Belangengemeenschap tusschen Londen en Moskou Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 80. „Omroeper” gezinnen AFSTAND VAN ROODE PROPAGANDA voor Plaats dan een NVERKEER MÊ 25 zwervers verbrand te Oesjorod Russische moraal MET DE K. J. V. NAAR ROME Twaalf jaar droogte RADIO-TELEFOOF- MET INDI Vechtpartijen in den raad van Lodz Ademen op groote hoogten Verkoold in strooschelven gevonden Meteoorsteen in Oost- Zwitserland Brievenmalen voor het gouver nement* „Arend” Nieuw automatisch apparaat uitgevonden VERBODEN AARDAPPEL- SOORTEN het J De reis van Mr. Eden zal vermoe delijk groote historische beteekenis hebben De straatweg der 94 kinderen De vlieger Brook, die den afstand Austra liaEngeland in 7 dagen, 19 uur en SO minuten aflegde en aldus het record van Melrose brak GROOTE MOGELIJKHEDEN worden U geboden door advertentte-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar stfn, want voor slechte 50 cent per rege. komt Uw zaken- Omroepec cpdar de aggylacht ia* 80300 •»- «innen. DONDERDAG 4 APRIL 1935 ten "|»|""n'»"Hii«wni'iiiiiimiiiiiinnnijimnnnnniininii!niniiiiiiiniinnnniinn!iiiiiiiinj^ Ei hoof (Van onsen Londenschen correspondent) 1 In verband met bet voor 1936 uit te vaardigen verbouwverbod van de aardappelrassen Bravo, De Wet en Kampioen, sullen vele verbouwers van deze rassen er toe moeten overgaan poot- goed van andere rassen aan te schaffen. Ten sterkste wordt aangeraden daarvoor thans reeds de noodlge maatregelen te nemen, omdat op verder uitstel van het verbouwverbod of het verleenen van ontheffing niet kan worden ge rekend. in eenige Noordelijke districten van Zuld- Australlë Is dezer dagen regen gevallen, nadat het In dit gebied gedurende twaalf Jaar niet meer geregend had. „H vropc van BU aanschaffing van nieuw pootgoed geve men nauwkeurig acht op de raaechthetd. Het te velde goedgekeurde pootgoed voorzien van certificaat en plombe van de N.A.K. geeft bijzondere waar borgen van echtheid. BU aanschaffing van met te velde gekeurd pootgoed trachtte men op an dere wUze de noodlge zekerheid te verkrUgen, in elk geval opdat dit van zuivere cultures af komstig is. pen N lastbaar verllaard. In dezelfde zitting kwam het na een scherpe anti-semietlsche redevoering van een nationaal democratischen afgevaardig de tot ernstige vechtpartijen tusschen nationaal democraten en Joden. Vei actie wjj 1 zu lx Wa dach gen nog Da vprda drein dat g realia plan neer blnne De half gen nood! den i ..Be gende verda teven is, da kandt er hl He 96 p van De 1 op t Hli is, d tegei beko pet. gesel ste dus teger gr'ieg af vi eer. voort een lUkh rend WARSCHAU, 3 April (VD). In den gemeen teraad van Lodz is door den regeeringscommis- saris de onlangs aangenomen Ariërparagraaf In strijd met de grondwet en derhalve ontoe- Daar de belangstelling voor de groote bede vaart van de honderden K.J.V.-melsjes naar Rome zoo groot is, heeft het Federatiebestuur van de K.J.V., in overleg met de autoriteiteu te Rome, besloten om geen kaarten uit te geven tot bijwoning van de audiëntie en de andere plechtigheden, welke te Rome worden gehouden. Ter wille van de organisatie en van de plaats ruimte zal alleen een deelnamekaart worden verstrekt aan degenen, die de parallelrels in den derden extra-trein medemaken. Deze parallelrels staat geheel onder leiding van het hoofdbestuur van de K.J.V. in verbin ding met het Reisbureau „Rotala”, Den Haag Aan de deelnemers zal bijzondere zorg worden besteed door het Federatiebestuur; dit mede in verband met het feit, dat in de prijzen van deze reis voor belangstellenden een klein bedrag is ingesloten om KJ.V.-meisjes, die uit eigen middelen de bedevaart niet volledig konden bekostigen, toch in de gelegenheid te stelten deze reis mede te maken. De H. Vader in Rome beeft reeds meermalen zijn bijzondere vreugde geult, dat zooveel ver tegenwoordigsters der Katholieke Actie voor de vrouwelUke jeugd uit Nederland, na langen tUd hiervoor gespaard te hebben, deze bedevaart gaan ondernemen. Door bijzondere sympathiebewljzen wil men in Rome toonen, hoe dierbaar aan Zijne Heiligheid het leekenapostolaat is in onzen modernen tijd. Ten einde moeilijkheden en koeten bij de aan schaffing van nieuw pootgoed te voorkomen, verdient het ten zeerste aanbeveling, op dit oogenblik reeds, dus vóór de teelt van 1935, zooveel pootgoed van het ras of de rassen, die men in 1936 wenscht te verbouwen, aan te schaffen, dat men uit de opbrengst daarvan vol doende pootgoed heeft om de te verbieden ras sen in 1936 geheel te kunnen vervangen. Aangezien het uitvaardigen van een verbouw verbod van Bravo, De Wet en Kampioen ten doel heeft de gevaren, die voor cultuur en han del aan de teelt van voor de aardappelwrat- zlekte vatbare rassen verbonden zijn te ver minderen, is bet in de hoogste mate gewenscht ter vervanging van de verboden rassen alleen die te verbouwen, welke voor de wratzlekte on vatbaar zijn. Tot deze rassen beboeren os. de in de rassenlUst van het Instituut voor Plan tenveredeling opgenomen geelvleesige rassen: Bevelander, Noordeling, Souvenir. West-Bra- bander, Populair, Furore, Triumf, Record. Ro bijn, Unicum. Muntlnga 17, Konsurages, Gruno, Nationaal, Bate, Alpha, Atlas, Bonus. Erdgoïd. Preussen, Alberta en Juli en de wltvleezlge ras sen: Albion, Hellena, Concurrent, Pamassla, Majestic, Brest Scot, Arran Orest en Arran Pilot. PRAAG, 3 April. BU het oprulmingswerk te Oesjorod, waar een aantal groote strooschelven in brand was geraakt, zijn nog tal van lijken gevonden van dakloozen, die in de strooschelven een slaapplaats hadden gezocht en blijkbaar door de vlammen verrast zijn. Tot nog toe zijn vijf en twintig lijken geborgen, waarvan som migen zoodanig verkoold gijn, dat zij. toen zij aan de lucht werden blootgesteld, in witte asch uiteen vielen. De politie heeft groote moeite met het vaststellen van de identiteit der slacht offers. ontboezemingen van de „Observer", die ons anders wellicht sterk overdreven zouden voor komen: „Geen twee mogendheden in Europa hebben meer gemeenschappelijke belangen, en stemmen nauwer met elkaar overeen, dan Rusland en Engeland. Deze belangengemeenschap heeft zoowel betrekking op Azië als op Europa." Dinsdagochtend tegen half tien werd in ge heel Oost-Zwitserland een sterke trilling waar genomen, die gepaard ging met een dof rom melend geluid. Op verschillende plaatse* in de kantons 8t. Gallen en Appenzell sprongen vensterruiten en ontstonden scheuren in ds muren. Het meteorologisch Instituut te Zürich deelt mede, dat al deze verschijnselen zijn veroor zaakt door het neerkomen van een grooten meteoorsteen In de omgeving van Toggenburg. H nu Hikt hetgeen te Moskou gebeurd is, wellicht verblij dender dan het zou zijn wanneer de Beriijn- arhe reis van Sir John Simon en mr. Eden tot minder negatieve resultaten gevoerd had. Het te 'bovendien niet onmogelijk dat de Russische regeerders handig gebruik gemaakt hebben van Hitter’s volmaakte ontoeschietelijkheid om zich als modellen van vredelievende welwillendheid aan mr. Eden op te dringen. Maar de diplomatieke medewerker der „Daily Telegraph", die de reis met mr. Eden mee- In het boech van Compiègne, dat gelijk be kend, in de nabijheid van Parijs ligt, is dezer dagen een straatweg gereed gekomen, die een zeldzamer! naam zal krijgen. Bij den aanleg van dezen straatweg was een groep kinderen van werklooeen ingedeeld. De aannemer van het werk, zelf vader van vijftien kinderen, waarvan vijf in den oorlog gesneuveld zijn, heeft een verzoek gericht tot het ministerie van arbeid om den straatweg naar de kinderen die er aan, meegewerkt hebben, te noemen, die in totaal vier en negentig zijn. De minister heeft gunstig op dit verzoek beschikt, zoodat bet boSch van Compiègne eerlang een „Straat weg der vier en negentig kinderen" zal krijgen. Aan de opvarenden van het gouvernements- stoomschlp .Arend”, dat 10 dezer van Nieuw*- diep naar Ned. Indië vertrekt, sullen de vol gende brievenmalen worden verzonden: veer Algiers 16 t/m 20 April dagelijks met den trein ran 10 04 uit Amsterdam; naar Port Said op 34 April met den trein van 13.01 van Rotter dam; naar Sues op 36 April met den extra mailtrein van 6.50 van Amsterdam en op 36 April met den trein van 13.01 van Rotterdam; naar Padang op 3 Mei met den extra mailtrein van 738 van Amsterdam. Correspondentie voor opvarenden van de „Arend”, welke nog wordt ontvangen na de verzending op 3 Met, zal naar Batavla-Centrum worden gezonden. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de correspondentie, om in de genoemde recht- streeksche brievenmalen te worden opgenomen, volledig gefrankeerd moet «tin en roerri-- van .twee elkaar snijdende lijnen over bel sebeele adres. enscheteend voor de veranderde gevoelens in Engeland is wat het toonaangevende Zondagsblad, de „Observer” schreef: „Wat te Moskou gebeurd is, beeft grooter voldoening verwekt dan Europa sinds vele ja nen gekend beeft. De heer Stalin beeft genoeg gezond verstand gehad om de Russische revo lutie te stabiliseeren tot een zuiver blnnen- V T a Zijn bezoek te Moskou is Mr. Eden doorgereisd naar Warschau en Praag. ■L w van de resultaten der daar te voeren besprekingen zal voor een groot deel afhangen welke politieke gevolgen het bezoek aan Moskou met zich zal brengen. Maar reeds kan en moet geconstateerd worden, dat de berichten uit Moskou te Londen een buitengewoon gunstigen indruk gemaakt hebben. Ofschoon men van het bezoek aan Berlijn weinig verwacht had, blijkt met den dag steeds meer dat zelfs de swartgailigate pessimisten nog redenen hebben zich diep teleurgesteld te voelen. Door de kracht der tegenstelling Gedurende Maart 1935 zijn in bet radio- telefoonverkeer met Ned.-Indlë in totaal 378 gesprekken gevoerd, waarvan er 134 in Neder land en 154 in Indië werden aangevraagd. Hier onder zijn begrepen 53 goedkoope familiege- sprekken (op Zaterdagmiddagen), waarvan 23 in Nederland en 31 in Indië werden aangevraagd. Vna de hier te lande aangevraagde gesprekken hadden er 85 betrekking op zakelijke en 39 op familie-aangelegenheden. Voor Indië bedroegen deze getallen 86 en 68. In totaal werden 179 gesprekken van huls uit gevoerd, waarvan in Nederland 81 en in Indië 96 werden aangevraagd. In het radlotelefoonverkeer met Ned.-Indië met de overige landen van Europa na Neder land werden in totaal 16 gesprekken gevoerd, nJ. met Engeland 1.1, Italië 2, Zwitserland 3 en Frankrijk 1. maakt, en wiens uitvoerige berichten klaar blijkelijk „geïnspireerd" zijn, heeft zeer na drukkelijk vastgesteld dat uit niets blijkt dat Rusland eenige agressieve bedoeling koesteren zou. Met andere woorden: Hitler sou vol gens bet Britsche Inzicht de „Russische be dreiging" tegenover zijn Britsche bezoekers slechts uitgebuit hebben als een voorwendsel tot krachtige wederbewapenlng. Eï is thans een zeer duidelijke neiging in Engeland merk baar om aan het bestaan dier bedreiging in bet gebeel niet te gelooven en zich Integendeel op het standpunt te stellen dat Rusland de nadeelen erkennend van het isolement, waarin het jarenlang verkeerd heeft, oprecht streeft naar samenwerking met West-Europa in het belang van den vrede. LENINGRAD, 3 April. (Reuter) Een Sovjet- ingenleur heeft, naar Tass meldt, een nieuw automatisch apparaat uitgevonden, dat bet ademen op groote hoogten vergemakkelijkt. In tegenstelling met de tot dusver gebezigde toestellen, wordt door het nieuwe apparaat de zuurstof automatisch gerantsoeneerd en wel in doses, die overeenkomen met de hoogte van de vlucht. Het apparaat, dat tegen vorst beschermd is, heeft een gewicht van 630 gram en wordt in een kleine tasch ondergebracht, die aan het valscherm wordt bevestigd. Naar de meenlng van den uitvinder zou het nieuwe apparaat met succes gebruikt kunnen worden bij stratosfeervluchten in een open gondel. landsche aangelegenheid. Complicaties bulten Rusland werden (door Stalin) reeds maanden geleden uitgeschakeld....” Het Is duidelijk waarop het blad zinspeelt- De van Moskou uit gevoerde Internationale on- dermijnlngs-propaganda, welke voornamelijk tegen Engeland gericht was, had haar groote kracht verloren nog vóór Rusland tot den Vol kenbond toetrad. Ten slotte kreeg men den in druk dat xü. althans wat Engeland betreft, ge heel .afgelast” was. Litwinoft heeft tegenover mr. Eden te kennen gegeven dat de Sovjet- regeering meer prijs stelt op betere commer cieels en andere betrekkingen met Engeland en het Britsche Rijk, dan op voortzetting van „roode" propaganda. Te Londen gelooft men dat hij dit oprecht meent. De economische verhoudingen in Rusland dwingen hem het oprecht-te meenen. Bovendien geeft hij weinig op wanneer hij de communis tische actie tegen Engeland laat vapen. want al het door Moskou verrichte ondermijnings- werk heeft in vele Jaren tijds zelfs niet ten gevolge gehad dat ook maar één communis tisch candldaat bij een verkiezing genoeg stem men op zich vereenlgen kon om in het Lager huis gekozen te warden. Nu is het duidelijk dat, geheel afgezien van het groote Europeesche vredesvraagstuk, een werkelijk vriendschappelijke verhouding tus schen Groot-Brittannië en Rusland voor Lon den van niet minder belang is dan voor Mos kou. Niet zoozeer omdat zulk een verhouding met zich brengt dat van een hervatting der communistische propaganda tegen Engeland zelfs geen sprake meer zijn kan want deze propaganda heeft, gelijk wij reeds opmerkten, voortdurend minder resultaten opgeleverd. Groot Brittannlë heeft zelfs in de dagen van het Tsarisme in Europa nooit iets van Rus land te duchten gehad. Des te grooter is voor Engeland het „Rus sische gevaar” steeds geweest In Indië en nooit heeft zich dit meer doen gevoelen dan sinds de vestiging van het bolsjewistische regiem. Alleen in het brein van fantasten kan een sterk Duitschland een werkelijke bedreiging opleveren voor de Britsche wereldmacht al kan dan niet ontkend worden dat niet alleen in Engeland, maar ook in Duitschland zulke fan tasten leven. Het eenige gevaar heeft, sinds de Fransche vloot bij Trafalgar verslagen werd, gedreigd van Russische zijde, en de Engel. schen hebben redenen gehad de communisti sche agitatie, van Moskou uit gevoerd In de Indische grensprovincies, meer te vreezen dan de legers van den Tsaar. Welke waarde gehecht moet warden aan de medewerking van Rusland aan het collectieve vrede*, en veiligheidsplan, kunnen wij thans nog niet beoordeelen WJj Willen op Engelsch gezag aannemen dat men het te Moskou oprecht meent, ofschoon wij persoonlijk nooit veel vertrouwen kunnen stellen in de bedoelingen eener regeering die niet alleen elke hoogere moraal ontkent, maar zelfs niet duldt dat anderen zulk een moraal huldigen. Van het engere Britsche standpunt be schouwd evenwel is toenadering tot Rusland om sulver politieke redenen ongetwijfeld van bet allergrootste belang. En dit verlüaart de FOTOREPORTAGE De voorjaarsbloemenmarkt op den Goudse he Singal te Rotterdam. De koop wordt gesloten koi vei Op het terrein der Wereldten toonstelling te Brussel heeft een aantel autoritei ten, onder wie de burgemees ter ven Brussel, de eerste rit mee gemaakt van den lilliputtrein, die de duizenden be zoekers langs do verschillende paviljoens zal IX sa wrMi ij wn D* In ons land vartoownd* baroantd* Spsanseh* dansorM La Argentina bracht Woensdag een bezoek aan de bloemen tentoonstelling te Heemstede, waar z|j eee aantal exemplaren van oen naar haar genoom de Anjersoort In ontvangst mocht name*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 4