ziening Inzake de huren urgent is. Naar ana logie van de Crisls-Pachtwet zou de rechter de bevoegdheid moeten verkrijgen in de gevallen, waarin factoren buiten de schuld van den wln- kelier-huurder daartoe aanleiding geven en de verhuurder geacht kan worden de verlaging van huuropbrengst te kunnen dragen, huurver- laging toe te wijzen. Het bestuur is van oordeel, dat ook wat be treft de hypotheeklasten alle aanleiding be staat voor overheidsingrijpen. Zegel- en re gistratierechten dienen belangrijk te worden Eenigen tijd geleden reeds heeft de Christe lijke Radio-vereeniglng aan B. en W. van L Utrecht de vraag gesteld, of het gebouw voor K. en W. te koop was, daar zij hier een studio verlaagd, het boetebeding moet in de gevallen, wenschte te vestigen. Hierop is bevestigend ge antwoord onder voorwaarde, dat er een goede prijs voor gemaakt kan worden. De zaak is niet zoo, dat de gemeente dit gebouw beslist kwijt wil. B. en W. hebben toen een prijs genoemd, welke door het bestuur der Chr. Radio-vereeni- ging In overweging genomen zou worden. Tot heden is het echter nog niet bij het ge meentebestuur terug gekomen, om de zaak op nieuw te bespreken. Toen de koninklijke gasten Dinsdagmorgen om twaalf uur het terrein van de „Flora” te Heem stede verlietenr en de auto’s langzaam de Van Merlenlaan opreden, kwam een eenvoudige man naar voren, die beleefd buigend en met den hoed in de hand een brief aan H. M. de Ko ningin aanbood. De Koningin accepteerde den brief en zeide zacht: „Dank U wel.” Onmiddellijk snelde een marechaussee toe, maar de auto’s verdwenen reeds in de richting van het Valkenburgerplein. Een interessante strafprocedure is in 1933 ge voerd voor de rechtbank te Utrecht en daarna in hooger beroep voor het gerechtshof te Am sterdam. Het betreft hier de miilloenen, nagelaten door de zeer rijke Weduwe mevr. Van WieringenVan Soest, op welke erfenis aanspraak werd en wordt gemaakt door een ver familielid, den My- drechtschen kweeker J. B. Op 17 Februari 1932 overleed te Mijdrecht de hoogbejaarde weduwe mevrouw Van Wie ringenVan Soest. Haar nalatenschap, voor een groot gedeelte bestaande uit vaste goederen, landerijen en boerderijen, gelegen te Mijdrecht, Wilnls en Zevenhoven, besom de meer dan twee en een half mlllioen gulden. De kweeker kwam voor den dag met papie ren. waaruit zou moeten blijken, dat hij bij beschikking van de erflaatster recht had op het vruchtgebruik *Vkn al haar onroerende goe deren. Het stuk was met den naam van mevr. Van Wieringen onderteekend en gedateerd 1 Juli 1931/ en verd. had het in December d. a. v. te Haarlem doen reglstreeren. Voorts sou de weduwe nog een stuk hebben onderteekend, waarin zij verklaarde uit hoofde van een arbeidsovereenkomst aan B. schuldig te zijn een som van ruim vierhonderd duizend gulden. Dit stuk droeg denzelfden datum en was eveneens geregistreerd. De valschheld van deze belde acten werd reeds voor het overlijden van mevrouw van Soest vermoed. De registratle-lnspecteur zond de stukken aan den Officier van Justitie en de burgemees ter van Mijdrecht, de heer Padmos, stelde als bulp-offlcier een onderzoek In. BU dat onder zoek was hy naar mevr. v. W. gegaan en deze bad hem gezegd, dat zy B. geen cent had na gelaten. Voor de rechtbank te Utrecht hield verd. zyn onschuld en zyn recht op de erfenis hardnekkig vol. De schriftdeskundlgen, vyf in getal, verklaarden de handteekenlngen voor valsch. Een contra-deskundige noemde ze echt. De rechtbank te Utrecht Veroordeelde B. we gens het voortgezet misdrijf van gebruik maken van valsche stukken tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek van voorarrest. Het Hof verhoogde de straf tot vier jaar zon der dat de voorlooplge hechtenis in mindering werd gebracht. Verdachte had zyn standpunt volkomen ge handhaafd: hU was de vertrouweling van de oude dame, zy liet hem haar zaken beheeren en hy kreeg daar het niet geringe bedrag van f 15.000 per jaar voor. Dit bedrag zou hem pas na het overleden van de ietwat eigenaardige oude dame worden uitgekeerd. Ook het vrucht gebruik dat na zyn overlyden op zyn vrouw sou overgaan zou B. genieten. Behalve dit strafproces voert B. ook een ci viel proces. waarbU hy zUn erfenis opeischt. In dit proces wees de rechtbank te Utrecht de vordering af. mede op grond van het feit, dat B. geen producties heeft overgelegd. De verde diger. mr. L. J. Venhuizen uit Haarlem, thans bUgestaan door mr. J. A. P. O. ten Bokkel, bracht dit civiel geding in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam. Beide verdedigers zUn overtuigd van de on schuld van hun cliënt, naar hun meening zijn de handteekenlngen echt en maakt B. terecht aanspraak op de erfenis. Om dit te bewezen hebben zy een groot aantal schrifturen over gelegd in de civiele procedure, oa. een koop overeenkomst. een acte van décharge, schuld bekentenissen e.d., afgegeven door mevr. v. W. aan verdachte B. Later zyn deze stukken vervangen door de geregistreerde stukken, die volgens de des kundigen valsch zyn en waarvoor B. Is ver oordeeld. Van andere stukken staat het, naar de overtuiging van de verdlgers, onomstooteiyk vast, dat ze echt zyn en onderteekend door mevrouw v. W. In overleg met den verdachte en de ver dedigers zyn thans ook deze stukken door den procureur-generaal in beslag genomen om opnieuw te komen tot een vervolging wegens valschheld in geschrifte. meester van Heemstede, jhr. J. P. W van Doorn, Slogteren, directeur van het laboratorium het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniglng voor Bloembollencultuur en het uitvoerend co mité van Flora. De Koningin en de Prinses waren met klein gevolg. Nadat jhr. Van Doorn Hare Majesteit begroet had. drukte Zy den heeren E. H. Krelage en J. H. Voors, resp. voorzitter en secretaris van Bloembollencultuur en daarna den heer Ton van Waveren, voorzitter van het uitvoerend comité, de hand. In de morgenuren was de zon eenlge malen doorgebroken en enthousiaste Oranjeklanten voorspelden, dat het terrein straks in zon zou baden. Helaas is die voorspelling niet uitgeko men. Om half elf uur was het bezoek aangekon- dlgd, maar reeds een uur te voren verdrong men zich aan de loketten om een goed plaatsje op het terrein te verkrygen. Uitgebreide ordemaatregelen waren tot in wy- den omtrek getroffen. Een groot aantal mare chaussees te voet en te paard hadden zich rondom het terrein opgesteld. Heemstede vlagde druk! Klokslag half elf kwamen de hooge gasten per auto de Van Merlenlaan opgereden. By het „Molentje" zwenkten de auto’s de Vryhelds- dreef op. waar by den dam gestopt werd. Daar stonden ter ontvangst gereed de burge- Tegen vrijstelling van spiritus, bestemd om door denatureering tot brandspiritus te worden verwerkt, bestaat beswaar. De regeering stelt by nota van wyzlging voor, te bepalen, dat veeren en dons. Ingevoerd in geperste balen, welke per M3, een bruto-ge- wlcht hebben van 300 K.O. of meer, van het invoerrecht zyn vrijgesteld. Naar wy vernemen, zal Donderdag in Den Haag een conferentie worden gehouden tus- schen vertegenwoordigers van de departemen ten van Financiën, Economische Zaken en Sociale Zaken met afgevaardigden van de Patroons- en Arbeidersorganisaties in de sigarenindustrie. De vraag, of de mechanisatie in dit bedrijf dient te worden beperkt of stop gezet zal daar aan de orde komen. E. H. Krelage, de Prinses door den heer Ton van Waveren. Intusschen bleek, dat het publiek de hekken binnengedrongen was, zoodat het terrein spoe dig zwart van de menschen zag. Overal zag men het Oranje op de borst en waar de Hooge Gasten passeerden klonk een spontaan „hoera" op! Het was dan ook een unieke gelegenheid om t onze Vorstinnen vry in een heeriyke bloem rijke omgeving te begroeten. In de muziek tent op het terrein speelde het Aalsmeersche muziekkorps, dat by het binnenkomen van de Koningin en de Prinses het „Wilhelmus” had ingezet. 1 Om elf uur arriveerden de Koningin en de Prinses aan het Bloemenpaleis, dat door de marechaussee op behooriyke wyze was afgezet. Het publiek verspreidde zich en weldra was het groote restaurant geheel gevuld. i Men zal er niet tegen op om bulten op het terras de natte stoelen en tafeltjes te bezetten, te meer, daar het Intusschen droog geworden was. Om half twaalf uur werd de rondgang over het terrein hervat. De Volendammers van het blerrestaurant stonden na by het üchtmonument opgesteld en toen de Koninkiyke gasten passeerden, werd op- nieuw het „Wilhelmus” aangeheven. De bygebouwen genoten natuuriyk de volle belangstelling, speciaal de Inzending van den Plantenzlektenkundigen dienst, waar prof. Van te Lisse, aanwezig was an -uitleg gaf van de ver schillende geëxposeerde Instrumenten. Onder daverende toejuichingen verlieten de hooge gasten omstreeks twaalf uur de tentoon stelling. ter de belangryke besluiten, welke in de dezer dagen gehouden vergadering van Veilingver- eenlgingen in Nederland zyn gehouden, voorel wat betreft de keur op het voor export bestem de product en uitkeering van de richtprijzen, aan welk vraagstuk ook de Prov. Commissie ruime aandacht heeft besteed. De heer Barendse wees er ten slotte op, dat er geen overproduc tie van tulnbouwgewassen is. daar, indien de grenzen weer opengesteld werden, de bedrijven weer geheel zouden opleven. Dit is voor onzen tuinbouw nog een lichtpunt. In het jaarverslag van den secretaris weri medegedeeld, dat de veillngomzetten van de Zuld-Hollandsche veilingen met 865.341.03 te rugliepen en f MJ9TI.246.56 bedroegen.Van 19 v>l- Ungen liep de omzet terug met 1.723.817.SC in totaal, terwyi van 17 veilingen de omzet ste-g met f 858.476,77, waarvan vooral de veilingen Barendrecht en Zwyndrecht met resp f 232.700 en f 152 380 gunstig afsteken. Die meerdere omzet werd vooral verkregen door vellen van vroege aardappelen en uit breiding van het aantal veilen door de Regee- ringsmaatregelen. Het aantel by de organisatie aangesloten vei lingen bleef 34. In het financieel verslag werd medegedee'd. dat er een nadeelig saldo van 41031 ia ont staan. Als bestuursleden werden de heeren Q. A. N'-- derpel, H. Remme (Delft) en J. Vellekoop (Roe kan je) herkozen. Hierna werden de voorstellen behandeld. waarin economische moeiiykheden de aflos sing forceerden op zyde kunnen worden ge steld. Zelfs zal de mogeiykheid moeten wor den geschapen on| den aflossingsplicht te doen schorsen ot matigen Indien de bedrijfsomstan digheden daartoe aanleiding geven, aldus het adres. Ten slotte vestigt het bestuur de aandacht op den druk der Personeele Belasting op za kenpanden. welke eigendom der betrokken on dernemers zyn. Het gezelschap vereenlgde zich vervolgens aan een Brabantschen koffiemaaltyd, waar al lereerst het woord werd gevoerd door den voor zitter van het Zuideiyk Patroonsverbond. den heer K. v. d. Putt. Deze betoogde, dat de siga renfabrikanten geen aalmoes vragen, geen con- tingenteering, geen monopolie, geen bescher ming voor zichzelf, maar hun actie uitsluitend gronden op behoud van werkgelegenheid voor allen. By duizenden in dezen bedryfstak is een angstige spanning ontstaan, omdat men lang zamerhand eruit ziet verdwynen de ruime werk gelegenheid, die hy haast een eeuw lang aan ontelbare gezinnen geboden heeft, Spr. betoog- Verder deelt de regeering mede, Mdat ge tracht is de gebreken, die de Tariefwet 1924 aankleven, door de thans aanhangige herzie ning zooveel mogeiyk weg te nemen. De over- biyvende bezwaren zyn zeker niet zóó groot, dat nu weder voorbereidingen voor een nieqwe radicale omwerking getroffen zouden moeten worden. Hiervoor zyn de tydsomstandigheden ook uiterst ongeschikt. De regeering zegt nog, dat het Invoeren van een onderhandellngstarief geheel bulten den opzet van het ontwerp lag. Dat de heffing van Invoerrecht op bedrijfs- hulpmiddelen. welke heffing In het ontwerp een uitbreiding heeft ondergaan, eenigen tast op het bedryfsleven legt, wordt door de regeering niet ontkend. De bate voor de schatkist kan echter niet worden bereikt Indien de voorge stelde belasting op bedrijfshulpmlddelen zou vervallen. Het hierdoor te lijden verlies sou Immers terug gevonden moeten worden in een sterke verhooging van de andere tn het tarief opgenomen goederen, meer in het byzonder op □e zg toonbankartlkelen. Niet alleen heeft ook deze verhooging haar grenzen, doch zy zal bevendien onvermydeiyk een verhooging van de kosten van levensonderhoud ten gevolge hebben, welke verhooging op haar beurt een Dinsdag heeft een groot aantal leden van de Eerste en van de Tweede Kamer der Staten Generaal een bezoek gebracht aan eenlge siga renfabrieken, daartoe ultgenoodlgd door de gemeentebesturen van Eindhoven, Valkenswaard en Veldhoven, alsmede door de Kamer van Koophandel voor Oosteiyk Noord Brabant. Behalve de Kamerleden waren ook vertegen woordigers aanwezig van de Ministers van Eco nomische Zaken. Sociale Zaken en Financiën. De bedoeling van deze excursie was, dat men zich op de hoogte zou stellen van den nood in het sigarenbedrijf en van de noodzakelykheld, ovet te gaan tot beperking of stopzetting der mechanisatie. Des morgens om half elf werden de bezoekers ontvangen op het gemeentehuis te Eindhoven, waar Burgemeester Verdyk zyn vreugde erover uitsprak dat zoovelen aan de ultnoodiging ge hoor hadden gegeven. De toestand in de slga- In 63-jarigen ouderdom is te 's Gravenhage overleden prof Ir. P. D. C. Kley. oud-hoog- leeraar aan de Technische Hoogeschool te j Delft. Wat de heffing op halffabrikaten oetreft merkt de regeering op, dat er by de samen stelling van het ontwerp naar is gestreefd, voor de heffing van een invoerrecht op halffabrika ten een compensatie voor de Nederlandsche in dustrie te vinden in een verhooging van het Invoerrecht op de afgewerkte producten. Metselsteen en gezaagd hout moeten geacht worden tot de „fabrikaten” te behooren. De regeering is van oordeel, dat sinaasappe len, bananen en vruchten in blik niet tot de noodzakelyke levensbehoeften behooren. Wat de schatting van de opbrengst oetreft, wijst de regeering erop, dat het opstellen van een juiste raming onder de tegenwoordige om. standigheden uiterst moeiiyk is. gemeentehuis van Valkenswaard, waar nog door verschillende aanwezigen het woord werd gevoerd, om. door den heer Van Best, bestuurs lid van de Patroonsorganisatie, en den heer Huysmans, voorzitter van de afdeellng Groot bedrijf van de Kamer van Koophandel. Hun woorden waren van dezelfde strekking als de tafelredevoeringen en door beiden werd ernstig en dringend aangedrongen op bescherming van de industrie in den vorm van beperking van de mechaniaatie. Tenslotte sprak nog oud-mlnister Van Dyk, die verzekerde, dat de Kamerleden datgene, wat zy gezien en gehoord hadden, niet zouden vergeten, doch dat zy hieraan hun grootste aandacht zouden schenken. Naar de „Msb.” verneemt, zullen, wanneer geen onvoorziene - omstandigheden zich voor doen, Vrydag as. de eerste geïnterneerden op het fort Honswyk aankomen. In het Verslag werd teleurstelling uitgespro ken over de onveranderde handhaving van het z.g. compenseerende invoerrecht van 2 40 per quintaal op witsuiker X In naai nmauuiu me.ate cm legeeiuig op, dat de beteekenls van het oompen- seerend invoerrecht op geraffineerde en daar mee geiykgestelde suiker en de hiermede sa menhangende vraagstukken een punt van on derzoek uitmaken. Het wil de regeering voor komen, dat het aanbeveling verdient het resul taat van dat onderzoek af te wachten, alvorens het brengen van wyzigingen in den bestaanden toestand in overweging wordt genomen. By Nota van wyzlging wordt voorgesteld de bisqulttegels met een invoerrecht van 10 pet van de waarde te belasten. Voor een verdere verlaging wordt geen aanleiding gevonden. renindustrie is thans zoo, dat velen in hun be- staan worden bedreigd en daarom hadden de besturen van de gemeenten, die als centra van deze industrie kunnen gelden, er het grootste belang by, dat een daad wordt gesteld, die redding zal kunnen brengen. Namens de gasten werd de rede van den bur gemeester beantwoord door oud-mlnister van Dyk, onder-voorzitter van de Tweede Kamer. Hierna begaf het gezelschap zich naar de Karei I-fabrieken, een der grootste bedryven, die reeds gedeelteiyk zyn gemechaniseerd en die nog aan 1700 menschen werk verschaffen. Dit bedrijf werd met groote belangstelling en studie bezichtigd onder leiding van de directie. Als tweede spreker voerde het woord de heer W. v. d. Hoeven, secretaris van den Modernen Bigarenmakersbond. Aan de hand van tal van cyfers toonde hy aan, hoe noodzakeiyk het is, dat er in het sigarenbedrijf ingrijpende maat regelen worden genomen. In 1930 zyn er in to taal 237.000 werkdagen verloren gegaan, in 1933 was dit aantal dagen van werkloosheid geste gen tot 1.043.000. De werkloosheid is dus vier maal zoo groot geworden, terwyi toch het verbruik nog is toegenomen. Waaruit is dit te verklaren? De loonbespa- rlng ligt lager dan overeenkomt met de snel lere productie; en als men zoo doorgaat valt te verwachten, dat in de toekomst voor 20.000 sigaren per week de plaats van tien of elf vak kundige arbeiders aan de compleetmachlne wordt ingenomen door drie meisjes, wier eenlge vakkennis bestaat uit de wetenschap, dat tabak bruin is! (Hilariteit). Men moet ook niet mee nen. dat by mechanisatie op den duur X ver bruik steeds maar- zal toenemen, want zoowel wat koopkracht als wat het menscheiyk orga nisme toelaat, zyn wy by de grens gekomen. Trouwens, den fabrikant als Individu treft geen verwyt. De productie wordt door de machine veel en veel grooter dan het opne- mlngsvermogen van de rookers is; het gevolg is een chaos, een niets ontziende concurrentie, met als nasleep den groei van een bedrijf en bedrijfsverhoudlngen, zooals in den tyd van Talma. Er is hier ook voor den consument een belang, maar zy, die door hun arbeidskracht den consument genot verschaffen, mogen niet vergeten worden. Toch is dat thans het geval. Velen van hen kunnen niet meer voor hun ge zinnen zorgen en leven van den steun. Laat ons nu aannemen, wat spr. niet gelooft, dat de productie ietwat duurder zou worden, zou het dan zoo vreeseiyk zyn, Indien de rookers in plaats van 175 maar 150 sigaren per jaar konden rooken, wanneer daarvan het gevolg was, dat de werkloosheid met de helft kon ver minderen? Er zyn hier groote moeiiykheden in het spel; maar de Kamers mogen die niet uit den weg gaan. Spr. deed beroep op de overheid om er voor te waken, dat het bedrijf terecht komt op het economische kerkhof. (Applaus). De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Oosteiyk Noord Brabant, de heer Cl. Schellens, sloot de tafel met éen korte rede, waarin hy om. opmerkte, dat het funest zou zyn, hic et nunc de mechanisatie onbeperkt haar gang te laten gaan. Na den koffiemaaltyd begaven de bezoekers zich naar de Willem II-fabrieken te Valkens waard. eveneens een groot bedrijf, dat reeds gedeelteiyk is gemechaniseerd. Na deze excur- sie had een offlcieele ontvangst plaats op het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5