De toestand in onze Oost Slechte gewoonten Steun tuinbouw NOGMAALS: WAAROM OPHEFFING? RUND VEETEEL TREGELING SIGARENINDUSTRIE DE AMSTERDAM-RIJN- VERBINDING CRITIEK OP VOLKSRAAD MOEILIJKHEDEN MET DE HYPOTHEKEN ZATERDAG 6 APRIL 1935 Verbouw van fabrieks- IDEEËN aardappelen Bezwaarschriften men NEDERLAND—BELGIË i van Amokmaker gedood Japansche penetratie voor LUCHTAANVALLEN En de stofzuigers Ernstig auto-ongeluk nabij Kelpen Gaat de bezuinigingspolitiek de Regeering te ver? DISTRIBUTIE VAN PEKEL HARING De beide slachtoffers door kommieze/i gevonden Beperking bepoting nieuw-ontgon- nen dalgronden rt t rt FRIESCHE VLAG „Volk en Vaderland” over het Nat. Comité voor arbeid aan werklooze intellectueelen STEUNPLAN VOOR DE SCHEEPVAART Zonder identiteitsbewijzen aan te houden vaarskalveren Gaat aanleg van den zytak naar Wyk bij Duurstede niet door? Bezuiniging op defenaie Geregistreerde stierkalveren Vaarskalveren en niet geregis treerde stierkalveren Het hoog spanning s-laboratorium der Untversiteit te San Francisco, waar jaren geleden reeds gepoogd heeft kunstmatig goud te maken Onderhoud met de regeering over beperking van machinalen arbeid Land- en Tuinbouw van noode Imperiale zelfvoorziening Erkende veestapels Nadat hy verscheidene personen verwond had Bijna twee millioen beschikbaar gesteld LIBRA te FABRIEK 1 Enkele B Mestvergunnlngen WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED” r De voornaamste oorzaak hiervan achtten zij gelegen In de abnormaal lage prijzen, welke voor vele Indische producten worden gemaakt. en nu Het „Volk" verneemt dat bü het Departement van Waterstaat ernstig overwogen wordt, den zijtak naar Wijk bij Duurstede van de Amster- dsmeRün verbinding, waarvoor op 21 December ds schutsluis met voorhaven werd aanbesteed, maar de gunning nog steeds is opgehouden, ge heel te laten vervallen. i I Het Regearingsbureau voor de uitvoering var. de Landbouwcrisiswet deelt mede, dat de bepa ling, dat nleuw-ontgonnen dalgronden voor 1(W pct. met fabrieksaardappelen mogen worden be- teeld, bij den uitpoot 1935 voor het laatst wordt toe gepast. Voor 1936 en volgende jaren zal dus bü even- tueele voortzetting der steunmaatregelen voor fabrieksaardappelen rekening gehouden moeten worden met een bepoting dier gronden tot een geringer percentage. Tegen verdere salarisverlaging als gedeelte- lük dekkingsmiddel opperden deze leden ernstig bezwaar. leden bepleitten de noodzakelijkheid van het nemen van monetaire maatregelen. n ■t De hun ld n DM kunt U zeggen, indien Uw provisiekast is voorzien van een paar busjes •GECONCENTREFWDt KOFFIEMEI K ’FRIESLANDLEEUWARDEN Zü achtten het een onmogelükheid, een goed ambtenarencorps in stand te houden wanneer, in nog meerdere mate dan thans reeds is ge schied, wordt gekort op de wedden. Deze leden bepleitten heffing van een uit voerrecht op aardolie. Verscheidene leden vroegen Inlichtingen om trent de verhouding tusschen Ned. Indië en Japan. Met name werd de vraag gesteld of de scheepvaartconventle definitief is mislukt, of dus de onderhandelingen daaromtrent voorgoed zün afgebroken. Tenslotte vroegen zü. welke politiek de Regeering voornemens is te volgen tegenover de Japansche penetratie. Sommige leden duchtten, dat te weinig zorg wordf gedragen voor de positie van de econo misch zwakken. De regeering zal het geheele complex van vraagstukken, welke hiermede verband houden, bestudeeren zonder echter hieraan eenige toe zegging te verbinden. Van de züde van het comité deelde men ons mede, dat in dit onderhoud herhaaldelük is aangedrongen op een spoedige beslissing en dat de conferentie een bevredigend verloop had. Voorts betoogden zü, dat Ned. Indië recht heeft op een uitkeering uit de Nederland sche schatkst. Vele andere leden achtten den toestand in Indië nog zeer zorgwekkend. ..Op Woensdag 27 Maart werd het comité ontboden bü minister de Wilde, die het ultima tum stelde, dat het geheele comité moest wor den ontbonden. Want ten eerste zaten er in het comité geen vooraanstaande politieke figuren; ten tweede was samenwerking met generaal Seyffardt (Dit moet klaarblükelük slaan op den geruchtmakenden „open brief’, dien de gene raal richtte tot minister Deckers. Red.) en diens secretaris Van Lockeren Campagne uit den booze; en ten derde maakten N.SB-ers er deel van uit. Oaf het comité geen gevolg aan dezen elsch, om zich zelf te ontbinden, dan zou de minis terraad zich in het openbaar tot de leden van het eere-comité wenden met het dringend ver zoek, om zich daaruit terug te trekken.” Ook voor 1935 sullen de kalveren binnen de reeds bekend gemaakte gewichtsgrenzen moe ten zün voorzien van hetzü een identlteitsbewüs 1934, hetzü van een identlteitsbewüs 1935. be halve de hierna te noemen uitzonderingen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire gericht aan de gemeentebesturen betreffende de distributie van pekelharing. In deae circulaire deelt de Minister mede, dat de Nederlandsche Visscherü Centrale zich voor stelt. dat de distributie van pekelharing door bemiddeling der gemeentebesturen zou kunnen geschieden. De verkoop moet geschieden tegen betaling van 0.10 per 8 haringen, terwül per gesin 8 haringen per week beerhikhaar worden ge- Verscheidene leden hadden niet zonder be zorgdheid kennis genomen van de voornemens der Regeering Inzake nog verder gaande be zuiniging op de defensie. De mededeeling van den minister van Koloniën, dat de Regeering de door de commissie-Idenburg becüferde be zuiniging op de landmacht had gevonden, deed hen vragen of dan naar de overtuiging dor Re geering de landmacht nog wel tegen haar twee ledige taak zou zün opgewassen. Zelfs ten aan zien van de handhaving der inwendige orde waren deze leden met zorg vervuld. Uit het rapport-Idenburg hadden zü den indruk gekre gen. dat het uiterste minimum reeds thans was De eischen, welke voor het aanhouden van (’«.registreerde stierkalveren worden gesteld, zün in groote lünen gelijk aan die, welke verleden joar hebben gegolden. Identlteitsbewüzen van geregistreerde stierkalveren zün niet inwissel baar. De prüs van een Identlteitsbewüs voor een geregistreerd stierkalf bedraagt wederom ƒ0.75. In het ziekenhuis te Weert zün Vrijdagoch tend twee Jonge mannen opgenomen, die door dienstdoende kommiezen op den weg naar Kel pen (Limburg) gevonden waren tusschen de brokstukken van een totaal vernielden auto. Zü waren zeer ernstig gewond en Vrijdag avond waren zü nog buiten bewustzün. Omtrent het gebeurde is nog niets bekend. Men vermoedt, dat het ongeluk Vrijdagnacht is geschied. De slachtoffers zün de 28-Jarige F. Claessen en de 21-jarige J. Carls, beiden uit Heythui- zen. Blükens het voorlooplg verslag der Eerste Kamer inzake de begrootlng van Ned.-Indië voor 1935 uitten verscheidene leden hun waar- deering voor de wüze, waarop de gouverneur- generaal zün ongemeen moeilüke taak vervult. Vrijdagochtend is op het Departement van Financiën een bespreking gehouden tusschen de ministers Oud, Slotemaker de Bruine en Steenberghe met een deputatie uit het comité tot beperking van den machinalen arbeid in de sigarenindustrie. worden, al naar omstandigheden, toegepast. Van sulke slechte gewoonten worden allen, die ge wetensvol de rechten en belangen van hun naas ten ontzien, die zich van nature voor grof ge weld of lage streken terugtrekken, of die de geestkracht voor zelfverdediging missen, het slachtoffer. In het groot en in het klein ont staat daardoor de zoo algemeen gewraakte en tot zooveel verbittering aanleiding gevende toe stand. welken de volksmond zoo juist hekelt met het gezegde: de brutalen hebben de halve we reld. Algemeen was men het erover eens, dat een voortgaan op dezen weg zou leiden tot een vernietiging van alle particulier hni- zenbezit en tenslotte ook tot een debacle voor de hypotheekgevers zelve, die immers hun onderpand vrijwel waardeloos zullen zien worden. Op zeer korten termün moet tot ingrijpende maatregelen worden geko men, wil een algemeene debacle worden gekeerd. De Vereeniging van Handelaren in Bouwma terialen in Nederland zegde toe, op korten ter mün een vergadering büeen te zullen roepen van alle bü het bouwbedrüf en het huizenbezit betrokken groepen, om gezamenlijk beslissingen te nemen inzake de te voeren actie. Ernstig werd geklaagd over de houding van de overgroote meerderheid der hypotheekgevers tegenover dit vraagstuk. Zonder rekening te houden met die veranderde feitelüke waarde wordt in verreweg de meeste gevallen geweigerd mede te werken aan een verlaging van een der meest drukkende lasten, n.l. de rente en de aflossingen der hypotheekbedragen. Meedoogenloos worden in vele gevallen, na hertaxatie op de tegenwoordige effectieve waar de, extra-aflosslngen geëischt en bü onmacht om daaraan te voldoen, wordt geëxecuteerd. Niettegenstaande de rente op pandbrieven in vele gevallen verlaagd is, wordt nagelaten de rente cjer uitgegeven hypotheken dienovereen komstig te verlagen. Naar aanleiding van een bericht In een enkel blad betreffende onderhandelingen tusschen Ne- aerland en België inzake de herziening van de Nederlandsch-Belgische verdragen, vernemen wü in aansluiting op de redevoeringen, welke de minister van Buitenlandsche Zaken bü de behandeling van de begrootlng van zün depar tement in de Staten-Generaal heeft gehouden, cat er tusschen belde regeeringen wel voortdu rend voeling wordt gehouden, doch dat van bepaalde onderhandelingen geen sprake is. D E om ook kennis te maken met onze voortreüelijke Amilda-huidcrama ontvangt U bij een tube IVOROL-tandpazta t ij del ij k een tube A Ml L D A gratis. IVOROL in tuben van 40 en 60 ct. gauw geneigd te te kunnen zeg- Het idee, om stofzuigers te gebruiken voor het gasvrü houden van lokalen, wordt van twü- felachtige waarde, nu ons bü gelegenheid van de verduisteringsoefeningen in Gelderland door autoriteiten is medegede^M, dat men in oorlogs tijd bü luchtaanvallen gren risico zou nemen, en eenvoudig op de electrische centrale den stroom zou uitschakelen _KanA op onvoorzichtigheid der burgerij is dan uitgesloten, doch eveneens de werking der stofzuigers. Naar het „Handelsblad" uit meestal welinge lichte bron verneemt, zal thans het algemeene steunplan voor de scheepvaart dit niet te verwarren met credleten of subsidies voor scheepsbouw naar den Raad van State wor den verzonden. Aanvankelük ging het gerucht dat de indiening van het steunplan voor de scheepvaart moest wachten op de aanneming van het groote bezuinigingsplan. Thans blijkt in leder geval, dat belde ontwerpen de Kamer vrijwel gelüktüdig zullen bereiken. Door een lichte verbetering van de econo mische vooruitzichten achtten deze leden het mogelük. dat de rüke bodemschatten aldaar weder prodnetef zonden worden gemaakt. Op initiatief der Vereeniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland is Woensdag avond te Amsterdam een vergadering gehou den, waartoe uitgenoodigd waren afgevaardig den van den Nederl. Bond van Huis- en Grond eigenaren en Bouwondernemers te ’s Graven- hage, den Nederl. Bond van Bouwondernemers te 's Gravenhage. de Vereeniging „het Eigen domsrecht” te Amsterdam, de Patroonsveree- niging „Algemeen Belang" te Rotterdam, de Vereeniging „Onderneming en Vrijheid” te ■s Gravenhage. Amstels Bouwvereeniging Amsterdam, den Nederlandschen Houtbond te Amsterdam en de Nederl. Vereeniging van Ijzerhandelaren te Amsterdam. Besproken werden de moellükheden. welke voor bezitters van onroerend goed en voor bou wers ontstaan zün door de gewüzigde verhou ding tusschen vaste lasten en opbrengst van onroerende goederen. Tegenover de huurver- lagingen staat geen enkele verlaging van las ten, integendeel wordt In vele gevallen een ver- hooging dier lasten brandverzekeringsbelas- ting, verhooglng, resp. invoering, straatgeldbe- lasting, verhooglng van grondlasten enz.) ge constateerd. Gewezen werd op de wanverhouding, ont staan tusschen rentabiliteit, dus feitelüke waar de van onroerend goed, en deze lasten. In tegenstelling met de voor 1934 geldende regeling zullen dit Jaar de niet geregistreerde stierkalveren en de vaarskalveren afzonderlük worden toegewezen, met dien verstande, dat het mogelük zal zün op een toewüzing van vaarskalveren stierkalveren te laten schetsen, welker identlteitsbewüzen dan te gelegener tüd weer kunnen worden ingewisseld tegen die van vparskalveren. Evenzoo zal de gelegenheid wor den geboden identlteitsbewüzen van niet ge registreerde stierkalveren, welke verkregen zün doo’ inwisseling van identiteltsbewüzen van vaarskalveren, t. g. t. weder in te wisselen tegen loentiteitsbewüzen van vaarskalveren. Behalve in de vorenomschreven gevallen zul len echter identiteltsbewüzen van niet geregis treerde stierkalveren alleen kunnen worden in gewisseld tegen die van andere niet gere gistreerde stierkalveren, terwül uit den aard der zaak de identiteltsbewüzen van vaarskal veren zoowel tegen die van andere vaarskal- veren als tegen die van niet geregistreerde stier kalveren Ingewisseld kunnen woiden. De prüs van de identlteitsbewüzen voor vaars talveren en niet geregistreerde stierkalveren bedraagt wederom 0.75 per stuk. y ezer dagen circuleerde een bericht in de 1 dagbladen, dat in een stad in Oost-Eu- ropa zich een club heeft gevormd om alle slechte maatschappelüke gewoonten uit te roeien. Wat onder die „slechte gewoonten” wordt ver staan blükt uit de reglementen van die zonder linge club, welke voorschrijven geen hoed af te nemen en geen handschoenen uit te trekken, wanneer men bekenden ontmoet; geen buiten- landschen groet te gebruiken, geen vrienden of vriendinnen vrij te houden of zich te laten vrij houden; geen vrüblljetten van schouwburgen, bioscopen en dergelüke aan te nemen. Verder moeten de clubgenooten beloven zich niet weel derig te kleeden. Bü het dansen moeten man en vrouw gelük zün: zoowel de heer als de dame moeten vrüelük een dans kunnen weigeren, zon der dat dit als een beleedlglng wordt opgevat. De leden controleeren elkander en op overtre ding der bepalingen staat boete. Toen we dit gelezen hadden dachten wü bü ons zelf: er gebeuren erger dingen ln_de wereld! Wanneer er menschen zün, die het afnemen van een hoed of het aannemen van een vrijblljet een slechte gewoonte vinden, laten zü hun gang gaan en er tegen strijden, al zal menigeen het jammer vinden van de hieraan verspilde energie. En zoo denkende kwam bü ons de vraag op, of het geen zin zou hebben, om, niet alleen in een plaats van Oost-Europa met eën onuitspreke- lüken naam, maar over heeljle beschaafde we reld clubs op te richten tot bestrüding van wer- kelük slechte gewoonten. Dat daartoe aanlei ding in overvloed aanwezig is zal niemand be twisten. Laten wü eens trachten een klein pro gram voor zulk een antl-slechte-gewoonten- bond op te maken. Wü hebben niet de preten tie volledig te zün en laten het gaarne aan de eventueel komende stichters over, deze punten met meerdere aan te vullen. Wü zouden als eerste gebod kunnen aange ven: vloek niet; onthoud u van ruwé en vuile' taal, vooral in tegenwoordigheid van kinderen en pleeg geen geestelük onfatsoen, door al te huiaeiük met God en zün heiligen om te gaan. Ingrijpende maatregelen dringend Dit zün zeker slechte gewoonten, die nog maar al te veelvuldig voorkomen en waartegen men veilig een georganiseerden strijd zou kunnen aanbinden. Het tweede groote euvel in den dagelükschen omgang is ongetwüfeld de laster, en kwaadspre kerij. Wanneer wü zoo tegen deze gedruktJ woorden aanküken, zün zeggen: nu ja, om van gen, dat hü een ander bewust belastert of kwaad van hem spreekt, daarvoor is toch nog al wat noodig! Lieve lezer en lezeres, neem in uw omgeving eens één week een eerlüke proef, zoowel bü u zelf als bü anderen. Laster is niet alleen het dulvelsche kwaad van iemand, die opzettelük en doelbewust een geheel gefantaseerd verhaal van slechtheden van een ander gaat vertellen, met bet doel om zün vüand te benadeelen in zün eer en goeden naam, of in zün maatschappeüke po sitie. Helaas bestaan er zulke lage lastertongen en meer, dan een normaal mensch wel denkt. Maar laster is ook het lichtvaardig verder ver tellen van het kwaad dat aan een ander wordt toegedicht. Gretig worden zulke verhalen maar al te vaak aangehoord; zonder eenig onderzoek liefst nog in zeer overdreven vorm „met een schepje er boven op” doorgegeven. Men schudt het hoofd en slaakt kreten van verwondering en verbazing over zooveel ongehoord kwaad. En wie had dat nu van zóó iemand gedacht! En de laatste, die het verhaal heeft aangehoord, ver telt het met nieuwe verf weer aan een volgen de, En niemand heeft den moéd om halt te roe pen en te zeggen, dat hü er niets, maar dan ook niets van gelooft, alvorens het bewüs geleverd is. En bü de ontelbare gevallen van laster, voort gekomen uit misverstand of lichtvaardig oor deel, moet dit bewüs altüd uitblüven. En wat van het maatschappelük kwaad van den laster geldt, is even waar voor de kwaad sprekerij. In zekeren zin is dit laatste nog erger. Immers bü laster heeft de beschadigde nog al tüd kans de waarheid te doen zegevieren Maar wanneer het onbekende kwaad uit wraak of uit babbelzucht wordt bekend gemaakt, dan kan dit onherstelbaar nadeel en nameloos leed aan den naaste berokkenen. Natuurlük kan het noodig of gewenscht zün mistoestanden bekend te maken of kwade prac- tüken te ontmaskeren teneinde onschuldigen te redden of groote belangen te beschermen. In zulk een geval gaat de gemeenschap boven het in dividu. Zulke gevallen zün echter zeldzaam te genover de ontelbare, waarin noodeloos, uit ge woonte en zonder nadenken kwaad van een ander wordt gesproken. Daarom worde dit punt met vette letters gedrukt op het program van den anti-slechte-gewoonten-bond! Een ander kwaad ligt verscholen in wat een Fransch fabeldichter genoemd heeft: le déslr de briller fait quelquefois cruel. Het verlangen om in een gezelschap te schitteren, om de aandacht op zich te vestigen; om te laten zien hoe gees tig men toch wel is en hoeveel durf men heeft, voert er menigmaal Iemand toe om een zwak kere. een füngevoelige. die zich niet gemakke- lük verdedigen kan; of wel een ondergeschikte of iemand, die op een of andere manier afhan- kelük van hem is te bespotten en tot een voorwerp van lachlust van anderen te maken. Men verontschuldige zulke wreede gewoonten niet door ze goed bedoelde plagerijen te noemen de grens tusschen onschuldig plagen en het ma ken van een ander tot speelbal van zün spot zucht is altüd duidelük genoeg. De laatste slechte gewoonten, welke wü hier aan toe zouden willen voegen, zün die. welke voortvloeien uit -de ongebreidelde heerschzucht van bepaalde personen. In leder gezelschap, groot of klein, ontmoe ten wü bü herhaling menschen, die het er bü alles op aanleggen om hun haan koning te doen kraaien. De manier waarop dit geschiedt, is zeer verschillend. Velen doen het door zichzelf met geweld op den voorgrond te schuiven; door zich met de ellebogen naar voren te dringen of met andere physische of psychische middelen hun omgeving te overheerschen. Er zün er ook, die hetzelfde doel met sluwheid en sllnksche stre ken trachten te bereiken; of wel beide middelen Dezer dagen deelden wü mede, dat het Na tionaal Comité voor arbeid aan werklooze in- tellectueelen besloten had tot ontbinding over te gaan, daar de actie, tegen het comité ge voerd, dit besluit noodzaakte. 4 Desgevraagd verklaarde men ons, dat de te genwerking, welke het comité noodzaakte den arbeid op te geven, in hoofdzaak van enkele „ambtelüke instanties" was gekomen. Men heeft getracht, zoo werd ons medegedeeld, het comité in den grond te boren en wü hebben herhaaldelük alle pogingen in het werk gesteld dit te voorkomen. In de Nederlandsche Staatscourant van 28 Maart werd gepubliceerd het ..Reglement be zwaarschriften fabrieksaardappelen", hetwelk op den dag na de publicatie in werking trad. Hierin wordt bepaald, dat iedere georganiseer de bü de Lr C. O.'s der provincies Groningen. Friesland, Drenthe en Overijsel gerechtigd is om bezwaarschriften, hetzü tegen weigering van een uitpootvergunning, hetzü tegen de ontvan gen toewüzing van de oppervlakte, vegpield op de uitpootkaart, in te dienen bü heti Bestuur der Ned. Aardappelmeel-Centrale te Veendam. Deze bezwaarschriften, waarin nauwkeurig de bezwaren dienen te worden uiteengezet, moe ten binnen veertien dagen, nadat de kennisge ving betreffende de toewüzing aan den betref- fenden georganiseerde is verzonden, hetzü ner post, hetzü ten kantore der N.AM.C. worden bezorgd. Degenen, die vóór 29 Maart een uitpootver gunning hebben ontvangen, dienen de bezwaar schriften binnen veertien dagen na dezen da tum aan meergenoemde Centrale te zenden. Het indienen dezer bezwaarschrlf en dient ge paard te gaan met het storten op de postreke ning der N.A M.C. van 5.tenzü een bewüs van onvermogen, afgegeven door den burge meester der gemeente, waarin de afzender staat Ingeschreven, kan worden overgelegd. De georganiseerde wordt door het Bestuur der N.A.M.C. binnen veertien dagen, na het in dienen van het bezwaarschrift in de gelegen heid gesteld om, ten overstaan van twee be stuursleden. bügestaan door den secretaris der Centrale of diens vervanger, mondeling zün be zwaren uiteen te zetten. Hierna zal het bestuur der N.A.M.C. binnen veertien dagen zün beslissing nemen. Is het bezwaar van den betreffenden georganiseerde gegrond te noemen, dan zal het gestorte bedrag van 5.in zün geheel worden terugbetaaid. In andere gevallen kan het bestuur beslissen of en in hoeverre het bedrag zal worden terug betaald. Gedurende den tüd. welke verloopt tusschen de indiening van het bezwaarschrift en de be slissing daarop, is de oorspronkelüke toewüzing voor den georganiseerde bindend. De Nederlandsche Industrie- en handelsraad voor Land- en Tuinbouw zal Dinsdag 9 April te ’s-Gravenhage een algemeene Jaarvergade ring houden, waarbü o.m. de minister .van Eco nomische Zaken is uitgenoodigd. Hulde brachten deze leden den G. G. ook de wüze, waarop hü het gezag handhaaft, met krachtige hand, zonder machtsvertoon, interneering van Mohamad Hatta had volledige instemming. yerscheidene leden brachten «ie minder goede samenwerking tusschen den G. G. en den Volksraad en de herhaalde toepassing van de z.g. korte conflictenregeling ingevolge art. 90 van de Indische Staatsregeling ter sprake. Zü betreurden, dat de uitbreiding van bevoegd heden niet heeft geleid tot een versterkt ver- antwoordelükheidsgevoel bü den Volksraad. Anderen leden scheen op den duur een staats inrichting die aan een dusgenaamde volksver tegenwoordiging de meeste parlementaire rechten verleeft, doch niet de mlnisteriëele verantwoordelijkheid erkent, onhoudbaar. Verscheidene leden hadden met groote be langstelling en ook met instemming kennis genomen van de gedachtenwisseling tusschen den Minister en het lid der Tweede Kamer, den heer Van Poll, gevoerd over de imperiale zelfvoorziening. De vraag werd nu gesteld of industrialisatie niet ook voor Ned. Indië moge lük en wenschelük is. De Regeering zal in het economische leven van Indië in sterke mate leiding moeten geven en ordenend moeten op treden door beperking hier en door stimulee- rlng elders van productie. De voorzitter van het comité, het Tweede Kamerlid v. d. Putt, overhandigde hlerbü aan de ministers de voorloopige lijst van adhaesie- betuigers, waarop voorkwamen «ie namen van 192 fabrikanten met 14.000 arbeiders, 25 ge meenten en tal van organisaties. Met betrekking tot deze conferentie werd ons van regeeringszüde medegedeeld, dat het comité zün standpunt in den breede uiteen heeft gezet, terwül door de ministers op verschillende punten nog nadere inlichtingen werden inge wonnen. Er zün ontelbaar veel fouten en zonden, waaraan de menschen zich overgeven. De bo vengenoemde slechte gewoonten zün echter de meest hlnderlüke in het maatschappelük leven. Beter dan te strüden tegen het afnemen van een hoed of het uittrekken van handschoenen, zouden'wü doen, wanneer wü ons vereenigden om georganiseerd tegen boven opgenoemde euve len in onze samenleving te strijden. Wat zou onze maatschappü spoedig in een paradijs ver anderen wanneer de Godslasteraars en vuilspre kers herhaaldelük tot de orde werden geroepen; wanneer lasteraars en kwaadsprekers altüd een of meerdere personen tegenover zich zagen die hun bewüzen vroegen voor hun laster of hen op de lafheid van hun kwaadsprekerü Wezen; wanneer stekelige plaaggeesten beschaamd wer den, doordat de slachtoffers van hun spot on- middellük tegen hun overmoed in bescherming werden genomen: wanneer Streber en tyrannie- ke naturen voortdurend stuitten op krachtig verzet. Er wordt terecht geklaagd, dat wü in onzen tüd over-georganiseerd zün. Maar ziedaar nu nog eens een bond, die het aanschün der aarde zou kunnen veranderen, een vereeniging tot be strijding van maatschappelük slechte gewoon ten, maar die er helaas wel niet komen zal! Boven de vorenbedoelde toewüzing zullen we derom vaarskalveren kunnen worden toege- wezen aan eigenaren van door de Nederland sche Veehouderijcentrale erkende veestapels, welke wederom worden onderscheiden in: 1. «lamboekveestapels; X fokvereeniglngsveesta- pels; 3. tuberculoeevrije veestapel*. De eischen voor erkenning zün in hoofdzaak gelük aan die, welke verleden jaar zün gesteld. Bü ren aanvrage om erkenning moet een be drag van ƒ20 worden gezonden aan de Land- bouw-Crisis-Organisatle. Bü nlet-erkennlng of wel Indien een vee stapel wordt erkend, doch geen enkel boven tallig vaarskalf wordt toegewezen, wordt 15 terugbetaald; Indien wel boventallige vaarskal veren worden toegewezen, wordt het identlteits- bcwüs voor het eerste boventallige vaarskalf kosteloos verstrekt, terwül voor de meerder uit te reiken identiteltsbewüzen voor zoodanige vaarskalveren 20 per stuk wordt berekend. Hlerbü wordt er nadrukkelük op gewezen, dat boventallige vaarskalveren alleen worden toe gewezen, Indten alle ztlerkalvere i en vaarskal veren, waarvoor turn den betrokken veehouder ireds een identlteitsbewüs 1935 werd uitgereikt, uit den betreffenden veestapel zün geboren en voldoen aan de overige eischen. welke ter zake m het Reglement Rundveeteeltregeling 1935 worden gesteld. en hun producten over de veilingen te Alkmaar, Avenhorn, Beverwük, Broek op Langendük, Castricum, Edam. Orootebroek, Hello, Hem, Hoogkarspel, Medembllk. Noord-Scharwoude, Obdam, Opperdoes, Beemster. Warmenhutaen. Blokker. Winkel. Wognum. Wüdenls. Zwaag, Den Holder en Enkhulzen hebben geveild, steun zal worden verleend tot een maximum van f 380 000. KOETARADJA, 5 April (Aneta). Een Atjeher maakte amok nabü de vrouwenloods bulten het kampement Lamle (Meulaboh). Een vrouw, twee kinderen en een Inlandsche veroordeelde werden licht gewond; een kind werd ernstig gewond, doch de toestand is niet hopeloos. De Atjeher werd gedcxxl. Gewezen werd op eenige toeneming van den uitvoer en vermindering van den invoer, waar door verbetering in de handelsbalans is ge bracht, terwül het begrotingstekort thans tember tot 1 October 2 vaarskalveren 1 October tot 1 November 1935 1 vaarskalf der identiteitsbewijs aanhouden. De georganiseerden, wien een vaarskalver-toe- wüzing van meer dan 20 werd verleend, kunnen tot 1 September 5. van 1 September tot 1 Oc tober 3 en van 1 October tot 1 November 2 vaarskalveren extra voor de selectie aanhou den. Voor hen. die aangesloten zijn bü een door de Nederlandsche Veehouderijcentrale erkende u ndert uberculoee best rüdingsorganlsa tie, geldt hetzelfde, echter met deze toevoeging, dat zü ongeacht het hun toegewesen aantal vaaw-' kalveren, in ieder geval tot 1 Maart 1936 1 vaarskalf zonder identiteitsbewijs mogen aan houden. Mestkalveren. Mestvergunnlngen kunnen wederom door de Landbouw-Crisis-prganisaties worden af gegeven tegen vergoeding van ƒ0 25 per stuk voor den duur van ten hoogste 5 De georganiseerden. wien 1 vaarskalf is toe- gt wezen, mogen tot 1 September 1935 1 vaars kalf zonder identlteitsbewüs aanhouden voor ce selectie. De veehouders, aan wie een toewüzing van 2 oï 3 vaarskalveren werd verleend, mogen tot 1 October 1935 1 vaarskalf extra aanhouden. Degenen, aan wie 4 vaarskalveren werden toegewezen, mogen tot 1 November 1935 1 vaars kalf zonder identlteitsbewüs in voorraad heb ben. De georganiseerden. wien meer dan 4 doch minder dan 10 vaarskalveren zün toegewezen, mogen tot 1 September 2 vaarskalveren en van 1 September tot 1 November 1 vaarskalf extra aanhouden. De veehouders, aan wie een vaarskalver-toe- wüzlng van meer dan 9 doch minder dan 16 werd verleend, kunnen tot 1 September 3 vaars kalveren en van 1 September tot 1 November >935 1 vaarskalf extra in voorraad hebben. Degenen, aan wie meer dan 15 doch minder dan 21 vaarskalveren zün toegewezen, mogen tot 1 September 4 vaarskalveren, van 1 Sep tember tot 1 October 2 vaarskalveren en van son- Sommige leden waren van oordeel, dat de bezuinlgingspolitiek, door de Regeering gevoerd, te ver gaat, omdat h.l. de flnan- cieele positie van Ned. Indië niet zóó slerilt is als wel pleegt te worden voorgesteld, al erkenden zü ten volle, dat die niet gunstig is. Het wekelüksch orgaan van de NSB., „Volk en Vaderland”, meent nu een andere reden voor de ontbinding te kunnen geven, en schrijft: De Minister van Economische Zaken hieft vastgesteld de Crisis Steunbeschikking 1935. Blükens deze beschikking zal aan de telers van gewassen van den tuinbouw, die aangeslo ten zün bü de stichting Nederlandsche Groen ten- en Pruitcentrale en hun producten over de bü genoemde stichting erkende veilingen of veilinghouders hebben geveild, steun worden verleend tot een totaal bedrag van ten hoog ste f 1.500 000. Verder heeft de Minister bepaald, dat aan de telers van gewassen van den tuinbouw. voonoovtr deze zün aangesloten bü de stich ting^ Nederlandsche groenten- en frultcentrale or n« in en m

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5