B I I N •V Grootsch opgezette F.J.A.M.Wierdels overleden Het Uiverrapport Rijdende studio voor den K.R.O. g „leeningszaak” EEN MAAND GEËISCHT LANDBOUWHYPOTHEKEN Kerkelijk leven De Rijnbrug te Arnhem DONDERDAG 4 APRIL 1935 Weldra in gebruik F 100.000 tegen 1.8% Roofoverval gepleegd GEZANT TE PEKING MR, H. VAN DEN BIESEN t R! Aanvaring te Vlissingen HET LICHTVERSCHIJNSEL PATER ALBADA JELGERSMA R.K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN De nood in het hotel bed» jf BEDELAARS PER AUTO De trawler te Dover ISSONE INDEMAN e Begrafenis der vyf slachtoffers Een stroom van meteoren op 24 Maart Een tot het uiterste geperfeetion- neerde reportage-wagen „De Hoop II” thans vermoedeljjk vrijgegeven Indiening by Minister einde vol gende week te verwachten Plannen beraamd tot verbetering van den toestand DIRECTEUR-GENERAAL DER ZUIDERZEEWERKEN Het auto-ongeluk te St. Michielsgestel VISSCHERIJ OP DE AFGESLO TEN ZUIDERZEE De typhusgevallen te Roosendaal Tegen verdachte anderhalf jaar geëischt „Wanneer de dagbladpers had medegewerkt, zouden ander half millioen inschrijvin gen binnen acht weken zyn ingekomen” Op Woensdag 10 April open voor het verkeer Bisschoppelijke deelneming Zoo juist verschenen ons boekje ZEEREIZEN 1935 Op al onze kantoren GRATIS beschikbaar De Landdag te Roosendaal Hl De wettelyke regeling inzake exe cuties ig in vergevorderden staat van voorbereiding Botterdam dat is on- weer afscheid 3 (Nadruk verboden) REISBUREAUX Amit '•-Gr nha De zeereerw. pater M Albada Jelgersma O. F. M. zal, bericht de ,Msb.", in de eerste dagen van deze maand geheel hersteld de kliniek Muscatello te Catama kunnen verlaten. „Hebt u nu ook wel om u zelve gedacht?” vroeg de kantonrechter niet zonder een zweem van sarcasme. De Minister van Waterstaat heeft bepaald, dat de brug voor gewoon verkeer over den Ne- derrUn te Arnhem op Woensdag 10 April, des voormiddags te 8 uur voor bet openbaar ver keer zal worden opengesteld. Het voor het algemeen rUverkeer bestemde gedeelte van deze brug en van den zuidelijken toegangsweg daarheen, voor zoover gelegen tus schen de brug en KM 4 van den Rijksweg Arn hemNijmegen is gesloten verklaard voor het verkeer met rijwielen in beide richtingen. Indirect worden de hypothecaire crediteuren door den steun zeer gebaat. Zonder dezen steun sou er waarschijnlijk van de betaling van rente en aflossing op de landbouwhypotheken in ver reweg de meeste gevallen weinig of niets te recht komen. De getroffen tijdelijke maatregel doet nu niet anders dan een regeling treffen, waardoor wordt voorkomen, dat van de door dien steun veroorzaakte waardevermeerdering van het onderpand. In gevallen van onredelijke executie, partij wordt getrokken. held verleent aan het landbouwbedrijf in zeer belangrijke mate steun om dit bedrijf voor on dergang te behoeden. Zij moet daarbij evenwel Invloed kunnen uitoefenen aan wie en in welke mate steun uiteindelijk ten goede komt, opdat hij aan zijn doel zal blijven beantwoorden. Woensdag bracht Z. H. Kxc. bezoek aan „Flora” te Heemstee r door den heer X. H. Krelage J. D: J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, een i. Z. H. Kxs. werd op zün rondwandeling begeleid De Bisschop van ’s Hertogenbosch, (wg.) f A. F. DIEPEN Leeuwarden Eindhoven ij’ In de tweede plaats vestigden de Ministers er de aandacht op, dat zoowel de getroffen tij* delljke maatregel ah het in te dienen wets ontwerp zich uitsluitend bewegen op het ter rein van de landbouwhypotheken. waar de po sitie een geheel andere is dan bjj de hypothe ken op andere eigendommen. Immers de Over- Van het aantal typhus-patlënten te Roosen daal, die in de barakken van het ziekenhuis Charitas worden verpleegd, Is begin dezer week nu het derde slachtoffer bezweken. De minister van Waterstaat, jhr. Van Lldth de Jeude aal eerst het rapport bestudeeren er. eerst daarna beslissen of het gepubliceerd zal worden. De indruk in regeerlngskrlngën is even wel, dat de minister wel tot publicatie zal besluiten. Eenige beswaren tegen de getroffen rege ling ingébracht, zal de regeering in overwe ging nemen. Zij is bereid om, waar blijkt, dat de regeling leemten verteent, deze aan te vullen. Tenslotte hebben de Ministers er prijs op gesteld nog eena nadrukkelijk te oonstatee- ren, dat self voer niets soo huiverig ztjn als voor maatregelen, die bet credietwesen onderwijnen. „Me- i op Wij betuigen U onze Innige deelneming met het tragisch ongeval uwer broeders-verkenners. Een troost was bet Ons te vernemen dat zij den dag van hun onverwachten overgang naar het Eeuwig Leven begonnen met een H. Com munie en dat zij op bijzondere wijze en met bo vennatuurlijk Inzicht bun Verkennersplichten trouw vervulden. Door gebed, aflaatstoepassing en H. Misoffer zal ik van harte hunne zlelerust mede bevorde ren als dit hun nog noodlg is. WH ook aan de zwaar beproefde famillën de verzekering mijner innige deelneming overbren gen. e.a. door nbtenaar hier be- ge- waarop Maar ntet te hooren. aantrekkelijkheid van de Verdachte antwoordde hierop: „Wanneer de actie maar gesteund was door de pers (ook wy hebben advertenties geweigerd. Red.) zou zU in acht weken zijn geslaagd. Wanneer de zaak dan goed liep, zou ver dachte zelf ƒ232235 overhouden aan vorderin gen van ongedekte leenlngen. Kantonrechter: „Dus in dat geval bleef er nog wel iets voor u overt" Dan vroeg de ambtenaar van het O. M. of verdachte van meenlng was, dat de verelschte deelname van anderhalf millioen personen in dat geval bereikt zou zijn. Hierop zeide verdachte, dat er niet eerder tot realisatie zou worden overgegaan, of het heele Plan zou geheel moeteB* ztjn uitgevoerd. Wan neer dus nog geen voldoende inschrijvingen binnen waren, werd er gewacht. De M pet. lage inschrijvers van die ander half millioen menschen vielen uit en ontvin gen ook geen cent terug. Dat geld was dan noodlg om de leenlngen te dekken. Ook boor den zij er niets meer van! Woensdagnacht is *t Dultsche stoomschip „1 1111a”, komende van Antwerpen, terwijl het de reede van Vlissingen voor anker lag, aan gevaren door het eveneens van Antwerpen ko mende Engelsche stoomschip „Harmonldes". De „Harmonldes” bekwam een ingedrukten voorsteven, terwijl de .Melilla” aan bakboord zijde ernstig werd beschadigd. Beide schepen zijn naar Antwerpen terug gekeerd. Naar men weet ia eenlgen tijd geleden een commissie gevormd op verzoek van Horecaf, onder leiding van oud-mlnlster Posthuma, wel ke maatregelen sou beramen om den toestand In bet hotel- en aanverwante bedrijven te ver beteren. Deze commissie beeft thans, na een diepgaande bestudeertng der materie, een adres samengesteld, waarin verschillende voorstellen worden gedaan en maatregelen worden aan- V« geven, welke tot verbetering van den toestand zouden kunnen leiden. Dit adres zal een dezer cagen aan den Minister van Economische Za ken worden aangeboden. Voorts zijn er in verschillende groote ge- tr een ten in ons land plaatselijke comlté’s van actie gevormd. Op verzoek van bovenbedoelde commissie echter zijn de werkzaamheden van de plaataelUke comité s voorloopig gestaakt. Men wil trachten meer eenheid te krijgen in de te voeren actie, terwijl ook voorkomen wordt, dat de algemeene actie geschaad wordt, door maat regelen, welke in een bepaalde gemeente ge nomen worden. Dan werd overgegaan tot bet getuigenver hoor. Twee dagbladdirecteuren waren gedag vaard. Bjj ben tn de bladen had om. een ad vertentie gestaan van verdachte. Driemaal plaatsen was opgegeven, doch de commissaris van politie verbood verdere publicatie. De ad vertenties varieerden tusschen de 80 en 100 in prijs en waren geplaatst in ongeveer 100 Nederlandsche dagbladen, doch tot op heden zijn ze nog niet betaald. Hunnerzijds hebben de Ministers vooral den nadruk gelegd op het zeer bijzonder karakter van den maatregel in tweeërlei opzicht. In de eerste plaats is de maatregel alleen bedoeld als een voorlooplge, in afwachting van het tot stand komen eener zich in vergevorder- den staat van voorbereiding bevindende wette- HJke regeling. Wanneer de regeering dese wet telijke regeling aanhangig zou hebben gemaakt, zonder eerst dezen tijdelijken maatregel te tref fen, zou het groote gevaar hebben bestaan, dat Inmiddels minder scrupuleuze crediteuren als hoedanig de regeering de ter conferentie ver tegenwoordigde instellingen zeker niet be schouwde talloose executies zouden hebben geforceerd. Dinsdagavond is te zijnen huize te Breda na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden overleden mr. H. J. J. van den Blesen. De afgestorvene werd op 8 April 1873 te Ginneken geboren als soon van het Eerste Kamerlid, mr. J. van den Biesen. Z. H. Exc. Mgr. A F. Diepen heeft het vol gend schrijven aan de Docesane Verkenners- vereenlglng gericht: Aan den Diocesanen Verkenners- geestelijke en Diocesaan Commis saris der Katholieke Verkenners. Naar wij vernemen zal de tweedaagsche jaar vergadering (Landdag) van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen dit jaar op Zaterdag 38 en Zondag 39 Juli »s te Roosendaal worden gehouden. Er worden circa 130 afgevaardigden en deelnemers aan dezen Landdag te Roosendaal verwacht. De ontvangende afdeellng zal tijdig haar voorbereidende maatregelen treffen tenein de den deelnemers een aangenaam verblijf te Roosendaal te waarborgen en hun een goeden Indruk van de stad en haar bevolking mee te geven. Na kort geleden van de H. H. Sacramenten der ^Stervenden te zijn voorzien, is in den ochtend van Woensdag te zijnen huize aan de Vondelstraat te A'dam overleden de« heer F. J. A. M. Wlerdels, oud-wethouder van Amsterdam, oud-dlrecteur van de N. V. Drukkerij „De Tijd”. Naar „De Telegraaf” verneemt, is de com missie, door den minister van Waterstaat be last met het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de ramp van de „U1 v e r”, thans zoover met haar arbeid ge vorderd, dat de Indiening van het rapport aan den minister van Waterstaat aan het einde van de volgende week kan worden te gemoet gezien. Of het rapport hierna ge publiceerd zal worden, staat nog geenszins vast. Omtrent de bespreking, die op Dinsdag April aan het Departement van Justitie met de Ministers van Justitie, van Economische Zaken en van Financiën heeft plaats gehad omtrent de door de Regeering getroffen maat regelen met betrekking tot de landbouwhypo theken. vernemen wij van bevoegde zijde het volgende: Onder overweldigende belangstelling, zoowel uit Vught als ver uit den omtrek, beeft Woens dagmorgen aldaar de teraardebestelling plaats gehad van de vijf jongemannen, die Zondag j 1 op zoo tragische wijze bij een auto-ongeluk te St. Michielsgestel om het leven zijn gekomen. De regeering vertrouwde, dat de gehouden bespreking aan de vertegenwoordigde Organi saties de overtuiging zou hebben gegeven, dat zij den verderen loop van zaken met gerust heid konden afwachten. Uiteraard zal, wanneer bet wetsontwerp, dat deze materie verder zal regelen, bjj de Staten-Oeneraal zal zijn inge diend. nog alle gelegenheid bestaan om van de opmerkingen, waartoe de voorgestelde regeling aanleiding zal geven, te doen blijken. ..Bent u zelf kapitaalkrachtig?” was de vol gende vraag van den kantonrechter, waarop verdachte ontkennend antwoordde, maar daar tevens aan toevoegde, dat dit geen verelschte ia, daar de ontvangen geiden en leenlngen el kander «takksn Juist met het oog daarop is de regeling bij Algemeenen Maatregel van Bestuur slechte als zeer tijdelijk bedoeld en is zij bovendien om geven met waarborgen, om willekeur bij de toepassing uit te sluiten. De Minister van Eco nomische Zaken doet zich toch, alvorens eenige beslissing te nemen, advisee ren door een com missie, welker samenstelling den waarborg geeft, dat zij bjj het uitbrengen van haar ad viezen met het algemeen belang, dat is gele gen In een op vertrouwen gevestigde credlet- wesen, terdeg rekening zal houden. De voorzitter der commissie, de oud-Mlnls- ter van Justitie mr. J. Donner, heeft bij de in stallatie der commissie daarvan reeds asm- stonds doen blijken. Btf K. B. is met Ingang van 1 Mei 1938 we gens verandering in de inrichting van het dienstvak, waartoe hij behoort, eervol ontslag verleend aan Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler te Den Haag als dlrecteur-generaal van de Zuiderzeewerken. In het bijzonder vlsscherjjreglement voor de afgesloten Zuiderzee is een nieuw artikel ln«e- voegd. waarbij de periode van 16 Maart tot 31 Mei als gesloten vischtjjd voor de afgesloten Zulaerzee wordt voorgeschreven. Voor zestien soorten vlschtulg la dese bepaling niet van kracht. Naar de „Telegraaf” meldt, zal mr. G. W. baron de Vos van Steenwjjk, gezantachapsraad bij de Nederlandsche legatie te Berlijn, wor den benoemd tot opvolger van mr. Thorbecke als Nederlandsch gezant te Peking. het O. M„ mr. G. v. d. Dus- ook een heele loterij opkoo- Groot uit IJmulden, weigerde eveneens de boete te betelen, aangezien h(j op het oogen- bllk. waarop de overtreding werd geconsta teerd. niet de beschikking over den trawler had. aangezien dese door anderen gecharterd was. Het heeft den laatsten tijd de aandacht ge trokken in Zuld-Llmburg, dat bedelaars met groepen tegelijk in een auto arriveeren. en dan over een bepaalde streek strijken als een troep musachen. Tegen den avond komen da bede laars dan weer op een bepaald punt samen voor zoover ae daartoe nog in staat zijn. Onder de bedelaars zijn vele spiritus-drlnkers. Reeds ongeveer een maand ligt naar men weet, n het Granville Dock te Dover de Ne derlandsche trawler, „De Hoop H" LJM. 40, waarop de Engelche douane-autoriteiten be slag hebben gelegd, toen aan boord een la ding likeur en andere alcoholhoudende dran ken werden gevonden, waarvan geen aangifte was gedaan. 1 Den kapitein was een boete opgelegd van 35 pond sterling, die niet was betaald, waarop beslaglegging volgde. De eigenaar van den trawler, da reader De Requisitoir nemende achtte de van het O. M. het ten laste gelet wezen. Of men nu een dergeljjke instelling een leening noemt of loterij is precies hetzelfde. Gebleken Is, dat berekening Is uitgesloten f het is louter toeval. Theoretisch kan men het wel uitrekenen, doch in de practijk komt daar niets van. Wat de strafmaat betreft, wil spr. niet aan den lagen kant blijven. Had de Utrechtsche politie niet tijdig ingegrepen, dan hadden waarschijnlijk ruim een millioen Nederlanders, bjj het falen der beweging, de dupe geworden. En de kans van falen is grooter dan die van slagen. Spr. eischte ten slotte een prlnclpieele hech tenis van een maand. De verdediger mr. van Soest uit Utrecht wees er in zijn pleidooi op, dat hier geen ge legenheid was gegeven tot t mededingen naar prijzen of premlën, waarvan artikel 3 der Lo- terijwet spreekt. Hier werden leenlngen ver strekt. Een leening geeft geen voordeel, prij zen en premlën wel. Verdachte heeft bet geheel goed bestudeerd en het systeem zuiver zakeljjk en wel door dacht opgezet. Het was hem niet te doen om anderhalf'millioen menschen 36 cent uit den zak te kloppen. Tenslotte pleitte mr. v. Soest vrijspraak. In zijn repliek merkte de Ambtenaar nog op. dat er hier wel economisch voordeel aan te behalen was; althans voor verdachte. „Wanneer hij dit niet gedaan had zoo vroeg ny. v. d. Dussen zich af wat heeft hij dan gedaan? Dan heeft hfj het publiek op grove wijze getracht te misleiden I Niemand stort toch ergens geld in, zonder eenlg voor uitzicht op voordeel.” Na dupliek besloot de kantonrechter mr. A. J. N. Otten over veertien dagen schriftelijk vonnis te zullen wijzen. „Waren er reeds Inschrijvingen binnen komen?" zoo vroeg de kantonrechter, f- verdachte antwoordde, dat de politie te spoedig had Ingegrepen. Om aan te toonen, dat hier geen sprake was van een loterij en de kansen te berekenen waren, gaf verdachte dezen uitleg: „Wanneer bij de eerste inschrijving van 38 deelnemers (dit aantal is steeds vereischt) door één persoon deze 36 Inschrijvingen wer den gedaan in een bepaalde volgorde, en wel zoo, dat hjj er vier hooge Inschrijvingen bjj neemt, waarvan de waardebepaling niet bin nen grenzen is vast te stellen, maar door ge heel subjectieve factoren voor den Inschrijver geldend moeten worden gesteld, dan heeft hl) kans het recht te verkrijgen op alle geldobjec- ten vermeld in het uitgegeven prospectus. Die vier hooge inschrijvingen zouden echter nog doelloos zijn, indien zij niet op de waarde van de geldleenlng gericht zouden zijn.” „Wat bqdoelt u met de waarde van de geld leenlng?” vroeg hem de kantonrechter. JDe waarde van de geldleenlng wordt be paald door gemiddelden Interest, door het af- lodpende bedrag en de aflossing der geheele leening; rekening houdend met de annuïteit van de geldleenlng. Dit bedrag hangt echter in de lucht, want het is een persoonlijke waar- deerlng van den betrokkene. Hierdoor heeft deze eene persoon zich ver zekerd van de promotie naar de volgende com- petltle-groep. Nu wordt het moelHjker ook weer de volgende competitle-groep in de hand te krijgen.” Kantonrechter: ,Jk zou zeggen, mogelijk!" Ambtenaar van een: ^Ja, je kunt pen!” Na deze interrupties ging verdachte verder. „Het is dus voor denzelfden persoon steeds moelHjker en.... kostbaarder zich van de pro motie tot de volgende groepen te verzekeren." ij de Ned. Seintoestellenfabriek te Hil versum is momenteel voor den K.R.O. een radlo-auto in aanbouw, die door haar hypermoderne inrichting het reportagewerk zeer zal vergemakkelijkenen als het ware een symbool is van het raffinement, waartoe ook op dit gebied de techniek zich aan de behoeften van het publiek aanpast. De reportage, voor zoover die buiten de stu dio moet plaats hebben het uitzenden van vergaderingen, betoogingen, voet bal wedstrijder. geschiedt, naar men weet, hetzij direct de microfonen met een telefoonlijn op den zender aan te sluiten, hetzij indirect, door het gebeurde vast te leggen op gramofoonpla- ten, die dan later in de studio worden afge draaid. De vele en omvangrijke apparaten, die voor dat alles noodlg waren, werden vroeger ook wel in een auto meegevoerd, doch wilds men er mee gaan werken, dan moesten ae uit geladen en ergens ondergebracht worden, wat natuurlijk nogal wat tijd en moeite kostte. Ds nieuwe wagen maakt het mogelijk om de ge heele verwerking van het geluid, dat binnen komt, in den auto zelf te doen geschieden, aoo- dat men b.v. midden op de hei en in de meest ongunstige weersomstandigheden kan werken, terstond na aankomst kan beginnen en ter stond kan wegrijden, wanneer de reportage be gonnen is. De binnenruimte van den auto beeft aan weerszijden werktafels, waarop de apparaten zijn gemonteerd. Hij is uitgerust met een mi crofoon, die bij een gebeurtenis, die uitgezonden moet worden, op verschillende plaatsen worden opgesteld. De aldus langs vier lijnen binnenko mende geluiden kunnen in een .jnengkast" worden gemengd om dan. na in een versterker- apparatuur versterkt te zijn, telefonisch aan den zender te worden doorgegeven. Is er geen telefoon-aansluttlng in de nabijheid, dan kun nen twee microfonen op gramofoon-instaHaties worden aangesloten, waar het geluld op me- tallofoonplaten wordt vastgelegd. Het dak van den auto kan geopend worden en dan kan een microfoon-carbine. die opge vouwen en in den wagen meegevoerd kan wor den. daar bovenop geplaatst worden, zoodat een radio-verslaggever dan vanaf zijn hooge stand plaats de geheele omgeving kan oversten en b<j wedstrijden e.d. zelfs kan meerijdend De versterkers en andere apparaten, die in den wagen geplaatst zijn, moeten alle gevoed worden met 330 volta wisselstroom. Waar een aansluiting op het lichtnet tot stand gebracht kan worden, levert dit natuurlijk geen moeilijk heden op. Is men geheel verstoken van een wlselstroomleiding, dan kan men gebruik ma ken van een accumulatorenbatterij, die vóór In den wagen is aangebracht en die een kleine dynamo kan aandrijven, waardoor 330 volts wisselstroom kan worden opgewekt. Natuurlijk is in den wagen ook een contrtle- ontvanger aanwezig, alsmede een telefoontoe stel, om tijdens de uitzending met den zender te kunnen spreken. Vermelden wij ten slotte nog. dat gedurend» een opname, terwijl de auto stilstaat, de vee-"' ren worden vastgezet, waardoor de cabine tril- lingvrij is en dat het in de bedoeling ligt later ook nog een korte-golf-zendertje in den wagen te plaatsen, dan hebben we aan deze nieuwig heid op radiogebied eerst zeer kort geleden heeft de N.CJLV. ah éérste in ons land een dergelijke reportage-auto in dienst gesteld de aandacht gewijd, die deze van de zijde van het publiek verdient. Voor een Juiste en zooveel mogelijk zekere berekening van de kans, die efen persoon sou grillen hebben om alle geldobjecten te krijgen, moest hij inschrijven op den middenkoers van de totale inschrijvingen tot in alle geledingen in het prospectus omschreven. Deze middenkoers is absoluut onbereken baar. De grootste deskundige op rekengebied zou het niet kunnen uitrekenen. „Hoe groot zou het totale bedrag zijn, dat binnen kwam?” vroeg de kantonrechter. Verdachte goochelde toen wat met ettelijke tonnen en zei toen het niet precies uit zijn hoofd te kunnen zeggen. „Nou moedigde Z. Edelachtbare aan wy kijken hier niet op een ton!” Maar het juiste bedrag kregen wij „Wat is eigenlijk de het Inschrijven?" vroeg de kantonrechter voorts. Hierop antwoordde de verdachte met een wedervraag, nJ.: „Wat is de aantrekke lijkheid van het huren, zoowel vaste als roe rende goederen? Ik denk zoo liet hij er op volgen even zoovele aantrekkelijkheden als er huurders zijn!” Het systeem komt verder hier op neer, dat 96 pet der inschrijvers geheel uitgesloten zijn van het recht een geldleenlng te ontvangen. De hoogste inschrijver heeft bet recht 100.000 op te nemen. Hieruit volgt, dat het aantrekkelijke er van is, dat wanneer de rente-biedlng laag is. men tegen een goedkoope rente een bedrag kan bekomen; een en ander afhangende van vier pet. der hoogste inschrijvers. De toekenning geschiedt tegen den middenkoers van de hoog ste vier pet inschrijvers. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten, dat men 100.000 krijgt tegen 1.8 pet. rente, maar ook tegen een on gelegitimeerd bedrag naar boven. Dit hangt af van verschillende marktfactoren, zooals oa. een groote vraag naar geld. C. te Oude Tonge ge was alleen thuis. Zij waarop een stem ant- bet, Willem Kanne- De bespreking had plaats op verzoek van de Vereeniging van Directeuren van Hypotheek banken, de Nederlandsche Vereeniging tot be vordering van het Levensverzekeringswezen, den Nederlandschen Spaarbankbond en de Broeder schap van Notarissen in Nederland. Daarbij waren tevens tegenwoordig de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank Ie Utrecht en de Coöpe ratieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. De vertegenwoordigers van deze verschlUen- 4e organisaties zijn allen in de gelegenheid ge steld de wenseben en bezwaren, waartoe de getroffen regeling hun aanleiding gaf, ter ken nis van de Ministers te brengen. Op een avond in December van het vorig jaar werd er op de deur van de woning van den 55- jarlgen landbouwer klopt. De vrouw vroeg wie er was, woordde: „Ik ben deu”. Dit was de naam van den patroon van haar man. De vrouw opende de deur en er sprong een jongmensch te voorschijn, dat een schietwapen op haar gericht hield onder de be dreiging: je geld of je leven! De man had een gordijn over het hoofd en sokken over de schoe nen getrokken. Uit angst gaf de vrouw hem haar spaarduitjes, eenige bankbiljetten van 25 en 10. De man drong de vrouw vervolgens in een hoek en dreigde baar dood te zuilen schieten, wanneer zjj het waagde bulten te komen. De vrouw had den dief aan zijn stem herkend en zjj had den burgemeester verteld wien zij er van verdacht. Dinsdagmorgen had zich voor dezen brutalen roofoverval de 21-jarige J. F. uit Oude Tonge voor de Rotterdamsche Rechtbank te ver antwoord' len. HU zeide het misdrijf te heb ben gepleegd om zijn schulden te kunnen betalen. De officier van Justitie wees er op, dat verdachte reeds eerder is veroordeeld. De be woners van het platteland moeten tegen der- gelUke individuen worden beschermd. HU eisch te 11/2 Jaar gevangenisstraf. Mr. Helnkemans pleitte clementie. Uitspraak 18 ApriL Dit charter is echter dezer dagen afgeloo- pen en de eigenaar van den trawler stelt thans pogingen in het werk weer de beschik king over de ,De Hoop n” te krUg-n. Met een xUner andere trawlers „De Hoop I" UM. 193, is hU Woensdag te Dover gearriveerd. Men verwacht, dat hU de gevraagde boete van 35 pond sterling zal betalen om de IJmulden 40 weer vrU te krUgen en naar Rotterdam te brengen. Het bUJft dan natuurUjk de vraag of de reeder geen stappen zal doen om de terug betaling te vorderen van de z. 1, ten on rechte hem opgelegde boete. Om half tien formeerde zich voor het zieken huis, waarheen het stoffelUk overschot der slachtoffers was vervoerd, een groote stoet van autoriteiten, vereenlglngen en verkenners, die de overledenen ten grave wilden dragen. Daar onder bevonden zich o.m. de voltallige gemeen tebesturen van Vught en St. Michielsgestel, burgemeester Offermans uit Heesch. prof. dr. de Quay uit Tilburg, leiders der RK. Verkenners- beweging en de eerste luitenant Beaumont, com- pagnie-commandant van het 7de regiment in fanterie te Venlo, waarvan de verongelukte korporaal v. d. Wal deel uitmaakte. De baren werden gedragen door verkenners en gildebroeders en oud-leden van het Bra- bantache Studentengllde. In de St. Petruskerk, die tot in de uiterste hoeken met belangstellenden was gevuld, droeg de zeereerw. heer pastoor L. Sanders, met as sistentie, de plechtige H. Requim-Mls op. Na de plechtigheden in de kerk vertrok de stoet naar het kerkhof, waar de vUf slachtoffers in een gemeenschappelUk graf werden neerge laten. Aan het graf werden woorden van afscheid gesproken door burgemeester H. Loeff, burge- 1 meester A. P. Scheltus van 8t. Michielsgestel, luitenant Beaumont en door den hoofdkwartier, commandant der Katholieke Verkenners, den heer Van Leeuwen uit Den Haag. Namens de familie dankte de heer A. v. d. Griendt voor de eer den overledenen bewezen. De merkwaardige lichtstreep, die op tal van plaatsen in ons land Zondagavond van 34 Maart werd gezien, was de staart van een grooten me teoor. Het bUjkt uit verschillende berichten, dat er dien avond meerdere groote meteoren zijn gezien, meest alle in den vroegen avond, toen het nog niet ten volle donker was. Het is dus zeer goed mogelök, dat behalve de geaignaleer. de meteoren er nog meerdere zUn geweest, die men niet heeft kunnen waarnemen. De vUf volgende zUn met zekerheid gezien: Te Den Haag een om SM. zich van rechts naar links bewegende tusschen de avondster en Aldebaran. Deze meteoor was zeer duidelijk en Het een kort zichtbaren staart na. evenals de meteoor zelve roodachtig van kleur. Tusschen 6 en 7 uur werd te Vught een meteoor gezien, die zich van West naar Oost bewoog en een staart naliet, die 5 k 6 seconden zichtbaar bleef. Kleur blsmw-groen. Om 730 zag men te Den Haag een meteoor naar beneden vallen, die helgeel van kleur was en een evenzoo gekleurden, prachtlgen staart achterliet. Deze meteoor kan niet identiek zUn met dien, welke de op vele plaatsen waarge nomen lichtstreep achterliet, want die was wit of wlt-grauw van kleur. Terwijl de Uchtstreep te zien was viel er nog een vUfde meteoor, ook in het Noordwesten. We mogen dus wel spreken van een meteoren, stroom, welke dien avond is voorgekomen, en dit maakt het verschijnsel des te belangwekken der. Het was reeds iets büaonders omdat een der meteoren een staart achterliet, die meer dan twintig minuten lang zichtbaar is geweest en allerlei merkwaardige vormveranderingen heeft ondergaan. Voor den Utrechtschen Kantonrechter mr. A. J. N. Otten heeft Woensdag terecht ge staan een accountant uit Utrecht, wien over treding van artikel 3 der Lotertjwet ten laste was gelegd. Het was h zeer doordachte en weidsch op gezette zaak, welke verdachte had gesticht in den vorm van een „race-leening" en waarvoor hU door middel van groote advertenties in de dagbladen het publiek trachtte te winnen 36 cent te storten in de hoop, dat men na ver loop van 30 Jaren de kans kreeg de som van i 100.000 ter leen te krUgen tegen 14 pet. Althans na een zeer diepgaand onderzoek kwamen deze feiten naar voren. Het was uit den tekst der advertenties te lezen, doch 90 pet. van de Nederlandsche bevolking zal dit er niet uit begrepen hebben.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5