De toestand onze Oost Steun tuinbouw Slechte gewoonten m RUND VEETEEL TREGELING SIGARENINDUSTRIE MOEILIJKHEDEN MET DE HYPOTHEKEN DE AMSTERDAM-RIJN- VERBINDING NOGMAALS: WAAROM OPHEFFING? CRITIEK OP VOLKSRAAD 1 ZATERDAG 6 APRIL 1935 Verbouw van fabrieks- IDEEËN aardappelen Bezwaarschriften tr NEDERLAND—BELGIË Amokmaker gedood Japansche penetratie aan LUCHTAANVALLEN En de stofzuigers Ernstig auto-ongeluk nabij Kelpen Beperking bepoting'nieuw-ontgon- nen dalgronden DISTRIBUTIE VAN PEKEL HARING De beide slachtoffers door kommiezen gevonden Bijna twee millioen beschikbaar gesteld Ingrijpende maatregelen dringend van noode „Volk en Vaderland” over het Nat. Comité voor arbeid aan werklooze intellectueelen Onderhoud met de regeering over beperking van machinalen arbeid FRIESCHE VLAG STEUNPLAN VOOR DE SCHEEPVAART Zonder identiteitsbewijzen te houden vaarskalveren Gaat aanleg van den zytak naar Wyk bij Duurstede niet door? Bezuiniging op defensie Vaarskalveren en niet geregis treerde stierkalveren Geregistreerde stierkalveren Land- en Tuinbouw Gaat de bezuinigingspolitiek van de Regeering te ver? Imperiale zelfvoorziening Erkende veestapels Nadat hy verscheidene personen verwond had LIBRA I ibi I ülflSkö FABRIEK ledei kunnen WAT MIJNHARD! MAAKT IS GOED met zich Het Regeeringsbureau voor de uitvoering var. de Landbouwcrisiswet deelt mede, dat de bepa ling, dat nieuw-ontgonnen dalgronden voor 100 pct. met fabrieksaardappelen mogen worden be- teeld. bij den uitpoot 1935 voor bet laatst wordt toegepast. Voor 1936 en volgende jaren zal dus bjj even- tueele voortzetting der steunmaatregelen voor fabrieksaardappelen rekening gehouden moeten worden met een bepoting dier gronden tot een geringer percentage. De hun Tegen verdere salarisverlaging als gedeelte lijk dekkingsmlddel opperden deze leden ernstig bezwaar. Dat kunt U zeggen, indien Uw provisiekast is voorzien van een paar busjes GECONCE KOF F IEMEL K "FRIESLAND - LEEUWARDEN Zjj achtten het een onmogelijkheid, een goed ambtenarencorps in stand te houden wanneer, in nog meerdere mate dan thans reeds is ge schied. wordt gekort op de wedden. Deze leden bepleitten heffing van een uit voerrecht op aardolie. De regeering zal het geheele complex van vraagstukken, welke hiermede verband houden, bestudeeren zonder echter hieraan eenlge toe zegging te verbinden. Van de zijde van het comité deelde men ons mede, dat in dit onderhoud herhaaldelijk is aangedrongen op een spoedige beslissing en dat de conferentie een bevredigend verloop had. Gewezen werd op eenlge toeneming van den uitvoer en vermindering van den Invoer, waar de handelsbalans is ge- thans Verscheidene leden vroegen inlichtingen om trent de verhouding tusschen Ned. Indië en Japan. Met name werd de vraag gesteld of de scheepvaartconventle definitief is mislukt, of dus de onderhandellngen daaromtrent Enkele lede<“^ bepleitten de noodzakelijkheid van het nemen van monetaire maatregelen. en nu voorgoed zijn afgebroken. Tenslotte vroegen zij. welke politiek de Regeering voornemens is te volgen tegenover de Japansche penetratie. Sommige leden duchtten, dat te weinig zorg wordt gedragen voor de positie van de econo misch zwakken. Voorts betoogden zij. dat Ned. Indië recht heeft op een uitkeering uit de Nederland- sche schatkst. Vele andere leden achtten den toestand In Indië nog zeer zorgwekkend. Ook voor 1935 zullen de kalveren binnen de reeds bekend gemaakte gewlchtsgrenzen moe ten zijn voorzien van hetzij een identiteitsbewijs 1934, hetzij van een identiteitsbewijs 1935. be halve de hierna te noemen uitzonderingen. „Op Woensdag 27 Maart werd het comité ontboden bij minister de Wilde, die het ultima tum stelde, dat het geheele comité moest wor den ontbonden. Want ten eerste zaten er in het comité geen vooraanstaande politieke figuren; ten tweede was samenwerking met generaal Seyffardt (Dit moet klaarblijkelijk slaan op den geruchtmakenden „open brief”, dien de gene raal richtte tot minister Deckers. Red.) en diens secretaris Van Lockeren Campagne uit den booze; x en ten derde maakten N.S.B -ers er deel van uit. Gaf het comité geen gevolg aan dezen etech, om zich zelf te ontbinden, dan zou de minis terraad zich in het openbaar tot de leden van het eere-comité wenden met het dringend ver zoek, om zich daaruit terug te trekken.” De Nederlandsche Industrie- en handeteraad voor Land- en Tuinbouw zal Dinsdag 9 April te 's-Gravenhage een algemeene jaarvergade ring houden, waarbij o.m. de minister van Eco nomische Zaken is ultgenoodigd. Verscheidene leden hadden niet zonder be zorgdheid kennis genomen van de voornemens der Regeering inzake nog verder gaande be zuiniging op de defensie. De mededeeling van den minister van Koloniën, dat de Regeering de door de commlssle-Idenburg becijferde be zuiniging op de landmacht had gevonden, deed hen vragen of dan naar de overtuiging der Re geering de landmacht nog wel tegen haar twee ledige taak zou zijn opgewassen. Zelfs ten aan zien van de handhaving der inwendige orde waren deze leden met zorg vervuld. Uit het rapport-Idenburg hadden zij den indruk gekre gen. dat het uiterste minimum reeds thans was bereikt, zoo niet overschreden. De Vereeniging van Handelaren in Bouwma terialen in Nederland zegde toe. op korten ter mijn een vergadering bijeen te zullen roepen van alle bjj het bouwbedrijf en het huizenbezit toetrokken groepen, om gezamenlijk beslissingen te nemén inzake de te voeren actie. In het ziekenhuis te Weert zijn Vrijdagoch tend twee jonge mannen opgenomen, die door dienstdoende kommiezen op den weg naar Kel pen (Limburg) gevonden waren tusschen de brokstukken van een totaal vernielden auto. Zij waren zeer ernstig gewond en Vrijdag avond waren zij nog bulten bewustzijn. Omtrent het gebeurde Is nog niets bekend. Men vermoedt, dat het ongeluk Vrijdagnacht Is geschied. De slachtoffers zijn de 28-jarige F. Claessen en de 31-jarige J. Carls, belden uit Heythul- zen. Het „Volk" verneemt dat bjj het Departement van Waterstaat ernstig overwogen wordt, den zijtak naar Wijk bij Duurstede van de Amster- oom-Rljnverbinding, waarvoor op 21 December d- schutsluis met voorhaven werd aanbesteed, maar de gunning nog steeds is opgehouden, ge heel te laten vervallen. De Minister van Blnnenlandsche Zaken heeft een circulaire gericht aan de gemeentebesturen betreffende de distributie van pekelharing. In deze circulaire deelt de Minister mede, dat de Nederlandsche VtescheriJ Centrale zich voor stelt, dat de distributie van pekelharing door bemiddeling der gemeentebesturen zou kunnen geschieden. De verkoop moet geschieden tegen betaling van 0.10 per 8 haringen, terwijl per gezin 8 haringen per week henchikhaar worden ge steld. Algemeen was men het erover eens, dat een voortgaan op dezen weg zou leiden tot een vernietiging van alle particulier hui zenbezit en tenslotte ook tot een debacle voor de hypotheekgevers zelve, die immers hun onderpand vrijwel waardeloos zullen zien worden. Op zeer korten termijn moet tot ingrijpende maatregelen worden geko men, wil een algemeene debacle worden gekeerd. Naar aanleiding van een bericht in een enkel blad betreffende onderhandellngen tusschen Ne- oerland en België Inzake de herziening van de Nederlandsch-Belgische verdragen, vernemen wjj in aansluiting op de redevoeringen, welke de minister van Bultenlandsche Zaken bij de behandeling van de begrooting van zijn depar tement in de Staten-Generaal heeft gehouden, cat er tusschen beide regeeringen wel voortdu rend voeling wordt gehouden, doch dat van bepaalde onderhandellngen geen sprake is. Vrijdagochtend is op het Departement van Financiën een bespreking gehouden tusschen de ministers Oud. Slotemaker de Bruine en Steenberghe met een deputatie uit het comité tot beper'-lng van den machinalen arbeid In de sigarenindustrie. Het Idee, om stofzuigers te gebruiken voor het gasvrij houden van lokalen, wordt van twij felachtige waarde, nu ons bjj gelegenheid van de „verduteteringsoefeningen in Gelderland door autoriteiten is medegedeeld, dat men in oorlogs tijd bjj luchtaanvallen geen risico zou nemen, en eenvoudig op de electrische centrale den stroom zou uitschakelen .Kans op onvoorzichtigheid der burgerij is dan uitgesloten, doch eveneens de werking der stofzuigers. De etschen, welke voor het aanhouden van geregistreerde stierkalveren worden gesteld, zijn in groote lijnen gelijk aan die. welke verleden jaar hebben gegolden. Identiteitsbewijzen van geregistreerde stierkalveren zijn niet inwissel baar. De prijs van een Identiteitsbewijs voor een geregistreerd stierkalf bedraagt wederom ƒ0.75. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer inzake de begrooting van Ned.-Indië voor 1935 uitten verscheidene leden hun waar- deering voor de wijze, waarop de gouvemeur- generaal zijn ongemeen moeilijke taak vervult. Naar het „Handelsblad” uit meestal welinge lichte bron verneemt, zal thans het algemeene steunplan voor de scheepvaart dit niet te verwarren met credieten of subsidies voor scheepsbouw naar den Raad van State wor den verzonden. Aanvankelijk ging het gerucht, dat de indiening van het steunplan voor de scheepvaart moest wachten op de aanneming van het groote bezuinigingsplan. Thans blijkt in ieder geval, dat belde ontwerpen de Kamer vfijwe! geltjktfjdig zulten bereiken; -» warden, al naar omstandigheden, toegepast. Van zulke slechte gewoonten worden allen, die ge wetensvol de rechten en belangen van hun naas ten ontzien, die zich (van nature voor grof ge weld of lage streken terugtrekken, of die de geestkracht voor zelfverdediging missen, het slachtoffer. In het groot en in het klein ont staat daardoor de zoo algemeen gewraakte en tot zooveel verbittering aanleiding gevende toe stand, welked de volksmond zoo juist hekelt met het gezegde: de brutalen hebben de halve we reld. Ernstig werd geklaagd over de houding van de overgroote meerderheid der hypotheekgevers tegenover dit vraagstuk. Zonder rekening te houden met die veranderde feitelijke waarde wordt in verreweg de meeste gevallen geweigerd mede te werken aan een verlaging van een der meest drukkende lasten, nl. de rente en de aflossingen der hypotheekbedragen. Meedoogenloos worden in vele gevallen, na hertaxatle op de tegenwoordige effectieve waar de, extra-aflossingen geëischt en bij onmacht om daaraan te voldoen, wordt geëxecuteerd. Niettegenstaande de rente op pandbrieven in vele gevallen verlaagd is. wordt nagelaten de rente der uitgegeven hypotheken dienovereen komstig te verlagen. D A E S, om ook kennis te maken mat onze voortreffelijke Amilda-huidcromo ontvangt U bij een tube IVOROL-tandpasta t ij del ij k een tube AMILDA gratis. IVOROL in tuben van 40 en 60 ct. en goeden naam, of in zijn maatschappejjkepo- ten, integendeel wordt in vele gevallen een ver- hooging dier lasten brand verzekeringsbelas. tlng, verhooglng, resp. Invoering, straatgeldbe- lasting, verhooglng van grondlasten enz.) ge constateerd. Gewezen werd op de wanverhouding, ont staan tusschen rentabiliteit, dus feitelijke waar de van onroerend goed, en deze lasten. sitie. Helaas bestaan er zulke lage lastertongen en meer, dan een normaal mensch wel denkt. Maar laster is ook het lichtvaardig verder ver tellen van het kwaad dat aan een ander wordt toegedicht. Gretig worden zulke 'verhalen maar al te vaak aangehoord; zonder eenig onderzoek liefst nog in zeer overdreven vorm „met een schepje er boven op” doorgegeven. Men schudt het hoofd en slaakt kreten van verwondering en verbazing over zooveel ongehoord kwaad. En wie had dat nu van zóó iemand gedacht l En de laatste, die het verhaal heeft aangehoord, ver telt het met nieuwe verf weer aan een volgen de. En niemand heeft den moed om halt te roe pen en te zeggen, dat'hij er niets, maar dan ook niets van gelooft, alvorens het bewijs geleverd te. En bij de ontelbare gevallen van laster, voort gekomen uit misverstand of lichtvaardig oor deel, moet dit bewijs altijd uitblijven. En wat van het maatschappelijk kwaad van den laster geldt, is even waar voor de kwaad sprekerij. In zekeren zin is dit laatste nog erger. Immers bij laster heeft de beschadigde nog al tijd kans de waarheid te doen zegevieren. Maar wanneer het onbekende kwaad uit wraak of uit babbelzucht wordt bekend gemaakt, dan kan dit onherstelbaar nadeel en nameloos leed aan den naaste berokkenen. Natuurlijk kan het noodlg of gewenscht zijn mistoestanden bekend te maken of kwade prac- tijken te ontmaskeren teneinde onschuldigen te redden df groote belangen te beschermen. In zulk een geval gaat de gemeenschap boven het in dividu. Zulke gevallen zijn echter zeldzaam te genover de ontelbare, waarin noodeloos, uit ge woonte en zonder nadenken kwaad van een ander wordt gesproken. Daarom worde dit punt met vette letters gedrukt op het program van den anti-slechte-gewoonten-bond! Een ander kwaad ligt verscholen in wat een Franseh fabeldichter genoemd heeft: le déslr de briller fait quelquefols cruel. Het verlangen om in een gezelschap te schitteren, om de aandacht op zich te vestigen; om te laten zien hoe gees tig men toch wel te en hoeveel durf men heeft, voert er menigmaal iemand toe om een zwak kere, een fijngevoelige, die zich niet gemakke- Hjk verdedigen kan; of wel een ondergeschikte of iemand, die op een of andere manier afhan kelijk van hem is te bespotten en tot een voorwerp van lachlust van anderen te maken. Men verontschuldlge zulke wreêSe gewoonten niet door ze goed bedoelde plagerijen te noemen; de grens tusschen onschuldig plagen en het ma ken van een ander tot speelbal van zijn spot zucht te altijd duidelijk genoeg. De laatste slechte gewoonten, welke wij hier aan toe zouden willen voegen, zijn die. welke voortvloeien uit de ongebreidelde heerschzucht van bepaalde personen. In ieder gezelschap, groot of klein, ontmoe ten wij bij herhaling menschen, die het er bU alles op aanleggen om hun haan koning te doen kraaien. De manier waarop dit geschiedt, te zeer verschillend. Velen doen het door zichzelf geweld op den voorgrond te schuiven; d<Wr met de ellebogen naar voren te dringen of met andere physlsche of psychische middelen hun omgeving te overheerechen. Er zijn er ook, file hetzelfde doel met sluwheid en sllnksche stre ken trachten te bereiken; of wel beide middelen De Minister van Economische Zaken heeft vastgesteld de Crisis Steunbeschlkklng 1935. Blijkens deze beschikking zal aan de telen van gewassen van den tuinbouw', die aangeslo ten zijn bU de stichting Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale en hun producten over de bjj genoemde stichting erkende veilingen of veilinghouders hebben geveild, steun worden verleend tot een totaal bedrag van ten hoog ste f1500000. Verder heeft de Minister bepaald, dat aan de telers van gewassen van den tuinbouw, voorzoover deze zijn aangesloten bij de stich ting Nederlandsche groenten- en fruitcentrale en hun producten over de veilingen te Alkmaar, Avenhom, Beverwijk, Broek op Langendfjk, Castricum, Edam, Grootebroek. Hello, Hem. Hoogkarspel, Medemblik, Noord-Scharwoude, Obdam, Opperdoes. Beemster, Warmenhulzen. Blokker. Winkel, Wognum, Wijdenis, Zwaag, Den Helder en Enkhuizen hebben geveild, steun zal worden verleend tot een maximum van f 360.000. Desgevraagd verklaarde men ons. dat de te genwerking, welke het comité noodzaakte den arbeid op te geven, in hoofdzaak van enkele „ambtelijke instanties” was gekomen. Men heeft getracht, zoo werd ons medegedeeld, het comitéin den grond te boren en wij hebben herhaaldelijk alle pogingen in het werk gesteld dit te voorkomen. Op initiatief der Vereeniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland is Woensdag avond te Amsterdam een vergadering gehou den, waartoe ultgenoodigd waren afgevaardig den van den Nederl. Bond van Huis- en Grond eigenaren en Bouwondernemers te ’s Graven- hage, den Nederl. Bond van Bouwondernemers te ’s Gravenhage, de Vereeniging „het Eigen domsrecht” te Amsterdam, de Patroonsveree niging „Algemeen Belang” te Rotterdam, de Vereeniging „Onderneming en Vrijheid” te 's Gravenhage, Amstels Bouwvereenlging te Amsterdam, dén Nederlandschen Houtbond te Amsterdam en de Nederl. Vereeniging van Ijzerhandelaren te Amsterdam. Besproken werden de moeilijkheden, welke voor bezitters van onroerend goed en voor bou wers ontstaan zijn door de gewijzigde verhou ding tusschen vaste lasten en opbrengst van onroerende goederen. Tegenover de huurver- lagingen staat geen enkele verlaging van las- Door een lichte verbetering van de econo mische vooruitzichten achtten deze leden het mogelijk, dat de rijke bodemschatten aldaar weder prodnetef zouden worden gemaakt. In tegenstelling met de voor 1934 geldende regeling zullen dit Jaar de niet geregistreerde stierkalveren en de vaarskalveren afzonderlijk worden toegewezen, met dien verstande, dat het mogelijk zal zijn op een toewijzing van vaarskalveren stierkalveren te laten .schetsen, welker identiteitsbewijzen dan te gelegener tijd weer kunnen worden Ingewisseld tegen die van vnarskalveren. Evenzoo zal de gelegenheid wor den geboden identiteitsbewijzen van niet ge registreerde stierkalveren, welke verkregen zijn door inwisseling van identiteitsbewijzen van vaarskalveren, t. g. t. weder In te wisselen tegen ioenttteitsbewijzen van vaarskalveren. Behalve in de vorenomschreven gevallen zul len echter identiteitsbewijzen van niet geregis treerde stierkalveren alleen kunnen worden in- pewlsseld tegen die van andere niet gere gistreerde stierkalveren, terwijl uit den aard der zaak de identiteitsbewijzen van vaarskal veren zoowel tegen die van andere vaarskal- veren als tegen die van niet geregistreerde stier kalveren Ingewisseld kunnen worden. De prijs van de identiteitsbewijzen voor vaars- galveren en niet geregistreerde stierkalveren bedraagt wederom ƒ0.75 per stuk. ezer dagen circuleerde een bericht in de I 1 dagbladen, dat in een stad in Oost-Eu- ropa zich een club heeft gevormd om alle slechte maatschappelijke gewoonten uit te roeien. Wat onder die „slechte gewoonten” wordt ver staan blijkt uit de reglementen van die zonder linge club, welke voorschrijven geen hoed af te nemen en geenhandschoenen uit te trekken, wanneer men bekenden ontmoet; geen buiten- landschen groet te gebruiken, geen vrienden of vriendinnen vrij te houden of zich te laten vrij houden; geen vrij biljetten van schouwburgen, 1 bioscopen en dergelijke aan te nemen. Verder moeten de clubgenooten beloven zich niet weel derig te kleeden. Bij het dansen moeten man en vrouw gelijk zijnzoowel de heer als de dame moeten vrijelijk een dans kunnen weigeren, zon der dat dit als een beleediglng wordt opgevat. De leden controleeren elkander en op overtre ding der bepalingen staat boete. Toen we dit gelezen hadden dachten wij bij ons zelfer gebeuren erger dingen in de wereld I Wanneer er menschen zijn, die het afnemen van een hoed of het aannemen van een vrljblljet een slechte gewoonte vinden, laten zij hun gang gaan en er tegen strijden, al zal menigeen het Jammer vinden van de hieraan verspilde energie. En zoo denkende kwam bij ons de vraag op, of het geen zin zou hebben, om, niet alleen in een plaats van Oost-Europa met een onuitspreke- Hjken naam, maar over heel de beschaafde we reld clubs op te richten tot bestrijding van wer kelijk slechte gewoonten. Dat daartoe aanlei ding in overvloed aanwezig is zal niemand be twisten. Laten wjj eens trachten een klein pro gram voor zulk een anti-slechte-gewoonten- bond op te maken. Wij hebben niet de preten tie volledig te zijn en laten het gaarne aan de eventueel komende stichters over, deze punten met meerdere aan te vullen. Wjj zouden als eerste gebod kunnen aange ven: vloek niet; onthoud u van ruwe en vuile taal, vooral in tegenwoordigheid van kinderen en pleeg geen geestelijk onfatsoen, door al te huiselijk met God en Zijn heiligen om te gaan. Dit zjjn zeker slechte gewoonten, die nog maar al te veelvuldig voorkomen en waartegen men veilig een georganiseerden strijd zou kunnen aan binden. Het tweede groote euvel in den dagelijkschen omgang te ongetwijfeld de laster en kwaadspre kerij. Wanneer wij zoo tegen deze gedrukte woorden aankijken, zijn wij zoo gauw geneigd te zeggen: nu Ja, om van iemand te kunnen zeg gen, dat hij een ander bewust belastert of kwaad van hem spreekt, daarvoor is toch nog al wat noodlg I Lieve lezer en lezeres, neem in uw omgeving eens één week een eerlijke proef, zoowel bij u zelf als bij anderen. Laster is niet alleen het dulvelsche kwaad van iemand, die opzettelijk en doelbewust een geheel gefantaseerd verhaal van slechtheden van een ander gaat vertellen, met het doel om zijn vijand te benarfeelen in zijn eer Hulde brachten deze leden den G. G. ook voor de wijze, waarop hjj het gezag handhaaft, met krachtige hand, zonder machtsvertoon, interneering van Mohamad Hatta had volledige instemming. Verscheidene leden brachten de minder goede samenwerking tusschen den G. G. en den Volksraad en de herhaalde toepassing van de z.g. korte conflictenregeling Ingevolge art. 90 van de Indische Staatsregeling ter sprake. Zjj betreurden, dat de uitbreiding van bevoegd heden niet heeft geleid t°t een versterkt ver antwoordelijkheidsgevoel bjj den Volksraad. Anderen leden scheen op den duur een staats inrichting die aan een dusgenaamde volksver tegenwoordiging de meeste parlementaire rechten verleent, doch niet de mlnisteriëele verantwoordelijkheid erkent, onhoudbaar. In de Nederlandsche Staatscourant van 28 Maart werd gepubliceerd het „Reglement be zwaarschriften fabrieksaardappelen", hetwelk op den dag na de publicatie in werking trad. Hierin wordt bepaald, dat iedere georganiseer de bij de L. C. O.'s der provincies Groningen, Friesland, Drenthe en Overijsel gerechtigd is om bezwaarschriften, hetzij tegen weigering van een ultpootvergunnlng, hetzij tegen de ontvan gen toewijzing van de oppervlakte, vermeld op de uitpootkaart, in te dienen bjj het Bestuur der Ned. Aardappelmeel-Centrale te Veendam. Deze bezwaarschriften, waarin nauwkeurig de bezwaren dienen te worden uiteengezet, moe ten binnen veertien dagen, nadat de kennisge ving betreffende de toewijzing aan den betref- fenden georganiseerde is verzonden, hetzij ner post, hetzij ten kantore der N.A.M.C. worden bezorgd. Degenen, die vóór 29 Maart een uitpootver- gunning hebben ontvangen, dienen de bezwaar schriften binnen veertien dagen na dezen da tum aan meergenoemde Centrale te zenden. Het indienen dezer bezwaarschrif en dient ge paard te gaan met het storten op de postreke ning der N.A.M.C. van 5.tenzij een bewijs van onvermogen, afgegeven door den burge meester der gemeente, waarin de afzender staat ingeschreven, kan worden overgelegd. De georganiseerde wordt door het Bestuur der N.A.M.C. binnen veertien dagen, na het tn- dienen van het bezwaarschrift in de gelegen heid gesteld om, ten overstaan van twee be stuursleden. bijgestaan door den secretaris der Centrale of diens vervanger, mondeling zijn be zwaren uiteen te zetten. Hierna zal het bestuur der N.A.M.C. binnen veertien dagen zjjn beslissing nemen. Is het bezwaar van den betreffenden georganiseerde gegrond te noemen, dan zal het gestorte bedrag van 5.in zjjn geheel worden terugbetaaid. In andere gevallen kan het bestuur beslissen of en in hoeverre het bedrag zal worden terug betaald. Gedurende den tijd, welke verloopt tusschen de indiening van het bezwaarschrift en de be slissing daarop, is de oorspronkelijke toewijzing voor den georganiseerde bindend. Dezer dagen deelden wij mede, dat het Na tionaal Comité voor arbeid aan werklooze In tellectueelen besloten had tot ontbinding over te gaan, daar de actie, tegen het comité ge voerd, dit besluit noodzaakte. De voornaamste oorzaak hiervan achtten zij gelegen In de abnormaal lage prijzen, welke voor vele Indische producten worden gemaakt. Sommige leden waren van oordeel, dat de bezuinigingspolitiek, door de Regeering gevoerd, te ver gaat, omdat h.l. de flnan- cleele positie van Ned. Indië niet zóó slecht te als wel pleegt te worden voorgesteld, al erkenden zjj ten volle, dat die niet gunstig te. KOETARADJA, 5 April (Aneta). Een Atjeher maakte amok nabij de vrouwenloods buiten het kampement Lamle (Meulaboh). Een vrouw, twee kinderen en een Inlandsche veroordeelde werden licht gewond; een kind werd ernstig gewond, doch de toestand te niet hopeloos. De Atjeher werd gedood. Verscheidene leden hadden met groote be langstelling en ook met instemming kennis genomen van de gedachtenwisseling tusschen den Minister en het lid der Tweede Kamer, den heer Van Poll, gevoerd over de imperiale zelfvoorziening. De vraag werd nu gesteld of Industrialisatie niet ook voor Ned. Indië moge lijk en téenschelljk te. De Regeering zal in het economische leven van Indië in sterke mate leiding moeten geven en ordenend moeten op treden door beperking hier en door stimulee- ring elders van productie. Het wekelijksch orgaan van de N.S.B., „Volk en Vaderland”, meent nu een andere reden voor de ontbinding te kunnen geven, en schrijft: Boven de vorenbedoelde toewijzing zullen we derom vaarskalveren kunnen worden toege- wezen aan eigenaren van door de Nederland sche Veehouderijcentrale erkende veestapels, welke wederom worden onderscheiden "in: 1. tamboekveestapels; 2. fokvereenigingsveesta- pels; 3. tuberculosevrije veestapels. De elschen voor erkenning zjjn in hoofdzaak gelijk aan die, welke verleden Jaar zijn gesteld, bij een aanvrage om erkenning moet een be drag van 20 worden gezonden aan de Land bouw-Crlsls-Organlsatle Bjj niet-erkenning of wel Indien een vee stapel wordt erkend, doch geen enkel boven tallig vaarskalf wordt toegewezen, wordt ƒ15 terugbetaald; indien wel boventallige vaarskal veren worden toegewezen, wordt het identiteits- oewijs voor het eerste boventallige vaarskalf kosteloos verstrekt, terwijl voor de meerder uit te reiken identiteitsbewijzen voor zoodanige vaarskalveren 20 per stuk wordt berekend. Hlerbjj wordt er nadrukkelljk op gewezen, dat boventallige vaarskalveren alleen worden toe gewezen, Indien alle stlerkalvere i en vaarskal veren, waarvoor aan den betrokken veehouder leeds een identiteitsbewijs 1935 werd uitgereikt, ujt den betreffenden veestapel zijn geboren en voldoen aan de overige elschen. welke ter zake *n het Reglement Rundveeteeltregeling 1935 worden gesteld. door verbetering in bracht, terwijl het begrootlngstekort niet meer dan 40 millioen beloopt. De georganiseerden. wien 1 vaarskalf is toe- gt wezen, mogen tot 1 September 1935 1 vaare- kalf zonder identiteitsbewijs aanhouden voor ce selectie. De veehouders, aan wie een toewijzing van 2 oï 3 vaarskalveren werd verleend, mogen tot I October 1935 1 vaarskalf extra aanhouden. Degenen, aan wie 4 vaarskalveren werden toegewezen, mogen tot 1 November 1935 1 vaars kalf zonder identiteitsbewijs in voorraad heb ben. De georganiseerden, wien meer dan 4 doch minder dan 10 vaarskalveren zijn toegewezen, mogen tot 1 September 2 vaarskalveren en van 1 September tot 1 November 1 vaarskalf extra aanhouden. De veehouders, aan wie een vaarskalver-too- wijzing van meer dan 9 doch minder dan 18 werd verleend, kunnen tot 1 September 3 vaars kalveren en van 1 September tot 1 November 1935 1 vaarskalf extra in voorraad hebben. Degenen, aan wie meer dan 15 doch minder dan 21 vaarskalveren zijn toegewezen, mogen tot 1 September 4 vaarskalveren, van 1 Sep tember tot 1 October 2 vaarskalveren en van 1 October tot 1 November 1935 1 vaarskalf zon- cer identiteitsbewijs aanhouden. De georganiseerden. wien een vaarskalver-toe- wijzing van meer dan 20 werd verleend, kunnen tot 1 September 5. van 1 September tot 1 Oc tober 3 en van 1 October tot 1 November 2 vaarskalveren extra voor de selectie aanhou den Voor hen. die aangesloten zijn bij een door de Nederlandsche Veehouderijcentrale erkende rundertuberculoeebestrijdingsorganisatle, geldt De voorzitter van het comité, het Tweede Kamerlid v. d. Putt, overhandigde hierbij aan de ministers de voorlooplge HJst van adhaesie- betulgers, waarop voorkwamen de namen van 192 fabrikanten met 14.000 arbeiders, 25 ge meenten en tal van organisaties. Met betrekking tot deze conferentie werd ons van regeeringszijde medegedeeld, dat het comité zjjn standpunt in den breede uiteen heeft gezet, terwijl door de ministers op verschillende punten nog nadere inlichtingen werden tnge- wonnen. Er zijn ontelbaar veel fouten en zonden, waaraan de menschen zich overgeven. De bo vengenoemde slechte gewoonten zjjn echter de meest hinderlijke in het maatschaigjelijk leven. Beter dan te strijden tegen het afnemen van een hoed of het uittrekken van handschoenen, zouden wy doen, wanneer wjj ons vereenigden om georganiseerd tegen boven opgenoemde euve len in onze samenleving te strijden. Wat zou onze maatschappij spoedig in een paradijs ver anderen wanneer de Godslasteraars en vuilspre kers herhaaldelijk tot de orde werden geroepen; wanneer lasteraars en kwaadsprekers altijd een of meerdere personen tegenover zich zagen die hun bewijzen vroegen voor hun laster of hen op de lafheid van hun kwaadsprekerij wezen; wanneer stekelige plaaggeesten beschaamd wer den, doordat de slachtoffers van hun spot on middellijk tegen hun overmoed in bescherming werden genomen: wanneer Streber en tyrannle- ke naturen voortdurend stuitten op krachtig verzet. Er wordt terecht geklaagd, dat wjj in onzen tijd over-georganteeerd zijn. Maar ziedaar nu nog eens een bond, die het aanschijn der aarde zou kunnen veranderen, een vereeniging tot be strijding van maatschappelijk slechte gewoon ten, maar die er helaas wel niet komen zal! rundertuberculoeebestrijdingsorganisatle, geldt hetzelfde, echter met deze toevoeging, dat bH ongeacht het hun toegewezen aantal vaam- kalveren. in ieder geval tot 1 Maart 1936 1 vaarskalf zonder identiteitsbewijs mogen aan- houden. M^vtkalveren. Mestvergunningen kunnen wederom door de LAndbouw-Crisis-Organteatles worden af gegeven tegen vergoeding van ft wi per stuk voor den duur van ten hoogste 5 maanden. Het hoogspannings-laboratorium der Universiteit te San Francisco, waar men jaren geleden reeds gepoogd heeft kunstmatig goud te maken

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15